Buitenland. N ederland. noD est dispntandnm." Over smaak valt niet te twisten. Vandaar dan ookdat in 't bovenstaande getracht werd de vraag omtrent 't gymnasium, te ontdoen van bijzaken en van beginselen die deze noodeloos ingewik keld maken. Het zoude toch jammer zijn wanneer dien tengevolge de zaak zelve, die met toewijding door ernstige mannen is ter hand genomen verkeerd zou worden be oordeeld. BWGEIiAïlïR. Groot is de verslagenheid in de geheele pers over Warren's gedwongen terugtocht, te grooter omdat het eerste telegram van Bnller, hoewel verdacht kort en vaag van inhoud, een succes der Brit- sche troepen deed verwachten en een eerste stap scheen te zijn op den langen en moeilijken weg tot ontzet van Ladysmith. Toch trachten verscheidene bladen de ernst van de nederlaag te verbloemen, door de vrij zonderlinge bewering, dat Warren vermoedelijk de Spionkop niet zulk een belangrijke stelling gevonden heeft, als hij vóór den aanval vermoedde. Het is dan zeker te betreuren, dat deze generaal die als zeer voorzichtig en beleidvol ge schetst wordt, zich niet vroeger vergewist heeft of moge lijk succes een opoffering van zooveel menschenlevens wettigde Want dat het verlies zeer groot is geweest, daarvan houdt men zich ook te Londen overtuigd, al zijn de cijfers nog niet bekend, althans niet gepubliceerd. Zeer bezorgd maakt men zich over het lot van Lord Dundonald die ongeveer een week geleden met 1500 cavaleristen naar Acton Homes, op den uitersten rech tervleugel der Boeren getrokken is, en van wien men sedert niets meer vernomen heeft. Welk een toestand voor het Ministerie om op dit oogen- blik in het parlement te moeten verschijnen Alles heeft men op één baart gezet, in de hoop, dat een door Bulier bij zijne omtrekking te behalen overwinning, der oppositie den mond zou snoeren, en, in plaats van op een triomf te kunnen wijzen, zullen Chamberlain en zijn collega's zich te verantwoorden hebben wegens een nieuwe neder laag, ernstiger dan nog eene der velen die de Britsche wapenen in dezen noodlottigeu oorlog hebben geleden F ItWKIlI.) li. Mercier, de groote raddraaier der Dreyfus-veroordeeling»de vader der leugens'' is met 703 tegen 287 tot senator gekozen. De weinig minder beruchte oud-minister van oorlog Cavaignac, de neef en beschermheer van du Paty de Clam, is bij de stembus verslagen. ÏIJID-AFRIKA. Een officieel telegram van Bulier van 27 Januari luidt »Ik stemde den 23 toe in den aanval op Spionkop, die blijkbaar de sleutel der stelling was, maar veel beter toegankelijk was van het Noorden dan van het Zuiden. Generaal Warren nam Spionkop in den nacht van 23 Januari en bevond dat de heuvel moeilijk te bonden was daar de omtrek te groot was en de watervoorzie ning moeilijk. De ruggen van den heuvel werden den geheelen dagondanks een hevig granaatvum bezet gehouden. De mannen vochten met groote dapperheid. Generaal Woodgate, die het bevel voerde over de troepen die Spionkop bezetten, werd gewond en de officier, die het bevel overnam, besloot in den nacht van 24 op 25 Januari de stelling te verlaten en trok voor het aanbre ken van den dag terug. i »Ik bereikte Warren's kamp om vijf uur dien morgen nen ze zien we kregen het in Sörströmmen." Daarna liep hij naar de boot, haalde het anker op en nam het touw mee naar de rechtbank. Toen het hier vertoond werd, bekende de getuige, dat dit hetzelfde touw was, dat hij bedoeld had het droeg