Beurs- en Marktberichten. Stadsberichten. B U R Gr E R LIJKE STAND- No. 7963 f 1500 No. 7010 9018, 10986, 11464 en 12906 f 1000 Ns. 1061, 1625, 2650 en 6506 t 400 Ns. 93, 3781, 7475, 7877, 9685 12472, 13163, 14182 19236 f 200; Ns. 562, 1579, 4401, 8392, 11639,14085, 14555, 16060, 18218, 19801 en 19979 f 100. 67 i Ken proces te Brussel. Haarlem, Beverwijk en Alkmaar zijn bij herhaling genoemd in een strafzaakwelke de vorige weken te Brnssel heeft gediendnamelijk omtrent de stoomtram tnssohen deze drie Noordhollandsche plaatsen. Vervolgd worden drie personen beklaagd van oplichting bp het uitgeven van obligation der trammaatschappij en bij het opmaken van een valsche balans. Uit de behandeling der zaak die met een vrjjspraak eindigde, kwam het volgende aan den dag._ De Brnsselsche commissionair in effecten Bonbeur die in 1891 aan de benrs was »geslacht" naar hij beweert wegens de schuld van een Parijschen handelsvriend betaalde eenige jaren later zijn schalden af en ondernam toen den aanleg der genoemde tramlijn. Hij kocht n.l. voor 2000 francs de ontwerpen van den aanvrager der nog niet verleende concessie en richtte te Brnssel de sbociété des Tramways Neerlandais' op, waarvan hij directeur zon worden. Zelf echter kwam hij niet onder de oprichters voor. Daarvoor bezigde hij een jongen ingenieur Lnbcké, dien hij voor 175 francs per maand in dienst had ge nomen, en daar de Belgische wet ten minste i vennooten voor de oprichting eisehtverschenen voor den notaris nog 6 personen die men uit een koffiehuis had meege nomen en wien verzekerd werd dat ze voor de aandeelen, op hun naam vermeld geen centime hadden te storten. De heer Bonheur was ook aanwezigmaar werd in de akte niet genoemd. Wel vertoonde hij den notaris een som van ongeveer 200,000 francs de 20 pCt. van het maatschappelijk kapitaaldie volgens de wet bij de oprichting moet gestort zijn. Dat geld zoo kwam later uit was voorgeschoten door eeD anderen com missionair, den heer Schaak, lid van het beurscomité te Brussel, die het geld den volgenden dag terug kreeg. Na het verlijden der akte werd een algemeene verga dering belegd, waarin aan Lnbcké feitelijk voor Bon heur voor 900,000 francs aandeelen werden toegekend tegen den inbreng der ontwerpen en hem de uitvoering der werken werd opgedragen voor 2,400,000 francs, zegge 150,000 francs per kilometer. Tevens werd een raad van bestuur gekozen die zijn goedkeuring gaf voor de uit gifte van 2000 4J/2 pet. obligaties, van f 500 fres. elk welke allen aan Bonheur werden ter hand gesteld als persoonlijke belooning. De commissionair Schaak bracht ze aan de markt en plaatste ze door tusscheukomst van collega's voor 457,50 en 475 francs en kreeg daarvoor 100,000 fres. Twee der stroomannen in den Raad eischten toen dat de tramljjn zou worden aangelegd en daaraan werd dan ook voldaan. De exploitatie viel echter tegen en daarom werden opnieuw 1000 obligatiën uitgegeven. Ten slotte echter werden de houders dier stukken on geduldig, de prijs viel op 200 fres. en de Maatschappij werd door de rechtbank te Haarlem, waar zij kantoor hield failliet verklaard. Een accoord kwam tot stand dat door de genoemde rechtbank werd