Stadsberichten. 5e klasse, 13e lijst, 5 Febr. No. 3012 f 1500. Ns. 4106, 6133, 16166 en 20124 f 1000; Ns. 2843, 5472, 10761, 14157 f 400 Ns. 1107, 12718, 12889, 19033 en 20586 f 200; Ns. 661 3560, 4131, 5089, 7794, 7909, 10631, 11941, 12499, 12777, 14412, 14978 en 20907 f 100. Nr, 20900 f 100,000; Ns. 3918, 6674 en 16608 t 1000; Ns. 8171, 12298 en 12635 f 400; Ns. 1161, 7323,8098, 11296 en 20396 f 200; Ns. 2491,4969,5997.6182,0292, 7507, 8504 en 16524 f 100. Mgr. Boermans, de bisschop van Roermond, is I in den ouderdom van 85 jaar overleden. Te Brouwershaven is een sloep, bemand met drie personen, varende naar den loodskotter, omgeslagen. Alle opvarenden verdronken. Van den kotter is nog een reddingsgordel met een lijn toegeworpen maar het was vruchteloos. Behagen. Den 4 werd aan den op 16 Januari afgetreden postdirecteur, den heer F. G. C. J. Hejjligers, door onderhoorige ambtenaren een fraai bewerkt album aangeboden, bevattende de portretten van al die ambte naren (klerk, assistent-bestellers, brievengaarders en popi- boden), aangevuld met photo's uit Schagen. De aanbie ding ging vergezeld van toespraken, waaruit bleek, hoe de aftredende directeur werd gewaardeerd en hoe men hem slechts noode had zien heengaan. Hoezeer de heer H. erkentelijk was voor de hem gebrachte hulde, behoeft natuurlijk niet gezegd. Een photo van bet postkantoor i Schagen werd aan eiken ambtenaar geschonken terwijl het portret van den directeur aan allen werd toegezegd. Barslngerhorn. Den 14 zullen te Kol horn, in de kolfbaan volksvoordrachten worden gehouden. Verschillende sprekers allen leden van bet nutsdeparte- ment, zullen optreden, terwijl het fanlarekorps »de Een dracht', alsmede het zanggezelschap »Amicitia hunne medewerking zullen verleenen. De toegang is niet alleen geheel vrij maar ook zijn voor onvermogenden voor dien avond bons verkrijgbaar gesteld voor twee kop chocolade. Den 6 zal mr. E. Fokker afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Alkmaareene lezing houden over Verzekering tegen invaliditeit en ongevallen. Liberale linie. Het bestuur der Liberale Unie bestaande uit de heeren mr. E. A. Smidtvoorzittermr. E. E. vau Raalte, onder-voorzitter; mr. J. Kruseman, penning meester; M. Bogaerdt Bz.; dr. D. Bos; D. do Klerk; I mr. H. J. van Leeuwen Herman Snijders; J. W. 0. Teilegen C. A. Zelvelder en G. E. V. L. van Zuylen heeft, ter voorbereiding van de behandeling van het kles- rechtvraagstuk in eene algemeene vergadering, aan de kiesvereenigingen, leden der Vereeniging, een circulaire toegezonden waarin het de volgende regeling van be doeld vraagstuk als wenschelijk schetst: I. Ten aanzien der mannen. In beginsel zijn wij van oordeeldat aan ieder meer derjarig staatsburger het kiesrecht toekomt en verklaren wij ons dus voor, wat men noemt, algemeen kiesrecht. »Meerderjarig" nl. hijdie den leeftijd heeft bereikt waarop het burgerlijk recht allen meerderjarig verklaart. «Staatsburger" d. i. ingezetene, tevens Nederlander. Bij de steeds voortgaande ontwikkeling zou men ver wachten, dat de leeftijd, waarop men het kiesrecht kan verkrijgen na verloop van tijd eerder lager dan hooger zou worden gesteld. Toch doet zich ten onzent bet verschijnsel voor dat, waar in 1858 de meerderjarigheid, d. i. de 23-jarige leeftijdals eisch werd gesteldin 1887 de gewone wetgever werd vrijgelaten dien leeftijd hooger te stellen en deze in 1896 dien op 25 jaren bepaalde. Wij meenen dat aan hem, die in staat wordt geacht