De driemaster „Toekomst." No. 17. Honderd en tweede jaargang. 1900. VRIJDAG B u i t e n I ii li d. FEUILLETON. Uit het Noorseh. De oorlog in Zuid-Afrika. Q F TT! "R R TT A "R T Jonas Lie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderd a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,8® franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentten Per regel ff ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer3. Aan de MEISJESSCHOOL te Alkmaar (hoofd Mej.J. H. PRUIM) wordt gevraagd eene ©nderwijateres met akte Pransch en bevoegd tot het geven van onder wijs in de vrijs- en orde-oefeningen. Aanvangsjaarwedde 650 die na 2 4 en 9 dienst jaren telkens met j 50 kan worden verhoogdtot een maximum van f 800. Voor het bezit der hoofdakte wordt bovendien 100 toegekend. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur, vóór 15 Februari a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat in de go- meentebladen van Alkmaar, Nos. 106, 107, 108 en 110 zijn opgenomen de besluiten van den Raad dezer gemeente van 15 November 1899, waarbij zijn vastgesteld lo. Eene verordening tot regeling van het openlaar lager onderwijs in de gemeente Alkmaar. 2o. Eene verordening, ter uitvoering der verordening tot re geling van het openbaar lager onderwijs in de gemeente Alkmaar. 3o. Eene verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen in de ge meente Alkmaar. 4o. Eene verordening, houdende bepalingen omtrent de orde en tucht op de openbare lagere scholen te Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter leziDg zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling respec tievelijk van 10, l2'/i, 10 en 221/2 cent in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 5 Februari 1900. C. D. DONATH, Secretaris. ENREIiAND. De Regeering heeft, gelijk te voorzien was, de overwinning behaald het amendement van Fitz- maurice op de troonrede (in welk amendement een critiek op het Regeeringsbeleid werd uitgesproken) is met 352 tegen 189 stemmen verworpen. Deze meerderheid lijkt echter veel grooter dan zij inderdaad isdaar de 85 Ierscbe afgevaardigdon hoewel Chamberlain's politiek verfoeiende, zich van stemming onthouden hebben omdat, gelijk hun leider zeide het slot van het amendement scheen te zeggen, dat de oorlog krachtiger had moeten zjjn gevoerd. En dat die leider, Dillon, het met dien oorlog allerminst eens is, blijkt wel uit de volgende woor den, die wij aan zijn rede ontleenen «Omdat deze volken klein in aantal zijn meent de Regeering hen te kunnen vertrappen. Maar groot en machtig als h»t Rijk is het is niet in staat de Boeren te berooven van hun vrijheid. Gij kunt hen vertrappen door het zenden van tallooze legerbenden naar Zuid-Airika; maar in dezen strijd zal het geweten der menschheid tegen u en met hen zijn. En zelfs als het u gelukt hen te onderwerpen, dan zullen zij telkens weder opstaan. Want al wordt Transvaal thans veroverd het einde zal zijn dat Engeland geheel Zuid Afrika verliest!" VAN 16) In de morgenschemering van den volgenden dag kwam Jon, zijn baard vastgevroren aan zijn kraag en een bijna levenloozen man op zijn rug dragende, het domperige ver trek binnen, dat reeds gedeeltelijk gevu d was met de be manning van een paar andere booten, die hier ook waren binnengeloopen. Do andere volgden langzamerhand, terwijl zij een lijk tuschen zich indroegen en dit buiten neerlegden. De derde geredde was een neef van Heggelund, die een paar jaar geleden in het district was gekomen. Hij was op reis naar de handelsplaats, waar hij de zaken zou drijven gedurende den vischtijd en hij had eene bezending waren meegekregen. Men bracht hem in zijn eigen bed in den winkel, waar hij spoedig begon te zweeten na het gebruik van een dosis brandewijn. De anderen ontkleedden zich en hingen hnnne klee deren over de droogstokken bij het vuur, daarna be gaven zjj zich naar hunne slaapplaatsen, waar ze spoedig zoo vast sliepen, alsof ze van plan waren nooit weer wakker te worden. Terwijl eenigen in het koude pakhuis bezig waren met den half-verdronken man, zaten anderen op de ban ken, die rondom in het kleine vertrek geplaatst waren en waar men eikaars gezicht bijna niet zien kon door den vochtigen damp heen. De Regeering en in het bijzonder Chamberlain bad het zwaar te verantwoorden. Verscheidene sprekers spraken luide hunne verontwaardiging uit èn over de schande lijke intrigues, die Engeland in dezen oorlog wikkelden, èn over de totale onbekendheid der Regeering met de krachten van den vijand, waardoor zij, als't ware, geheel onvoorbereid den strijd