Buitenland. Nederland. tijd te kort, want zeer veel collega's zijn ziek, waardoor de gezonden 't nog drukker hebben. Dat is voor hen nu wel wat onaangenaam, maar de belooning volgt en in ieder geval zijn zij heel wat beter af dan de heeren op kantoren, waar ook de gelederen tijdelijk erg gedund zijn en de overblij venden »met collegiale welwillendheid" het werk der afwezigen moeten overnemen. Men ziet derhalve wel, dat de tijden in elk opzicht ernstig zijn te noemen. Wat echter niet wegneemt, dat Zaterdagavond in het Palels voor Volks» lij 1 weer een be^in is gemaakt met de gemaskerde bals, waar de wuft heid den boventoon voert in de gedaante der gratiën van Parijs (buurt IJ IJ paar IJ's Parijs.) Gl'ttEliAU'D. Algemeen voelt men dat men aan den vooravond staat van grooto gebeurtenissen en dat ieder unr berichten omtrent een grooten slag in Natal worden gewacht. Generaal Buller schijnt voornemens te zijn de Boerenstellingen aan de Toegela in drie colonnes aan te vallen een op grooten afstand ten westen in de nabijheid van Potgietersdrift onder zijn eigen bevel een tweede onder sir Charles Warren ten oosten waarvoor deze divisie-commandant uit Chieveley is ver trokken in de richting van Weenen; en een derde, onder bevel van Clery in het centrum. Deze slag zalalthans voor de naaste toekomst, be slissend zijn. Gelukt 't Baller wederom niet de stellingen der Boeren te nemen dan is Ladysmith verloren en moeten alle plannen om voorshands den strijd in Natal voort te zetten worden opgegeven. En in deze dagen van angstige spanningvergeet of vergoelijkt men op 't oogenblik de redevoering van Bal four en is het leven van het kabinetten minste voor eenige dagengered. De berichten die reeds verspreid werden dat Chamberlain zijn ontslag gevraagd zoude hebben blijken losse praatjes geweest te zijn. Intusschen is het eerste detachement Londeusche vrij willigers vet trokken, zij werden door de hoofdstad uitge leide gedaan door een juichende en enthousiaste menigte. De muziek aan het hoofd der colonne was niet meer te hooren. De burgers boden den soldaten den arm, zij drukten officieren de hand, zij drongen tusschen de gele deren en namen de manschappen in hun midden. Afzet tingen waren niet te handhaven, het was geen marchee- rende troep meer, het was een wilde bende, die naar het station trokwaartusschen hier en daar een uiniform zichtbaar was. Zullen echter deze jonge, onervaren mannen, die thuis een gemakkelijk en vreedzaam leventje gewend zjjn op gewassen blijken te zijn tegen de vermoeienissen en ellen den van den Zuid-Afrikaanschen oorlog De brievendie juist vóór bun vertrek, gepubliceerd werden, doen zien, wat hun te wachten staat. Wij nemen slechts één voorbeeld, ontleend aan een schrijven van een officier van Gatacre's divisie, na de nederlaag bij Storm- berg. »Ik schrjjf n, nadat ik dertig uur geloopen en gevoch ten heb. Wij verloren den slag en werden teruggedreven. Het was een tweede Majoeba. Na een geforceerden marseh naar Stormberg openden de Boeren, tot onze verrassing, het vuur van de heuvels. Zij maaiden ons weg als gras. Toen wij trachtten de heuvels te beklimmen, vielen onze mannen onophoudelijk. Ons regiment verloor 380 man en de «Rifles" 491. Wij hadden geen tijd om de gewon den weg te halen. We moesten vechtende wijken en we waren zwak en afgemat na dertig uur strijden. Wij moesten om ons leven loopen om dekking te vinden, want de Boeren bestormden ons met kogels, toen we de heuvels