Buitenland. Nederland. zijn daarmee gemoeid, zoodat de verslaggever, die om half negen is gekomen, ongeveer om 12 nur zou kunnen heengaan een welbestede avond ziet er wel eenigszins at.ders uit. No wordt er natuurlijk aan beide kanten van den avond wel wat getorndmen komt wat later en gaat heen vóór den afloop, maar de avond is toch weg en misschien neemt maar 1 pCt. der lezers notitie van de vrucht daarvan. De namen der bestuurderen staan echter den volgenden dag in de courant; hunne vrienden en kennissen zullen lezen, dat zij mannen van beteekenis zijn en tegen den tijd, dat deze indruk mocht zijn uitge- wiseht, wordt weer een nieuwe vergadering belegd, waarbij natuurlijk do pers ook weer allervriendelijkst wordt ge ïnviteerd. Hoe meer verbrokkeling van armenzorg, des te meer streeling van persoonlijke ijdelheid liefdadigheid leent er zich zoo uitmuntend toe om zonder veel kosten zich wat op den voorgrond te plaatsen. Wij zien dat nu ook weer bij den nood der diamantbewerkers. Daarvoor is een commissie werkzaam, waarin mannen zitten, die vertrouwen verdienen en de stroom van giften, die naar haar vloeit, valt over het algemeen niet tegen. Men zou dus tevreden kunnen zijn maar neen, nu zijn er weer een aantal winkeliers, volstrekt niet van den eersten rang, die een deel willen oogsten van den zoeten roem om wat voor z'n medemensch over te hebben, een roem, die als do crisis eens voorbij is, misschien ook nog wel productief is te maken. Zij hebben vergaderd, een plan ontworpen en zijn toen dadelijk naar de couranten ge loopen om gastvrijheid te vragen iu de rubriek »Inge- zonden Stukken" en aldus de aandacht, te vestigen op hun strevendaar werden zij wel niet met open armen ontvangen, maar als het goede" doel zoo erg op den voorgrond wordt gedrongen, wil een redacteur door wei gering niet gaarne den schijn van ombarmhartigheid op zich laden. Zoo woekert het kwaad voort en wordt 't meer en meer gebruikelijk om anderer leed te exploi- teeren voor eigen verheffing. Noen, dan moet men den heer Dirk Bcercnd» hulde brengen, den man, bij wien het helpen van anderen een tweede natuur is geworden en die mooi op weg is op het gebied der liefdadigheid het gemis van A. 0. Wertheim te doen vergeten. Altijd staat hij klaar om gelden in te zamelen voor armen en ongelnkkigen als een snorder zijn paard verliest, kijkt hij Beerends maar meewarig aan en deze loopt zich dadelijk het vuur nit de sloffen om het geld voor een nieuwen knol bijeen te brengen. Natuurlijk heeft hij daarbij ook de pers noodig, maar hp misbruikt haar goedheid niet en voor hetgeen niet ie het redactioneel gedeelte thois behoort vraagt hij plaatsing op de advertentie-pagina, wat zooveel is als een erkenning, dat in een huis, waar men medewerking ondervindt, ook de schoorsteen moet rooken. De heer Beerends heeft daarbij den slag ervan om aan zijn aanvragen om hulp nog een tintje van voornaamheid te geven en op het gebied van het uitschrijven van Collecten is zijn bedre venheid eenig. Aan zijn organisatie-talent is de mooie opbrengst te danken van de inzameling voor de weduwen en weezen in Transvaal en Oranje-Vrijstaat en dit werk is zoo goed bevallen, dat hij 't nn nog eens met een deel van zjjn hulptroepen dunnetjes gaat overdoen ten behoeve van de diamantbewerkers. Dat zoo'n man nog niet in den gemeenteraad zit, is toch eigenlijk meer dan erg. Wien zullen wij daar eerlang zien Polak of Brninwold Riedel? De anti-revolntionaire