No. 21. Herste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 18 FEBRUARI. Kadaster. Buitenland. De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. ALKMAARSCME OOI BAAT. Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Donderd ag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat hij ter secretarie der gemeente, gedurende 30 dagen, tor inzage voor belanghebbenden heeft nedergelegd eeno opgave van altkomsten, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (St.-bl. No. 82), waar van, ter voldoening aan art. 15, 2e lid der wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 16 Pebr. 1900. G. RIPPING. EMöEIiAJÏI». Den 15 ving in het Hoogerhnis de beraadslaging aan over de militaire voorstellen der Regeering. Lord Roseberry achtte die voorstellen onvol doende. Indien nog 50,000 man noodig mochten blijken voor den oorlog in Zuid-Afrika, waar moeten die dan ge vonden worden Na wij iederen beschikbaren man naar Zuid-Atrika zenden, knnnen wij niet rekenen op de vriend schappelijke stemming van vreemde natiën Indien wij Znid-Afrika verliezen, zonden wij tevens den steun der koloniën verliezen, en zon het Rijk uiteenvallen. Lord Salisbury zeide, dat b(j vroegere gelegenheden Engeland zich ook wel bij het begin van oorlogen in ongelnkkigen toestand heeft bevonden, doch onze vaders lieten zich niet ontmoedigen na een kortstondige proef neming. Het is te hopen dat thans een ommekeer zal komen. Wij moeten ons niet laten terneerslaan. De Regee ring is overtnigd, dat de oorlog tot een goed einde zal worden gebracht, en meent, dat de voorstellen voldoende zijn voor de gebeurtenissen. De Regeering is voornemens te volharden in haar ver trouwen op den moed en de vaderlandsliefde der natie. In bet Lagerhuis deelde Chamberlain mede, dat de Boeren een inval gedaan hebben in Zoeloeland, waarbij zij in een district den magistraat, met zijn staf en de politie hebbben gevangen genomen en in een ander district alle magazijnen hebben geplunderd. Eveneens wordt be richt, dat een commando met kanonnen vooruitrukt in Zoeloeland. De gevolgen van zulke invallen in inboor lingen-districten kunnen voor Z.-Afrika niet anders dan zeer ernstig zijn. Sir Alfred zet uiteen, dat zij in strijd zijn met een stilzwijgende overeenkomst om de inboor lingen niet in dezen oorlog te betrekken. Chamberlain zeide daaraan te knnnen toevoegen, dat besloten is, indien de Boeren opzettelijk een inval in de inboorlingen-districten van de Kaapkolonie doen, de in boorlingen zullen worden aangemoedigd en op alle manie ren geholpen om zich tegen die invallen te verdedigen. De afgevaardigde Courtney vroeg, of Balfour er zorg voor zal dragen, dat de grootste zekerheid verkregen wordt betreffende de juistheid en de geloofwaardigheid van het bericht, dat de Boeren de inboorlingen aanvallen en of de minister wist, dat in dit, zoowel als in vele andere gevallen van beweerde schending van de oorlogs- gebrniken, van beide zijden beschuldigingen werden geuit. Balfonr antwoordde, dat er geen beweringen uitge sproken zijn over schending der oorlogsgebrnikenen verzekerde aan Courtney, dat een zorgvuldig onderzoek zal worden ingesteld. Het is duidelijk, dat de Engelsche Regeering, die ge lijk reeds vroeger nit Boerenberichten bleek, sedert den aanvang gebruik maakt van de hulp van kleine Kaffer benden, voornemens is daartoe op grooter schaal over te gaan en zich van te voren een exenns voor die politiek wil verschaffen. De »Daily Mail" ontvangt het bericht nit Omdnr- man, dat de opstand onder de inlandsche soldaten met het