burgerrechtelijk voor eigen belangen op te komen, ook het recht moet worden verleend publiek-rechtelijk zijne opvattingen en belangen te doen gelden. Bij publiek-rechtelijken invloed nu van alle meerder jarige staatsburgers wordt, naar ons oordeel, de grootste waarborg verkregen voor de behartiging van het welzijn van het gansche volk en voor het vertrouwen in de met de taak der wetgeving belaste gekozenen. Enkelen evenwel zullen, ons erachtens, in het staats belang van de uitoefening van het kiesrecht dienen te worden uitgesloten te weten zij, aan wie bij rechterlijke uitspraak het kiesrecht is I ontzegd zijdie in gevangenschap of hechtenis zijn zijdie als verpleegden in een krankzinnigengesticht zijn opgenomen zij die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren terwijl wij, wat do bedeelden betreft, van oordeel zijn, dat niet altijd bedeeling, in welken vorm of onder welke omstandigheden ook, uitsluiting van de uitoefening van het kiesrecht moet medebrengen. II. Ten aanzion der vrouwen. Het is bekend dat over het toekennen van het kies recht aan vrouwenook door personen van overigens gelijke richting zeer verschillend wordt geacht. Meent men eenerzijdsdat uit een rechtsoogpunt alle meerder- jarige vrouwelijke staatsburgers op kiesrecht aanspraak hebbenanderzijds wordt betoogddat ten dezen ook dient gelet te worden op het gewicht van het huwelijk en het huisgezin, en dat, waar onze maatschappij daarop steuntdoor den wetgever dient vermeden te worden wat aanleiding zou kunnen geven, en, misschien dikwijls, zal geven, tot ernstig verschil van gevoelen tusschen echt en huisgenooten of tot het onttrekken der vrouw aan de haar daarin opgedragen taak. Evenwel zal ook dit vraagstuk te zijner tijd oplossing vorderen en het komt ons daarom ten eenenmale onge- wenscht voor dat de Grondwet die oplossing door eene bepaalde uitsluiting der vrouwen geljjk thans zou ver hinderen. Wij zijn dan ook van oordoeldat ook ten dezen de Grondwet den gewonen werkgever niet dient te beletten omzoodra hij daartoe den tijd gekomen achttot toekenning van kiesrecht aan vrouwen over te gaan. Resumeerende verklaren wij ons ten aanzien der mannen voor algemeen kiesrecht der meerderjarige ingezetenen tevens Nederlanderbe houdens bovenvermelde uitsluitingen; ten aanzien der vrouwen, voor vrijheid van den gewonen wetgever om het kiesrecht te kunnen verleenen. Op bovenstaande gronden achten wij, met het oog op het kiesrecht zoowel voor mannen als voor vrouwen Grondwetsherziening ten aanzien der bepalingen be treffende dat recht wenschelijk en noodig. De vraag dient evenwel alsnog te worden overwogen en beantwoord of rechtstreeks naar zoodanige Grond wetsherziening dient te worden gestreefd, dan wel of allereerst moet worden bevorderd uitbreiding van het kiezersaantal binnen de grenzen van het tegenwoordig grondwettig voorschrift. Immers mag niet worden ver geten dat Grondwetsherziening lichtelijk oorzaak zal zijn van tjjdelijken stilstand in de wetgeving en voorts dat de wetgever dient te voorkomendat zijn arbeid aanleiding zon geven tot de groote overgangen tot schokken in het publiekrechtelijk leven van het volk. Naar ons oordeel zal rechtstreeks naar Grondwetsher ziening dienen te worden gestreefd. Indien men, na de opgedane ervaringopnieuw wilde trachten met inacht neming van het grondwettig voorschrift eene deugdelijke regeling van het kiesrecht te verkrijgenmen zoude naar te voorzien is, wederom stuiten op aan de Grondwet ontleende