No. 9. Kerste blad. Honderd en tweede jaargang, 1900. B ii t e ïi 1 a n d. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsdag-, Bonderdag- en laterdagavoid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk t' 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. ZONDAG Telefoonnummer t 3. 21 JANUARI. Prijs der gewone advertentlen Per regel f©,16. GrooteJJjletters naar plaatsruimte. Brieven f r|a n c o£ aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. IH ITfcA ll I.A V11. Te Berlijn is officieeel bericht ontvangen dat het beslag op de »Bundesrath" is op geheven maar de officieels berichten omtrent veront schuldigingen en 't geven van waarborgen dat een der gelijk aanhouden niet meer zal voorkomenzijn nog achterwege gebleven. Zeer onwaarschijnlijk klinkt wat de »Leipziger Neueste Nachrichten" mededeelt aangaande de oorzaak van Enge- land's vreemde handelwijze. Volgens dat bericht zou de heer Chamberlain, den 12 dezer, zich er bij gelegenheid van een diplomatiek diner op beroemd hebben dat hij had weten door te zetten dat Duitschland een souvenir had ontvangeD voor zijne beschimpingen jegens Engeland. Men had aan het vasteland van Europa moeten toonen dat Engeland nog een groote mogendheid was. De beurt was zou de heer Chamberlain gezegd hebben het eerst aan Duitschland geweest, omdat aan deze, voor Engeland niet onbelangrijke natie, eerst de waarde van een verbond met Engeland aan het verstand moest worden gebracht. De »Kölnische Zeitung daarentegen is van meening dat de Engelsche marine-autoriteiten het slachtoffer zijn gewor den van een spionage van de bedenkelijkste soort. Aan boord van verschillende schepen zouden zich spionnen hebben bevonden die in de verschillende havensteden geruchten verzamelden en- die voor waarheid aan de hun betalenden overbrachten. Het doorzoeken van de drie Duitsche mailbooten zou hebben bewezen, dat de Engelsche marine- autoriteiten wel zeer toegankelijk zijn geweest voor de mededeelingen harer spionnen. BWÖJKRjASII*. De laatste berichten uit Zuid-Afrika hebben den moed en de hoop in Engeland doen herleven. Het departement van oorlog ontving den 18 het volgende telegram van generaal Buller uit Spaermanskamp »Een batterij veld-artillerie, de houwitzer-batterij en de brigade van generaal Lyttelton zijn de Toegela bij Potgieters- farm overgetrokken. De stellingen van den vijand zijn door ons gebombardeerd. Vijf mijlen meer stroomopwaarts is generaal Warren de rivier overgetrokken over een pontonbrug, 85 yards lang; hij hoopt dat zijn troepen hedenavond tot vijf mijlen afstands van de rivier zullen zijn opgerukt. Op zijn rechterflank is de vijand druk bezig zich te ver schansen. De »Times" ontving bovendien den 18 uit Spearmans farm (benoorden Springfield) het volgende berichtBul ler'» macht trok den lOen Januari in westelijke richting. Door een snelle beweging bezette de cavalerie van lord Dundonald de heuvels, westelijk van Potgietersdrift, vijf tien mijlen ten westen van Colenso, waarbij de Boeren volkomen verrast werden. Denzelfden avond volgde de infanterie. De brigade van Lyttelton trok den 16 de rivier over en beschoot den 17 de Boerenstellingen aan de overzijde met houwitsers. Generaal Warren's afdeeling trekt de rivier over bij Trichardt's drift, vijf mijlen verder stroomopwaarts. Hij ondervond geen tegenstand, hoewel de Boeren een stelling bezet hebben op vier mijleu afstand van de rivier. Een gerucht, dat Ladysmith is ontzet na een overwel digende overwinning op de Boeren bereikte h«t minis terie van oorlog. Dit bericht moet echter nog onder voorbehoud worden meegedeeld het blinkt wel wat onwaarschijnlijk, dat de Boeren, die steeds toonden zoo goed voorbereid te zijn, nu zoo plotseling verrast werden. Het is te begrijpen dat na al het overwinnend terugtrekken, dit ongestoord