Buitenland. vakken tusschen dien nienwen weg en de stad, maar 't is te voorzien, dat, met onzen voorspoedigen huizenboow, die open vakken in een paar jaar zijn aangevuld. Verbazend slecht zijn anders verscheiden van die nieuwe huizen, 't Is de vraag, hoeveel er na 50 jaar nog van over is. Aan 't strand is men begonnen aan een groote wan- delpier voor 't Kurhaus te maken. De voorbereidende werkzaamheden zijn druk aan den gang't heele terras er voor ligt opgebroken. Nu zijn ze bezig aan de muur werken, die het terras moeten steunen. De wintervermakelijkheden zijn in vollen gang. Ver scheidene avondjes enz. zijn er ten voordeele van Trans vaal en Oranje Vrijstaat gegeven, vaak door onze beste krachteB. Een avoDd herinner ik me met drie zeer mooie ta bleaux. 't Stelde de bekende episode uit den slag bij Elandslaagte voor. 't Tooneel was herschapen in een echt Transvaalsch landschapop den voorgrond een heuveltop met verschillende kopjes, daar tusschen groeide lang, spichtig gras. 't Eerste kijkje op 't terrein stelde het geheele boerenleger voor, dat opmarcheert, heel onregel matig, zooals men zich dat voorstelt. De marsch uit Faust, vast en krachtig aangeslagen, verhoogde den indruk. 't Scherm zakte, en men kreeg het tweede kijkje In de verte het wegtrekkende boerenleger, op de heuvel de 7 boeren, die stand houden, en door bun vuren de aandacht van den vijand op zich zelf richten, om zoo 't leger gelegenheid te geven tot den aftocht. Een groote forsche boer stond boven op een rotsblok te vuren, één lag er plat voorover met t geweer gericht, één lag op de eene knie neergebogen, van den anderen zag men een hooid boven een rotsblok uitsteken, of een arm met ge weer op zij van een kopje, maar alle 7 met het geweer op den vijand gericht. Helder klonken hierbij do tonen van 't Transvaalsche volkslied door de zaal. 't Laatste tableau is haast niet te beschrijven, zóó mooi Zes van de zeven zijn neergeschoten. Een hangt half over een rotsblok naar beneden voor den heuvel liggen er twee dwars over elkander, de onderste is voorovergesla- gen, de bovenste ligt achterover, in zijn doodsstrijd heeft hij 't hemd op de borst stukgescheurd, waardoor de gapende wond bloot ligt, een zit er als ingeslapen tegen een kopje gBleund. Ook de beide andere gesneuvelden ziet men liggen. Maar als een eenzame wachter houdt daar de laatste boer boven op de hoogste top nog stand. Hjj heeft echter het geweer afgezet, hij verdedigt zich ook niet weer, hij heeft den hoed in de hand genomen en met een innige vroomheid in houding en gelaat houdt hij de oogen ten hemel geslagen. Zachthenl zacht klonk Kör- ner's laatste gebed door de zaal: »Vater, ich rufe dich Nooit heb ik zóó goed gevoeld, hoe mooi dat eigenlijk was. THEO VAN STRALEN. HARHLASID. Meer en meer gaan er stemmen op om het Engelsche volk in te lichten aangaande de ware verhouding tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republieken. Te Londen heeft zich een comité gevormd dat den naam voert van comité van verzoening van Zuid-Afrika. Als voorzitter treedt op de heer Courtney lid van bet parlement en oud-ondervoorzitter van het Lagerhuis. Tot de leden van het comité behooren de bekende Afrika- reiziger Selous (onder-voorzitter), lord Coleridge, de oud minister Shaw Lefevre Herbert Spencer en andere man nen van naam. Het comité stelt zich ten doel om nauwkeurige in lichtingen te verkrijgen over den juisten toestand in Zuid-Atrika en die openbaar te maken verder te wijzen op het belang van een staatkunde van