De oorlog in Zuid-Afrika. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Ns. 4322, 8791, 8930, 10738 en 11718 f 1000ns. 4528, 6204, 7172 en 17916 f 400; ns. 6815 en 10179 f 200 ns. 857, 2732, 3998. 4337, 7430, 8963, 11559, 11774, 12783, 13331, 13831,14028,14324 en 20493 f 100. Ns. 14579 en 15498 i 1000; Ns. 2667, 6119 en 8057 f 400; Ns. 1588. 11818, 13050 en 20325 f200;Ns.453, 2332, 6677, 7404, 10065, 11270, 14190, 16063, 17611, 18371 en 19062 f 100. meester van het Ambacht van Westfriesland genaamd Geestmer Ambacht. Do bevolking dezer gemeente is in de laatstver- loopen tien jarenslechts met vijf zielen vermeerderd. Bij de 7e volkstelling waren aanwezig 1085 m. en 973 v., samen 2058 en bij de laatste of 8e volkstelling 1055 m. en 1008 vr., samen 3063. Schermerhorn. In de vergadering van aandeel- honders der Vereeniging tot exploitatie van een Groen- tenproeftuin alhier is besloten den tninman van den proeftuin te verzekeren tegen ongelukken en besmette lg ke ziekten. De heer C. Nierop, opzichter der Schermeer, mag den 1 Februari den dag herdenkenwaarop hij vóór 25 jaren deze betrekking aanvaardde. Zeker zal het dezen ver dienstelijken ambtenaar, die ook als mensch vele vrienden telt, niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Aan de Gooische beetwortelsuikerfabriek is door baldadige hand de kraan van een stroopreservoir open gezet, waardoor een groot deel van den inhoud over het terrein wegliep. De politie doet onderzoek. Aanvaring. Op de rivier de Oude Maas onder Dordrechtis den 30 eene aanvaring ontstaan tusschen de passagiersboot »Thor VIIkomende stroomopwaartsen de sleepboot >Nieuwe Maasmond'', tengevolge waarvan laatsgenoemde boot na eenige minuten zonk. De bemanning werd met moeite gered door eene in de nabyheid zijnde sleepboot. Xcd. Faarden-Sfamboek. Maandag, den 26 Februari, heeft eene vergadering plaats van de afdeeling »Noordholland", der Vereeniging »Ret Nederlandsch Paarden-Stamboek", des namiddags 1 ure, in het café Krasnapolsky, te Amsterdam. In be handeling zullen o.a. komenverslag afgevaardigden algemeene vergadering benoeming van eene commissie tot onderzoek der rekening over 1899 bepaling van de plaats voor de volgende vergadering der afdeeling vast stelling begrooting 1900. Het bestuur der Afdeeling maakt bekend, dat de keu ringen voor de toekenning der rijks- en provinciale sub sidiën en premiën voor hengsten, minstens 3 jaar oud en voor hengsten geboren in 1898, zullen plaats hebben te Texel, op maandag 5 Maart, des voorm. 11 ure, a. d. Burg; te Schagen, op Dinsdag 6 Maart, des voorm. 10 ure, bij den heer C. Broersma te B e v e r- w ij k, op woensdag 7 Maart, des voorm. 11 ure, bij het Stations-Koffiehuis te Hoofddorp, op donderdag 8 Maart, des voorm. 10 ure, bij de Marktte Terschel ling, op Dinsdag 20 Maart, na de aankomst der boot. Voor deze keuringen zijn nit het provinciaal subsidie beschikbaar voor hengsten geboren in 1897 of vroeger, zeven subsidiën ad f 250 en wel 2 voor de Noorder-, 2 voor het Midden- en 3 voor het Zuiderdeelvoor heng sten geboren in 1898, zes aanhoudingspremiën ad f 150. Voorts uit het rijksubsidie voor elk deelvoor hengsten van 3, 4 of 5 jaar oud, een onderhoudsbijdrage van f400 en een bedrag van f 700 voor onderhoudsbijdragen voor hengsten, op de eilanden Texel, Terschelling en Wieringen te stationeeren. De toekenning der drie onderhoudsbedragen van f 400 heeft onder de volgende voorwaarden plaats a. de heng sten moeten ten