De oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Üekeningen No. 7783 f 1500 No. 17116 f 1000 Ns. 1352,14428 16286 en 20922 f 400; Ns. 1654 en 8405 f 200 Ns 1361, 5032, 6580, 9965, 10164, 15442 en 18156 f 100. Nr. 8116 f 25.000; ns. 8801 en 12100 f 1000; ns, 4164, 6281, 15334 en 18559 f 400ns. 6908, 9053 9910, 10303 en 14958 f 200 ns. 18o7, 2321 en 14815 f 100 Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. wegens in 1899 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringen worden ingewacht vóór 31 Januari 1900, wat betreft de gasfabriek en de gemeente-reiniging bij de Directeuren van die takken van dienst en wat de overige takken van dienst betreft, ter gemeente secretarie, of, wat de openbare werken be treft, bij den gemeente-architect. had binnen 4 dagen. Personen, die de nachtlncht mijdden, bleven bijna zonder nitzondering gespaard. Wellicht ware deze ziekte te bekampen wanneer de zoo hoog noodige, goede oppassing werd toegepast en de reinheid ook in stallen meer betracht werd. De veldboer is over het algemeen niet zeer zindelijk en zijne behan deling van het paard laat veel te wenschen over. Bevolking. Op 31 Dec. 1898 bedroeg de bevolking der gemeente Heerh ago waard 1494 mann. en 1318 vr., totaal 2812 personen. Zij vermeerderde in 1899 door geboorte met 48 m. en 38 vr. en door vestiging met 116 m. en en 129 vr. en verminderde door overlijden met 37 m. 29 vr. en door vertrek met 131 m. en 143 vr. Door deze wisseling bedroeg de bevolking op 31 Dec. 1899 1490 m. en 1313 vr., totaal 2803 personen. Er werden in 1899 26 huwelijken voltrokken, waarvan 21 tusschen jongm. en jonged., 1 tusschen jongm. en wed., 2 tusschen wednrs. en jd. en 2 tusschen wednrs. en wed. Van de overledenen waren 24 m. en 19 vr. ongeb., 10 m. en 8 vr. gehuwd, 3 wednrs. en 2 weduwen. V eeverzekeri ng. Te Leeuwarden ls den 10, onder de leiding van den voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw, den heer D. van Konijnenburg, eene drukbezochte ver gadering gehouden van veehandelaren en belangstellenden in den veehandel, met hot doel om, naar aanleiding van het besluit der Friesche Slagersvereeniging om 1 pOt. der verkoopswaarde van het slachtvee te heffen, ten einde zich te verzekeren tegen de nadeelige gevolgen van de tuberculose een veeverzekeringsfonds op te richten. Nadat de voorzitter het doei dezer bijeenkomst eD van dit fonds had uiteengezet, is besloten tot de op richting van een VeeverzeSeringsfonds, dat ten doel heeft de leden onderling te verzekeren tegen de schade van slachtvee, dat, wegens verborgen gebreken, geheel of ge deeltelijk wordt afgekeurd. Vervolgens zijn de statuten vastgesteld, waarin o.a. is bepaald, dat de verzekering geschiedt tegen betaling eener premie, waarvan het bedrag voorloopig is vastgesteld op 1 gulden per stuk slachtvee. Van het vee, dat afgekeurd wordt, ontvangt de verkooper den vollen verkoopprijshet rund wordt, dan het eigen dom van het fonds en zal ten bate daarvan te gelde worden gemaakt. Van de aanwezigen traden 51 tot het lidmaatschap toe. Waruicnlmizen. Er werden in 1899 alhier ge boren 55 personen. Er werden 7 huwelijken voltrokken, er zijn overleden 29 personen, de bevolking verminderde door vertrek met 80 pers. en vermeerderde door vestiging met 67 pers., alzoo een vermeerdering van 13 pers., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1899 bestond uit 1488 personen. mishandeling van kinderen. De Zeister Weekbode" deelt mede, dat tegen een dame te Zeist door de politie proces-verbaal is opge maakt, op grond van vermoedelijke mishandeling van twee aan hare zorg toevertrouwde, nog zeer jeugdige kinderen. In deze zaak zouden een zeer groot aantal ge tuigen gehoord zijn. De zaak is in handen gesteld van de justitie te Utrecht. In het Dagblad van Gouda" leest men »Twoe meisjes waren aan 't spelen aan den overweg van den spoorweg in den Zuidplaspolder. Daar loopt het cene meisje onder de boomen van don afgesloten weg het andere volgt, maar o wee 1 Twee treinen in tegen overgestelde richting naderen en zijn reeds dicht bij. Dat ziet de spoorwegarbeider B. Hij grjjpt de meisjes, duwt ze langs den grond tusschen de sporen en blijft