echter niet de beweerde merken en ook was er geen spoor aan te ontdekken, dat het aan een net had gezeten. De getuige was als 't ware vernietigd door de verbitterde blikken van Stuwitz, wiens bedoeling hij niet meer kon begrijpen. De ambtman wenkte Morten om bij hem te komen en streek hemzooals ze dat allen gaarne mochten doen, door zijn blonde lokken. Hij prees hem, dat hij zich zoo'n flinke jongen betoond had en gat hem bovendien nog een blanken daalder. Daar Stuwitz nu nog andere getuigen opgafwerd het verhoor uitgesteld en nader bepaald op Kerstmis ten kantore van den landrechter. Laat in den namiddagtoen Stuwitz alleen in den winkel waskreeg hij daar bezoek van den ouden Mathis Nutto. Deze nam uit zijn borstzak een oude lederen porte feuille vol bankbiljetten, waarvan hij Stuwitz verzocht hem een te wisselen. Hij hield de portefeuille met beide handen vast en wilde niet dicht bij de toonbank komen, waarop hij het bankbiljet had neergelegd. Stuwitz zeide hem, dat het bankbiljet reeds veel te oud was en al lang door de bank was ingetrokken maar dat antwoord gaf hij met een wonderlijk lijkbleek gelaat, terwijl het koude zweet hem op zijn voorhoofd parelde. De Fin gaf nu op dringenden en luideren toon te kennen, dat Stuwitz zeker wel zoo vriendelijk zou wil len zijn om hem al zijn bankbiljetten in te wisselen, als alles tenminste goed zou afloopen. Toen Stuwitz daarop plotseling de winkeldeur wilde sluiten, was de Fin zoo voorzichtig om er buiten te gaan. Stuwitz verdween toen in het kantoor en kwam terug met een pak blauwe en gele bankbiljetten, die hij lang zaam op de toonbank uittelde, waarna hjj die ontving, welke zich in Nutto's portefeuille bevonden. Een paar ervan, die Stuwitz ook bepaald wilde hebben, behield de Fin, terwjjl hij ze snel in zijn borstzak stopte en haastig vertrok. Later vernam men op Skorpen, dat het verhoor van den Lap was ingetrokken. Dat dit het werk was van Mathis Nutto konden zij niet bevroeden. Doch Jon vond het eene groote onrechtvaardigheid, dat men nu alleen de schuld op hem schoof. Wordt vervolgd. en kwam tot het besluit, dat een tweede aanval nutteloos zou zijn, daar des vijands rechterflank te sterk was om geforceerd te worden. >Daarom besloot ik de strijdmacht ten Zuiden van de Toegela terug te trekken. Om acht uur in den morgen van 27 Januari was het korps van generaal Warren ten Zuiden van de Toegela geconcentreerd, zonder verlies van één man of één pond van den krijgsvoorraad. »Het feit, dat dit korps zich buiten het bereik van den vijand kon terugtrekken op de uitstekende wijze, waarop dit is geschied, is een afdoend bewijs van het moreel van de troepen, en dat ons is toegelaten onzen aanzienlijken tros ongehinderd over de rivier terug te brengen is een bewijs, dat den vijand eerbied is geleerd voor de vechtwaarde van onze troepen.'' Een telegram uit het hoofdlaager der Boeren aan Alodderspruit bij Ladysmith van 25 Januari meldt: De Britsche gesneuvelden, die gisteren op het slagveld werden achtergelaten, waren ten getale van 1500. Nadere opgaven omtrent de verliezen (ook die der Boeren moeten ernstig geweest zijn) ontbreken nog. Een dubbelhartig" mensch, in den letterlijken zin des woords, wordt in het New-Torksche «Medical News" beschreven. Het is een bedaagde neger, die zich onlangs bij een medewerker van dat blad, een dokter, vervoegde, om zich te laten onderzoeken, en die daarbij bleek