Stadsberichten. De oorlog in Zuid-Afrika. Het Hoode Kruis. De voorzitter van het hoofdcomité van het Neder- landscbe Roode Kruis heeft van den minister van Buiten- landsche Zaken de mededeeling ontvangen dat bakens telegram van den Nederl. consul te Lorenzo Marqnez de tweede Ned. ambulance van het Ned. Roode Kruis (ambu lance Koster) in goeden welstand aldaar is aangekomen. Heden werden door het Baagsche mannen-comité van het Roode Kruis naar B oemfontein 18 kisten verzonden ten behoeve van de tweede ambulance van dr. Koster. Bevolking. Op 1 Jan 1899 bedroeg de bevolking der gemeente Woordscharwoude 1022 personen. Zij vermeerderde door geboorte en vestiging met 125 pers., totaal 114 r en verminderde door overlijden en vertrek met 84, zoo dat de bevolking op 1 Jan. 1900,1063 personen bedroeg, zoodat er eene vermeerdering is gekomen van 41 pers. Er zijn 14 huwelijken voltrokken tusschen 12 jongm. en jonged. en 2 wednrs. met jonged. Er werden 3 kinderen levenl. aangegeven, waarvan 1 van het mannol. en 2 van het vrouwel. geslacht. Edam. Door ingenieurs der Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij worden de voorbereidende maatregelen genomen voor uitbakening der geprojecteerde spoorweglijn, van Volendam, via deze plaats, naar het station Kwadijk. De belanghebbende grondeigenaren ontvangen de noodige aanschrijvingen. Te Haarlem zullen dit jaar bij het examen in hoefbeslag van wege de »Maatschappij van Landbouw'' ook gebruikt mogen worden paarden van particulieren. Tot nog toe moesten de leerlingen geleerd worden Rijks paarden met goede hoeven te beslaan, waardoor het be slaan van misvormde hoeven nooit voorkwam. Dit groote voordeel dankt men aan den voorzitter der afdeeiing, den heer F. Lieftinck, die daartoe van den Minister van Oorlog toestemming gekr gen had. Particuliere paarden, mits volkomen gezond, kan men nu in de cavaleriekazerne doen keuren en kosteloos doen beslaan op bepaalde dagen, hetgeen voor de boeren enz. uit den omtrek van groot belang is. IJ S. Het ijs in de vaarten en kanalen van Friesland is nagenoeg geheel opgeruimd. Behalve het zachte weder, heeft vooral het stroomen met al de zeesluizen der provincie krachtig medegewerkt om het ijs te verwijderen. He jonge Paul. Jan Bruggenkamp, gehuwd met IJnskjen Hollander, te Bolsward, heeft de eerste aangifte gedaan in 1900 van de geboorte van een zoon, met name Paul. Aan hem is dus de door de firma H. Bölger en Zoon toegezegde f 50 uitgekeerd. Poging tot moord. Een gepensionneerd O.-I. militair loste den 11 te Botterdam in een café op een buffetjuffrouw, met wie hij verkeering had aangeknoopt en die met een ander praatte, een pistoolschot en wondde haar ter hoogte van de linkerwang. Daarop bracht hij ook zichzelf met het pistool vet w lingen toe. Toen men den man wilde grijpen, trok hp een degen en ging daarmede te keer. Eindelijk kwam een agent van politie ter plaatse en werd de kolo niaal die door bloedverlies schier bewustelooe was, naar het politie-bureau overgebracht. Daar uit het genees kundig onderzoek bleek dat zoowel de verwonde als de moordenaar de kogels vermoedelijk nog in het hoofd hadden zitten, bracht de inspecteur van politie F. J. Terlaak hen naar het Ziekenhuis, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De toestand van den gewezen koloniaal was, nadat hij in het Ziekenhuis gebracht was, van dien aard dat hem geen verhoor kon worden afgenomen. Op