No. 16 Herste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 7 FEBRUARI. KIE£ERSLUSTEN. Buitenland. De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. ALRMAARSCHE Deze Courant wordt O i n s d a g-, Donderd ag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3. Onderstaande personen worden opgeroepen zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden HILLEGONDA GROOT, ADRIANUS JOELANNES PIELS. GEERTJE HOOGLAND. B. H. J. VROOM. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke Inwoners der gemeente, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktuit, om o. zoo zij in eene audere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting be treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door overleg ging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Febtuari a.s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede-eige naar zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeld voor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting wegens onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet over het vol 1 e laatstverloopen dienstjaar in eenige Rijks directe belasting zijn aange slagen, bewijzen kannen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31 Januari dezes jaars, sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan t w e e huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoo- renden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend tenminste heeft bedragen de som van f 1.50 of krachtens eigendom vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter 2. dat zij op den 31 Jannari dezes jaars sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar bij denzelfden persoon, onderneming, openbare of bijzondere instel ling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben ge noten van f 400.wordende ter bereiking van dit bedragvrije woning of inwoning, beide berekend op f75,vrije kost en inwoning op f275,— en vrije kost alleen op 1 200,— overigens komt alleen geld in aanmerking indien dat inkomen als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten of, dat zij op den len Februari dezes jaars in het genot zijn vau een door eene openbare instelling ver leend pensioen van gelijk bedrag van f 400, (voor hen die in beide gevallen verkeeren, worden, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en hot pensioen samengesteld) 3. dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschre ven in de Grootboeken dor Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in deRijkspostspaarbank 4. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaam heid, door of krachtens de wet gesteld voor de be noembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaandedoor verklaringenwaarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande, wordt er op gewezendat onder hen die den leeftjjd van 25 jaren hebben bereiktdeze wet verstaat hen, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei dat de aanslag der vronw in de Rijks directe be lastingen geldt voor baren man die van minderjarige kinderen wegens goederen waarvan hnn vader het vrnchtgenot heeft, voor hunnen vader; dat aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbe lasting geene aanspraak geeft op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte dat bij de berekening van uen werkeljjken huurprijs maandhuur tot weekhuur wordt herleid door deeling met 4, jaarhuur door deelim* met 50 dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den burgemeester kunnen worden toegezonden, mits de omslagen met aangiften boven aan de voorzijde het opschrift dragen: .Vrij van briefport ingevolge art. 50 der Kiesweten in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijue handteekening. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aaogifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodlg, indien de plaatsing op de lijst bernstte op 1. bewoning van een huis of een gedeelte van eeu huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Jannari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. genot van pensioen 3. