De driemaster „Toetast." HERIJK. No. 8. Honderd en tweede jaargang. 1900. FEUILLETON. Donderdag en Vrijdag, Haagsche Brieven. HERPLAATSING wegens verandering. Belanghebbenden worden dringend ver zocht, hunne maten en gewichten op boven vastgestelde dagen ten herijk aan te bieden, daar latere aanbiedingen tot voor hen on aangename gevolgen kunnen leiden. Uit het Noorseh. Jonas Lie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. VRIJDAG Telefoonnummer3. ^9 JANUARI. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote^jletters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o«j aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gezien het Kon. besluit van 25 November 1899 (Staats blad No. 231), en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordjolland van 20 December 1899 No. 6, (Pro vinciaal blad No. 106) Brengen ter kennis van belanghebbenden dat het goedkeuringsmerk, gedurende de jaren 1900 en 1901 te bezigen, zal zijn bij den ijk en den herijk der maten en gewichten, de letter k in den ge wonen schrijfvormbij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon; dat die herijk welke kosteloos geschiedt, zal plaats hebben in het IJklokaal in het Victoriepark te Alkmaar, van des voormiddags 9 tot 12 uur en van des namiddags P/i tot 41/2 uur: voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 22, 23, 24 en 25 Januari e.k. voor fijne gewichten op 26 29 30 en 31 Januari d.a.v. voor den herijk in het algemeen, voor de bewoners van wijk A, op 1, 2 en 5 Februariwijk B, op 6, 7, 8, 9, 12 en 13 Februari; wijk C, op 14, 15, 16, 19, 20 en 21 Februariwijk D^ op 22, 23 en 26 Februari wijk E, op 27 en 28 Februari en op 1 Maart en wijk F op 2 Maart. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat 1'. ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijken 2®. de maten en gewichten behoorlijk schoon, droog en roestvrij ten herijk moeten worden aange boden, om onderzocht en duidelijk gestempeld te kunnen worden, bij gebreke waarvan ze onherijkt worden teruggegeven '3®. onjuiste gewichtenzoo mogelijk, door den ijker worden 'gejusteerd volgens bij Koninklijk Besluit vastgesteld tarief 4o ingevolge aangehaald Kon. besluit van 25 November 1899 de termijn voor dezen herijk eindigt op 1 September 1901 5°. de maten en gewichten, op gevaar van straf, voor zien moeten blijven van de vereischte stempelmerken en dat alzoo het laatst geplaatste goedkeuringsmerk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard 6°. zg hebben toe te zien, dat de voorwerpen van het vereischte stempelmerk voorzien zijn en afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden blijven op de plaatsen, aangeduid in art. 11 der ijkwet. TAN 7) HOOEDSTUK III. Het vischwater «Bergingen.'1 Er waren verscheidene jaren verloopen sedert Brögel- mann's dood en zijne dochter, die gehuwd was met Heg- gelundvoerde nu de tengels in haar groot huis te Msund. Jon Zacbariasen en zijn vrouw waren ook een dagje ouder geworden. Zij hadden er zich vrij goed doorheen geslagen zoowel in goede als in kwade dagen en hadden nu verscheidene kinderen. Jon's hut stond aan het zeestrand vlak bij het eind van een rotskloof, die dwars over het smalste gedeelte van het klip eiland Skorpen loopt. Ware de rots bij het ontstaan der wereld eenige vademen verder gespleten, dan zou de kloof een natuurlijk kanaal hebben gevormd tusscben de zee en de smalle zeeëngte aan den binnen kant die Schorps-eiland van het vasteland scheidt. Het riviertje draagt den naam »de Krommingen", omdat het zicü in grillige wendingen kronkelt tusschen eene menigte eilandjes en scheren zoodat men bij den oorsprong niet kan zien hoe het uitloopt in de zeeëngte. De rotskanten zijn hier langs den geheelon loop bedekt met vriendelijke grasvlakten en met kreupelhout. De Het ijkkantoor alhier zal voorts dit jaar geopend zijn 6, 7, 20 en 21 April, 11 en 12 Hel, 1, 2, 22 en 23 Juni, van des voormiddags 9 tot 1.2 en van des namiddags X1/1 tot nar, en daarna eiken van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 nur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 17 Jan. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door K. STAPEL, te Stompetoren tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Gedempte Nieuwesloot, wijk B, No. 11, genaamd »Diligentia", welke vergunning thans ten name staat van J. H. E. M. VAN HEST, echtge- noote van G. DIEPEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. R I P P I N G, Voorzitter. 