De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. Wjj dobberden in een klein roeibootje bij het schip Het duurde nogal lang, vóórdat de roeiers wegroeiden,. en in dien tjjd vond een onzer medereizigers het geschikt om even het Transvaalsche volkslied in te zetten. Hij begon met een forsche stem en oogenblikkelijk, als met een donderslag namen al de gevangenen, die op het schip naar onzen aftocht keken, den toon over en werd het door hen uit volle borst heelemaal uitgezongen, en daarna driemaal Hiep, hiep, hiep, hoerah voor Oom Paul. En dat allemaal, waar de Engelsche autoriteiten van het schip bij stonden. Het kou hun niet schelen, zij gaven hun gevoelen lucht. Met gewuif van weerskanten zetten wij onze reis voort. Ik wou, dat ik ze allen had kunnen verlossen. Ik beloofde mijn vriend den kapitein, dat ik het een en ander zou mededeelen, hetwelk ik nu zal trachten te doen, in de hoop op verbetering. Ken jongensgrap. Een schooljongen in Northampton heeft aan bet Britsche departement van landbouw heel wat last veroor zaakt. De knaap had gelezen dat dit departement ieder die er om vroeg, franco werken over de behandeling van ziekten onder de dieren zou toezenden en kreeg op zijn aanvraag een dik pakket. Hij toonde het aan zjjn kameraden en nu werd het departement overstroomd met gelijke aan vragen, ook van leerlingen van andere scholen er waren geen handen genoeg om aan de dringende verzoeken te voldoen. Ten slotte achtte men het noodig een plaatselijk onderzoek in te stellen te N., waar blijkbaar een zware ziekte onder het vee moest heerschen En toen kwam uitdat aldaar geen ziek veemaar vele plaagzieke Schooljongens waren. (Handelsblad) Wieuw-Ouinea. Bij den Minister van Koloniën is ontvangen het volgende van 9 dezer gedagteekeude telegram van den Gouverneur-Generaal van Nedeilandsch-Indië Zending van Serdang naar Silerake mislukt. Gemeenschap met den wal door den moesson onmogelijk. Gevangenen schij nen nog levend te zijn. Verdere pogingen tot hunne red ding worden overwogen. Laatste Berichten. Buller's rapport. LONDEN, 12 Febr. Roberts seint dat hij het volgende telegram van generaal Buller heeft ontvangen, van 9 Februari »Het was noodzakelijk na de bezetting van Vaalkrans dezen heuvel te versterken tot een steunpunt voor andere operaties, maar ik bevond, na het twee dagen beproefd te hebben, dat wegens de gesteldheid van den bodem zulks niet doenlijk was. De heuvel was bovendien bloot gesteld aan het vuur der zware kanonnen, die waren opgesteld in posities, welke onze artillerie-stellingen be- beer8chten. Het is voor troepen, die op Ladysmith aan rukken over Harding of Mongers-drift noodig om Vaal krans veilig bezet te houden. Dienovereenkomstig zetten wij den aanval langs deze wegen niet voort, daar wij dien niet veilig kunnen maken." LONDEN,- 12 Febr. In antwoord op een desbetreffende vraag door een der leden van het Hoogerhuis verklaarde de minister van oorlog, lord Lansdowne, dat lord Roberts in het kamp aan de Modderrivier is en het bevel over alle troepen daar op zich heeft genomen. Engeland's militaire maatregelen. LONDEN 15 Februari. In het Hoogerhuis legde de minister van oorlog, heden de toegezegde verklaring af omtrent de militaire maatregelen, welke de Regeering denkt te nemen. Hij zeide o. a. De eerste plicht der Regeering is een veldleger van 130,000 man te vormen, waaruit verdere versterkingen voor Zuid-Afrika gelicht zouden kunnen worden. De Re geering is voornemens aan de permanente sterkte van het leger nog 12 nieuwe linie-infanterie bataljons toe te voegen en verder 36 batterijen veldartillerie, 7 batterijen rijdende artillerie met eenige batterijen houwitsers te vormen. De vrijwillige dienstneming by de militie en de yeomanry zal sterker worden aangemoedigd. De Regee ring rekent er op door deze maatregelen 100.000 man van alle wapens meer te zullen krijgen. min had voorzien doch nu zoo midden in den kring staande terwijl het jonge meisje hem stevig vasthield had hjj het te druk. Toen het meisje eindelijk na eenige inspanning den doek van haar oogen kon krijgen stoof zenu juist niet aangenaam