No. 22 Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. Kadaster. Nederl a n d. ALKMAilRSCHK C»! RUI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag «n Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar i ©,8©franco door het geheele rjjk f 1,— 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. W OENSDAG Telefoonnummer» 3. 21 FEBRUARI. Prijs der gewone advertentlen Per regel f©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat hy ter secretarie der gemeente, gedurende 30 dagen, ter inzage voor belanghebbenden heeft nedergelogd eene opgave van uitkomsten, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (St.-bl. No. 82), waar van, ter voldoening aan art. 15, 2e lid der wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 16 Pebr. 1900. G. RIPPING. Twee Beverwijksche jongens als helden in Zuid-Afrika. Onder bovenstaand opschrift hebben Gebr. Majoor, te Beverwijk, een afbeelding geëxposeerd van 2 Beverwij- kers, die een daadwerkelijk aandeel nemen aan den strijd in Z.-Afrika, 't Zijn de portretten van Adriaan en Cor. Hagen, zonen van Frits Hagen en Cornelia Cassee, de eerste van Beverwijk, de laatste van Bloemendaal geboortig. Behalve deze 2 zoons, waarvan de oudste 21 en de andere 20 jaar is, zijn nog 2 jongere broeders, Johan en Frits, 18 en 17 jaar oud, mede ten strjjde getrokken. De vader is een welgestelde boer, wiens boerderij zich niet ver van Pretoria bevindt. Bij het uitbreken van den oorlog wer den zijn vier zonen en de knecht Harm opgecomman deerd. De beide oudsten en de knecht gingen naar Natal, terwijl de andere onder Cronjee naar Modderrivier togen. De oudste zoon Adriaan is vrijwilliger bij de Staats-Artillerie en bediende tot het laatste oogenblik een der beide kanonnen in den slag bij Elandslaagte. Bjj den terugtocht der Boeren wachtte zijn broeder en Harm nog op hem, opdat hij nog zijn laatste schot met het kanon kon afvuren, toen sprong hij te paard en voort ging het in wilden galop den heuvel op en werden zij weldra door de lanciers nagezet. Plotseling zinkt zijn paard onder hem neer door een kogel getroffen. Hij komt weer op de been en tracht op het paard bij zijn broer te springen, doch dit mislukt, zijn broer en de knecht grijpen hem evenwel en zoo wordt hij half gedragen, half gesleurd een eind weg mee gevoerd, toen een lancier die het dichtst bij hen was met zijn lans naar hen wierp en de op het paard zittende Cor in den arm trof. Hij werd hierdoor losgelaten, slingerde zijn geweer van zyn schouder en legde op den hem ver volgenden lancier aan. Daar evenwel verscheidene lanciers in de nabijheid waren, schoot hij niet maar gaf zich over. De lancier, die hem gevangen nam was reeds een man op leeftijd (waarschijnlijk een onderofficier) en dat was zijn geluk, want deze verhinderde dat de aanstormenden hem met hunne lansen vermoordden, zooals zij dien dag dat spel letje helaas maar al te veel gespeeld hebben. Terug komende langs de plek waar zijn paard was neergeschoten zag hij, dat het schot vlak achter den stijgbeugel aan de eene zijde was ingegaan en vooraan de borst was uitgegaan. Hjj vroeg vergunning om zjjn zadel en zijn trens van zijn dood paard mede te nemen, doch dit werd hem geweigerd. Hierbij dient opgemerkt, dat toen het vorig jaar zijn moeder hier in Holland vertoefde, zij voor haar man en haar zoons, nieuwe zadels en trensen mede naar Afrika had genomen, welke op Bloemendaal door haar broeder, den heer A. Cassee, vervaardigd waren. Van zijn gevau genschap en zijn reis naar Kaapstad, tot hij op de Pene lope gevangen werd gezet, heeft hij niet veel geschreven, doch daarna kwam het avontuurlijkste