gehomologeerd. In Belgie gelakte dit echter niet: de rechtbank van koophandel weigerde de homologatie en het Hof van Brussel bevestigde de beschikking, omdat de Maatschapij niet was geweest „ongelukkig en ter goeder trouw. Wel deed Bonheur ten behoeve der schnldeischers afstand van de 900,000 francs die hij had genoten en Schaak van de 100,000 francs idem Lnbcké had met meer dan 22,500 francs gekregen voor veel technisch werk maar het Openbaar Ministerie liet het er niet bij. Een lang onderzoek volgdedat eindigde met een vervolging wegens oplichtingop grond dat het doel alleen was geweest eigen bevoordeeling zonder ernstige bedoeling de tram aan te leggen en dat er zooveel stroomannen waren gebruikt. Bovendien zou een valsche balans zijn opgemaakt, door de kosten op 4>/2 millioen te stellen, terwijl zij in werkelijkheid slechts H/j mil lioen hadden bedragen en het verschil grootendeels aan Bonheur persoonlijk was ten goede gekomen. Het O. M. eischt daarom tegen dezen beklaagde een strenger staaf voor zijn medeplichtigen wilde het verzachtende omstan digheden erkennen. Er werden in deze zaak, die 11 zittingen in beslag nam 75 getuigen gehoordmeestal beursmannen die niet 'anders dan goeds wisten te getuigen omtrent de reputatie der beklaagden en verzekerden dat wat zij gedaan hadden bij het oprichten van maatschappijen, vaak voorkwam en geenszins in strijd was met de wet. De verdedigers, twee beroemde advocaten, de oud-minister Graux en de senator Panl Janson pleitten in gelijken zin en o. a. ook dat de balans niet valsch was omdat de som van 4]/j millioen inderdaad was bedongen, afge zien van hetgeen met dat geld later was geschied. Zooals reeds boven is gezegd sprak de rechtbank de beklaagden vrij. En wel op deze overwegingen dat de vervolging enkel kon plaats hebben wegens den verkoop van obligatiën rechtstreeks door de beklaagden zeiven, waarbij niet was gebleken dat de koopers waren over gehaald door bedriegelijke kunstgrependie voor oplich ting noodig zijn. Wat de balans betreftnam de recht bank als met bewezen aan, dat zij aan het opmaken er van hadden deelgenomen en ook niet dat zij wisten, dat er onwaarheden in voorkwamen. (Handelsblad.) Barslngerhorn. Den 15 zal te Kol horn eene openbare vergadering worden gehouden van de Geheel onthouders-Vereeniging Kolhorn en omstreken. Als sprekers treden op: de heeren J. G. Jansonias, reizend agent der Vereeniging en ds. W. Bax, van Kolhorn. Lichtbeelden zuilen het gesprokene verduidelijken. De toegang is 5 cents. Te Kolhorn vond eene werkster, bij haar thuiskomst, het raam stuk geslagen en eene kist opengebroken, waar uit eenig geld en gouden voornaald en spelden werden vermist. Het vermoeden bestaat, dat haar eenige zoon de dader is: de gouden voorwerpen zijn reeds van de hand gedaan. De justitie is met ue zaak in kennis gesteld. Voor de Diamantbewerkers. Bij den heer Douwesvoorzitter van het comité tot ondersteuning van werklooze diamantbewerkersis van H. M. de Koningin een gift ingekomen van 1 1200, met. den uitdrukkelrjken wensch dat ook de schijven- schuurders proportioneel daarvan zullen ondersteund worden. De Ambulance. De aanvullingsambulance onder leiding van dr. Van Ryckevorsel is in goeden welstand te Pretoria aan gekomen. Omtrent den terugkeer van prof. Korteweg is bij het hoofdcomité van het Roode Rruis mets stelligs bekend. Een gepensionneerd postbode op Teiel, die tijdens een sneeuwstorm in December 1.1. 