De oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. li li ti O E R L IJ K E ~S T A s i)~ Wee personen die zich in den winkel bevonden ver- Schroeide in geringe mate het haar. De brandweer werd geroepen en nam maatregelen om een tweede ontploffing te voorkomen. Droogmaking Zuiderzee. Barslngerhorn. Den 18 werd de volksvoorlezing te Kolhorn, waarin de heer mr. H. Smeenge, van Hoogeveen, lid der Tweede Kamer, als spreker optrad, met. het onderwerp droogmaking der Zuiderzee, slechts matig bezocht. De hier heerschende influenza is hiervan wel een der eerste oorzaken. Spreker heeft zich uitmuntend van zijn taak gekweten. Het groote nationale belang dezer droogmaking werd helder aangetoond. Waarom personen beneden 20 jaren niet konden worden toegelaten is niemand duidelijk uit de bespreking toch mocht men afleiden, dat het vraagstuk voor het opkomend geslacht van het meeste belang kan worden geaeht. Stempetoren. Men verzoekt ons te melden, dat wegens ongesteldheid van den predikant, zondag, den 21, geene godsdienstoefening zal worden gehouden. Den 15 is te Maastricht de ouderlijke woning verlaten door J. P. B., oud 17 jaren, zoon van notaris B. Het vermoeden bestaat, dat bij zal trachten plaats te nemen op eene boot, welke naar de Transvaal vertrekt. Namens den vader verzoekt de commissaris van politie te Maastricht opsporing en aanhouding. Te Boxtel is in een arbeidersgezin, hetwelk nog geen jaar geleden met drie kinderen tegelijk vermeerderd werd, deze week een tweeling geboren. Alzoo vjjf kin deren binnen den tijd van één jaar geboren. Overreden. Dezer dagen zijn te Eindhoven twee jonge mannen door een lossen locomotief overreden. Beide personen zekere Gruiters en Reniers uit Aalst, jongens van ongeveer 18 jaar, die te Eindhoven werkzaam waren hadden eene kaart om over den spoorweg te mogen loopen. Volgens vermoeden reed, toen zij, terwijl het erg sneeuwde, wederom hun weg volgden, een losse locomotief, welke ditmaal een half uur later vertrok dan gewoonlijk, achter hen op, en heeft hen gegrepen en omvergeworpen. Den een werd een been afgereden, den ander een arm later zijn nog drie treinen over hen heen gereden Toen men hen vond, waren beiden reeds dood. Slleawe Wiedorp. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van hoofd der school te Moerbeek is 31. Vermengd veevoeder. Het Friesch Weekblad schrijftzijn we goed inge licht dan is in deze provincie een maalderij van cacao- schillen in werking gebracht. De grondstof wordt naar men zegtuit Hamburg ingevoerd, en het product zou bestemd zijn om onder de elders gefabriceerde veekoeken te worden vermengd. Laat ons hopen dat Friesland van dit vermengd vee voeder verschoond blijve. Wierfngerwaard. Ten voordeele van de kas der vereeniging «Vrije Liefdadigheid'' alhier welke zich hoofdzakelijk ten doel stelt, aan behoeftige zieken ver sterkende middelen te verstrekkenis den 18 een soirée gehouden. De zuivere opbrengst bedroeg ongeveer f 150, weik bedrag den penningmeester, vooral in dezen tijd van influenza, zeer ten stade komt. Heerhugowaard. In den loop van 1899 was het oprichten van een voorschotbank reeds een punt van ernstige overweging geweest in eene der vergaderingen van «Nieuw Leven''. Ten opzichte dezer zaak werd een schrijven gericht aan Mr. E. Fokker, afgevaardigde ter Staten-Generaal van wien in de laatst gehouden ver gadering een zeer gewaardeerd antwoord weid voorge lezen. Mede naar aanleiding van dit antwoord, besloot de vergadering deze zaak verder te onderzoeken weshalve ze eene commissie benoemde, samengesteld uit de heeren S. Brugman en P. Wonder Pz., voorzitter en secretaris van Nieuw Leven" en den heer J. C. Hofdijk, als gewoon liddeze commissie zal de voorbereidende werkzaam heden vernohten en te gelegener tijd voorstellen deze zaak betreffende ter tafel brengen. In dezelfde vergadering werden bovengenoemde be stuursleden en de heer van der Goes benoemd tot leden eener commissiewelke zich ten doel stelt door het uitschrijven van vergaderingen in omliggende plaatsen belangstelling op te wekken voor den afslag aan het station Noordscharwoude, hetwelk zich er uitstekend toe leent, om voor vele plaatsen het marktterrein te zijn. Waar genoemd