verzoening tusschen het Britsche en het Hollandsche ras met het doel zoo spoedig mogelijk een eind te maken aan het tegenwoor dig conflict. Op initiatief van den predikant Silas Hocking is een groote vredesbijeenkomst te Londen gehouden. De ver gadering nam bij acclamatie drie motiën aan ten gunste van den vrede en tegen de Regeering. De heer Stead de bekende tegenstander der Regeering in zake den oorlog met Zuid-Afrika, eindigde zijne rede, die hoofdzakelijk was een krachtige aanval op Cham berlain met deze woordendie met daverende toe juichingen werden ontvangen »Laat ons niet rusten voordat wij dien apostaat en regenaat, dien landverrader, zijn macht ontnomen hebben I" De »Manch. Guardian" geeft berichten die al een zeer zonderling licht werpen op de wijze waarop de Regeering de krijgszaken regelt't schjjnt dat er een comité van nationale defensie gevormd is datgeheel buiten den opperbevelhebber lord W olseley omalle militaire maatregelen genomen heeft. De »Manch. Guardian" wijst er uitdrukkelijk op, dat lord Wolseley's meening niet gevraagd is of wordt, en zoo hij die geeft, niet wordt opgevolgd. Volgens dit blad moet de eerste plicht van het Parle ment thans zijn te eischen, dat de ministers duidelijk verklaren met welk doel deze oorlog wordt gevoerd. liet is niet genoeg daarop te antwoorden, zooals Balfour deed, dat Engelsch gebied is genomen, en dat de aanval moet worden afgeslagen. Maar de vraag is Moeten de Repu blieken onschadelijk worden gemaakt, of moeten zij wor den geannexeerd Het blad zet dan uiteen, wat annexatie der Republie ken zou beteekenen voor Engeland, hoe dit gepaard zou gaan met ontzettende kosten, en hoe het tegenwoordig geslacht dan nog aan het toekomstige zou legateeren een zeer precair bezit, dat slechts door een ontzettende macht, en onder voortdurende vrees voor een poging om de zelfstandigheid te herwinnen, zou te beheeren zijn. Nieuws van het oorlogsterrein is weinig en onbe- teekenend. Kleine schermutselingen met onbeteekenende voordeelen en verliezen, nu eens aan de zijde der Engel- schen dan weder aan die der Boeren. Van meer ge wicht is een bericht dat het departement van oorlog in het bezit is van een brief van generaal Wanchope, ge schreven den avond vóór den slag bij Magersfontein. De generaal schrijft dat deze brief de laatste is dien hij zal schrijven, want hij heeft bevel ontvangen om een onmoge lijke taak te volvoeren. De berichtgever voegt hierbij dat de verontwaardiging tegen lord Methuen zoo groot is dat het twijfelachtig is of zijn manschappen hem nog zullen volgen in een nieuw gevecht. Het feit dat Sir Frederick Carrington ingevolge eene dringende oproeping van het, departement van oorlog naar Londen vertrokken is, en als vermoedelijken opvolger van Lord Methuen naar Zuid-Afrika zal afreizen wijst wel op den ernst van de beschuldiging. FRAKKltlJK. De afgevaardigde Bertrand heeft in de Kamer een wetsontwerp ingediend tot afschaffing der stierengevechten ten minste gedurende de tentoon stelling. De minister-president ondersteunde de urgentie, waarna het voorstel mot 414 tegen 67 stemmen werd aangenomen. Volgens de »Echo de Paris" heeft het »Comité d'action de la jeunesse framjaise" ten behoeve van Trans vaal reeds meer dan 4000 aanvragen gekregen voor dienst neming. Tal van vrijwilligers komen uit den vreemde. VHUHHAlCilDH STATHUI. Te San Mateo en Paranagua, bij Manilla, hebben de Amerikanen, in een gevecht, 146 man aan dooden verloren, waaronder een kolonel. Vijf en twintig weerlooze rijke