leider heeft gezegd, dat 't lood is om ond ijzer, maar of zijn volgelingen dat nu wel heelemaal met hem eens znllen wezen, valt te be twijfelen. »Nederland en Oranje" zal van de twee kwaden den Nuts-secretaris zeker als het minst kwade kiezen, terwijl de vrienden der propagandaclub »Kenchenins" 't znllen honden met den werkman, ook al is deze rood. Hard gewerkt wordt er in het district, waar de her stemming plaats heeft, niet, vooral niet door de liberalen en zou 't niet onmogelijk zijn, dat de telkens geslagen Polak hier bij verrassing aan een zetel kwam. Nuttig zon hij op het Prinsenhof stellig kannen zijn en zijn aanwezigheid zou tevens de rechtmatige klacht ver zwakken over het niet-vertegenwoordigd-zijn van een deel der burgerij. Komt hij er dan ook ditmaal niet, zoo is dat slechts een qnaestie van nog wat langer wachten. De belangen der parlementaire sociaal-demo craten znllen nn binnenkort gediend worden door een dagblad, waartoe de Soc.-Dem. is uitgebreid. De redactie daarvan is in handen van een aantal bekende journa listen, die in de »bonrgeois-pers" hnnne opleiding ge noten en zp worden aangevoerd door het Kamerlid Troelstra. Of intnsschen de levensvatbaarheid groot zal wezen, is een andere vraag. Een geprononceerd partijblad ziet maar zelden den tijd aanbreken, dat 't zijn kosten nit eigen inkomsten kan dekken en nog des te bezwaar lijker zal dat gaan voor een socialistisch orgaan, waarin de meeste advertenties moeten komen van arbeiders, die nn eenmaal niet veel te missen hebben en wat zp over hebben, liever aan wat anders besteden. Had het voor uitstrevende element eigenlijk niet genoeg aan het Volks dagblad, dat do moeilijke eerste jaren heeft doorworsteld met het geld van een kapitalist, den heer Van Hall, en als nieuwsblad voor de arbeidersbeweging bezwaarlijk zal zijn te overtreffen Al die omstandigheden doen vreezen, dat de talenten der medowerkers niet znllen voeren tot het succes, dat zij op zichzelf volkomen zonden verdienen. Hij kon het niet langer uithouden. Steeds zwaarmoe diger van gedachten en vreemder in zijn gedrag, nam hij op zekeren dag, er was een hooge zee na een storm een oude, lekke boot en roeide daarmee naar een vischwater, waar hij eenzaam lag te visschen. Plotseling zag men van land, hoe hoog daar ginds de golven liepeD, als een geweldige, wit-gezoomde, zeegroene mnnr en een oogenblik later rolden de grooto brekers op het strand. 's Namiddags dreven de wrakstukken van de boot, aan land, doch het lijk van Groote-Lars werd nooit gevonden. Wordt vervolgd. BWeEBAWB. Nu de berichten uit Z.-Afrika den toestand onveranderd" melden, vestigt ieder de oogen op de pas geopende parlementszitting. In de troonrede prijst de Koningin den moed, de vaderlandsliefde en de toewijding, door de onderdanen nit alle deelen van hst Rijk getoond. Een ontwerp zal worden ingediend, om de federatie der vijf Australische koloniën te bekrachtigen. De militaire credieten zullen ruimschoots moeten worden uitgebreid, en de Vorstin vertrouwt dat het Lagerhuis die uitbreiding niet zal weigeren. In het Hoogerhuis is 't antwoord reeds gereed. De grondtoon van Salisbury's rede was, dat het thans niet het oogenblik is voor onvruchtbare critiek, doch om de banden in een te slaan, ten einde den oorlog tot een goed einde te brengen. In het Lagerhuis verklaarde de leider der oppositie, sir Henry Campbell-Bannerman, dat hp en zij, in wier naam hij sprak, besloten waren een krachtige