De oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. BUK(jEKLIJKE STA NI). Jongh K. Kaaskooper en 6. van Twisk rapporteerde dat de ontvangsten hadden bedragen f 32717.11 en de nitgaven f 27954.45 batig slot f 4762.66. Bij den aan vang van het boekjaar evenwel bedroeg bet saldo f 7631.39, zoodat in dit jaar, wegens de vele afkeuringen, een verlies werd geleden van f 2868.73. Als vergoeding bij afkeuring van runderen werd dan ook uitbetaald het aanzienlijk bedrag van f 23490.42. Toch besloot de vergadering de verzekeringspremie van 75 cents per ruDd ook voor 1900 te behouden en dus niet tot verhooging over te gaan. Ben voorstel van den heer C. de Gens, om niet meer zooals thans geschiedt de premie terug te betalen wanneer het rund niet of niet vóór de slacht wordt verkocht, vond geen voldoenden steun. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. Groot (voorz.), C. de Geus en W. Stolp, terwijl gekozen werden de heeren K. Kaaskooper en C. de Goede Hz. Veehandel ln Friesland. Op de markten zeer weinig aanvoer van rundvee en vette varkens. In melke- en kalvekoeien behoorlijk vraag, zoodat, door den geringen aanvoer, de prijs iets omhoog liep. Vette koeien heel goed gevraagd, met flinken omzet en vaste prijzen. In stieren vluggere handel met hooger prijzen. Vette kalveren met vluggen handeldoor geringen aanvoer met grooten omzet en vaste prijzen. Nuchtere kalveren in één doen prijzen wel zoo hoog. Vette varkens en vette biggen zeer gewild. Door ge ringen aanvoer waren de prijzen hooger. Na eenigen tijd van stillen handel is aan de Londensche markt in de laatste dagen verbetering waar te nemen en is de prijs van het schaaps* en lamsvleesch hooger geworden. Het gevolg is, dat in vette schapen en lammeren in onze provincie de handel wel zoo druk is, doch de prijs is nog niet veel hooger. De aanvoer was: 35 stieren, ossen, 120 vette koeien, 150 melke- en kalvekoeien 120 pinken 70 vette kal veren, 60 nuchtere kalveren0— graskalveren2300 schapen en lammeren 40 vette varkens120 vette biggen, 160 magere varkens en 100 kleine biggen. De prjjzen zijn le soort vette koeien 27—30 ct., 2e soort 2527 ct., 3e soortct., stieren 23-27 ct, vette kalveren 33—37 ct., vette schapen 22-25 ct., vette varkens 16 18 ct. Londensche biggen 14155ct.per kilogram. Melke- en kalve koeien f 100f 200, pinken t 45— 1 6o nuchtere kalveren f 7f 11, melkeschapon f 10 f 17, lammeren f 9—f 17 magere varkens f 32—f 42 k f 45, kleine biggen f 1—f 1.05 per week. (N. v. d. D.) ÜTederlandsche export. Vanwege het dagelijksch bestuur der Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export te 's-Gravenhage wordt medegedeeld, dat in verband met het zoo onverwacht overlijden van mr. H. J. A. Mulder, den onvergetelijken en talentvollen voorzitter, directeur van het Centraal-Bnreau de algemeene secretaris, de heer J. J. B. van der Chijs Jr., gemachtigd is tot het bewerken van een rapport en het indienen van een ont werp betreffende de nadere regeling der werkzaamheid van het Centraal-Barean. De heer van der Chijs, die zich daartoe geheel belan geloos heelt' bereid verklaard, was een beproefd vriend en ernstig medewerker van wijlen mr. Mulder; hij heeft de Vereeniging belangrijke diensten bewezen, en had des- tpds een groot en werkzaam aandeel in de totstandko ming en de installatie der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Hamburg. lederen zaterdag van 11 tot 3 uur zal de algemeene secretaris in de bureaux der Vereeniging, Adelheidstraat 40, belanghebbenden te woord staan terwijl hij voor- loopig ook de leiding der loopende zaken op zich heeft genomen. Warmenhulzen. Aan het post- en telephoon- kantoor alhier werden over de maand December behandeld 19 inlagen spaarbank te zamen groot f 6638 terug betalingen f 2377 86 telegrammen waarvan 32 uit gaande. Over het geheele jaar 1899 waren de getallen fio^n284 inia8en i f 17040,03; 71 terugbetalingen, t 13570,87; 750 telegrammen, waarvan 258 uitgaande. Van eene sedert 25 jaar alhier bestaan hebbende ge woonte tot het. houden