er ook liggen, tot de treinen zijn gepasseerd. Hij mocht de vol doening smaken beiden te redden." Een meisje, dat te Haarlem voor eenige maanden in de fabriek van den heer Van Vriesland door een machine gescalpeerd werd, heeft het d.acouessenhuis her steld verlaten. Op kunstige wijze heeft men den natuur lijken haartooi vervangen. Leeuwarden. De Rechtbank alhier heeft een dierenmishandelaar, die de euveldaad beging bij herhaling een zelfden hond te mishandelen, een maand gevange nisstraf opgelegd. Vee-uitvoer. Van 15 dezer af is de invoer van melkvee weder langs Maeseyck (station) geoorloofd. Provinciale Staten. Tot lid der Provinciale Staten van Noordholland is bij de herstemming in het kiesdistrict Weesp gekozen de heer G. van Mesdag (lib.) met 2202 stemmen. Op den heer J. Peet (kath.) werden 1556 stemmen uitgebracht. Het getal kiezers bedraagt 6787. Hen Haag. Da rechtbank alhier veroordeelde den 12 den gewezen zilverbewaarder van het Koninklijk Paleis Le Blanc tot twee jaar gevangenisstraf wegens het voortgezet misdrijf van diefstal. Aan de proefzuivelboerderij te Hoorn is tot be drijfsboer benoemd de heer M. Leeuw, te Beemster. He ontvluchte gevangene. Jacob Zeegers, de man, die, wegens vergiftiging zijner vronw, tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld, en nit de gevangenis te Arnhem wist te ont vluchten is thans aangehouden in de omstreken van Pntten. Lange Tom de Amsterdamsche brandweer is een nieuwe stoomspuit in dienst gesteld, die bij een waterdruk van ongeveer zeven atmospheeren 3500 L. water geeft en 10,500 gekost heeft. Het gevaarte, aanvankelijk »Cer- berus" geheeten werd door het personeel aanstonds Lange Tom" genoemd, om de overeenkomst, die het vertoont in zijn afmetingen met het welbekende reuzen- kanon der Boeren. Onder gewone omstandigheden zal »Tom" werken met vier stralendoch men zal desnoods met acht kunnen werken direct nit de spuit zal tot bijna aan de 2e trans van den Westertoren gespoten kunnen worden terwijl met slangen water kan worden opgeperst tot in den kroon van dien toren. IJsfeesten te Leeuwarden. Bij doorgaande vorst zullen de buitengewone ijs- feesten te Leeuwarden worden gehouden op zondag 21 maandag 22 en dinsdag 23 Jannari. He HaarlemAlkmaar stoomtram voor de rechtbank te Brussel. Voor de 6e Kamer van hot tribunal correctionnel te Brussel werd de vorige week de zaak behandeld van - Bij drie wisselagenten aldaar, de heeren George Bonheur, Maurice Lubcké en Ernest Schack beschuldigd 1°. met het oogmerk zich aan anderen toebehoorende zaken toe te eigenen zich te hebben doen uitkeeren of overgeven sommen in geld of waarden ten nadeele van de inschrijvers, obligatiehouders der Nederlandsche Tram wegmaatschappij door 't aanwenden van frauduleuse manoeuvreswaardoor zij misbruik maakten van hun vertrouwen of hun lichtgeloovigheid 2'. met een frauduleuse bedoeling of met het oogmerk om te benadeelen valschheid te hebben gepleegd in de balans van voormelde vennootschap over het j-ar 1895/96, met name door het daarop brengen van overdreven som men als waarde van concessiën eersten aanlegwerken in aaoleg, meubilair, rollend materiëelgereedschappen, en aldus veranderende de verklaringen of de feiten, welke deze balansen ten doel hebben te bevatten ofte constateeren. De Vereeniging voornoemd 15 Febr. 1895 gesticht had ten doel den aanleg en de exploitatie vaD een spoor lijn van Haarlem naar Beverwijk ter lengte van 32 KM., de aanlegkosten berekend tegen 30,000 fr. per KM. Het kapitaal van de vennootschap zoo lezen wij in de Brussslsche bladen 1 millioen bedragende was op genoemden datum geheel ingeschreven, maar zonder dat er eenige storting had plaats gehad. Buiten de be klaagden waren de inschrijvers inderdaad comparten, die niets stortten daar Bonheur, tegelijk directeur en ban kier van de vennootschap, het deed voorkomen alsof in zijn kas de storting aanwezig was die zij hadden moeten doen. Te gelijk ontving Lubcké, strooman van Bonheur, het pakket obligatiën, die hij en Schack tegen 475 fr. per oblig. trachtten te plaatsen. Zij werden verkrijgbaar gesteld bij verscheidene Brusselsche wisselagenten, uitgelokt door een prospectus door