Buitenland. Nederland. Meisjes handen uit de mouwen 1 Niet geschimpt en niet gesmaald Harde arbeid warmt en staalt Maak je onmisbaar werf vertrouwen Wie zijn jeugd van ernst niet spaart Is een blijde grijsheid waard. Toen de plechtigheid hiermede geëindigd was, werden de bezoekers in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. De lezers vinden een beschrijving der inrichting in de openingsredezoodat we ons van een verslag dier wandeling ontslagen rekenen. Alleen willen we opmerken dat in de keuken de heerlijke geuren van het gebraad ons deden watertandendat de tentoonge stelde werkstukken der costunmklasse en der borduursters aller bewondering wekten en het eigenaardige getik op de machinezaal ons aardig in de ooren klonk. De opge wekte gezichten der leerlingen waren het bewijs, dat het haar goed deed de onde bedompte lokalen der oude school te hebben verwisseld voor de hooge ruime en luchtige zalen der nieuwe inrichting die onder de be kwame hoofdleiding van den gemeente-architect den heer G. Looman door de goede zorgen van den aan nemer den heer W. Vasbinder en den met het dage- lijksch toezicht belasten opzichter M. Uiten boschis geworden tot een der schoonste instellingen van onze stad die, laat ons hopen, in den loop der jaren schoone vruchten moge afwerpen voor Alkmaar en omliggende gemeenten. Na afloop van de openings-plechtigheid werden een 20-tal personen aan een dejeuner ten huize van de directrice der school vereenigd. DUITSCHLAAD. De .Herzog" is door de Britsche autoriteiten in vrijheid gesteld en heelt de onderbroken reis naar Delagoa-baai voortgezet, de reizigers van de Bundesrath" bevinden zich ook weder op vrije voeten, en de zoo veel besproken lading van dat schip, schijnt toch geen contrabande bevat te hebben. Alles is dus weder in orde, maar zal de Duitsche regeering zich hier kalm bij neerleggen, en niet meer waarborgen voor de onverhinderde doorreis harer schepen van Engeland eischen dan mogelijke verontschuldigingen of zelfs schadeloos stelling kunnen geven De »Voss. Ztg.'' verneemt, dat de .Condor" en de .Schwalbe last hebben ontvangen de Duitsche Rijks- postbooten telkens tegemoet te stoomen en hen te geleiden. Door dit convooi wordt het onderzoek en de beslaglegging voorkomen. De achting voor den neutralen staat en de eerbied voor diens marineviag eischt, dat de officieele verklaring van den marine-commandant zonder onderzoek wordt geloofd. Verklaart deze officier, dat het schip onder zijn geleide geen ooriogscontrabande aan boord heeft, dan moet krachtens het volkenrecht de commandant van het Engolsehe oorlogsschip daarmede genoegen nemen. MAGKLAAD. Minister Balfour heeft in een ver gadering van zijn kiezers alB zijne meening uitgesproken, dat de bewering, dat Engelands optreden in Zuid Afrika was ingegeven door den wensch om rijke gebieden bij het Britsche Rijk te voegen, een valsche lastering is. Engeland heeft niets te winnen bij den oorlog, die de schatkist veel kost, maar aan het land levens ontroofde, die voor geen geld teruggekocht kunnen worden, en hoe ook de loop der gebeurtenissen moge zijn, de Regeering mag daarvoor niet aansprakelijk worden gesteld. Deze rede is door de bladen niet met volkomen in stemming ontvangen. De »Times" meent o. a., dat, als de Regeering krachtig had aangedrongen op het niet-voortzetten van de bewa pening, de oorlog zou zijn vermeden of onder geheel andere vooruitzichten zon zijn begonnen. Van het oorlogs-terrein is geen later nieuws dan van den 7toen was alles rustig bij Ladysmith, Colesberg en de Modder-rivier. De lijst der verliezen, die Generaal White beloofde te zenden, zijn nog niet aangekomen. De Westm. Gaz.'' verneemt echter uit Kaapstad, dat de verliezen van den generaal zeer groot zijn. Het Boe renleger dat den noordelijken oever van de Toegela heeft bezet, zendt aanzienlijke versterkingen naar de be legeraars van Ladysmith. Het gerucht gaat, dat de Boeren er in geslaagd zijn aan de noordzijde van de stelling van generaal White een paar scheepskanonnen buit te maken. De verliezen van generaal French van 1 tot 6 Jan., daaronder begrepen het ongeluk met het Suffolk-regiment bedragen 4 officieren gesneuveld en 6 vermist, 35 man gesneuveld, 69 gekwetst en 107 vermist (totaal 221 man). De regeering gaat voort met versterkingen van het leger