Nederland. baggering «deze gracht nit een sanitair oogpunt be schouwd nimmer schadelijk kan zijn omdat zij eene slechts korte en rechtstreeksche verbinding vormt van het Luttik Ondorp naar het kanaal''. B. en W. meenen, dat de tijd nog niet is aangebroken om het dempen van de hierbedoelde gracht in ernstige overweging te nemen al ware het alleen bij de uit- eenloopende inzichten omtrent het nnt van het werk om de daaraan verbonden kosten begroot op f 11800. B. en W. stellen daarom voor te besluiten aan de adressanten te berichten dat het dempen van den Kooltuin vooralsnog niet wenseheljjk wordt geacht. De heer de Groot betreurt het dat de voor- en tegenstand hier gelijk staat. Daarom zal hij thansgaarne met B. en W. meegaan Een enkele uitnoodiging zou hij echter tot hen willen richten en wel deze, om gedurende den aanstaande zomer na te doen gaan, welke stank uit den Kooltuin opstijgt vooral als er een stoomboot passeert. De toegang tot de straat is onvoldoende. Twee karren kunnen er niet passeeren, maar rijden elkaar te water In de toekomst zal bet zeker beter zijn de gracht te dempen daardoor zal eene betere verkeersverbinding tot stand komen, vooral van belang voor de graan- en zaad- markt. Voor zich zelf was hij gaarne met een voorstel tot demping meegegaan. De Voorzitter hoopt, dat de stank zal verminde ren als de bewoners willen medewerken om geen vuil in bet water te werpen en er flinke uitbaggering plaats vindt, waarop bij de gemeentebegrooting voor dit jaar is gerekend. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Grond aan het Scharloo. 6. Van den Stationsweg komende vindt men op het Scbarloo aan de linkeihand op het onbestraat gedeelte een hek'twelk 2.8-5 M. naar voren springt en een open terrein van F. Smit van den openbaren weg afscheidt. Trekt men een lijn van den hoek van het perceel Sta tionsweg No. 2 naar den hoek van het perceel Scharloo No. 26 dan ligt ten westen van die lijn een driehoekig stuk particulieren grond 'twelk verhindert, dat het voet pad regelmatig wordt doorgetrokken. Het bezit van het bedoelde driehoekig stukje grond is voor de gemeente van groot belangomdat daarmede een hoofdtoegangsweg tot de stad aanmerkelijk kan wor den verbeterd. De eigenaar F. Smit is bereid het over te dragen voor een prijs berekend naar f 20 per M1., welke bereidverklaring van kracht blijft tot 15 Maart a,s. Het komt B. en W. voor dat de gemeente tot den aankoop moet besluiten weshalve zij voorstellen te be sluiten Van F. Smit voor de gemeente in koop over te nemen een driehoekig stukje grondter grootte van pl. m. 12.50 M*. aan 't Scharloo voor eene som van f 250 zullende de koopster dezen grond van den particulieren grond afscheiden zonder daartoe een muur of schutting te plaatsen. De Voorzitter wil aan dit voorstel weinig toe voegen. Hij wenscht in herinnering te brengen de woor den van den heer van den Bosch, gesproken bij den aan koop der huisjfs ten behoeve der gasfabriek »Bnurmans grond komt maar eens te koop." De heer Kraakman betuigt B. en W. zjjn dank voor dit voorstel. Het wordt aangenomen zonder stemming. Hlool ln de Wleuwpoorf slaan. 