De oorlog in Zuid-Afrika. Zuid-Afrika. Laatste Berichten. BEIRA, 5 Pebr. Het bericht dat Portugeesche artil leristen zonden zijn vertrokken om de Boeren te beletten het onzijdig gebied over te trekken wordt te Loremjo Marqnez tegengesproken maar daar in dit district een schending van gebied heeft plaats gehad zijn troepen uitgezonden. Alle spoorwegbruggen worden door Portn geesche troepen bewaakt. Groote vloedgolven en stormen hebben schade aangericht in Beira en langs den spoorweg. De gemeenschap met Rhodesia is gestoord. Aan de Westgrens. LONDEN, 14 Febr. Een telegram van de Rietrivier meldt Kolonel Hannay werd op marsch naar de Oranjerivier naar Ramah den 11 Febrnari in een schermutseling ge wikkeld met eene kleine afdeeling Boeren, die een heuvel bezettewelke den rechtervleugel bedreigde. Met een deel van zijn brigade hield kolonel Hannay den vijand in bedwang terwijl hij met de hoofdtroep tot Ramah voortrukte. Het doel van den marsch werd gelukkig bereikt. De verliezen aan Engelsehe zijde bedroegen 4 gesneuvelden, 22 gewonden en 13 vermisten. Den 12 Februari slaagde de cavaleriedivisieonder- generaal Frencher in de Kilsdrift door de Rietrivier te bezetten. Aan den Oostelijken oever van de rivier hebben thans de zesde en zevende divisie een kamp be trokken. De verliezen aan Engelsehe zijde zijn 1 officier en 2 man gesneuveld en 1 gewond. LONDEN, 14 Febr. Generaal Robert seint van de Kildrift van heden, dat French den overtocht over de Modderrivier bij Klipdrift forceerde en de heuvels aan den Noordelijken oever bezette, waarbij drie laagers werden genomen. Mid delerwijl bezette de 'Hooglandersbrigade twee driften en nam zij twee laagers. Ten westen ontmoette generaal French eenigen tegenstand. De verliezen zijn klein, doch zijn operatie is schitterend afgeloopen, in aanmerking genomen de buitensporige hitte en den verblindenden stofstorm. De zesde divisie staat aan den noordelijken oever van de Rietrivier bij Waterval-drift en rukt voor waarts om de cavalerie te steunen. De zevende divisie is hier en rukt hedenmiddag op. Vier offieieren en 53 man zijn door de hitte bevangen. In a fn I LONDEN, 14 Febr. Een telegram van generaal Bulier van 13 Febrnari maakt melding van een voorposten- schermntseliug bij Springfield. Een escadron van het eerste regiment Dragonders (keizer Wilhelm's regiment) stiet bij Rustenburg op een afdeeling Boeren. De Boeren, die den top van een henvel hadden bereikt, openden vandaar hnn vnnr op het escadron, op een zeer rnw terrein. Het escadron trok terug, doch toen verster kingen waren gezonden, trokken de Boeren terng. Een officier en vijf man werden gewond, een luitenant en zes man zijn gevangen genomen. Generaal Bnller vermeldt verder een verkenningstocht van lord Dondonald met 700 bereden manschappen, een batterij en een bataljon infanterie. Toen de Engelschon terugtrokken na hun verkenning te hebben volbracht, openden de Boeren een zwaar geweervuur, waardoor zes man licht werden gewond. De Boeren verloren twee man. In de Belgische Hamer. BRUSSEL 14 Febr. Heden werd een zeer bewogen zitting der Kamer gehouden, waar reeds sedert lang de hernieuwing besproken wordt van het privilegie der Nationale Bank. Tegen het eind der zitting van gisteren waren Bcherpe woorden gewisseld tnsschen minister Lie- bart en den hoogleeraar Denis socialist. Bij den aanvang van de zitting van heden had het ge beurde van gisteren een vnistgevecht ten gevolge tnsschen de socialisten en enkele afgevaardigden van de rechter zijde, die rnwe scheldwoorden wisselden. De zitting werd geschorst. Aan een brief nit Johannesburg, d.d. 4 December 1.1., aan een onzer stadgenooten ons welwillend ter inzage verstrektontleenen wjj het volgende Reeds twee maanden zijn wij aan het oorlogvoeren en de boel staat flink. De Engelsehe troepen die volgens verklaring in de Engelsehe bladen, na het uitbreken van den oorlog binnen 14 dagen do Engelsehe vlag te Pre toria zouden hijschen zijn met hnn wandeling nog niet erg ver gevorderd integendeel de Boerenlegers stappen kalm maar zeker de Kaapkolonie in. Stad op stadvesting op vesting vallen na eenige onbeduidende schermutselingen in handen van onze troe pen. Eerst New-Castle zonder slag of