l)e oorlog in Zuid-Afrika. Vee-invoer In België. Men schrijft aan het »N. v. d. D." Dat Nederland ondanks de belemmerende bepalingen van invoer met België een levendigen handel drijft in melk- en slachtvee is van algemeene bekendheid. Dat ook jaarlijks groote hoeveelheden andere dieren, in Neder land aangekweekt, aan onze Zuiderburen verkocht worden, is niet zoo bekend. Uit Nederland werden het vorige jaar naar België gezonden 58,700 schapen en 32,432 lammeren alsmede 2,399 paarden en 1,360 venlens. Ook boter en kaas, van de melk onzer koeien ver vaardigd, werden sterk gevraagd. Zoo weid in 1899 uit Nederland 2,897,021 KG. boter naar België verzonden hoewel dit land een invoerrecht op boter geheven heeft. In 1897 toen er geen invoer rechten bestonden leverde Nederland 4,038,920 KG. Ook verzond Nederland 7,099,232 KG. kaas naar België terwijl de andere landen te zamen slechts 1,158,566 KG. zonden. Een bewijs dus dat de Nederlandsche kaas in België zeer gezocht is. Vooral de kaassoorten »Edammer,'' »Gonda" en »Present" werden het meest gevraagd. Daarenboven waren de prijzen waarvoor ons land de beste kaas leverde, zóó laag, dat de Belgische landbouwers, die zich in den laatsten tijd veel op het maken van kaas toeleggen er niet tegen kunnen concurreeren. Aan margarine zond ons land slechts 9,918 KG., terwijl België ons 40.548 KG. leverde. Tot leden van het Waterschap „de Beemster" zijn den 15 gekozen de heeren K. Zijp, S. Zuurbier en A. de Goede. Tot voorzitter van het bestuur der Spleringhor- ner Binnenpolder is gekozen de heer G. van Beem en tot hoofdingeland de heer K. de Jong te Sloten. Sanatorium voor longlijders. Te Putten op de Veluwe is een sanatorium voor niet behoeftige longlijders geopend op een bijna geheel door bosschen omgeven terrein. Als hoofd en geneesheer treedt op de arts Haantjes en als directrice mej. Van de Sande Bakbnizen. Prof. Pel heeft zich bereid verklaard als consulteerend geneesheer met raad ter zijde te staan. De behandeling zal volgens de nieuwste en tegenwoordig algemeen gebruikelijke methode geschieden. Er zullen 15 personen opgenomen knnnen worden. Bloedvergiftiging. Te Strijp (N.-B.) is eene vrouw moeder van 10 kinderen die zich met een speld verwond hadaan bloedvergiftiging overleden. Polder de Schermer. Benoemdtot dijkgraaf van het waterschap Schermer de heer S. de Jonghtot heemraad de heer J. Slooten Kz.iaatstgemelde ter vervanging van den heer D. Olyop verzoek eervol ontslagen. Een brutaal stukje. Te Rotterdam is in verzekerde bewaring genomen een 20-jarige kantoorbediende die sinds drie dagen op het kantoor der tabaksfirma R. T. R. van Riemsdijk aldaar werkzaam was en zich aan verduistering had schuldig gemaakt. Zaterdagmorgen moest hjj van het postkantoor een aangeteekenden brief halen. Hij nam dezen in ontvangst en hij bleek o.a. een wissel van f 6500 te bevatten. Brutaalweg werd nu naar een Bank gegaan, de wissel ter inwisseling aangeboden, ook hier met den firma-naam geteekend en het geld in ontvangst renomen waarmede de kantoorbediende nu zeer royaal omsprong. Lang duurde dit evenwel niet, de politie arresteerde het jonge mensch des avonds. Ruim f 5800 van de gestolen f 6500 werd nog in zijn bezit gevonden. Dit geld bestond in Hollandsch bankpapier en goudgeld en Fransch muntpapier. Dit laatste had hij ingewisseld, omdat hij voornemens was naar Parijs te gaan. (Haarl. Ct.) Westgraftdijk. De heer P. IJdemacaud. te Jorwerd (Priesl.), heeft voor het beroep bij de ned. herv. gemeenten van Oost- en Westgraftdijk bedankt. met volle hand in de rozijnen greep of den schepper in den suikerbak zette, en bij de weegschalen lette hij precies op de balans. Zij trachtten hem over te halen om wat van den prijs af te laten, doch van zijn kant verklaarde Morten met een ernstig gelaat, dat het absoluut onmogelijk voor hem was om het goedkooper te doen. Hij waagde het zelfs naar een uitdrukking, die hij van den eersten bediende had opgevangen en die hem in hooge mate koopmansachtig voorkwam om te »garaodeeren" voor de doekspelden en ringen, die in een glazen kistje lagen en die hij zelf, schitterend als ze daar van uit de boomwol te voorschijn kwamen, niet minder prachtig vond, dan de bewonderaarsters aan de andere zijde