ingezetenen van Ilo Ilo zijn door hen gefusileerd, wat groote verontwaar diging heeft gewekt. ZUID-AFRIKA. Wel meent de Liverpool Cou- >r te kunnen zeggen, dat het overtrekken van de Toe' gela bij Potgietersdrift door generaal Bulier en van de Beneden-Toegela door generaal Warren zonder verzet is geschied, maar zekerheid hieromtrent bestaat nog niet dat dezer dagen echter een groote slag voorbereid, of mis' schien reeds geleverd werd, daarop wijzen alle berichten Telegrammen uit bet hoofdkwartier der Boeren bij Ladysmith ontvangen, van 12 dezer, meldenEen on heilspellende kalmte heerscht te Ladysmith en langs de Toegela. Een ander telegram van den l3en Jan. zegtDe aanval op Platland ridge van verleden Zaterdag is, naar gemeld wordt, noodlottig geweest voor de Engelschen. Ladysmith schijnt in een bedroevenden toestand te zijn vandaar heerscht er groote activiteit onder de Engelschen' die nu reeds drie groote kampen hebben ten zuiden van de Toegela, en voortdurend in aantal toenemen. Uit Kaapstad wordt gemeld De Hooge Commissaris, sir Alfred Milner, heeft den staat van beleg afgekondigd in de districten Philipstown en Hopetown. [Deze districten liggen aan deZ.W.-grens van den Vrijstaat, de spoorwegverbinding van lord Me- thnen's divisie met De Aar loopt door het district Ho petown], DUITSCHUAAD. Den 15 is bij den Rijksdag door den nationaal-liberalen afgevaardigde Möller de volgende interpellatie ingediend »Welke stappen hebben de verbonden Regeeringen tegen over de inbeslagnemingen van Dnitsche schepen vanwege de Engelsche Regeering gedaan Deze interpellatie, die door alle leden des Rijbsdags behalve de sociaal-democraten en de tot geen partijgroep behoorende leden onderteekend is, zal denkelijk Vrijdag in behandeling worden genomen. Intusschen heeft de directie der Duitsch-Oost-Afrika- lijn een telegram uit Durban ontvangen, meldende dat de lading van de »Bundesrath" geheel gelost is, en overeen stemt met de ladingslijst. Volgens een te Berlijn in regeerings-kringen ontvangen telegram uit Londen, heeft de Engelsche Regeering ver klaard dat het opheffen van het beslag op de Rijkspost- stoomboot ïBundesrath" na het eindigen van het onder zoek onmiddellijk te wachten is. Tevens heeft de Regee ring van Engeland medegedeeld, dat een bevredigende oplossing van de hangende verschillen als verzekerd te beschouwen is, en dat waarborgen zullen worden aange boden, dat zulke gebeurtenissen zich niet zullen horhalen dan was het alsof Jon die daar ginds met zijn boot lag, zich half in den hemel bevond. Op zulke avonden zat zij gaarne op den drempel, neuriënde met brei- of ander werk in de handen terwijl de kinderen om haar heen speelden. Overigens was zij in gestadigen angst voor storm vlagen uit de bergen van het vasteland, voor de ver nielende stormvloeden en de verraderlijke scheren, waar plotseling bij het mooiste weer hooge golven konden opkomen. En dan die moeielijke reizen van Jon tegen Kerst mis wanneer hij zijn gedroogde visch naar den koop man in Sörströmmen bracht. De reis daarheen was gevaarlijker dan naar Heggelund in M. .snnd, doch slechts noode wilden zij daarheen gaan, sedert het jaar, dat Stuwitz hun crediet geweigerd had. Ook had deze altijd iets op de visch aan te merken en kortte hij hun op den prijs. In de bootdie Jon en Groote-Lars roeiden, zat nu steeds vaker een derde persoon, die, hoe klein hij ook wasreeds goede diensten bewees bij het uitwerpen van het aas. Hij was het zonnetje van huis, de blondlokkige leven dige