's avonds naar zijn huis ging ongeveer een half uur gaans van den Burg gelogen, is bij die gelegenheid al zeer ongelukkig geweest. Duisternis en sneeuw beletten den man om iets meer t6 Op den tast af ging hij toen bij tuinwallen en hekken langsom toch niet het spoor te verliezen. Hij kwam dan ook na een lange worsteling tegen den sneeuwstorm te huis. Al spoedig bleek het, dat hem bij die gelegenheid beide handen grootendeels waren bevroren. Het gevolg daarvan is geweest, dat bijna alle vingers moesten worden geamputeerd. Iloterhandel. In 1899 werd in dezen tijd van bet jaar Australische boter aan deFriesehe wagen aangevoerd, en men verwachtte dat dit jaar die aanvoer vroeger zou aanvangen en ver meerderen. Deze verwachting komt echter niet uitin tegenstelling met 1899 is de aanvoer van Priesche boter aan de markten ruim. De koloniale boter wordt bovendien aan de Londensche markt beter betaald dan in Friesland. Er is nu eene proef genomen met den aanvoer van Amerikaansche boter deze kon niet meer dan ruim i 20 per 1li vat opbrengen en men is toen met den aanvoer van deze boter opgehouden. (N. v. d. D.) Als een merkwaardigheid vinden wij vermeld, dat onlangs te Emden eene 86-jarige dienstbode Antje van Dettun het feit heeft herdachtdat zij gedurende 70 jaren bij eene en dezelfde familie (in vijf geslachten) in dienst was geweest. In het jaar 1829 kwam zij als 16-jarig meisje in dienst bij den kunstschilder Kisseningthans dient zij bij diens achter-kleinzoon. Sinds lang werd de oude vrouw niet meer als eene ondergeschikte beschouwd maar als een vriendin des huizes. St. Pankras. Ondertrouwd. 18 Jan. (te Koedijk)Willem Kos, te St. Maarten, onl. alhier, en Dieuwertje IJfs, te Koedijk. Geboren. 1 Jan. Gerrit, z. van Oornelis Ploeger en Aagje Miessen. 28 Tinns, z. van Pieter Kooy en Aaltje Bood. 31 Pieter, z. van Jacob van Leijen en Antje Deutekom. Overleden. 7 Jan. Oornelis Kooy Jansz., 2 j. en 6 m. 22 Klaas Kleyenbnrg, wednr. van Trijntje Prins, 84 j. 31 Guurtje Verweel, 7 m. De Februari-aflevering van Vragen van den Dag, onder redactie van dr. H. Blink, uitgave van S. L. van Looy, Amsterdam, bevat Dr. H. Blink, bierbrouwerijen en bierhandel in Neder land J. K., inkomsten der BerlijnersA. Dastre, de pest,'haar ontstaan, verschillende vormen en voorbehoed middelen A. J. Servaas van Rooyen, iets over de pest in ons land; J. L. van Dalen, oude maatregelen in Dordrecht tegen de pest; A. S. Green, Engelschen en Hollanders in vroegere jaren Batavnsop de grens van twee eeuwen losse opmerkingen over de negentiende en de twintigste eeuw Iets over haring en haringvisscherij op de Zuiderzee; Bibliographie; prof. dr. J. Ritzema Bos, nederlandsche planten plaat 36 de gele lisch Jozef Chamberlain de heliographie of optische telegraphie J. Knyperdierenbeschermingdr. K. Lampert, huis- en trekratten Ernst Krause, spinnen en bekerplanten een uitgestorven gewaande reuzenvogeleucalyptushout als plaveiselde caolorophyl-functie der strandplanten melkwit zeewater bierverbruik. Het Maandblad tegen de vervalschlngen n°. 