stoot, daarna <le voor onze troepen roemrijke slag van Dundeewaarbij slechts 700 Boeren gedurende 10 uren stand hielden tegen rnim 6000 Britsche troepen (het pnikje van Engeland's leger). Hierop volgde de schandelijko vlucht der Engelschen naar LadyBmithmet achterlating hunner dooden en gewonden. Thans is Ladysmith belegerd. De Boeren hebben reeds een grondgebied als Transvaalsch eigendom geproclameerd, zoo groot als Nederland en Belgie samen. Wij exploitaeren de spoorwegen reeds in het vijandeljjk land over eene lengte van 160 mijlen. Treurig is bet de verlaten en geplunderde steden te bezoekengelijk ik verleden week deed. De piano's staan op straatde Boeren drinken water nit zilveren bekers, de rniten der hnizen zijn ingeworpen, denren en kasten opengebroken, de vroegere bewoners gernïneerd. Kranig is de honding geweest der Boeren, die den oorlog op vreemden bodem hebben overgebracht. Van 28 November tot 1 December heb ik de belegering van Ladysmith medegemaakt. Ik heb 's nachts patrouille moeten loopen naar de Engelsehe posten en ben met den zoon van den overleden generaal van Ham gedurende den nacht tnsschen de bergen nabij Ladysmith verdwaald geraakt. Eerst tegen den morgen vonden wij ons lager terng. Wij hebben een gedeelte van den nacht doorge bracht in een verlaten Kafferkraal en waren alles behalve op ons gemak wijl het geraas en gesnuit van onze paarden ons elk oogenblik konden verraden. Den volgenden morgen bewonderde ik het bombar dement van Ladysmithwat maken de bommen van de Crensotkanonnen een geraas wanneer ze door de lncht snorren. Hieronder vindt u een schetsje van onze positie nabij Ladysmitb. Het kan echter nog lang duren eer Ladysmith in onze handen iswijl die stad zeer versterkt is. Larlv- smlfli. PI. m. 4000 M. PI. m. 6000 id. a. Kanonpositie der Boeren. b. Boerenlagers. e. Kanonstelling der Engelschen. Alle Boerenlaagers liggen achter bergen, welke Lady smith omringen. Van de laagers naar de kanonpositie der Boeren ligt een groote vallei van ongeveer 3/4 nurs loopens. Van de kanonpositie naar de voorpostenpositie der Engelschen is het ook nog een nnr loopens. De laagers der Boeren liggen nog zoover van Ladysmith a dat het kanonvuur der Engelschen ze niet kan bereiken. De kanonnen waarbij ik een »e" heb geplaatstbe- hooren aan de Engelschen en trachten het vnnr van onze kanonnen tot zwijgen te brengen. Een ond-militair als n iskan thans zich een denkbeeld vormen van den toestand rond Ladysmithen hoe moeilijk het is voor de Engelschen om er nit te breken. Tevens zal het ook uw verwondering opwekkenhoe die altijd overwinnende Engelschen zulke sterke posities in den steek hebben kunnen laten. Doch de vrees, een nederlaag te znllen lijden van die zoo door hen verachte en domme Boeren brengt zelfs het hoofd van den meest ervaren generaal van streek. De schrik zit er in bij de Engelschen, en de kalme zekere overtuiging der Boerendat ze slechts met Engelschen vechten en dns overwinnen moeten, bezorgt ze ook de overwinning. Wat zegt u wel van Modderspruitwat van Cronjé bij Modderrivier Dat zijn troepjes Boeren van 2 tot 4 duizend man die met 2 of 3 kanonnen eon leger van tot 14 duizend man aanpakkendie tot twintig kanonnen met zich voeren en reken dan de verliezen. Aan da Engelsehe zijde sneuvelden 10 man tegen 1 man aan de zijde der Boeren. Dit zijn feitencijfers Ik zie in gedachten reeds de militaire autoriteiten van verbazing de handen in elkaar slaan over den waar- schijnlijken uitslag van dezen strijd. Het Boerenlegervoor !/s bestaande uit klerken Hollanders Dnitschers andere nationaliteiten en perso nen die nimmer in het vuur zijn geweest, blijven met onbegrijpelijke doodsverachting staan in een regen van bommen en kogels, terwijl aan vluchten niet gedacht wordt. Een 20000 mannen, waarvan hoogstens 00 gedeelte weet wat discipline isgehoorzaamt als een machine. Vanwaar nu dat gehoorzamen vanwaar die ordedie tucht, ja, het woord moet er uit, die ongeëvenaarde dicipline onder al die mannen, die nooit met krijgstucht hebben kennis gemaakt? Bovenstaande vraag werd geuit door dominé Bosman, tijdens een godsdienstoefening in het Lijdenburg-laager. Het antwoord luidde: Evenals in een kerk een honderdtal menschen opstaatzitten