station thans nog maar van ééne zijde voor vaartuigen bereikbaar is, weid in de laatstgehouden vergadering door den voorzitter een plan voorgelegd en door de vergadering toegejuichtom het marktterrein beter bereikbaar te maken. In eene, de vorige week ge houden openbare vergadering, uitgeschreven door «Nienw- Leven" en »Waarland", werd dit plan besproken naast een van «Waarland", welke vereeniging 't weuschelijk acht, aan de Noorder ringvaarteenige minuten van het station verwijderd een marktterrein in het leven te roepen en dit dai. bereikbaar te maken voor spoorwagens door het leggen eener zijlijn van den spoorweg, richting NoordscharwoudeSchagen. Andere punten het markt wezen betreffende, werden in die vergadering mede ter sprake gebracht. (Enkh. Ct.) Purmerend. De gemeentepolitie alhier hield in het afgeloopen jaar 35 personen aan, wier opsporing was gevraagd daaronder waren 20 personen gesignaleerd in het Algemeen Politieblad van verschillende straffen 6 deserteurs van de Marine1 deserteur van het O. I. leger2 vreemdelingen die zonder middel van bestaan rondzwierven5 verpleegden uit het Rijksopvoedings gesticht te Alkmaaren 1 ontvluchte krankzinnige uit het krankzinnigengesticht te Medemblik. Schoort. In toenemende mate heerscht in deze gemeente influenza; in de afgeloopen week waren aan de lagere school te Groet 30 percent der leerlingen dien tengevolge afwezig. Volhsweer baarheid. Texel. Dc pogingen, die allerwege in den lande door de pers en het levende woord worden aangewend om de weerbaarheid van ons volk te verhoogen, vooral door het geweer flink te leeren hanteeren, vonden op dit eiland weerklank. Te den Burg hebben verschillende personen het initiatief genomen tol oprichting eener ver eeniging, die zich ten doel stelt geregelde exercitiën, vooral met het geweer, te houden Reeds moet een des kundige in den arm genomen zijn, om een reglement voor de vereeniging op te maken. Oterleek. Den 17 heett de burgemeester der school jeugd alhier eene aangename verrassing bereid. Onder de les kwam hij de school bezoeken en onthaalde de leerlingen op allerlei lekkers. Geen wonder, dat de som bere stemming in deze donkere dagen, spoedig plaats maakte voor vroolijkheid en dat de liederen, ter eere van den burgemeester aangeheven, met buitengewone opge wektheid door het schoollokaal weerklonken. Dankbaar zullen de jonge gemeentenaren zich dezen heerlijken dag herinneren. IJsfeesten ie Iieeuwarden. De ijsfeesten te Leeuwarden, bepaald op 21, 22 en 23 Januari, zijn, wegens aanhoudenden dooi, acht dagen uitgesteld. Iiaatste Berichten. De achtste divisie. LONDEN, 19 Jan. De bladen deelen mede, dat de achtste divisie bevel heeft gekregen, zich onmiddelijk te Aldershot te mobiliseeren. Aan de Tugela. LONDEN, 19 Jan. Een Stoss telegram meldt dat offi cieel wordt medegedeeld, dat de Engelsche troepen in den vroegen morgen de Tugela zijn begonnen over te trekken langs twee verschillende driften. Elk oogenblik wordt een slag verwacht. Een Dnitscb schip aangehouden. LOURENQO MARQUES, 19 Jan. De Duitsche bark Marie", van Australië, met meel, voor Transvaal bestemd, vertrokken, is door het Engelsche oorlogschip «Pelorus" prijsverklaard nabij het Inyak-eiland. De »Marie" is met het scheepsvolk naar Durban opgebracht. Aan de Westgrens. LONDEN, 19 Jan. Er wordt bericht, dat kolonel Plumer met drie gepantserde treinen to Gaberones is; klaarblijke lijk is hij van plan, Mafeking te ontzetten. Boerenkamp gebombardeerd. RENSBURG, 18 Jan. Alhier is bericht ontvangen, dat bij het bombardement van het Boerenkamp op den 12en dezer 16 Boeren sneuvelden en bovendien 36 paarden gedood zijn. De Boeren bezetten thans Kleintoren, ten Noorden van Slingersfontein. Aan de Tugela. PARIJS 19 Jan. Uit Londen wordt aan de »Pet,it Temps" (bijvoegsel van de Temps") gemeld, dat de «Daily Telegraph" zegt, dat de aanstaande veldslag zal geleverd worden op een terrein, door de Boeren uitgekozen. Generaal Buller zou den slag onmiddelijk willen leveren, daar de Boeren van alle uitstel profiteeren om hun rechter flank te versterken met troepen van het centrum en de linkerflank, doch generaal Buller moet wachten tot de krijgsvoorraad en de provisie over de Tugela