Schack opgesteldaan wien het Openbaar Ministerie ten laste legt, dat hij heelt willen doen gelooven, dat de bedoelde lijn reeds was aangelegd en in exploitatie en dat zij de stad Haarlem bediende, terwijl haar punt van uitgang de buitenkant van de stad is. Niet slechts werd de lengte van de lijn or overdreven voorgesteld, maar ook haar vermoedeljjk rendement, 259.900 fr. minimum 'sjaars, voor een lijntje van 32 KM. De obligatiën gingen tamelijk vlot van de hand, uit gelokt door een rente van 4^2 pOt. Daarop besloot Bon heur tot een tweede uitgifte en creëerde 320ü nieuwe obligatiën, wat, met inbegrip van het reeds in de zaak gestoken kapitaal, de aanlegkosten per kilometer tot 200,000 fr. deed aangroeien. Een van de administrateurs, die ongerust was gewor den, begaf zich kort daarop naar Nederland en vernam daar, dat nog in 't geheel niets was geëxploiteerd. Hij sommeerde Bonheur de fondsen bij een bank te deponeeren, maar deze ging tegenover hem en een anderen admini strateur een verbintenis aan, waardoor deze volkomen gedekt waren. Eindelijk werd de lijn aangelegd en de exploitatie trad in werking, maar beantwoordde geenszins aan de ver wachting. De vennootschap moest nu in de renten voor zien, maar de lijn kon die niet opbrengen. De rechter van iustructie Boels zette den ongelukkigen toestand van de lijn, een stoomtram parallel aan een sterk concurreerende spoorlijn, uiteen. Dit had tengevolge dat de oblig3.tiën aanzienlijk heneden pari daalden, wat Bonheur niet belet te zeggen, dat hij een volkomen ver trouwen heeft in de toekomst der onderneming. De rechter van instructie Benoit verklaarde, dat Luocké reeds bij zijn eerste verboor had erkend, slechts de stroo- man van Bonheur te zijn. En deze laatste erkende een winst van 350,000 fr. met het zaakje gemaakt te hebben. In werkelijkheid schijnt echter die winst nog grooter te zijn. Met deze uiteenzetting van de feiten was de geheele eerste zitting gemoeid. Het O. M. wordt waargenomen door mr. Du Beys. De beklaagde Bonheur wordt verdedigd door mrs. Bonnevie en Théoior, Schack door mrs. Graux en Holbach, Lubcké door mrs. Paul en Jansen. Er zijn 80 getuigen. Naar wij vernemen heefc Bonheur aangeboden als schadeloosstelling a. 2000 obligatiën, ieder groot 500 francs, thans na het accoord 200 francs per stuk, en b. 400,000 francs in contanten. Het totaal obligatie-kapitaal was 6000 obligatiën a 500 francs thans 200 francs. Het aandeelen-kapitaal was 1,000,000 francs. (D.) 363e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, le lijst, 15 Jan. 5e klasse, 2e lijst, 16 Jan. Laatste Berichten. Het gevecht om Ladysmlth. HOOFDLAGER BIJ LADYSMITH, 9 Jan. De Britsche troepen vielen de Boereu aan en bezetten Zaterdagavond de zuidelijke hellingen van Bester's Kop, ten slotte de commando's dwingende terug te trekken. Commandant Nel ten Westen van de stad en het Pretoria-commando ten Noorden hebben kopjes geno men, die Caesars kamp beheerschen en »snipen" voort durend op a Britsche troepen. Twee velde--mets van Pretoria houden een heuvel bezet bij bet deelpu t v m de spoorlijn naai Harrismith, dicht bij de stad. Het Pretoria-commando verloor zes dooden en zeven gewonden door den roekeloozen stormloop van burger Willemse en anderen bij ean poging om het fort te bestormen. Verdere bijzonderheden over de verliezen der Boeren worden in den morgen verwacht. UITENHAGE (Kaapkolonie), 13 Jan. Een Hollander, Barkenhuyzen geheeten, die zich uitgaf voor een agent van de Zuidafrikaanscho Republiek, is in hechtenis ge nomen en naar de gevangenis overgebracht. Hij vertelde aan een paar farmers, dat 2000 man te Somerset Oost hem de belofte hadden gegeven om zich bij de Republieken aan te sluiten. PRETORIA, 9 Jan. Over Lorenzo Marquez. Een tele gram uit Oolesberg meldt, dat het gisternacht regende. De Engelschen beschoten de stelling der Boeren den ge- heelen morgen. Het geschut der Boeren antwoordt. LONDEN, 13 Jan. Officieel. Generaal French heeft de voetbrug te Oolesberg met granaten laten beschieten geen ongevallen. In de positie van lord Methuen en generaal Gatacre is geen verandering gekomen. PARIJS 15 Jan. Uit Londen meldt men aan de Temps: De »Liverpool