afliepen. De generaal huilde als een kind en riep «Mijn God, wend Uw oogen niet af van mijn arme mannen''. FRMHRUH. Aan Zola is den 12 de groot gou den medaille aangeboden, waarvoor indertijd, na zijne veroordeeling, een inschrijving geopend werd. De plechtig heid had plaats in de bureelen der Siècle". Guyot hield een toepasselijke rede. Zola's antwoord was vol dankbaarheid, maar ook vol droefheid, omdat, klaagde hij, ja, do onschuldige gered was, maar de verrotting in Frankrijks Staatsgebouw als te voren bleef bestaan, het timmermerk zou verteerd worden totdat het inéén stortte. Ons Frankrijkzoo eindigde hij blijft krank, dewijl het zich niet krach tig genoeg gevoelt om den lnister der Waarheid en der Gerechtigheid te verdragen. En toch hoop ik, geloof ik in zijnen arbeid, de kracht van zijn genie. Het zon mis schien wat lang hebben aangehouden, zijn volkomen her stel te verbeiden alvorens de penning aan te nemen die in afwachting van een schoonen dageraad sedert zoo veel maanden gesluimerd heeft. Ik neem die dan aan vol verteedering en erkentelijkheid. En zeer hoop ik niet te zullen sterven, voordat ik in zijn zuiver goud dien dageraad der hoogste nationale eer heb zien verrijzen, dien wij allen hebben gewild. die naast Jon bij het roer zat, om hem de bierkruik aan te geven. Hjj richtte zijp groot lichaam op in de boot en dronk op hun huwelijk, waari ij hij hun »een goede reis onder alle omstandigheden" toewenschte. Het gebeurde zooals men voorspeld had want niet lang daarna was Brögelmaun's dochter verloofd met student Heggeland. Dn oude Biögelmann trok zich nu langzamerhand terug uit alle zijne zaken in het Noorden. Een paar jaar voor zijn dood kocht bij v<>or zijn schoonzoon de han delsplaats M...sund, die meei uidrlijk gelegen was. Bovendien gaf hij hem zijn vertrouwden bediende mee die den handel moest drijven en die eigenlijk het denkende hoofd in de zaken was. Het was een moreele verplichting, die Heggelund ten opzichte van zijn voorzichtigen schoonvader op zich nam. Zijn geheele leven bracht hij door onder eene soort ge heime voogdijschap, die hem drukkend genoeg was. Het ontbrak hem echter zoowel aan karakter en in alle geval zooals zijn positie later werd ook aan het noodige inzicht ia zijn eigen zaken om dat juk te kunnen afwerpen. Wordt vervolgd. ZCID-AFRIHA. In afwachting van den grooten slag in Natal, is het nieuws schaarsch. Volgens nog niet be vestigde berichten uit Pretoria, zouden de verliezen der Boeren in het laatste treffen bij Ladysmith bedragen 26 gesneuvelden en 77 gewonden. Onder de 14 gesneuvelde Britscbe officieren zijn niet minder dan 4 hoofdofficieren, waaronder de overste der Hooglanders Dick Cunningham, bekend uit het gevecht bij Elandslaagste. Tot de 27 gewonde officieren behooren 5 hoofdofficieren. Lord Ava de oudste zoon van den markies van Dut- ierin en was 36 jaar oud en ingedeeld bij den staf van generaal White. Het departement van oorlog ontving het volgende telegram van lord Roberts nit Kaapstad van 13 Januari De cavalerie ran lord Methuen's korps keerde den 11 van een verkenningstocht terug. Zij trok 25 mijlen ver den Vrystaat in. Het land was vrij van vijanden, met uitzondering van een paar Boerenpatrouilles. Aan de Modderrivier is alles rustig. Generaal French deed een verkenningstocht om den linkerflank van den vijand den 10 Januari. Den volgen den dag rukte hij van Sliumgers Farm op met cavalerie en rijdende artillerie, om het Boerenkamp ten Oosten van