ï)e oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. eerst op 50000 inzenders gerekend dit worden er naar het schijnt ongeveer 70000, behalve nog de inzenders op de tijdelijke (bloemen-, vruchten-, vee-, enz.) tentoon stellingen. In het Glazen Paleis te Konden zijn dezer dagen twee olifanten van Sanger's circus, dat daar voorstel lingen had gegeven, ontsnapt aan hunne bewakers, die bezig waren hun een douchebad te geven. De eene, Charlie, trapte een oppasser dood en ging daarna de naburige concertzaal binnen, waar hij stoelen omverwierp en verbrijzelde, en groote ousteltenis verwekte onder het gelukkig niet talrijke publiek. Uit de concert zaal stapte Charlie het aangrenzende ververschingslokaal binnen, waar hij groote verwoesting aanrichtte, evenals in een beeldengalerij die hij bezocht. Het woeste dier werd eindelijk, door middel van ver giftigd brood, dat men hem liet eten, in een staat van bedwelming gebracht en later doodgeschoten. De andere gevluchte olifant, Archie, die den tuin inge gaan was, waar hij heel wat boomen en struiken ont wortelde en veel vertrapte, werd tegen den avond weer gevangen en naar den stal teruggebracht. Hongersnood De hongersnood in Britsch-Indië heerscht in een gebied van 50 000 vierk. Engelsche mijlen, dus viermaal zoo uitgestrekt ais Groot-Brittanniëmet een bevolking van 75 millioen menschen. Nog nooit is de ramp zoo omvangrijk geweest als nu. Aan bijna 4 millioen per sonen wordt door openbare werken gelegenheid verschaft wat te verdienen. De oorzaak is weder te weinig regen, daar slechts een zevende deel der 225 millioen morgen grond kunstmatig wordt bevloeid of aan rivieren ligt. mishandeling. Te gelijker tijd dat hier te lande een paar sup poosten van Neerbosch werden vervolgd wegens mis handeling van een verpleegdestond te Angersin Frankrijk, een »zoster" terecht wegens mishandeling van jonge meisjes,, die in het gesticht van »Den Goeden Herder" waren opgenomen. Zij erkende de kleintjes op wie zij toezicht had te honden, gestompt en geschopt te hebbenals zij niet ijverig genoeg waren. Een zestal der mishandelde kinderen werden gehoord, die de feiten bevestigden, ofschoon zij erkenden wel eens straf verdiend te hebben. Een verklaarde, dat zij vooral geslagen werd als de dagtaak niet was afgewerktdrie mansbemden daags, waarvoor zij van 6'!2 uur 's morgens tot 8';2 uur 's avonds moest werken. De beklaagde werdomdat zij overigens van onbesproken gedrag wasvoorwaardelijk veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstrafmaar moest terstond 50 francs boete betalen. (Handelsblad). De prefect van het Fransche departement Meurthe- an-Moezel heeft allerwegen een door hem onderteekend plakkaat doen verspreiden, tot waarschuwing tegen het gebruik van sterken drank. Hij zegt, dat van de 36 mil lioen Franschen 4 millioen er aan verslaafd zijn, van de 100 moorden 63 in dronkenschap gepleegd worden enz. In zjjn departement is het verbruik van alcohol van 12000 hectolitor in 1880 tot 20000 in 1898 gestegen. Als staaltje van het onovertroffen optimisme der Engelscben moge het volgende dienen. »Pearsons Weekly looft 250 uit voor dengeen, die den juisten dag raadt, dat de Engelsche vlag te Pretoria zal worden gehescaen. In den nieuwen dierentuin te New-lfork heeft men een python van 8 meter, die bij zijn huidverwisseling dreigde te bezwijken en in geen jaar gegeten hadvan zijne oude huid met den sterken arm ontdaan en vervolgens gewelddadig eenige in olie gedoopte konijntjes ingegeven. Drie man voerden het gevaarljjk werk uit. Toen de slang begreep welke hulp men haar bewijzen wildeliet zij het drietal stil begaan. De oorlog en het papier. Het Londensche vakblad »Paper and Pulp" consta teert groot gebrek aan papier tengevolge van de enorme navraag daarnaar van de dagbladen wegens den oorlog. De meeste der groote Londensche bladen verbruiken 20 schap, dat Stuwitz er zich tegen verzet had, dat Morten in huis zon worden opgenomen en dat hij diens ouders vervolgd had. Doch hoe zjj ook gehumeurd was en dat was altijd min of meer slecht voor Morten had zij steeds een vriendelijk gezicht en wat hem later te pas kwam ter rechter tijd een verstandig verdedigend woord. Ook ging hij