verrastver van hem af. Een opbruisendegekrenkte trots was leesbaar op haar gelaat en zij stond op 't punt om te gaan schreien. De toornige blikwaarmee zij hem aankeek, terwijl de anderen dubbel overmoedig begonnen te lachen, deed Morten het bloed naar het hoofd stijgen. Plotseling keerde hjj zich om, om weg te gaan, toen eene bekende stem vanuit de verte riep «Maar dat is immers Morten onze nieuwe winkel bediende 1" Het was Andreas Heggelund, die er juist aan kwam slenteren, vanuit zijn schuilplaats achter een der hekken. Zonder zich verder om het spel te bekommeren, trok hij Morten met zich mee naar huis, opdat hij Heggelund en diens vrouw zou kunnen begroeten. Er was juist eene groote visite. Terwijl de ouderen in de kamer bleven, speelde een gedeelte der jongeren in den tuin. Zij speelden Blindemannetje en toen de jongste doch ter des huizes Edelgeblinddoekt moest worden, was Andreas Heggelund op de gedachte gekomen om haar een poets te bakken waarom hij voorgesteld had, dat allen zich zonden verschuilen. Met de pet in de hand en geleid door zijn vriend, kwam hij door twee kamers, gevuld met gasten, die deels aan het praten waren, deels aan het kaartspelen in een kleiner vertrek waar mevrouw Heggelund op een sofa zat, naast een andere dame. Toen zij bij haar gekomen waren, kneep Andreas hem veelbeteekenend in de hand en fluisterde »Buig diep, buig diep En Morten boog op de deftige manier, zooals zijne moeder hem dat geleerd had, zoo diep, dat het haar Nog altijd bieden zich spontaan en met groote geest drift mannen aan en ik acht dus het oogenblib niet geschikt om de loting in te voeren. Geen dwang, maar aanmoediging is noodig en de Regeering is voornemens alle aanmoediging te geven. In het Lagerhuis diende de onder-minister Wyndham een supplementaire leg er-begroot in g in en legde hij verder een gelijkluidende verklaring af als zijn chef in het Hoogerhuis. TWEEDU HAMER. Ultkeering aan de gemeente Egmond. Naar aanleiding van het afdeelingsverslag over het betrekkelijke wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk binnenlandeche zaken der staatsbegrooting voor 1899, heeft de minister een nota ingezonden, waarin hjj ver schillende gevraagde cijfers geeft en te kennen geeft, dat, nu de gemeente geene beperking harer uitgaven, noch verhooging harer belastingen tot stand bracht, het tekort gestegen is tot een bedrag zoo belangrjjk, dat vele jaren zouden noodig zijn om het langs geleidelijken weg aan te zuiveren. Daarom is hij van oordeel, dat de gemeente in dit zeer bijzondere geval haar toevlucht moet nemen tot eene geldleening, welke een betrekkelijk gering bedrag niet behoeft te overschrijden. Ter tegemoetkoming in de kosten van rente en aflossing van zoodanige leening is dus het Rijkssubsidie gebracht van f 550 op f 750, waar door de gemeente van Rijk en Provincie te zamen f 400 meer zal ontvangen. (N. v. d. D.) Naar het »Nbl. v. Nederland'' uit, vertrouwbare bron meent te vernomen is er bij het departement van waterstaat een wetsontwerp tot naasting der Holl. Spoor en Staatsspoor in bewerking. Reeds zou men met de voor bereiding van het ontwerp zoover gevorderd zijn, dat het wellicht nog in den zomer van dit jaar bij de Tweede Kamer zou inkomen. Barsingerhorn. Den 11 gaf voor eene volle zaal, de gymnastiek-vereeniging de Westfries" eene goed geslaagde openbare uitvoering in de kolfbaan van den heer A. Slotemaker. De oefeningen werden afgewisseld door voordrachten door den heer Abr. de Winter, terwijl het fanfarekorps Eendracht maakt Macht" van Oudkar spel, den avond verder opluisterde. Dat het ansjovisjaar 1899 minder gunstig was, is te Kolhorn merkbaar, door dat niet zooveel sloepen worden aangebouwd. De vloot wordt met slechts ééne sloep ver grootde eerste ijzeren of stalen alhier, welke gebouwd wordt op de werf van heeren W. F. Stoel Zoon, te Alkmaar. Te Enschede geraakte op een fabriek een 28- jarige knecht tusschen de drijfriemen en werd meege voerd. Hjj werd dusdanig verwond, dat de dood spoedig volgde. Een gezelschap van achttien musici zal, onder leiding van den heer Wolf, den bekenden kapelmeester