Nederland. !J| I getrokken onder bescherming Tan een hevig geschutvuur, Bij een der driften zou de Britsche macht teruggeslagen zijn. Het geschutvuur is gisteren hervat. BOERENLAAGER BIJ LADYSMITH, 6 Febr. De Engelschen beschieten sedert gisteren de Boerenstellingen aan de Boven-Toegela met het marinegeschut en andere kanonnen. De Engelschen trokken by Pontdrift en Molen drift de Toegela over om de stellingen der Boeren te be stormen. Generaal Schalk Burger die Pontdrift verdedigde sloeg de Engelschen terug, die genoodzaakt waren in groote wanorde over de rivier terug te trekken. Bij Molen drift werd het gevecht hervat tusschen de Engelschen en de Johannesburg- en Standerton-commando's. Aan de zijde van de Boeren geen verliezen. Het gevecht duurde den geheelen dag en was het hevigste dat tot dusver is De beschieting is hedenmorgen hervat met een nog grooter aantal stukken. Tweede telegram, 11 uur vm. In het gevecht van gisteren leden de Engelschen bij Pontdritt zware verliezen, doch bij Molendrift bezetten zij een klein kopje van geen belang. Er zijn vier Boeren gedood. De Engelschen houden het kopje nog bezet. Hun ver liezen daar zijn niet beüend. De beschieting door het zware geschut is opgehouden. LONDEN, 7 Febr. Betreffende het overtrekken van de Toegela deelt het departement van oorlog mede dat de operaties nog voortduren, doch geen bericht omtrent het resultaat is ontvangen. Voor de rechtbank te Amsterdam stond den 5 terecht C. de Bruin, voormalig bediende van officieren van het stoomschip Koningin Regentes" der Stoomvaart- Maatscbappij »Nederland", beschuldigd in het Suezkanaal overboord gezet te hebben een kistje met goud, en daarna gedeserteerd te zijn met de bedoeling om de geldswaarde later weder op te visschen. Twee getuigen werden gehoord, ni. kapitein (Jarsten en de lste officier de heer Broese van Groenou die mede- deelingen verschaften over het leven aan boord en over de omstandigheden waaronder beklaagde te Ismaïla was aangehouden. Beklaagde legde eene volledige bekentenis af van het geen hem in de dagvaarding ten laste was gelegd. Het O. M. eischte 4 jaar gevangenisstraf. De ver dediger mr. B. de Vos pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. Xe 's Gravenhage wierp een beschonken persoon zich voor een auto-car, bestuurd door Mathieu Cordang, terwijl nog twee heeren in het voertuig zaten. Cordang kon door het plotselinge van het geval niet meer stop pen tengevolge waarvan de machine over het lichaam van den dronkaard ging zonder dat deze eenig let&el bekwam. Cordang echter viel door den schok en bekwam wel letsel, dat hem zichtbaar veel pijn bezorgde. Het lelletje der dalen. Het Handelsblad geeft de volgende waar schuwing In dezen tijd nu het lelietje der dalen (con val la- ria majalis) bloeit en men het veel in huizen in potjes ziet staan, is heV misschien niet ondienstig te wijzen op een gevaar van dit schijnbaar zoo onschuldig bloempje, dat vermeld wordt in een Duitsch tuinbouwblad.^ Daarin wordt gemeld dat de bloem der convallaria, zelfs de steel er van, vergiftig is, en eene hoeveelheid Pruisisch zuur bevat. Meu heeft proeven genomen met eeDige gram men afkooksel van de lelietjes, o. a. door het in te spui ten in het oor van een Indisch varkentjehet dier stierf aan vergiftiging met Pruisisch zuur. Vaneen tuin man, die een klein bouquetje der bloempjes in den mond hield, werden de lippen ontstoken. Men zg dus zoo voorzichtig te zorgen dat men de bloem niet tusschen de lippen neemt, vooral lette men hierop bij kinderen, die zoo licht bloemen plukken an in den mond nemen. Amsterdam. In overleg met den districts-veearts zullen door de Sophia- Vereeniging tot bescherming van dieren aan de Handelskauetwee schietslachtmaskers Morten, als zijnde de oudste, het eerst een voor een met Marina dansten en dat in een ruimte zoo groot, dat één paar er zich ternauwernood kon omdraaien. Het knetterde in den pot, waarin de kerstmaaltijd gekookt werd, eene tractatie stond hun te wachten en de kerstboomkaars de eenige, die Marina gemaakt had werd bewonderd. Er viel niet veel licht door de kleine donkere ruitjes maar de blikken van hen, die op dien avond feestvieren met de menschen zagen ongetwijfeld den lichtstraal in het arme lage vertrekje op de rotsen bij de zee. worden beschikbaar gesteld, teneinde de Engelsche paar