zijn gebracht. Deze bezigheid zal tijd kosten. Het garnizoen van La- dyemith zal de Boeren van achteren bedreigen. De Boeren zullen ongetwijfeld derhalve beschikkingen treffen. Begrafenis van den heer H. F. li. Weber. Den 19 namiddags te 2 uurwerd de overleden leeraar der Cadettenschool, de heer K. F. L. Weber, graf waarts gebracht. Toen de rouwstoet de Cadettenschool genaderd was werd door het geheele personeelin zoo verre dit niet op het kerkhof aanwezig was, daartoe voor het hoofdgebouw opgesteld, afdeelingsgewijze de militaire honneurs gebracht en namens de cadetten een krans op de kist gehecht. Gezeten in drie rijtuigen sloten zich hier bij den stoot aan de directeur der inrichting met zijn adjudant, de beide kapiteins de twee oudste mili tairen, de twee oudste bnrgerleeraren en de vier oudste cadetten. Aan de groeve, waar zich eene groote menigte belang stellenden had verzameld, werd door den kapitein M. H. Spruijtnamens het officiers- en leeraarspersoneel der Koninklijke Militaire Academie, aan welke inrichting de overledene jaren lang als leeraar is werkzaam geweest eene krans gelegd en den heer Weber als leeraar en mensch herdacht, waarna de directeur der Cadettenschool, majoor jhr. van der Wijck, het woord nam en onder het neder- leggen van een krans van officieren en leeraren dier inrichting de aanwezigen toesprak. Eindelijk werden door den heer H. Coopmans, namens de Loge „de Noordstar'', van welke de overledene secre taris was, en door den cadet Swart, namens de cadetten der Koninklijke Militaire Academie, kransen op het graf gelegd. Door een der aanwezige familieleden werden de aan wezigen voor hunne betoonde belangstelling bedankt. De Cadettenschool verliest in den overledene een hu maan en ijverig leeraar, wiens heengaan nog langen tijd gevoeld zal worden. Ken getrouw cliënt. De 45jaiige C. A. F. K., die door de arrond. rechtbank alhier reeds zesmaal wegens bedelarij is ver oordeeld en in Augustus 1899 uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen werd ontslagen, kwam den 18, 's avonds, aan het politiebureau alhier nachtverblijf vragen, hetgeen hem werd toegpstaan. Toen hij den volgenden morgen om 7 uur weder werd heengezonden, sprak hij, in de Langestraat alhier, een agent van politie aan en, met het oogmerk om weder te worden opgezonden naar eene rijkswei kinrichting, vroeg hij genoemden agent om eeuig geld. Nadat wederom proces-verbaal terzake bedelarij tegen hem was opgemaakt, is hem in het huis van be waring alhier voorloopig huisvesting verleend. De barometerstand was des morgens 8 uur als volgt: den 11 770.7 den 12: 773.4; den 13 772.4; den 14: 768.9; den 15: 765.5; den 16: 760.9; den 17: 761.6; den 18: 761.2; den 19 770.9 den 20 768.1. Uempen Kooltuin. Burgemeester en wethouders stellen den gemeen teraad voorafwijzend te beschikken op bet adres tot demping van de Kooltuin. De daaraan verbonden kosten worden berekend J 11.800 te zullen bedragen. Brand. Den 19, 's avondsomstreeks 10 uur, ontstond brand bij den slaapstoehouder Homan in het Klein Nieuwland. De zuidwestenwind, bijna een storm, wak kerde de vlammen geducht aan, zoodat het geheele huis spoedig in lichte laaie stond. Het flink optreden der brandweer deed den brand beperken tot dat perceel wel zullen belendende perceelen veel waterschade hebben, maar de vlammen deden ze geen kwaad. Het omvallen van een petroleumlamp schijnt de oorzaak te zijn. Postbestelling op Zondag. Naar aanleiding van een verzoek van den Directeur- Generaal der posterijen aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken, om hem hare meening te doen kennen om trent het verstellen van de eerste postbestelling op zondag en het eventueel doen vervallen van de tweede en laatste, zond de Kamer alhier het volgende antwoord in Alkmaar 13 Januari 1900. In antwoord op uwe missive van 4 Januari 1900 No. 110 hebben wij de eer U bij dezen ons gevoelen te kennen te geven omtrent de vraag of één der twee post bestellingen die in onze gemeente des Zondags plaats hebben, zou kunnen vervallen. Bij de beantwoording dier vraag hebben wij gemeend de verschillende handelsbelangen te moeten overwegen, die bij deze aangelegenheid betrokken zijn. Een aantal handelskantoren