7, bevatsurrogaat leverende »Roomboter"-fabrieken; onderzoekingen van levenmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek. Keizersgracht 291, Amsterdam, (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens); controle-onderzoekingen boter, brood en meel, cacao, cognac, emailwerk, haver mout, havermeel en haverbloem, kindermeel, levensmid delen, levertraan, melk, mosterd, sigaren en tabak (op nicotine-gehalte), suikerwerken, wijn, uittreksel uit het verslag van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst te Amsterdam en Rotterdam overtredingen der boterwet een nieuwigheid in de kunstboter-fabrikatie; een dubbele vervalscherhet ontwerp op de boterwetbescherming van eehten honig tegen kunsthonig in Duitschlanjl wat verstaat men onder zijde-verzwaring geheimzinnige roest; wetenschappelijke berichten: warmte van ons voedsel; vergiftiging door i oomijs; verkleurt meel of niet tegen het vernielen van waschgoed door bleekwater gemengde berichten; boekbeoordeeling. 362e 8TAATSLOXEB1J. 5e klasse, 15e lijst, 7 Febr. Helloo. Ondertrouwd 12 Jan. en getrouwd 31 Jan.: Petrus Bos, te Castricum, en Antje Stuifbergen, alhier, laatstelijk te Castricum. Getrouwd. Franciscus Barnardus Josephns van Straaten, alhier, en Ariaantje Jansen, te Castricum. Geboren. 19 Jan. Dirk, z. van Willem de Groot en Antje Asjes. 29 Aagje, d. van Jacob Bakker en Anna Cat.harina Schoen. Overleden. 3 Jan. Christiaan Jacob Vahl, echtgen. van Elisabeth de Groot, 48 j. „...-mn 4 Maartje, d. van Klaas Bakker en Grietje Blokker, 3 j. en 11 m. Jacob Elzas, echtgen. van Anna Maria Habicht, 75 j. en 4 m. 6 Pieter Adrichem, echtgen. van Aaltje Admiraal, 54 j- 11 Fredrik van der Peet, wednr. van Jacoba Pepping, 81 j. en 7 m. 16 Guurtje Ploeger, echtgen. van Meindert Butter 21 Gerrit Verdwaald, ruim 61 j. Maarten Jios, wednr. van Aagje Swart, 67 j. eD ruim 7 m., overl. te Assendelft. Kleuwe Wiedorp. 131 Jan. Ondertrouwd en getrouwd. Eduard Wienhoven, te Amersfoort, en Pieteitje Ha ringhuizen, alhier. Cornelis Lengers, te Den Helder, en Wilhelmina Tak, alhier. Ondertrouwd. w Johan Fredrik Koorn, te Haringcarspel, en Neeltje War- naar, alhier. Getrouwd. ttu Pieter Warnaar, alhier, en Maartje Schut, te Heerhugo- waard. Geboren. Antje, d. van Hendrik de Graaf en Trgntje Kegzer. Oornelis, z. van Bastiaan Loog en Geertje van den Berg. Jan, z. van Pieter Strijbis en Trijntje Bruin. Overleden. Ridder Sijts, wednr. van Trijntje de Boer, 92 j. Pieter Baas, 30 j. Warmen liulzcn. van 1 31 Januari. Getrouwd. Theodoras Gieling en Geertruida Groot. 1 leter Berkhout alhier, en Elisabeth van der Heijden, Iieerhu- gowaard. Geboren. Pieter z. van IJf Dekker en Jantje de Leeuw. Cornelis,' z. van Johannes Nannes en Elisabeth Bakker. Antonius Petrus, z. van Maitinns Pronk en Neeltje Quant. Jacob, z. van William Siewerisen en Marga- retha Catharina Boon. Abraham z. van Klaas Bier steker en Pietertje Hofdijk. Overleden. Grietje Wit, wed. van Arie Mink, 73 j. Cornells, z. van Johannes Nannes en Elisabeth Bakker, 1 d. Tot gemeentebode