Nederland. Dit en vele andere dingen hield toen in hooge mate zijne fantasie bezig en het leven in Finkrogen stond later steeds voor zijn verbeelding als een verblijf in een sprookjeswereld. het voorbeeld van Engeland, dat 1.450.000 pond vruch tengelei naar Znid-Afrika zond voor zijne soldaten. Kngelschc verliezen. De laatste opgave van dooden gewonden en ver misten in het Engelsche leger sedert den aanvang van den oorlog is 7987, waarvan 594 in en om Ladysmith gevallen. Ken drukkerij ln het oorlogskamp. Het is wellicht no!§ niet van algemeene bekendheid, dat de belangrijkste courant, die in Transvaal uitkomt, »De Volksstem" sedert het begin van den oorlog midden in het Boerenlaager gedrukt wordt. De hoofdredacteur fin- gelenburg zijn mede-redacteurs, de zetters en drukkers, allen gaan mee in het laager en zij hebben hun intrek genomen om geen storing te krijgen in het verschijnen van hun blad, in een ruimen wagen die met het leger meegaat. Het blad verschijnt zeer geregeld. middel tegen het vastroesten van houten, moeren en draadnagels. Een eenvoudig middel tegen het lastige verroesten van ijzeren en stalen bouten moeren en houtschroeven is ze voor het indraaien en opschroeven te dompelen in een mengsel van olie met veel gemalen potlood of gra- phietzij zullen steeds weder gemakkelijk losgedraaid kunnen worden. Ken waarschuwing. Hoe gevaarlijk het kan zijn om op zijn biljartqueue te leuDen ondervond dezer dagen een jongmenschde heer M. Baechler te Genève. De queue brak, de heer B. viel voorover en een gedeelte van de queuescherp als een mes drong hem in het lichaammet het gevolg dat hij binnen enkele uren stierf. Een waBcbinrichting te Parijs gebruikt tegenwoordig luchtballons voor het drogen van linnengoed. Bamboes- stokken vormen een rek door den vastgelegden ballon op behoorlijke hoogte gevoerd en waaraan het goed in zuivere lucht schielijk en helder droogt. Zesmaal daags gaat de toestel de lucht in. De »Daily News" bevat een brief van J. B. Robinson, den bekenden Johannesburgschen goudkoning, over presi dent Kruger's houding na den Jameson-raid, en na het onderzoek der enquête-commissie. Hieruit blijkt, dat de president zeer verbitterd was over den inval, en dat hij Rhodes en Chamberlain als de voornaamste schuldigen beschouwde. Nadat het onderzoek der enquête-commissie gesloten was, zaide de president: »Knnt gij mij, als verstandig man, verzekeren, dat gij deze verklaringen aanneemt en er geloof aan hecht Meent gij dan, dat wij gek zijn Meent gij, dat wij niet precies weten hoe de vork aan den steel zit? Of denkt gij, dat wij niet weten, dat de menschen die den Raid organiseerden en lieten uitvoeren, dit deden voor hun eigen voordeel Zij hadden reeds uitgemaakt hoe zij Transvaal zouden vordeelen, en welke voordeelen zij er uit zouden halen." President Kruger zeide verder, dat hij zeer goed wist welke rol Rhodes gespeeld had in Zuid-Afrika en in Enge land. Hij had, naar Kruger het teekenachtig uitdrukte met een pistool gestaan voor sommige menschen in Enge land, en gezegd »Als gij mij niet steunt, dan zal ik uw medeplichtigheid aan den Raid aan den dag brengen Wat er gebeurd was, had president Kruger alle ver trouwen doen verliezen. Toen Robinson hem poogde duide lijk te maken, dat er geen tweede poging van dien aard zou worden gedaan, en dat het niet noodig was zich daarvoor te wapenen of forten te bouwen, legde de presi dent zijn hand op Robinson's schouder, en zeide: »Gij meent het goed, maar ik heb alle vertrouwen verloren. Wat thans gebeurd is, zal nog eens gebeuren, en ik ben vast besloten daarvoor op mijn hoede te zgn. Ik heb thans ingezien, dat ik mijn land en volk moet weten te verdedigen." (Handelsblad) De tuinders in den Bangerd hebben de jaarlijksche vergadering gehouden van de „Vereeniging tot ver zending van frnlt per spoor naar Amsterdam.5' feestdagen, want dan moesten de rendieren naar den stal gedreven worden om gemolken te worden. De avondzon na den warmen zomerdag begon reeds den bergkant rood te kleuren, toen de eerste, getakte horens zich afteekenden tegen de heldere lucht hoog boven in de bergkloof. Een oogenblik daarna verschenen de eerste dieren. Op deze volgde in een steeds breoderen stroom, eene bruine bewegelijke dierenmassa door het