gedeelte van zijn lotgevallen. Hij was nl. verloofd met mej. Bertha Leemhuis, welke in Pretoria woonde, doch vóór het uitbreken van den oorlog met haar vader het plan had opgevat naar Hol land terug te keeren. Zij kwamen echter niet verder dan Kaapstad en vernamen toen al heel spoedig dat Adriaan Hagen onder de gevangenen op de Penelope behoorde. Hoe nu alles in zijn werk is gegaan, blijkt uit de brieven niet recht duidelijk, maar zooveel is zeker dat hij in 't bezit kwam, door toedoen van zijn verloofde, van drie zwemgordels. Met hun dritën (nl. nog twee andere Hollanders) hebben zij het stoute stuk gewaagd, zich in zee te laten afzakken en naar den wal te zwemmen. Zooals men uit de dagbladen vernomen heeft, is het slechts aan twee van hun, gelukt, daar men den derde den anderen morgen nog drijvende weer heeft opgepikt. Aan den wal gekomen hebben zy zich weten schuil te houden, en is het hun, na een marsch van 14 dagen, waarbij hoofdzakelijk 's nachts geloopen werd, gelukt, zich weder bij de Boeren-commando's te voegen. Zij waren zeer uitgeput en moesten per wagen vervoerd worden. Thans is Hagen echter weer geheel hersteld en heeft zich weder onder commando van Generaal Joubert gesteld. Met deze geschiedenis is dus tevens de vraag beant woord onlangs in het »Handelsblad" gedaan, dat men niet wist, wat van de twee ontsnapten geworden was. (Kennemerland.) Ook in Hanau, het middelpunt der diamantbewer king in Dnltschland, doet zich de Zuid-Afrikaansche oorlog op treurige wijze gevoelen. Deze week hebben zeven groote slijperijen den arbeid moeten staken en daar door zijn honderden werklieden broodeloos geworden. Vroegere oorlogen. Hoe droevig en talrijk de verliezen aan menschen- levens in den thans in Znid-Afrika woedenden oorlog ook zijn mogen, verschaft het toch zekeren zwakken troost, zich te binnen te brengen, hoe sering eigenlijk die offers nog zijn, vergeleken bij de groote menschenslachting, die in vroegere tyden met groote veldslagen gepaard ging. Bij den slag van Blenheim, toen de Franschen onder maarschalk Tallard verslagen werden door de troepen der verbonden Mogendheden, aangevoerd door Marlborough, sneuvelden 12,000 Franschen en werden 13,000 gevangen genomen, terwijl de overwinning bij Ramillies aan Marl borough 3000 man kostte. De laatste maal dat een koning van Engeland zich in het vuur waagde (George II), bij gelegenheid van het treffen bij Dettingen, kwamen in weinige uren 3000 Fran schen om het leven, terwijl, om tot de 19e eeuw te komen, Napoleons zegepraal bij Austerlitz, Rusland, Oostenrijk en Pruisen 30,000 menschenlevens kostte. Na den slag bij Jena lagen 20,000 Pruisen en 14,000 Franschen ontzield op het slagveld, terwijl bij Waterloo 6932 man van het geheele Britsche contingent van 23,991 man, sneuvelden of gewond werden, d.i. iets minder dan 1 op de 3 man, Van den bekenden dolzinnigen ruiteraanval der Engel- schen bij Balaklava (thans als gevolg van een verkeerd begrepen commando beschouwd) keerden 198 van de 670 man weder en bij Inkerman, waar 8000 Britten gedurende zes uren aan 40,000 Russen het hoofd boden, vonden 9000 Russen den dood. Toen maarschalk Mac Mahon den veldslag bij Magenta won, waren er van de Franschen en Sardiniërs 4000 ge sneuveld of verwond, terwijl 10,000 Oostenrijkers hetzelfde lot deelden en van de iaatsten bovendien nog 7000 man werden gevangen genomen. Bij KöniggrStz vielen 40,000 Oostenrijkers en Gravelotte kostte den zegevierenden Duitschers 25,000 en den ver slagen Franschen 19000 man. Overigens zijn de gruwelen van den oorlog tot veel kleiner afmetingen teruggebracht door den vooruitgang in de heelkundige