De driemaster „Toekomst." No. 6 Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 14 JANUARI. f Overheidszorg voor de volkshuisvesting. FEUILLETON. III. (slot) Uit liet Noorseh. Jonas Lie. ALkUAARSCIIE COURANT. Deze Oourant wordt UInsda g-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per 3 maanden voor Alkmaab t 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Telefoonnummer t 3. Opruiming van onbewoonbare verblijven dient gepaard te gaan met beschikbaarstelling van geschikte woningen tegen gewone hun-prijzen. Aan pogingen van particulieren om in die behoefte te voorzien, heeft het niet ontbroken. Ook wanneer de Woningwet zal zijn tot stand gekomen, blijft de regeering daarop rekenen. Wel znllen de ge meentebesturen zeiven den bouw van woningen ter hand knnnen nemen maar eerst dan, zegt de Memorie van Toelichting, wanneer »langs anderen weg, ook door sten n van rijk en gemeente, hetzelfde doel niet te bereiken is". Op welke wijze echter de verbetering der woningtoestan den wordt ondernomen, in sommige gemeenten schijnt zij zonder geldeljjken steun van de gemeente en het rijk niet wel mogeljjk. Vóór alles evenwel moet de onteigening van perceelen en terreinen voor woningbouw gemakkelijker en zooveel mogelijk minder kostbaar gemaakt worden. Tot dat doel bevat de Woningwet ook een aanvulling der Onteige ningswet met een afzonderlijken titel »Over onteigening in het belang der Volkshuisvesting". Overeenkomstig de bepalingen van dezen titel zullen onteigend kunnen wor den 1° terreinen in de bebouwde kom der gemeente, waarop voldoende verbetering der woningen wegens gebrek aan lncht of licht of andere noodzakelijke ver- eischten, door den onderlingen samenhang der gebouwen, op andere wjjze niet wel mogelijk Is2° enkele wonmgeD, die zelve niet te verbeteren zijn, of de verbetering van andere woningen in den weg staan 3° gebouwde per ceelen en onbebouwde terreinen, om uitvoering te knn nen geven aan een bouwplan vau een vereemging of maatschappij of van de gemeente zelve, of aan een plan tot uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente in de naaste toekomst. Voor die verschillende onteigenin gen znllen niet langer we 11 e n noodig zijn zij zullen kunnen geschieden krachtens een besluit van den ge meenteraad, goedgekeurd bij Koninklijk besluit, de Raad van State geboorden niet alleen ten name van de gemeente, maarzooals de Regeering meent te mogen verwachten in de eerste plaats ten name van vereeni- gingen of maatschappijen, die, met een lage, althans oen matige rente tevreden, in het belang der volkshuisvesting werkzaam zijn. Om daarvan zeker te wezen, zullen geen andere vereenigingen of maatschappijen in aanmerking komen dan dieonder goedkeuring harer statuten en VAN 5) Stuwitz drong haar allerlei cadeaux op, die ze wel niet durfde weigeren maar waarvan ze toch telkens haar verbitterden, doch eeuigszins moedeloozeD minnaar op de hoogte hield. Zij voelden beide dat er begeerige havikken over hunne liefde beenstreken en dat ze te kampe i hadden met een storm waarin grooter vaartuigen dan bet hunne moeite zouden gehad hebben om boven te blijven. Het ergste was echter nog, dat ze bemerkte, dat Stuwitz ondersteund werd door haar familie op Lóvó Jon bezat niets eu Mariua ook niets, voor beid-u was het dus zaak om iets over te legjen en voor hem bovendien om zich in de volgende paar jaar hooger op te werken. Doch voor de vijandelijke machten was het maar al te gemakkelijk om deze plannen op allerlei mauie- ren te verijdelen. Hiervoor was het alleen noodig, dat men hen belasterde bij den patroon en zijne vrunw. Jon was in dien tiju erg karig met zijn wooiden en zwaarmoedig. Op zekeren avond, toen hg erg bedroefd was, maakte zij hem zóó blij, dat zijn bre^d gelaat straalde van geluk. Onder tranen vau ergernis stelde zij op bitteren toon voor om alle cadeauxdie zij verplicht was ge- reglemeuteu door de Koningin Gedeputeerde Staten gehoord zijn toegelaten. De vereischten voor deze toe lating zullen nader bij algemeenen maatregel van bestuur worden vastgesteld. De behandeling van de bezwaren van belanghebbenden tegen het plan van onteigening is opgedragen aan Burge meester en Wethouders en den gemeenteraad, alles ouder nadere goedkeuring van de Koningin, op voordracht van Gedeputeerde