de revolver zaten nog drie scherpe patronen. Ter navolging. Men verzoekt aan het »Hndbld." mede te deelen dat een familie te Amsterdambegaan met het lot der werklooze diamantbewerkersop zich heeft genomen van een gezin dat in stille armoede verkeertiederen middag een kind bij haar aan huis warmte en voedsel te verstrekken. De familie hoopt door dit bericht hare medeburgers aan te sporen dit voorbeeld na te volgen. Winkel. Van den heer Bakker, hoofd der school in den Graspolder, zal eene nieuwe schrijfmethode worden uitgegeven die meermalen in de afdeeiing Schagen van het N. O. G. werd besproken en onderzocht en daar aller goedkeuring mocht verwerven. De mogelijke baten van de uitgave worden door den heer Bakker voor de afdeeiing beschikbaar gesteld. Droogmaking Zuiderzee. Harsingerliorn. Don 18 zal te Kolhorn eene volksvoorlezing worden gehouden, met vrijen toegang voor personen boven de 20 jaren. Als spreker zal optreden de heer mr. H. Smeenge lid der tweede Kamer, met het onderwerp»Droogmaking der Zuiderzee." Hoorn. In de raadsvergadering van den 9 werd besloten het tractement van den directeur der gasfabriek te verhoogen tot f 2400 benevens vrije woning vuur en licht. Heerhugowaard. Het polderbestuur heeft den heer O. Moejes benoemd tot opzichter van den polder. Stompctorcn. Men heeft ons verzocht kennis te gevendat door ongesteldheid van den predikant zondag den 14 's morgenB, alhier geene godsdienstoefe ning zal worden gehouden. Schoorl. Als een bijzonderheid mag gemeld worden dat uit een aardappel, gerooid op het veld van den heer S. v. d. N, te G r o e t, een ouderwetsche, gouden oorring te voorschijn is gekomen, die daar geheel was ingegroeid. Verbreeding Aoordïeekanaal. Wanneer het No- i kanaal verbreed wordt, zal ook de spoorwegbt ug m Ign HaarlemUitgeest ver hoogd en verlegd wc -■ n. Do ou.werp-teekeningen daarvan liggen op de secreiane der gemeente Velsen ter inzage. Huci enrepuhlieken. In het tijdschrnt «He Aarde en haar Volken", waarin vroeger reeds artikelen over de Transvaal en Kaapstad verschenen, zullen binnenkort het licht zien geïllustreerde schetsen uit Oranje Vrijstaat en Natal, van de hand van den heer S. Kalff, schrijver van »Onder een Worstelend Volk". Veehandel ln Friesland. Over het algemeen is er weinig verandering ge komen in den handel in rundvee. Enkel zijn de vette koeien minder gevraagddoor grooteren aanvoer. De prijs van de eerste qualiteit heeft zich staande gehouden van mindere soorten is de prijs lager. Ook stieren voor de slachtbank zijn iets in prijs ge daald, ook een gevolg van grooteren aanvoer. Doordat de Londensche markt in de laatste dagen gunstiger gestemd is, is de handel in vette schapen en lammeren williger, met stijver prijzen. Dit geldt ook voor de Londensche varkens. De aanvoer was: 100 stieren, 20 ossen, vette koeien, 400 melke- en kalvekoeien 150 pinken 120 vette kal veren, 180 nuchtere kalveren graskalveren2400 schapen en lammeren 100 vette varkens400 vette biggen, 300 magere varkens en kleine biggen. De prijzen zijn le soort vette koeien 26 28 et-., 2e soort 22—25 ct., 3e soortet., stieren 22-25 ct, vette kalveren 3036 ct., vette schapen 23 —25) ct., vette varkens 16 175 ct. Londensche biggen 15—16 ct. per 1/a kilogram. Melke- en kalve koeien f 100—f 200, pinken f 45 f 70nuchtere kalveren f 7—f 10, melkeschapen f 10— f 18, lammeren f f magere varkens f 32—f 46 kleine biggen f 1f 