Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. H IB K IJ K Beurs- eu Marktberichten. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. in het algemeen voor de bewoners van wijk O BURGERLIJKE STAND. Eandbouw-comlté. Het Centraal-bureau uit het Nederlandsch landbouw- comité voor den aankoop van landbouwbenoodigdheden heeft een circulaire verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat de directie voorloopig zal gevestigd zijn te Enschede en dat tot directeur is benoemd de heer W. Nijkamp H. Gz., directeur der coöperatieve landbouwersbank en handelsvereeniging te Lonneker. Teneinde tot eene goede provinciale regeling te gera ken, ligt het in de bedoeling van het bureau, dat elke landbouwvereeniging in eene provincie de noodige bestel lingen doet door tusschenkomst van het lid der commis sie, dat daartoe in die provincie is aangewezen. Dat lid zal (elk lid in zijne provincie) binnen korten tijd eene vergadering bijeengeroepen of eenige heeren uitnoodigen om met hem een provinciaal comité te vor men, welk comité den band vormt tnsschen de verschil lende landbouwvereenigingen onderling. Voorzitter van hetcomité, tevens vertegenwoordiger voor Woordholland, is de heer H.F. Bultmante Haar lemmermeer secretaris de heer rnr. A. r e r fte 's Gravenhage. Commissaris der Koningin. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April 1900, Mr. J. G. Patijn, adovcaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Te Udam zijn tot hoofdingelanden van „Be Pur- mer" gekozen de heeren A. de Goede, D. Mus Jz. en M. Groot, allen te Purmer. Texel. Het eerste vaartuig, dat het Dortmund- Eemskanaal bevoer, was het aakschip van den Texelschen gezagvoerder G. Dros Pz. Ter herinnering aan dat feit, heeft de heer Dros van de Duitsche Regeering een keurigen verrekijker en een kaart ontvangen, welke hem dezer dagen zijn toegezonden. By het korps genietroepen te Utrecht zullen in de volgende maand 195 militieplichtigen worden geplaatst, waarvan 19 uit de prov. Noord-Brabant, 24 uit Gelder land 46 uit Zuid- en 29 uit A'oordliollaud, 9 nit Zeeland, 24 nit Utrecht, 14 nit Friesland, 15 uit Overga sel15 uit Groningen, 6 uit Drente en 4 uit Limburg Veehandel in Brcnte. De belangrijkste handel is tegenwoordig die iD varkens, zoowel voor mesterp als voor het gebruik. Biggen zijn in de laatste dagen 25 cents per week duurder geworden, en de vraag op de week- en maand- markten wordt steeds grooter. Voor dragende zeugen bestaat minder aftrek, prijzen van f 35 tot f 45 doch vooral in slachtvarkens is een levend'go handel. Lojdensche biggen van 100 tot 150 halve kilo's bren gen 15'/2 a 16 per */2 kilo op; vetten van 150 tot 400 ha've kilo's en zwaarder van 16 tot 18 cent. In rundvee is de omzet zeer gering. Goede paarden v orden hier en daar nog voor hooge prijzen opgekocht. (N. v. d. D.) Be Farijsche tentoonstelling. De paarden, welke op de tentoonstelling te Parijs zullen tentoongesteld worden, schrijft »0. P.," gaan ter voorbereiding naar Bergen op Zoom. Zij zullen daar ook worden klaargemaakt en aange reden door een Hollandschen koetsier. Hiervoor is de keuze gevallen op den heer A. v. d. Drift, vroeger in dienst bij den bekenden paardenhandelaar Mulder in Den Haag en de laatste jaren belast met het aanrijden van paarden in de Ned. Tattersall te Scheveningen. Jonge Hollandsche paarden aanrijden en dan toch goed houden voor eene tentoonstelling, vereisebt zeker zéér veel kennis om niet te zeggen, dat het eene onmogelijkheid is. Aanbiedingen van paarden voor de tentoonstelling te Parijs kunnen nog worden ontvangen tot 15 Me a.s bij de navolgende heeren Kapt. Punt, Den HaagB. den Ouden, Opijnen en G. Eling Tichelaar te Loppersum. Nader is bepaald, dat de tentoonstelling van paarden en vee ter Parijsche tentoonstelling met verandering van vroegere datums, zal gehouden worden van 7 Juni tot 18 Juni a.s. Dientengevolge zijn de termijnen van voorbereidende maatregelen in verband met de inzending voor deze afdeeling