gaatde handen vouwtniet op bevel, doch op verzoek van één man den geestelijke gelijk in een kerk er niemand aan denkt niet te gehoor zamen doch een iegelijk zich voorneemt de godsdienst oefening zoo geregeld en ordelijk mogelijk te doen plaats vinden zoo is het ook dat in den slag tegenover den vijand, elk Burger doet hetgeen zijn commandant wenscht, want in de kerk on in den slag is God ons nabij. Ook mij heeft die tucht en orde in de laagers zeer getroffen, geen gejoel van dronken menschen geen mopperen als iets bevolen wordt. Ieder doet zijn plichtomdat het hem gezegd wordten omdat »de commandant het zoo gezè!" Terwijl ik iu het laagor was, werden allo mannen om half vier des morgens opgeroepen »op zaal"; op zaal kérelsklonk de stem van den veldcornet in onze tent. Ik sprong dadelijk op van mijn harde leger stede (ik lag op den blooten grond en als hoofdkussen mijn regenjas) en hielp de paarden opzadelendaarna voer dragen voor de paarden en ten 5 ure ging de boodschap rondgroote inspectie van gewerenIk herhaal om precies 5 uur kwam de order en ten 5.15 stonden 300 man met hun geweer in carré. En ik verzeker uhet was een flink vierkant dat door de mauuen gevormd werden hoe geschiedde dat Och heel eenvoudig. Toen de order kwam »kèrels inspectie van vuurwapens", snelde een ieder naar zjjn tent, greep geweer en kogelbandelier en haastte zich naar een open plek by ons kamp waar generaal David Schoeman (een reus van een vent) als een kip de kuikens stond op te wachten. Natuurlijk verdrong zich een ieder om den generaaldoch doodkalm haalde deze zijn pijp nit den mond, en zich tot ons wendend, riep hij uit: »Is jelui mal vandag wat staan jelui als sprinkhanen om een natte mealiesstronk ga op een rij staan met die roer aan je voet en zoo dat alle menschen mjj kan zien 1" Vier veldeornetten stormden toen op ons af en hier trekkende en daar lachend duwende stonden wij binnen 10 minuten in een onberispelijk vierkant. De generaal met zijn vier veldeornetten (officieren) in ons midden. Alle geweren (ook de mijne) weiden schoon bevonden met uitzondering van één geweer, toebehoorende aan een vuilen Hollander. Deze persoon moest toen bij den generaal staan en nadat hij een gruwelijken uitbrander had ont vangen en onbarmhartig door ons uitgelachen werd werd hem de volgende straf opgelegd«Schoonmaken jon roer in de tent van den veldcornet en vandaag die heele dag hout hak voor alle tenten." De arme vent kon des avonds niet meer loopen van vermoeienis. Schiet een van de mannen zonder toestemming zijn geweer af, dan wordt hem 5 boete opgelegd of 14 dagen paar den wacht of wel 1 dag zadeldragen. Het zadeldragen is gruwelijk. Men krijgt dan een zadel met toom en bengels op den nek vastgebonden en te midden van het gelach der mannen moet men alle vuile tentkarweitjes opknappen. Uit de Nederlandsche couranten lees ik het geharrewar tnsschen de militaire autoriteiten omtrent de vechtwijze van de Boerenf en wil alleen dit als mijn opinie zeggon, dat de heer de Beer Poortugael geheel de plank mis slaathoe grooter het leger isdat tegen de Boeren oprukt en in den slag komt, hoe grooter de overwinning van de Boeren is. Het Boerenleger, dat tegelijkertijd in den slag is en aanvalt of verdedigtis nimmer grooter dan dat te Golenso en dat was 3000 manofschoon het Boerenleger daar 10000 mannen bedroeg. De andere 7000 man zitten stil honden posities buiten het vuur bezet of zitten op veraf gelegen bergtoppen te kijken of ze de vijand niet omsingelen kan. Ziezoohoewel ik nog uren kan zitten praten over hetgeen ik bij de belegering van Ladysmith gezien en gehoord hebwil ik thans omtrent den oorlog eindigen. Generaal Buller, de 3e avanceerende troep en de hoofd troep van het Engelsehe leger is met een verlies van ruim 3000 dooden en gewonden teruggeslagenons in handen latend 10 goede kanonnen (Armstrong) met 8 ammunitiewagens benevens het bijbeboorend artillerie- personeel 3 kolonels eenige kapiteinsluitenants en minderende Engelsehe vechtlinie was lang 3/4 uur loopens. O, wat zijn die Engelsehe berichten toch mooi opgesteld, altijd een goed excuus en meesterlijke achter- waartsche bewegingen. Maar God helpe de arme Engelsehe soldaten die in zulke groote