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Sc'nnld, of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op do lijst berustte op 1. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Zij die alhier voor f 1,in hoofdsom en rrjksopcenten in de grondbelasting of zij, die in eenige andere rijks directe belasting (vermogens-, bedrijfs- ol personeels belasting) ziju aangeslagen, behoeven zich niet aan te melden. Ten slotte wordt er op gewezen, dat valsche opgaaf betreffende een feit, waarvan de plaatsing op do kiezers lijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenis van één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 31 Januari 1900. G. RIPPING. KNföKIjANfD. Na do interpellatie van den afge vaardigde Evans omtrent Chamberlains al of niet mede weten van de tusschen Fairfield en Hawksley gevoerde correspondentie over den Jameson inval, kwam Me. Neill opnieuw op deze zaak terug en vroeg of het der Regee ring gebleken was, dat die brieven de beschuldiging inhielden tegen den minister van koloniën: dat hij kennis droeg van de samenzwering van Rhodes en Jameson tegen Transvaaldat het departement van koloniën maat regelen had genomen om de vrijspraak te verkrijgen van Jameson en Rhodes door de commissie van enquête uit het Lagerhuis, en dat maatregelen genomen waren voor het achterhonden van de brieven en telegrammen, bekend als de Rhodes-Hawksley-correspondontie. Voorts heelt de Regeering stappen gedaan, en welke, tegen een lid van het Kabinet, dat zoo openljjk beschuldigd wordt van per soonlijke eerloosheid en openbare valschheid Balfour, de leider van het Huis, trachtte eerst een ant woord op deze vragen te ontwijken, noch toen de afge vaardigde op repliek aaudrong, verklaarde Balfour op hoogen toon, dat dergelijke beschuldigingen uitgebracht tegen een minister met verachtend stilzwijgen moesten worden beantwoord Ongetwijfeld een gemakkelijke manier om zich van een lastige interpellatie af te maken maar of het een staatsman, die door vertegenwoordigers der natie ter ver antwoording wordt geroepen, past zich achter een dergelijke hooghartige laatdunkendheid te verschuilen, is zeer zeker aan ernstigen twijfel onderhevig. Hoe de toestand in Egypte eigenlijk is, is nog niet zeer duidelijK. Blijkbaar is de ontevreden Jong-EgyptiBche partij voornemens gebruik te maken van de omstandig heid, dat Engeland een groot deel zijner troepen nit het Nijldal naar Zuid-Afrika heeft gezonden. Voornamelijk wenschen de Egypteuaren meer gelijkstelling in benoe ming en bezoldiging met de Britten, die steeds voorge trokken worden. VUREIEIIVIGIUU STATMN. Iedere groote stad heeft tegenwoordig zijn meeting ten einde sympathie te betoonen voor de Boeren en daar in Amerika alles op groote schaal gaat, maken de telegrammen dan ook melding van meeting op meeting door duizenden betoogers bijge woond. De regeering is 't blijkbaar met die betoogingen, waaraan vaak hoogwaardigheidsbekleders deelnemen niet eensMac Kinley heeft trouwens alle reden Enge land dankbaar te zijn voor zijne non-interventie in den oorlog met Spanje. Bryan echter, Mac Kinley's tegen candidaatslaat uit deze anti-Engelsche gezindheid d<"s volks mant en verdedigt krachtig de partij der Boeren. KUID-AFRIKA. Niet veel nieuws; of juister ge zegd een bericht, dat zeer belangrijk zoude zijn, als het niet zoo onwaarschijnlijk klonk en oovendien niet onmid dellijk pertinent ontkend ware. Eenige Zondagsbladen meldden namelijk, dat. Baller den 2 opnieuw de Toegela zou zijn overgetrokken tot ontzet van Ladysmith en dat geen telegrammen meer omtrent zijne operaties zonden worden doorgelaten, vóór hij zijn doel bereikt had. Dat Boller bijna onmiddellijk na de ernstige nederlaag bij Spionkop, waarvan zijn troepen natuurlijk nog zeer onder den ïndrok zijn, opnieuw een frontaan<ai op den vijand zal doen klinktna de ervaring die hij onlangs en vroeger by Golenso opdeed niet zeer waarschijnlijk. Aan het ministerie van oorlog weet men van dit alles dan ook niets. Integendeel, alles wijst er thans op, dat de toestand aan het front rustig is, en dat geen onmiddellijke be weging te wachten is. Betreflende het bericht, dat het geluid van Bnller's ka nonnen te Ladysmith