Staten, na ing twonnen advies "au de plaat selijke gezondheids-commissie omtrent den toestand der te onteigenen woningen door den raad en van den inspecteur door de Staten. Wordt de procedure alzoo aanmeikelijk vereenvoudigd, men wenscht ook opdrijving van kosten tegeD te gaan. Alleen de werkelijke waarde zal bij de onteigening aan den eigenaar wor ien vergoed, met dien verstande dat daarbij niet gelet zal mogen worden op verhuiskosten, kosten van inrichting van een nieuw gebouw overdrachtskosten bij aankoop van een nieuw gebouw of renteverlies. De huurder zal, indien hij minder dan een jaar huur aan het perceel had, geen grooter schadeloosstelling ontvangen dan het viervoud van den huurprgs doch in geen geval meer dan den huurprijs van een half jaar of de waarde van te veld staande gewassen, zoo die meer b draagt. Zoo kan inderdaad tegen de hooge en ongerijmde schade ergoedingen worden gewaakt; maar aan den anderen kant moet worden voorkomen, dat eigenaars en huurders onrechtmatige schade lijden. Als er voor de verbetering van woningtoest tuden offers moeten worden gebracht, zullen de vereenigingen of maatschappijen, die zich die verbetering ten doel stellen, dis vrijwillig moeten breDgen( of anders zulten de gemeentekassen of de rijkskas moeten bijspringen. Die verbetering zal niet mogen geschieden ten koste van de tegenwoordige eigenaars of bewoners, voor zoover de inkomsten die zij genieten, uiet het gevolg zijn van toestanden, die in strjjd zijn met deze Wouing- wet. Is eeu wouiug eenmaal onbewoonb tar verklaard, worden de bevolen verbeteringen niet aangebracht, ot wordt de woning door meer personen bewoond, tan de plaatselijke verorden.ng toelaat, dan is de huur, die het perceel opbrengt, geheel of gedeeltelijk op onrechtmatige wijze vei kregen. Te reebt wordt daarom in het ontwerp bepaald, dat bij outeigening van een onbewoonbaar ver- kiaaid perceel, dat tot niets anders gebruikt kan worden, o ik niet meer vergoed beooeft te worden dan d waarde van den grond en van de bouwmaterialen. Ti t woning mag bet niet dienen, eu als womug heeft het bij gevolg Ook geen waarde. Kau bet nog tot iets anders gebruikt woideu, b. v. tol pakbuis, dan moet ook de waarde, die weest aan te nemen op den dag van hnn bruiloft samen te binden ïu een doek met een steen en ze dan buiten in den joril te laten zinken. D.e rijkdom bad haar reeds genoeg zdle tranen doen schreien, z-ude zij. Op een Zondag namiddag, in de leu'e, terwyl Jon in de dear vau het booL-buit-je zat en met zyn pyp iu den mond zat te pemZjn, kwam Marina, blrek en ont steld naar hem toe. Zij vertelde beoi, dat de bediende, terwijl de anderen voor den middag naar de kerk wuen Jou was zelf mee geweest om ze er heen te roeu n ha ir none liefdesverklaring gedaan had, die zij teistoud bad alge- slagen. De groote, eenoogige koopmausbedieude, d'e zooveel invloed bad op zijn patroou had vau de geiegenbeid gebiuik gemaakt eu eluUelyk zyu hart aau hare boeten geiegu. Het was zyu plan, dat zij daar nog een j iar, in het geheim veiloold, zouden blyven. L)au zou zij met hem naai ülsvaag verhuizen, waar uitzicht voer uem bestoud tot Olilykeu prgs eeu handelszaak te kiggen met bybehoorende vischplaatsdie daar verauoht zou woi uen. Veivoerd door zijn ijver liet hij i oh ontvallen, dat hij meer had opgespaard dan men wist eu bet aan slaande jaar, voegde lig er zelfgenoegzaam by, zou hem ook uiet armer makm. De veibazmg dat zoo'n geringe dienstmeid zijn grandioos aanbod zoo een, twee, due alsioeg, slond op zyu gelaat le lezen. Dit kreeg de uitdiukking als vau een wild dier teiwijl by baar aanstaarde. Maar, zooals zy daar stond, bedeiSi, de handen ge vouwen over baar zond gsobe scooiije eu i oud door den scbrik van het oogeubhk, las by in har oogeu zulk een welgdineend en beslis. »ueeu", .Int by begreep, dat er üp dit oogenhlik uiets aau te doeu was. Een oogenbiik daaina kwam by upon uw in het dienstboden-vertrek waar zy zich alleen bevond en bracht baar op zalvenden toon onder bet oog hoe het nog als zoodanig bezit, worden geschat en aan den eigenaar vergoed. Een huurprijs die alleen verkregen wordt door meer personen in de woning te huisvesten dan ge oorloofd is, behoeft slechts gedeeltelijk te woiden vergoed. Maar dat in 't geheel niet bij de toe te kennen schade