voortganu, in Enge land de blijde verwachting heeft gewekt, dat de oorlogs kansen gekeerd zijn. Slechts enkele bladen manen tot kalmte aan en wijzen er op, dat het oogenblik nog verre is dat Engeland de vredesvoorwaarden zal kunnen voor schrijven. De minister van binnenlandsche zaken, sir Mathew White Ridley, besprak in een redevoering te Blackpool de critieken op het regeerings-beleid in Zuid-Afrika. Hij zeide, zoowel namens zijn ambtgenooten als namens zich- zelven te kunnen verzekeren, dat zij de volle verantwoor delijkheid daarvoor aanvaarden want het kabinet, zoowel als de natie, zijn van het begin af eenstemmig geweest. Hij twijfelde er niet aan of, als de tijd daarvoor geko men is, zal hun verdediging van dat beleid afdoende zijn. Het was niet de taak van de pers of van anderen, de dappere generaals te beoordeelen die op het oorlogster rein zijn. Er is er niet een van hen, die met bet volle vertrouwen bezit van het land en de regeering, terwcl nooit in de geschiedenis van Engeland de troepen zich beter gedroegen. Het resultaat van den oorlog is dan ook voor den minister buiten twijfelhet is alleen een quaestie van tij a en geld. FRANKRIJK. De Kamer behandelde den 18 de interpellatie van den heer Dejeante over de werkstakingen, voornamelijk die te St. Etienne. Een zeer langdurig debat had plaats, voornamelijk over de houding van den minister Millerand, ten opzichte der werkstakers en over de tusschenkoms der troepen. Een motie van den heer Dejeante, betreurende de ge wapende tnsschenkomst bij de werkstaking te St. Etienne, werd verworpen met 395 tegen 104 stemmen. Een motie, waarin vertrouwen in het beleid der Regeoring werd uit gesproken, werd aangenomen met 329 tegen 74 stemmen. De »Anrore" heeft aan het secretariaat van het Elysée een petitie met 44,700 handteekeningen doen deponeeren met deze opdracht: »De ondergeteekenden vragen gerechtigheid voor Dreyfus." ZIJID-AFRIKA. Van 15 Januari wordt uit Mount Alice een heuvel, die Potgietersdrift beheerscht, gemeld De voorwaartsche beweging voor het ontzet van Lady smith begon Woensdag uit Prore en Chieveley. Een paar mijien voorbij Frere in de richting van Springfield trokken de troepen langs schijven, voorstellende een legermacht aanrukkende in verspreide orde, waarop de Boeren van de omringende heuvels hadden geschoten. Toen van de verkenners bericht was ontvangen dat Springfield niet bezet was, werd de plaats door de Engel sche troepen in bezit genomen. De trein van de ontzet- tingscoloune was vele mijien lang en bestond misschien wel uit 5000 voertuigen. Het leger rukte vervolgens voorwaarts naar Mount Alice. Elk verdacht terreinvoorwerp werd vooraf nauwgezet ver kend. De Boeren, die den vorigen dag nog bij Potgieters drift waren geweest, waren klaarblijkelijk verrast. Een af deeling van de koloniale troepen zwom onder vijandelijk vuur de rivier over en bracht de veerpont mede terug. Generaal Buller vestigde zijn hoofdkwartier in een hoeve, behooreude aan Martinus Pretorius, die verdwenen was. Vrijdag werd een luide ontpioffing gehoord. Sedert werd bevonden dat de Boeren de brug in aanbouw, zeven mij len boven Potgietersdrift hadden vernield. Generaal Buller vaardigde een geestdriftige dagorder aan zijne troepen uitdie aldus begint »Wij gaan onze kameraden in Ladysmith ontzetten. Op dezen tocht keeren wij niet terug." Verder geeft de gene raal zijn soldaten den raad voorzichtig te zijn met het aannemen van de witte vlag als bewijs van overgave. De troepen zijn vol vertrouwen en vol geestdrift. De gezondheidstoestand is uitstekend. Volgens betrouwbare inlichtingen hebben de Boeren de spoorwegbruggen en duikers vernield tusschen Steyns- burg en Kromhoogtell'/j mijl van Steynsberg eenige duikers, alsmede een deel van de spoorlijn bij Stormberg. Een patrouille van zestien New-South Wales lauciers en South-Australian Hor emen viel den 17 bij Rensburg in een hinderlaag. Een hevig gevecht volgde. De Au straliërs werden overmeesterd vijf werden gedood een gewond, twee konden ontvluchten en de rest werU krijgs gevangen gemaakt. Schipbreuk. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat den 18 de Urker vischschuit »UK 169" schipper Romks, binnenkomende bij het Zuidergat omgeslagen is. Al de drie opvarenden zijn verdronken. Vier huizen Ingestort. Een treurig ongeval had den 18 te Amsterdam plaats. Omstreeks halfvjjf stortten vier huizen aan de Willebrordusstraat in. Het waren gebouwen, die door een eigen-bouwer, den heer N. J. van Vlaanderen, wer den gezet. Een groot aantal werklieden raakten onder de puinhoopen bedolven. Zeer spoedig na het ongeval verschenen de politie en de brandweer en werd het reddingswerk aangevangen. Een dertiental werklieden kwamen van onder de puin hoopen te voorschijn, allen gewond, zoodat opneming in het Gasthuis noodzakelijk was. Alleen werd nog een timmerman vermistdie onder een afdak, dat in het huis was aangebracht, had staan werken en dus het puin op zich had moeten krijgen. Met spoed zette de brandweer zich aan het werk om het puin op te ruimen. Het was een zwaar en gevaar lijk werk, steenen moesten worden verwjjderd plankeu en balken doorgezaagd, enz. Onder fakkellicht werd de arbeid voortgezet en ein delijk het was circa 10 nur geworden had men den ongelukkige gevonden en werd hij met veel moeite van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Het bleek, dat zware balken op hem waren gevallen. Voorzichtig werd de man opgenomen en naar de keet gevoerd, waar de geneesheeren constateerden, dat hij reeds was overleden. De borstkas was ingedrukt en een gedeelte van het gelaat misvormd. De toestand der gewonuen is, naar het »Hdbld." ver neemt, betrekkelijk goed te noemen de meesten hebben lichte wonden aan hoofd en armen gekregen, alleen één is ernstig gewond hij heeft het borstbeen gebroken en een der ruggewervels. Uit een voorloopig onderzoek naar de oorzaak van het ongeval moet gebleken zijn, dat de bouwer de onvoor zichtigheid heeft gehad bij afwisselenden dooi en vorst door te bouwenhetgeen aanleiding tot ongelukken moest geven. Het personeel was tegen ongelukken verzekerd. Aan de weduwe van den omgekomen timmerman zal f 1000 worden uitgekeerd. De andere gewonden zullen, zoolang zij niet kunnen werken, tenminste als dit niet langer duurt dan 200 dagen, e/la van hun loon ontvangen. Skccwstcr. Dezer dagen had aan den Nekkerwe; alhier tusschen den Volger- en Zuiderweg een treurig ongeluk plaats. Bij de werkzaamheden voor het ophoogen en bestraten van dat gedeelte was de dertienjarige zoon van J. V. belast met het besturen van een paard dat met klei beladen lorries voorttrok. Terwijl hij beproefde, op de voorste lorrie te springen had hij het ongeluk te vallen en kreeg het zware voertuig over zich heen, zoodat de dood bijna onmiddellijk volgde. Uniformen voor post ambtenaren. Naar wij vernemen zal met 1 Mei a. s. het dragen van uniform verplichtend gesteld worden voor de ambte naren der posterijen in de uitoefening hunner functie. (Tel.) Raadselachtige verdwijning. Te Utrecht is de 15-jarige knaap H. M. van Andel, leerling van een kostschool te Deventer, plotseling ver dwenen. Omtrent de vermoedelijke aanleiding tot deze verdwijning wordt het volgende gemeld De moeder van v. Andel, te Utrecht woonachtig, is wed., terwijl een notaris te Deventer als toeziende voogd fungeert. Eenigen tijd geleden heeft deze laatste van de rechtbank vergunning verkregen den zoon aan den invloed der moeder te onttrekken, die geestelijk overspannen was en plaatste hem op een kostschool. De moeder ,die intusschen tot de Roomsch-Katholieke kerk was overgegaan kwam hiertegen iu verzet en in tweede