toch ontvangen des Zondags met de eerste postbestelling, die ten 9 ure 10 min. (Gr.) aanvangt, de brieven, die den vorigen dag uit Amsterdam en diverse plaatsen zijn verzonden en hebben er groot belang bij daarop nog dienzelfden dag antwoord of orders te kunnen verzenden, waartoe geen gelegenheid zou be staan, indien deze bestelling veel later plaats had. Zelfs zou het voor sommige kautoren groot ongerief veroor zaken, wanneer deze bestelling ook maar één uur later aanving. Een aantal andere (en ten deele ook diezelfde) han delskantoren hebben er groot belang bij, dat de brieven, die uit Engeland alhier aankomen te 10 uur 23 min. of ingeval van oponthoud van de boot te 1 uur 25 min. (Gr.), met welke gelegenheden ook de brieven, stukken en voornaamste dagbladen (als de Nieuwe Rotterdammer Courant) uit Zuid-Holland, enz. arriveeren, nog worden bezorgd en niet tot den volgenden dag blijven liggen. Daardoor, evenals door de niet tijdige bezorging van cheques, zou aan den handel en ook aan het marktwezen groote schade worden veroorzaakt, zoodat eene postbe stelling na 2 uur onmisbaar mag worden genoemd. De vraag, of niet het aantal blieven en stukken, dat in ieder geval des Zondags besteld zal moeten worden, welke regeling ook wordt gemaaktvan zóó grooten omvang is, dat reeds daardoor alleen twee bestellingen noodzakelijk zijn, kunnen wij minder beoordeeler, zoodat wij ons wel mogen outhouden daaromtrent eene meening uit te spreken, doch ook al zou dit geen bezwaar op leveren, dan komt het ons toch voor, om de redenen hierboven genoemd, dat de belangen van handel en nij verheid behoorlijk zijn gebaat door de regeling der post bestellingen, zooals die thans op Zondag plaats hebben en dat die belangen zeer zouden worden benadeeld door elke regeling, ten doel hebbende, dat één der postbe stellingen zou komen te vervallen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmuar. A. PRINS Az., Voorzitter. J. VERDAM, Secretaris. Br. J. Tli. de Visser. Van wege de VereenigiDg tot bevordering van christelijke belangen, zal, in hel gebouw »W a a k t en B i d t", op maandag, den 22, des avonds te half acht uur, eene lezing gehouden worden door het lid der tweede kamer, den heer dr. J. Th. de Visser. Hij zal daarin een en ander mededeelen over zijne reis naar Pa lestina. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op Zondag, den 21, wegens ongesteldheid, in de kerk der remon- strantsche gemeentede dienst niet zal worden vervuld en in de volgende week geen catechisatie zal gehouden worden. 25jarlg jubileum. Den 1 Februari herdenkt H. J. Smorenberg den dag dat hij 25 jaren geleden als besteller aan het telegraafkantoor is benoemd. Aan bewijzen van belang stelling zal het zeker dien dag den jubilaris niet ont breken. ONDERTROUWD. 18 Jan. Pieter Bijl, wednr. van Niesje Jongkind, en Maartje Put, beiden alhier, laatstgen. onlangs te Warmenhuizen. Jean Nicolas Isidore Perrin en Margaretha Bierman, beiden alhier, eerstgen. onl. te Zutphen. Adrianus Antonius Alfridus Huijbers en Maria Gilles. Caspar Melchior Balthasar Wannate 's Hertogenboschonl. alhier, en Margaretha Jacoba Ibink Melenbrinb, alhier. Pieter Korstanjealhier en Agatha Verbaagen te Kattendijke. Salomon Izaac Deen, alhier, en Engeltje Vet, te Amsterdam. GEBOREN. 17 Jan. Barend Dirk, z. van Arnoldns van den Hooffon Grietje Blom. 18 Klaasz. van Klaas Hartenberg en Maartje Bankersen. OVERLEDEN 18Jan. Jacob, z. van Koenraad de Haan en Grietje Groot 9 w. 19 Rijndert 'aa Lieshout, 69 j. Gerritz. van Jacob Meijer en Bertha Hendrika Boer, ruim 1 j. Alkmaab, 19 Jan. Kleine kaas f 31.commissie 31,— Middelbare f 33.Aangevoerd 240 stapels, we gende 111631 Kgr. Alkmaar, 19 Jan. Aangevoerd 693 mudden. Tarwe f5.90 a 6.10, rogge f 5.75 a 0.gerst 1 4.75 a 0. id. chev. f 5.40 a 5.75 haver f 3.10 a 3.50 paarde- boonen f 5.80 a 5.90, bruine dito f 8 75 a 9..citroen dito f .- duiven dito f 0.a 0.witte f 10,a 13, rood mosterdzaad f a geel id. f a karweizaad f a blauwmz. 1 a groene erwten f 7.— a 0.grauwe 1 a vale f 0.a 0.witte f 0. Alkmaab, 20 Jan. Aangevoerd 2 paarden t 50 a 70, 4 koeien en ossen t 120 a 150, vette kalveren f

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2