gehoord wordt, neemt het ministerie aan, dat hier slechts sprake kan zijn van schietoefeningen, met de nieuwe batterjjen, die pas aau het front zijn aan gekomen. Yeeultvoer naar België. Men schryft aan het »N. v. d. D." van de Belgische grenzen »De Belgen langs de grens beginnen meer en meer in te zien, dat het in het ware belang der landbouwers, veekooplieden en vetwe'ders is dat de grenzen gestadig open zijn voor den invoer van Nederlaudsch vee. In de beide Vlaanderens en in de provincie Antwerpen wordt dan ook krachtig gewerktom van den Minister tegen de aanstaande weidegang de opening van de grenzen te verkrijgen. »Wat is toch het geval? De melkboerenen melkergen hebben melkvee noodig de kweekers hebben gebrek aan fokveede droge heidegronden behoefte aan mest. De veemarkten gaan met den dag achteruiten het vee dat er nog te koop wordt aangeboden, ziet er zoo erbar melijk nitdat men er medelijden mede gevoelt. .Alleen het Nederlandsche vee ieder is daarvan overtuigd is in staat de kwjjning van den landbouw en de veeteelt in de Noordelijke provinciën van België te doen eindigen. »Het Landbonwcomité van Antwerpen heeft daarom met algemeene stemmen besloten een verzoekschrift aan den Minister van Landbouw te zenden om de grenzen open te zetten voor den invoer van Nederlandsch vee de zoogenaamde .gezondheidsstallen" aan de grenzen te slniten en de quarantaine te doen geschieden in de stallen van den kooper. »Ook zal door veekoop'iedeD slagers en landbouwers een adres gezonden worden naar den Senaatom den Volksvertegenwoordigers en Senatoren te verzoeken .nog maals bij den heer Minister aan te dringen opdat hij eindelijk de betreurenswaardige beschermingsmaatregelen voor goed opheffe en ons de vrijheid ternggeve, die vroeger de bloei van onzen veehandel en de sterkste steun van onzen landbouw was." .Dit adres hetwelk eerstdaags zal verzonden worden, telt reeds meer dan 1500 handteekeningen." Laatste Berichten. PRETORIA, 3 Febr. De .Standard and Digger's News'' meldtDe heer Davis, onder-staatssecretaris van binnen- landscbe zaken der Vereenigde Staten van Amerika, en de consnl van Dnitschland te Johannesburg, de heer Bier- mann, doen een reis langs de stellingen om Ladysmith. De Russische ambulance vertrekt binnen enkele dagen naar Volksrust. Een deel der Belgische Roode-Kruis- expeditie onder dr. Cohen gaat heden naar Mafeking. KAAPSTAD, 5 Febr. De presidenten Kroger en Steyn zonden Zaterdag een nota aan lord Roberts, waarin zg protesteeren tegen de vernieling van boerderijen en eigen dommen. Lord Roberts antwoordde heden met do verklaring dat de beschnldigingen vaag en onbepaald zijn. Hij voegde erbij dat onnoodig vernielen in strijd is met de Britsche praktijken. KAAPSTAD, 5 Febr. Uit Nanwpoort is het volgende telegram ontvangen Hier, te Rensburg en te Hanover Road heerscht groote bedrijvigheid wegens de omstandigheid dat een overwel- weldigende macht infanterie hierheen gezonden is om Nor- valspont te bezetten. De cavalerie, die een verkenning heeft gedaan, wordt teruggetrokken om haar voor ver liezen te vrijwaren. Verder is te Kaapstad bericht ontvangen dat de Boeren te Colesberg feitelijk ingesloten zijn. PARIJS, 5 Febr. Volgens de .Petit Temps" schrijven de Londenscbe bladen dat ondanks het niet bevestigen door het departement van oorlog, men in militaire kringen geneigd is urn aau te nemen dat generaal Baller de Toe gela overtrek en opnieuw voorwaarts rukte. Men meent dat hij oprukken moet. Er zijn 20,000 Boeren in den omtrek Te 's-Oravenhage heeft eeu betrekkelijk kleine binnenbrand op de Lange Beestenmarkt drie slachtoffers gemaakt. Drie nog zeer jonge kinderen waren in bovenkamertjes in het achterhuis naar bed gebracht. Op een der kamers brandde een kachelen dair is de brand ontstaan, zeer waarschijnlijk door het vlamvatten van het beddegoed. De vader ontdekte omstreeks 9 men rook en drong met behulp van oen ladder door een der venst.er3 naar binnen. Helaas, te laat 1 De kleinen waren door den rook verstikten de geneesheer die terstond werd geroepen kon slechts den dood eonstateeren.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1