wetenschappen en de menschlievende zorg en verpleging, welke tegenwoordig aan de gewonden in den oorlog worden gewijd. Die echter voor en na een afgrijselijke gruwel blijft. (N. v. d. D.) Ter waarschuwing. In Droningen, waar het loof der menigvuldig ver bouwde suikerbieten algemeen aan het vee wordt gevoe derd, heeft dit voer verscheidene ongevallen veroorzaakt. In dat loof bevinden zich namelijk de afgesneden groene »koppen" der bieten en ook de harde stengels der door geschoten planten. Nu gebeurt het lichtelijk, dat deze harde deel en, wanneer de dieren gulzig eten, in het darm kanaal blijven vastzitten en daar erge stoornissen ver oorzaken. Verscheidene boeren hebben dientengevolge reeds één of meer dieren moeten slachten. (N. v. d. D.) Vervoer-tarlef wan rijwielen. Naar «De Fiets" verneemtheeft de Minister van Waterstaat zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om op alle lynen van de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij een uniform-tarief van 20 cent te heffen voor het vervoer van een rijwiel als bagage. Roode-Hruls. Het totaal der ingekomen giften bedraagt thans f 200.399.341/2. De penningmeester van de afd. Botterdam der Aederl. Zuid-Atrlkaansche Vereeniging heeft voor de elfde maal f 10,000 aan het hoofdftomité dier Vereeniging opgezonden. Bedrog met boter. Het Handelsblad meldt 't volgende In de Duitsche bladen vinden wij melding gemaakt van een zaak, die ons land niet tot eer verstrekt. Te Dusseldorf zijn 12 vaatjes »zuivere Hollandsche natuurboter'' in beslag genomen, waarvan de inhoud bij scheikundig onderzoek 30 tot 35 pCt. margarine bleek te bevatten, zoodat zij waren ingevoerd in strijd met de wet van 1897, die de grenzen heeft willen sluiten voor ver mengde boter Een vervolging moest uitblyven, omdat niet bleek wie de verantwoordelijke persoon was. De ge hoorde deskundige dr. Loock heeft echter verklaard, dat »in Nederland de vervalsching van natuurboter met mar garine en het uitvoeren van dit product naar Duitsch- land allengs een ontzaglijken omvang heeft gekregen en dat het eenige streven van een reeks van Nederlandsche fabrieken daarin bestaatdeze vermenging op de ver- fijndste en wetenschappelijk bijna onwaarneembare wijze te doen geschieden". In deze verklaring wordt verder gezegd dat thans tusschen beide landen diplomatieke onderhandelingen omtrent dat onderwerp gaande zijn, en dat eerstdaags gelijksoortige gevallen in andere Duitsche steden (Essen BochnmElberfeld) zullen behandeld worden. Het zal ons zeer lief zijn, indien wij in staat worden gesteld een afdoende tegenspraak openbaar te maken van de beweringen die in het rapport van dr. Loock voor komen. -- Opmeer. Op 81 Dee. 1898 bestond de bevolking uit 194 m. en 174 vr., totaal 368 personen. Zij ver meerderde in 1899 door geboorten met 6 m. en 2 vr., tot. 8 en door vestiging met 20 m. en 23 vr. en ver minderde door overlijden met slechts 1 m. en door ver trek met 20 m. en 23 vr., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1899 bestond uit 199 m. en 176 vr., totaal 375 personen. Er werden 4 huwelijken voltrokken. Spanbroek. Op 31 Dec. 1898 bestond de bevolking uit 725 m. en 758 vr., totaal 1483 personen, Zij ver meerderde in 1899 door geboorten met 22 m. en 24 vr. en door vestiging met 62 m. en 78 vr. en verminderde door overlyden met 8 m. en 16 vr. en door vertrek met 72 v. en 88 m., zoodat de bevolking op 31 Dec. bestond uit 729 m. en 756 vr., totaal 1485 personen. Er werden 5 huwelijken voltrokken. Nederlandscb Zuld-Afrlkaansch Fonds tot daadwerkclijken steun. Alhoewel het Fonds eerst sedert medio Januari «daadwerkelijk" bestaat, zooals bewezen