l)e oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. Gemeentelijke Huishouding. Beurs- en Marktberichten. WK 37-fk 20#, 13# 109 A 1144 114 165 2004 1784 294 des avonds om 9 nnr de watertoevoer afgesneden en het terrein afgezet. De oorzaak van het ongeval is onbekend. (H. Ct.) Verbrand. Te Schiedam heeft een treurig ongeval plaats gehad. De 40jarige F. van Krachten, werkzaam in de stoombranderij van den heer T. C. Melchers, heeft Zon dagavond (hg werkte in de nachtploeg) den dood gevon den in een vat met kokende spoeling. Nadat men hem tegen 10 uur 's avonds overal had gezocht om de spoeling te roeren, vond men eindelijk zijn pet drijvende in het spoelingvat. Men vermoedt dat hij de voorloopige werk zaamheden willende verrichten het afdekken van het vat enz. door de gladheid in het vat is gevallen. Niemand van het overige personeel heeft het ongeval gezien of gehoord. Barsingerhorn. De opbrengst der verpachting van het grasgewas aan dijken, kaden en wegen, in de polders Waard en Groet is belangrijk minder dan de vorige maal. De opbrengst van het vischwater is daarentegen hooger. Bijp. De heer P. A. Komijn, benoemd tot burge meester van De Rijp en Graft, zal den 25 Januari e.k. zijne betrekking aanvaarden. Door het overlijden van den heer S. Appel moet alhier eene verkiezing plaats hebben voor lid van den gemeente raad. Als Candida ten zijn gesteld de heeren A. Blokdijk, P. Dil, J. Rot en D. Wagenmaker. Bergen. Den 17 overleed in den ouderdom van 69 jaren de neer F. A. Koevoets, pastoor alhier. In 1857 priester gewijd, werd de overledene in 1874 be noemd tot pastoor alhier. Gedurende de 25 jaren, die de overledene alhier werkzaam is goweest, werkte hij steeds met lust en ijver voor de belangen zijner parochianen. Maar ook den niet-katholieken droeg de overledene een warm hart toe. Hoe hij ook bij hen in aanzien was, ge tuige zijn zilveren feest, het vorig jaar in deze gemeente gevierd. De geest van verdraagzaamheid, die in deze ge meente heerscht, is zeker grootendeels aan den overledene te danken. Den 20 had de plechtige uitvaart en begrafenis plaats. Eene talrijke menigte was op het kerkhof aan wezig. Na afloop der ceremoniën sprak de burgemeester, de heer J. van Reenen, de aanwezigen toe. In het bijzonder schetste spreker den eenvoud en de liefde van dezen priester. En bij katholieken èn bij niet-katholieken zal zjjne nagedachtenis steeds in eere worden gehouden. In deze gemeente heerscht in hevige mate influenza. Na 1 Januari hebben reeds 15 sterfgevallen plaats gehad. De bevolking bedraagt ongeveer 1480 personen. Scliagen. Met algemeene stemmen heeft de jury den eersten prijs in den rederijkerswedstrijd toegekend aan de Kamer te Aartswoud. Op den feestavond in Maart a. s. zal worden meegedeeld, welke Kamers en personen de overige prijzen hebben verworven. Den 22 vergaderde in het lokaal »De Beurs" alhier de afdeeling Schagen van het Witte Kruis''. De rekening en verantwoording over 1899, nagezien door de heeren Jb. Denijs on M. Visser sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 481.85 en werd in orde bevonden en goedgekeurd. De begrooting voor 1900 werd tot een bedrag van f 393.50 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat 58 maal in 1899 van het verplegingsmateriaal werd gebruik gemaakt, 43 maal ijs was verstrekt, 2 kinderen gedurende 6 weken met gunstigen uitslag op Heideheuvel waren verpleegd en het ledental was geklommen tot 224. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren S. Bermau J. H. Ressing, A. W. v. Klnvve, G. Muis en Dr. A. C. Melchior. Door de afdeeling is aangeschaft een brancard, terwijl tot het aanschaften van een sublimator, op voorstel van den desinfecteur, den heer Dekker, zal worden overgegaan, wanneer de geldmidde len dit toelaten. Den heer Zot werd warme daDk ge bracht voor het zoo uitstekend bewaren der verplegings- m id delen. Wij ontleenen het volgende aan een Brief uit den Oranje-Vrijstaat. 