eens een bezoek brengen aan boord van het jachtmet wiens stuurman hij den vorigen dag kennis had gemaakt en bij wien hij een tijdlang in de kajuit zatin een interressant gesprek gewikkeld over de merkwaardigheden van een reis naar Bergen. De zware tabak waarop hij daar onthaald werd en die hij in het begin manmoedig zat op te rooken was echter oorzaak, dat hij eenigszins bleek afscheid nam en naar land terugging vóórdat het belangrijke onderwerp geheel was afgehandeld. Tegen den namiddag kwam de kerkboot terug en zooals gewoonlijk wanneer het daar predikbeurt was en mooi weer waren de geheele domineesfamilie, alsmede nog andere gasten meegekomen. 's Middags aan tafel nam de kleine kamer-raad Storm in zijn uniformjaseene in het oogvallende plaats in. Mevrouw Heggelund gebruikte hem als decoratie voor haar tafel. Naast hem zat zijne vriendin Edeldie er steeds voor zorgde dat hij kreeg, wat hij noodig had. Tot niet geringe verwondering van Morten speelde Stuwitz eene geheel ondergeschikte rol. Aan tafel had hjj een der benedenste plaatsen ingenomen sprak den geheelen tijd zoo goed als niets en ging opstaan, maakte een buiging en verdweenvóórdat de anderen klaar waren. En zoo zag Morten hem zich gedragen gedurende het geheele eerste jaar, dat hij daar in huis was. Daarna zette Stuwitz een eigen huishouden op. Dien dag was het aan tafel net alsof er iets broeide. Mijnheer Andreas, die altijd tegen de regelen zondigde, moest zich ongetwijfeld op de thuisreis in meer dan een op zicht slecht gedragen hebben. De bleeke, jonge dame, de dochter van den landrechter had in het begin rozen op tot 100 pCt meer papier dan vóór twee maanden. De groote papierfirma Edward Lloyd ltd. verklaart zich niet in staat nieuwe leveranties te aanvaarden. Haar fabrieken werken dag en nacht en zij heeft speciale stoombooten gehuurd om het noodige ruw materiaal aan te voeren. De firma heeft verder de voorraden van kleine fabrikanten opgekocht, en meent nu nog gedurende een paar maanden aan de navraag te kunnen voldoen. Mocht de oorlog echter langer duren dan zal zij haar kleinere klanten moeten laten glippen. Dergelijke berichten komen ook uit de Engelsche provincie. Kaatste Berichten. Algemeene berichten. PRETORIA, 20 Febr. Via Loren90 Marquez. Een groot aantal Burgers zijn opgeroepen voor den dienst aan de grenzen. Bovendien zijn vrijwilligers opgeroepen voor den werkelijken dienst. PARIJS, '21 Febr. Uit de »Temps": De New-Yorksche correspondent van de »St. James' Gazette" seint dat het Britsche stoomschip „Estournel" met drie duizend ton graan voor Zuid-Afrika aan boord in de Delaware-rivier is ge zonken. De Engelschen schrijven dit ongeluk toe aan opzet van een agent der Boeren. In den Vrijstaat. PRETORIA, 20 Febr. Via Loren 90 Marquez. President Steyn meldt dat hij Maandag en Dinsdag in den omtrek van Koedoesrand tegen de Engelschen heeft gestreden, die trachtten het laager van generaal Cronjé te omsingelen. De Engelschen werden teruggeslagen. Generaal De Wet meldt dat in gevechten tusschen Paar- deberg en Koedoesrand de Boeren vele kopjes op de Engel schen veroverden. De verliezen der Engelschen zijn vele gesneuvelden en gekwetsten, benevens 40 krijgsgevangenen. De Boeren verloren twee gesneuvelden en vier gewonden. LONDEN, 21 Febr. Een telegram van lord Roberts uit Paardeberg van gisteren meldtdat de generaals Knox en Macdonald in de gevechten tusschen Vrijdag en Zondag zijn gekwetst. Het departement van oorlog heeft geen bijzonderheden ontvangen. Later. Volgens de nog onvolledige lijst van ver liezen van Paardeberg zijn 9 officieren gesneuveld, 39 gekwetst en wordt een officier vermist. PARIJS, 21 Febr. Uit Londen aan de »Temps'' Men verneemt uit goede bron, dat generaal Buller aan het departement van oorlog meldde, dat de troepen der verbondenen uit Natal in grooten getale naar den Vrij staat trekken. In militaire kringen beschouwt men het dubbele doel van lord Roberts, de vernietiging van Cronjé's strijd macht en den tocht naar Bloemfontein, als mislukt. In Natal. HOOFDLAAGER VOOR LADYSMITH, 19 Februari. Over Loren 90 Marquez Er wordt hevig gestreden. In de gevechten om Boschkop bij Oolenso vielen aan onze zijde slechts enkele