volle bekroningswaardig zijn b. de be kroonde hengsten zullen minstens 2 jaren tegen een dek- geld van ten hoogste f 25 in het deel der provincie, waarin de bekroning is geschied, beschikbaar moeten worden gesteld c. de eigenaar is verplicht minstens een getal van 50 merriën bij den hengst toe te latend. aan denzelfden hengst zal de premie niet meer dan twee maal mogen worden toegekend, wanneer in volgende jaren deze premiën opnieuw mochten worden uitgeloofd. Voor Wieringen is eene onderhoudsbijdrage beschikbaar van f 200. Zij, die genegen zijn hunnen hengst op het eiland Wieringen te stationeeren, moeten tijdens de keu ring te Schagen hiervan aangifte doen bij de commissie en den hengst aldaar aanbieden. De hengst, die in rang volgt op de drie aldaar geprimeerden, komt voor dit stationnement het eerst in aanmerking. Voor Texel is eene onderhoudsbijdrage van f 250 beschikbaar, evenzoo voor Terschelling. Deze bijdragen worden toegekend aan de beste der aldaar aangeboden hengsten, mits bekroningswaardig. De naar aanboudingsbijdrage of subsidie mededingende hengsten moeten in het Stamboek zijn ingeschreven of op de keuring daarvoor zijn opgenomen en goedgekeurd. Er zal vóór de premie-keuringen gelegenheid worden gegeven ter opname van hengsten in het Stamboek. Hengsten geboren in 1897, in 1899 bekroond, moeten op die hierboven genoemde keuringen opnieuw worden voorgebracht. (Zie al. 2 art. 8 van het in 1898 gewij zigde reglement.) Houders van fokpaarden worden er aan herinnerd, dat de merriën, met welke zij naar eene aanhoudingspremie willen mededingen, in het Stamboek moeten zijn inge schreven, of daarvoor op den dag der keuring zijn goed gekeurd daarbij moeten zij door een aanbevolen Stam boekhengst zijn of worden gedekt. Indien eene geprimeerde merrie ontijdig haar veulen verwerpt, is de eigenaar verplicht, hiervan onmiddellijk eene, door twee bekende getuigen goteekende verklaring op te maken en deze den secretaris toe te zenden. Eigenaars van in het Stamboek ingeschreven hengsten wordt in hun eigen belang aangeraden hiermede op de keuringen te komen. Het onderzoek op cornage zal in galop plaats hebben Het bestuur behoudt zich de bevoegdheid voor de stand plaats van de met subsidiën of onderhoudsbijdragen be kroonde hengsten aan te wyzen en herinnert belangheb benden aan art. 6 van het reglement, waarbij nadruk kelijk is voorgeschreven, dat gesubsidiëerde hengsten lot den 1 Augustus van het keuringsjaar, binnen het be paalde deel der provincie moeten zyn gebleven en als dekhengsten werkelijk gediend hebben. Aangifte moet geschieden bij den secretaris, den heer W. Teengs, te Alkmaar, 8 dagen vóór de hierboven genoemde keuringsdagen. In de aangifte moet vermeld worden naam, kleur, teekens afstamming en geboorte jaar van den hengst. De verplichte hengstenkeuringen zullen plaats hebben op Texel 5 Maart, op Terschelling 20 Maart en te Schagen, Beverwijk en Hoofddorp op 6, 7 en 8 Maart. Alle in de provincie aanwezige dekhengsten, geboren in 1897 of Vroeger, in het Stamboek ingeschreven of niet, moeten hiervoor ter keuring worden aangeboden. 