inleveren hunner patronen is geëindigd en dat een krijgsraad, uit zeveu Engelsche en Egyptische officieren bestaande, een enqnöte zal openen over de verschillende gevallen van insubordinatie. ERAAhHIJk. De afgevaardigde Pleury Ravarin heeft naast het voorstel der Regeering tot uitbreiding der vloot, een voorstel ingediend om acht pantserschepen van 15,000 ton en 16 pantserkruisers van 12,000 ton te laten bon wen in plaats van de voorgestelde zes pantser kruisers. Verder verlangt deze afgevaardigde den bouw van een grooter aantal torpedo- en onderzeebooten dan het regeeringsontwerp beoogt. ZITID-AFUIH.A. Verrassender en belangrijker telegram, dan dat van lord Roberts van 16 Febrnari, is er zeker sedert weken niet van het oorlogsterrein ont vangen Uit Jacobsdal seint de opperbevelhebber »French is met zijn strijdmachtbestaande nit artil lerie, cavalerie en bereden infanterie Donderdagavond in Kimberley aangekomen." Generaal French, die tot voor kort te Colesberg tegen over de Boeren stond, is eenige dagen geleden van daar vertrokken Daar de Modderrivier heeft deze ten oosten van Methnen's kamp gepasseerd, en zon, volgens boven- Btaand telegram door een snelle omtrekkende beweging Kimberley (een afstand van ongeveer 40 K.M.) bobben bereikt. Twee gevallen zjjn mogelijk óf Roberts heeft ter wille van den nitgepntten toestand van Kimberley's bezetting en de groote waarde aan diamanten die in die stad bewaard worden zich laten verlokken tot een gewaagde onderneming óf hij heeft Cronjé verschalkt en, terwijl hij dezen door Het'uuen liet bezighouden, niet slechts Cronjé's verbinding met .Bloemfontein verbroken, doch hem tegelijkertijd tusschen twee legermachten aan drie zijden ingesloten. In he eerste geval zonden de Boeren French wellicht opzettelijk hebben doorgelaten om hem van het hoofdleger af te snijden en den val van Kimberley door deze uitbreidittg van garnizoen te ver haasten. Is Roberts echter zijn tegenstander te slim af geweestdan is de positie van Cronjé inderdaad niet gunstig vooral wijl nit Natal niet veel troepen gemist knnnen worden en zij bovendien niet zeer spoedig ter plaatse knnnen zijn. Hopen wij. dat de tot nog toe zoo onfeilbare tactiek der Boeren ook ditmaal het gevaar heeft voorzien Intnsschen hebben de Republikeinen het vertrek van de troepen van French onmiddellijk benut door den vijand onder generaal Clements van Rensbnrg op Arnndel terug te drijven. De toestand van Kimberley schijnt inderdaad zeer ongunstig te zjjn. Het, officieele gezondheidsrapport gaf opdat het sterftecijfer van de blanken in December 60 per duizend bedroeg en van de inboorlingen 138.3 per dnizend. Het sterftecijfer van kinderen onder 't jaar bedroeg niet minder dan 671.1 per dnizend blanken en 912.7 der kleurlingen. De bevolking van Kimberley wordt ?eschat op 14,000 blanken en 19,000 inboorlingen. Den 13 trok generaal Botha met een klein troepje Boeren de Toegela over om de door de Engelschen ont ruimde stelling te bezichtigen. Hij ontmoette 40 lanciers, die waarschijnlijk achtergebleven waren 13 van hen sneuvelden 5 werden gewond en 9 gevangen genomen. Een der laatsten werd naar zijn troepen gezonden om hen te zeggen, dat ze de gewonden moesten komen halen. ITORie. Den 14 heeft over een groot deel van Frankrijk een hevige orkaan gewoed. Te Tours, Nantes, Cherbourg, Brest, Le Mans enz. enz. is veel schade aangericht; hui zen stortten in of werden van hnnne daken beroofd, tele graafpalen en boomen werden omgeworpen, enkele per sonen door vallende mnren of sehoorsteenen gedood of ge