aanbood. Chamberlain hield een, naar gezegd wordt, zeer wel sprekende redevoering, waarin hij met handige verdraaiing der feiten en door een politiek zwijgen over de critieke punten, betoogde dat do oorlog onvermijdelijk en recht vaardig was. Vervolgens sprak hijin zijn voortgezet antwoord aan Sir William Harconrt »De oorzaak van den oorlog bestond reeds lang vóór den inval van Jameson, en zelfs reeds vóór de Conventie van 1881. Wat tusschen Majoeba en den inval ligt sloeg Sir William over. Doch nog voordat de conventie van 1881 droog waswerd zij reeds door de Boeren geschonden en moest Gladstone troepen zenden om de Boeren te dwingen haar te eerbiedigen. De geheele ge schiedenis van de Britsche betrekkingen tot Transvaal is de geschiedenis van de voortdurende pogingen der Boeren om zich te onttrekken aan de verplichtingen, die zij op zich hadden genomen, als voorwaarden voor Enge- land's grootmoedigheid." »Aan dien toestand moet een einde komen zoo mogelijk langs viedelievenden weganders met geweld tot op het laatste oogenblik had de regeering een vre delievende oplossing mogelijk geacht. Dat mag een reden zijn om ons te beschuldigen maar wij hoopten dat de vrede bewaard zou blijven omdat onze eischen gematigd en billijk waren. Trouwenswij hebben den vrede niet verstoord. Wat zou iedere vriend van den vrede van ons anders verwacht hebben P »Meener de liberalen werkelijk, dat de oorlog onrecht vaardig en onnoodig is dan moeten zij stemmen voor het amendement der Ieren die eischen dat de oorlog wordt gestaakt en vredesonderhandelingen worden aan geknoopt maar niet willen medewerken om den oorlog krachtig voort te zetten. Wordt de overwinning behaald waaraan spreker niet twijfelt, dan zal de Regeering, voor zoover het aan haar ligt, zorgen dat er geen tweede Majoeba wezen zal. Dan zalwanneer wij er toe in staat zijn het Boerenvolk niet worden toegestaan opnieuw in het hart van Zuid- Atrika een citadel op te richten, vanwaar rassenhaat en vijandsohap zullen uitgaan. Dan zal hun de gelegenheid niet meer gegeven wordenom de paramountcy van Engeland te bedreigen. Dan zal het hun niet meer worden toegestaan een Engelschman te behandelen alsof hij van een minder soort is." Dat deze jingo-rede met groot gejuich van imperialis tische zijde begroet werd, spreekt van zelf. Toch zal de Regeering niet uitermate ingenomen zijn met de behaalde overwinning, de minderheid is sterk en talrijk en neemt dagelijks toe, zoowel in, als buiten het Parlement. De Hamburgsche bark »Hans Wagner", van Ham burg naar Port Elizabeth en Delagoabaai, die in Port Elizabeth door de Engelsche autoriteiten aangehouden werd, is, blijkens een telegram aan den reeder, van Port Zij zaten te eten uit hnnne provisietrommels of rookten hunne pijpen. Later op den avond, toen de levensgeesten bij den hall-verdronken man weer waren opgewekt, begon een vroolijke snaak op eene harmonica te spelen, die hij zich voor Kerstmis gokocht had, doch spoedig deed de alge meene vermoeidheid hare rechten gelden. Terwijl het traanlampje zijn mat licht wierp door het warme vertrek, waar allen thans in hunne slaapplaatsen langs den muur den slaap der vermoeienis sliepen woedde de storm nog steeds op zee, waar ook dezen nacht menigeen een strijd op leven en dood met de elementen streed. Den volgenden dag, toen de zee na een storm van twee etmalen, weer tot kalmte gekomen was, hoorde men van menig ongeluk spreken. 's Morgeus zag tren in zee een boot, die op een eigen aardige manier steeds in een kring ronddraaide. Het waren twee mannen in een vijtmansboot, die nog zoodanig in een staat van verdooving verkeerden tenge volge van afmatting, dat zij beiden aan denzelfdeu kant zaten te roeien. Toen men de boot naderde, viel een van hen om. Drie anderen waren dood. De bemanning had den storm in den winternacht doorstaan door zich aan de netten vast te houden. Op een verlaten omgeslagen boot, die iets later op den dag aan strand kwam drijven, vond men in de kiel zes messen gestoken, waarvan er een afgebroken was. Men had zich vastgehouden aan het dolkmes en wat er later gebeurd was, sprak van zelf. Daar een der geredden een familielid was van den principaal, bood Stuwitz naar aanleiding daarvan Jon crediet aan in den winkel. Ook liet hg zoo'u beetje doorschemeren, dat het wei mogelijk was, dat het ver hoor zou worden ingetrokken. Hoe hoog de nood ook gestegen was, zou Jon niet dan hoogst ongaarne een gave ontvangen uit de hand van zijn doodsvijand. Doch nu lag in Stuwitz' toon iets en wel met voorbedachten rade dat hem te kennen Elizabeth vertrokken. Dit