kreupelhout op de helling, met dat eigenaardige krakende geluid, voortgebracht door honderde hoeven. Om de kudden heen renden de blaffende honden, onder aanmoedigend of bestraffend geroep van de bewakers en de stille avond werd later vervuld met vreugde-kreten van kleinen en grooten die het allen koortsachtig druk hadden. Die volksstam kleiu van gestalte met de zachte taal, de vierkante zomerhoeden hunne bonte zomerjakken open voor de borst met blauwe roode, gele en groeBe kleuren vormde eene eigenaardige levendige scène en de kinderen meenden zich in een sprookjeswereld ver plaatst te zien. Die bonte kleeding beschenen door het scherpe zomer licht in het noorden komt daar even goed nit als de schreeuwende kleuren in het zuiden. Na veel jagen waren de rendieren eindelijk binnen de omheining gedreven, waar zij gemolken zouden worden. Eenige lagen kalm uit te rusten terwijl anderen ston den en elkaar drukten en speelsch met de horens stieten. De riem van huiden die veel op een lasso geleek werd met nooit falende hand door de volwassen mannen om den kop van het weerspannige, opgeschrikte rendier geworpen dat dan na een korten strijd naar een paal getrokken werd en daar vastgebonden om gemolken te worden. Daar stond in de zonneschijn het zwartoogigeflink gebouwde Lapfinnen meisje Lyma, met haar roode muts, versierd met goudlint warm en vol ijver aan den arbeid en lachende om de inspanning van haar verloofde. Dit was de sterk gebouwdegoedig uitziende Isak Pelto die 900 rendieren bezat en met wien zij den vol- Uit het jaarverslag bleek, dat in 1899 naar Amsterdam zijn verzonden6146 Haagsche manden6736 kleine manden 2947 halfmuds manden 827 halve manden en kiepen 314 zakken en kisten te zamen 16970 colli's of 4061 meer dan in 1898. Besproken werd de statuten der onlangs opgerichte vereeniging »De vereenigde tuinbouwers te Amsterdam." Het grootste deel der aanwezige tuinders teekenden op eene lijst voor het lidmaatschap dier vereeniging, welke bedoelt een einde te maken aan de misstanden bij het doen verkoopen van fruit op de Amsterdamsche markt. Men wil de tuinbouwproducten doen veilen op eene wijze welke den goeden naam van het Noordhollandsch fruit moet verhoogen en ook streng toezien op sorteering en verpakking. De te Enkhuizen behaalde prijs voor eene gezamenlijke inzending vruchten in 1899 was ter bezichtiging aanwezig. Sclioorl. De landerijen der ned. herv. diakonie hebben bij publieke verhuring opgebracht pl.m. f 1000, zijnde f 300 meer dan vóór vier jaar, toen de totale huursom f 680 bedroeg. Bij de rijksveldwacht, standplaats Haarlemmermeer, is benoemd de heer P. Strooker, alhier. Te Zaandam is opgericht eene Vereeniging van veehouders uit de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan en Zaandijk, onder den naam »Paul Kru ger". Zij stelt zich ten doel de belangen van den boe renstand op zedelijk en stoffelijk gebied te bevorderen. Te dien einde zal zij uitsluitend uit veehouders en per sonen in dat vak werkzaam, worden gevormd en bestaan. Voorloopig zijn dit zij, die in bedoelde gemeenten wonen. Haar werklijst bevatèn theoretisch èn practisch el kanders vakkennis verrijken coöperatieve aankoop van veevoeder bevorderen, pogingen aan te wenden om een juiste melkcontrole te verkrijgen met daarbij behoorend veeartsenijkundig toezichtverder omtrent veevervoer, veeveredeling, veeverzekering, en alles wat op veeteelt en veehouderij betrekking heeft. Uraa-verpaclitlng. Bij eene te Edam door dijkgraaf en heemraden van »de Purmer" gehouden verpachting ,van het grasgewas van den Ringdijk heeft de opbrengst bijna f 800 meer bedragen dan in 1899, welke toen reeds f 600 hooger was in 1898. Te Haarlem moet het orgel in de Groote Kerk een belangrijke herstelling ondergaan. De laatste maal, dat het is nagezien, is meer dan 30 jaar geleden. De kosten zullen tusschen tienduizend en twintigduizend gulden bedragen. Het gemeentebestuur is daarvan in kennis gesteld, en daar het orgel aan de gemeente behoort, is eerlang een voorstel aan den raad te wachten om de benoodigde gelden toe te staan. Ken revue. Het »N. v. d. D." meldt het volgende Van het eiland Texel schrijft men, dat het dezer dagen in de »N. Rott. Ct.'' vermelde denkbeeld, om de Koningin uit te noodigen tot eene