t; No. 14 Merste blad. Honderd en tweede jaargang, 1900. V RIJ D A G 2 FEBRUARI. KIE £ERSLIJSTEIV. FEUILLETON. Amsterdamsche Brieven. Uit het Noorseh. Jonas Lie. ALRlIAARSCtlE 0O18AVT. Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nummers 3 ets. Telefoonnummer t Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke Inwoners der gemeente, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktuit, om a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zjjn aangeslagen, wat de grondbelasting be treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door overleg ging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken k vóór 15 Februari a. s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede-eige naar zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeld voor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting wegens onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet over het volle laatstverloopen dienstjaar in eenige Rijks directe belasting zijn aange slagen, bewijzen knnnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31 Januari dezes jaars, sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen voor elk waarvan, met of zonder bijbehoo- renden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend tenminste heeft bedragen de som van f 1.50 of krachtens eigendom vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter 2. dat zij op den 31 Jannari dezes jaars sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar bij denzelfden persoon, onderneming, openbare of bijzondere instel ling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben ge noten van f 400.wordende ter bereiking van dit bedrag vrije woning of inwoning, beide berekend op f75,vrije kost en inwoning op f 275,— en vrjje kost alleen op f200,overigens komt alleen geld in aanmerking indien dat inkomen als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten of, dat zij op den len Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene openbare instelling ver leend pensioen van gelijk bedrag van f 400, VAN 13) Gedurende de dagendie volgden op het gebeurde bij de rechtszitting, was Grooté-Lars onrustig en koorts achtig nerveus. Hij liep rond met een trek van levens moeheid op zijn gelaat en als gebukt onder zwaarmoedige gedachten. Het gebeurde zelfsdat 'hij 's avonds terugkwam van de vischvangst en vergeten had de vischlijneu in te halen en over het geheel kon men niet wijs uit hem worden. Op zekeren dag, toen Morten met hem mee was gaan visschen zagen zy een russisch schip, iets wat in die streken niet dikwijls gebeurt. Groote-Lars kreeg toen plotseling opnieuw een aanval van zinsverbijstering. Hij was vreeselijk om aan te zien. Hij trok zijn mes en vertelde aan Morten dat men het op zijn leven gemunt had en hield de bank voor zich tot verdediging. Het lag echter alleen in zijne be doeling om het touw waaraan het net zatdoor te mijden. Daarna nam de reus de riemen en roeide met lange sterke slagen recht vooruit en zoo sneldat de riemen bogen als wilgetakken en de kop van de kleine boot zich somtijds in de zee begroef. De beloopen oogen staarden stijf vanuit het groote bleeke gelaatomringd door een grijze dunne baard. Eindelijk parelde het zweet hem in dikke droupels van het voorhoofd en een oogenblik verminderde hij vaart, blijkbaar tot kalmte gekomen. (voor hen die in beide gevallen verkaeren, worden, zoo noodig ter bereiking van het vereisebte bedrag het inkomeu en het pensioen samengesteld) 3. dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschre ven in de Grootboeken dor Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in deRijkspostspaarbank 4. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaam heid, door of krachtens de wet gesteld voor de be noembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaandedoor verklaringen waarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande, wordt er op gewezendat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt deze wet verstaat hen, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei dat de aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader dat aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbe lasting geene aanspraak geeft op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte dat bij de berekening van den werkelijken huurprijs niaandhuur tot weekhunr wordt herleid door deeling met 4, jaarhuur door deelinij met 50 dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den burgemeester kunnen worden toegezonden, mits de omslagen met aangiften boven aan de voorzijde het opschrift dragen: »Vrij van briefport ingevolge art. 50 der Kiesweten in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodlg, indien de plaatsing op de lijst berustte op 1. bewoning van een huis c[ ecu gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Jannari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. genot van pensioen 3. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld, of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op 1. bewoning van een huis of gedeelte van een hnis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Zij waren toen zoo dicht bij het schip gekomen dat ze konden zien dat het blauw geverfd was en ze de menschen op het dek konden onderscheiden. De reus zat langen tijd stilvoorovergebogen over de riemen. Eindelijk zuchtte hij diep en keek naar Morten, die bleek op de achterbank zat. Er lag een eigenaardige bewogen trek op dat sterke gelaat en toen Morten hem deelnemend aanzag, liet hij zich meesleepen door zijn aandrang om zijn hart eens nit te storten ofschoon de jeugdige Morten nn jnist minder geschikt was om voor zijn vertrouwde te dienen. »Het was in den tijdzeide hij »toen de Rnssen met hnnne schepen niet alleen de finmarkache steden be zochten zooals nn. Er lag toen een schip in bijna eiken bocht en zij ruilden meel voor visch, langs de heele kust. »Ergens achter een kaap in den Varanger-fjord woonde