Nederland. l)e oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. Ns. 3087, 6468, 15815, 16542 en 17162 f 1000; ns. 3902, 6653 en 13403 f 400; ns. 1813, 13721, 13948 en 16238 f 100; ns. 1122, 3449, 4859, 9506, 9800, 12014, 12144 en 13407 f 100. vaard zijnmeest moet hij „algemeen handelaar" zijn of zooals die Engelschen zelfs in Transvaal zich noemen general dealer", Eén winkel moet bevatten wat men in 5 oi 6 dorpswiukels in Holland aantreft, van band en schoensmeer af tot ploegen en een orgel toe. Dit lijkt nu wel een beetje gek, maar het schijnt altijd mee te vallen. Ik heb op het plekje, waar ik in Trans vaal woonde, zoo 'n winkel zien „worden." Er was eerst maar een kroegje, »hotel'' genoemd voor de statietoen werd een ijzeren verlengstnkje aangebonwd, dat spoedig gevuld was met paardentuigen, lekkernijen, harmonica's, huishondartikelen, manufacturen, ploegen enz. En thans is de Engelschman weggevlucht. Als de Hollanders er gauw bij zijn, zullen ze na den oorlog vele zaakjes voor weinig geld kunnen overnemen, aangenomen, dat de oorlog gunstig afloopt, waarvoor thans veel hoop bestaat. En waarom stuurt men geen artsen en advocaten Het krioelt van kwakzalvers en de goedgekeurde dokters zijn van de meest bonte nationaliteitik ken Zwitsers, Dnitschers en Pranschen maar Hollanders slechts zeer weinige misschien buiten Pretoria en Johannesburg geen enkele, ja toch, de spoorwegdokter te Middelburg. Voor ondernemende onderwijzers is er ook plaats voor kostscholen. En fotografen, dat zijn allen Engelschen, zonder uitzondering. En in dat vak is ook geld te verdienen 2 pd. St. voor een dozijn, f 24 voor 12 portretjesEn elk Transvaler laat zich fotografeeren, geld is er genoeg." Generaal van der Heyden. Waren de berichten over den toestand van Gene raal Karei van der Heijden ook al iets, gunstiger, zoo heeft de ziekte toch plotseling een ernstige keer genomen en den 25 is de generaal op 74jarigen leeftijd overleden. De overledene, wiens naam een historische vermaard heid heeft gekregen, nam in 1841 op 15-jarigen leeftijd te Harderwijk als gewoon soldaat voor zes jaren zonder handgeld dienst, en klom in het Nederlandsch-Indische leger van den laagsten tot den hoogsten rang op. Hij was een der helden van het Nederlandsch-Indische leger. Na zijn langdurige en eervolle militaire loopbaan eerst in 1882 kreeg luitenant-generaal van der Heyden op verzoek als zoodanig, eervol ontslag, onder dankbe tuiging voor de het vaderland bewezen diensten en met toekenning van pensioen werd hij in 1887 benoemd tot commandant van het Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek te Velp. Dat Karei v. d. Heyden als soldaat en officier schit terende militaire daden verricht heeft, kan blijken uit onderstaande opsomming van gedane veldtochten en ont vangen belooningen. In 1848 en 1849 nam hij deel aan de tweede en derde expeditie tegen Bali en werd benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4e kl. Zijn beleid en moed in de expedities, 1851 en 1852 in het Palembangsche en van 1860 tot 1863 in de Z. en O. afdeeling van Borneo werden beloond met de Militaire Willemsorde 3e klasse. In 1874 na de 2e expeditie naar Atjeh, volgde de be noeming tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Van 1876 tot 1880 nam v. d. Heyden onafgebroken deel aan de krijgsverrichtingen tegen Atjeh. Op 26 Aug. 1877 vooraan in het gevecht bij Samalangan, werd kolo nel v. d. Heyden getroffen door een kogel in het linker oog, wat hem het gebruik van dat gezichtsorgaan voor