gewonden de verliezen der Engelschen zijn aanzienlijk. Men gelooft dat het garnizoen gebrek heeft aan schiet voorraad. LONDEN, 21 Febr. Een telegram van generaal Buller van heden uit het kamp bij Chievely meldt De vijfde divisie trok heden over een pontonbrug de' Toegela over en dreef den vijand terug. Het scherp- geschut bracht de kanonnen der Boeren tot zwijgen. LONDEN21 Febr. Het departement van oorlog verklaart het ontzet van Ladysmith niet te kunnen bevestigen. Het departement slaat aan dat bericht geen geloof. WINDSOR21 Febr. In een bijeenkomst van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat het bericht van het ontzet van Ladysmith op het kasteel Windsor (waar de Koningin verblijf houdt) ontvangen is. Heneraal Ferrelra. f PRETORIA, 20 Febr. Via Lorenzo Marquez 21 Febr. Commandant Ferreira van het Oranje-Vrijstaatsehe leger is gisteren gedoodmen gelooft tengevolge van een on geluk. Hen terugkeerend ridder. Het stoomschip »Prins Hendrik" van de Maatschappij Nederland", dat vermoedelijk den 24 te Amsterdam zal aankomen, brengt 0. m. een repatrieerend detachement van 40 Indische militairen mede, en onder dezen de be kende sergeant der infanterie N. J. Zijlstra, Ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Hij verwierf dat eere- teeken door bij eene verkenning ten oosten van Gentoet (Lehoeng) Atjeh, op 2 Januari 1897, deel uitmakende van een 8 man sterke patrouille, zich te onderscheiden door de kranige wijze, waarop hij aan het hoofd met zijn offieier aan herhaalde stormaanvallen deelnam, en bij den daarop gevolgden terugtocht voor een overmachtigen vijand, blijk te geven van veel kalmte en groote vastbe radenheid. Sergeant Zijlstra, oud 28 jaren, is een Fries van ge boorte, ging in Maart 1894 als soldaat naar Indië, was in 1897 reeds infanterist le klasse, daarna in hetzelfde jaar korporaal, en in 1898 sergeant. Amsterdam. De Rechtbank alhier heeft den 20 uitspraak gedaan in de zaak tegen Bruin, den man, die in het Suez-kanaal, aan bqord van de •Koningin-Re gentes", een kistje met 4000 stal, en hem veroordeeld, wegens diefstal en desertie, tot drie jaren gevangenisstraf. Den 20 is door de tegenwoordigheid van twee per sonen een groot onheil voorkomen. De trein van Hoorn naar Medemblik was op het punt den kruisweg van Blokker te passeeren, toen een rijtuig aankwam. De koetsier, die niet bemerkte, dat de afslnitboomen waren gesloten, reed door, met het gevolg, dat de boom brak en bet rijtuig verbrijzeld op den spoorweg kwam te staan. De wachteresgeholpen door iemand, die het gevaar mede zag, haastte zich met de roode vlag den trein te gemoet te snellen, met het gelukkig gevolg, dat deze op een afstand van 25 meter tot staan gebracht werd. De personen iu het rijtuig waren doodelijk ontsteld, maar kwamen met den schrik vrij. Texel. Werd onlangs van Vlieland medegedeeld, dat er ernstig sprake was van de invoering van een nieuwen stoombootdienst van Nieuwediep over Texel en Vlieland naar Terschelling, tengevolge waarvan de sedert lang bestaande postdienst over het Eilandsche gat en de Vliehors zou komen te vervallen, thans kunnen wij uit goede bron mededeelen, dat door de gebroeders J. en T. Buijs, die reeds meer dan 40 jaar met het brievenvervoer van Texel naar Vlieland waren belast, een nieuw con tract met het rijk is aangegaan voor het jaar 1900, zoodat er althans dit jaar geen kans bestaat, dat de nieuwe dienst zal worden ingevoerd. Voor den handel en voor het passagiersverkeer, zoowel als voor geregelde bijeenkomsten der onderwijzers in het arrondissement Texel (waartoe ook Vlieland en Terschelling behooren) is dit zeer zeker te betreuren. Texel betrekt een deel, Vlieland bjjna ai zijn benoodigdheden uit Harlingen. Dit kon bij eventueele invoering van eene nieuwe stoomboot onderneming eene aanmerkelijke verandering ondergaan, waarbjj Nieuwediep niet weinig voordeel zou hebben, ofschoon in den winter, vooral bij ijsgang, wanneer de ijsscbotsen van de Friesche kust naar de Wadden ei landen en omgekeerd drijven (door de werking van ebbe en vloed) een geregeld verkeer vele belemmeringen zal ondervinden. Nederland's Nijverheid. Een onzer groote industrieelen ^aatnaar De Tijd meldteen fabriek oprichten