No. 15. Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900 ZONDAG 4 FEBRUARI. Verwarring door bijzaken. Nederiand. Stadsberichten. Buiten laud. J)e oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Olnsd»g-, Donderd a g- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar! ©,8» 5 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlgke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f ©,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer 1 3. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Cohen Stuartvoorkomende in ons nummer van Vrijdag2 Februari j.l., zij het ons vergundeene enkele opmerking te maken. Met deze opmerking is het onze bedoeling nietmet den geachten inzender in debat te treden. Een debat met hem, over deze aangelegenheid, schijnt ons niet toe tot opheldering der zaak te kunnen leiden omdat de inzender blijkbaar geneigd isin iederdie voor de oprichting van een gymnasium gestemd is iemand te zien die op hem persoonlijk wil aanvallen die gelijk hij zegtop hem wil loshameren. De inzender beschouwt zich als een slachtoffer. Hoe komt hij daartoe Hij verkeert in de meening, gelijk uit zijn breedvoerig opstel blijkt, niet slechts dat op hem wordt losgehamerd, maar dat men vuurpijlen op hem richtvuurwerk voor hem afsteekt, dat men hem scheef aanziet, dat plompweg zinnen, door hem samengesteld, uit haar verband worden geruktdat hij in het zonnetje wordt gezet enz. De geachte inzender verkeert, in deze, o. i. volkomen in dwaling. Het is thans wij meenen dit uitdrukkelijk te moe.en verklaren onze bedoeling evenmin als met ons opstel van 31 Januari om slagen te doen vallen op mr. ->tuart s hootd hetwelk hij zeil doch geheel ten onrechte vergelijkt met dat van Jut. De schrijver van gemeld artikel van 31 Januari ver schuilt zich evenmin achter anonymiteitgelijk de inzenderdie ook hierin vijandelijkheid zietvermeent. Hier te lande is het geen gebruikhoofdartikelen te onderteekenen aangezien de redactie der courant daar voor verantwoordelijk is. Deze verantwoordelijkheid neemt, dat spreekt van zelf, de redactie ook in dit geval aan. Hetgeen dezerzijds word betoogd, had met persoons- quaestiën niets hoegenaamd te maken. Doch het scheen aan de Redactie toe, dat de vraagof de oprichting van een nieuwe instelling van onderwijs gowenscht was of niet, niet noodeloos ingewikkeld mocht worden voorgesteld. Er zijn sommigen, die het met zorg uitgewerkte plan der commissie meenen omver te kunnen werpen, door andere gewenschte zaken op den voorgrond te stellen. Ook van den heer Stuart ontvingen wij den indruk, dat hij eene zwemschool en eene schietbaan prefereert boven een gymnasium, en dat hij, door deze preferentie te ken nen te geven, in den waan verkeerde, hiermede iets van belang te hebben betoogd. Dezen indruk ontvingen wij, en hij werd ook door onzen verslaggever genoteerd wij zien ook nu niet in, dat zijn verslag minder goed zou zijn, of te kort en te onvolledig. Onzes inziens raakt echter zoodanige argumentatie de zaak niet en is zij niet overtuigend. Zij, die andere in stellingen hier ter stede wenschen te vestigen, kunnen op gelijke wijze als de gymnasium commissie deed, daar van een plan bewerken en aan den Raad doen toekomen. Doch indien sommigeu zich vereenigen tot een voorloo- pige commissie tot. opheffing van den deplorabelen toe stand van de zwemschool, dan is dit plan niet afkeurings- waardig, omdat b.v. het plantsoen verbetering eischtl Eene aanbevelingswaardige zaak wordt niet minder ge- wenscht, omdat audere gewenschte zaken nog niet zijn tot stand gebracht. Dat door