1.20 per week. (N. v. d. D Veexiekte. Het mond- en klauwzeer heeft zich weder voor gedaan by hoornvee te Anna-Paulowna en bij schapen in de gemeente Texel. Te Zevenhuizen viel een zesjarig knaapje door het zolderluik op een scfieprad van een molen. De molen, die langzaam draaide, hield weldra stil. Met moeite werd het knaapje uit zijn benarde positie verlost. Maar het had zulke kneuzingen bekomen, dat het een uur later overleed. Kaatste Berichten. Het gevecht bij Eadysmilli. LONDEN, 12 Jan. Officieel, ln den aanval op Lady- smith op 6 Januari zijn 14 Britsche officieren gesneuveld en 27 gewond; 135 manschappen gesneuveld en 244 gewond. Totaal verlies 420. LONDEN, 12 Jan. Lady Methnen spreekt beslist de gernchten tegen dat haar echigenoot ziek zon zijn of gekwetst door den val van zijn paard. I BERLIJN, 12 Jan. De »Nordd. Allg. Ztg." verneemt, dat de firma Krupp te Essen onmiddellijk na het publi- ceeren dei dagbladberichten omtrent het spoedig uitvoe ren van een groote bestelling van stalen granaten voor Engeland, van bevoegde zijde het verzoek is gedaan een misschien voorgenomen verzending van wapens, geschut, munitie of ander oorlogsmateriaal aan een van bride oorlogvoerende partgen te staken. Wielrijders tegen struisvogels. Te Jacksonville in Florida, waar zich Meyers en Tomasselli op 't oogenblik bevinden en waar beide rijders, eenige lauweren behaalden op de uitstekende cementen wielerbaan treft men onderscheidene strnisvogelparken en kweekerijen aan. Men fokt de struisvogels hoofdzake lijk voor de vederen en spant ze ook voor liebte wagen tjes, genre vbuggy'', waarmede zij zeer snel kunnen uit den weg komen, zoodat men ze ook voor sportdoeleinden airicht. Op de harddraversbaan zijn tijden van 2 m. 22 sec. door struisvogels gemaakt. Tomasselli heeft voorgesteld een wedstrjjd tegen den snelsten struisvogel te honden over nader te bepalen afstand. 20.0M0 fazanten. Lord Rothschild, der traditie getrouw, schonk met Kerstmis aan de omnibus-koetsiers en conducteurs te Londen, ieder een paar fazanten. Uit dankbaarheid ver sierden de koetsiers die dagen hun zweepen met blauwe en gele linten, de kleuren van den lord. Te Brussel en omstreken loopen tegenwoordig bedelaars rond die, met breedgerande hoeden op het hoold en allerlei verminkingen voorwendende, door de Engel- schen hnn toegebracht, zich uitgeven voor collecteerende Trans valera. Amerlliaansche Bocrensympathle. In de »N«w York Herald" van 31 December komt het verslag voor van de bijeenkomst, oie te New-York gehouden is ten gunste der beide Zuid-Afrikaansche republieken. De meeting werd gehouden in de muziek- ucademie, een reusachtige zaalmaar bet stroomde zóó toe van Boerenvrienden, dat tweeduizend bezoekers terug gewezen moesten worden en de brandweer op bijzondere voorzorgsmaatregelen bedacht moest zijn. Rechter James Fitzegeralds opende de vergadering en leidde de sprekers in. TelkeDS wanneer het woord Boeren genoemd werd, daverde de zaal van gejuich, terwijl koningin Victoria's of de naam van het Britsche Rijk niet genoemd konden worden of een oorverdoovend gesis werd gehoord. Door senator Mason van Illinois en de afgevaardigden Solser en Cummiugs werd op zeer krachtige wijze de Engelsche politiek afgekeurd. De zaal was druk versierd met vlaggen van Amerika, de Republieken en Ierland. (Handbl.) Electrische Elerconserveering. De in den laatsten tjjd met zoo groot succes door gedreven