altijd deed missen, en werd hij bevorderd tot commandeur der Milit. Willemsorde, als blijk van Zr. Majesteits hooge tevredenheid over de wijze, waarop de held de tegen Sama langan ondernomen expeditie had aangevoerd. In 1881 gewerd hem de dank der Regeering voor zijne krachtige leiding als Gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden, en militair bevelhebber aldaar. Bij het nederleggen van het bestuur en commando door v. d. Heyden voegde Z. M. de Koning daarbij het grootkruis van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau en in een nieuw blijk van Zr. Ms. erkentelijk heid mocht v. d. Heyden zich kort vóór zijn heengaan met pensioen verheugen, toen hem het grootkruis der Orde van de Eikenkroon werd geschonken. Naast al deze schitterende ridderorden ontbraken op de borst van dezen krijgsman niet de eenvoudiger eere- teekenen voor belangrijke krijgsverrichtingen en de Atjeh- medalje. Als sergeant werd hem nog de bronzen medalje toegekend voor 12 jaren trouwen dienst met f 12 grati ficatie. En hoe ook de groote verdienste van den generaal door H. M. de Koningin is gewaardeerd geworden, mocht blijken nit het feit, dat bij de Inhuldiging in de Nieuwe Kerk aan Generaal van der Heyden de eer te beurt viel, als drager van het Rijkszwaard te worden gekozen. Stranding. Den 24 is het Deensche stoomschip »Livadia (van Hamburg met bestemming naar Philadelphia) te Ter schelling gestrand. Het schip zat nagenoeg tot aan de brug onder water. Aan boord bevonden zich veertig man. Na herhaalde pogingen, want door de hooge zeeën werden de reddingsbooten telkens teruggeslagen, mocht het de sleepboot Neptunus gelukken de bemanning te redden, en te Terschelling aan wal te brengen. Het schip is niet veel meer dan een wrak. Ontsporing. Te Bokstel ontspoorden den 24 tien wagens van een goederentrein, (die in de richting van Yenlo het station binnenkwam) tengevolge van het springen van een wielband van een der vier wagens. Twee remmers be kwamen een paar onbeteekenende kwetsuren. Den 23 is de eerste reken jlichtige klerk ten paleize Het Uoo gevankelijk naar Zutphen overgebracht. Bij on derzoek moet een tekort van ongeveer f 15,000 in de kas geconstateerd zijn. (»TJ. D. Werklooze Diamantbewerkers. Te Rotterdam, Den Haag, Leeuwarden, Utrecht Delft, Edam, Groningen, Assen, Zutphen, Arnhem, Zwolle Maastricht, Breda, Middelburg en Wormerveer worden door tnsschenkomst van den heer D. Beeremls, ge volmachtigde van de commissie ter ondersteuning van werklooze diamantwerkers comité's gevormd ten be hoeve van de noodlijdende diamantbewerkers. Mr. O. Fock is op verzoek, met 1 April, eervol onslagen als Commissaris der Koningin in ïuldtaolland, met dankbetuiging voor de door hem den lande bewezen diensten. Westgraftdijk. Hoewel tijdelijke benoemingen van onderwijzers en leeraren bij lager- en middelbaar onderwijs volstrekt niet zeldzaam zijn, zoo is dit ecbter tot heden geen gewoonte bij het beroepen van eenen pre dikant. De kerkeraden van de doopsgezinde gemeenten van Oost- en Westgraftdijk hebben nu onlangs besloten eenen predikant te beroepen voor den tijd van 6 maanden. Het is vooral op aansporen van do Algemeene Doops gezinde Sociëteit, dat de kerkeraad dit besluit nam, wijl het al- of niet verleenen van subsidie met dit besluit in verband stond. Als een e bijzonderheid wordt gemeld, dat op een boerderij in de nabijheid van Waal op Texel een kip nu reeds negen kuikens heeft uitgebroed. Ondanks de koude, loopen de beestjes reeds met de kip in het veld. De ontworpen