alle 14 dagen vervroegd. Deze tentoonstelling wordt gehouden op het bijbe- hoorende terrein met gebouwen te Vincennes. Te Hoofddorp zijn voor de paardonmonstering aangevoerd 11 l'/z"jarige paarden, waarvan voor buiten- landsche rekeniug werden aangekocht 6. De prijzen wisselden van 160 tot 210 gulden. W ervershoof. In doze gemeente circuleert een adres aan Drechterland, de Vier Noorder Koggen en het Grootslag, om door het aanbrengen van een slnis bij het Arkje de communicatie te water te verbeteren. Oudendijk. Bij de Directie over de wegen en vaarten dor zes Noordhollandsche steden moet het plan bestaan, de brug aan het Tolhek alhier, te verlagen, iets wat door de voerlui, die daar vaak moeten passeeren, reeds lang zal zijn gewenscht. Op de uitvoering van dit voorgenomen werk wachtte ook et herstel van een gemetselden waterloop tnsschen Groot- en Klein Berkhont, waarvan de vlengelmnren zeer slecht waren, zoodat al voor geruimen tyd aan de oostzijde stennsels waren aangebracht om instorting te voorkomen. Eenige dagen geleden kwam er werking in de muren aan de westzyde en ontstond een scheur in den grond daarbij, waardoor het passeeren met rijtuigen gevaarlijk werd. De Directie werd spoedig gewaarschuwd en heeft flinke maatregelen genomen door het leggen van eene hulpbrug. Het zal echter nog wel geraimen tijd duren eer de waterloop geheel is hersteld en bet passage onbelemmerd kan plaats hebben, want waarschijnlijk zal na tevens een aanvang worden gemaakt met de voorgenomen ver laging. T'ce uitvoer. Blijkens bericht van onzen gezant te Brussel zal te beginnen 14en dezer, het douanekantoor te Selzaete (station), 's Woensdags van 6 tot 11 nnr en 's Zaterdags na 12,34 geopend zijn voor invoer van Nederlandsch veebestemd voor de slachtplaatsen te Antwerpen Brussel, Gureghem, Anderlecht, GentLuik alsmede voor dien van paarden schapen geiten en vleesch. tfrsem. Ia deze gemeente komen den laatsten f(jd verscheidene gevallen van typhus voor. Twlsk. Beroepen te Berkhont de heer ds. A. Stramrood, alhier. Schagen. Den 10 hield de heer F. Domela Nieuwen- huis in het N. Holl. koffiehuis alhier eene rede over »De Transvaalsche oorlog in verband met het kapitalisme". In het breede zette spreker uiteen dat niet de vorsten of de ministers, maar de geldlni over vrede en oorlog beslissen, dat de arbeiders daarbij altijd het kind van de rekening zijn en het dus de plicht der socialisten is daar telkens en telkens weer op te wijzen. Men moet den oorlog prediken aan den oorlog en voor z'n overtuiging uitkomen en lijden als de bekende dienstweigeraars De Bruin en Takkenbnrg. Voor de Boeren had spreker anders wel sympathie in zooverre het hnn wakker strijden betrof voor bet behoud van hnn vrijheid. Onze oorlog met Atjeh noemde hij even onrechtvaardig als de oorlog die Engeland thans voert. De belangzucht der mensehen, der kapitalisten, voert alleen ten oorlog. De heer Staalman, die tot debat- teeren was uitgenoodigd, had geschreven niet te kunnen komen en het nog verschuldigde antwoord aan den heer Nieuwenhnis spoedig in zijn blad te zullen plaatsen. De heer Nienwenhnis had gezegd, dat Paul Kruger van de dyna- mietmaatschappij voor een zoo goed als waardeloos stuk grond f 1.209.000 had ontvangen als loon voor de aan genoemde maatschappij door Transvaal (Ktüger) ver leende concessie. De heer Staalman ontkende den verkoop van dergelijk stnk land, waarop Nienwenhnis de desbe treffende contracten had meegedeeld. Na deze publi catie had de heer Staalman gezwegen. Wjjl niemand in debat wenschte te tredenword da vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. VI r. F. J. Troelstra. De Hooge Raad heeft den 12 het cassatieberoep van mr. P. J. Troelstra verworpen zoodat het arrest van het gerechtshofwaarbij mr. Troelstra wegens smaad jegens den officier van justitie te Leeuwarden tot een maand gevangenisstraf veroordeeld werd hiermede das is be vestigd. Texel. In da den 10 gehouden vergadering van den gemeenteraad was