Morten. Steeds vroolijk en gewillig en fluitende, was hij altijd met het een of ander bezig kleine vischdammen, vogelknippen en een massa andere din gen, die hij zelf bedacht. Skorp-eiland met de wonderlijk kronkelende zeeëngte tusschen de kleine eilandjes alsmede het vischwater buiten in zee, dat was zijn wereld. Hij raadde precies waar de bot lag, wanneer hij or op uit was om die met de vischvork te vangenhij was bekend met de gewoonten van elke soort zeevogels en kende eenige ervan die op de scheren waren uit gebroed en die sedert dien tijd steeds ieder jaar in hun oud nest terugkwamen om 's zomers opnieuw naar zee te vliegen met de schare jongen achter zich. Wanneer de trekvogels kwamen, die naar Finmarken moesten dan zaten er op de scheren rare vogels waarvan de kemphanen hem de wonderlijkste toeleken en hij zat veel te mijmeren over de landen, waar deze toch wel vandaan mochten komen. Er kwamen ook zangzwanen die hjj wist dat de schoonste van alle vogels waren. Hij was elf jaar, toen hij voor het eerst naar de kerk te Sandeid ging en daar de gemeente verzameld zag. Hij merkte toen veel opde kerk had drie ingan gen, waardoor de eene familie na de andere langzaam naar binnen zeilde en daarna in het gelid naast elkaar gingen zitten, net als de zeevogels thuis op de scheren, de zwarten de mannen aan de eene zijde en de lichten de vrouwen met hoofddoeken, aan de andere zijde. Hij was er bijna op voorbereiddal hier evenals thuis de heele schaar plotseling luid krijschende zou opvliegen. Maar later had hij alleen oog voor de statige me vrouw Heggelunddie gekleed in zijde en met een zware gouden ketting om den hals vlak onder den preek stoel zat. Zij had een heel klein meisje op schoot, dat lachte en naar hem wees. Toen hij thuis kwam, kreeg hij voor de eerste maal in zijn leven een ernstige kastijding. Hij had een preekstoel van steenen opgericht en zijne bioertjes als toehoorders laten fungeeren, terwijl hij het lam met het varken liet trouwen en den pre dikant nabootste. Een flinke oorvijg met zijn vader' geweldig groote hand brak de plechtigheid plotseling af en naderhand kreeg hij nog een flink pak slaag. Des zomer's gebeurde het dikwijls, dat Morten alleen met Groote-Lars aan het visschen ging, om de lijnen te helpen ophalen of om met het snoer te visschen De reus was dan meestal in zichzelf gekeerd, terwijl Morten, gekleed in zijns vader's trui, die hem veel te groot was en met de roode punt-muts op, zich in alle stilte over menige zaak zat te verwonderen. Ook telde hij dan de noord-vaardersdie 's zomers en in den herfst voorbij stevenden met hunne groote breede zeilen en de vischlading tot hoog bij de mast opgestuwd. Reeds vroeg was bij begonnen lezen te leeren, waarbij Marina zijne onderwijzeres was. Wordt vervolgd Nobelde uitvinder van het dynamietheeft per testament te Stockholm een fonds van een millioen kronen gesticht, voor het beloonen van den man, die door een j daad of een werk het meest zou hebben gedaan om de Ij menschheid te behoeden voor de gruwelen van den oorlog 1 of om die te verzachten. Onder de candidaten voor dat fonds worden genoemd: Prof. Röntgen (van de X-stralen)Marconi (van de tele- I graphie zonder draad) NordenskjöldHenri Dunant I (stichter van het Roode Kruis), Fred. Bauer en de Rus- I sische schilder Weretschagin. Hen reuzen- misthoorn. De vuurtoren van Paulkners-eiland (Connecticut Ver. St.) zal worden voorzien van een reusachtig grooten stoom-misthoorn, een »megaphoon", welke 17 meter lang en welks geluid tot