bezwaren die aan de zaak der kiesrechther vorming op zich zelve beschouwd vreemd zijn. Door eene wijziging der kieswet zon dus misschien eene meer of minder belangrijke verhooging van het aantal kiezers te verwerven zijn, maar de geschiedenis der laatste jaren leert, dat eene finale oplossing van het kiesrechtvraagstuk enkel door kieswetwijziging niet bereikbaar moet worden geacht. En reeds om die reden zoude dus na eene tot stand gekomen wijziging der kieswet niettemin naar Grondwetsherziening de koers gericht moeten blijven. Voorzoover dus van wijziging der Grondwet vertraging in den gang der wetgeving te duchten mocht zijn zon deze waar naar onze meening Grondwetsherziening ten slotte toch noodig zal blijken, niet te vermijden zijn. En met het oog op de reeds verkregen uitbreiding van het aantal kiesgerechtigden zien wij in den door ons bedoelden overgang geen gevaar. Bij de door ons voorgestelde oplossing van het vraag stuk zal reeds aanstonds bevrediging kunnen worden geschonken aan do rechtmatige wenschen van een groot deel van het volk. Uitgeest. De bevolking op 31 December'98 bestond uit 1352 m. en 1334 vr., totaal 2686 inwoners. Zij ver meerderde in 1899 door geboorten met 31 m., 33 vr. totaal 64; door vestiging met 79 m., 77 vr. totaal 156. Zij verminderde in 1899 door overlijden rret 19 m., 13 vr. en door vertrek met 101 m., 113 vr., totaal 214, totaal 246, zoodat de bevolking op 31 December bestond uit 1342 m., 1318 vr., totaal 2660 inwoners. Er werden 18 huwelijken gesloten. Rustenburg. Het hulpkantoor der posterpen Rus tenburg, dat sinds tal van jaren in de gemeente Heer- hugowaard stond, is met primo Februari te Rustenburg in de gemeente Ursem gevestigd. Als brievengaarder is aangesteld do beer J. Starreveld aldaar. Westgraftdijk. De kerkeraden van de ned. herv. gemeenten Oost- en Westgraftdijk hebben tot predikant aldaar beroepen den heer T. iJdema, cand. te Jorwerd (Friesl.) Hijp. Voor de verkiezing van een lid van den raad (vacature S. Appel) moet eene herstemming plaats bebben tusschen de heeren A. Blokdijk en J. Rot. Het Roode Kruis. Bij den voorzitter-penningmeester van het hoold- comité vau het Ned. Roode Kruis is tot dusver ontvangen f 179,058,291. Prof. S9r. J. A. korte weg. Het Handelsblad meldt Naar wij vernemen, zal de Amsterdamsche hoogleeraar Dr. J. A. Korteweg, die met de eerste Roode Kruis- J ambulance naar Transvaal vertrok, vroeger dan zijn aan vankelijk voornemen was terugkeeren. Misschien is hij reeds op de terugreis. De reden daarvan moet zijn dat de hoogleeraar op chirurgisch gebied niet zooveel belangwekkende gevallen te behandelen vond als gedacht was, en hij meent thans in het gasthuis te Amsterdam waar Prof. Rotgans zijn taak op zich had genomen, nuttiger te kunnen zijn. Hoorn. De paardentram HoornEnkhuizen ver voerde in 't afgeloopen jaar 126,568 personen tegen 126.721 in 1898. Dit laatste hoogere cijfer staat in ver band met de gehouden Kroningsfeesten. Het aantal bezorgde pakjes bedroeg 21,686, dat is bijkans 60 per dag. In 1898 werden door de tram aangenomen 21280. Het grootste aantal bezorgden de conducteurs op 5 December' 99 n.l. 174pabjes! Het hoofdbestuur der te Broek op Langendijk gevestigde Landbouw-en Handelsvereeniging" heeft beslo ten de jaarlpksche Algemeene Vergadering achtereenvolgens te houden in de plaatsen, waar afdeeliugen gevestigd zijn. Het getal afdeeliugen bedraagt nu 8, namelijk Broek, Zuidscharwoude, Noordscbarwoude, Oudkars, el, Haren