kwetst. Het spoorwegverkeer ondervond op verschillende plaatsen vertraging. Volgens officieele mededeeling werd het telegraafver- keer gestoord met Zwitserland, Oostenrijk, Engeland, Italië, Spanje, Portugal, Straatzbnrg, Frankfort en 107 bureau's in Frankrijk zelf. Hetzelfde geschiedde met 45 belangrijke telephoonkringen. (Haarl. Ct.) Te Cannes is een geheel gezin, dat van den Rus- sischen schilder Skryptzine te zamen 11 menschen gebeten door een huishond, eeu kleinen zwarten herders hond, die bij onderzoek bleek dol te zijn. De gebetenen zijn allen in behandeling in het Pas teursgesticht te Marseille. De heer J. de Cocq van Delwijnen, vroeger te Amsterdam en sedert 9 jaren te Brussel, is benoemd tot beëedigd vertaler aan den Hoogen Raad aldaar voor Vlaamsch, Fransch, Duifseh, Engelsch, Spaansch, Portu- geesch Italiaansch, Deenseh, Zweedsch, Rnssisca, Hon- gaarsch Roemeensch. Hij was het reeds aan het tribunaal te Antwerpen. (De Tijd). Laatste Berichten. In en om Kimberley. Van Boereüzijde. PRETORIA, 15 Febr. Gisteren waren de verbonden troepen bij Rondevalsdrift in de nabijheid van Jacobsdal in een ernstig gevecht gewikkeld met twee dnizend En gelschen, die trachtten Kimberley te bereiken. De la Rey zette het gevecht voort tot hedenmorgen. De verliezen der verbonden troepen bedroegen vijf gewonden, waar onder enkelen ernstig. Na nog twee nar hevig strijden werd getreld dat do Engelschen terugtrokken, een kolo nel gevaarlijk gewond achterlatende. Deze werd met zijn oppasser naar Jacobsdal gebracht. (Reuter doet op merken dat deze kolonel, volgens een Britsch officieel telegram, werd gevonden toen Jacobsdal door de En gelschen werd bezet.) Van Engelsche zyde. JACOBSDAL, 15 Febr. De Engelsche troepen hebben heden Jacobsdal bezet na een reeks schermutselingen met een kleine Boeren strijdmacht. Da artillerie beschoot den omtrek en verdreef de overige Beteren. De divisie French nam drie driften aan de Modder rivier. Da Boeren waren sterk verschanst aan een der driften, doch werden door het artillerievuur verdreven. Daarop trok generaal French snel naar Kimberley. De Boeren ontruimden Alexandersfontein, dat bezet werd. LONDEN, 16 Febr. Officieel van lord Roberts van heden Generaal French deelde hedenmorgen het volgende mede: »Ik heb den vijand aan de zuidzijde van Kimberley en van Alexandersfontcin tot Olifantfontein geheel verdro- ven, en beu thans bezig zijn terrein te bezetten. Ik heb een laager van den vijand ingenomen en levensmiddelen benevens depots van schietvoorraad buitgemaakt. Ons verlies bedraagt in het geheel twintig man. Kimberley is vroolijk en wel." LONDEN, 16 Febr. Een telegram van Lord Roberts nit Jacobsdal van heden zegt: »Ik heb goede redenen om te gelooven, dat de ver schansingen van Magersfontein zijn verlaten en dat de Boeren trachten te ontsnappen. Generaal French veegt het iand ten noorden van Kimberley schoon. Een der infanterie-brigades van generaal Kelly Kenny achtervolgt een zeer groot Boeren-convooi, dat in de richting van Bloemfontein trekt. In de Kaapkolonie. LORENZO MARQUEZ, 15 Febr. Een Boerentelegram nit Colesberg van 12 Febrnari meldt De verbonden troepen begonnen hedenmorgen met den aanval op den rechtervleugel der Engelschen. Generaal Lemmer slaagde erin een groep kopjes te nemen die een belangrijke Britsche stelling vormden. Om de stelling van generaal Grobler werd ernstig gevochten, ook bij die van generaal De la Rey. Deze drong in de Britsche rechter vleugel door en nam een belangrijke stelling daardoor de Engelschen verdrijvende nit hun kamp. Men