Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. Uit Friesland zijn arbeiders naar Engeland vertrokken om aldaar te werken in de venen waar zij nog meer kunnen verdienen dan in Dnitschland de beste arbeiders f 5 per dag. De trek van arbeiders naar Dnitschland neemt in de laatste dagen in de Drentsche veenstreken sterk toe. Een groot arbeidsveld wordt daar van het Dort- mund-Eemskanaal geopend. De kanaalmaatschappij vroeg niet minder dan 800 werklieden tegen ruim 19 ets. per uur. Vele arbeiders, die gernimen tijd Liets verdienden hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. De veranderingen die gebracht zijn in de termij nen van inzending van levende dieren ter Parijselie tentoonstellingen, betroffen alleen het vee. De tentoonstelling van paarden blijft onveranderd be paald op de dagen van Zondag 2 tot en met 10 Septem ber a.s., eveneens op de aanhoorige terreinen te Vincennes. Een kranige daad. Te Enkhuizen geraakte den 12 iemand van den muur bij het havenhoofd in het Krabbersgat en werd door den krachtigen stroom met grootesnelheid meegevoerd. De visscherman Hendrik Bijleen uitstekend zwemmer, die het ongeval zag sprong zonder zich een oogenblik te bedenken, geheel gekleed te water, zwom den drenkeling achterna en bereikte hem weldra. Deze greep zijn redder krampachtig bij het hoofd, waardoor beiden zonken. Bijl wist zich echter los te worstelen greep den drenkeling en met inspanning van alle krachten tegen den stroom in zwemmende bracht hij hem aan den wal. Benoemd tot dijkgraaf van den Assendelfter-zee- dijkde heer D. Jongejans Gz. Aardappelen. De vereenigde fabrieken in de veenkoloniën van Kroningen hebben vermalen 7,200,000 H. L. aardappels. Dit is 720,00') kubieke meters. Ging men deze aardappelen inkuilen op oen hoop van 10 H. L. per meter lengte (dit is ougeveer de gewone manier) dat zou men 130 nren moeten loopen om de beide uiteinden van die beide aardappelhoopen te zien Hengstenkeurlng. Op de hengstenkeuriug te Anrich (Pruisen) op 6 7,8 en 9 Februari werden voor ons land aangekocht 24 eerste soort hengsten: voor Utrecht 5, Woord-Holland A, Groningen 7, Zuid-Holland 3, Noord-Brabant 3, Drente 1 en Friesland 1. Zomerdienst. Den 14 werd reeds tnsschen Texel en Ben Hel der de zomerdienst ingevoerd en vertrekt weer de eerste boot 's morgens om half vijf van Texel. Er worden dan in beide richtiugen wederom drie diensten per dag verricht. estgraftdijk. De heer R. J. de Stoppelaar, proponent te Leiden, heeft het beroep naar de doopsgezinde gemeente van West- en Oostzraftdijk aangenomen. H'jP- Bij herstemming is tot lid van den ge meenteraad (vacature S. Appel) gekozen de heer J. Rot, met 92 stemmen. Da heer A. Blokdijk bekwam 74 stemmen. St. Pankras. Er bestonden te dezer plaatse 2 ver- eenigingen, werkzaam op landbouwgebied. Do oudste, »de Tuiubouw-vereeniging «Vrona's Hope", is V0">reunigen tijd ontbonden, en dientengevolge, alsmede door d« ijverige bemoeiingen van de 3 bestuursleden der j mgste: «Afdee- ling St. Pankras van de Naamlooze Landbouw Handels vereniging voor Langedijk Omstreken" h«eft deze in enkele dagen haar ledental zien aangroeien van 34 tot 81. De bevolking dezer gemeente bestund op 1 Januari des jaars 1900 ingedeeld naar de godsdienstige gezindten uit 589 ned. herv.; 86 roomsch