den en ander slachtveedat ter plaatse moet worden afgemaakt, pijnloos en spoedig te bunnen dooden. IHenschenofFers In Nederland. Men schrijft het volgende aan het Handelsblad Te Altfort, een dorp in Gelderland, gem. Appeltern, bevindt zich een godsdienstige secte. Op de jongste ver gadering werd besloten den Heer een offer te brengen. Middernacht van Vrijdag op Zaterdag kwamen twee meis jes voor het huis van den landbouwer Scherf, die tot de secte behoort, Psalmen zingen. Deze riep daarop zijn knecht, die, de trap afkomende, door Scherf werd vermoord. Hoofd en armen werden afgehakt, waarna Scherf, diens vrouw en de beide bovenbedoelde meisjes hunne handen in het bloed van het slachtoffer wieschen. Hier mede meenden de waanzinnigen den duivel te hebben ver moord. Als dankoffer aan God werd een kamer in brand gestoken, doch spoedig gebluscht. Scherf begaf zich Zater dag naar zijn moeder te Batenburgterugkomende werd hij door de politie in Appeltern gevat. Op het hooren van dit feit kwamen 20 leden der nieuwe secte Zaterdag samen, psalmzingende tot Zondagmorgen. Zij zijn nu in het huis opgesloten en worden door een cordon veldwachters bewaakt. Nader meldt men onsDe knecht werd het hoofd ge kloofd. De dood moest volgens een z.g. voorspelling ge schieden. Het lichaam werd als het ware uitgeperst, twintig secte-leden kwamen na de daad hun handen in het bloed wasschen. Den 6 is op het Protestantsche kerkhof het stoffelijk overschot van den ongelukkigen Brinkman ter aarde be steld. Acht marechaussees, onder commando van een luitenant, zetten den toegang tot hot kerkhof af, waarop slechts enkelen waren toegelaten en de burgemeester der gemeente, die een treffende toespraak hield en wiens cordaat optreden in deze moeilijke dagen algemeen ge roemd wordt. De verontwaardiging in het dorp is zeer groot. V oor dat de marechaussées waren aangekomen is men aan het ruiten ingooien gegaan en met zulk een woede, dat de blinden der ramen op meer dan één plaats waren gefor ceerd en zelfs stukken er uitgeslagen. Het gezin van den predikant heeft het dorp verlaten, het volk gelooft, dat bij, hoewel niet rechtstreeks bij de gruweldaad betrokken, als geestelijk leider van het groepje aan godsdienstwaan zin lijdenden indirect mede schuldig is. Het huis van Scherf, waar de gruweldaad is voltrokken, wordt voortdurend bewaakt door twee Rijksveldwachters. Vrouw Scherf is onder geneeskundige behandeling. Dat ook zij aan godsdienstwaanzin lijdt, blijkt hieruit dat zij in de meening verkeert, dat haar man, die in de gevan genis zit, elk oogenblik kan thuis komen als hij dat wil want hij is »de Heere'' De secte is wijd vertaktook over de Maas zijn aan hangers van hunne leer te vinden. Er zjjn menschen onder van gevorderden leeftijd. De luitenant der marechaussee te Nijmegen is tijdelijk met manschappen te Appeltern aanwezig en van uit den omtrek is eene groote politiemacht daar samengetrokken. Vooral was deze maatregel gewenscht, omdat do volge lingen van den moordenaar in de overtuiging leefden, dat hij zijne boeien zou verbreken en in hun midden terugkeeren. He moord te Appeltern. Naar gemeld wordt is de landbouwer Scherf, die den moord op zijn knecht pleegde naar het krankzin nigengesticht te Medemblik overgebracht. ltoterwet. Het Maandblad tegen de vervalschingen wijst op een aanvulling, die de Boterwet bij de aanstaande herziening behoeft. Het nieuwste middel om de wet te ontduiken isdat kleine potjes met gedrukte briefkaarten uit een »Roombo- terfabriek" huis aan huis in de goede wijkeu gratis bezorgd worden. Het bleek dat deze voor ongeveer 2/s uit mar garine bestaan. Hier wordt dus reeds daar die potjes niet met het woord »surrogaat" gemerkt zgn tegen de wet gezondigd. Leest men nu de gedrukte briefkaart, met groote letters voorzien van het hoofd vRoomboter-Fabriek nauwkeurig, dan gelukt het inderdaad het woordje »sur- Dat jaar in Februari ging Morten voor het eerst met zijn vader mee op de groote vischvangst. Zij hadden een vijfmansboot in compagnie met een neef van den overleden Isak Lövöen en zij hadden eene vrij goede vangst. Om hem de stroomingen, ondiepten en andere bijzon derheden der zee, goed in het geheugen te prenten, ver zuimt een visscher nooit om zijn zoon alle sagen en volks-anecdotes mede te deeleu, die zich daaraan vast- knoopen en als hij ze