7. De heer P. Gehrels heeft verzocht1°. hem van den last tot aansluiting van zijn perceel aan den Kennemer- straatweg aan het in de Nieuwpoortslaan aangele hoofdriool te willen ontslaan 2°. hem het voor die aan sluiting gestorte bedrag van f 20 te willen doen teruggeven Het komt B. en W. voor dat er bezwaren bestaan tegen de inwilliging van dit tweeledig verzoek. Wijl er tot dusver in de nabijheid van des adressants woning geen hoofdriool aanwezig was, werd met den bestaanden toestand genoegen genomen. Nu daarin verandering is gekomen kan niet anders dan op grond van art. 230 der Algemeene Politie-verordening worden geeischtdat in den afvoer van vuil- en hemelwater «behoorlijk" worde voorzien. Punt 1 is dus voor inwilliging niet vatbaar. En daar de inwilliging van punt 2 in strijd zou zjjn met den inhoud van 's raads besluit d.d. 26 Juli 1899 No. 3, stellen zij voor te besluiten: aan den heer P. Gehrels te berichten dat zijn tweeledig verzoek niet kan worden ingewilligd. De heer Blum juicht het toe, dat B. en W. stipt de voorschriften van de bouwpolitie handhaven. Er zijn in deze gemeente nog te veel perceelen die den naam van wo ningen niet verdienen. Toch kan hij met dit voorstel niet meegaan. Indert^d hebben B. en W. genoegen genomen met een afvoer van vuil water, zonder rioleering. Nu is er in de Nieuwpoortslaan een riool gekomen en nu moet adressant in dat riool aansluiten. B. en W. beroe pen zich daarbij op art. 230 der algem. politieverorde ning. Doch spr. kan daaruit de verplichting tot riolee ring niet lezen voor huizen, die reeds gebouwd zijn. Hij kan zich daarom zeer goed voorstellen, dat adressant niet kon begrijpen, waarom hij moest betalen. Nu is f20 betrekkelijk een klein bedrag en 't is goed, dat er op de gezondheid wordt gelet, doch door adressant zijn de kosten van aansluiting moeielijk te voldoen, daar art 230 alleen toepasselijk is op nog te bouwen huizen. De Voorzitter meentdat adressant by vorigen spr. wel wat al te veel in beklag is. Het huis is zijn eigendom financieel behoeft de bijdrage voor aansluiting dus geen bezwaar te zijn. De hygiënische toestanden heeft men door den aanleg van een riool bevorderd. Daar'n aan te sluiten is zeker niet onbillijk. Art. 230 al. 1 niet van toepassing, maar wel de 2e alinea. Bij het bou wen van zjjn huis hebben B. en W. adressant tot weder opzeggens vergunning verleend tot het hebben van een bodemlooze zinkput. De heer Blum antwoordt, dat in het laatste geval de adressant tot rioleering kan worden gedwongen, als de vergunning voor een zinkput is ingetrokken. De heer de Groot vraagt of het juist is, dat niet aan alle bewoners dezelfde verplichtingen zijn opgelegd. De Voorzitter zegt, dat allen thans over dezelfden kam zijn geschoren. De heer P r e ij e r zou een jaar uitstel willen verleenen. De Voorzitter kan dat niet aanraden. Het per ceel is onbezwaard eigendom. Wekelijks ontvangt de adressant van het Rijk eene vergoeding voor huishuur van f 2,25 geldelijk bezwaar bestaat er dus niet. een een eener s G De heer Kraakman gelooft, dat art. 230 Algem Pol. Verord. ten deze niet van toepassing is. Adressant heeft volgens dat art. gebouwd. Spr. zou echter gaarne vernemen of de aansluiting al heeft plaats gehad. ïs dit het geval dan is hij de bijdrage zeker verschuldigd. Dit is don Voorzitter onbekendwel heeft de betaling plaats gehad. De vergunning voor een zinkput is ingetrokken, zoodat het perceel thans niet voorziet in behoorlijken afvoer van vuil en hemelwater. De heer van den Bosch geeft in overweging, deze zaak aan te houden. B. en W. zullen dan een en ander nog eens kunnen nagaan. Daartoe wordt zonder stemming besloten. Stoomtram ËgmondAlkmaarBergen. 