voortzetting van den oorlog te steunen, ten einde do integriteit van Harer Majesteits grondgebied te verzekeren, doch ten opzichte van de omstandigheden, die aan den oorlog voor afgingen, verklaaida hij den toon en het karakter der gevoerde onderhandelingen te moeten betreuren. Hij zeide o.a.»Ik verwerp ten oenenmale de opvatting, dat critiek zon moeten worden uitgesteld tot na den oorlog. Thans is het tijd voor afdoende critiek. Er was niets om den oorlog of do toebereidselen tot den oorlog te rechtvaardigen. Wij moeten daaruit besluiten, dat bet geheele optreden der Regeering tijdens de onderhandelingen moest dienen om den Boeren vrees aan te jagen, in de hoop, dat zij zich zouden onderwerpen. Een dwazer geringschatting van den tegenstander of een volkomener misrekening is nooit voorgekomen in de geschiedenis. De Regeering beeft zich vergist, zoowel ten opzichte van het uitbreken van den oorlog als ten opziohte van onze tegenstanders en ten opzichte van de vereischten van den oorlog. ZlllD-AFRIHA. Generaal Bulier schijnt den moed nog niet op te geven hij las den 29 de volgende bood schap van KoniDgin Victoria voor aan de troepen van generaal Warren »Ik moet mijn bewondering uitspreken voor de troepen gedurende de afgeloopen moeilijke week, voornamelijk voor de regimenten die gij afzonderlijk ver meldt, en voor het volvoeren van uw moeilijken tocht." Buller hield daarna een toespraak tot de manschappen, waarin hij zeide, dat zij niet moesten denken, wijl zij uit hunne positie waren teruggetrokken, dat al hun werk voor niets was geweest. Naar zijn meening zonden zij den weg naar Ladysmith forceeren, en naar hij hoopte zonden zij biunen een week oinuen de stad zijn. Een aanvullingslijst van ongevallen in den strijd aan de Boven-Toegela van 20 tot 26 Januari bevat de namen van 23 gesneuvelden en 278 gewonden. Klaarblijkelijk zijn in deze cijfers niet de verliezen van Spionkop opgenomen. Lord Dondonald, over wiens uitblijven men zich ernstig bezorgd maakte, is met zijn cavalerie behouden bezuiden de Toegela teruggekeerd. Een scheepsongcluk. ESBJERG (Jutland). Het stoomschip Ren nes nit Hamburg is op 27 Januari bij élorensrif vergaan. Van de bemanning (28 man) verdronken er veertien de overigen werden gered. De kapitein schoot zich dood. De schipbreukelingen hadden een toevincht gezocht in het want en teerden daar op maïs en zont water. A T J E II De correspondent van de »N. R. Ct." te Batavia seinde den 30 Majoor De Beijer vervolgde den pretendent-sultan van Langkaban Mantjang (aan den bovenloop der Djamboe Ajer-rivier) naar Rampais. Luitenant Micheels werd gedood en zes inlandsche minderen werden gewond. Kapitein Van Daalen vervolgde Panglima Polim in Tamseh, maar vond hem niet. De bevolking was vriend schappelijk gezind". Werkelooze diamantwerkers. Evenals het huis Rotschild Son te Londen heeft het Parijsche hnis Rotschild 10.000 francs naar Am sterdam gezonden ten behoeve der werklooze diamant arbeiders. Te Egmond aan Zee is de algemeene vergade ring gehouden van aandeelhouders in de Naamlooze Ven nootschap Omnibusdienst »De Drie Egmonden". Uit de rekening en verantwoording bleek dat over 1899 van Egmond aan Zee heen en terng zijn vervoerd 27,769 passagiers. De ontvangsten bedroegen f 7578 de uitgaven f 7510. Het eerste jaar van den dienst werden 7000 passagiers vervoerd welk aantal in zes jaren tot bijna 28,000 is gestegen. Uit het verslag der afdeeling Eangedijk van de Vereeniging Het