eener nienwjaarscollecte voor de armen werd dit jaar afgeweken onder aanneming van eenen verbeterden toestand van den arbeidersstand. Echter werden aan weduwen en bepaald arme of groote arbeidersgezinnen giften in geld uitgedeeld tot een bedrag van f 150, tot dat doel beschikbaar gesteld door het gemeente- en algemeen armbestuur. Schoort. In het 4e kwartaal 1899 werd aan de lagere school alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 59,50 en teruggevraagd f 26. In 1899 werd terugge vraagd f 310,58 en gespaard f 275,88, alzoo meer terug gevraagd f 34,65. Bars!ngerhorn. In het jaar 1899 werd aan het hulpkantoor Kol horn ingelegd f 7445,61, in 942 inlagen. 20 Nieuwe boekjes werden uitgegeven.' Koven kar spel. De heer K. Kooiman Dz., marktmeester alhieris benoemd tot directeur-markt meester te Rotterdam. Akersloot. De verpachting van riet- en gras gewas van den Westwouderpolder, gem. Akersloot, voor het jaar 1900, bracht f 876 op, tegen f 841,25 in' 1899. Haringkarspel. Aan het hulpkantoor te D i r k s- h o r n werd in 1899 in de rijkspostspaarbank in 1865 van de kinderen viel blijkbaar in goede aardewant in een uurtje tjjds haalden de collectanten drie honderd zeven en vijftig centen op die zjj ter hand stelden aan den voorzitter van »Lycurgus" voor verdere verzending naar het bekende adres. Laatste Berichten. MAEEKING, 26 Dec. Het garnizoen deed heden een vastberaden uitval, doch werd na een ernstigen strijd teruggeworpen met een verlies van 21 dooden en 23 gewonden. LONDEN, 5 Jan. Officieel uit Kaapstad van 4 Jan. Generaal Babington's colonne is naar het kamp aan de Modderrivier teruggekeerd. Hoewel hij niet kon vechten, beeft zijn tegenwoordigheid kolonel Pilcher toch beschermd.' PARIJS, 5 Jan. Uit Londen aan de Temps" Volgens de Western Mail" heeft lord Methuen weinig geruststellende rapporten gezonden. Hij zou niet voor waarts kunnen rukken wegens gebrek aan transport middelen. 1 ARIJS, 5 Jan. an den Londenschen correspondent van de »Temps": Het gerucht gaat, dat een tweede slag aan de Toegela is begonnen met een hevige beschieting. Het gerucht is echter niet bevestigd. Een goed ingelicht persoon zegt, dat een stormaanval zal worden gedaan den 7en Januari. Be uitval uit matching. LONDEN, 5 Jan. Officieel. Een telegram van kolonel Baden-Powell uit Mafeking van 26 December meldt, dat hij des morgens met 3 kanonnen en 2 e3cadrons van het Protectorate-regiment, een escadron van het Bechuana- landregiment en een gepantserden trein een aanval deed op een der werken van den vijand»De aanval werd ilink doorgezet, maar alle pogingen om het fort biDnen te klimmen mislukten. Ik trok terug nadat drie offi cieren waren gesneuveld en drie gekwetst, terwijl boven dien vele manschappen waren gedood of gewond". inlagen f 15921,97 ingelegd en in 174 terugbetalingen 1 9406,20'/2 uitbetaald. 61 Nieuwe boekjes werden weder uitgereikt. Aan het telephoonkantoor werden behandeld van af 2 Aug (dag der opening) 178 tele grammen als 56 verzonden en 122 ontvangen. ftieuive Aledorp. Gedurende het jaar 1899 zijn alhier geboren 15 m. en 16 vr., totaal 31. Overleden 10 m. en 10 vr., waaronder 1 m. levenl. aangegeven en 1 m. elders overleden, totaal 20 pers. Er werden gehuwd 15 paren jongelieden en 3 paren wednr. en jonged. Zuid Afrika. - Schagen. Den 4 trokken een vijftiental meisjes en jongens met groenende dennetakken en wapperende vlaggen onder het zingen van de bekende Transvaalscbe liederen door een gedeelte dezer gemeente, houdende eene collecte voor de strijdende Boeron. Het denkbeeld Loop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over December 1899. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Decem ber 9020 mannen en 9330 vrouwente zamen 18350 personen. Geboren werden 20 jongens en 24 meisjes, samen 44 kinderen dat is 28 per 1000 per jaar. Levenloos aangegevunen werden niet ingeschreven. In deze maand overleden 18 mannen en 14 vrouwen samen 32 personen, dat is 20.9 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven overleden 1 2 Gevallen van roodvonk, 1 van febris typhoidea werden geconstateerd. Het sterftecijfer, dat voor Alk maar 20.9 was, bedroeg voor Rotterdam 18.6,'s Graven- hage 14.7 Amsterdam 15.6Utrecht 19.6, Groningen Antwerpen 19-4. Parjjs 19.2, Londen 20.9, Weenen ÏO o' M^mffieu 22-3. Hamburg 14.8, Keulen 21.3, Bern 18.8, Ghristiania 14.4, Moskou 15.8, Berlijn 16.2, Peters burg 25.8. De bus bij gelegenheid van het trouwen op het Stadhuis geplaatst, heeft in 1899 f 148.13 opgebracht, welk bedrag aan het Burgerlijk armbestuur is overgemaakt. Kxtra nachttreinen. Wij vestigen er de aandacht op van belangstel- lenden, dat extra nachttreinen zullen loopen van Ain- sterdam naar Alkmaar op dinsdagen 16 Januari, 6 Eebruari en 6 Maart. Op woensdagen 24 Januari, 21 Februari en 21 Maart zullen eveneens nachttreinen van Amsterdam vertrekken, doch niet verder dan Uit geest loopen. Het vertrek van Amsterdam is bepaald op 11-55 (spoortijd). Men verzoekt ons mede te deelen, dat, wegens on gesteldheid, op zondag, den 7, de dienst in de kerk der doopsgezinde gemeente niet zal worden vervulden in de avonduren, gedurende de volgende week, geen ca techisatie zal gehouden worden. De barometerstand was des morgens 8 uur als volgtden 5 764.4den 6 768.8. Hamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering der Kamer van Koophandel, den 5 gchoudeu warei aanvankelijk vijl leden tegenwoordig. De heer Conijn had kennis gegeven de vergadering wegens ziekte niet te kannen bijwonen. Na behandeling der uotnlen werd overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter en vice-voorzitter voor het jaar 190o. Door den aftredenden voorzitter werden de heeren de Lange en Meienbrink nitgenoodigd als stem- opnemers te inngeeren. Bij eerste stemming bleek de heer A. Prins Az. te zijn herkozen als voorzitter met vier stemmen tegen 1 op den heer Conijn. De heer Prins verklaarde de hem opgedragen functie opnieuw te zullen aanvaarden. Bij tweede stemming bleek de heer Conijn te zijn herkozen als vice-voorzitter met 4 stemmen tegen 1 op den heer van Spall. Aan den secretaris werd op gedragen dezen uitslag aan den heer Conijn mede te deelen met nitnoodiging om zich te verklaren, of de benoeming door hem wordt aangenomen. Daarop komt de heer Potgieser die wegens nitstedig- heid verhinderd was vroeger te komen, ter vergadering waarna de ingekomen stukkeu worden behandeld, namelijk: le. een extract uit de notulen van den raad der gemeente houdende het besluit, dat het door den raad vooralsnog onraadzaam wordt geacht tot verlaging van den gasprijs over te gaai znlks naar aanleiding van een adres van eenige industrieelen om den prijs voor het gas, gebezigd voor drijfkracht te bepalen op 4'/» ct. per M3 eu een adres van de Kamer van Koophandel, waarbij eene ver laging tot 5 ct. wenschelijk maar ook voldoende geoor deeld werd, wordt voor kennisgeving aangenomen. 2e. een gemotiveerd advies van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, waarbij de aandacht wordt gevestigd op den zich voortdurend ontwikkelenden eieren- handel op Londen en onder bijvoeging van een staat van Oen eieren-invoer in Engeland in de jaren 1894 tot 1898 de overtuiging wordt uitgesproken, dat aan deze tak van bedrijf door Nederland kan worden deelgenomen op eene wijze, die bij geen ander land behoeft achter te staan. Na discussie verklaart de secretaris zich bereid en wordt deze nitgenoodigd om door middel van een inge zonden stuk in enkele plaatselijke bladen de aandacht van belanghebbenden op deze zaak te vestigen 3e. eene missive van de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers, waarbij steun wordt verzocht tot het ver zamelen van gegevens, benoodigd voor eene juiste beoor deling van het wetsontwerp op arbeids- en rusttijden. Daar bp is gevoegd een kort overzicht van dat wetsont werp een nota omtrent de wettelijke regeling op dit gebied in het buitenland en een vragenlijst ter invulling voor werkgevers. Na discussie wordt voorloopig besloten om meerdere exemplaren dier vragenlijst aan te