zoodanig te redeneeren, verwarring wordt gesticht, 't scheen ons onder meer noodig toe, dit uit een te zetten en het kwam ons aller minst in de gedachte, het hoofd van den geachten inzen der te treffen. zijn zij klein als het beteekent tegenhouding in plaats van bevordering der vrijheid dan i° het de plicht van ieder eerlijk burger dien geest te vernietigen, omdat anders die geest stellig ons zal vernietigen.'' De afgevaardigde Evans vroeg of de briefwisseling onlangs in de «Ind. Beige'' gepubliceerd, waaruit de medeplich tigheid van Fairfield, den sedert overleden onder-secretaris van koloniën, aan den Jameson-inval blijkt, echt is, en of Chamberlain daarvan indertijd kennis had gedragen. Cham berlain antwoordde: Mijn persoonlijke bekendheid strekt zich slechts uit tot twee of drie brieven van Fairfield en tot een, gericht aan het departement van koloniën. Deze zijn in hoofdzaak juist, maar niet woordelijk ik droeg daar van vroeger geen kennis. Ik kreeg pas bericht van het bestaan der briefwisseling een paar dagen, voordat zij gepubliceerd werd. "Wat de brieven van Fairfield betreft, geloof ik niet, dat ik die vroeger zag, maar ik twijfel er niet aan, of zij werden op mijn last geschreven." Dit zonderlinge antwoord van den man, die meer en meer het werktuig van den krachtigen, suergiekea Rhodes blijkt te zijn geweest, is voorshands door de oppositie voor kennisgeving aangenomen te juister tijd zal zij onge twijfeld op dit punt terugkomen, en zich niet met een kluitje in het riet laten sturen. BUID-AFRIKA. Volgens de laatste aanvullings lijsten bedragen de verliezen bij Boilers mislukte poging tot omtrekking 1891 aan gesneuvelden, gekwetsten en ver misten en nog is zelfs de laatste lijst niet aangekondigd. Een telegram meldt dat Bulier opnieuw de Toegela zonde zijn overgetrokken op drie verschillende plaatsen en dat hij zich sterk gemaakt zou hebben binnen een week te Ladysmith te zullen zijn. De »Times" verklaartdat de Boeren, de onmogelijk heid inziende Ladysmith te bestormen, voornemens zouden zjjn de rivier bezuiden de stad af te dammen, om daar door de stelling der Engelschen te doen onderloopen en op die wijze de troepen en bewoners uit hun bomvrije kelders te verdrijven. KAïRO, 2 Febr. Twee Soedaueeeche bataljons zijn aan het muiten geslagen. De Regeering zond kolonel Wingate I om met hen te onderhandelen. Het leger klaagt over slechte behandeling en over het feit dat Egyptische troepen tersluiks over de Roode Zee naar de Kaap zijn gezonden. Een aantal Engelsche officieren en ambtenaren in Egyp- tischen diensthebben voor onbepaalden tijd verlof gekregen om naar Zuid-Afrika te gaan. Men vindt dat deze feiten in strijd zijn met de neutraliteit. De Regeering ongerust over de houding der zwarte 1 troepen, heeft den Khedive verzocht zijne tusschenkomst te verleenen. Deze heeft den troepen aangeraden te gehoor zamen. De ongerustheid houdt aan nu Egypte bijna ontbloot is van Europeesche troepen. PARIJS. Aan de »Petit Temps" wordt uit Londen geseind Eeu blad meldt, dat Lord Roberts nog 90.000 man heeft gevraagdte lichten uit de militie-reserveen die onmiddellijk zullen gemobiliseerd worden. E TB ©Eli AM DDe debatten in het Lagerhuis duren voort. Een zeer scherpe critiek op het Regeeringsbeleid oefende de radicale afgevaardigde Robert Reid uit. De ware oorzaak van den oorlog noemde hij een misverstand tusschen de twee natiën, dat verergerd werd door de slechtheid en de dwaasheid van enkele mannen, gesteund door de heftigheid en de leugens der pers. Het denkbeeld, dat het Transvaalsche volk een stouten stap