spoorweglijn VolendanKdam kwadljk is uitgebakend door de ingenieurs der Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Paardenhandel. De handel in paarden voor Engeland is thans in de Tielerwaard zeer druk en levendig. Er worden hooge prijzen besteed. De bekende paardenkenner C. Heuff van Cellendonck, te Kerk-Avezaath, kocht er o. a. 4 te-Zoeien tot een gezamenlijk bedrag van f 2260. Door genoemden heer werden dezer dagen 2 span paarden afgeleverd (af stammelingen van den beroemden hengstJulius") tegen f 2200 per span. Het departement Andijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft op feestelijke wijze zijn 25-jarig bestaan herdacht. In de gist- en spiritusfabriek te 8appemeer, is den 23 de arbeider G. K. in een kokende massa gevallen. Do ongelukkige, die zich nog wist vast te grij pen, werd, deerlijk gewond, voorloopig door dr. Meihuizen verbonden en daarna onmiddellijk naar 't academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De beeuen en het onderlichaam zijn geheel verbrand. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 25 bij enkele inschrijving aanbesteed het onderhou den van en het doen van herstellingen en vernieuwin gen aan bet Rijks-Archiefgebouw, voormalige Vleeschhal te Haarlem, van den dag der goedkeuring van de aanbeste ding tot en met 31 December 1901. (Raming f 1280). Minste inschrijver A. Riukoma te Haarlem voor f 1186. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zijn gedurende het jaar 1899 vervoerd 8 342 637 reizigers en werd f 15 304 723 10J ontvangen. Beenster. In de den 24 gehouden vergadering van den Raad werd besloten het voorstel van de heeren Schoringa en Zijp, omtrent het oprichten van eene week markt en 't voorstel van den heer Kramer om eene schei- markt te honden half September, te verdagen tot de volgende vergadering, ten einde over deze voorstellen nog eens ernstig na te denken. Nog werd besloten de gemeen tewerken niet publiek te besteden. Sncek. Den 22 kwam alhier de eerste extra goederentrein, bestaande uit den locomotief »Eos" en 6 wagens, rechtstreeks door middel van den stoompont, Enk- huizen-Stavoren, van uit Holland aan. De bevolking van het gesticht meerenberg bij Bloemendaal bestond op 1 Januari j.l. uit 1596 personen, nl. 21 ambtenaren en bedienden267 verplegers en ver pleegsters en 1308 patiënten van deze laatsten waren 646 mannen en 662 vrouwen. Scliagcn. Den 25 had de rekening en verant woording plaats van de vereeniging het Schager veever- zekeringsfonds. De rekening werd nagezien door de heeren Jb. Zijp, K. Jonker en A. J. T. Geertsema. De ontvangst bedroeg in 1899 f 2188.72s, waarvan f 425 inleggelden, de uitgaven f 1023,83waarvan f 794.30 vergoeding voor afkeuring van vee. Het batig saldo is alzoo f 1164.89s. Verzekerd werden 1423 dieren waarvan 3 geheel10 gedeeltelijk werden afgekeurd. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1900 85. Bepaald werd dat nieuwe leden f 12.5 inleggeld moeten storten. Bij gelegenheid van de 30 jarige dienstvervulling van den heer Jac. Koningkapelmeester der Kon. Nederl. Marinekapel te Helder op den 26 heeft de Harmonie kapel alhier, hem bet eere-lidmaatschap dezer vereeniging aangeboden. Van verschillende zjjden ontving de heer Koning verder de grootste blijken van hoogachting en waardeering van zijn werk. Bergen. Benoemd tot pastoor de heer J. P. B. van Delfttnans in gelijke betrekking te Hazerswonde, Het »N. v. d. D. meldt: Uit Kgmond aan Zee heeft men in sommige bladen een bericht kunnen vinden, waarin op