2 December. Twee brieven, ontvangen juist vóór 't uitbreken van den oorlog, waren 't laatste levensteeken, dat ons uit Europa bereikte. Ge begrijpt dus onze vreugde, toen de Kaffer die ons steeds trouw blijftgisteren in triomf, „brieven voor de mistress" binnenbracht. Eindelijk weer berichten van de afwezige familieleden en vrienden waarnaar we zoo verlangend hebben uitgezien. Ik had behoefte mjj weer eens nader bij u allen te gevoelen, om voor een oogenblik de ellende en wanhoop te vergeten, die ons omringt. Overal heerscht droefheid in ons kleine dorp, in de meeste huizen is rouw door den afschuweljjken oorlog. Hier hebben geen vijandelijkheden plaats gehad, maar er wordt gevochten te Kimberley, 9 uur te paard van hier. Er zijn groote slagen geleverd, ook te Belmont state, verder gelegen dan Kimberley, waar verscheidene van onze kennissen gevallen zijn. Vanmorgen vernemen we den dood van een jongen man van 't dorp, die eene weduwe nalaat, verslagen van droefheid en drie kinderen. Gisteren was 't een jongen van 16 jaar, een kind nog bijna, die gevallen was, hij was zoo vroolijk, goed en dapper, de vreugde zijner ouders. Zijn vader was in 't zelfde gevecht en had gehoopt zijn Johnny te kunnen beschermen. Maar in 't vuur van den strijd heeft hij hem natuurlijk uit 't oog verloren en 's avonds, na den slag, die 10 uur duurde, bemerkte men, dat de jonge held ontbrak. De arme vader heeft 't lijk niet kunnen terugvinden, maar vermoedt, dat de gieren zich er van hebben meester gemaakt. De wanhoop van den vader is hartverscheurend, hij verloor verscheidene malen 't be wustzijn, en toen hij tot de werkelijkheid terugkeerde, was zijn uitroepO, mijn jongen, waarom hebben de Engelschen zich vergist en hebben mijn zoon vermoord, de kogel, die hem getroffen heeft, had zijn vader 't leven moeten nemen. O 't leven te midden van zooveel aangrijpende smart is een aanhoudende nachtmerrie. Kouden de leiders van dezen schandelijken oorlog slechts de verontwaardiging van geheel Europa voelen. Uit de brieven zie ik, dat Engeland valsche berichten zendt en den indruk wil geven dat er meer Boereu dan Engelschen sneuvelen. Onze dappere Afrikaners vechten als leeuwen en niettegenstaande de Engelschen eene over weldigende meerderheid heoben verliezen onze mannen den moed niet. Mocht hun heldenmoed hun de overwin ning bezorgen. Ze hebben op de Britten 't groote voor deel van elk hoekje van hun land te kennen en beter t klimaat te verdragen. Verder zijn zij uitmuntende schutterswaarvan de Engelsche soldaten hoe langer hoe meer overtuigd worden. De krijgsgevangenen, die door ons dorp gevoerd werden, op weg naar Bloemfontein zeiden: ze schieten als duivels,we hebben gevochten in Indiëen andere deelen van de wereld, maar 'twas, hierbij vergeleken, kinderspel. Onze Boeren worden dan ook steeds geoefend in de uitgestrekte vlakten, waarbij 't gouvernement altijd prij zen uitlooft en elke Afrikaner, zonder onderscheid, is een hartstochtelijk jachtliefhebber. Zij zeggen allen, met 't oog op de Engelschen als we er vier voor één hadden, waren we zeker van de overwinning. En dit is geen bluf, want na elk gevecht constateert men, dat er meer dan 4 Engelschen tegen 1 Boer gesneuveld zijn. Aller harten kloppen hier warm voor de arme onderdruktenwe wachten in spanning 't oogenblik dat de klok van 't postkantoor de aankomst van nieuwe telegrammen aan kondigt. Hoe »eervol" eindigen de Engelschen deze eeuw en ze zullen de nieuwe zeker met evenveel schande begin- u. Al veranderen mijne gevoelens niet voor vrienden en kennissen in Engeland, als natie vind ik 't barbaar- scher dan ik me ooit heb kunnen denken. Hier haat men ze geen wondernadat ze tal van jaren de arme Boeren hebben onderdrukt, ieder is vol afschuw voor de «rooinekkeu". Zondagavond 10 Dec.Den heelen dag trekken Trans- vaalsche troepen door 't dorp, de dokter heeft verschei dene soldaten moeten bijstaan. Ook hebben we eene visite gehad van 3 Hollanders en van een dokter uit Pretoria, eveneens Hollanders. Men verwacht morgen een groot gevecht bij Scholsnek7 uur van hier, waarvan we 't kanongebulder zullen kunnen hooren. Welke vreeselijke gedachte aan alle levens die ook daar verwoest zullen worden; alle Transvalere, die we vandaag zagen, zijn op marsch naar Scholsnekhoevelen zullen er terugkeeren Konden we maar eenigen steun uit Europa krijgen om de arme vervolgden te verdedigen. President Kruger heeft aller sympathie, ook uit Zwitserland o.a. ontving hij een telegram met betuigingen van vriendschap en wenschen voor zijn succès. Maandag 11 Dec. Gisteren kon ik niet vervolgen en er blijft vandaag weinig tijd meer over vóór de post ver trekt. 