zon ondernemen tegen het Rijk, is belachelijk. Immers de Blauwboeken staan vol met hartstochtelijke aanvragen om arbitrage van de zijde van Transvaal. Het is belache lijk, zonder een schijn van bewijs te beweren dat deze mannen bezield zijn door den lust om de Engelschen in zee te jagen. De veronderstelde politiek, om de Engelschen in zee te jagen, is een mythe, gefabriceerd met het doel om een verontschuldiging te hebben voor de noodlottige politiek, welke de Regeering gedurende vier of vijf jaar heeft gevolgd. Onder toejuichingen der oppositie noemde spr. de com missie van onderzoek naar Jameson's rooftocht een schandaal en smaad voor het Hnis, en verklaarde dat, op het vasteland en in Transvaal, eeu vermoeden bestond, dat de raid was georganiseerd met medeweten van Chamberlain. »Nooit znilen wij de Boeren overwinnen, tenzij wij de helft van hnn mannelijke bevolking uitroeien, en tegen verschrikkelijken prijs voor Engeland. Als ait de eerste vruchten zijn van het nieuwe imperialisme, en als het nienwe imperialisme beteekent afwijking van de oude traditiën in het eerbiedigen van andere natiën, zelts al Werkelooze diamantwerkers. Het Londensche diamantsyndicaat heeft aan de afgevaardigden der Amsterdamsche Jnweliersvereemging in de commissie voor de werkelooze diamantbewerkers een bedrag van 500 (f 6000) doen toekomen. Schermerhorn. De heer K. E. van Bart, candidaat bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. De vacature bestond reeds 15 jaren. Harsingerltorn. In de polders Waard en Groet wordt dit jaar zeer weinig stroo geperst. De prijzen, door de papierfabrikanten geboden, zijn den meesten boeren te laag zij kunnen het voordeeliger los (onge- perst) aan de binneDboeren verkoopen. Dagelijks gaan een aantal wagenvrachten de polders nit, in elke richting het binnenland in tot zelts onder Alkmaar Hoorn toe. Schermerhorn. In de vergadering van de afdeeling «Schermerhorn en Mjjzen" van de N. H. Vereeniging »Het Witte Kruis" zijn tot bestuursleden herkozen de heeren J. Koster, J. Kuilman en A. Weeshoff. Slonipetoren. Woensdag, den 7, zal de heer C. H. Claa3senvan Boskoopalhier eene lezing honden voor de laden der afdeeling Schermeer der Hollandsche maatschappij van landbouw over het onderwerp coöpe ratie. De vergadering, die ook toegankelijk is voor niet- ieden, wordt gehouden te half twee 's middags bij den heer J. Kalverboer. Aan het hnlppostkantoor werd gedurende de maand Januari op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 863.505 in 27 inlagen. Er weroen 2 nieuwe boekjes uitgegeven en er is terugbetaald I 579.25. Warmenhuizen. Gedurende de maand Januari werden aan het post-telefoonkantoor alhier behandeld 33 inlagen spaarbank tot een bedrag van f 2307,02; 4 terugbetalingen tot een bedrag van f 108475 tele grammen, waarvan 26 uitgaande. De opbrengst van den telefoon was f 9,60. Schurft. Schagen. Den 1 werden op de markt alhier, op last van den veearts,'schapen aangehouden, die aan schurft lijdende waren. Laatste Berichte o. PARIJS. 2 Febr. Uit Londen wordt aan de »Temps" Horace Cook ontving een brief van Lord Hethuen, waarin deze zegt, dat hij op versterkingen wacht om Knnbeiley te bevrijden. Een telegram uit Kaapstad aan de «Exchange Telegr. Cy." 