instantie werd de moeder in haar voogdijschap hersteld. Nu de knaap verdwenen is, wordt vermoed, dat hij, met eigen goedvinden, door een familielid ergens wordt verborgen gehouden. In deze meening is men versterkt door de ontvangst van twee anonieme brieven uit Londen, waarin gemeld wordt, dat de jonge man tot zijne meer derjarigheid iu eene Protestantsche omgeving zal blijven. Veredeling van Rundvee. Te Hoorn sprak den 17 in de vergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van het Rundvee de heer dr. van der Zande over het melkonderzoek. Nadat spr. gewezen had op het groote belang dat de veefokker had bij eene nauwkeurige kennis van de productiviteit van zijn melkveetoonde hij aandat deze kennis alleen door een regelmatig melkonderzoek was te verkrijgen hetwelk minstens eenmaal per 14 dagen moet geschieden. Te betreuren vond spr. hetdat vele veehouders slechts gedurende een deel van het jaar de melk lieten onder zoeken daar dit totaal nutteloos was. Het is beter van een klein aantal koeien eene volledige ljjst te hebben dan van een groot aantal onvolledige staten. Wanneer de melk van eene koe gedurende twee jaren was onder zocht achtte spr. dit voldoende. Door den Voorzitter werd den neer van der Zande een woord van dank ge bracht voor zijne bereidwilligheid om hier over dit on derwerp te spreken. Ten einde het wegen van de melk gemakkelijk te maken werd beslotendat de vereeni ging hiervoor geschikte weegtoestellen zal verschaffen en deze voor den halven prijs aan de leden zal afstaan. Schermerhorn. Beroepen naar de ned. herv. gemeente alhier de heer L. E. van Bartcandidaat tot den H. D. te Utrecht. ttouden tientjes. Dezer dagen deden de erfgenamen van een overle den welgestelden landbouwer te Strijen een voor hen belangrijke ontdekking. Zij vonden onder het bed van den overledene, in een soort van gewelf, een aantal stroop- blikjesdie zeer zwaar wogen en bij onderzoek gouden tientjes bleken te bevatten. Naar schatting bedroeg de waarde aan goud f 25000. Een bakkersknecht te Almeloo heeft door onvoor zichtigheid zijn kameraad, een 16 jarigen jongeling, met een oud pistool in dun linkerslaap getroffen. Niet minder dan 24 hagelkorrels werden door den geneesheer ver wijderd. De toestand van den verwonde is vrij goed. Tegen den onvoorzichtigen dader is proces-verbaal op gemaakt. Te Rotterdam is den 18 in een eerste-klasse-coupé van den naar Venloo vertrekkende trein gevonden de ruim 60-jarige timmerman J. de Jonggeheel bebloed en met afgesneden hals er lag een beitel naast hem. De man was aldaar werkzaam bij de Staatsspoor en stond als zeer oppassend bekend. Men vermoedt dat droevige huiselijke omstandigheden, in verband met eene treurige ziekte zijner vrouw, hem tot deze wanhoopsdaad hebben gebracht. Een onderzoek is terstond ingesteld. Krommenie. Dr. A. Bruining alhier is benoemd tot Gewoon Hoogleeruar in de faculteit der Godgeleerd heid aan de universiteit te Amsterdam. Ontploffing. Een ontploffing van rioolgas heeft den 18 belangrijke schade aangericht in den slachterswinkel van deu vleesch- honwer J. H. Koehorstte Amsterdam. Onder het huis was aan een riool gewerkt, en dit had daarna den geheelen nacht opengestaan met het gevolg, dat een aanzienlijke hoeveelheid rioolgas zich onder den vloer ophoopte. Toen de werkman kwam om de werk zaamheden aan het riool voort te zetten stak hij een lucifer aan, om zich in de donkere ruimte bij te lichten. Nauwelijks b.acbt hij het vlammetje bij de opening, of er volgde een hevige ontploffing. De groote spiegelruiten vver^uu verbrijzeld, en in het achter den winkel gelegen vertrekje eenige schade aangericht. De werkman kwam er betrekkelijk goed afzijn baard en haar werd eenigszins goschroeidmaar ernstig werd hij niet verwond. Van

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1