Witte Druis blijkt, dat deze afdeeling, hoewel nog slechts korten tijd bestaandereeds tot de grootste af deelingen behoort. In het afgeloopen jaar ver meerderde het getal leden met 150, zoodat de afdeeling nu reeds 500 leden telt. Den 29 heeft te Zullen een droevig ongeluk plaats gehad. De gezusters Schoonhovendie beiden slecht van gezicht warenzijn door de duisternis misleid te water geraakt in een vletsloot en beiden verdronken. Men vond de ongelnkkigen spoedigdocü slaagde er niet in de levensgeesten weer op te wekken. Een der vrouwen was gehuwd, de andere, ongehuwd, woonde te Utrecht. Vergiftiging. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde de wed. Soerensen tot levenslange gevangenisstraf, wegens vergif tiging met rattenkruid van man en dochter, ter verrijking van zichzelve met de levensverzekering en begrafenis- rechten van vergiftiging van den kostganger Cohen is zij vrijgesproken. Voorts is hare ontzetting uitgesproken nit de ouderlijke macht en voogdij. De beklaagde was volstrekt niet getroffen. Zeer waarschijnlijk komt zij in hooger beroep. Kolven. Te liutjebroek is een kollwedstrijd gehouden, waaraan 24 spelers deelnamen. De uitslag wasle pr. C. v. d. Oord Jr., te Lntjebroek, 2e pr. S. Onneweer, te Hoogkarspel en 3e prijs J. Ham, te Lntjebroek. De serie- prijs werd gewonnen door F. Ooteman, te Lntjebroek, met 52 punten. Texel. Den 27 is alhier overleden de heer P. Stikkel ond-secretaris dier gemeente. Langer dan 25 jaren had de overledene dat ambt met ijver en getrouw heid vervuld. Siechts weinige uren na zijn overlijden ontsliep ook zijne eehtgenoote. Hij zelf was 84, zijns vrouw 85 jaren oud. Bandfoouw-wlntercursussen. In ons land worden op het oogenblik 115 land- bonwwintercnrsnssen gegeven. Het getal cursussen, waar aan onderwijzers worden opgeleid voor de lagere akte- landbouwkunde, bedraagt 15. Yan de 2031 lotelingen nit de provincie Aoordholland, die in de eerste helft der maand Maart a.s. in dienst znllen komen, zullen worden ingedeeld: 100 by de zeemilitie, 150 bij het reg. gren. en jagers te 's-Gravenhage, 110 bij het le reg. inf. te Den Heider, 200 bij het 4e reg. van dat wapen te Haarlem, 90 bij het 7e reg. iuf. te Hoorn, 500 te Amsterdam en 200 te Naarden, 80 bij het 2e reg. huzaren te Haarlem, 30 bij het 3e reg. van dat wapen te Leiden, 50 bij het le reg. veld-artill. te Utrecht en Amersfoort, 50 bij het 2e reg. van dat wapen te 's-Gravenhage, 8 bij het korps rijdende artillerie te Arnhem, 170 bij het 2e reg. vesting-artill. te Naarden on 108 te Amsterdam, 120 bij het 4e reg. van dat wapen te Den Helder, 104 bij de pantserfort- artillerie te Haarlem, Den Helder en Mniden, 12 bij het korps pontonniers te Dordrecht, 20 bij de torpedisten te Brielle en 29 bij het korps genietroepen te Utrecht. De Zeevang. Met het onlangs nienw gestichte stoomgemaal van den polder »De Zeevang" is dezer dagen eene officieels proefmaling gehouden. Daarbij is gebleken, dat de water opbrengst, den gestelden eisch ver overtreft. Bij contract was namelijk bepaald, dat de centrifu- gaalpomp 33 M3 water per minuut moest uitslaan. Dit het rapport der deskundigen de heeren A. H. D. Rups, architect te Edam, en W. Klok Wzn., polderop zichter te Kwadijk bleek, dat in werkelijkheid 46'/j M3 water werd verplaatst, alzoo 40 °/o meer dan over eengekomen wasterwijl de machine een bracht ont wikkelde van pl.m. 70 indicateur-paardenkracht. Het bestuur van den polder »De Zeevang heeft dan