conservesring van eieren door konde moet vol gens het vakblad >Ice and Refrigeration" een concurrent gekregen hebben, namelijk de eierconserveering door elec- triciteit, welke den eetbaren toestand voor een tal van jaren moet verzekeren. Bi) het aanwenden van deze me thode worden de eieren in een lokaal met verdunde lucht gebracht om de lucht uit het inwendige te verwijderen. Daarop worden zij door het verwen met een doelmatig mengsel luchtdicht gemaakt en in met water gevulde kuipen aan een electriclren stroom van voldoende sterkte onderworpen, om alle voorhanden kiemen te doodeu. Deze methode herinnert aan een proces der electrische vleesch- conserveeriug, welke in de Scientific American" be schreven werd. Het vleescb werd in cellen opgehangen en aan een luchtstroom van 46 tot 66° O. blootgesteld en te gelijker tijd door sterk electrisch licht bestraald dit werd zoo lang voortgezet, tot het vleescb volkon en gedroogd en gesteriliseerd was, waarop het onbepaalden tijd, in poedervorm bewaard, bruikbaar moet gebleven zijn. (Weekbl. v. Zuivelber.) Aanbesteding. Door het provinciaal bestnur van Noordholland is den 11 bij enkele inschrijving aanbesteed het onderhou den van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, van den dag der goe keuring van de aan besteding tot en met 31 December 1901. (Raming f 2730). Minste inschrijver ST. van der Voort alhier, voor f 2870. Aut. Van wege het alkmaarsche departement der Maat schappij tot Nat van 't Algemeen zal de heer J. C. van den Bergvan Heerenveenop dinsdagden 23 voor de leden als spreker optreden, met het onderwerp »Mirabeau". Abbé Daens. Blijkens achterstaande advertentie is het optreden van den bekenden belgischen katholieken volksman Abbé Daens wien de uitoefening van zijne geestelijke waar digheid door de katholieke overheid in Belgie verboden is thans bepaald op Dinsdag den 23 des avonds te 8 unr in het lokaal Harmonie. De toegang is op tien cents bepaald. Collecte. Op woensdag, den 17, zal van wege het israëlietisch armbestuur, alhier, de jaailijksche openbare collecte aan de buizen der ingezetenen gehouden worden en be velen wij die gaarne in de liefdadigheid onzer lezers aan. Uitvoering Toonkunst. Op vrijdag, den 26, zal de afdeeiing Alkmaar e. o. der Maatschappij tot bevordering der toonkunst het eerste harer concerten geveD. Wij willen daarop de aan dacht vestigen vooral nn het de eerste uitvoering hier ter stede geldt van een werk dat als kunstwerk zeer hooggeschat wordt. Dat het »zeer hooggeschat" meer dan een algemeene phrase is kunnen de vele uitvoerin gen getuigen die het „Lied von der Glocke van Max Brueh in andere afdeeliagen beleefd heeltook dit jaar zal het te 's-Gravenbage ten gehoore gebracht worden. Op het concert te Alkmaar zullen bekende en ook hier gewaardeerde solisten medewerken. Zij zijn mej. Anna Kapelsopraan 's Gravenhage mej. Harry v. d. Harst, alt's Gravenhage de heer T. Andreoli tenor 's Gra venhage en de heer Th. J. Denijs, baryton, Amsterdam, die allen eeir welverdienden roem als zangeressen en zangers genieten. Ook het koor zal zeker ouder de lei ding van zijn uitstekenden dirigentden heer Anton H. Tier.ezijn goeden naam hooghouden zoodat de 26 Januari belooft een avond van groot kunstgenot te zijn. De heer J. H. Blum alhier, sprak zaterdag den 13, te Amsterdam, voor leden van het Neder- iandsch Schoolmuseum over: »Onderwijs en onderwijs toestanden