van de toonbank. Daarentegen zeide hij niets van de mooie, blauwe engelsche vischhaken, waarvan hij bij ervaring wist, dat ze afbraken, doch in alle stilte trachtte bij alleen de solide witte te toonen. Het ontbijt werd hun in den winkel gebracht en 's middags om 12 uur moesten de bedienden elkaar haastig aflossen om te gaan eten in het hoekkamertje in het hoofdgebouw, dat afgescheiden was van de overige ver trekken in Heggelund's huis, waar de gasten nu eerst aan het ontbijt zaten. Doch deze korte afbreking vond Morten nog te lang en indien hij er zich niet voor geschaamd had, zon hij er gaarne het middageten voor laten staan, om maar in den winkel te kunnen blijven. Later werd hem opgedragen om vanaf de landings brug de jachten te praaien en zich daar aan boord te laten zetten met een boodschap van Stuwitz aan den stuurman. En wanneer hij dan zoo met den stuurriem achter in de boot stond, terwijl een van het volk hem roeide en met den spiegel der boot langs het jacht ging liggen, teneinde den bediende het opklimmen gemakkelijk te ma ken, dan voelde hij zoo mogelijk nog meer hoe ver hjj 't reeds in de wereld gebracht had. Hij liet zich dat aanleunen met een gelaat, alsof hij daaraan reeds gewoon was en als iemand, die het erg druk heeft en geen tijd voor nnttelooze praatjes, maar hij bedankte den roeier toch voor den bewezen dienst, zooals hij dat vroeger ook zou gedaan hebben. Zaak-Haas. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad heeft den 19 geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het Amsterdamsche gerechtshof, waarbij H. Ph. de Haas is veroordeeld in de bekende zaak Haas Van Hall en zulks op grond, dat inderdaad de als ge tuigenverklaringen aangenomen feiten niet aan de ver- eischten der wet voldoen. De conclusie strekt verder tot verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. Uitspraak 19 Maart. Zaak Kir. Troelstra. Den 16 ontving mr. Troelstra, naar de Sociaal- Democraat" mededeelt, eene aanschrijving van den of ficier van justitie, waarin hem wordt gelast, zich op 21 Februari e.k. aan het parket van dien officier te ver voegen, ten einde zijne maand gevangenisstraf te on dergaan. Mr. Troelstra heeft daarop den minister van Justitie verzocht, met het oog op de belangrijke werkzaamheden, die in den loop dezer zitting in de Tweede Kamer worden behandeld, hem te vergannen, na afloop dier werkzaamheden, dus in Juli, zijn straf te doen ingaan. Schipbreuk. Van de Terschellingsche visschersvaartuigen heeft de bemanning der »H. A. No. 4" Vrijdagnacht in groot gevaar verkeerd. Wjjl het schip niet was thuis gekomen, dacht men eerst, dat het wel te IJmniden zou binnen ge- loopen zijn, doch dit was niet het geval, het vaartuig was tegen den grond gestooten en lag vol water. Des morgens staken de opvarenden een stuk doek in den mast als noodsein, doch dit werd van den wal niet gezien. Toen begaf een der matrozen zich, met eene lijn om het midden, te water, en het gelukte hem door de ongelijke diepte, nu loopende en dan weer zwemmende, het strand te bereiken, waarna de overigen zijn voorbeeld volgende, eveneens het gelnk hadden, behouden aan wal te komen. Eenigen tijd daarna sloeg het vaartuig aan stukken. Gelukkig werden de door koude en vermoeienis uitge putte schipbreukelingendie op het punt stonden te bezwijken spoedig door iemand opgemerktdie hen terstond te hulp snelde en hen naar het dorp bracht waar hun de zoo hoog noodige verdere hulp werd verleend. Men heeft hoop dat de uitgeputte menschen de doorgestane ellende te boven zullen komen. De veehouder Doets te Eoosdrecht bezit eene koe, welke in het afgeloopen jaar 6787 liter melk heeft gegeven. Gewoonlijk wordt eene opbrengst van 3000 liter reeds als vrij hoog beschouwd. Sehagon. Den 18 gaf Schagen's mannenkoor »Euterpe", in het Noord. Holl. koffiehuis, alhier een introductie-concert, hetwelk flink bezocht was. Het man nenkoor zong zeer goed «Hymne", van C. 0. A. de Vliegh »Jan Maat" van R. Hol en »Bede'' van G. A. Heinz. De solo in laatstgenoemd nummer werd op verdienstelijke wijze voorgedragen door den baryton C. Roggeveen, alhier. De heer J. G. Tuin, solo-violist te Haarlem, speelde een drietal schoone nummers, waarvan »Fantaisie Caprice", van Vieuxtemps