Colesberg Junction te beschieten, maar hij was niet in staat des vijands flank om te trekken. De verkenning werd door de cavalerie en de bereden infanterie naar het Noorden voortgezet, waarbij de landstreek ten Noor den van de heuvelreeks werd doorzocht. Van GatacreToestand onveranderd. Te Mafeking alles wel tot 28 December. Vleesch te Berlijn. Een schromelijk bedrog met vleesch is door een toeval te Berlijn aan het lich' gekomen. Van een handkar, waarop 4 vaten stonden, viel een op straat, zoodat het open sprong en er nog bloedend, rauw vleesch uit te voorschijn kwam. De politie kreeg achterdocht en deed huiszoeking bij een koopman, voor wien de vaten bestemd waren. In zijn huis vond zij 3000 kilo wegens tuberculose en trichinen afgekeurd vleesch, en als zoodanig gestem peld. Dat vleesch moest aan het abattoir worden on bruikbaar gemaakt, maar bij voortgezet onderzoek is nu gebleken, dat dagelijks 1000 tot 2000 kilo aan verschil lende personen werd geleverd, die het voor weinig geld aan worstmakers en goedkoope eethuizen verkochten. Als men weet, dat in het vorig jaar 1775 runderen, 3238 varkens en 16.250 kilo geslacht vleesch afgekeurd zijn, zal men begrypen, hoe schandelijk er met de gezondheids belangen is gespeeld. (Handelsblad). Zaak Hoogerhuls. De Hooge Raad heeft in de revisiozaak der Gebr. Hoogerhuis een nader onderzoek bevolen, alvorens uit spraak te doen en daarmede belast den raadsheer jhr. mr. Laman Trip. De eigenares van het weleer bekende «Broeker- huis", te Broek-ln-Waterland, mejuffrouw A. Fre- geres, is op 90-jarigen ouderdom overleden. Provinciale Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen fn Ai oordholland. Deze bond hield den 14 de jaarlijksche alsemeeue vergadering te Purmerend, welke gepresideerd werd door den onder-voorzitter, den heer Veldkamp van Wormerveer, daar de voorzitter, de heer Platte van Bussum, door on gesteldheid daarin verhinderd was. Vertegenwoordigd waren de afdeelingcn Purmerend, Broek in Waterland, Wormer, Wormerveer, Landsmeer, Bussum, Den Up, Ilpendam, Baarn, Buiksloot, Oostzaan, Zaandijk en Hof van Delft. Edam is uit den Bond ge treden, terwijl «Apollo" van Den Haag en «Crescendo" van Haarlem voorloopig tot den Bond zijn toegetreden. De afgevaardigde van Monnikendam deelde mede, dat zijne vereeniging het volgend jaar tot den Bond wenschte toe te treden. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ont vangsten hebben bedragen f 778.50 en de uitgaven f 639.30voordeelig saldo f 139.20. De aftredende leden van 't Hoofdbestuur, de heeren C. Hellings, van Broek in W., J. D. Thie, van Purme rend, en K. Veldkamp, van Wormerveer, werden bij ac clamatie herkozen. Daar »Hof van Delft" om finantieële bezwaren tot haar leedwezen heeft moeten bedanken tot ontvangst van 't concours van den Bond in Jnui 1900, heeft Zaandijk bereidwillig deze festiviteit op zich genomen, waarvoor het den dank van 't Hoofdbestuur ontvangt. Voorts wordt besloten de vergadering van directeuren te honden op Zondag 28 Januari, 's namiddags 4 nnr, in een nader aan te wijzen lokaal te Amsterdam. Hierna wordt overgegaan tot de samenstelling der af- deelingen, welke op 't, concours (waarschijnlijk Zondag 17 Juni) zullen optreden: Derde afdeeling Fanfare Oostzaan, Bniksloot-Nienwen- dam en Ilpendam. Tweede afdeeling Fanfare, Baarn en Wormer. Eerste afdeeling Fanfare, Den lip, Landsmeer, Zaandijk, Broek in W. en Pormerend. Afdeeling Harmonie, Hof van Delft, Bnssnm en Wor