in het bezit van twee harten te zijn een links en een rechts. Hij kwam niet zoozeer bij den dokter, omdat hij hinder had van zijn dubbelhartigheid, dan wel om te vragen, hoeveel geld hij kon krijgen, als hij zijn merkwaardig lichaam na zijn dood ter beschikking stelde voor weten schappelijk onderzoek, en hij sloot daaromtrent een con tract met den medicus. (N. v. d. D.) Ken redder. In 1867 bevond Alexander II, keizer van Rusland, zich in gezelschap van Napoleon III bij den Grand Prix te Parijs, toen de Pool Berezowski op den Russischen keizer twee revolverschoten loste. Een bediende, Ernest Groult, wierp zich op den moordenaar en verijdelde aldus den aanslag. Hij ontving 500 frs. en een gouden horloge, hem ter hand gesteld door een der aide-de-camps van den keizer, en werd uitgenoodigd in Rusland te komen wonen. Groult bleef in Frankrijk en het ging hem daar niet voor den wind. Dezer dagen had hij een smeekschrift naar Petersburg gezonden om ondersteuning. Er kwam antwoord, dat een aangeteekende brief hem te Rouaan wachtte. Groult leende het reisgeld daarheen en nam den brief in ontvangst. Maar de inhoud viel hem niet mee. De brief bevatte slechts de mededeelingdat het smeekschrift door de Kamer van petitie verworpen was. Groult is nu in een hospitaal opgenomen, dat hij wel niet meer zal verlaten. (Handelsblad). Bierverbruik. In een enkel jaar (het dienstjaar 1897-98) werden de volgende getallen hectoliters bier gedronken Duitschland 61,300,000 Vereenigde Staten Znid- Amerika en Australië 55,400,000 Engeland 53,000,000 Oostenrijk-Hongarije 20,640,000België 12,410,000 Frankrijk 8,870,000; Rusland 4,580,000; Denemarken 1,980,000; Zwitserland 1,580,00 0 Mederland 1,185,000 Zweden 1,450,000 Noorwegen 540,000 Rumenië 310,000; Indië 290,000; Bulgarije 60,000; Griekenland 65,000; Italië 100,000; Servië 105,000; Spanje 130,000 Luxemburg 135,000. Per inwoner gerekend, telt men Beieren 235 liters per hoofd. Dan volgen België 169.2 liters; Engeland 145; Duitschland 115,8; Denemarken 85 Zwitserland 55 Vereenigde Staten 47Oosteni'ijk- Hongarije 44; Frankrijk 42.4; Kederland AO; Noor wegen 15.3; Zweden 11; Rusland 4.7. In Duitschland dronk men gedurende het opgegeven tijdsverloop, behalve de 61,300,000 hectoliters bier, nog 32,000,000 liters wijn en 230 millioen liters jenever. In Kentucky is een bladde »Herald", welks abonné's hun betalingen niet in geld, maar in »natura" moeten doen. Voor 20 pond varkensvleesch, of 10 pond worst, of 15 (schepels aardappelen of 5 schepels rapen, of 10 kippen, of 10 pond reuzel ontvangt men de couraDt een geheel, voor de helft dier levensmiddelen een half jaar. Europa en de ftuld-Afrikaansche Republieken. De Fransche vereeniging tot onderstand aan ge kwetsten in den oorlog, onder voorzitterschap van 't Legioen van Eer, heeft 3000 flesschen Orrezzasch water, 350 flesschen kinawijn, 480 blikjes gecondenseerde melk, 3360 bouillon-tabletten 110 kgr. koffie, 150 doozen in gemaakte vruchten en 4 kisten antiseptische verbanden voor do Boeren afgezonden. Dit is hare derde verzending. In de provincie Overijsel heeft zich een comité gevormd tot het houden eener verloting van fokvee ten hate der stambroeders in de Zuid-Afrikaansche Republieken. Het voornemen bestaat hoogstens 10.000 loten uit. te geven ad één gulden per stuk de helft der opbrengst zal wor den besteed voor den aankoop van fokveeterwij! de andere üelft na