ook zijn groots tevredenheid betnigd aan den leverancier, den heer Corns. Koning Jr., te Amsterdam. Banjert (Westerblokker.) In de onlangs gehouden algemeene vergadering van de coöperatieve vereeniging voor frnit- en groentenhandel >de Bangert" bleek, dat de toestand der vereeniging zeer gunstig mag genoemd wordeD. Ook ten opzichte van do iD het afgeloopen jaar verkregen resultaten kan met voldoening op het behaalde succes teruggezien worden. Door de vereeniging is het afgeloopen jaar naar de Engelsche markten verzonden 25373 pond hazelnoten, 18205 pond bessen, 10764 pond kruisbessen, benevens eenige diversen. Hiervoor is aan de leden uitbetaald netto f 5369 175. Dit is f 1662.485 meer dan in 1898. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 14.18 3/2. In deze vergadering werd ook besloten om voor re kening der Vereeniging aan te schaffen een sproeimachine voor natte en eene voor droge stoffen, teneinde de leden daardoor in de gelegenheid te stellen verschillende proeven te nemen op het gebied van bestrijding van planten ziekten en insekten-schade. Het ledental is in het afgeloopen jaar weer met twee toegenomen. Als het waarheid is, dat hot spreekwoord zegt, dat langzaam zeker gaat, data is voor deze vereeniging, de eenige in de Bangert, die gebaseerd is op zniver coö peratieven grondslag, zeker een schoone toekomst weg gelegd. (Enkhuizer Courant.) In eene vergadering van timmerbazen te Beemster was men het niet eens geworden over eene voorgestelde loonsverhooging. Naar aanleiding daarvan traden Zondag jl. twee leden van het Bestuur van den »Algemeenen Nederlandsehen Timmerlieden Bond" als pprekers op met het onderwerp »het nut van organisatie." De heer Goedhartvoorzitter van den Bond besprak het doelverbetering langB ordelijken en wettelijken weg van de positie der timmerlieden door verhoogicg van loon, kortoren arbeidsduur, verzekering tegen inva liditeit en ouderdom. Vooral op kleinere plaatsen werken, volgens spreker, de timmerlieden te langdaarom moest men door gemeenschappelijk samenwerken het vaststellen van een minimam-loon en een maximum-werktijd zien te verkrijgen. De neer Harren, bestuurslid van den Bond, betoogde de vreuschelijkheid van pensioen voor den onden werkman en beter toezicht op het bonwen van woningen. De beide sprekers drongen aan op stichting van een afdeeling Beemster van den Alg. Nederlandschen Tim- meriieden-Bond. Een der aanwezige timmerknechts deed opmerken, dat het oprichten van zulk eene aldeelicg te Beemster niet noodig is, omdat in die gemeente slechts één baas is, die een behoorlijk aantal knechts heeft, en deze juist uit eigen beweging hooger Joon heeft uitbetaald. (N. v. d. D.) Buma-prijsvraag. De commissie uit Ged. Staten van Friesland, ba last met het beheer van het aan de provincie vermaakte Buma legaat, looft een prijs nit van f 500 voor de beste, mits goedgekeurde beantwoording der prijsvraag, waarbij wordt verlangd »Eeu beknopte, door afbeeldingen toegelichte gezond heidsleer van het vee, ten dienste van ontwikkelde Ne- derlandsche veehouders. Onder vee worden verstaau de eenhoevige-, de herkauwende dieren en de varkens." De antwoorden moeten vóór 1 Januari 1901 worden toegezonden aan den secretaris dier commissie Mr. C. B. Menalda, griffierder Staten van Friesland,te Leenwarden. Harfngcarspel. De heer J. Frarj alhier heeft ontslag aangevraagd nit zijne betrekking van penning-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2