cathol.; 41 gereformeer den 3 doopsgez., en 2 ev. lntb.; terwijl van 20 is verklaard dat zij tot geene godsdienstige gezindie be hoorden. Bllettanten-tooneelwereeniging. Schermerliorn. Den 11 had alhier, in de zaal van den heer C. Jonges, de eerste feestelijke bijeenkomst plaats van den Provincialen Bond van Dilettanten Too- neelvereenigiugen in Noordholland. Hoewel het wéér niet gunstig was, waren de leden van 7 der 8 bij deu Bond aangesloten verenigingen opgekomen. Als gasten waren aanwezig de heeren K. Rodenburg, burgemeester en J. M. van Aken, tooneelsc: lijver te Amsterdam. Aanwezig waren leden van Aurora en Voorwaarts", van Purmerend, »Exealsior", van Ilpendam, Aurora", van Stompetoren, en »Schagens rederijkerskamer", tezamen 140 personen, bij wier ontvangst het fanfarecorps wel willend zjjne medewerking verleende. In de, door de leden van »Amicitia", keurig versierde zaal nam te 6 uur het feest een aanvang met eene toe spraak van den voorzitter, den heer K. Weeshoff, van Stompetoren, en nadat de door welwillende dameshanden vervaardigde insignes voor het Hoofdbestuur deu leden door haar zeiven op de borst waren gehecht, hield de eere-voorzitter, de heer van Engelenburg, van Broek in Waterland, eene feestrede, wiarin hij schetste de geschie denis van do rederijkerskunst en aantoonde hoe zij steeds tot volksbeschaving medewerkte. Achtereenvolgens werd daarna tot groot genoegen der aanwezigen door vereenigingen en leden een zeer afwis selend programma uitgevoerd, terwijl in een der pauzen aan alle aanwezigen door »Amicitia'' een toepasselijk feestlied werd aangeboden, dat door allen spoedig nit volle borst werd aangeheven. Eindelijk werd een tombola gehonden die aan allen eene grappige verrassing bereidde en tot veel vroo hjkbeid stof gaf, waarna de sluitiDgsrede van den voor zitter het programma van den avond sloot en een zeer geanimeerd bal een aanvang nam, dat tot laat in den nacht donrde. Koedijk. Do bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 DecemDer 1898, 599 mannen en 576 vrouwen, te zamen 1175. Zij vermeerderde in 1899 door geboorten met 15 m. en 24 vr., totaal 39. Als levenloos aaog - geven werden ingeschreven 3 kinderen van het vrou welijk geslacbt. Zij vermeerderde door vestiging met 76 m. en 70 vr., totaal 146 zjj verminderde door overigden mot 7 m. en 7 vr., totaal 14 en door afschrijving uit het bevolkingsregister wegens vertrek met 75 m. en 84 vr-, totaal 159. Op 31 December 1899 bestond de be volking uit 61)8 m. en 579 vr., te zamen 1187. Het aantal huwelijken in 1899 was 16 t.w. 13 tnsschen jongmans en jongedochters, 2 tnsschen weduwnaars en jongedochters en 1 tnsschen eenen weduwnaar en eene weduwe. De gemeenteraad alhier heeft den heer J. Nottelman, wegens gezondheidsredenen op diens verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school. In de vacature zal worden voorzien door de aan stelling van een onderwijzer op eene jaarwedde van f 600. De heer ds. Buiskool heeft de toezegging van beroep naar de ned. herv. gemeente te Oterdnm aangenomen. Met het oog op den aanleg eener visechorshaveu nabij «osterend op Texel, is dezer dagen een vlet van den Rijkswaterstaat nit den Helder komen peilen, ter plaatse, waar de aanleg der nieuwe haven zou moeten geschieden. Volgens een locaal Friesch