't Kanon buldert terwijl ik schrijf, 't begon reeds bij het aanbreken van den dag. Men is slaags bij Schols- nok, volgens de geruchten, het gevechtdat men daar de vorige week verwachtte, heeft niet plaats gehad. Veertien dagen geleden hebben de Engelschen alle doctoren van onze ambulances gevangen genomen, het is ergerlijk, ter wijl ze alle gewonden helpenzonder zich om hunne nationaliteit te bekommeren. Ze zijn op weg naar Kaap stad als beesten gepakt in wagensdie anders voor paarden vervoer dienst doen. En erger nog, men heeft ze honger en dorst laten lijden. De Duitschers zijn bij hunne aankomst te Kaapstad tusscbenbeiden gekomen en de gevangenen zijn onmiddellijk ontslagen. De Britsche bar- baarscbheid gaat alle perken te buiten. We spraken een der doktoren, die ons de bijzonderheden vertelde van wat hij en zijne collega's hebben te lijden gehad. Ik eiudig in haast, het zware gedreun van 't kanon, dood, dood, schijnt elke sombere echo mij toe te roe pen brengt me in de war. Men vraagt in de courant van Bloemfontein om elke week de buitenlandsche brie ven te zenden, maar ik kan niet geiooven, dat ze in dezen tijd elke acht dagen zullen vertrekken. Laatste Berichten. Buller's omtrekking. PARIJS, 22 Jan. Uit Liverpool aan de Temps De correspondent van de «Manch. Guardian seint van den 2Üen uit Spearmans-kamp Generaal Warren is veel vroeger dan men verwachtte in een hevig gevecht met den vijand gewikkeld. Eenige kopjes werden door onze infanterie met veel élan genomen, maar onze troepen bevonden zich ten slotte tegenover een stelling die veel moeilijker te bestormen was. Onze éclaireurs trokken terug onder het vuur der Boeren, die met een der aan de Toegela op ons veroverde kanonnen schoten. LONDEN, 22 Jan. Hedenavond werd door het depar tement van oorlog geen bericht omtrent Buller's opera ties uitgegeven. Generaal Buller seint van den 22sten dat in het ge vecht van Zondag een officier en vijf man zijn gesneuveld, drie officieren en 75 man zijn gewond. Acht man worden vermist. Aan de Westgrens. PARIJS, 22 Jan. Naar de »Temps" mededeelt, meldt de Liverpoolsche corresp ndent van de »Londonian Western Mail", dat generaal Methuen zal worden opgevolgd door generaal Pecker (Tucker?). Generaal Macdonald zal het bevel over de Hooglanders op zich nemen. KIMBERLEY, 17 Jan. De vijand bombardeerde ons vandaag hevig uit al zijn stellingen, van het aanbreken van den dag tot 8 uur. Het vuur was hoofdzakelijk tegen de redouten gericht. Buller's omtrekking. LONDEN 22 Jan. De tweede editie van de Times bevat een telegram uit Spaermanskop van gisteren De loopgraven door de Boeren ontruimd werden heden bij het aanbreken van den dag bezet. De Boeren hadden toen een tweede halfcirkelvormige stelling ingenomen in den hoofdtak van den heuvelreeksachter de eerste. Het doel der Engelsche hoofdaanvallen is, den vijand in tweeën te verdoelen, door het vooruitrukken van gene raal Hillyard's rechtervleugel. De Engelscben hebben dekking gevonden op een halve mijl afstand van de Boerenstelling. Solver en Hesse. Na d.e heer Solzer weder hersteld is, is de speciali teitenvoorstelling in Diligentia bepaald op donder dag, den 25. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 15 tot den 20 zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 25 kuip baden, 42 regenbaden le klas en 67 regenbaden 2e klas totaal 134 baden. Volks weerbaarheid. Er is den 13 Januari jl. te Utrecht eene vereeniging gesticht onder bovenstaanden naam. Art. 1 der statuten luidt»De vereeniging stelt zich »ten doel de weerbaarheid van het Nederlandsche volk »te ontwikkelen." Art. 4. «Ieder Nederlander man of vrouw die tot het doel der vereeniging wil medewerken en 16 «jaar oud is, wordt lid van de vereeniging door zich «daartoe aan te melden bij het plaatselijk afdeelings- «bestuur of bij het hoofdbestuur. Men verbindt zich daardoor tot betaling eener jaarlijksche bijdrage van minstens 25 cents." Art. 8. «Tenminste 20 leden kunnen zich tot eene «afdeeling vereenigen. Op