Ingezonden Stukken. Crevonden Voorwerpen. Beurs- en ^MLarktberichteii. Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. Ursem. De Begralenis-Vereeniging «Onderlinge Hnlp", keerde in 1899 bij 13 gevallen van overlijden f 780 uitde contributie, met inbegrip van bodeloon bedroeg per lid f 1.43 het aantal leden was op 1 Ja nuari j.l. 624. Tot bestuursleden werden de heeren C. Overboom en J. Meijer herkozen aan den bode E. van der Laan werd, wegens gevorderden leeftijd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Heemskerk. De afd. Heemskerk van de Vereen, voor Bloembollencultuur beeft met algemeene stemmen besloten aan het besluit van den Ned. Bloemkweekersbond, tot afschaffing van de 4 plus 1 pCt. toetal en potgeld adhaesie te betuigen. Twee arbeiders in de gemeente Achtkarspelen, uitgelokt door het hooge loonzouden naar Engeland gaan om daar in de venen te werken. Zij begonnen echter te vreezen dat de Engelschen hen wel eens naar Zuid- Afrika konden zenden om tegen de Boeren te vechten en dat wilden zij niet. Zij zijn daarom ten slotte toch maar thuis gebleven. Besmettelijke veeziekten. In de »St.-Ct.'' No. 38 is opgenomen de staat der gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voor gekomen gedurende de maand Januari 1900. Daaronder zijn vermeld de navolgende gevallen van mond- en klauwzeer Noord-Brabant 261 bij 12 eigenaars (waarvan 150 bij 2 eig. te Fijnaart)Gelderland 604 bij 52 eig. (waar van 107 bij 9 eig. te Aalten)Zuid-Holland 136 bij 7 eig.; Woord-Holland 78 bij 12 eig.; Zeeland 129 bij 6 eig.Utrecht geeneFriesland 373 bij 13 eig. (waarvan 103 bij 6 eig. in Smullingerland en 114 bij 1 eig. in Tietjerksteradeel)Overijsel 164 bij 14 eig. j Groningen 8 bij 1 eig. Drente 6 bij 2 eig.Limburg 8 bij 1 eigenaar. Over het geheele Rijk 1767 gevallen bij 119 eigenaars, waaronder 160 gevallen bij schapen en geiten en 232 gevallen bij varkens. Te Philippine heeft, na eene belangwekkende rede van den heer Zwier Visser uit Alkmaar, de aldaar bestaande «Visschers-vereeniging" met algemeene stemmen besloten toe te treden tot de «Ned. Visscherij- Vereeniging", waarvan tot heden reeds 25 afdeelingen in ons land bestaan. Zonsverduistering. Op 28 Maart a.s. staat ons een totale zonsverduis tering te wachten. Zij zal het best zichtbaar zijn in de provincie Toledo in Spanje. Daardoor worden aldaar groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van de sterrenkundigen, die in het eind der volgende maand worden verwacht. Meer dan 1000 geleerden hebben zich al aangemeld. Beemster. De Gemeenteraad heeft het voorstel van twee leden tot het instellen van eene weekmarkt verworpen doch met algemeene stemmen besloten eene jaarmarkt voor jong fokvee te stichten te houden op den Maandag vóór de Purmerender Najaarsmarkt. Weerbosch. In de den 16 voor de Rechtbank te Arnhem voort gezette behandeling van de zaak-Neerbosch is als slotsom van de lijkschouwing medegedeeld dat op ziektekundig ontleedkundige gronden de doodsoorzaak niet is aan te geven. Ook de deskundigen verklaren de doodsoorzaak niet positief te knunen aanwijzen. De eisch is wegens mishandeling zes weken gevangenisstraf voor de beide beklaagden. kieswet. Men schrijft uit Den Haag In doorgaans goed ingelichte kringen wordt verzekerd, dat de voorbereiding eener zuiver technische herziening der kieswet het resultaat zou hebben opgeleverddat zelfs binnen die grenzen het kiezercorps met een vrij groot aantal zou kunnen worden uitgebreid men spreekt van tusschen de 50,000 a 80,000 kiezers. Haarlem. Bij een dezer dagen ten Raadhuize bij volmacht voltrokken huwelijk was in de zaal een phono- graaf geplaatst, met het doel om aan den bruidegom op Ternate (Ned.