8. Na uitvoerige discussie werd besloten, alvorens een definitief besluit te nemen omtrent het verleenen van renteloos voorschot ad f 20.000 en het nemen van aandeel ad f 10.000, de zaak te stellen in handen commissie, waarin werden benoemd de beeren mr. J. P. Kraakman, mr. H. Boelmans ter Spill, de Groot, W. F. Stoel en N. Glindermau. In een volgend nummer komen wij uitvoeriger op de behandeling dezer zaak terug. Plaatsgebrek noodzaakt ons thans tot bovenstaande korte mededeeling. Onderwijzer vierde gemeenteschool. 9. Ter vervulling der vacatureontstaan door het aan den heer G. J. van der Ploeg verleend eervol ontslag, wordt benoemd tot onderwijzer aan de vierde gemeente school uit de volgende voordracht 1. D. de Jong, onderw. te Daezum (gem. Grootegast), 2. A. J. Romeijn, Broek in Waterland, 3. D. Buitenhuis, Delden, de hoer D. de Jong met algemeene stemmen. Afstand van grond. 10. M. A. Vester, curator over Franciscus Voster alhier, heeft verzocht te willen medewerken tot het op maken eener akte van rectificatie wegens foutieve ka dastrale tenaamstelling van een strook grond, groot- pl.m. 150 M2., gelegen langs de oostzijde van het zoogenaamde Koolhofje." De hierbedoelde strook grond is voor zoover kan worden nagegaan, steeds beschouwd als te behooren aan de opvolgende eigenaren van genoemd hofje. Uit een kaart van het jaar 1597 blijkt echter, dat de hierbedoelde open strook grond van ouds aanwezig is geweest en destijds bet Vijvertje (toen water) verbond met de Oudegracht. Het Vijvertje liep van de plaats waar tegenwoordig de Israëlietische kerk staat in zui delijke richting door het terrein van de tegenwoordige houtkooperij van C. Baan naar de Oudegraeht, alwaar het watertje overbrugd was. Uit deze omstandigheid mag worden opgemaakt, dat de bedoelde strook grond, die vroeger zeer stellig tot de openbare wegen der gemeente behoorde, niet t9n onrechte in het kadaster ten name der gemeente bekend staat. B. en W. lieten daarom aan den belanghebbende weten, dat zij zijn verzoek bij den Raad niet konden onder steunen, maar zij verklaarden zich bereid de genoemde vergadering voor te stellen om den grond, die voor de gemeente eene betrekkelijke geringe waarde vertegen woordigt, voor een geringen prijs van f 0,75 per M2 van de hand te doen, waarmede door den belanghebbende genoegen is genomen. In verband met, het bovenstaande stellen B. en W voor te besluiten I. den hierna sub II aan te duiden grond te verklaren voor den openbaren dienst niet meer bestemd te zijn II. aan F. Vester in koop af te staan een strook ge meentegrond ter grootte van pl.m. 150 M2., gelegen aan de oostzijde van het zoogenaamde «Koolhofje" voor eene som van f 112.50, berekend naar een ver koopprijs van f 0.75 per M2., welk bedrag bij het verlijden der op te maken koopakte aan de gemeente moet worden betaald. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Uitgifte van grond ln ertpacht. 11. De Noordhollandscbe Vereeniging «kef Witte Kruis' heeft verzocht, teneinde bij den ontsmettingsoven alhier eene waschplaats met woning voor den ontsmetter te kunnen bouwen, haar een strook grond, uitmakende een gedeelte van het perceel genaamd «Klein Hargen", in erf pacht te willen geven. B. en W. meenen, dat een zoo gunstig mogelijke beschik king op dit verzoek door het algemeen gemeentebelang wordt geboden. Bjjzondere waarde voor eenig aangewezen doel heeft de aangevraagde grond niet. De tram naar Amsterdam zal door het uitbreiden der ontsmettings inrichting geenerlei hinder ondervinden. Een erfpachts recht van f 2.50, evenals voor het vroeger in erfpacht uitgegeven stuk grond voor den ontsmettingsoven, komt hun voldoende en billijk voor. Daarom stellen zij voor te besluiten I. Adres bewoners Tuinstraat. Nadat