merveer. Ten slotte worden na stemming tot leden der jury benoemd de heeren Richard Hol te 's-Gravenhage Schweinsberg te Nijmegen, David Koning te Amsterdam, M. J. H. Kessels te Tilburg en G. van der Linden te Amsterdam. Bij de rondvraag stelt Bussum voor, deze algemeene vergadering niet altijd te Purmerend te honden, doch b.v. daarvoor ook eens Amsterdam te kiezen, omdat dit voor vele afdeelingen gunstiger is gelegen. (Handelsblad). Aardbc»'ing op Java. Officieel wordt nit Batavia het volgende geseind aangaanoe eene aardbeving in de residentie Preanger- Regentschappen. «Hedennacht zware aardbeving te Soekaboemi. Vele gebouwen onbewoonbaar geworden. Voor zoover bekend is niemand omgekomen. Vee-uitvoer. Met ingang van 15 dezer zullen de grenskantore Ilamont, station en dorp, voor den invoer van Nederlandsch rundvee met rechtstreeksche bestemming naar de slacht huizen te Antwerpen, Brussel, OnreghemAnderlecht Gent en Lnik, alsmede voor dien van paarden, schapen' en geiten, uitsluitend des Woensdags van 8 tot 9 uren vm., geopend zjjn. De Prins van Oranje. Het stoomschip »Prins van Oranje" der Stoomvaart* Maatschappij «Nederland'', dat 18 December jl. Perim passeerde en dus 5 Januari te Padang had kunnen zjjn, is daar nog niet aangekomen. De directie der Maatschappij deelt mede, dat de routes, waarop de «Prins van Oranje" zich kan bevinden, thans worden doorzocht. Hiertoe zullen de naar Indië op reis zijnde stoomers Prins Alexander, «Bali" en volgende een bepaald aangewezen route naar Padang volgen en de thuiswaarts varende schepen van Padang uit de route door het anderhalf graads kanaal, terwijl ook het traject Padang - Colombo zal worden bevaren. De «Prins van Oranje" vervoert geen passagiers, alleen goederen. Mocht het schip tengevolge van een accident aan de machines drijvende zijn en door de thans zoekende schepen niet aangetroffen worden, dan behoeft men de hoop nog niet op te geven, daar de heerschende stroomen het eindelijk wel in een door schepen bezochte streek znllen voeren, en er voor verscheidene maanden proviand en voor onbepaalden tijd drinkwater aan boord aanwezig is. Bij de maatschappij «Nederland" was den 15 niets van de vermiste stoomboot bekend. Benoemingen. Benoemd M. van Wijngaarden te IJmuiden tot buitengewoon opzichter bij den aanleg van eene haven te Numansdorp H. W. Konmans te Delft tot buitengewoon opzichter bij het bouwen van een telegraaf- en telephoon- kantoor met bovenwoning in den Zaandammerpolder be westen de HembrugJ. A. O. F. Gonlag te Beverwijk tot buitengewoon opzichter bij het vernieuwen van de Schnlpbrng onder Watergraafsmeer. Harlngcarspel. In de raadsvergadering van den 15 werd aan den heer J. Fraij op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente-ont vanger onder dankbetuiging voor de vele diensten, door hem in die betrekking aan de gemeente bewezen en werd in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer J. Dam beambte ter secretarie aldaar. W edstrijd rederijkers. Behagen. Den 14 speelden weder drie Kamers in het N.