-Indië) woonachtigdat gedeelte van het gesprokene wat den gelnkwensch betrof, door den ambte naar van den Burgelijken Stand geuitte kunnen over brengen en te doen hooren. Schipbreuk. Den 13 is nabij het eiland Terschelling, waar toen een hevige sneeuwstorm woedde, een Harlinger vischbotter vol water geraakt en verder stuk geslagen. De opvarenden gingen met lijnen om het lichaam te water en bereikten al zwemmende en wadende den vasten bodem. De strand vonder vond hen daar in uitgeputten toestand. De schipper is door het verlies van zijn vaartuig broodeloos. De heer G. Meijsseo, hoofdingeland van den polder Katwoudeis voor den Katwouder-Zeedijk aangewezen als hoofdingeland der Vereeniging van den «Noorder 1J- en Zeedijk". krommenie. De Zangvereeniging Werkmanslust" (directeur de heer LürBen) heeft haar 15-jarig bestaan gevierd. Voor een talrijk publiek werdenbehalve ver schillende liederen, uitgevoerd «Scènen uit de «Frith- jofsage". Zoowel de solisten als het koor hebben zeer goed voldaan, lieerplicht. Naar ons uit zekere bron wordt medegedeeld, zal het wetsontwerp op den leerplicht den 5 Maart in de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Schermerhorn. Het nutsdepartement hoopt op donderdag den 22, in het lokaal van den heer J. Koster alhier, zijn 50jarig bestaan te herdenken. Als spreker zal alsdan in zijn midden optreden de heer mr. H. Smeenge, lid der 2e Kamer. Voor ieder volwassene zal de toegang vrij zijn. Het muziekgezelschap, de zang vereeniging en een kinderkoortje zullen ter afwisseling medewerken. De feestelijke vergadering begint 7 uur 's av. Texel- Aieuwediep. Uit een ander blad namen wij een bericht over betreffende de regeling van bovengenoemden stoomboot- dienst hetgeen ons blijktin geenen deele den juisten toestand aantegeven. De zaak is dat met 15 Februari deze wijziging in den dienst is gekomen, dat die vermeer derde met eene ochtendvaart van af Texel te 4.30 en van af Nieuwediep te 6 uur 's morgens. Overigens werd een der diensten van Texel van 7 op 8 's morg. gebracht en een van Nieuwediep van 3.30 op 3.45. Er wordt nu van 15 Februari tot 1 Mei driemaal per dag heen en weer gevaren en wel: van Texel: 4.30, 8.en 2.15; van Nieuwediep: 6.9.30 en 3.45. Met den zomerdienst, die eerst met 1 Mei aanvangtzal v i e r maal heen en weer gevaren worden. Hen nieuw blaadje. Bij den uitgever S. L. van Loog, Amsterdam, ver scheen het eerste nummer van een voorloopig op onbe- paalden tijd te verschijnen blaadje, dat per nummer niet meer kost dan 2x/2 ct. en dat de bedoeling heeft, beschrij vingen, mededeelingen en herinneringen te geven van nu en vroeger. De inhoud van dit eerste nummer is ver scheiden en wel interessant. Do uitgever noemde het blaadje „De Lezer." Pyttersen's Wed. Staatsalmanak. Deze goedkoopevolledige Staatsalmanak is nu door de uitgave van een gratis verkrijgbaar supplement, tot einde Januari bijgewerkt. Bij de firma Valkhoff en Go. te Amersfoort is ter perse van mevr. Thérèse Hoven een Indische roman, getiteldNonnie Hubrechts, die zich aansluit bij den roman «Met Verlofvan dezelfde schrijfster. Ontsiering van den Stadshout. 't Is wel lang vooruit; en we zijn nog ver verwijderd van jong groen en zoele lucht, maar juist omdat het nu nog tijd is, wenschen wij met een enkel woord het vol gende in overweging te geven van hen, die in onze stad het recht van «veto" hebben. Telken jare gedurende de Pinksterdagen wordt de ingang van de Harddraverslaan versperd met een stuk ot wat kraampjes, waarin koek, paling en dergelijke zaken worden verkocht. Een ieder zal het er over eens zijn, dat die kleineonoogelijke kermis, met vuile entourage, een telkens repeteerend vandalisme is van Alkmaar's trots de Laan! Juist in die dagen dwingt de ingang van onzen Hout aan ieder, stadgenoot en vreemdeling, bewon dering af en telken jare duldt men dat gedurende min stens 4 dagen dat mooiste punt van Alkmaar wordt mis maakt en mishandeld. Gaarne gunnen wij ieder zijn verdienrte, ieder zijn genoegen, gunnen wij elk mensch vrijheid om te genieten op de wijze als de geest getuigt, 't zij niet een gerookte paling in de hand, 't zij met een handvol klappers, 't zij zich verlustigend in de prachtige, heerlijke, opnieuw jonge natuur. Daarom verplaatst die kraampjes naar een ander punt waar de menschen toch ook kunnen snoepen of zich z.g.n. verfrisschen of geld verdienen, maar bederft niet langer het mooiste wat onze stad