in Zweden." Tentoonstelling van gevelontwerpen. Door het teekengenootschap „itunst xlj ons doel", zal, op de bovenzaal van 't Wapen van Heems kerk" aan de Breedstraat alhier op woens dag, den 17, 's avonds van 6 tot 10 uur, eene tentoon stelling worden gehouden van 33 gevelontwerpen inge komen op een prijsvraag naar een gevelontwerp voor de Levensverzekering-Bank ^Rotterdam" te Rotterdam. Door de jury, bestaande uit de heeren Henri Evers, J. P. Stok Wz.en G. J. Struijk is, met eenparigheid van stemmen, de volgende beslissing genomen le prijs, motto Assurance2e prijs motto S3e prijs motto Paul Krnger. Zij schrijft in baar verslag: Is deze inzending quautitatief belangrijk, bij een onder zoek bleek weldradat ook qualitarief de prijsvraag volkomen geslaagd mag heeten. Verschillende verdienste lijke ontwerpen toch zijn aanwezig, en over het algemeen is veel ernstig doordacht, en fraai werk geleverd. Een aantal ontwerpen getuigt van artistieke vaardigheid fraaie woouhuisgevels te zien gevende zonder meer, terwijl de bepaald slechte ontwerpen slechts een kleine minderheid bedragen.'' Wij bopen dat deze tentoonstellingdie slechts één avond gehouden wordten kosteloos toegankelijk is voor ieder belangstellende, vele toeschouwers trekken mag. Hetzelfde bovengenoemde genootschap zal op v r ij- d a g, den 19, des avonds, voor de leden en hunne geïutrodu- ceerden eene kunstbeschouwing geven van teeke- ningen en aquarellen uit de portefeuille van het Genootschap »Pulchri Studio" te 's Gravenhage. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op zondag, den 14de dienst in de kerk der remonstrantsche gemeente zal worden vervuld door den beer ds. J. J. van Hrlle, herv. pred. te Zaandam. Wegens ongesteldheid van den heer ds. A. M. A. Reijnders, zal de volgende week geen catechisatie worden gehouden. Aederlandsclie Tooneelvereenlging. Een faillissement. 't Is een genoegen een verslag te mogen geven over de opvoering van bovengenoemd tooneelspel die don derdag, den 11, plaats beeft gehad in het lokaal Harmonie. Stuk en spel werden door het publiek niet talrijk waarschijnlijk wegens de vele zieken in de stad zeer gewaardeerd en verdienden het ten volle. De beroemde Björnsterne Björnson heeit in »Een Fail lissement" (1875) eene koOjjmausfamilie geteekend die geen huisgezin vormtzoolang het hoofdkoopman Tjaldegroote speculatieve ondernemingen waagtniet alleen met eigen geldmaar ook met dat vau anderoa hetwelk hij door zijn crediet meester wordt. Hij leeft geen oogenblik gerust, dag noch nachthij speelt altijd komedie om toch de rijke machtige soliede koopman te schijnen. Ziju vronw, die hij niet in zgn vertrouwen neemt heelt de handen Vol om hun huis van weelde en tendensieuse gastvrijheid te besturen, terwijl zij toch bemerktdat er iets hapert en daardoor gaat suk&elen. Een der beide dochters des huizes, Wal berg, schijnt zeer ontwikkeld en weet veelal het ware van het valsche te onderscheiden. Zoo o. a. uit zg zich zeer heftig over eeD gefailleerden koopman Muller die ook door specu laties andeier geld heeft verspeeld. Het is tragisch haar hare woorden te hooren slingeren in 't aangezicht van haar vader die reeds zoo wankel staat. De andere doch ter Sigra verloofd met een onbeteekenend jongmensch luitenant Hamar is een schaduw van Nora van Ibsen, het poppenvrouwtje zij is onontwikkeld en het tegen-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2