'meldt, dat de secretaris van Rhodes getracht heeft uit Kimberley te ontsnappen, maar door de Boeren werd gepakt. Een telegram uit Sterkstroom meidt, dat de Kaapsche politie te Dordrecht 1000 stnks vee heeft bnit gemaakt. Mederl. Protestantenbond. De derde lezing werd gehouden op woensdag, den 31 Januari. A'.s spreker trad op de heer P. W. van Doorn, van Hoorn. Als onderwerp zijner lezing had deze gekozen«Goethe's Faust." Er ging, zei spr., tooverkracht van dat gedicht nit 't geeft ons een beeld vaD den strevenden en dwalenden mensch, eindigende met de zegepraal der menschheid. Wij zien hem daar zitten, den avond vóór Paschen in zijne studeerkamer, den geleerdeu dr. Fanst. Wat heeft hem tot heden al zijn werken gebaat Zjjn weten is niets dan stukwerk. Dan aan de tooverknnst en de sterrenwiche larij zich overgegeven De natunr moet hem helpen. Doch wat kan hij begrijpen 't Do Paaschmorgen brengt hem tot, andere gedachten. Zijne ziei vindt bevrediging, doch slechts voor een wijle. Daar verschijnt hem Mefistofeles. Met dezen sluit hij een verbond Deze zal al zijn begeerten bevredigen, als hij zic'u geheel aan Hem overgeeft Doch ook al met weinig goeden uitslag. Allerlei zingenot is niet in staat hem blijvende bevrediging te schenken, 't Is waar, in den omgang met de eenvoudige Gretchen vindt hij een poos de ware zielsrust. Maar neen, de val wordt groot, totdat hem in 't laatst de oogen worden geopend. Met zijn geestesoog ziet hij, als t ware, een brug met het opschrift: «kanst, wetenschap, wijsbegeerte." Doch die niet betreden 1 Ook de tweede, sierlijk van vorm, met 't opschrift«zingenot," stort in. Maar de volgende, aan wolker einde zich een gestalte des lichts vertoont, is stevig en vast. Werkzame liefde voert die gestalte in haar banier en die liefde is het, die ons den goeden weg wijst, tot de Dood ons voert tot den Engel des Lichts. Met eene novelle van Hooijer, getiteld«Een wilde vogel" besloot spreker deze derde bijeenkomst van den Protestantenbond Stenographic. Geslaagd voor het getuigschrift voor stenographie (systeem-Riënts—Balt) de heer G. van den Burch Jr., alhier. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoo- rende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1900 ingelegd f 32774,435, terugbetaald f 31210,24. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nnmmer 10511. Afgekeurd. Een in den voormiddag van den 3 per stoomboot alhier ingevoerd dood schaap hetwelk door verdrinken gestorven was is door den veearts belast met het toezicht op de veemarkt alhier voor do consumptie afgekeurd. Oscar Carré. Wjj maken onze lezers opmerkzaam, dat op Dinsdag, den 6, een extra trein, des avonds te 11.55 Amsterdam verlaat en men das bij een bezoek aan het Kon. Ned. Circus Oscar Carré nog gelegenheid heeft denzelfden avond huiswaarts te keeren. Volksbond. Den 1 had de vergadering plaats van de afdeeling Alkmaar van bovengenoemden Bond, waarin als spreker optrad de heer H. Coopmans, van Alkmaar. Na opening met een woord van welkom door den voorzitter, die in korte trekken nog even het doel en streven van den Bond aangaf en de aanwezigen tot aan sluiting nitnoodigde, bekwam de spreker het woord. In hoofdzaak betoogde hij het volgende: Onze eeuw, die ten einde spoedt, leverde in vele opzichten de be wijzen, dat men zich van menig kwaad voor zich zeiven, zijne medemenschen od den staat bewust is, en zich ver plicht rekent, daartegen den strijd aan te binden. De drie hoofdkwaden, welke bestreden moeten worden, zijn zeker de Mammon, de Alcohol en Krnpp. Hot leven is 1 iet slechts voor den mensch alleen als individu, maar ook voor zijne medemenschen en de geheele maatschappij. De menschen zijn dus solidair ten opzichte van elkanders gelnk. De staat doet reeds veel en men mag vee zelfs nog meer van hem eischen, maar dan heeft de staat daartegenover ook het recht, zijnen

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1