een schrijven ingekomen van den heer J. H. Moojen, behelzende mededeeling van het over lijden van den oud gemeente secretaris P. Stikkel en dank zegging voor het door dezen genoten gemeentelijk pensi oen, groot f 600. Aan mejuffrouw K. M. Vermeer, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zaid-Eierland, werd op haar verzoek eervol ontslag verleend met ingang van den 15 Maart. Het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1900, werd met a'gemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f 14960,06dat der schoolgelden over het eerste kwartaal van het loopende jaar op een bedrag van f 661,95. Ten slotte werden de leden en plaatsvervangende leden der 5 stembureaus benoemd. Bergen. Bergen's Mannenkoor gaf den 8 en den 11 met medewerking van een meisjeskoor en een 40tal kinderen, telkens onder leiding van den directeur, deo heer P. van Hoorn, twee goed geslaagde uitvoeringen in het locaal van den heer W. Veenhnijsen. Behalve een lOtal nummers, die flink werden gezongen vermeldde het programma de cantate »bet Sint-Nicolaasfeest". Oterieek. Den 11 had de jaarljjksche openbare les der zangschool van den heer J. van Albada plaats, aan het einde waarvau de operette: Asschepoetster in geheel nieuwe costnmes werd opgevoerd. Het was voor da leerlingen en hnn leider en voor de onders der kinderen een ware feestavond. Kederlandsch Zuid-AlVlkaanscli Fonds tot daadwerkelijken steun. Aan het hoofdkantoor van het Fonds (Keizersgracht 258, Amsterdam) is van denzelfden inwoner van Utrecht, die in Jannari een gift van f 1090 als actieven steun gafwederom een gift van f 1000 ingekomen. Afgekeurd. Den 11 is door den gemeentelijken veearts afge keurd voor do consumptie een ziek paard, hetwelk bij een landbouwer aa l de Woguumsche buurt alhier was afgemaakt. Het cadaver is onder politietoezicht vernietigd. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 5 tot den 10 zijn in het bad- hnib van het «Witte Kruis" genomen 32 kuipbaden, 54 regenbaden le klas en 108 regenbaden 2e klas, totaal 194 baden. Eiamcn Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden 1°. Hier te lande zal in de maanden Juli en Angnstns e.k. een examen worden gehouden voor t elating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar 2°. Voor dit examen worden opengesteld a. 35 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te landeb. 15 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-Indië. Zitting van 13 Febr. 1900. J. H., Amsterdam, vernieling, onbepaald uitgesteld. W. C., Alkmaar, diefstal, 8 weken gev., na aftrek preventief. O. A. K., zonder beroep of vaste woonplaats, gede tineerd, 5 dagen hecht, en 2 jaar opzending naar een bedelaarsgesticht. L. M., Alkmaar, diefstal, 3 maanden gev. W. T., Ondorp, diefstal, 14 dagen gev. S. S., Zijpe, wederspannigheid, f 5 boete, sabs. 5 dagen hecht. H. H., Helder, overtreding hondenbelasting, f 10 boete, subs. 1 dag hecht. S. P. S., Helder, overtreding hondenbelasting, f 10 boete, subs. 1 dag hecht. M. v. R., Helder, diefstal, 1 maand gev. A. S., Nieuwe Niedorp, mishandeling, f 2 boete, snbs. 1 dag hecht. J. B. Wz., Zype, mishandeling, f 3 boete, snbs. 2 dagen hecht. J. H., Sijbekarspel, mishandeling, vrijgesproken. 8. H., Wieringen, vernieling, vrijgesproken. P. R., Bovenkarspel, vernieling, 2 dagen gev. Zitting van 9 Febr. 1900. P. D. Jz., A. K. Wz., Egmond aan Zee, K. K., Znid- scharwoude, M. W., Uitgeest, J. P., Alkmaar, J. B. en M. Z., zonder bekende woonplaats dronkenschap, de le, 2e, 4e, 5e, 7e, ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de Se f 1 boete of 2 dagen hecht., de 6a f 3 boete of 2 dagen hecht. G. B. B., N. de M., P. P., W. K., J. M., Alkmaar, loopen langs den spoorweg, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. P. W., Alkmaar, overtreding art. 437, f 10 boete of 3 dagen hecht. A. S. Tz., W. Z. Tz., Egmond aan Zee, delven naar konijnen, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. F. B., Alkmaar, dronkenschap en