blad, heeft iemand uit Stavoren, verlokt door het hooge handgeld en soldij, dienst genomen bij het Engelsche leger in Zuid-Afrika. De gemeenteraad van Beverwijk verleende mach tiging aan de waterleiding-maatschappij tot het aangaan eener geldloecing, groot f 500.000. De voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van den electrischen tram Amsterdam—Haarlem zijn thans zoo goed als beëindigd de door de gemeente Am sterdam gestelde voorwaarden worden door de concessi onarissen aanvaarddit jaar kan de exploitatie verwacht worden. Werkloozc diamantwerkers. Het aantal werklooze diamantwerkers te Amsterdam is thans gestegen tot 3200 in vele plaatsen in ons land ziju comité's opgericht, die gelden bijeen trachten te brengen, om in de groote armoede te voorzien. Aeerbosch. De Rechtbank te Arnhem behandelde de vorige week in buitengewone zitting de zaak van Cornelis Lak, 26 jaren opzichter te Velp, en Flora Drektraan, 33 jaren, verpleegster te Rotterdam, beiden ontslagen sup poosten van de Weesinrichting te Neerbosch, beklaagd op gemelde inrichting op 19 Augustus 1899 te zamen en in vereenigiDg den 12jarigen Johannes Tieken, ver pleegde, mishandeld te hebben door hem moedwillig en gewelddadig herhaaldelijk tegen het lichaam te slaan, hebbende beklaagde Lak daarbij gebruik gemaakt van een karwats, ten gevolge van welke mishandeling gemelde Tieken is overleden. Na getuigenverhoor werd de verdere behandeling der zaak tot a.s. Vrijdag gesehorst. Alsdan zullen medische deskundigen worden gehoord. Cath. van Viegen, door de rechtbank le Botterdam tot levenslange gevaugonisstraf veroordeeld wegens ver giftiging van haar man en dochter, heeft hooger beroep aangeteekend. Bij een twist heeft een landbouwer aan den Sloter- wegte Haarlemmermeer, zjjn arbeider zoodanig met een riek (mestvork) ia het aangezicht gestoken dat de getroffene drie wonden ontving en het rechteroog zal moeten missen. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Te Utrecht is overleden de oudste ingezetene aldaar Mejuffrouw Heudrika Hermina Maller, oud bijna 103 jaren. De afdeeling «Hoorn en Omatreken'' der »Hollandsche Maatschappij van Landbouw" hield den 12 eene zeer slecht bezochte vergadering; van de 159 leden waren niet meer dan 5 aanwezig. Het Bestuur stelde de vraag of in dezen niet iets gedaan kon worden, opdat er meer kracht van deze afdeeling zon kunnen uitgaan. Ingekomen was een antwoord op een verzoekschrift aan Dijkgraaf en Heemraden van Drechterland met de vraagol zij de eerste stappen wilden doen tot het ver krijgen van eene betere waterverbinding tnsschen de ver schillende polders in de Streek. Het antwoord was ongunstig. Bedoeld lichaam achtte het niet op zijnen weg deze zaak aan te vangenhet vonddat belanghebbenden banne en gemeentebesturen de aangewezen corporaties in dezen waren. Naar aanleiding van dit antwoord besloot de vergadering nogmaals hetzelfde adres, doch na aan het college van Hoofdingelanden te verzenden. Verder werden verslagen uitgebracht door den heer Billroth van de Algemeene vergadering te Middelharnis en door den he«r Schuitemaker van de najaarsvergadering van «Hollands Noorderkwartier." Als afgevaardigde naar laatstgenoemde Vereeniging werd benoemd de heer J. Posch van Berkhout. Nog werd besloten f 25 subsidie te verleenen aan de afd. Beemster voor de tentoonstelling op de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij te Pnrmerend. 