aftrek van de onvermijdelijke onkosten, zal worden overgemaakt aan de Zuid-Afrikaansche Ver eeniging. De commissie van protest tegen do ergerlijke oor- logsmanleren van de Engelschen in Zuid-Afrika, waarvan de heer J. P. Knapp te Amsterdam, president is, heeft thans in den vorm van een Engelseh Stuivers blad haar protest in'de wereld gezonden. Aan de verta lingen van de bekende bezworen verklaringen brieven en andere mededeelingen over het optreden van de Eugel- sche soldaten en officieren gaat een algemeen protest tegen den oorlog in Zuid-Afrika vooraf. Het geschriftje mag een welkome bijdrage genoemd worden tot de literatuur, die van Nederland uit al in Engeland verspreid is om het verstandigste deel van het Engelsche volk de oogen te openen. (Haarl. Ct.) Onder de Transvaalsche gevangenen, die naar Kaap stad werden gezonden is ook een knaap van 12 jaren, wien beide beenen zijn afgeschoten. Zijn vader sneuvelde voor zijn oogen en zijn broeder is nog in het leger der Boeren. De arme joDgeu wordt met zorg verpleegd. Er ln geloopen. Een argeloos landbouwer, van Calvados naar Parijs sporende zat met een heer alleen in een coupé. De heer had de voeten op een warm-waterstoof en vergunde den man ook de zijne er op te zetten. De boer maakte den heer er een compliment over, dat hij zulk een nuttig meubel bij zich had. De ander hoedde zich wel, den man te vertellen dat de stoof bij den wagen behoorde en ver kocht hem die voor 10 francs. Toen de boer bij zijne aankomst de stoof onder den arm hield en men hem des wege aanhield en opbrachtwaren zijn verbazing en ergernis niet grooter dan zijn teleurstelling. Dat de »heer" zich inmiddels uit de voeten had gemaaktbehoeft nau welijks vermelding. De Soldatenkrant meldt het volgende Het is opmerkelijk dat, ondanks de vele ziekte- en sterfgevallen in de laatste weken te Amsterdam de gezondheidstoestand in de kazernes buitengewoon gunstig is gebleven. Ernstige zieken komen bijna nietsterfge vallen zoo goed als niet voor. Met grond mag dit voor een groot deel worden ver klaard uit de gezonde en geregelde levenswijze en de goede voeding vooraldie in de laatste 4 jaren zeer is verbeterd. Maar zeker spruit dit ook voor een belangrijk deel voort uit de matigheidwelke meer en meer een kenmerkende eigenschap van den soldaat wordt. Drank misbruik komt zeer zelden voor. De raad der gemeente Oosthulzen beeft besloten een subsidie te verleenen van 1000 voor den bouw van een toren bij de nieuw te stichten kerk te Etersheim, in die gemeente. Tot lid van het bestuur van den polder Zuid- scharwoude is gekozen de heer T. Kostelijk Tz., aldaar. Gevolg der volkstelling. Te Beverwijk is het cijfer der bevolking ver boven de 5000 indien dat cijfer na de volkstelling offi- ciëel wordt vastgesteld zal de burgemeester niet tevens bnrgemeester der aangrenzende gemeente Wijk aan Zee en Duin mogen zijn en zulks ingevolge art. 3 der ge meentewet. (Haarl. Ct.) Van het eiland Vlieland meldt men dat aldaar ernstig sprake is van eene nieuwe stoombootverbin- dlng tusschen Nienwediep Vlieland en Terschelling. Gingen tot nog toe vele gehuwde en ongehuwde arbeiders uit Friesland naar Duitschland, om daar dienst te doen als melk-of akkerknechten, nu zullen ook onge huwde vrouwen daarheen vertrekken. Zij hebben reeds den dienst bij de boeren, bij wie ze thans wonen, tegen 12 Mei opgezegd. Worncrveer. Aan de firma gebr. Gorter is opge dragen