heeft, op een tijddat men van buiten af zelfs hierheen komt om te zien dat het waarheid is, dat Aik- maar is een mooie stad, die vooruitgaat en die te groot is om zich de airs te geven van eeD plaatsje dat op feestdagen «de boerenkermis" vertoont. Dat het bovenstaande te zijner tijd in onzen Raad ernstig in behandeling moge worden genomen X. tribntie van ten minste 25 cents per jaar wordt vereischt. In de pauze traden ongeveer 120 personen tot eene hier te vormen afdeeling toe, die zeker door hunne aanbeveling nog vele anderen zullen aanbrengen. Van de gelegenheid om ophelderingen te vragen of bezwaren te opperen, werd door niemand gebruik gemaakt, zoodat de vergadering, na een woord van dank en aan beveling door den heer H. J. Vonk, werd gesloten. De barometerstand was des morgens 8 uur als volgt: den 16: 753.9; den 17: 757.1. Volksvoordrachten. Op uitnoodiging van de Oommissie voor de volks voordrachten, uitgaande van het alkmaarsche departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen zal de rede rijkerskamer „Bildcrdijk", op Donderdag den 22 eene uitvoering geven van twee tooneelstukken. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Op zondag, den 18, zal, door ernstige lekkage in het gebouw, de dienst in de kerk der evang. luth. gemeente niet kunnen vervuld worden. Henrl ter Hall. In het locaal Diligentia zal het Variété- en Operette-gezelschap onder directie van den heer Henri ter Hall, van Amsterdam, op zondag, den 25 eene op voering geven van de sensatie-revue «Het einde der eeuw", die reeds meer dan lOOmaal op verschillende plaatsen werd ten tooneele gebracht. ONDERTROUWD. 15 Febr. Beruardus Johannes Antonins Stubenitsky te Haarlem, onl. alhier, en Jacoba Hendrika Koole, alhier. Piebe Duijfalhier, en Liskjen Feenstra, te Oudemirdum gemeente Gaaskerland. GEBOREN. 15 Febr. Joanna d. van Hendrik Klos en Joanna Hart man wonende te Avereest. Catharina Cornelia, d. van Jan Otter en Grietje van der Haagen. OVERLEDEN. 15 Febr. Cornelia d. van Hendrik Bijwaard en Antje Glorie, 18 j. en 10 m. Klaas, z. van Willem Hopman en Aaltje Bult10 w. 16 Johannes Arzbach 57 j. en ruim 11 m. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een rozenkrans, een servet en een kinderrokje, een gouden zijnaald, een manchet, een potlood met houder, een R. O. gebedenboekje, twee handschoenen, een pellerine, eenig geld, een schort, een gedeelte van een horlogeketting, een defect gouden oorknopje, een boezelaar. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 9 Febr. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. V olkü weerbaarheid Donderdag den 15's avonds, werd in het lokaal Harmonie eene openbare vergadering gehouden ter bespreking van bovengenoemd onderwerp. De heer H. J. Vonk sprak een kort woord ter opening, waarin hij herinnerdehoedoor de feiten van den jongsten tijdieder overtuigd moest wezendat een volk, zich van eigen kracht bewust, en daarop steunende met het vaste geloof aan zijn goed rechteen veel machtiger vijand moedig het hoofd kan bieden. Deze overtuiging had de vereeniging «Volksweerbaarheid" in 't leven geroepen on om deze in de aandacht der aan wezigen aan te bevelen gaf hij daarop het woord aan den spreker den heer T. Oly. Deze, zich aansluitende bij dit openingswoord, sprak, als zijne en veler meening uit, dat ons nederlandsche volk niet met recht een weerbaar volk mag genoemd worden. Veelal wordt gesteund op de bescherming van andere mogendheden, maar spr. noemt dit een afhanke- lijken en beklagenswaardigen toestand waarop geen rechtgeaard Nederlander voor de toekomst mag blijven vertrouwen. Om een en ander te bewijzen, diende dat van de 3600 weerbare jongelieden, die ons land jaarlijks levert, slechts een derde deel wordt ingelijfd en geoefend, terwijl ons geheele legertje zoo ongeveer slechts 60.000 man telt. Op de schutterij, zonder verwijt aan den com mandant, mag in 't geheel niet worden gerekend, omdat zij haar naam zoo weinig eer aandoet daar de meeste schutters niet kunnen schieten. Om hierin verbetering te brengen, hadden eenige