8 (N. v. d. D.) Boode Kruis. Het hoofdcomité van het Roode Kruis ontving door bemiddeling van den consul >oor Nederland te Chicago f 10,000, door do Znidafrikaanscbe Vereenigmg aldaar afgestaan voor de gewonde Boeren, met de schriftelij fee verzekering dat minstens 80 pCt. der Amerikaansche be volking vol sympathie is voor de stamverwanten in Znid- Afn Ingekomen is f 5118.85 van de Saint Nicholas Society of New York voor de zieke, gewonde en strijdende Boeren. Veeziekte. Het mond- en klauwzeer heeft zich vertoond ouder het rundvee van een landbouwer, woonachtig te Naarden. Stompetoren. Bij de op den 14 gebonden ver kiezing van hoofdingelanden van den polder Sehermeer is de uitslag geweest, dat als zoodanig zijn herkozen de heeren Jb. Govers en F. Spaan gekozen de heeren H. Pnnt en O. de Gens en dal herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren W. Schermerhorn en P. Con wenhoven. Iiangedijk c. a. De eerste algemeene vergadering der politieke vereeniging .Viijh-id" in dit jaar, werd gehouden op dinsdag, den 13, s avonds te 7'/i uur, in het lokaal van den heer A. Kist te Zuidscharwoade De opkomst getuigde juist niet van overgroote belang stelling in het politieke leven. - Toch bleek nit jaar verslag en rekening dat 1899 niet tot de min-gnnstige jaren der Vereeniging kan gerekend wordenzoo was o. a. het nadeelig slot verkeerd in een batig saldo. In plaats der aftredende, niet herkiesbarebestuursleden do heeren J. W. C. Kroonte Zuidscharwoade en F. C. Fleischerte Broek op Langedijk, werden gekozen da heeren Jb. Greidanos en P. Berkhout, beideu te Zuid- echarwonde. Tot afgevaardigde naar de eerlang te honden algemeene vergadering der Liberale Unie werd aangewezen de heer F. J. Kuiperste Broek op Langedijk en tot diens plaatsvervanger de heer L. Van de Vijzelte St. Pankras. Nadat nog de vergoeding voor reis- en ver blijfkosten voor den afgevaardigde ter L. U. was bepaald, en besloten was de verdere punten op de agenda voor komende aan te honden tot de algemeene vergadering waarin de beschrijvingsbrief voor de L. U. zal besproken worden werd deze bijeenkomst te 9'^ ure gesloten. Oterleek. Den 14 werd de heer K. Schoone met 42 stemmen als lid van den raad gekozen. Op den heer P. Vader werden 35 stemmen uitgebracht. Zestig jaar. Waar wjj opmerkzaam maken op het zestigjarig huwelijksfeest van Jan Oost en Immetje Geil, op maandag, den 19 daar geschiedt ditwijl wij hopendat er stadgenooten zijn die deze beiden oudjes die 't niet te breed hebben, helpen daarvan een voor hen prettigen, gedenkwaardigen dag temaken. Zij wonen: Doopsgezinde hofje, it gang Kanaalkade. De barometerstand was des morgens 8 nur als volgt: den 11: 765.4; den 12: 764.9; den 13: 762.3; den 14: 756.9 den 15: 769.4. I'redl kantsvacature. Door den kerkeraad der hervormde gemeente alhier werd het volgende drietal (alphabetiscb) gesteld ds. G. G. J. Bleeker, Mastenbroek ds. Haspels Kralingen en ds. H. E. Viuke Prinsenhage. Éornéllc lluyghens. Maandag, 5 Maart, zal alhier, op uitnoodiging van de Arbeiders-Kiesvereeniging, als spreekster optreden mejuffrouw Cornélie HuygheDS, van 's Hage, met het onderwerp «Het eerste recht der