karspel, Warmenhuizen, Koedijk en Sint Pankras. Dit jaar zal de vergadering gehouden worden te Noord- schar woude, en wel den 26n Februaii. Te Hock-van-Holland wilde de ambtenaar der belasting Hepstek douane-papieren overgeven tus schen de wagens van een trein, welke aan het ran geeren was, doch geraakte daarbij tusschen de buffers beklemd en werd zeer ernstig gewond. Te «rootebroek heeft de Vereeniging »De Tuin bouw'' onlangs hare gewone jaarlijksche vergadering ge houden. Uit het verslag bleek de toenemende bloei dier markt- vereeuiging, welker ledental thans geklommen is tot 455. De omzet aan de markt te Bovenkarspel bedroog in 1899 f 502.465.25, derhalve ongeveer f 50 000 meer dan het vorige jaar. Aan aardappelen werden in 1899 ruim 90.000 en aan uien 20.000 zakken meer geveild dan in 1899. De aftredende bestuursleden de heeren C. Buurman, te Grootebroek, B. Ootemau en J. Jong, te Lutjebroek, I en J. Boon, te Bovenkarspel werden herkozen. Ge kozen werd de heer P. Rood Klz., te Bovenkarspel, in de plaats van den heer J. Reus te Lutjebroek, die als zoodanig had bedankt. Behagen. Den 4 gaf de Schager rederijkerskamer in het Noordholl. koffiehuis alhier eene uitvoering van het blijspel »De bruid vanVreeland of wie is de bruidegom", door 0. J. Ro bol en het kluchtspel »Wie brengt de pan terug'' door W. G. Reddingius Gz. De spelendeu deden I hun best. De zaal was flink bezet. Den 6 zullen genoemde stukken nogmaals worden ten tooneele gevoerd. Bovencarspel. Voor de vacante betrekking van I onderwijzer aan de o. 1. school alhier hebben zich 11 I sollicitanten aangemeld; 6 vau hen zullen één dezer dagen opgeroepeu worden tot het geven van eene proefles. Harlngearspel. Het bestuur van het alhier gevestigde onderling veefonds vergaderde den 3 tot het I opmaken van de rekening over de laatstverloopen drie maanden. Over dat tijdvak waren verzekerd 1632 runderen; de schade bedroeg 1 291.50 voor drie gestorven dieren. De omslag werd bepaald op 18 cent per rund. In deze gemeento stierven in de maand Januari jl. vier personen die te zamen niet minder dan 302 jaren telden. Veehandel ln Friesland. De handel in melke- en kalvekoeien, waarvan de aanvoer toenemende is, is eer trager dan vlugger. Het gevolg is, dat de prijs over het geheel iets gedaald is, doch, wat de eerste qualiteit betreft, hebben de prijzen zich staande gehouden. Vette koeien, met behoorlijken aanvoer, goed gewild met vaste prijzen. Vette kalveren zjjn minder graag, ofschoon de aanvoer niet veel toeneemt. De Engelsche markt is in de laatste dagen stilletjes, zoodat groote hoeveelheden onverkocht bleven. Wel was de handel één enkelen dag iets beter, doch de prijs steeg niet, en later volgde weer reactie. Ook nuchtere kalveren trager, door slechte Engelsche markten, doch in onze provincie daalde de prijs nog niet veel. Voor le soort wordt nog tot f 10 a f 11 per stuk betaald. Stieren voor de slachtbank minder gewild. De aanvoer van dit vee blijft vrij gelijk, zoodat de stillere handel uitsluitend het gevolg is van minder vraag. Ofschoon de markt te Londen niet fleurig is, blijft de prijs van schaaps- en lamsvleesch er vrij vast en is de handel in vette schapen eu lammeren in ons gewest be hoorlijk. Vette varkens waren op de markten goed gevraagd, vette biggen eveneens. De prijs liep wat op. Magere varkens goed gewild. De aanvoer was: 80 stieren, ossen, 120 vette koeien, 800 melke- en kalvekoeien 180 pinken 200 vette kal veren, 900 nuchtere kalveren