vragen en die dan aan de voornaamste werkgevers te zenden met verzoek tot invulling, voorts om deze stukken rond te zenden bij de leden ten einde het onderwerp in de volgende vergadering uader te behandelen. De overige stukken, bestaande nit consulaire verslagen, statistieken enz. zullen worden rondgezonden. Na rondvraag wordt daarop de vergadering gesloten. Woest door den drank. - Den 5 werd uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn ontslagen de 50-jarige J. S., geb. te Tilburgdie na 3 jaar in genoemde werkinrichting te hebben door gebracht, zijn nitgaanskas, ruim f 130, te Alkmaar wenschte te ontvangen. Beschikkende over dit voor hem ongekend bedrag, trok hij, ondanks den hem gegeven raad, stadswaarts In. Niet meer gewend aan sterken drank, is hij iD zijn dronkenschap zeer woest te werk gegaan en werd des avonds pl. m. 6 nnr, zonder eenig motief, bij een bewoner der Et. Annastraat alhier een groote glasruit ingeslagen. Door den agent van politie S. van Delden, geassisteerd door eenige burgers, werd hij met veel moeite naar het politiebureau overgebracht, alwaar hij zich als een razende aanstelde en bleek, dat hy, bij het inslaan der glasruit een gapende wonde aan de rechterpols had gekregen. Na door den heer dr. J. Dirken alhier, die, daartoe aangezocht, onmiddelijk aan het politiebureau verscheen, te zijn verbonden, is hij ter ontnuchtering onder bewaking gesteld. liet behoeft geen betoog, dat deze kolonist, hoewel nog slechts enkele uren in vrijheid, reeds een aanzienlijk ge deelte van zijn nitgaanskas had verteerd. AlkmaarLang<-<1 ijk. Omtrent den stand van de beoogde electrische tramverl inding met de Langedijken kunnen wij mededee- lendat thans ook van de gemeente Koedijk daartoe vergunning is verkregen, voor den tijd van 30 jaren. De concessie is thans verleend van Alkmaar tot en met den "fik van Geestmerambacht (Molengeerstn), tot Broek op Langedijk. De dagelijksche besturen der Langedijker gemeenten hebben het voornemen, betreffende deze zaak eene gecombineerde vergadering te houden. ONDERTROUWD. 4 Jan. Willem Groot en Maria Margaretha Smiers, beiden alhier, onl. te Oterleek. GEBOREN. 4 Jan. Margaretha Geertrnida Antonia, d. van Richardus Leonardns Schreurs en Johanna Gatharina Buijs. 5 Petronella Wilhelmina, d. van Theodoras Morsch en Immetje Leijen. OVERLEDEN 5 Jan. Marijtje Alders, echtgen. van Casper Bernardus Pannekoek, 72 j. Anna Cornelia, z. van Pieter Vis en Anna Dekker, 4 w. Helena Maria Letzke, wed. Willem Slinger, 59 j. Heerhugowaard. O nder trouw d. 21 Dec. Jan Ploeger en Aagje Oukes. 29 Dirk de Graaf en Gnnrtje Visser, wed. Jan Oudes. Geboren. 3 Dec. Cornelia Petros, z. van Pieter van der Gragt en Antje Mulder. 8 Maria Jacoba, d. van Jacob Zuurbier en Grietje Langedjjk. 12 Johanna Cornelia, d. van Pieter Wit en Wilhelmina Koopman. 13 Roelof, z. van Johan Werner Mammen en Maart je Schnurman. 14 Geertrnida, d. van Lodewijk Frederiks en Maartje Baar. J oe Klaas, z. van Jacob Blom en Guurtje Boldewijn. oo ?/letj0' d' van Jacob Weel en Neeltje de Boer. 28 Maria Margaretha, d. van Jan Zut en Anthonia Wester. Overleden. 5 Dec. Hendrik Matthijs, z. van Jacob Laan en Maria Koopman, 2 m. Anton, z. van Cornells Oud- huis en Antje Vreeken, 18 j. Johanna, d. van Klaas Molenaar en Marijtje Schuit, 15 Kaatje Knip, echtgeD. van Klaas Kok, 77 j. 17 Jan Wokke, echtgen. van Neeltje Vijn, 35 j. 22 Johannes, z. van AdriannsBeerse en Maria Hoedjes, 25 Gnnrtje, d. van Arie Miessen en Aagje van Putten 1 j. en 2 m. St. Pankras. Geboren. 11 Dec. Johanna Lucia, d. van Gerrit Schouten en Neeltje Klavor. J 27 Gnnrtje, d. van Cornelis Bakker en Jannetje Nol Overleden. 25 Dec. Trijntje Bruin Gd., 27 j. Oude Aledorp. Geboren. 19 Dec. Cornelia, d. van Johannes Schuijt en Maria Zutt Overleden. 18 Dec. Johannes Hoogland, wednr. van Trijntje Langerels. 85 j. 27 Hendrik, z. van AIdert Wit en Neeltje Pepping 23 jaar. 6' Henshroek. Overleden. 17 Dec. Jan Leegwater Rz., 27 j., overl. te Leiden.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2