de heer van den Bosch aandrong op eene spoedige behandeling van het den 30 Aug. 11. ingekomen adres van bewoners der Tuinstraat, om behardiug en verlichting dier straat en de Voorzitter daarop mede deelde, dat de volgende vergadering de voorstellen van B. en W. ter zake den Raad zullen bereiken, wordt de vergadering gesloten. het hierna sub II bedoelde stuk gemeentegrond te verklaren voor den openbaren dienst niet meer be stemd te zijn II. voor den tijd van 42 jaren en 3 maanden, aanvan gende den 1 Februari 1900 in erfpacht uit te geven een stuk gemeentegrond ter grootte van pl.m. 144 M2 deel uitmakende van het perceel genaamd «Klein Hargen" tegen eene jaarlijkocbe erfpacht van f 2,50 telken jare te voldoen vóór 1 Juni. De heer Boelmans ter Spill maakt de op merking dat het terrein niet met paaltjes was afgebakend terwijl de stukken zulks melden. De Voorzitter zal deze opmerking ter harte nemen De heer Kraak man heeft tegen het voorstel geen bezwaar. Alleen zou hij de volgende voorwaarde willen verbinden: «Het erfpachtsrecht vervalt, wanneer het «zonder vergunning van den Gemeenteraad aan een ander «wordt overgedragen en de inrichting gedurende een «jaar niet geëxploiteerd wordt." De Voorzitter zegt, dat B. en W. tegen deze voorwaarde geen bezwaar hebben en haar overnemen. Aldus gewijzigd wordt het voorstel zonder stemming goedgekeurd. Hoofd. Omslag. 12. Wordt vastgesteld het tweede suppletoire kohier van den hoofdelijken omslag, dien3t 1899, tot een be lastbaar inkomen van f 29810 en een invorderbaar be drag van f 375,345nadat de deuren vooraf een wijl waren gesloten. De oorlogskosten. Aan een opstel van A. J. Wilson in de «Investor's Review ontleent de »N. R. O.", dat de rechtstreeksche kosten van den oorlog tot dusver 13,250,000 moeten zijn. Indien de oorlog over een maand afgeloopen was dan zou het verlies wegens het stilstaan van de Zuid- afrikaansche goudmijnen reeds op 20 millioen geraamd kunnen werden. Maar dat zijn nog slechts gedeelten van de geldelijke verliezen die Engeland door den oorlog lijdt. Als de oorlog nog enkele maanden duurt dan zullen, zegt Wilson, zoowel de Kaapkolonie als Natal ruimschoots uit Londen geholpen moeten worden, wil men een bankroet vermijden en de vernieling van gebouwen, spoorwegen, gewassen enz. op het oorlogsterrein gaat steeds voort. Bij dat alles is nog niet gerekend de enorme waardevermin dering tjjdelijk althansvan de staatspapieren. De uitvaart van Generaal Tan der Heyden. Uit alle deelen des lands waren den 30 deputaties van het Nederlandsche en het Indische leger naar Arnhem gekomen om tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van generaal Van der Heyden. Een detachement uit de invaliden van Bronbeek volgde de baar en zeven onder officieren droegen de slippen van het lijkkleed. Aan het grai herdacht minister Oremer de groote verdiensten van don overledene en stelde hem tot voorbeeld aan de jongeren. Zijn adjudant SchwiDg bracht den laatsten groet der invaliden en een zwager van den overledene dankte voor de betoonde eerbewijzen, in de eerste plaats de vertegen woordigers van HH. MM. de Koninginnen. Vele opper-vlag- en hoofdofficieren van alle corpsen waren aanwezig en het aantal huldeblijken in den vorm van kransen was zeer groot. Stranding van de „Iilvadla." Het »N. v. d. D." meldt aaugaande deze stranding nog de volgende bijzonderheden Het schip was met 30 koppen bemand. Er waren een tiental Terschellingers aan boord gekomen tot het af bren gen van het schip. Plotseling echter