362e 8TAATILOTBB1J. 5e klasse, 11e lijst, 31 Jan. 5e klasse, 12e lijst, 1 Febr. Laatste Berichten. liet gevecht om Spionkop. LONDEN, 31 Jan. Het departement van Oorlog heeft een aanvullende lijst van de ongevallen bij Spion kop bekend gemaakt, behelzende de namen van 139 gesneuvelden, 392 gewonden, 59 vermisten, 4 krijgsge vangenen. Buller telegrapheert dat kolonel Thorneycroft, die het bevel gaf tot de ontruiming van Spionkop, daarvoor geen verwijt kan treffen zijn gedrag was bewonderens waardig. PRETORIA, 29 Jan. Volgens de officieels opgaven bedroegen de verliezen der burgers in den slag op Spi onkop 53 gesneuveld en 120 gewond. LONDEN, 31 Jan. Heden is te Aldershot plotse ling het bevel ontvangen om de vierde brigade cavalerie gereed te maken om zich onmiddellijk in te schepen. Be ©ymnasium-quaestle. Bewaar mij voor myn vrienden Vergun mij, M. de R., een kort woord naar aanleiding vau het hoofdartikel Verwarring door bijzaken" in uw nummer van 31 Jan. j.l. Aan het slot van dat artikel doelt de schrijver of schoon hij mijn naam niet noemt, zoo kennelijk op de door mij gevoerde oppositie op de meeting van 4 Jan., dat ik daarop gerust kan ingaan zonder vrees, dat men zich later zal kunnen verschuilen achter het vaak mis bruikte argument»Wien de schoen past etc. Voor ben die de meeting niet hebben bijgewoond en slechts uit het verslag (uitteraard kort en onvolledig), mijne argumenten hebben leeren kennen stel ik er prijs op een resumé te geven van mijne redeneering. Ik beweerde het volgende De waarde der klassieke studie laat ik buiten be schouwing geen onzer kan daarover grondig oordee- lenen die vraag is ook niet aan de orde. Men kan voor goed onderwijs niet te véél uitgeven als daaraan ernstige behoefte bestaatik betwist in casu die behoefte en vergelijk de Hoogere B. S. met het gymnasium de eerste is voor allen, het laatste alleen voor enkelen; die enkelen behooren bijna zonder uitzondering tot de meest welgestelden het is niet te verwachten en zelfs niet te wenschen, dat de oprichting van een gymnasium hier ter stede ouders, wien het anders niet zou voegen, er toe zal bewegen hunne kinderen te laten studeerener wordt dus gevraagd een belangrijke uitgave ten behoeve van eenige weinige welgestelde ingezetenen, terwijl de grootste toe vloed zal komen van de omliggende dorpen, te welker wille men in dit geval niet verwachten mag, dat de stad zich financiëele offers zal getroosten; het request oor deelt terecht, dat 't niet wenschelijk is een leerling, hetzij gelijktijdig de H. B. S. en de inrichting voor Hooger Onderw. tot het eindexamen toe, te laten bezoeken, hetzij hem eerst eerstgenoemde inrichting te laten afloopen, om daarna met de studie der klassieken aan te vangenhet request zwijgt echter over twee andere wegen, lo het dagelijksch heen en weer reizen naar Haarlem of Amsterdam (voorbeeldHilversum, welks schooljeugd dagelyks naar Amsterdam gaat, dat niet veel dichter bij is, dan Haarlem bij Alkmaar), 2o gelijktijdige voorbereiding aan beide genoemde inrichtingen alhier, daarna toelatings-examen tot de 5e klasse gym nasium te Haarlem of Amsterdam, alwaar de leerling desnoods een paar jaar in de kost zou moeten worden gedaan (hetgeen de hooge studie-kosten vergelijkenderwijs, niet noemenswaard opdrijft); de oprichting van een gym nasium lijkt mij, waar die beide wegen openstaan, zelfs voor de weinige geïnteresseerden, hoewel gewenscht, niet nood zakelijk dat een gymnasium, gelijk request en inleider beweren een belangrijk finantieel voordeel voor de stad zou zijn, betwist ik het grootste deel der leerlingen uit den omtrek zal dagelijks heen en weer reizendat gezinnen zich hier zullen vestigen, betwist ik evenzeer, de hoofden dier gezinnen zijn óf door hunne betrekking aan hun woonplaats gebonden en knnnen zich niet ves tigen, waar zij