17 Jan. 1900. O. D. DONATH, Secretaris. OPBOEPIN». De onderstaande personen, die in gebreke gebleven zijn hun verhuisbiljet ter secretarie in te leveren, worden aangemaand hieraan ten spoedigste te voldoen, bij ver zuim waarvan zij gevaar loopen gestraft te worden. Catharina Krnijer, Josina Philips. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. i. Wat ook hier aller hoofden en harten bezighoudt, is de oorlog in Transvaal. Ieder is op de hoogte ieder leeft hem mee. 't Is opmerkelijk hoe groot voortdurend de belangstelling blijft in de nieuwste berichtjes, als bulletins aangeplakt voor sigarenwinkels of opgehangen in de tijdingzaal van onze couranten. En dan de op- en aanmerkingen over 't gelezene te hooren Onder de jonge lui zijn prentbriefkaarten met caricatnren op't oogenblik zéér in trek en natuurlijk zijn ze in groote verscheiden heid overal voorhanden. Een jongmenseh beweerde on langs er een gezien te hebbenwaarop Paul Krnger Koningin Victoria over de knie legdede verzending van die briefkaart moest echter door de post geweigerd zijn als strijdig tegen de goede zeden. Dat is echter zeker ieder geniet hierals er weer gunstige berichten uit Zuid-Afrika zijn nog nergens hoorde ik hier iemand, die op de hand van Engeland was. In vergelijking met die groote gebeurtenissen lijken onze Haagscce aangelegenheden nn zóó klein, zoo weinig belangrijk dat het moeite kost er over te beginnen. IJs en sneeuw zijn al lang weer weggedooid maar toen 't er was is er van geprofiteerd. Toen de Schenk werd opengesteld was eene der eersten die daar op de schaats stond ons Koninginnetje. Ze schiint een groote lief- DAWHIMgSJBWBCTSrgmtaw^^iL'iMBRAllIHÜU'JiL 'JWWJUllLJlJ»l «UAU 'illiiMIWWWBDM— zeevogels hebben hunne nesten op alle kleine eilandjes in dat kronkelende riviertje waar altijd effen en kalm water is waarin zij zich met hun jongen kunnen dom pelen. Op zulk een plaats wordt hoogst ongaarne een schot gelost en daarom hadden de vogels in vreedzaam vertrouwen hnnne nesten gebouwd tot vlak onder de trap en den muur van Jon Zachariasen's boothnis. Al die vogels daar vlogen, met of zonder aanleiding, tien keer per dag op en vervulden de lucht met een verschrikkelijk geschreeuw en gekrijsch net alsof ze rnzie hadden. Het was met het oog op de viBchvangstbuiten in zee, waardoor Jon genoodzaakt was deze rustige woon plaats te verlaten en zijn hnis op te slaan aan den bui tenkant nauwelijks op een geweerschot afstand van do wit-schuimende zee waar het altijd woei. De plaats voor zijn nest had hij gekozen met hetzelfde instinct als zeevogelshij wilde twee gevaarlijke vij anden ontwijken u.l. de noordwesten stormen en de sneeuw jacht, waarvan deze des winters vergezeld gaan. De sneeuw joeg altijd over die zijde van de kloof heen, waar het hnis gebouwd was; zoodat men, beschut door den rotswand, van daaruit, zelfs in den strengsten winter, steeds de zee kon bereiken. De kleine schuine laag aarde er om heen was met veel moeite van het eiland daarheen gebracht, en zooals het huisje daar stond, met den achterkant scheef tegen de rots geleund, kou men gemakkelijk zien, dat het be stond uit de overblijfselen van een oude kajuit waar men naar behoefte had bijgebouwd. Van onder het iage zoodendak, begroeid met gele paarde bloemen, kwamen de kleine groene ruitjes te voorschijn, als een paar door zeewater half-verblinde oogen van onder een laag op het voorhoofd groeiendeu haardos en de trap, die van de door zeewater groen geworden aan legplaats naar het hnis loidde, deed denken aan een valreep. Viak daar beneden, aan het strand, stond het grijze boothuis, gedekt met berkenbast en het dak belegd mot zware steenen om het tegen den storm te beschutten. hebster van dat echt hollandscbe vermaak te zijn en al is ze nn lang geen schoon rijdster, 't is toch altijd prettig dat frisscherozige, liev9 gezichtje te zien. Jnist in dien tijd was Prinses Elizabeth hier gelogeerd en dan schijnen ze altijd veel plezier te maken. En nn ook in den ijstijd gingen de Koningin met «tante Betje", zooals 't volk zegt en nog een paar lni van de hofhouding samen niet meer dan vijf achter elkaar aan een lange stok groote tochten maken. Dat heele troepje waB dan zoo eenvoudig gekleed dat niemand op de gedachte zou komen onder die drie jonge meisjes de koningin te zoeken. Wat de beheerscher aller Russen wel zon denken, als hij van deze vrijheid hoorde De Koningin en hare