voor te bereiden. De Daily News' meldt, dat de achtste divisie zal worden ingescheept, te beginnen op 11 Januari. De Re geering besloot zes nieuwe batterijen artillerie op te richten, die niet onmiddellijk noodig zijn voor den dienst in Znid-Afrika. Later zullen verdere uitbreidingen der artillerie plaats hebben. De firma Vickers en Maxim heeft last gekregen tot nader bevel zooveel 4.7 inches en 6 inches snelvuur- kanonnen aan te maken, als zij in staat is. Het Londensche handelshuis Weruheir Beit en Co., welks voornaamste en rjjkste lid, Alfred Beit, een rol 3peelde in de geschiedenis van Jameson's inval, heeft een som van 50,000 (f 600,000) geschonken voor het uitrusten van vrijwilligers voor het Britsche leger in Znid-Afrika. De .Times'' ontving uit Loremjo Marquez het vol gende berichtVolgens de .Standard and Diggers News" besloot president Steijn zijn Nieuwjaarsboodschap aan de Burgers met de volgende woorden Het volgende jaar zal de Afrikaander natie vrede en rust genieten. Die vrede zal worden gegrondvest op het feit, dat de vijand die ons onderdrukte en vervolgde gedurende de geheele eeuw, niet langer in staat zal zijn onschuldig bloed te vergieten. Moge God in zijn oneindige goedheid ons deze genade schenken. ïUIIf-AFHIKA.. Den 3 werd een algemeene krijgs- raad gehouden te Kliprivierdrift onder leiding van gene raal Joubert daarin werd het verdere plan van den veldtocht vastgesteld. Een Amerikaansch artillerist in het Boerenleger schrijft aan de .Newyork Herald", dat verschillende Ameri- kaansche marine-artilleristen in het Boerenleger dienen, en dat zij beter schieten dan Duitsche, Fransche en Iersche artilleristen. De Boeren om Ladysmith hebben voldoende voorraden voor menschen en paarden om het nog zes maanden uit te houden. Laf fan's bureau meldt van de Modderrivier, dat de Boeren reeds ingravingen hebben gemaakt op drie mijlen afstand van het kamp, en daarin twee kanonnen in positie hebben gebracht. Lord Methuen heeft drie ponton-bruggen geslagen over de Modderrivier. De sneltrein van Frankrijk naar Genève is verleden week ternauwernood aan een groot gevaar ontkomen. Toen de trein ongeveer een kilometer ver in den Credo-tunnel was, ontdekte de machinist, dat een gedeelte van dien tunnel was ingestort. Hij remde terstond, verscheidene wagens ontspoorden, maar niemand bekwam letsel. Alleen werden eenige rei zigers, die uit den trein kwamen, door neervallende steenen gekwetst. De machinist klom daarna, met leveusgevaar, over de neergestorte aard- en steenmassa's heen, en het gelukte hem, een goederentrein, welke van den anderen kant naderde, nog intijds te doen stilhouden. De weg naar Genève zal daar ongeveer een maand versperd zijn. Bran <1. Den 8 heeft een hevige brand gewoed in de Konink lijke Meubelfabriek te Rotterdam, waardoor het ge heele kolossale gebouw vernietigd is, de schoorsteen alleen is gespaard gebleven. De oorzaak der brand is onbekend. Het fabrieks-volk ten getale van 160 170 man had de fabriek verlaten zonder onraad te bespeuren. Persoonlijke ongelukken hadden dan ook gelukkig niet plaats, maar de schade is zeer aanzienlijk. Veertig assurantie-maat schappijen zoowel Nederlandsche als vreemde zijn bij den brand betrokken. Re aanval op Derdepoort. Aan een schrijven van den correspondent te Pre toria van de .Schiedamsche Courant" is het volgende ontleend over den aanval op het Boerenkamp te Der depoort Een schandelijke, beestachtige gebeurtenis echter die den haat tegen al wat Engelsch is in het hart van iederen welmeenenden Afrikaner heeft versterkt, is de sluip moord van Derdepoort, waar de familie van onzen grijzen President zwaar geteisterd isniet minder dan elf harer leden zijn daar gesneuveld of gewond. Uit het officieele rapport blijkt, dat de Engelschen te zamen met de Kaffers van Linchwe, Segeli en Khama het laager te Derdepoort hebben aangevallen. De Engel schen dwongen de Kaffers tot den aanval en dreigden ze met de maxims. De aanval werd afgeslagen. De vijand liet ongeveer 50 dooden achter. Aan Trauvaalsche zijde vijf burgers in laager gedood, twee wielrijders rapport- gangers oveneens gedood en vier gewond, gelukkig geen van allen zwaar 6n 14 vermist, waarvan echter de moes ten weder terecht gekomon zijn. Vermoord werden oo het politiestation te Derdepoort buiten het laager