willen, óf zij zijn renteniers, en lieden, die in de kracht van hun leven reeds van hun renten knnnen leven, gaan niet te Alkmaar wonendat ambtenaars hier zouden blijven uitsluitend omdat hier een gymnasium zoude zijn, blijft steeds een hooge uit zondering en bovendien ia hun vertrek financieel geen nadeel, want zij worden vervangen. Waar dus m. i. de ernstige behoefte niet bestaat, waar 'tduidelyk is, dat de uitgaaf alléén zal komen ten bate van enkele vermogendenen naar mijne meeniDg de voorgespiegelde finantieele voordeelen voor de stad zeer luttel zullen zijn, mag Alkmaar daé-r de wettelijke ver plichting 12 jaar voornitloopen Het geldt hier (ik acht de becijfering van het request te laag, doch neem die over) een jaarlijksche uitgaaf van pl.m. f 7000.dat is de rente van t 200.000. Ik ben van den finantieelen toestand der gemeente zeer slecht op de hoogte, maar uit hetgeen zij tot nu toe naliet te doen en wat nog steeds op uitvoering wacht, komt 't mij voor, dat die toestand niet van dien aard is, dat deze uitgaaf voor dit doel geoorloofd is. Een schande is 't voor Alkmaardat de gezond heidscommissie jarenlang een vernietigend vonnis heeft geveld over het Gasthuis, totdat eindelijk particulier ini tiatief in den nood voorzagmet f 200.000 ren teloos voorschot hebben de tramverbindingen metEgmond, Bergen, en Oudcarspel haar beslag de deskundige adviezen, door Alcmaria ingewonnen voor behoorlijke instandhonding van Hout en plantsoenen zijn ter zijde gelegd, omdat de uitvoering te duur waskleine perceelen midden in den Hout gelegen heeft de gemeente door particulieren zien koopen, omdat de kas 't haar niet toestond de zwemschool is in een deplorablen toestand, toch is een goede zwemschool een noodzakelijke instelling in ons waterrijk landeen bron van genot voor een ieder en speciaal voor den minderen manomdat het hier de eenige gelegenheid is om kosteloos te baden. En als men spreekt van de .wettelijke verplichting", die zich over 12 jaren zal doen gevoelen, dan vestig ik, onder verwijzing o. a. naar de jongste begrootings- debatten over oorlog de aandacht op de wettelijke verplichting om hier sedert 12 jaar een schietbaan te hebben Eerst het noodzakelijke, dan 't wenschelijke, en komt dan dat wenschelijke aan de beurt, dan zal ik do eerste zijn om toe te juichen, als daarvoor een royaal gebouw wordt gezet of gekocht, in plaats van een bovenverdieping van een weeshuis daartoe in te richten. Men beschuldige mij dus niet van verkeerde zuinigheid, want dat verwijt is onverdiend. Ziedaar, in korte trekken weergegeven, wat ik gezegd heb 1 Nu kan men dat onjuist vinden, en het bestrijden men kan ook gelijk de schrijver van 31 Jan. het Engelsche spreekwoord volgen: »als de zaak zwak is, kan men nog altijd den advocaat der tegenpartij af takelen En als dat aftakelen met lichte hand op geestige wijze gedaan wordt dan is dat wel niet juist of waar dig maar heeft het althans de verdienste amusant te zijn. Doch als dat gesjhiedtdoor plompweg het gezegde uit zijn verband te rukken van den tegenstander te beweren, dat hij .pogingen aanwendt om het gedaan verzoek te ontwikkelen met bijzaken", dat hij met .dus genaamde beginselen" voor den dag komt, dat hij zwem scholen en schietbanen veel verkieselijker acht dan onder wijs omdat hg voor het intellectueel peil van het volk niets voeltalles met een goedkoop vuurwerkje van be scheiden zelfverheffing aan het slotin den vorm van een beschimmeld alledaagsch en