eenigszins mee- warigen toon wordt medegedeeld, dat Egmond voortaan geen visschersdorp meer zal zijn en alleen nog maar als zeebadplaats eene toekomst kan hebben omdat de Eg- mondsche visscberij-veieeniging hare zes sehuiten heeft verkocht en deze gekocht zijn door Scboveningers en Katwijkers. Volgens door ons ingewonnen berichten is wel het feit van den verkoop juistdoch wordt dit te Egmond zelf volstrekt niet als iets treurigs opgevat. Inderdaad zijn de bedoelde vaartuigen verkocht en zal dus de visscherij niet meer van uit Egmond worden uitgeoefendmaar daarmede is de vissehersbevolking zelve geenszins broo deloos geworden wijl zij nog overvloedig plaatsing kan vinden op de haringschepen te Vlaardingen Maassluis enz., waarvoor juist dezer dagen wederom druk gemon sterd werd. Te Xaandam is men thans met de herstelling van de hervormde kerk aan de Westzijde de zooge naamde »Bullekerk'' bijna gereed. De schutting is verdwenen waardoor het gebouw, dat keurig is afge werkt als van ouds te midden van het ruime plein langs alle zijden zichtbaar wordt. Binnen eenige weken, wanneer het stellen van een nieuw orgel zal algeloopen zijnkan het kerkgebouw weder in gebruik genomen worden. Knkliuiz.cn. De Volkskiesvereeniging alhier heeft besloten zich aan te sluiten bij de Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij. Uitgeest. Het soiiée varióe-gezelschap gaf den 23 en 24 in het lokaal »De Ooievaar" eene uitvoering, die als naar gewoonte beide avonden zeer druk bezocht werd. Een tiental komische duetten en scènes werden in costuum opgevoerd en voldeden in hooge mate. Er zijn bij dit gezelschap uitstekende krachten in het komische genre, en 't is daarom niet te verwonderen, dat, telkens wan neer het optreedt, de zaal te klein is, om alle belang stellenden te bevatten. De uitvoering werd opgeluisterd door een flink orkest, onder leiding van den heer L. Eschweiler, van Amsterdam. Schijfschieten een verplicht leervak. In de N. R. C t. oppert de tweede luitenant der infanterie A. de Brnyn te Delft, natuurlijk mede naar aanleiding van het uitnemend schutterschap der Boeren, bet denkbeeld om het schijfschieten als verplicht leer vak in te voeren bij bet hooger, middelbaar en m. u. 1. onderwijs. Hij resumeert aldus: 1°. Zou er genoeg sym pathie bestaan bij jong Nederland voor de verdediging van ons vaderland, om voor hunne militaire vorming een gedeelte van hunnen vrijen tijd te offeren 2o. Zou het niet mogelijk en wenschelijk zijn, die militaire vorming (speciaal schijfschieten) als verplicht leervak op Hoogere Burgerscholen, Gymnasia en inrichtingen voor m. n. 1. onderwijs in te voeren i 3o. Zou het niet wenschelijk zijn, onder hen die aan Universiteiten stndeeren, vrijwilli gerskorpsen op te richten, of, voor zoover deze reeds bestaan, er een aanzienlijke uitbreiding aan te geven 4o. Zouden hoogleeraren, directeuren en leeraars geneigd zijn om hun steun te verleenen aan de verwezenlijking dezer gedachten en deze door woord en daad aan te moedigen 363e STAATSLOTERIJ 5e klasse, 8e lijst, 26 Jan. laatste Berichten. De strijd In Natal. LONDEN, 26 Jan. Volgens een officieel bericht uit Spearmanskamp van heden bedroegen de verliezen der Engelschen op 24 Jan. zes officieren gesneuveld, 13 ge wond, 18 man gesneuveld, 142 gewond, 31 vermist. De «Westm. Gaz." mo'kt op, dat als Spionkop de waarde had, die generaal Bulier daaraan toeschreef, de stelling niet ontruimd zon zijn, dan nadat gebleken is, dat ze onhoudbaar was. PARIJS, 26 Jan. Uit Locden aan de »Temps"Het gerucht