revue voor Pampus in den aan staanden zomer over de visschersvaartuigen der Zuiderzee, waarschijnlijk is uitgegaan van den heer J. Zwier Visser, te Alkmaar, den bekenden strijder voor de belangen onzer visschers. Het denkbeeld werd althans door den heer Zwier Visser op onderscheidene voor vis schers belegde vergaderingen ontvouwd en warm aanbe volen. .Nationale Militie. Het aandeel van elke provincie voor de nationale militie, lichting 1900, bedraagt: Noord-Brabant 1151, Gelderland 1310, Zuid-Holland 2387 Noord-Holland 2031, Zeeland 466, Utrecht 514, Friesland 779, Over- ijsel 732, Groningen 678, Drenthe 316 en Limburg 636. Voor het geheele rijk 11,000. Daarvan zijn bestemd voor het wapen der infanterie 7898, voor dat der cavalerie 497, voor dat der artillerie 2410 en voor dat der genie 195. genden winter zou trouwen zoodra zij hun winterver blijf te Karasuando in Zweden weer bereikt zouden hebben. Lyma nam altijd kleine geschenken mee voor Jon's kinderen. Vooral was zij goede maatjes met den oudste, Marten die er bij geweest was toen zij van de scheren gered werd en Marina haar moeder zoo trouw verpleegd had. Eerst streelde zij het rendier en gaf het zout en dan melkte zij het in een kleine melkemmer, terwijl Morten naast haar stond en van de vette, heerlijk smakende rendiermelk te drinken kreeg die zoo lekker is als room. Na verloop van een paar uur was men klaar en dan had men hetzelfde schilderachtige schouwspel. De scha duwen tusschen het kreupelhout op de berghelling werden langer en de dieren holden de rotsen op, naar hunne vaste, kalme hoogvlakte alleen hoorde men het geroep en het hondengeblaf in den stillen avond nu nog op grooten afstand. Daarna verzamelden zich de leden der familie klein en grootmet de knechten in den helderen avond nog een oogenblik op de grasvlakte, om te luisteren naar verhalen en avonturen. Mathis Nutto die voor de deur der tent op een blok hout zatnam den vuursteen en het staal uit zgn blauwe halsdoek die er op ingericht was om deze voorwerpen te bergen en sloeg vuur in zijn kort zwart pijpje. Hij blies dikke blauwe rookwolken de lneht in, terwijl de oude Sylla, knikkende van ouderdom, zat te vertellen. Somtijdswanneer ze indommelde en in zich zelf begon te zingen, moést men haar wakker maken. Een der jonge mannenEddis geheeten fungeerde voor grappenmaker van het gezelschap en zorgde voor de aardigheden. Op andere avonden zong men geïm proviseerde liederenmeestal ter eere van den een of ander, maar dikwijls ook met eene satire erin. Men zat dan in een kring op de hurken te zingen. Morten hoorde vertellen van Zilver-Saradie rond liep in het gebergte met een zilveren gordel onder haar kleed en die kon tooveren. Wordt vervolgd. Koode-Kruls. Door het Roode Kruis werd tot nu toe in 't geheel ontvangen f 177.572.40. Van den heer Joh. Steketee, vice-consul der Neder landen te Grand Rapids, die eenige weken geleden reeds een bedrag van f 2500 heeft gezonden, is bij de firma Van Heel Go. te Goes weder eene som van f 9200 ingekomen, door de Nederlanders te Grand Rapids en omstreken voor de Ned.-Zuid-Afrlkaansche Ver eeniging ingezameld ten behoeve van hunne stamgenoo- ten in Transvaal. Nederl. Rundvee-Stamboek. De afdeeling Noordholland der Vereeniging »Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek zal hare zeven en twin tigste algemeene vergadering houden op maandag, den 29 's namiddags één ure in een der lokalen van het hotel »Krasnapolsky", te Amsterdam, ter behandeling van: mededeelingen; ingekomen stukken verkiezing van drie leden van het bestuur, die den 1 Januari 1901 in functie treden (de aftredende heeren R. Pool Johz., J. Koster Kz.en Jb. Zijp Hz. zijn niet dadelijk herkiesbaar) benoeming van twee afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering der Vereeniging bepaling van de plaats waar de volgende vergadering der afdeeling zal worden gehouden; rekening over 1899; voorstel des bestuurs, om tot het hoofdbestuur der Vereeniging het verzoek te richten het daarheen te willen leiden, dat tijdens de voorkeuringeu der Provinciale Stierenkeuringen gelegenheid worde gegeven tot opname van stieren voor 't Stamboek beschikbaar te stellen voor de Paaschten- toonstellingen te Alkmaar, Purmerend en Schagen, respec tievelijk