rekent dat de verliezen der Engelschen zwaar zijn, een Britsch Maxim-kanon werd genomen, een ander werd achtergelaten. De Engelschen schieten hevig met hun kanonnen op de stelling die aan hen ontnomen was, doch generaal Schoeman keert terug. De Britsche verliezen op het terrein van generaal Lemmer's operaties worden op twee honderd man geschat. Sneeuw. Van verschillende plaatsen komen berichten van hevige sneeuwstormen, waardoor wegen onbruikbaar werden en het verkeer gestremd werd. Nabij Hoogkarspel lag de sneeuw een meter hoog op de spoorbaan, zoodat trein 756 der H. IJ. S. M. van Enkhuizen naar Amsterdam nabij genoemd station niet meer voor- of achteruit kon, in weerwil dat twee machines voor den trein stonden. Eerst moest de sneenw tot op een grooten afstand van do baan en nit bet materieel verwijderd worden. Uit Edam meldt men Nietteg"nstaande den sneeuw storm hebben de treinen der Noord-Holl. Tramwegmaat- schappij geregeld gereden en de post werd op tijd bezorgd. Telegraafpalen waren omvergeworpen, doch de directeur de ingenieur van Genns reed met werkvolk den trein vooraf en de belemmeringen werden opgeruimd. Te Texel woedde een hevige sneeuwstorm eu de steen glooiing van den zeedijk heeft door den geweldigen golf slag veel geleden. Barslngerhorn. Niettegenstaande het ongnnstige weder, werd de volksvoordracht don 14 te K o 1 h o r n druk bezocht. De voordrachten, door verschillende sprekers en op verschillend gebied, bleken zeer in den smaak te vallen. De muziek van het fanfarecorps en de zang van »Amicitia" werkten tot het welslagen van den avond mede. Er werden aan onvermogenden ongeveer 100 bons voor 2 kop chocolade uitgereikt. Den 15 werd te Kol horn de openbare vergadering gehonden van den Geheel-onthondersbond waarin als spreker optrad de heer J. G. Jansonias van Drachten, die zijne voordracht door hel vertoonen van lichtbeelden aanschouwelijk maakte. Hij wist zijn gehoor zeer te boeien en de aanschouwelijke voorstellingen van de el lende en de rampen, door de drank veroorzaakt, maakten diepen indruk. Uitgeest. Den 14 hield de heer Bigot, van Am sterdam, eenige humoristische voordrachten in costnnm, voor de leden van »Nnt en Genoegen." Onnoodig te zeggen, dat de aanwezigen volop genoten van de ver schillende voordrachten, die in hoofdzaak van komischen aard waren. Dat de spreker evenwel ook over groote dramatische talenten beschikte, bleek o. a. bij de voor dracht van scènes nit »Do vrek" van Molière en »Oom Braesig" van Frits Renter. Schermerhorn. Door deelhebbers van het Vee fonds Ursem, Schermerhorn, Avenhorn, Oterleek en om liggende gemeenten, werd in het 3de kwartaal 1899/1900 eone contributie betaald van 30 ct. per stuks vee. Ver zekerd waren op dat stijdstip 939 stuks vee. De Tuinbonwvereeniging, ajhier, heeft besloten tot het nemen van proeven met kunstmest. Hiertoe zal een party knnstmest worden aangeschaft, waarvan aan een 20tai leden der vereeniging gratis eene hoeveelheid zal worden gegeven tot het aanleggen van 4 proefveldjes, elk groot 25 H2. IVoordscharwoude. In de vergadering den 16 alhier gebonden van de hier gevestigde afdeeling der Naamlooze Haudelsvereeniging voor Langedijk en omstre ken werd het belaDg besproken om eene verbinding te verkrijgen met de hoofdlijn der H. IJ. S. M. Naar aan leiding hiervan werd voorgesteld, om het bestnnr uit te noodigen, met de afdeelingon Ondcarspel, Haringcarspel en Warmenhuizen over dezo zaak te vergaderen en werd eene motie in dien geest met 25 tegen 3 st. aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1