stak een felle noordwesten wind op. Noch de sleepboot «Neptunus", welke in de onmiddellijke nabijheid lag, noch do reddingboot, welke het schip nau welijks had verlaten wijl de bemanning der «Livadia" niet van boord wilde gaan, was in staat de gestrande stoomboot te naderen. Reeds spoedig maakte het schip zooveel water, dat de veertig personen, die er op waren, allen hunne toevlucht naar de brug namen en daar den geheelen hangen nacht moesten doorbrengen. Den volgenden morgen gingen weder twee reddingboo ten uit naar het in nood verkeerende schip, doch aan geen van beiden mocht het gelukken het schip te berei ken. Van het strand af was het zichtbaar, met wolk eene angstige spanning de schipbreukelingen de pogingen volgden, welke gedaan werden om ben te redden doch hoe ook de wakkere bemanning der beide reddingbooten hunne krachten inspandende storm en de zee waren hun te machtig ook ditmaal bleef huu edel pogen vruch teloos, terwijl de familiebetrekkingen der tien Terschel lingers, die zich op de «Livadia" bevonden, wanhopig op het strand stonden. Ten tweede male werd het nacht on onttrok de duis ternis de arme schipbreukelingen aan het oog van hen, die zich op het strand bevonden. Onafgebroken echter gedurende twee dagen en nachten hield het Bestuur der Reddingbooten de wacht op het gure strand, om bij het eerste geschikte oogeublik terstond handelend te kunnen optreden. Dat oogenblik kwam in den vroegen morgen van den tweeden nacht. Te 4 uren gingen de beide reddingbooten nogmaals uit en ongeveer terzelfder tijd verliet ook de «Neptunus" met twee booten van het loodswezen de haven. En ditmaal mocht het hun, na ontzaglijke inspan ning met vereende krachten gelukken alle veertig de schipbreukelingen te redden. Groot was de vreugde, toen de «Neptunus" met de gered den de haven binnenstoomde, waar een stroom van men- schen hen opwachtte. In elk vaartuig woei de vlag. De toestand der geredden was, na hunne twee dagen en nachten lijden, vrij bevredigendgelukkig, dat het in dien tijd niet heeft gevroren, anders zou hun toestand ellendig zijn geweest. Het schip zoowel als de lading bestaande uit suiker en thee is geheel verloren. Het was een prachtig Btoomschip, eerst twee jaar geleden gebouwd. De schade wordt geschat op ruim een half millioen gulden. Heerhugowaard. Nog steeds gaat men hier voort met 't «scheuren" van grasland. Ook onze bosschen verdwijnen gaandeweg en worden in bouw akkers herschapen. Do landbouwers, die de kool voor een groot deel hebben overgehouden, maken uitstekende zaken, daar thans flinke prijzen worden besteed, althans voor gele en roode kool. Voor le soort gele kool wordt 15 gld. besteedvoor roode 13 gld. Wat Nieuwleven heeft beproefd, n.l. ook veilingen te houden van z. g. dorschkool, zal thans worden beproefd te Broek op Laugendijk, waar Dinsdag j. 1. deze veilingen zijn aangevangen, Voorloopig zal eiken Dinsdag en Vrijdag deze afslag worden gehouden waarop dan ook uien rapen bieten wortelen enz. kunnen worden geveild. Meer en meer wint ook in deze streken de over tuiging veld, dat veiling der landbouwproducten de beste manier van afzet is. Te Bitssum is het zielental in het afgeloopen jaar met 11,7 pCt. vermeerderd. Drie jareu geleden was deze gemeente naar de bevol king de 17e van Noordholland, thans is zij de elfde ge worden. In dat korte tijdsbestek is zij Purmerend, Wor- merveer, Texel, Enkhuizen, Edam en Weesp in zielental vooruitgekomen. Drukkerjj v. Horms. Goster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6