f 15, gelijkelijk te verdoelen onder de rubrieken melkkoeien twenters en vaarzen (de bekroonde dieren moeten zijn of worden ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee-Stamboek); bespreking van voorstellen ter op name onder de punten van beschrijving voor de eerst volgende algemeene vergadering der Vereeniging concept- begrooting voor 1900. Brug over de Zaan. Burg. en Weth. van Zaandam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld eene gunstige beslissing te nemen op het verzoelr voor den aanleg van een brug over de Binnenzaan verbindende het noordelijk gedeelte van Zaandam ('tKalf) met de gemeente Koog a. d. Zaan. Onder de voorwaarden is opgenomen, dat vergunning wordt verleend tol te heffen van de voetgangers, die de brug zullen passeeren. Evenals elders ten plattelande, is ook te Hillegom een landbouwer die aan arme doortrekkende reizigers en kooplieden in een schuur kosteloos nachtverblijf ver strekte en bovendien hun des morgens een kop koffie doet geven. In 1898 waren er ruim 800 logé's geweest, en in 1899 klom dat cijfer tot 1370. Natuurlijk dezelfde personen meermalen. Botsing. Te Keyenoord is den 20 een goederentrein der Staatsspoor in botsing gekomen met de locomotief, welke den trein naar Emmerik moest brengen. Drie waggonsmet erts geladen, en een bagagewagen werden zwaar beschadigd. Wedrennen. Het officieel bulletin van de Nederl. Harddraverg en Renvereeniging bevat het programma van de op 27 Mei en 22 Juli a. s. te Bergen, bij Alkmaar, te houden wedrennen van de Kennemer Sportclub. Bloembollen. Het »Hollandsche Bloembollenkweekers-Genootschap" heeft in een te Haarlem gehouden vergadering ter bespre king van het gebruik van 4 -f- 1 pCt. bij den verkoop van bollen, na een inleiding van den heer Rodbard van Hillegomen na eenige discussiede volgende motie aangenomen »De openbare vergadering enz., overwegende: »1°. dat de 4 pCt. korting bij den bloembollenhandel tot grondslag heeft een deel van het risico der exporteurs te laten dragen door de kweekers terwijl deze laatsten niet deelen in de winst door eerstgenoemden behaald 2°. dat het met alle begrippen van billijkheid in strijd is iemand nog aansprakelijk te stellen voor goederen welke na afgeleverd en goedgekeurd te zijn geheel aan zijn invloed zijn onttrokken 3®. dat de 1 pet. vpotgeld" in vele gevallen niet wordt gebezigd voor het doel (ten bate der werklieden) waarvoor het oorspronkelijk werd afgestaan en als zoodanig 't recht van bestaan mist 4". dat vele exporteurs, waaronder hoogst solide firma's, reeds veelvuldig koopers worden zonder aftrek van 4 -f- 1 pet., ja zelfs eenige er prijs op stellen dit te publiceoren; Gehoord den inleider en de gevoerde gesprekken, geeft als hare meening te kennen 1°. dat het risico van den handel in den verkoopprijs behoort te worden verrekend 2o. dat de juiste prijs der goederen door deze kortingen in een waas verborgen wordt en daardoor verhinderen dat de handel op een zuivere basis gedreven wordt spreekt den wensch uitdat dit omslachtig en onnoodig gebruik niet langer worde bestendigd." (N. v. d. D.) Ken lek ln de Amsterdamsche Waterleiding. Bij Heemstede op den weg voor het buiten Wes terhout sprong Zondagavond een hoofdbuis van de Amsterdamsche waterleiding. Omstreeks één uur werden een paar wandelaars verschrikt door steenen die uit de straat werden geslingerd om 4 uur ontdekte men een kuil op diezelfde plaats en een half uur later stroomde daaruit met ontzettende kracht een zware waterstraal steenen en grond meesleepende, meters ver en een wei land geheel onder zettende. Den volgenden morgen was het water nagenoeg gezakt en was de grond als slib hier en daar verscheidene centimeters dik achter ge bleven. Het gatdoor het uitspuitende water gevormd werd onder den druk steeds grooter van onder af werd de kuil namelijk door het water uitgegravende straat ondermijnd. En toen het water was weggeloopen zag men een cirkelvormig gat van zeker 7 M. in middellijn en verscheidene meters diep. Het tuinhek van Wes terhout" hing zonder steun bij wijze van een hangende brug over den afgrond twee groote boomen op het bui ten zijn gedeeltelijk ontworteld. Eerst na herhaald heen- en weer telephoneerenwerd

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2