wel het beste beviel. Als gewoonlijk be geleidde de heer Kooger, van Alkmaar, verschillende nummers op hoogst prijzenswaardige wijze. Haringkarspel. Door de sneeuwjacht van de vorige week en de daarop gevolgde zware regens is het water zoodanig gerezen dat in enkele polders het land gedeeltelijk blank staat. Doordien de bemalingswerktuigen alle - in vollen gang zijn en bovendien het water in den ring- sloot door den sterken zuidenwind sterk wordt opgedreven, bad het maandagmiddag eene ongekende hoogte bereikt zoo zelfs dat het op enkele punten over de kaden liep zeer tot nadeel van de polders die geheel door kaden worden ingesloten en bij een hoogen ringsloot toch reeds veel last van dringwater hebben. Een nieuwe spoorlijn. Men schrijft aan het HandelsbladEr is ernstig sprake van het ontwerp van een spoorverbinding van het station Grootebroek over VenhuizenHemWijdenes Het toeval wilde dat Morten, die geheel opgiDg in zijn nieuwe betrekking, dien dag ook een ernstig voor proefje zou krijgen van de keerzijde van dit nieuwe leven. Een arme boer, die wegens langdurige ziekte in zijne zaken erg achteruitgegaan waskwam om Stuwitz te spreken en vroeg, terwille van hunne veeljarige handels relatie, erediet voor twee zak meel. De vorige week was hij er ook reeds geweest en had er toen tevergeefs om verzocht. Nu had hjj zijne vrouw meegenomen, die er niet min der afgevallen uitzag, dan hij zelf. Zij hadden nu zeide de man met een stem die hem in de keel bleef steken geen hand vol meer voor de zeven kinderen thuis. Kort en barsch verwees Stuwitz hen naar het arm bestuur. Morten werd pijnlijk getroffen door deze behandeling hij herinnerde zich dat zjjne moeder hem verteld had van den kommervollen tijd, toen zijn vader ook zoo lang ziek had gelegen en Stuwitz hun toen eveneens erediet had geweigerd. Hij was juist bezig om in alle stilte de draad onder zijn vest door te snijden, om den man het eenige munt stuk te geven, dat hij van huis had meegekregen. Het was een achtshilling stuk, met een gat er in, een van die munten »die bloed kunnen stelpen" en die ook nog ander geluk aanbrengen. Daar springt Andreas Heggelund, bleek van woede, plotseling over de toonbank heen eu zegt tegen den boer, dat hij met hem mee moest gaan naar het hoofdgebouw. Stuwitz draaide hem zijn rug toe, doch wierp hem later een onuitsprekelijk honenden blik na. Een oogenblik later kwamen de boer en zijne vrouw voorbij den winkel. Zij hadden hunne handen vol pakjes en naar het scheen waren zij boven alle verwachting van alles flink voorzien. Later op den namiddag kwam Andreas Heggelund opnieuw in den winkel en verlangde kruit, want er zou den saluutschoten afgevuurd worden van de batterij bij de vlaggestok, ter gelegenheid van het vertrek van den landrechter. Dat was altijd een baantje voor hem, omdat hij er verstand van had en nu wilde hij, dat Morten met hem mee zou gaan. Schellinkhout tot Hoorn. Wanneer deze verbinding tot stand komtzal ze in een ware behoefte voorzien. Hensbroek. Onder de leiding van den onder wijzer Raven is hier eene zangvereeniging opgericht ge naamd »Amicitia", die vijfenveertig leden telt. In de vorige week is hier een kolfwedstrijd gebonden ten huize van den heer G. Winkelwaarbij de hoogste prijs is behaald door den heer J. Wagenaar. Een brief van prof. Korteweg uit Pretoria van 25 December is te lezen in het «Tijd schrift voor Geneeskunde Hoewel dus Stormberg en Magersfontein en Oolenso reeds voorbij waren gene raal Joubert, op 15 December bij Colenso door een bom kogel aan de dij verwond, bevond zich onder de patiënten der ambulance te Pretoria vermeldt prof. K. toch gebrek aan patiënten zoowel in de filialen der ambulance bij Ladysmith als te Pretoria zelf. Hij schrijft o. a. Alle patiënten zijn voor ons gewonnen en de noodzake lijke overlast, dien de familie en nog veel meer alle be kenden en onbekenden ons bezorgen, is dragelijk gewor den. De stugge Boer is zacht als een lam geworden tot zelfs de dappere commandant Joubert, die eerst veel liever in den tronk zat dan aan zijn bed gekluisterd te zijn en dat vrouwvolk aanvankelijk slechts lastig vond (zich beklagende, dat hij zijn Kaffers niet kon bevelen hoe hom te dragen) knikt ons nu vriendelijk en lachend