arbeiders. Verpachting staanplaatsen kermis. Bij de op den 15 gehouden openbare inschrijving voor de verpachting van plaatsen op de aanstaande ker mis alhier, zijn door burgemeester en wethouders plaat sen toegewezen aan de onderstaande personen, voor de sommen achter hnn nameti vermeid J. Kamman en Co., te Amsterdam, biograaf, f330; P. Zilver, te Utrecht wafelkraam Steenenbrng, f 32.05, tegen f29 75 in 1893; D. Haak, Amsterdam, lcchtschom- mel, f 121.21, tegen f 155.025A. T. A. Bongers, Rot terdam, poffers- en wafelkraam, f 162.13, tegen f 101.06 L. Hoefnagel, beignetskraam, f 220, tegen f 406 A. T. C. Kiehi, Amsterdam, schouwburg, f100; H. Wolf, Breda, stoomcarouesel Hof, f1160, tegen f 1295; C. Schoen- maker caronssel, Vlaanuerhot, f 70.95, tegen f70. dezelfde idem Nieuweslootf 30.60, tegen f 30 A. M. Peeters, Roermond, hyppodróme, 1550; en A.H. Wijlacker, Rijpschouwburg 142.50. Biograaf, hyppdtöneen schouwburgen werden dit jaar voor bet eerst verpacht. GEBOREN. 13 Febr. Johannes Gerardus, z. van Antonius Adrianus Adelaar en Maria Heijn. 14 Simon, z. van Marinus Lampers en Trjjntje Knjjper. 15 Hendrika Cornelia, d. van Franciscus Klyn en Gatharina Anna Pater. Riemada, d. van Jan de Boordor en Heintje de Wilde. OVERLEDEN 14 Febr. Cornells Kroone, 54 j., wonende te Oudorp. 15 Klaas, z. van Klaas Hartenberg en Maartje Bankersen, 4 w. Amsterdam 14 Feb Friesche Dokkumer Jammen f 0.— a 0.—, Borgers 1 1.20 a 1.25, Franeker Jammen f 0 a Zaaiers f 1,25 a 1.35, Zeeuwsche Spmsche Jammen f 2. - a f 2,30, Poters f 1.10 a f 1.20, Flak- keesche f 1.60 a 1.80, Blauwe 1 1.70 a f 1.80, Gel- dersche blauwen f 1.40 a 1.60, Pruisische Hamburger, f 2.90 a 3IJpolder Jammen f 0.a 0. Petroleum. Onverauderd. Amsterdam, 14 Febr. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt177 vette kalveren le qual. f 0.85 2e qual. f 0.75 3e qual. f 0.70 per K.G., 43 nuchtere kalveren f 7 a 11,1 schapen, 428 vette varkens f 0.35 a 0.39 per P. Haarlem 14 Febr. Ter veemarkt aangevoerd 2 vette koeien verk. 0, f 180 a 0, 51 nuchtere kal veren, verk. f 7 a 10, 10 v. schapen, verk. 0, f 15 a 2 paarden f a -— Haarlem 14 Febr. Kaas. Aangevoerd 3 stapels zamen 353 stuks, weg. 717 Kg. Hoogste prijs f 28.50 a f Woerden, 14 Febr. Kaas. Aangevoerd 1 stapel. Gond- sche f 27. Sneek, 13 Febr. Boter le soort f 50,50 a Veree niging le soort f 51.a 2e soort f 50. a 3e soort f 47.50 a 4e soort f a Fa- brieksboter f 51.— a AangevoerdKG. Aangevoerd 20 vierde en 8 achtste vaten. Kaas. Nagel f AangevoerdKG. Schiedam, 14 Feb. Spiritus f 7'/s a 7I/4, Stemming vast Makelaars 1 8.75, Beurscommissie f 8.— a 0. Jenever I 12,75, Amsterd. proef t 14.25 Spoeling f 1.—. Schagen, 15 Febr. Aangevoerd 3 paarden f 80 a 150, ossen f 0 a f 0.stier f a 5 Geldekoeien f 100 a 14032 vette koeien f 16 0 f 232,50 3 kalfkoeien f 140 a 155, 0 vaarzen f a graskalven f a 60 nuchtere kalveren f 5. a 16, oonschapen f a vette id. f a 44 overh. f 15,— a 16, 12 magere varkens f 8 a 11, 41 vette varkens f 0,36 a 0,38 p. P., 40 biggen f 4, a 7 50, 800 kop boter, per P. 62| a67èct, 4000 k .pei'eren f 3,50 a 4,—, 50 eenden dito f 4. - a 0. p. 0-. Per Telegraaf Hoorn, 15 Febr. Kleine kaas f 31,—, commissie f 30,—. Middelbare f Aangevoerd 34 stapels wegende 11651 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3