gelegen,. Stephanus Fouche, twee vrouwen en nog zes andere man nen en gewond 1 persoon. Door de Kaffers werden mede gevoerd naar Machudi 4 getrouwde vrouwen, 2 jonge meisjes en 6 kinderen verder werden 81 ossen van het laager door Kaffers afgenomen en weggevoerd. Van de lijken der vermoorden waren sommigen vreeselijfc ver minkt door de Kaffers. Er bestaat geen de minste twijfel, dat de Engelschen de Kaffers tot deze daad hebben aangezet en hen daar mede hebben geholpen. Spoorwegramp bij Leuven. Een groot spoorwegongeluk heeft den 10 te half- negen te Wygmael plaats gehad op de baan van Meche- len naar Leuven. Een trein van Antwerpen—Stuivenberg naar Verviers werd aangereden, op het oogenblik dat hij eeu zijspoor opreed. Het was een goederentrein van Ans naar Mnysen, die tegen den Antwerpschen trein aanootste. De schok was allerhevigst. De twee locomotieven werden omver geworpen en verbrijzeld. Een vijftiental wagons vlogen in splinters, met al wat zij bevatten. De trein-conducteur Brayninkx, van het depot Antwerpen en een remmer werden zwaar gekwetst. De stoffelijke schade bedraagt meer dan 150,000 fr. De twee banen zijn belemmerd. Al de treinen van en voor Mechelen worden op Schaerbeek gericht. Drie hulptreinen uit Leuven, Brussel en Mechelen zjjn ter plaatse gezonden. De oorzaak der ramp is nog niet bekend. Men gelooft haar te moeten toeschrijven aan een verkeerd siguaal. (Handb. v. Antw.) Schermeer. In de vergadering van hoofdinge landen van den polder den 10 gehouden is voor dijk graaf de volgende voordracht opgemaakt 1. S. de Jongh 2. J, Kos; 3. J. Blom Jz.; voor heemraad 1. Jb. Slooten Kz.; 2. J. Kos3. D. Akkerman. De heeren «I. II. Uluiu te Alkmaar en P. H. van der Leyte Haarlemdieop verzoek van den minister van bmnenl, zaken hebben deelgenomen aan een in de maand October jl. te Leipzig doo-- den.DeHt- schen Yerein iür Knabenhaudarbeit" gehouden .Infor- mations-kursus", hebben van dien cursus een uitgebreid verslag gegeven hetwolk is opgenomen in de Staatscou rant No. 7. Furmerend. De Paaschtentoonstelling alhier zal dit jaar op 3 April gehouden worden en de trekking der verloting op 10 April. Ichagcn. Den 10 vergaderde de Hengstenver- eeniging .Hollands Noorderkwartier", onder voorzitter schap van den heer K. Breebaart Jz., in het lokaal Ceres, alhier. Uit de rekening bleek, dat de vereeniging in 1899 een batig saldo had gemaakt van f 1823,44. De drie hengsten der vereeniging waren tijdelijk gestald bij den heer C. Zjjdewind alhier ter bezichtiging van de leden Als in 1899 zullen ook weer dit jaar de drie hengsten op verschillende plaatsen worden gestationeerd. In 1899 werd aan dekgeld van 309 merriën f 3090 ontvangen. Den 28 zal de zangvereeniging .Excelsior" van Alk maar in het Noordholl. Koffiehuis alhier een concert geven, waarvan de opbrengst ten deele voor de strijdende republieken zal worden beschikbaar gesteld. Callantsoog. Het open water heeft het mogelijk gemaaktdat schuiten met materialen de Stolpen kon den bereiken en de werkzaamheden aan de kust alhier weer konden worden voortgezet. Den 9 kwamen onder scheidene werklieden hunne kwartieren hier weer be trekken. Aardappelen. Winkel. De heer V. alhier heeft in October van het vorige jaar diep in den grond aardappelen gepoot en nu onderzocht wat er van terecht is gekomen. Dat viel zeer meé eenige flinke stammen met keurige aardappelen Waren het loonend gevolg van zijn proef, die zeker na volging zal vinden als bij herhaling weer zulke goede resultaten mochten worden verkregen. Haringcarspel. De heer J. Fraij, te D i r k s- h o r n, die den 8 zijn vijftigjarig jubilé vierde, eerst als opzichter, later tevens als penningmeester, vanaf 1873 al'een in laatstgenoemde betrekking bij het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Amhacht, werd in de op dien dag gebonden vergadering van dijkgraaf en heemraden in hartelijke bewoordingen door den dijkgraaf gelnkgewenscht, terwijl hem als blijk van waardeering zijner diensten eene gratificatie werd uitgereikt, groot f lo0. Uitgeest. Den 9 hield de heer P. H. Lamberts, van Amsterdam, eene voordracht voor de leden van »Nut en Genoegen", en handhaafde den goeden naam, dien hij zich verworven heeft, met zijne gave, om per sonen en omstandigheden wtêr te geven en zijne onbe taalbare mimiek. En voordracht èn keuze der