en veldwachter te Oterleek is be noemd 1<. Brouwer, alhier, ter vervanging van K. van 't Hoffdie op verzoek ontslagen is. Dl unfgas. Van af maandag, den 12, kunnen zij die in den loop des jaars van het muotgas wenschen gebruik te maken, zich daartoe aanmelden ten kantore van de gasfabriek alhier, ten einde de daartoe benoodigde gedrukte voor waarden in ontvangst te nemen. Men verzoekt ods mede te deelen, dat in de kerk der doopsgezinde gemeente, alhier, de dienst zal worden vervuld, op zondag, den 11, door den heer ds. Kapteijn, herv. pred., te Oterleek Volksweerbaarheid. I Donderdag, den 15, des avonds te 8 uur, zal, in het lokaal Harmonie, eene kosteloos toegankelijke openbare vergadering gehouden worden, waarin als spreker zal optreden de heer T. Oly, van Zaandijk, lid van het hoofdbestuur van Volksweerbaarheid ten einde tot de oprichting eener afdeeling te dezer plaatse te geraken. Zoowel mannenals vrouwenmits boven 16 jaar kunnen aan de Vereenigiug een werkzaam aandeel nemen en worden ter vergadering toegelaten. ÉTHDELIJIi MUSEUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat wegens herstelling bet Stedelijk Museum gesloten zal zijn van Zaterdag ÏO Februari a.s. af tot nadere aankondiging. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 8 Febr. 1900. O. D. DONATH, Secretaris. Amsterdam, 7 Feb. Friesche Dokkumer Jammen f 0 a 0. Borgers f 1.20 a 1.25, Franeker Jammen f o.— a 0.—', Zaaiers f 1,25 a 1.35, Zeeuwsche Spuisehe Jammen f 2. - a f 2,30, Poters f 1.10 a f 1.20, Flak- keesche f 160 a 1.80, Blauwe f 1.70 a f 1.80Gel- dersche blauwen f 1.40 a 1.60, Pruisische Hamburgers f 2.90 a 3.—IJpolder Jammen f 0.a 0. Petroleum. Onveranderd. Londen, 5 Febr. (Bericht van Oetzes Gerritsen.) Laatste noteeringen De algemeene toon der markt is lusteloos, behalve voor koloniale, welke vast blijft op de genoteerde prijzen. Boter: Friesche ordinaire tot fijnste 96 - a 100/-, fa- brieksboter 96/- a 104/-, Norm. extra 112/- a 0/-, gew. 96/- a 104/-, Brittany le qual. 15/0, id. 2e qual. 13/6. 3e qual. 12/0, 4e qual. 10,6 per 12 Eng. ponden; Jersey j. a /-Deensche prima 104/- 108/-, Iersche /-, a Finsche a Amerikaansche /- a-, a /- Nieuw-Zeelandsche ,/- a /- Russische 80/- a 90, Canadeesche/- a /-, Koloniale 76/-a 96. Kaas: Canadeesche 57/- 59/- a -/-, nieuw -/— a Goudsche 40/— a 50/—nieuwmelkte a -/—Edammer 50/-, 60/-a /-, Australische-/-a Nieuw-Zeelandsche 57/- a 58/-. Eieren. Fransche 10. a 12., Italiaansche 9.6 a 11.0, Hongaarsche 8.6 a 10.6, Deensche 10/ a 14/0, Russisch a de 120 stuks. Schagen 8 Febr. Aangevoerd 6 paarden f 70 a 150, t 0 ossen f 0 a f 0.stier f a 10 Geldekoeien f 100 a 130, 35 vette koeien f 150 f 230, 20 kalfkoeien f 120 a 165, 0 vaarzen f a graskalven f a 30 nuchtere kalveren f 7.— a 14^ oonschapen f a vette id. f a 470 overh. f 13, a 20, 17 magere varkens f 8 a 10, 33' vette varkens f 0,37 a 0,38 p. P., 75 biggen f 3,— a 7,50, 600 kop boterper P. 65 a 75 ct. 2000 kipei'ere'n f 3,50 a 4,50, 25 eenden dito f 4. - a 0. p. 0— Per Telegraaf Hoorn, 8 Febr. Kleine kaas f 30,50. commissie f 30,50 Middelbare f Aangevoerd 42 stapels wegende 16384 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3