afgesleten latijnsch zinnetje zie dan is dat evenmin juist of waardig en allerminst amusant! De geheele gymnasium-zaak begint mij, ronduit ge zegd, te vervelen. Persoonlijk laat de quaestie mij absoluut koud en het is oorspronkelijk volstrekt niet mijn bedoeling geweest mij er mede te bemoeien. Maar toen ik mij in particuliere gesprekken had laten ontvallen, dat ik er niet vóór was, hebben een tweetal commissieleden er bij mg op aangedrongen op de meeting te komen en mjjn gevoe len daar uit te spreken. En toen ik dat gedaan had, en naar ik geloofniet op ongepaste of onbetamelijke wijze werd ik door de meeste voorstanders scheef aangekeken. Ik achtte dat niet billijk, maar heb mij daarin geschikt. Doch nu komt daar, na verloop van circa een maaud, een anonyme hoofdartikelaar mij nog eens in 't zonnetje zetten, en legt mij allerlei onzin in den mond, omdat hij meent, dat dit in zijn gymnasium- kraam te pas komt Dat wordt toch inderdaad te dwaas! Ook voor de heftigste gymnasium-voorstanders, voor hen, die het thans totstandkomen dier inrichtingeen levensbehoefte voor de gemeente achten, bestaat er geen reden om op mij, omdat ik in de minderheid en een tegenstander ben, los te hameren, als ware ik bet hoofd van Jut! Dat is toch niet de aangewezen weg om de wenschelijkheid van een gyrrnasium te bepleiten 1 Mij althans M. de R., lokt deze wijze van debatteeren niet aan ik zeg U dank voor de verleende plaatsruimte en geef U tevens de verzekeringzij zal U welkom zijn dat ik men moge voortaan hameren zooveel men verkiest niet meer op de zaak denk terug te komen. Met hoogachting Alkmaar Van UEd. de dw. dr., 31 Jan. 1900. COHEN STUART. Boor de politie aangehouden. In den avond van den 31 is door de politie alhier aangehouden de öOjarige papierventer-bedelaar Tj. R., die reeds vroeger in een rijks werkinrichting vertoefde en nu weder in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond, als zijnde door bet Kantongerecht te Hoorn in 1899, wegens herhaalde openbare dronkenschap, veroor deeld tot een jaar opzending. Eveneens is naar het huis van bewaring overgebracht de 45jarige zadelmaker G. W., die, dienzelfden avond wegens dronkenschap gearresteerd, blijkens het Alge meen Politieblad nog een 3tal vonnissen te zijnen laste had. 2 Jubilarissen. De concierge in het stadhuis en bode van het ge meentebestuur van Alkmaar A. Bolderink, herdacht den 1, onder vele blijken van sympathie, zoowel van het gemeentebestnnr als van vele gemeente-ambtenaren en vrienden, den dag waarop hg vóór 25 jaar als bode in dienst trad. Op denzelfden dag ondervond de besteller van het telegraafkantoor H. H. Smorenberg, die op een ge- lyken diensttijd te wijzen heeft, vele blijken van be langstelling met zijn zilveren feest. De barometerstand was des morgens 8 uur als volgtden 21 770.2 den 22 766.9 den 23 766.0 den 24766.2 den 25 766 1den 26 769.6 den 27: 752.9; den 28: 759.0; den 29: 761.9; den 30: 761.8; den 31: 756.1 den 1 764.4. Sterfte. Gedurende de maand Januari overleden alhier 66 personen, een getal dat in vele jaren niet is bereikt. Zij verdeelden zich naar den leeftijd als volgt: 10 beneden het jaar; 4 van 15 j 1 van 5 10 j.2 van 10 20 j. 4 van 20—30 j.; 3 van 30—40 j.3 van 40—50 j. 12 van 50—60 j.11 van 60—70 j 12 van 70—80 j. 9 van 80 90 j. De gemiddelde leeftijd van de overledenen was 481li jaar. Behalve deze overledenen werden 3 kin deren levenloos aangegeven.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3