is door het ver kenen van bemiddeling aan een 20-tal personen, die naar Zuid-Afrika zjjn vertrokken, heeft inmiddels reeds de volledige organisatie plaats gehad. Het «Nederlandsch Zuid-Afrikaansch Fonds tot daad- werkelyken steun", met zetel in de hoofdstad van Ne derland, heeft in het algemeen ten doel om lichamelijk en zedelijk gezonde, bij voorkeur ongehuwde, Nederlanders van 23- tot 35-jarigen leeftijd geheel of gedeeltelijk vrijen overtocht te verschaffen naar de Zuid Afrikaansche Boe renrepublieken en hen aldaar behulpzaam te zijn tot het verkrijgen van eene betrekking. De ter uitvoering van dit doel benoodigde gelden zullen (voorloopig) alleen gevonden moeten worden door vrijwillige bijdragen of giften, op verschillende wijzen te verkrijgen. Het Bestuur van het Fonds is thans (met recht van toevoeging) samengesteld als volgt Oommissie van uitvoering: W. P. Noëls van Wageningen, Financier, te Amster dam, Voorzitter; D. Twiss, gep. Kolonel der Artil lerie O.-I. L., te Amsterdam Dr. W. Zuidema, Letter kundige, te Amsterdam M. van der Wal, gepens O.-I. Predikant, te Leiden J. H. Mtillor, Oud-Gonvernements- Ingenieur v/d Oranje Vrijstaatte ArnhemMr. Tj. Gonggrijp, Advocaat en Procureur, te Amsterdam. Commissie van toezichtophetgeldelyk beheer: F. O. P. Boterhoven de Haan, Notaris, te Amsterdam Fedor 0. Bunge, Koopman, te AmsterdamProf. Mr. J. O. Naber, Hoogleeraar, te Utrecht. Afgevaardigde in Zuid-Afrika: Jan H. Junius, gepens. Zee-officier. Verder zijn reeds Plaatselijke Besturen gevormd in de navolgende steden. Alkmaar. Mr. J. Verdam, Advocaat-Procureur Dr. J. C. M. Simon Thomas, Arts F. de Cock Buning, gep. Luit. Kol., Militie-Commissaris. Delft. Dr. J. Thomée, ArtsJ. C. Fabius, Inspec teur L. O., oud-officier Art.Mr. P. IJssel de Schepper, Advocaat. Groningen. C. A. van Leeuwen, Districts-Veearts B. J. Tjassens Keiser, gep. Kapitein O. I. L.Dr. R. Tijmstra, Arts. Haarlem. J. J. Verwijnen, gepens. Kapitein O. I. L. Dr. Lodewijks, Arts. Leiden. M. van der Wal, gep. O.-I. predikant J. B. van Loenen, Technisch Ambten. A. Koetser. In de meeste steden van Nederland zijn de Plaatselijke Bestaren in wording, die geleidelijk zullen worden be kend gemaakt, evenals de Correspondentschappen. Volkszang. De Vereeniging tot verbetering van den volkszang te Amsterdamdaartoe aangezocht door het Algemeen Nederlandsche Verbond (secretaris dr. Kiewit de Jonge), wenscht eene poging te doen om de eenheid in het volksgezang te bevorderen. Ieder jaar zal de Vereeniging een zestal liederen uitgeven, die of reeds bekend en geliefd zijn of waarvan door inhoud en melodie te verwachten isdat zij ingang zullen vinden bij het volk. Worden die liederen nu op alle scholen in ons vader land geleerd en tevens zooveel mogelijk in de huisgezin nen gebracht, dan kan langzamerhand het Nederlandsche volk in het bezit komen van eene verzameling liederen, die bij huiselijke of openbare feesten gezongen zullen worden, het gezellig samenleven bevorderen en wellicht nietsbeteekende of walgelijke straatliederen zullen ver dringen. Het eerste bundeltje is thans bij den uitgever W. Ver sluis, te Amsterdam, verschenen en tegen den prijs van 10 Ct. alom verkrijgbaar gesteld. Voor directeuren of leiders van zangscholen, en verder voor allen die met de Vereeniging in de aangegeven richting werkzaam willen zijn, is op aanvrage bij het bestuur een present-exem plaar beschikbaar. Voorzitter der Vereeniging is de heer J. Stamperius, le secretaris de heer P. Blokker Nz., beiden hoofden van scholen te Amsterdam. Het adres van den laatste is Marnixkada 47.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5