plaatsen, waar geen afdeelingen zijn, kunnen door het hoofdbestuur correspondentschappen worden gevestigd." Doel dezes is op te wekken tot deelneming aan bo vengenoemde vereeniging. Zij, die als lid wenschen toe te treden, kunnen zich daarvoor aanmelden (liefst col lectief) bij den heer A. L. W. Seyffardt's Gravenhage, secretaris der vereeniging, bij den heer T. Oly, Zaandijk, medelid van het hoofdbestuur, of bij den heer H. J. Ansingh te Alkmaar. „I ii donkerst Alkmaar". Merkwaardig, dat 's avonds om 10 uur, bij wind en regen, «de Zon" in brand kan staan en toch was 't zoo Ik spoedde mij daarheen, om dit zeldzaam schouwspel, te aanschouwen. Hel verlichtten de vlammen het droeve schouwspel van in nachtgewaad en barrevoets vluch tende logeergasten. Het wierp een eigenaardig licht op de armoedige omgeving, spaarzaam verlicht door de roode gasvlammen want o 1 burgers van Alkmaar, uw gemeentebestuur laat daar het nieuwe gasgloeilicht op houden waar het juist het meest noodig is. Maar, zal men mij toevoegen, is het dan niet genoeg, dat de Zon overdag zulk eene armoedige omgeving in t midden der stad besehijnt en brutaal beschijnt, verblijven, die meer op beestenstallen en varkenshokken dan op menschelijke woningen gelijken V Kan het gemeentebestuur of durft het niet optreden tegen de huisjesmelkers, die als ware vampiren, de bevolking uitzuigen en wieu het onverschillig is, of de bewoners in vuil en onreinheid zich rondwentelen Reeds te lang ontsiert deze rotte plek een van Alk- maars schoonste grachten. Moge de brandende «Zon' aanleiding worden, dat ook hare omgeving wordt ver nieuwd en verbeterd, en moge het nieuwe gasgloeilicht ontstoken worden in wijkendie behoefte hebben aan meer licht LOKI. Cert. AMSTERDAM. 22 Jan. 23 Jan. pCt. NederlandN. W. Schuld ditodito3 dito, Oblig3 Italië, Inschrijving 1862/81 OostenrijkObl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. dito, dito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli.. dito, dito April-Oct. Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket dito, 1888/89, a frs. 500 met id44 Rusland, Binnenlandse!) e 18944 dito, 1880 geeons. Z. R. 125-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 1» 2e ser. 1 Jan. 1 Apr. 1 Juli lOet. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 18893 dito, in goud, 1884, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. leening4 dito, Douane Obl5 dito, Geconverteerde Serie D Egypte Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sell. aflosb. oblig5 dito, Buit. Geconv. 18906 Venezuela Obligatiën 18814 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr.. 3} N. W. Pac. Hvp. Pdbr... Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. dito, Aand. Ned. Ind.Expl.Mij dito, Expl. St. Spw. Aand dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, dito, gestemp. Obligatiën f 250... dito, Ned.-Zuid-Afr 18894 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. [talie, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsck. Oblig4 dito, id. a R 1253 dito, Iwang. Dombr. Oblig....44 dito, Transcaus. Spoorweg-Oblig3 dito, Wladik. a Z. R. 625 Oblig4 dito, Zuid-W. Sp. Oblig. a R 6254 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl4 dito,, Denv. Rio Grande dito dito Florida C. Pen. C. v. gew. A.... dito' Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand... dito, St. Louis San Francisco gew. A.. dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hyp4 dito, Oregon Calif, goud le hyp dito South. Pacific, gew. Aand dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. dito, Western N. Y. Pens. C. v. gew. A NederlandStad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18605 dito, dito 1864 Rusland, Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening 79H 92A 911 87) 82-ni 811 82f 81-H? 23#, 32f 63#, 95f 96 92 j 994 78#, 1004 641 911 93 22# 1031 38 f4 1004 25#, 98# 1001 64 51 851 263 824 100 106 7944 91# 914 82#, 811 82f 234 63 96 78± 1001 64 91# 94 3941 I00f 25 101 64 f 52 86 271 831 934 881 541 561 167 95 804 96# 821 961 964 19#, 974 17Ü 121 1091 9-fff 10#, 89 98 54# 561 81 96| 194 981 171 11H 91 101 894 371 134* IO84 115

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3