vergoeding gelet zon mogen worden op verhuiskoste op overdrachtskosten, die bij den aankoop van een ander perceel toch niet te ontgaan zyn, op de uitgaven die noodig zijn om het nieuwe perceel behoorlijk in te richten, zoodat het in plaats van het vroegere gebruikt kan worden, dat komt ons te sterk voor. Er kunnen gevallen voor komen, waarin de billijkheid zou gebieden er wel op te letten. En zoo kan het ook zijn met de vergoeding, die volgens het ontwerp aan den hnurder moet worden uitbe taald. De huurder kan juist in die woning soms een middel van bestaan vinden, dat hij in een andere woning, in een betere, maar in een andere buurt, te vergeefs zou zoeken. De regeering heeft trouwens zelve de bezwaren ge voeld maar de wijze waarop zij er zich van afmaakt, schijnt ons al te gemakkelijk. Wjj lezen in de Memorie van Toelichting: »Dat eene regeling in dier voege eeni- germate ongelijk werkt, kan gereedelijk worden toege geven. Maar de knoop moet en dan op dezelfde wijze als bij onteigening in gewone omstandigheden op de eene of andere wijze worden doorgehaki." Van zulk door hakken zijn wij geen voorstanders. Erkepd moet worden, dat onder de bestaande wet bij onteigening soms buiten sporige schadevergoedingen door de rechtbanken zyn toegewezenmaar wij moeten zorgen bij deze wet niet in de tegenovergestelde fout te vervallen door een ge deelte van de weikelijke schade niet te vergoeden. Geldelijke steun zal uit de gemeentekas eu uit 's rijks kas verleend kunnen worden in den vorm van voor schotten, waarvan rente betaald en hot kapitaal binnen zekeren tijd moet worden afgelost, en in den vorm van bjjdragen, die niet worden terugbetaald. Voorschot ten zullen door de gemeente kunnen worden gegeven zoowel aan de eigenaars die een aanschrijving hebben ontvangen om in de hun toebehooreude woningen de noodig geachte verbeteringen aan te brengen, als aan de vereenigingen en maatschappijen waarover wij reeds hebben gesproken, die werkzaam zijn tot verbetering der volkshuisvesting. Bijdragen of subsid ën znlleu door de gemeenten alleen aan deze vereenigingen of maat schappijen verleend knnnen worden. Het rijk zal zoowel voorschotten als bijdragen kunnen verleenen aan de ge meenten, die op de eene of andere wijze geldelijk de verbetering der woningtoestanden ondersteunen. De voor waarden waaronder de gemeenten voorscuotteu of bijdra- eervol zijn aanzoek voor haar was en hoeveel genoegen het haar armen vader zon doen. B ivend en was zij hem dankbaarheid schuldig, omdat zij duor zijn toedoen zoo vooruitgekomen was in dit huis. Toen haar kalme houding eu haar antwoord hem echter te kennen gaven dat zij uiet vau meening Veranderd was, verdween zijne gehuichelde welwilleud- heid eensklaps. Het meisje voelde hoe hare knieën knikten, toen hij haar aankeek op een wijze, alsof hjj er zich over verwonderde, dat zoo'n klein dime, dat hij, indien hij wilde, onder zijn hak kon verpletteren, zich tegen hem darfde verzetten. Geheel tegen zijne gewone, langzame wijze van doen in, greep hii heftig en kwaad de dearkliuk in de deor seerde hij zich nog eens om en zeide met een dreigenden blik, dat hij wel begreep, dat de student haar het hoofd op hol gebracht, bad, maar dat bij er wel voor zou zorgen, dat er .een eind kwam aan die lichtzinnigheid in huis. Een braaf meisje verspeelde geen goede toekomst, wanneer die haar werd aange- boden en bove dien zeide hij laogzaam en met na druk mocht zij zich wei bedenken, voor zij hem tot haar vijand maakte. Met deze wooiden waarmee bij le kennen wilde geven, dat hij verwachtte, dat zij de zaak nog eens zou overwegen, sloot hij de dear achter zich. Dit waren weinig verblijdende tijdiugen voor Jon en nog donkerder ging het er voor hen uitzien toen Marina eeu paar dagen later bij mevrouw werd binnen geroepen en haar tegen den her 1st de dienst werd opge zegd. De crisis was alzoo nu gekomen en goede laad duur. De bediende hoopte, dat zij, aldus in het nauw gedre ven, zou eindigen met zich naar hem te voegen en Jon Zachariasen zat in eenzame nren by het panhuis aan zee op eene verschrikkelijke mauier 'e dampen uit zijn pijp met porceleiuen kop, waarop het portret eener voor name dame slond. Niettegenstaande de bepaald tegenovergestelde trekken

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5