jonge tante met slechts één hofdame en twee hoeren van gevolg tusschen het volk op het ijs Zoo iemand zal 't zich niet kunnen voorstellen. Ongelukkig is 't ijs nu al lang weer gedaan. Er volgden een paar bnien sneeuw opgeen drooge (het toppunt van pleizier voor onze straatjongens), maar van die echte kliedersneenw diezoo op de straat gevallen, in modder verandert. Dan zijn de drukste straten besansd met een taaie brij die aan de laarzen vast znigt. Wijk dan asjeblieft nit voor een rijtuig of tram, want de spatten viiegen je om de ooren als je bij ongeluk wat dicht bij de wielen staat En nn is er voortdurend loom, dampig weer opgevolgd met drukkende grauwe luchten. Af en toe een regen- of hagelbui, soms nog wat natte sneeuw. Er zijn dan ook verbazend veel zieken in de stad er heerscht nog al influenza. De werkzaamheden aan het Laakkanaal worden met kracht doorgezet, De Rijswijksche weg loopt evenwijdig met de trekvaart. Er is rechthoekig op den Rjjswijkschen weg een stuk van dat kanaal af op 't oogenblik 't is de haven tevens zwaaiplaats voor de schepen, de kanten zijn geheel in orde, geplaveid met stevige bonken bazalt. Een zéér smalle dam seheidt het water nit die haven nog van de trekvaart. Op dit nieuwe kanaal is een prachtige ijsbaan geweestgeheel particulier omdat 't werk nog niet was afgeleverd. De werklui hielden hem schoon en vroegen dan ooli een dubbeltje entrée voor wie er rijden won. Nu wordt er weer hard doorgewerkt. Een ander groot werkdat al 'k weet niet hoeveel jaar noodig werd geoordeeld is aan 't eind van 1899 voltooid de Elandsgracht is gedempt. De Elandstraat is er zelf niet mooier door geworden, maar de gezondheid van de bewoners zal er zeker door winnen. Stel u voor dat die gracht of sloot gewoonlijk half droog lag, allerlei vnil werd er ingegooid dat daar ongehinderd tot ont binding kon overgaan. De ongezonde dampen verpestten de geheele buurt. Aan de buitenzijde van de stad worden voortdurend nieuwe straten aangelegd. Nn zijn ze bezig den Parallel weg door te trekken. Dit wordt een mooie breede straat weg, die begint bij het Hollandscbe station en daar aansluit bij het stationsplein, in een groote boog loopt hij om de halve stad heen en sluit dan aan de Regen- tesBelaan. Is die weg klaar, dan kan men van 't station loopen oi rijden of fietsen naar Scheveningen zonder dat men de stad door heeft te gaan. Nog zijn er groote open Het vischwater bij Skorpen hadden Jon en Marina «Bergingen" gedoopt wegens de rol, die het in hun leven gespeeld had een naam, waaronder het nn nog voorkomt op de ofiicieele zeekaarten. De kaartteekenaar of de zeeman, die tijdens een storm- achtigen nacht daarop met den passer meet, teneinde zich ver genoeg verwijderd te honden van de gevaarlijke scheren, zon zeker met een ongeloovigen glimlach luiste ren naar de verklaring, dat het vaartuig, dat te oordeeleu naar den naam bier vroeger gered zon zijn van schipbreuk, zoo'n luchtig ding was als bet huwelijks bootje van twee jongelui. En toch is het mogelijk, dat zich aan de verschillende rare namen van de tallooze scheren en eilanden aan onze kust menige geschiedenis vastknoopt en menig aan grijpend drama in ons onbespied volksleven, dat men voor nog minder waarschijnlijk zon aanzien. Om de «Bergingen", die bestonden uit drie naast elkaar liggende scheren te bereiken, behoefde men slechts 3/4 naijl te roeien. Vanuit hnis konden zij, die thnis waren, en dat waren nn Marma met hare drie overgebleven kinderen, want een jongen en een meisje had de Heer weer tot zich genomen de boot zien, wanneer vader en Groote- Lars als naar gewoonte daar baiten lagen te visschen, de lijnen uitzetten of de visch uitspreidden op de scheren, wier lage rag anders in den regel bedekt was met groote zeemeeuwen en andere zeevogels. Wanneer het 's zomers mooi weer was gingen Marina en de kinderen soms voor pleizier wel eens mee, doch in haar jeogd, in de eerste jaren van bnn huwelijk, toen zij het nog niet breed hadden, had zij, toen Jon twee jaar achter elkaar een half jaar ziek was, en Stnwitz hun crediet weigerde, de plaats van den tweeden man in de boot moeten innemen en in oiiekleeren op zee het werk verricht, in alle weer en wind. Marina's lievolingsplaatsje gedurende de zomeravonden was in de geopende kamerdeur. Wanneer d« zou onderging met hare onbeschrijfelijke wonder-landscbappen in de groote, gond-violette zee,

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1