stukken vallen zeer in den smaak. Het programma bestond in .Hulde aan Transvaal", door V. W., .Ver van huis", door P. H. Lamberts, .Brnnr Jaopik", door J. C. Cremer, »'t Verhaal van oom Jan", door Haverschmidt, en tot slot .Jan, Piet en Klaas", door Cremer. De „Friesland." Uit Den Haag schrijft men aan het N. v. d. D." Met het oog op de verhalen, welke zoowel in als buiten deze stad de ronde doen betreffende een botsing tusschen het Nederlandsche pantserschip »Friesland"en een Engelsch Oorlogsschip in de wateren bij de knst van Znid-Afrika waarbij zelfs gemeld wordtdat een Hollandsch zee officier gedood zou zijn wordt in herinnering gebracht, dat de commandant van elk oorlogsschip in last heeft van ieder sterfgeval onder het personeel aan boord, hetzij door sneuvelen of gewoon overlijden telegraphisch bericht te zenden aan het Departement v»n Marino. Het feit dat een dergelijk telegram niet ontvangen is levert een afdoende aanwijzing voor de vaste over tuiging, dat een voorval als bovenbedoeld niet kan hebben plaats gehad, tenzij verwikkelingen zijn voorgekomen. Indien echter een dergelijke verwikkeling was ontstaan, dan zou de Engelsche Regeering niet nagelaten hebben de daarbij betrokken Nederlandsche autoriteit daarvan in kennis te stellen of daarop te wijzen. Maar ook van dien aard is hoegenaamd niets gebleken. De ambulance. De voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontving van den minister van marine bericht, dat vanwege zijn departement aan den commandant van »De Friesland" telegrafisch is opgedragen om met dien bodem naar Durban te vertrekken, tot bet aan boord nemen en van daar naar Louron^o Marquez overbrengen van het personeel en materieel van de ambulance-Koster thans aan boord van »De Herzog". Volgens latere berichten isde .Herzog", die de Nederlandsche en Belgische ambulance aan boord heeft en die door de Britsche oorlogsmarine was opgebracht naar Darban, door de Engelsche autoriteiten heden weder in vrijheid gesteld. Het Handelsblad heeft het volgende telegram uit Batavia ontvangen Hollanders op Aieuw-Gulnea. Op de Zuidkust van Nieuw-Guinea zijn vijf officieren van de stoomboot .Pel" aan land gegaan twee er van zijn door Papoea's gevangen gemaakteen van hen is gewoDd. De stoomboot heeft de plaats weer verlaten. Er is een oorlogsschip heengezonden. De stoomboot .Generaal Pel" behoort tot de vloot van de Kon. Pa kot vaart maatschappij. Het is een ijzeren stoomschip van 1300 tons bruto in 1876 gebouwd en onder bevel staande van kapitein J. B. Rijnberg. Op de Zuidkust van Nieuw-Guinea bevindt zich onze nieuwe vestiging te Fak-Fak, waar de ijverige en onder nemende heer J. A. Kroesen controleur is. Tot nu toe hebben wij van die vestiging nog niet veel pleizier beleefd. Men heeft er nogal te lijden gehad van ziekte en van onaangenaamheden met de inboorlingen. Brand te Rotterdam. Tot de groote opslagplaatsen voor koopmansgoederen te Rotterdam behoort het van ouds bekende Oost- Indisch Huis aan de Boompjes. Op eene binnenplaats van dat gebouw staat eene ijzeren loods bestemd voor het bergen van brandstoffen en gevaarlijke stoffen. Den 10 's morgens zag het personeel van bet entrepot rook of damp komen van onder de ijzeren deur dezer loods. Toen de entrepóibaas J. L. een onderzoek wilde instellen sloegen bij het openen van de ijzeren deur de vlammen een acht meter naar buitenwaardoor J. L. ernstige brandwonden kreeg aan handen, voeten en onder lijf, zoodat hij in gevaarlijken toestand naar het Zieken huis moest vervoerd worden. Inmiddel „Li. u vlammen ook eene op een afstand liggende p iy vu i35 balen suiker van het Leidsche- veem aangetastwaarvan een 30-tal balen ten deele verbrandden. In de ioous bleek bij nader onderzoek een vat verf waren, vermengd met naphtha, gesprongen, dat daarop geheel leeggeloopen was. Ook bleken eenige kisten luci fers en andere zaken in emballage aangebrand te zijn. Men slaagde er in een dergelijk fust als het gesprongene in tijds in veiligheid te brengen. Het personeel van het entrepot en brandspuitgasten slaagden er in, in een half uur tijds den brand tot een gedeelte van den inhoud van de loods te beperken. Indien bet ongeval des nachts was ontstaan, dan zou do schade niet te overzien geweest zijn. (N. v. d. D.)

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3