schip was het laatste der sche pen die door Engelschen in Zuid-Afrika werden aange houden. De «Daily Mail" meldt uit Egypte, dat de samen zwering onder het Egyptische officierenkorps vrij ernstig is, een oogenblik was de toestand critiek, doch de onmid dellijke inhechtenisneming van verscheidene officieren heeft het gevaar bezworen. FRANKRIJK. De nationalistische afgevaardigde Firmin Faure heeft den minister Delcassé een interpellatie over de buitenlandsche staatkunde aangekondigd, in het bjjzonder over een mogelijke inmenging van Italië in den Zuidafrikaanschen oorlog. Het vrij plotseling vertrek van den Engelschen ge zant Monson uit Parjjs heeft een oogenblik het gerucht doen loopen, dat de Britsche Regeering zich gekrenkt zou achten door het feit, dat de caricatuur-teekenaar Léaudre, die in »le Rire" de Koningin zeer grof bespot zoude hebben, een ridderorde ontvangen heeft. Tegen spraak bleef niet uit, en daar niet de geridderde Léandre, maar de bekende Willette de beleedigende caricaturen geteekend heeft, kan zelfs de meest argwanende en zwaar tillende mensch met gerustheid aannemen, dat de gezant slechts voor zijn genoegen een uitstapje naar de Riviera maakt. ZUID-AFRIKA. Van Bulier's tweeden tocht over de Toegela wordt niets meer vernomen. Nieuws is er niet, en lord Roberts telegrafeert dan ook steeds, dat de toestand onveranderd is. Een telegram uit Sterkstroom meldt: de algemeene toestand is onveranderd. De bereden infanterie met transportmiddelen verliet den 3 het kamp en rukte op in westelijke richting. Belangrijke gebeurte nissen worden verwacht; de militaire autoriteiten weigeren echter iets mede te deelen. Lord Roberts heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de Vrijstaters en Trausvalers worden aangemoedigd om te deserteeren, en hun een goede behandeling wordt beloofd. Tevens raadt hij de «rebellen uit de Kolonie" aan, zich thans over te geven en niet te wachten tot zij met de wapens in de hand worden gegrepen doch zjj behoeven niet te rekenen op de goede behandeling, die de anderen te wachten hebben. Te Madrid gedurende een gevecht in eene mena gerie tusschen een stier, eene leeuwin, een panter en een beer is het met hagel geladen geweer, dat de directeur daarbij in de hand hield, bij ongeluk afgegaan, zoodat twintig personen uit het publiek gewond werden. Eén, een Duitscherzal waarschijnlijk het gezichtsvermogen verloren hebben. Laatste Berichten. Een nieuw gevecht. LORENQO MARQUEZ, 7 Febr. Een bericht uit het Boerenhoofdlaager meldt dat de Britsche troepen den 5en Februari de Toegela opnieuw op twee plaatsen zijn over gaf, dat hij de redding niet ondernomen zou hebben, wan neer hij daarin eene goedberekende speculatie gezien had. Jon antwoordde daarom kort en bondig, dat hij, wat hij gedaan had, niet bad gedaan ter wille van het geld en den naam van dief kon Stnwitz hem nog geven, noch afnemen, dat zon de rechter moeten uitmaken. Daarna maakte Jon zich gereed om naar Sörströmmen te zeilen, waar hij boven alle verwachting, zoo gelukkig was het crediet te kunnen krijgen, dat hij voor de win- tervischvangst noodig had. De oorzaak daarvan kwam Jon niet te weten. Die zat in een klein briefje, dat de jonge Andreas Hegge lund, die het gesprek tusschen Jon en Stuwitz gehoord had, met eeu van de mannen in Jon's eigen boot naar Sörströmmen gezonden had. Toen zij den avond vóór Kerstmis thuis kwamen, had Marina in den grootsten angst verkeerd wegens den storm, die er gewoed had. Dat Jou te Sörströmmen crediet had gekregen, ver schafte hun groote vreugde en eveneens toen hij ver telde, hoe hij twee menschen van de omgeslagen boot gered had. Toen zij vernam, dat hij bij Stnwitz zelf geweest was, maakte zjj eeu kruis. Zjj had ook iets te vertellennameljjkdat Izak Lövöen dood was, hetgeen hnn beiden erg bedroefde. Doch toen Marina, later op den avond, toen de kerst boom aangestoken was, hem vertelde wat haar pleeg vader haar had medegedeeld, wat zij hem uu wel mocht vertellen en zij de doekspeld nit haar kist nam, t06n trok Jon haar plotseling op zijn knio en tot hare ver wondering zag zjj, dat hij vochtige oogen had. Jon, die steeds zoo kalm was, verkeerde nu in een toestand van overspanning, die haar verontrustte. Wat er toch wel met zijn vader gebeurd mocht zijn, dat hij zoo stralend gelukkig eruit zag, dat snapte Mor ten niet, doch Marina zorgde er wel voor, dat zij het spoedig te weten kwam. Jon haalde zijn viool te voorschijn en speelde daarop de eenige polka, die hij kende, terwijl de kinderen

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1