eenmaal heeft gehoord vergeet een noordlandsche jongen ze ook zelden. Dien winter kwamen ze heelemaal tot aan Rödö en »de zeven zusters" in Helgoland. Op de terugreis waren zij bij de Lofoten onder »Vaa- gökallen" (de grijsaard van Vaagö), die men daarboven in den rotskloof kon zien zitten met zijn gelaat naar het noordoosten gekeerd en de beenen van elkaar, zoodat het licht er tusschen door schijnt. Toen zij tegen Paschen thuis kwamen, deelde Jon aan Marina mede, dat Morten zich te goed had gedragen om slechts een »Skaaring" te zijn. (Zoo wordt een jongen genoemd, gedurende het eerste jaar, dat hij mee ter vischvangst gaat.) En er moesten nog wel twee, drie jaar verloopen voor hij bootsman kon worden. Het verhaal hoe Jon Zachariasen in dien bewusten stormachtigen nacht Andreas Heggelund had gered, door met zijn boot over den kiel van de omgeslagen boot heen te zeilen, was na verloop van eenigen tijd overal rondgegaan. Dal was een waagstuk, dat bewondering afdwong, zelfs van hen, die beweerden, dat zoo iets wel vroeger vertoond was. De kleine, dikke strandvoogd Ravn met zijn ambte naarsgezicht, liep twee jaar lang te overwegen, zooals hij zeide, of hij Jon zou voordragen voor de reddings medaille. Toen hij eindelijk daartoe besloot, vond hij, dat de zaak te oud geworden was. Bij de familie Heggelund was die gebeurtenis het on derwerp geweest van vele gesprekken. Die redding had een zeker opzien gebaard en om nu zijne dankbaarheid te toonen was voor Heggelund niet alleen iets dat van zelf sprak, maar thans tevens een soort eerezaak geworden. Jon Zachariasen weigerde echter eene aanbieding van geld. Toen werd er besloten, dat Andreas Heggelund naar Skorpen zou gaan en bieden Morten een plaats aai. in den winkel, met belofte dat er verder voor hem gezorgd zou worden, wanneer hij zich goed gedroeg. Marina en Jon waren van meening, dat zij dit aanbod niet mochten afslaan. Doch toen Andreus Heggelund er op stond, dat Morton dadelijk mee zou gaan naar Heggelund, gaf Marina te kennen, dat zy liever bad, dat hem nog zooveel tijd werd gegeven, om thuis afscheid te nemen. Da kwestie was echter, dat zij den jongen nog eerst van nieuwe kleeren wilde voorzien, opdat hij, zooals zij tot Jon zeide, niet al te armoedig zijn intree zou doen in dat mooie huis. Wat heerschte er toen een drukte in dat kleine ka mertje, die veertien dagen, die toen volgden. De zon- dagsche kleeren van Jon werden veranderd voor Morten en bij ieder kleedingstuk, dat hij aantrok werd hij be wonderd door zijne jongere broertjes en zusjes, wier op lettendheid verdeeld was tusschen moeder, die kleeren zat te naaien en den schoenmaker, die van Skorposund gehaald was en nu voor Morten schoenen maakte. rogaat", tusschen twee haakjes achter Roomboter" ge plaatst, te vinden, doch daar deze benaming als het ware verdrinkt tusschen de vele aanprijzingen dezer »keuken- boter" zullen wel weinigen dit opmerken en gelooven dat zij voor lagen prijs echte boter kunnen koopen, te meer daar, zooals wij reeds opmerkten, op het ten ge schenke gegeven potje het woord surrogaat ontbreekt. »Onze lezers zullen misschien vragen, waarom wij niet zooals vroeger de naam dezer »Roomboterfabrikanten' noemen doch ook hier speelt de vindingrijkheid dezer »industrieelen" een nieuwe rol, en is een beletsel voor ons in deze. Immers waar zij vroeger onder hun eigen naam handelden, wordt nu een goedklinkende, algemeene naam bedacht b. v. vEendracht", Volhard ng" enz. («Hardnekkigheid" zou o. i. een meer gepasten aam voor al dergelijke inrichtingen zijn.) Directeuren dezer fabrie ken zijn gewoonlijk nergens te vinden, zoodat publicatie van den naam der fabriek alleen niets helpt, doch hoog stens goed bekende inrichtingen, die denzelfden naam dra gen zou schaden terwijl na de publicatie onmiddellijk onder een nieuwen (liefst fraaieren) naam het handwerk wordt voortgezet. »Het komt ons voor dat de wetgever bij de, naar wij hartelijk hopen, spoedig in behandeling komende Dieuwe boterwet, op dergelijke praktijken nauwkeurig zal moeten letten. O. i behoort het verboden te worden, een fabriek die mengsels of surrogaten levert, openlijk te noemen Roomboter-fabriek reclame voor surrogaten te maken, hetzij dan per circulaire of per advertentie, daarbij als hoofd dezen naam gebruikende, die niet anders ten doel heeft dan het