verwekken van nach- teljjk ramoer, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. A. de G. Cz., K. Z. Rz., A. K. Az., T. S. Jz., E. W. Gz., Egmond aan Zee, verwekken van nachtelijk rumoer, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. G. M., Heiloo, T. N., Limmen, A. v. L., Hensbroek, overtreding jachtwet, de le 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht, de 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. C. de J., Egmond aan Zee, strooperij, f 3 boete of 3 dagen hecht. J. O. Cz., C. K. Lz., Egmondbinnea het delven naar konijnen en niet dichten der gaten, ieder 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hecht. A. C. K., J. S., K. v. d. H., Alkmaar, overtreding politie-verordening, de le f 2 boete of 1 dag hecht, de 2e en 3o ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. S., Alkmaar, C. E., zonder bekende woonplaats, overtreding gemeente-verordening, de le f 0,50 boeteof 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. J. Z. Gz., G. D. Jz., J. Z. Ez., Egmond aan Zeeloo pen over verboden grond, de le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 3e f 1 boete of 2 dagen hecht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennisdat in de gemeente bladen van Alkmaar Ns. 116 en 117 zyn opgenomen de besluiten van den Raad dezer gemeente van 15 November, 20 December en 11 October 1899, waarbij zijn vastgesteld 1". Verordeningen op het heffen en invorderen van een recht onder den naam van marktgeld voor het gebruik van plaatsen op- of aan verschillende markten: 2°. Verordeningen op het heffen en invorderen van school gelden voor het bijwonen der gemeentelijke normaallessen te Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling respec tievelijk van 12Va en 10 cents in afdruk zijn verkrijg baar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 13 Febr. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. op 14, IS 1 6, 1», 20 en 21 FEBRUARI 1900S wijk T~> op 22, 23 en 26 FEBRUARI 1900, GETROUWD. 11 Febr. Adrianns Antonins Alfridns Huijbers en Maria Gilles. Jan Bias, wednr. van Gerritdina de Groot, en Elisabeth van Waard. Willem Krak en Antje van L"ijen. 13 Bernard Heinrich Eduaid Feldmann en Christina Clasina Lncassen. GEBOREN. 9 Febr. Erwin, z. van Christian Kail Hormann en Char lotte Marie Mvgdalena Hoohbein. 10 Cornelis z. van Jan Zeeman en Gomel a Hil- legonds. Neeltjed. van Adrianns van Heerden en Neeltje de Boer. 12 Anna, d. v. Joseph Bek en Neeltje do Moel. Jacobus Wilbelmns Lonis Karel Jacqnes, z. van Zicharias Jacobus Hazebroek, zich noemende en schrijvende Haasbroek, en Maartje Binin. 13 Jan, z. van Jan Bijtjes en Gdetje Rezel. OVERLEDEN 9 Febr. Steven Horsting, 70 j. 10 Margaretha Geertrnida Antonia, d. van Riohardns Leonardos Schrenrs en Johanna Catharina Bnijs, 5 w. Johannes Stokkink, 25 j. 11 E'iBubeth Maria Sijpesteijn, 78 j. 12 Wilhelmus Johannes, z. van Hendricns Nierop en Jacoba Jannetje Bieman, 1 j. en 9 m. Maartje Leegwater, wed Jan Met, 71 j. en 11m. Antje van Dam, wed. Joseph Esbach, 65 j. Óudkarspel. Getrouwd. 4 Jan. P. Schuit, wednr. van J. Koomen, en Cornelia Groothuizen. Geboren. 2 Jan. Gerrit en Jacob, zs. van Pieter Raven en Neeltje Huiberts. Overleden. 6 Jan. Gerrit Raven, 4 d. 7 Jacob Raven, 5 d. 29 Guurtje Bas, echtgen. van J. Smit, 61 j. Ariën Bakker, 70 j. 30 Cornelia, d. van Jan Joman en Aagje Hart, 19 j PURMEREND 13 Feb. Aangevoerd 267 vette run deren f 0.50 a 0 66 p. p., 6 stieren, vette koeien, matig, gelde- ving, melk- stng, allen pryshondend, 103 vette kalveren f 0.75 a 0.95 p. p., 458 nacht, idem, f 8 a 18, beiden matig, 10 paarden, 738 schapen en lammeren, prijshoudend matig, 309 vette varkens 34 a 40 ct. p. p., ving, 27 magere id. f 11 a 14, 226 biggen f 4 a 8 beiden matig. Kleine kaas f 31,middelbare f commissie Aangevoerd 69 stapels, weg.kg., 925 kg. boter f 1.45 a 1,55, Kipeieren f 3,50 a 4,eend dito f 3,50 a 0.0 kalkoenen f 0.a 0.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3