gaat hier, dat generaal White Maandag een uit val beproefde, maar teruggeslagen werd. Het gerucht is niet bevestigd. PRETORIA, 24 Jan. Een afdeeling van 200 ianciers trok onder bedekking van het zwaar geschut en het ge weervuur uit de forten tegenover het laager van het Pretoria-commando uit Ladysmith. De Engelschen trok ken, klaarblijkelijk met verliezen, terug één Boer werd gewoDd. LONDEN, 26 Jan. Van 24 Jan. wordt nit Rensburg aan de «Evening Standard" geseind: Generaal French trachtte zijn liniën om de Boeren- stelling, waarvan Colesberg het centrum is, te vernauwen en beheerscht den weg van Colesberg naar de wagenbrug. PRETORIA, 24 Jan. De troepen der republieken zijn begonnen met een hevige boschieting van Kimberley. Het kanon dat door het garnizoen is gegoten (Lange Cecil) en vijf mijlen ver moest dragen, heoit het afgelegd; vermoedelijk wordt bedoeldis gesprongen) nadat er verscheidene schoten mee gelost zijn. BERLIJN, 27 Jan. Een particulier telegram uit Brus sel aan de ochtendbladen meldt, dat de divisie van gene raal Warren bij Spionkop 800 dooden, 1500 gewonden en bijna al haar artillerie verloor. Op donderdag, 1 Februari, zal in het lokaal Har monie in openbare vergadering van de afdeeling Alk maar van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, als spreker optreden de heer H. Coopmans, voorzitter dier afdeeling. De leden hebben vrijen toegang. De entrée is vastgesteld op 10 of 5 cents Hot or vaartuig. Den 26 werd van de wert «Nicolaas Witsen van de firma W. F. Stoel en Zoon, alhier, te water gelaten een stalen motor-klipper, gebouwd voor rekening van den heer P. Kaan Cz., te Wieriugeu en bestemd voor het vervoer van passagiers, goederen en vee, tusscben Wieringen, Alkmaar, enz., enz. Het vaartuig zal worden voortbewogen door een Otto-motor, uit de bekende mo- torenfabriek «Deutz." Protestantenbond. In eene ledenvergadering van de afdeeling Alkmaar e. o. van den Nederlandschen Protestantenbond zal op woensdag, den 31, 's avonds 8 uur, in het lokaal Har monie als spreker optreden de heer ds. P. W. van Doorn, van Hoorn. Solzer en Hesse. Donderdag, den 25, had in bet lokaal Diligentia de buitengewone voorstelling plaats van de heeren Solzer en Hesse, onder leiding en met medewerking van den heer N. de Haas, den «gevierden hollandschen karakterkomiek," zegt het programma en zeker zal geen der bezoekers op dien naam iets willen afdingenomdat hij vooral ook in zijne nieuwe creatiën «John Buil", „de Photograafe. a. hen zoo kostelijk wist te amnseeren. Niets minder kan gezegd worden van de heeren Solzer en Hesse die in hunne verschillende komische voordrachten, zooals »eene wandeling met baby «Dat hadden zij nog nooit gedaan" e. a., de bezoekers deden schateren van lachen. Zeker mag van dit drietal heeren getuigd worden dat door hen iets bijzonders, iets interessants gegeven werd. Maar wat wel boven alles werd bewonderd was de kunstvaardigheid van den mondvirtuoos, den heer Loison, voor ons terecht «eenig in dit genre". Genoemde heer plaatste zich voor zijn lessenaar met muziek en blies oogensehijnlijk op eene kleine fluit of piccolo, een solo, met de noodige varaties en soms vrij krasse passages en met bewonderenswaardige gemakkeljjkheid. Spoedig echter liet hij de schijnbare fluit zakken en de solist ging door, tot aller verbazing, met den mond het penetrante geluid van het instrument nabootsende. De bewonilerfig steeg ten top, toen men ontdekte, dat dit alles enkel met den

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2