publiek te misleiden en in den waan te brengen dat de kooper uit de »Roomboter"fabriek inder daad dit artikel ontvangt. Ook het noemen van de namen eener verantwoordelijke directie bij den naam van een dergelijke fabriek zoude verplicht gesteld moeten worden, om het publiek tegen bedrog met goedklinkende namen te vrijwaren." J a c li t. Door den Commissaris der Koningin in Noord- Holland is ter kennis gebracht a. dat de jacht op houtsnippen in die provincie zal worden gesloten, 28 April 1900 met zonsondergang, b. de jacht op eenden 28 Febr. 1900 met zonsondergang, c. de jacht op ander waterwild 31 Maart 1900 met zons ondergang, d. dat het weispel van kwartelen, met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 14 Juli 1900, e. dat de visscherij met het staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November 1900. J dat de visscherij met alle overige visch- tnigen uitgezonderd die met aalkorven, aaldobbersen paling- fuiken, die met het schepnet of de gebbe om kleine visct jes te vangen voor do aaldobbers en die op snoek in Texel, zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Juni 1900 en g. dat gedurende den gesloten vischtijd vermeld sub. f, het visschen met de hengel in de hand is verboden. Op eene te Helden gehouden vergadering van de Nederlandsche Botanische Vereeniging werd, op voorstel van de jury van beoordeeling, besloten ten opzichte van de uitgeschreven prysvraag voor de inzen ding van herbaria, verzameld door leerlingen der H. B. S. en gymnasia in Noord-Holland, een tweeden prijs niet toe te kennen en den eersten prijs toe te wijzen aan J. J. Hakkert, leerling van de H. B. S. te Hoorn, en den derden aan J. J. van Apeldoorn, leerling van het Gymnasium te Haarlem en wonende te Beverwijk. Het volgende jaar zal een gelijke prijskamp worden uitgeschreven voor dergelijke leerlingen in de provinciën Limburg en Noordbrabant. Verder werd besloten, als proef den kring der mededingers uit te breiden tot de leerlingen van de Kweekscholen voor Onderwijzers en die gelijk te stellen met de H. B. S. met öjarigen cursus. Wervershooff. Als voorzitter van de banne Wer- vershoof is herkozen de heer Jb. Koopman en als hoofd ingeland de heer C. Laan, beiden alhier. Benningbroek. De werkverschaffing heeft dezen winter nog weinig teekenen van leven gegeven wel een bewjjs dat er nog al wat bij particulieren te verdienen valt en als zoodanig een teeken dat de landbouwende stand niet. teruggaat. Blijve het zoo 1 Oudkarspel. Den 16 is als lid van bestuur van den polder Derg- en Kerkmeor met algemeene stemmen herkozen de heer H. Hart Cz. Oterleek. Den 6 zijn de heeren K. Schoone en P. Vader als candidaten voor den gemeenteraad gesteld. Den 14 zal de stemming plaats hebben. Behagen. Den 10 zal de heer F. Domela Nieuwen- huis alhier, en den 11 te D i r k s h o r n eene rede houden over »De Transvaalsche oorlog in verband met het kapi talisme." Te Schagen is de heer Staalman door de Arbeiders partij uitgenoodigd de vergadering te komen bijwonen en te debatteeren. Het benoodigde leer had Jon zelf reeds lang geleden geprepareerd en zij wisten, dat de schoenen nu buiten gewoon waterdicht zouden zijn. Terwijl Marina zat te naaien, peinsde zij erover of zij aan Morten zouden vertellen, wat er betreffende hare geboorte aan het licht gekomen was. Zij mocht Morten in zijne nieuwe positie niet onkundig laten van haar voorgevoel, dat zij nog wellicht met StuWitz de rekening van een heel leven had te vereffenen. Ook kwam de gedachte bij haar op, dat Morten wellicht de eene ot andere ontdekking kon doen, die zaak be treffende, waartoe zjj vanuit Skorpen niet in de gele genheid waren. Na herhaald overleg met Jon werd Morten dus in de zaak ingewijd. Dit vond plaats tijdens een tochtje, dat hij met zijn moeder deed, den dag voor het vertrek. Bovendien gaf Marina hem nog velerlei vermaningen mee, hoe hij zich moest gedragen, hoe hij moest buigen, dat bij niet mocht gaan zitten, als de vrouw des huizes in de kamer was en meer zulke lesjes, die hem van nut konden zijn. Toen zij hem naar de boot bracht, huilde zjj erg. Jon sprak weinig. Hij eischte alleen deze belofte van zijn zoon, dat hij zich nooit dronken zou drinken en steeds, hoe moeielijk het ook soms mocht vallen, een eerlijke kerel zou blijven. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2