Courier" berekent het totaal-cijfer der troepen, waarover lord Roberts het bevel zal voeren, op 160,000 man. Daarvan zjjn 100,000 reeds ontscheept 30,000 onderweg en moeten 30,000 nog ingescheept worden. Badhuis Witte Hruls. Van den 2 tot den 13 zijn in het badhuis van het »Witte K r u i s" genomen 65 kuipbaden, 92 regenbaden le klas en 123 regenbaden 2e klas totaal 280 baden. ZUID -AFB1HA. 15e Lijst. Ten behoeve van de 14daagsche uitzending van voedingsmiddelen enz. voor het Roode Kruisin Zuid- Afrika werd door het dames-comité nog in vriendelijken dank ontvangen E. f 2.50 Mevr. N. N. van een sneeuwbal f 20. Diefstal. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een 3-tal jongens van 9 tot 16 jaar, verblijf hou dende in een logement alhier, wegens diefstal van looden pijpen, ijzeren platen enz., door ben ontvreemd van ver schillende hnizen zoowel hier ter stede als te Bergen en Heiloo. Aangehouden door de agenten van politie P. Grondsma en W. Siewers, zijn de twee jongste, na opgemaakt proces-verbaal, weder aan huune ouders terug gegeven, terwijl de 16-jarige W. C. is gesteld ter beschik king van den offfcier van justitie alhier. De ontvreemde goederen waren grootendeels bij een. paar opkoopers hier ter stede te gelde gemaakt. ttomlekzang. Blijkens achterstaande advertentie, wordt de voor genomen uitvoering, in het lokaal D i 1 i g e n t i a, wegens ongesteldheid, tot donderdag den 25, uitgesteld. Sanatoria. Door den penningmeester der subcommissie voor Alkmaar eu omstreken, is over 1899 een zuiver provenu ontvangen van f 1035,48, welk bedrag aan den penning meester van het hoofdbestuur der vereeniging van volks sanatoria voor borstlijders in Nederland is afgedragen waarvan het eerste te Hellendoorn zal worden gevestigd. de 5e 4 maal f 0,50 boete of 4 maal 1 Zitting van 12 Jan. 1900. L. v. T., AkerslootK. K. en W. D., Alkmaar W. S. Hz J. V. Ez., A. Z. Kz., A. Z. Kz., K. S. Jz., G. S. Jz., J. B. Jz., E. Z. Kz., W. K. LzJ. V. Gz„ A. Y. Gz., W. G. Ez., E. G. Ez., J. Z. Cz., E. W. Ez. en K. S. Jz., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, de le 6 maal 3 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 4e, 5e, 12e, 18e en 19e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 6e en 7e vrjjgespr., de 8e en 9e ieder 3 maal t 1 boete of 3 maal 1 dag hecht., de 10e en 11e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 13e en 14e ieder f 2 jd f 1 boete of 2 dagen en 1 dag hecht., de 15e, 16e en 17e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. J. H. A. v. B., Alkmaar, overtreding drankwet, f 1 boete of 1 dag hecht. K. K., Limmen dronkenschapf 1 boete of 1 dag hecht. D. de J., G. B. en J. S., Broek op Langendijk, het verwekken van nachtrumoer, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. G. S., Alkmaar, overtreding politie-verordening, f 1 boete of 1 dag hecht. A. J. N., M. E. de W., J. A. en W. C. SAlkmaar, en M. L., Koedjjk, ijkwet-overtreding, de le, 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f 0,50 boete of 1 dag hecht: dag hecht. W. G. Pz., H. S. Az., J. G. Pd., A. D. Hd., W. V. en J. G., Egmond aan Zee, strooperij, de le en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e, 3e en 4e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. J., Castricum, K. B., Egmondbinnen, B. A en J. P., Alkmaar, overtreding gemeente-verordening, de le en 2e ieder f 2 boete of 1 dag hecht., de 3e en 4e ieder f 1 boete oi 1 dag hecht. A. B., Alkmaar, overtreding arbeidswet, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. B. Jz. en E. Z. Kz., Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, de le f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. Zitting van 16 Jan. 1900. G. J. M., Amsterdam, oplichting, 6 weken gev. J. J. v. B., J. W. en W. O. L., Hoorn, berooving van een horologie en een portemonaie met geld, ieder 9 maanden gev. C. A., Enkhuizen, diefstal van konijnen, 4 maanden gev. Th. L., Hoorn, mishandeling, f 1 boete, sabs. 1 dag hecht. J. V. en J. V., Egmond aan Zee, desertie van een vaartuig, ieder 7 dagen gev. H. R. en G. R., Helder, huisvredebreuk, onbepaald uitgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3