een Finnen-weduwe zjj had een dochter, die zoo schoon was als God's zon" hier hield hij even op en herhaalde in zich zelf, zachtjes en afgebroken »schoon als Godszon. In een hutje een kwart mijl uaar vandaan woonde een knaap, die niets bezat dan zijn handen, maar met die handen kon hij als hij wilderoeien voor drie en geheel alleen een zes-riemsboot bestoren bij noodweer. Die twee hielden van elkaar. Toen kwam er eens een Russisch schip in den tjord en de schipper hij heette Wassileff zag, dat de dochter van de wednwe scnoon was. »Maar aangezien hij haar op geen andere manier kon krijgen bood hij de moeder aan om haar te huwen in Rusland en haar een hoeveelheid roggemeel en kleeder- stof te geven. »Den dag toen zij het anker gelicht hadden en zeil klaar lagen werden moeder en doehter aan boord gt>- noodigd om in de kajuit getrakteerd te worden. »Een oogenblik later werden aan alle drie de masten de zeilen gehesehen en voor een zachte bries zeilde het schip de zee-engte nit. »Toen de moeder daarna alleen in de boot werd gezet, die volgeladen werd met zakken roggemeel en kleederstof, toen had de knaap die aan land stond een voorgevoel, Zij die alhier voor fl,in hoofdsom en rijksopcenten in de grondbelasting of zij, die in eenige andere rijks directe belasting (vermogens-, bedrijfs- oi personeeie belasting) zijn aangeslagen, behoeven zich niet aan te melden. Ten slotte wordt er op gewezen, dat valsche opgaaf betreffende een feit, waarvan de plaatsing op de kiezers lijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenis van één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 31 Jannari 1900. G. RIPPING. IV. Als er onder de Aaisterdamsche verslaggevers eens een stemming werd uitgeschreven over do vraag, wat het onaangenaamste deel van hun werkkring is, zouden wij wel weten wat het resultaat zon zijn. Uit de bns zouden stellig de meeste briefjes komen, ingevuld met «winkels kgken" en «verslagen van liefdadigheids verenigingen." De provinciale pers kent die kwellingen niet of ternauwernood, maar te Amsterdam worden zij eer erger dan minder. Geen magazijn van eenige beteekenis wordt er geopend, of de pers wordt erbij verwacht en komt zij niet, dan wordt er van groote miskenning gesproken. Soms wordt dat nog uitgebreid tot etalages, zooals nog deze week, toen een winkelier in de Kalverstraat een collectie tapijten had ontvangen, ter beoordeeling waarvan eerlijker ware 't te zeggen aanprijzing de eene reporter na den ander verscheen. De persman voelt al het vernederende ervan om aldus zijn pen in dienst te stellen van de reclame en hij beseft, hoe onbillijk dat is ten opzichte van andere winkeliers, die meer bescheiden zijn maar bij zijn redactie vindt hij geen troostdat behoort nn eenmaal bij het ambt. Eervoller zijn ten minste de uitDOodigingen voor het bijwonen der vergaderingen van allerlei vereenigingen, waar de liefdadigheid wordt beoefend, maar tegenover die meerdere waardigheid staat de gruwelijke verveling. Het lokaal «Adarnas" is voor de hiorbedoelde clnbs eeu gelief koosd punt van bijeenkomst. Het eerste uur gaat meestal heen met wederkeerig huldebetoon de voorzitter roemt den ijver van den secretaris, deze prijst de onmisbare leiding van den presidentde penningmeester acht zich verplicht om de verdiensten te schetsen van een commis saris en deze wil 't niet onder zich honden, dat zijn werkkracht niets zon hebben opgeleverd zonder het beheer van den schatkistbewaarder. In denzelfden monsson van zoete waardeering wordt ook nog geademd tijdens het uitbrengen van het jaarverslagwie maar even in de termen valt krijgt een pluim opzijn hoed. Als alles mee loopt kan men rekenen, dat daarmee het tweede nnr is gevuld. Volgen enkele speciale punten der agenda en de bestnnrsverkiezing dan komen de tongen eerst los en moet de lieve vriendelijkheid dikwijls wijken voor allerlei intrigetjes om dezen of genen nit het zadel te wippen ter wille van een eigen vriendje. Minstens anderhalf nar dat er iets niet in den haak was. Hij nam een ijzeren stang moe in de boot en hij wist wat hij er mee wilde doen wanneer hij aan boord van het schip gekomen zijn eigendom niet terugkreeg. Hij roeide en roeide het waren nog langere en sterkere slagen dan die van vandaag. Dat dnnrde zoo den geheelen dag en ook ge durende den nacht, die licht was. Hij voelde zijne armen met meer. Die waren reeds lang' verdoofd doch hij roeide maar door roeide maar door terwijl het zware schip steeds voor hem uitzeilde. «Eenmaal zag hij haar op het dek staan met de handen wijd uitgestrekt alsof zij vol angsttot hem riep, doch toen kwam er een ander achter haar, die haar met ge weld in do kajuit sleurde. «Toen de zou opkwam, kwam de morgenbries en deed het sehip volle vaart krjjgen. «Nn hielp het niet meer oi hij nog langer roeide; doch de knaap ging nu zitten, op de riemen geleund en staarde het schip na totdat het geheel aan den horizon ver dwenen was. «Terwille van de dochter doodde hij de moeder niet, zooals hij zich eerst op den terugtocht had voorgenomen. «Hij kon nn niet meer werken maar liep rond met plannen van zeltmoord, doch toen gebenrde het dat de «kamer- raad die tengevolge van zijn goedhartigheid al zijn geld verloren had, hem redde en bewerkte, dat hij ia Brögei- manns dienst kwam. «Twee jaar later kwam er eene zinneiooze vronw met een kind op den arm te voet van Rusland over de bergen. «Dikwijls zeeg ze neer. Eindelijk kwam ze thms bij haar moeder, doch zonder kind. «Daar lag zij langen tijd ziek en bniten kennis en als de knaap dan met haar sprak, dan verzocht zij hem, met eeu eigenaardigen glimlach, om maar door te roeien, dan zon hij haar ten laatste wel bereiken. «Denzeltden nacht hervatte zij haar dooltocht over de bergen. «En nn" aldus besloot Groote-Lars met een zwaren zacht, getuigende van levensmoeheid «en nu geloot ik, dat ik geroeid heb, zoolang ik het kon uithouden

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1