op Duitsch grondgebied. De firma Bensdorp Co. zal een cacao- en chocolade fabriek laten bouwen te Kleet. Reeds is het gebouw aan besteed voor 103,000. De reden voor de stichting van deze derde fabriek der zelfde firma thans over de grenzen, ligt, zegt het blad, in de handelspolitiek van Duitschland. Dat land heft inkomende rechten op de producten der buitenland- sche industrieen om de Duitsche cliënteele gemakke lijker te kunnen bedienen vestigen zich de Nederlanders in Duitschland, in fabrieken van olie en lynkoeken be hangselpapier boterturfstrooiselnu ook cacao en chocoladeom slechts enkelen te noemen. Langs onze grenzen wordt gaandeweg een lange rij van Nederland- sche fabrieken gebouwd in Duitschland en in België. de wangen die daar blijkbaar niet door de vreugde ge plant waren en mevrouw zette den geheelen tijd een buitengewoon ernstig kerkgezicht. Uit het gesprek der overigen kon zij opmaken, dat de opbouwende preek van den dominee hun allen goed bevallen wag. Zij had tijdens die preek steeds zitten denken aan een persoon op wie al de daarin voorko mende zwakheden volkomen van toepassing waren. »God geve, dat hij dit toch ter harte moge nemen zuchtte zij met een gelaat alsof dit echter alles behalve waar schijnlijk was. Aan het benedeneind der tafel hoorde men een soort bevestigend gebrom. Dat kwam van Stuwitzdie juist van tafel op ging staan en vertrok. Wel is waar was hjj niet in de kerk geweestdoch hij haatte het jonge mensch, wien deze woorden golden, al te zeer, dan dat hij de lust kon bedwingen, om het zijne er bij te doen. •Ja, dat geve God, waarde tante," zeide Andreas, die in huis mocht zeggen wat hij wilde, terwij hij alles be halve vriendelijk naar de deur keek, waardoor Stuwitz verdwenen was, »doch dat oude traandier is bepaald te oud om nog verbeterd te worden en hij wil immers ook nooit naar de kerk I" Hij deed, alsof hij in alle onschuld meende, dat de woorden zijner tante op Stuwitz betrek king hadden. Doch later kreeg hij een ernstige terechtwijzing van zijne tante en daarna een bankje van tien daalder van zijn oom. 's Avonds sprak Edel ook een paar woorden met Mor ten. Zij vroeg hem of 't hem goed beviel in den winkel en waarom hij niet meegegaan was naar de kerk Op de eerste vraag antwoordde Morten Ja" en op de tweede dat niemand hem gevraagd had of hij mee wilde gaan. Eenigszins onzeker keek zij hem aan, alsof zij er over peinsdewat hjj met dat laatste antwoord bedoelde en vroeg toen plotseling, terwijl zij hem deelnemend naderde •Je dacht toch niet je ouders in de kerk te treffen Neen dan zou ik gevraagd hebben om mee te mogen gaan." Het jonge meisje verliet hem, zachtjes glimlachende en ging met oom Tobias naar boven. Boven op de kamer gekomen zeide zij, antwoord gevende op hetgeen hare gedachten onderweg had beziggehouden: Die jonge winkelbediende moet zeker erg met zich zelf ingenomen zijn." Morten van zijn kant, vond dat zij eene mooie uit drukking in hare oogen had toen zij hem naar zijne ouders vroeg, maar later had zij een gezicht gezet, alsof zij zich beleedigd gevoelde, zij was zeker even hoog moedig als haar moeder. HOOFDSTUK X. Vervolg. Morten's buitengewone gaven en flink uiterlijk deden hom langzamerhand vertrouwen inboezemen en bet kon niet ontkend worden dat men na verloop van een paar jaar zijn meening vroeg, ook in zaken, die buiten zijn sfeer lagen, ofschoon dit van Stuwitz' zijde steeds geschiedde op een ironischen toon hij had de voornaamste zwakheid in den jongen man ontdekt en wel diens vrij groote ijdelheid en vertrouwen op zijne krachten. In het algemeen heerschte er in huis eene wonderlijke verstandhouding met Stuwitz. Het was alsof die zwaar gebouwde man met het bijna brutale gezicht in de kamer, onder de oogen van Heggelund en zijne vrouw, plotse ling klein werd, terwijl hij even wonderljjk weer groeide in macht, zoodra hij in het pakhuis kwam. Hij bevond zich zichtbaar niet op zijn gemak, beklemd en nietig, alsof hij voelde, dat hij bij de lamilie, mevrouw uitge zonderd, niet tusschon bevriende mogendheden zat. Want niet alleen aan juffrouw Dyring kon men dat merken, maar evenzeer aan oom Tobias.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2