van het «Oud Holland" der tentoonstelling te Amsterdam van 1895, eerlang van daar naar Weenen vertrekken om daar concerten te geven. Na Weenen komt Parijs aan de beurt, waar het gezelschap voornemens is, gedurende de Wereldtentoonstelling te blijven. De heeren zullen gekleed zijn als Transvaalsche Boeren. Brand. Te Amsterdam ontstond in een achterkamer van de derde verdieping brand door het omvallen van een petroleumlamp. Hierbij kregen de bewoonster, de weduwe Heerland en hare beide kinderen, een meisje van acht en een jongentje van drie jaar, ernstige brandwonden. Ze zijn alle drie Daar het Binnen Gasthuis vervoerd. Het meisje is aan haar brandwonden bezwekende toestand der moeder is zorgelijk. Te Hoorn is eene bloembollenkweekers-vereeniging opgericht, aanvankelijk met 19 leden. Het doel is vei lingen van droge bloembollen bij afslag te houden in Augustus, evenals in het Westlana tot groot voordeel van de kweekers geschiedt. Tevens zal men door lezingen trachten meer kennis omtrent deze teelt te verspreiden. hem in de oogen vieleerst voor de eene dame en toen voor de andere. Die tweede dame was de vrouw van den landrechter en in vele opzichten de concurrent van mevrouw Huggelnnd «Dit1 is Morten Skorpen, die hier gekomen is om win kelbediende te worden", verklaarde Andreas eenigszins stamelend en zachtjes. Aan het gezicht zijner tante kon hij zien, dat deze Morten tenminste op dit moment, niet alle menschen even sterk interesseerde als hem zelf. Mevrouw monsterde Morten een oogenblik, alsof zij zich eenigszins verwonderde over deze interruptie. Midden in zijn verlegen eerbied bewonderde deze van zijn kant nu van nabij de zware gouden ketting en de zijden japon, die hij vroeger in de kerk op een afstand had gezien. Daarna zeide zij zachtmaar zoo, dat Andreas zeer goed de terechtwijzing voelde «Mijn waarde zou dit geen aangelegenheid zijn, waarmee Stuwitz en de huishoudster meer te maken hebben Zy zal den jongeling zijn plaats aanwijzen Morten trachtte opnieuw te buigen, doch het was niet recht zoo diep als de eerste maal. foen vroeg mevrouw Heggelund plotseling, alsof zij een inval kreeg »Heet je vader geen Jon Ja Dank n Morten voelde, dat dit »Jamaar een beetje kortaf was en daarom gaf üij het, op goed geluk af, maar dat aanhangsel. «Hij, die zoo flink Andreas gered heeft! Zoo, maar dan heet jij immers Morten Jonsen. Jonsen zullen we je noemen. Die andere naam, ik weet niet meer hoe die was, maar die klonk niet mooi." Met deze woorden knikte zij, iets meer genadig, ten afscheid. Morten boog en volgde zijn geleider, die binnensmonds Moord te Appeltern. Den 12 zijn de beide zusters Levoir, die bij den moord tegenwoordig zijn geweest, als krankzinnig naar Tiel gebracht om verder naar Medemblik te worden ver voerd. Waarschijnlijk wordt te gelijk Spiering uit Tiel daarheen gebracht. Ook verwacht men dat verschillende leden van het gezin van de wed. Scherff uit Batenburg in den loop van deze week derwaarts gaan. (Handelsbl.) Bij eene te Schagen gehouden aanbesteding, door de eerste aldaar gevestigde «Coöperatieve Vereeuiging tot aankoop van veevoeder en kunstmeststoffen", voor de levering van 70.000 kilogram superphosphaat (gehalte 14 pCt. oplosbaar in water) is deze gegund voor f 2.82'/j per 100 Kilogram aan den heer J. F. Morra, te Alkmaar. De hooiverzending van Tevel heeft weer op groote schaal plaats. Niet slechts bij geperste pakken wordt het verzonden, doch ook bij scheepsladingen, los vervoerd. Vooral naar Alkmaar werd in deze maand nog al veel verscheept. De prijs van het hooi is thanB f 11 f 12 per 500 kg. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal zich toe de Regeering wenden met verzoek om steun tot het bestrijden van de kalverziekte (sterfte onder de jonggeboren kalveren). Het Hoofdbestuur zal dit doel trachten te bereiken door het doen houden van voordrachten, theoretische en practische waardoor belanghebbenden worden bekend gemaakt met de «methode Dr. Poels." In 1902 zal de Algemeene Tentoonstelling door de Maatschappij gehouden worden. Heerhugowaard. Zoo langzamerhand krijgt de Laugedijk een geduchten concurrent in dezen polder voornamelijk in Hugowaards Noordhoek, door velen den bouwhoek genoemd, wat evenwel niet wegneemt, dat ook in het Zuidelijk deel reeds vrij wat weiland in bouw land is herschapen. Naar gissing zal dit jaar nog weer 'n 100 morgen meer worden bebouwd dan verleden jaar. Bepaalde men zich hier vroeger hoofdzakelijk tot den bouw van late koolwaarvoor de Langedjjk bijna al de planten leverde, thans kweekt men veelal zelf de planten, terwijl vele landbouwers zich ook op de vroegere kool teelt gaan toeleggen. Broeibakken behoorden hier tot voor enkele jaren tot de bijzonderheden. Bij eene wandeling door dezen polder ziet men thans op verschillende plaatsen de broeibakken reeds gezet, in hoofdzaak voor bet kweeken van planten die de vroege kool zullen moeten leveren, 't Zaad is reeds uitgestrooid. Naar we vernemen zullen dit jaar wel woer verscheidene akkers met vroege aardappelen worden bepootdoch op groote schaal zal deze teelt nog niet worden gedreven ten eerste, omdat de resultaten het vorig jaar niet bijzonder gunstig waren (weinig beschot en lage prijzen) en ten andereomdat bouwerij en boerderij hier nog te veel samengaan bij gebrek aan arbeiderskrachten. De zaadteeltalsmede die van suikerbieten voor de fabrieken zijn door den koolbouw op den achtergrond gedrongen. Veel succes heeft men hier met het gebruik van kunst mest in hoofdzaak superphosphaat. De verhouding in opbrengst bij 't gebruik daarvan of niet, is niet zelden als 3:2, zoodat men nu 15 koeien houdt op 't zelfde land waar voorbeen een 10-tal naar voedsel moesten zoeken. De groocere hoeveelheid stalmestdie men door het grootere getal koeien verkrijgt, strekt natuurlijk zeer tot verbetering van wei- en bouwland. Wie voor een twintigtal jaren door Hugowaard reisde, trof daar nog tal van bosschen aan, die een zeer begeerig jachtveld opleverden voor de liefhebbers van een haas thans echter verdwijnt het eene bosch na het andere zoodat de enkele jagers die men hier nog ziet, niet zelden platzak huiswaarts keeren. De landbouw, vooral de kool- bouw heeft hier menigeen er weer bovenop geholpen die anders dreigde te zullen ondergaan in den strijd om 't bestaan. (Enkhuizer Courant.) WAajgaH^rtiBIfi II IMMWaWBMBiaWBgMMWM iets bromde over voornaamheid en onderweg gelegenheid vond om zijne ergernis te verdrinken in een glas punch, dat hij van een tafel wegnam. Zij vonden Heggelund aan een speeltafel zitten waar Morten eveneeDS dominee Mtiller herkende. Het neefje maakte hier een kortor proces en zeide eenigszins ironisch: «Mag ik oom een individu voorstellen, Jat twee minu ten geleden nog Morten Skorpen heette, doch nu is om gedoopt in mijnheer Jonsen Oom was op dat moment te zeer verdiept in het kaartspel om goed te luisteren hij ving alleen dat van bet doopen op en zeide «Wat zeg je, Andreas? Zal er kinderdoop zijn?" «Het is reeds gebeurd, oom «Wear «Zoo juist bij tante in de kamer; doch het kind is nog al tamelijk groot. Het is Morten Skorpen, die nu voortaan zal heeten Jonsen." Heggelund nam Morten vriendelijk bij de hand en zeide, dat hij zich zijne ouders nog goed heriunerde. Bij die woorden glimlachte hij op een eigenaardige manier bij zichzelf terwijl hij kaart gaf; hijdachter zeker aan, wat er in dien tijd al niet gebeurd was. De dominee vlak tegen over hem, zat half omgedraaid op zijn stoel, met zijn bril voor zijn voorhoofd en keek Morten oplettend aan. Eindelijk vroeg hijalsof hij ergens over zat te peinzen «Je moeder heet immers Marina? Toen Morten dit bevestigend had beantwoord, brak de dominee het gesprek plotseling af en keerde zich weer vol ijver naar de kaarten. Doch dat dominee Müller's hoofd vervuld was met geheel andere gedachten, dat bewees bet afgetrokken spel, dat er volgde. Het was namelijk aan hem, dat Isak Lövöen het ge heim van Marina's geboorte toevertrouwd had. Dikwijls had hij zitten peinzen over deze zaak, in welke hij gebonden was door zijn eed van geheimhouding en het trof hom dat hij nu haar zoon op weg zag om zich weer op te werken uit den boerenstand. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2