voor de tentoonstelling te Parijs het maken en geheel maalklaar opleveren van een Oud-Hollandschen Windmolen Zaansch molen met dit verschildat de wieken 2 meter van af de stelling moeten draaien, zoodat de bezoekers der tentoonstelling ongehinderd onder de wieken kunnen doorloopen. De bekende grafkelder te Wieuwerd (Fr.) waarin men de uitgedroogde lijken kan zienis in 1899 door 600 personen bezochtwaaronder ruim 100 uit het buitenland. Boterhandet. Iu het belang van den boterhandel voor de noor delijke provinciën zal te Meppel in de maand Februari eene botermijn worden geopend voor pnblieken verkoop van fabrieksboter. De boter mag gezonton of ongezouten, gekleurd of ongekleurd, in vaten of colli's, worden geleverd en bij afslag worden verkocht. Men verwacht uit Drente en Friesland veel aanvoeromdat de verzending naar Meppel veel minder kost dan naar het zuiden van ons land, bjj voorbeeld 's HertogenboschSt. Oedenrode of andere plaatsen. Veel hangt natuurlijk er van af, of men met de prijzen te Meppel zal kunnen concurreeren. (N. v. d. D.) Benoemingen. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland zijn benoemd tot zetter van 's Rijks directe belastingen de heer J. C. Ruys te Amsterdam, de heer H. Dinkla te Buiksloot, de heer J. P. Warmerdam te Haarlemmerlicde en Spaarnwoudede heer J. Glijnis Pz. te Oterleek de heer R. Groot te Oterleek de heer C. Mantel Lz. te Wijdenes. VccuHvoer. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal met ingang van 1 Februari a. s. de invoer van melkvee langs Baarle-Hertog en Clinge (station en dorp) wederom geoorloofd zijn. De toestand der vrouw van den verslagene J. Plan- tinga te Stlens (Fr.), is tamelijk bevredigend. Hoewel zij veel bloed heeft verloren, is zij steeds goed bij kennis geweest. Indien er geen wondkoortsen bijkomenbestaat er veel hoop op haar behoud. Het lijk van den moordenaar is in alle stilte begraven. Duurder leer en schoenen. Het voorloopig comité van Nederlandsc'ne leerlooiers, als zoodanig benoemd in de algemeene vergadering te 's Bosch in dato II Januari jl.waar ruim 325 looiers en lederfabrikanten tegenwoordig waren zal spoedig een nieuwe vergadering oproepen om de statuten voor een algemeenen Nederlandschen looiersbond vast te stellen. Het is mogelijk, dat op die vergadering de reeds aan genomen verhooging der lederprijzen met 10 a 15°/0 naar soortnog verder zal worden uitgebreid. Van de eerste verhooging zal reeds het gevolg zijn dat alle leerartikelen en vooral schoenwerk niet langer tot oude prijzen kunnen geleverd worden en heeft men zich alzoo op duurdere prijzen van schoenen en laarzen voor te bereidon. De Staatscourant no. 23 bevat de statuten van de Nederlandsche Margarine-fabriek te Weenen, te Amster dam. Doelde overname der in volle werking zijnde margarine-fabriek van deu heer Cari Blaimscbein te Weenen, en deze te exploiteeren of te doen exploiteeren. Het bedrijf omvat de fabricage van margarine-boter margarine-schmelz en aanverwante artikelen en den,handel daarin. Duur 50 jaren. Kapitaalf 1,500,000, verdeeld in: 1000 aandeelen elk groot f loOO preferent voor kapitaal en 6 pet. dividend, en: 500 gewone aandeelen, elk groot f 1000. Benoemd tot leden van den raad van beheer C. Blaimschein te Weenen; A. Timmerman, te Nijmegen; Th. M. van den Bosch, te Alkmaar, en 3. J. Alberdingk te Klosterneuburg.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2