toe, zijn beterschap verkondigend, zoodra wij hem pas- seeren. Werkelijk, de expeditie in Pretoria is in de eerste plaats door de hulp der zusters goed geslaagd. Gisteren bezocht president Kruger ons hospitaal. Het was roerend hem elk der gewonden te hooren toespreken. Met nadruk verzekerde hij, dat het hem goed deed, dat de Hollanders zoo medegevoelden voor hun goed recht. Ik geloof niet, dat ik die zeldzame verschijning ooit zal vergeten. De krachtige oude man, grof, met dikke, han gende lippen en zwarten bril, zeer sober in woorden, die met horten worden uitgestooten, met groven stemklank, slordig gekleed, zonder eenigen conventioneelen vorm in zijn doen en laten, maar die op zeldzaam krachtige wijze de geheele omgeving beheerschte en electriseerde. Vink- huyzen stond met open mond, staaroogend en ik met anderen kon de oogen niet droog houden allen waren wij onder den indruk van de kracht eener religieuze overtuiging. Technikum Hlttwelda. Het Technikum Mittweida, eene onder staatstoe- zich staande inrichting voor hooger technisch onderwijs ter opleiding van eleetro-technische en machine-ingenieurs, technici en opzichters telde in het afgeloopen 32e school jaar 2600 bezoekers en wel in het zomerhalfjaar 1898: 1246 en in het winterhalfjaar 1898/99: 1354. Het onder wijs in de electrotechniek is ook in de laatste jaren beduidend uitgebreid en wordt door de rijke verzamelin gen laboratoriënwerkplaatsen en machineriën etc. krachtig gesteund. Het zomerhalfjaar begint 24 April en voor het op 27 Maart aanvangende kostelooze voorbe reidend onderwijs worden leerlingen vanaf begin Maart op alle werkdagen aangenomen uitvoerige programma's met inlichtingen worden gratis van het technikum Mitt weida (Saksen) verstrekt. Het Technikum ontving tijdens de Saksisch-Thuringsche tentoonstelling te Leipzig de hoogste onderscheiding de Koninklijk-Saksische Staats- medalje, «voor zijn zeer verdienstelijken arbeid ten aanzien van het technisch onderwijs". Laatste Berichten. Algemeene berichten. MASERU, 17 Febr. Onder het Vrijstaatsche leger ueerscht de typhus epidemisch. Vooral bij Kimberley en bij Coles- beig komen vele sterfgevallen voor. De Transvaalsche Regeering zendt groote massa's troepen naar den Vrijstaat. Van de Westgrens. LONDEN, 19 Febr. Van gisteren wordt uil Jacobsdal aan de «Evening News" geseind, dat generaal French het Boerenlaager te Dronfield ten Noorden van Kimberley heeft omsingeld en het beschiet. PRETORIA, 17 Febr. Het schijnt dat onder den buit die gisteren door de Boeren in de nabijheid van Kofïïe- fontein is veroverd, drie tot vier duizend stuks vee zijn, benevens een aantal wagens, waaronder achttien geladen met levensmiddelen voor Kimberley bestemd. De Boeren moeten een aantal gevangenen hebben gemaakt. Het gerucht gaat dat zich heden een zwaar gevecht ontspon in de nabijheid van Kimberley. Volgens de laatste berichten behouden de verbondenen onder Cronjé hun stelling. Bn Hiatal. BOERENHOOFDLAAGER BIJ LADIJSMITH, 16Febr. Gisteren trachtten de Engelschen onze strijdmacht om te Doch deze was reeds genoeg op de hoogte van de toe standen daar in huis, om Andreas Heggelund niet meer door dik en dun te volgen, hoe welwillend en goedhar tig deze hem ook leek en om de waarheid te zeggen, had hij volstrekt geen zin om den winkel te verlaten, al was 't ook maar voor één minuut. Ijverig in de weer, bleet hij daar totdat de laatste man geholpen was en de winkel iaat op den avond ge sloten werd. De landingsbrug was nn, in den laten lichten avond, weer zonder menschen of booten, de laatste was juist weggeroeid, de groote sleutels van de deur van het pak huis aan zee waren omgedraaid en de pakhuisknecht was nog bezig om hier eu daar 't een en ander op te ruimen. Morten at s avonds samen met de twee andere win- keibedienden en moest met den jongste in één kamer slapen. Dezen dag was Morten buitengewoon tevreden. Zijn vurigste wensch ter wereld was nu vervuld, hij was winkelbediende geworden. Hij had echter niet half gedachtdat dit zóó plezierig was en langen tyd kon hij niet slapen omdat hij maar steeds aan den winkel lag te denken en weer naar maandag verlangde, dan zou alles van voren af aan beginnen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2