getallen sneuvelden dat de Boeren de lijben in hoopen van 20 moesten begraven. Doch nu basta. Uilen moedig stuk. Tijdens den strijd om Vaalkransheuvel onderscheidde commandant Ben Viljoen zich door een buitengewoon moedig stuk. Een maxim van de Boeren scheen verloren, toen Vil joen opdaagde met een nieuw span paarden, waarmee hij den snelvuurder weghaalde ten spijt van den regen van Engelsehe granaten, waarmee hij overstelpt werd. Brieven uit atuid-Afrika. Uit eon schrijven van den Kaapschen correspondent van het »N. v. d. D": Wat Magersfontoin zoo belangrijk maakt is, dat de Boeren er de Engelschen hebben bestreden onder gelijke omstandigheden. Zjj vochten niet op kopjes of achter klippen, maar in 't open veld lieten de Engelschen tot op 200 yards en minder naderen en schoten ze dan neer. 't Is dan ook voor een groot dee' aan Cronje s generaal schap te danken, dat de slag gewonnen is. Hjj voorkwam iedere beweging der vyanden. Als een stelling verster king noodig had, had hij de mannen daarvoor tot zijn beschikking en zorgde, dat zijn bevelen werden uitge voerd. Steeds was hij er op uit zijne manschappen zooveel 't slechts kon, te sparen, wat blijkt uit het geringe ver lies der onzen. Een troep van tweehonderd Boeren moest eenige mannen op een heuvel te hulp snellen. Om dien te bereiken, moesten zij over ongeveer honderd yards open grond, toch werd slechts één Boer gedood en één licht gewond. Dit was een dappere oude burger, wiens Mauser door een bomscherf nit de hand werd geslagen. De geheele kolf was vernield en de grendel verbogen. De slag velde den oude ter aarde, doch hij sprong snel op, liep den heuvel op als een jonge man, leende een ander geweer en schoot den vijand rondom bij hoopen neer. De soldaten van het Engelsehe leger nadden 't wordt meer en meer bevestigd geen lust te vechten. «Waarvoor vechten wij", vragen zij zich af. «Niet voor ons land, maar voor eenige kapitalisten." Men had hun verteld, dat de Boeren barbaren waren, die hun gevan genen doodschieten. Zij, die gevangen genomen zijn, heb ben niets dan lof voor de behandeling welke zij genieten van hunne vijanden. In het laatste gevecht was het schieten zoo hevig, dat eenige regimenten terng in plaats van voorwaarts trok ken. Toen dat bespeurd werd, richten de Engelschen hun maxims op hun eigen mannen, die toch bleven retireeren. De groote meerderheid kreeg hoofdwonden en stierf bijna onmiddellijk. Een beteekenisvol feit is 't, dat de Britscbe soldaten geen vertrouwen in hun superieuren schijnen te bobben. Een sergeant van de Coldsfreams, die gewond in het hospitaal ligt, vroeg verlof om naar «Home te sehrij ven en aan zijn verwanten zijn redding te melden, 't Werd hem toegestaan en een telegram verzonden. Iets later vroeg hij«is mijn telegram verzonden «Neen", was het antwoird, «wij hebben 't aan uw generaal geseind.' «Dan is 't doelloos en gaat 't niet verder'' merkte hij op en wierp zich ontevreden achterover op zijn bed. VIsschen. Omtrent een historischen snoek meldt «Piscicultura In 1497 waren eenige visachers te Kaiserslautern een stad in do Beiersche Rijnpfalz, in een grooteu vijver aan het visschen. Eens nu, dat een hunner zijn net ophaalde, vond hij dat byzonder zwaar belast, en woldra bemerkte hij dat er zulk een groote snoek was, dat hij zonder hulp dat dier niet zou kunnen vangen, ja, er bestond gevaardat bet beest zijn net zou stuk maken. Men schoot van alle kanten toe om den gelukkigen visscher te helpen en aan de vereenigde pogingen gelukte het den reuzenvisch op hot droge te krijgen. Na het dier gedood te hebben begon men het eerst te meten en vond dat het een lengte bad van 19 voet, en toen men het gewicht bepaalde, bevond men dat het niet minder uan 350 pood woog. Een knndig schilder schilderde het dier nit vóór men het begon schoon te maken doch toen men hier mede aanving, kwam er aan den kop, achter da kieuwen, eeu gouden band te voorschijn, waarop gegraveerd stond «Ik ben de eerste viscb, die in dezen vijver werd geplaatst en wel door de hand van Keizar Frederik IIden 5en October 1230." De afbee ding van dezen visch wordt in bovengenoemde plaats bewaard en het geraamte er van te München.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2