mannen de handen ineengeslagen en in eene vergadering te Utrecht den 13 Januari 1900 de vereeniging «Volks weerbaarheid" opgerichtwelke zich ten doel steltde weerbaarheid van het nederlandsche volk te ontwikkelen, door: a. het bevorderen van lichaamsoefeningen; b. het opwekken tot algemeene deelneming aan oeleningen in den wapenhandelc. het bevorderen van schietoefeningen; d. het uitgeven van geschriften en het houden van open bare bijeenkomsten on e. alle andere wettige doeltreffende middelen. Met een warm woord gestaafd door voorbeelden uit naburige landen als Finland Zwitserland en vooral de Transvaal die ons in dit opzicht ook weder op vóór zijn en de herinnering aan den plicht van elk rechtgeaard Nederlander, hem door art. 180 van de grondwet voor geschreven beval spr. «Volksweerbaarheid'' bij de vrij talrijke aanwezigen aan, terwijl enkele tegenwerpingen of bezwaren daartegen reods door sommigen gemaakt ontzenuwd of geheel te niet gedaan werden. Volgens de statuten kunnen overal in den lande af deelingen worden opgericht, die haar steun kunnen en zullen vinden bij het hoofdbestuur, bestaande uit de heeren dr. G. Kalff, voorzitterA. L. W. Seijffardt, secretaris mr. O. J. Pekelharing, penningmeesterJ. G. Fabius, dr. B. 0. Goudsmit, H. J. P. A. Kiersch, T. Oly, mr. H. Verkouteren, en W. van Waving, de op richters, terwijl dit nu reeds mag rekenen op de mede werking van plaatselijke- en lands-regeering. Om lid te worden, melde men zich aan bij de plaatselijke afdeeling, door naamteekening en adres, terwijl een vrijwillige con- AMSTERDAM. Cert. Nederland dito, N. pCt. dito. Oostenrijk, Obl. in pap. ff. 1000 Mei-Nov. ditodito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli.. dito, dito April-Oct.. Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.... dito, 1888/89, a frs. 500 met id Rusland, Binnenlandscbe 1894 dito, 1880 gecons. Z. R. 125-62513 Mei-Nov. dito, 1889 l'&2eser. 1 Jan. 1 Apr. 1 JulilOct. dito, 1867/69 45 20- dito, 1889 Spanje, Obl. Buit. Perpe l'urkije, gepriv. Conv. lei dito, Geconverteerde Serie D. Egypte Obl. leening 1876 dito Buit. Geconv. 1890 Venezuela Obligatiën 1881 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandhr. N. W. Pac. Hyp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. Koloniale Bank Aandeelen. Ned. Ind. Handelsb. Aand. Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. Petr. Mij. Snmatra-Palembang A. Aand. Ned. Ind.Expl.Mij Expl. St. Spw. Aand Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, gestemp. Obligatiën f 250... Ned.-Zuid-Afr 1889 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. Italië, Spoorwegleening 1887/89 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl Polen, Wars.-Weenen Aandeel dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito, id. dito, dito, Iwang. Doi dito, Transcaus. dito, Wladik. a dito, Zuid-W. Sp. Oblig. a R 625 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl dito,, Denv. Rio Grande dito dito, Florida O. Pen. C. v. gew. A. dito Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand... dito, St. Louis San Francisco gew. A.. dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hyp., dito, Oregon Calif, goud le byp. dito South. Pacific, gew. Aand dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. dito, Western N. Y. Pens. C. v. gew. A Nederland, Stad Amsterdam f 100 Hongarije, Theiss Loten Oostenrijk, Staatsl. 1860 dito, dito 1864 dito dito 186 Turkije, Spoorwegleening. 16 Feb. 17 Feb 81 S2A 3 93*# 93* 3 93 rs 94 5 881 5 82** 5 82** 82*# 5 82*» 82*» 5 82 A 82» 3 22*» 22» 41 32* 4 63* 4 96* 96A 4 961 96 4 92 4 99| 190* 3 78 5 100A 100» 4 64| 4 91| 91» 5 94* 95 22*» 4 101* 5 ff 39* 391 b 4 241 He* 1 1 31 98f 104* 104» 65 65 52! 89* 89i 272* 278 83* 84# 90 109 *09 35* 871 4 94 92! 92 3 54J 54A 3 58A 57# 169 4 96! 96 3 81! 41 971 3 82! 81*# 4 96! 4 95! 97 21A 20*# 4 98*» 98) 20! 19*# 12* 112 82! 83 11 11* 11A HA 4 90) 90» 99* 991 39** 39 21 14A 14 3 108* 4 116 A 5 114 113A 165 5 189) 5 !178| 29# 30f

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2