-Holl. Koffiehuis, als deelneemsters in den uit geschreven tooneelwedstrijd. «Aurora" van Winkel, speelde «Mijn queue is weg" van C. Dijkstra«de Hoop", van Aartswoud«Tooneelstudiën", van J. v. Maurik en «Eensgezindheid", van Beverwijk, «Onderhandsche Ver koop", van M. J. Gillissen. Er was wat. meer publiek dan op den eersten avond van den wedstrijd, 10 Decem ber van het vorige jaar. Zoo spoedig mogelijk zal de jary bekend maken welke Kamer den eersten prijs, een verguld zilveren modalje behaaldeomdat deze Kamer op den feestavond in Maart met de Schager rederijkers kamer een tooneelstukje zal opvoeren. Noemden wjj den eersten koer een paar personen, die zeer lofwaardig speel den nu kan ditzelfde vooral gezegd wordeD van den heer J. Groen van Aartswond als Steven en van de dames M. Groen, van Aartswoud, als Rozalie, en E. Das, als Truitje. Over het geheel mocht «de Hoop", van Aartswoud den meesten bijval van het publiek onder vinden. «Eensgezindheid", van Beverwijk, was uitstekend gegiimeerd. Een droevig ongeluk had den 15 oven na vier uur te Arnhem plaats. Op de Lauwersgracht, een binnen water aan een der singelszakten een vijftiental school jongens door het brooze ijs. Door spoedig toegeschoten bulp werden velen spoedig gered doch enkelen waren onder het ijs weggeschoten en werden eerst geruimen tijd later op het droge gehaald. Drie jongens waren reeds dood en pogingen in het Gemeente-ziekenhuis aangewend om de levensgeesten weder op te wekken waren mach teloos. Men weet niet zeker of zich nog meerdere lijken onder het ijs bevinden. Bloedvergiftiging. Te Wageningen is op 57jarigen leeftijd overleden de heer J. P. H. M. L. van Dam van Brakel, wethouder. Bloedvergiftiging maakte een einde aan zijn leven. Voor enkele dagen kreeg de heer van Dam een wondje in het achterhoofd, dat op de een of andere wijze schijnt hesmet te zjjn met het genoemde treurig gevolg. TTansvaalsche Paardenzlekte. Het weekblad «Onze Paarden" schrijft het volgende over de Transvaalsche paardenziekte Wat eigenlijk verstaan moet worden onder de zoo gevreesde ziektedie voorkomt bij de paarden in Zuid- Afrikavoornamelijk in de Transvaalis tot heden niet opgenelderd. Wel is waar wordt dan dit, dun dat beweerd, maar het is en blijft raden. Een afdoend middel tegen de ziekte is tot heden ook niet bekend. Vraagt men den Zuid-Afrikaan er naar, dan haalt deze de sehouders op. De ziekte is in elk geval hoogst aanstekelijk en is vrij wel te vergelijken met een long ontsteking van den hevigsten graad. Niet elk jaar ver schijnt deze ziekte, ook niet altijd in den hevigsten vorm. Opmerkelijk is het, dat paarden, die bijv. in Johannes burg gestald zijD en met zorg worden behandeld ver schoond hieventoen deze epidemie op het hevigst woedde. Paarden die echter 's nachts gekniehalsterd op het veld rondom de stad verbleven, werden zeer dikwijls aangetast. Over het algemeen wordt aan de behandeling van het paard in Zuid-Afrika niet die zorg besteed als wij in Europa gewend zijn en hierin ligt wellicht een groote factor der ziekte verscholon. Het Boerenpaard, alhoewel taai in hooge mate, wordt dikwijls een geheelen dag onder het zadel gehouden. Terwijl het bezweet is, staat het soms uren lang geduldig te wachten op zijn berijder en dan na afloop van den vermoeienden tocht, gaat het gekniehalsterd het veld in en moet den konden nacht trotseeren. Hot verschil van temperatuur bij dag en bij nacht is enorm in Zuid-Afrika. Een koude scherpe wind waait geregeld over de vlakke tochtige weiden. Een natte damp hangt tot drie voet en hooger boven den aardkorst. Het heeft in de Transvaal ook sterk de aandacht getrokken dat korten tijd, nadat de hevige paardeziekte geheerscht had, de menschen vooral de uitlanders, even eens door een hevige longziekte werden aangetastdie zeer aanstekelijk was en gewoonlijk een doodelijken afloop

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2