op een afstand van 10 zeemijlen ver kan worden vernomen. Hlerenhamlel. Ook in Dultschland beijvert men zich om het honden van hoenders aan te moedigen. In verscheidene plaatsen worden daar depóts opgericht, waar eieren ver kocht worden onder waarborg van versch te zijnzij worden geteekend om te kunnen nagaan door wien zij geleverd zijn. Een kooper die een ei, dat als versch is geleverd, onbruikbaar bevindt, krijgt 15 eieren kosteloos terug. Leden die slechte eieren geleverd hebben, mogen een tijd lang niet meer aan de depóts leveren. Ongeluk In Rusland. - Te Malo-Orftene in de Russische provincie Samara zijn gedurende een kerkelijken dienst de gewelven van de kerk ingestort, waardoor op slag 49 personen gedood, 8 zwaar gewond en een dertigtal licht gewond werden. Hen Interview met Dr. Lejdi. Het Handelsblad meldt 't volgende Uit ,het interview van de „Gaulois" met dr. Leyds nemen wij nog slechts dit over De verslaggever merkte op, dat de overwinningen der Boeren geen reden gaven om den oorlog te doen op houden, waarop dr. Leyds antwoordde „Misschien toch wel een, de onmogelijkheid voor de Engelschen om voorwaarts te gaan. En dan zijn er nog andere onmogelijkheden, andere misrekeningen, die ik u niet zeggon kan, want het is niet mijn taak om onze tegenstanders gratis in te lichten." De drank in den Zuld-Afrikaanschen Oorlog. Dat de Boeren, die in hun heldhaftigen strijd tegen het groote, machtige Engeland de sympathie van alle weidenkenden bezitten, ook ten opzichte van hunne houding tegenover den drank, respect inboezemen, kan uit het volgende blijken. Generaal Joubert verbood reeds van het begin van den veldtocht af, aan zijn manschappen ten strengste het gebruik van sterken drank. Toen gene raal Burger, met zijn leger aan de grenzen van Swazieland zijnde, ontdekte, dat zich in dat land veel drank bevond, liet hjj terstond 3000 kisten drank in brand steken. Commandant Schutte bestrijdt den drankhandel en hoopt een eind te maken aan den drankverkoop aan kaffers. Het eerste werk van commandant Olivier bij het bezetten van Aliwal Noord was, het sluiten van kantinen en hotels. Op een boete van 600 pond bevalen de Boeren de sluiting van alle drankwinkels te Windsorton. Niet alleen op het oorlogstooneel, ook in Transvaal zelf werken de Boeren met kracht in dezelfde richting. Wie zouden de beste soldaten zijn; de nuchtere Boeren of de drinkende Engelschen 1 Hen spoorweg van Huropa naar Afrika. De mogelijkheid om Europa en Afrika door een spoorweg te verbinden wordt door den ingenieur Jean Berlier te Parijs bepleit. Hij wil Spanje en Marotko door een tunnelonder de Straat van Gibraltar door, verbinden. Het uitgangspunt in Europa zal dan moeten zijn Baqueres in Spanjewaar de tunnel bij de Spaansche spoorlijnen zoude aansluiten. De tunnel moet can aan de overzijde van de Straat uitkomen te Tangier dat vrij westelijk aan de Afrikaansche kust ligt en daar bij de Afrikaansche lijnen aansluiten. Volgens den ontwer per zoude een dergelijke spoorlijn hare renten kunnen opbrengen want Marokko is een uitnemend verblijf in den winter en zoude dan concurreeren met Egypte en dat overvleugelen omdat de reis gemakkelijk en snel zoude zijn. De Fransche koloniën zouden zich sterker ontwikkelen en een groot vervoer door den tunnel ver oorzaken. Uit een technisch oogpunt moet de bouw van dezen tunnel zeer goed mogelijk zijn. De kosten zouden niet minder bedragen dan 25 millioen pond sterling. (N. v. d. D.)

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2