graskalveren1200 schapen en lammeren 0 melke- en weide-schapen 100 vette varkens400 vette biggen 300 magere varkens en 400 kleine biggen. De prjjzen zijn: le soort vette koeien 2730 ct., 2e soort 24—26 ct., 3e soort ct., stierena ct, vette kalveren 2835 ct., vette schapen 22 —25 ct., vette varkens 1618 ct. Londensche biggen 1516ct.per'/j kilogram. Melke- en kalve koeien f 100—f 190, pinken f 40 f 65, nuchtere kalveren f 6 a f 10 en f li, weideschapen f 16- f 20, melke8chapen f 10f 17, lammeren f 10f 17, magere varkens f 30f 48 en kleine biggen gemiddeld f 0.90 per stuk. (N. v. d. D.) De inmaakfabriek te Andljk heeft in het afge loopen jaar geheel stilgestaanwegens de ongunstige uitkomsten van 1898. Van de toen ingemaakte hoeveel heid is nog altijd een deel over. Door de toepassing van een stelsel van inmaak, waarbij de productiekosten hooger worden dan bij soortgelijke inrichtingen kan de faoriek niet met sncces concurreeren, wat natuurlijk van grooten invloed is op den verkoop der bussen. Zooals bekend is werd aan do fabriek hot stelsel ge volgd op raad van Ericus, den bekenden landbouwcorres- poudent van het Nieuws van den Dag. Bp eene volgende campagne is men van plan eene andere wijze van inmaak te volgen met de hoop op betere uitkomsten. (Enkhuizer Ct.) Halveren-handel. In den Zuidwesthoek van Friesland worden tegen woordig veel nuchtere kalveren nog vóór de geboorte verkocht. Vele kooplieden nemen ze nu reeds voor vaste prijzen opmen bediugt f 5 f 6,50 per stuk. Voor de leeds geborene, vooral die, welke voor den aanfok ge schikt zijn betaalt men f 9 a f 10 per stuk. De Raiffeieenbank te Aibbikswoudsedert Mei 1898 iustende, zal woldra, dank zij den bemoeiingen van den heer v. Benthem te W o g n u m, in werkingtreden. Heerhugowaard. In deze gemeente bevonden zich op 1 Januari 343 kinderen tusschen 6 en 12 jaar hiervan ontvangen 320 kinderen op de 4 openbare scho len'in de gemeente onderwijs, 14 buiten de gemeente, terwijl 9 kinderen niet ter sebool gingen. Voor de nationale militie, lichting 1901 hebben zich in deze gemeente 34 lotelingen aangegeven. Armenzorg. Het eerste nummer is verschenen van het «Tijdschrift voor armenzorg" uitgave van H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem. De redactie is toevertrouwd aan dr. H. J. de Dompierre de Chanfepié, jbr. mr. H Smissaert, beiden te 's Hage en J. F. L Blankenberg, te Amster dam. Behalve een inleidend woord vindt men er arti kelen in van ds. A. J. Adriani, over «De hervorming der diaconiën van de ned. herv. kerkvan R. van Zinderen Bakker, »Uit Friesland' van mr. J. G. Schöl- viuck, over «Vereeniging van armbesturen." De prijs per drie maanden is f 0,65 p. post bij veertiendaagsche ver schijning. Aan de dringende noodzakelijkheid tot eene betore, gecentraliseerde armverzorging zal de uitgave van dit blad, met zijne vele bekende medewerkers van allerlei richting, ongetwijfeld ten goede komen. 363c 8TAAT8LUTËUIJ. 5o klasse 14e lijst 6 Febr. Badhuis Witte Bruis. In de week van den 29 Jan. tot den 3 Febr. zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen 26 kuipbaden, 52 regeubaden le klas en 93 regenbaden 2e klastotaal 171 baden. Vereeniging kermlsvakgenooten. De afdeeling Alkmaar der Nederlaudsehe Vereeni ging tot behartiging der belangen van kermisvakgenooten «Ons Belang" zal op donderdag, den 6 alhier eene ver gadering hondendes avonds ie 7 nnr, in het «Zijper Wapen", aan bet Hof.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2