No. 24, Eerste blad. XZonderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG Gemeenteraad van Alkmaar. D u i t e ii 1 a n d. 25 FEBRUARI. De oorlog in Zuid-Afrika. AUtMAARSCHE CO I RAAT. Deze Courant wordt Dlnsdag-, Honderd ag es Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab 1 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 28 Februari AOOOdes namiddags te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. in zake het maken van een aansluiting hoofdriool in de Nieuwpoortslaan. (Bij lage No. 6). 3. Idem tot vaststelling van een plan van bebouwing van een terrein tusschen de buurt .Oostwijk" en de Overdiestraatingezonden door C. Bol en W. Schermer. (Bijlage No. 11). 4. Idem, naar aanleiding van een verzoek van de Wo ningmaatschappij .Alkmaar'', om de Stuartstraat en de 2de Kabelstraat bij de gemeente in eigendom over te nemen. (Bijlage No. 12). 5. Idem, naar aanleiding van een verzoek om de veror dening tot regeling der jaarwedden van onderwij zers aan de openbare scholen te herzien. (Bijlage No. 13). 6. Idem tot het maken van een haven op het terrein van den gemeentelijken reinigingsdienst, met bijko mende werken. (Bijlage No. 14.) 7. Idem tot het nemen van maatregelen in het belang van het Gemeente-archief, de Boekerij en het Museum. (Bijlage No. 15). 8. Idem tot voorziening in de behoefte aan meerder ruimte van het lobaal, waarin de gemeente-secretarie gevestigd is. (Bijlage No. 16). 9. Idem tot gedeeltelijke verbouwing van de stads apotheek. (Bijlage No. 17). 10. Idem met betrekking tot het onderwijs in de handwer ken aan de eersteenderdegemeenteschool.(Bijl.No.l8). 11. Behandeling der rapporten betrekking hebbende op de voorstellen van B. en W. om een openbaar slachthuis op te richten. (Bjjlagen Nrs. 48 en 126 van 1898, Nrs. 36, 80, 87 en 118 van 1899). BITITSCHKAWH. Aan de begrootingscommissie uit den Rijksdag is volgens de »Freis. Ztg." door de regee ring medegedeeld, dat de op het loopend budget toegestane gelden voor marine met bijna 61/» millioen mark moesten worden overschreden, terwijl daarentegen voor het depar tement van oorlog ruim 2 millioen minder is uitgegeven. EMTGEKAIirB. In het Hoogerhnis richtte lord Teynham tot de Regeering de vraag, of er eenig verdrag bestaat met een vreemde mogendheid omtrent de definitieve regeling van de verhouding tusscben de Britsche Regee ring en de Boerenrepublieken. Lord Salisbury antwoorddeWij hebben geen verbin tenis aangegaan met eenige mogendheid, welke ook, be treffende hetgeen geschieden zal met de Boerenrepublieken. Geen enkele mogendheid heeft ons gevraagd, of doen blijken, dat zij met ons zulk een verbintenis wenscht. De tocht van lord Roberts schijnt inderdaad zeer voorspoedig voor de Engelschen en rampspoedig voor de Boeren te zijn. Vreemd blijkt 't echter, dat waar alle groote bladen telegrammen van het oorlogsterrein ont vangen, de Regeering geheel onkundig wordt gehouden van het overwinnende voorttrekken van lord Roberts of de ontvangen mededeelingen niet publiek wenscht te maken. Van den 21 wordt uit Paardebergdrift geseind dat de hoofdmacht der Boeren was opgesloten in een val waaruit zij niet meer weg konden komenzij hadden zich verscholen in de bedding van de Modderrivier die bestreken wordt door de Engelsche artillerie. Den 18 zoo heette het was de omsingeling van de Boeren voltooid. Terwijl de Hooglandarsbrigade over een vlakke ter- reinstrook vooruitruktewas zij aan een vreeselijk ge weervuur blootgesteld. De menschen moesten den ganschen dag blijven liggen en aldus schieten, terwijl zij gruwelijken dorst leden. Bij het aanbreken van den nacht hield het vuren op en beide partijen waren toen door den woedenden strijd uitgeput. Volgens deserteurs drongen de Boeren er bij Cronjé op aan dat hij zich zou overgeven. Maandagnacht bouwden de Boeren onder hun gewone nachtelijk gezang aan hun versterkingen en Maandag morgen vond men hen nog in hun stellingen. Het bombardement werd toen slechts ongeregeld voort gezet en hield zelfs een tijd lang op. Intusschen rukte bereden infanterie met artillerie onder een hevige fusilade van den vijand vooruit en nam een vijandelijke stelling op een kopje. 's Morgens vroeg had Cronjé een wapenstilstand ge vraagd om zijn dooden te begravenwelke Kitchener had geweigerd tenzij op voorwaarde van algeheele overgave. Later kwam er een andere bode met het bericht dat Cronjé zich wilde overgeven. Kitchener begat zich naar het laager van den vijand, doch vóór hij daar aankwam, iH-fl r r A v Telefoonnummer3. kreeg hij het bericht dat het een misverstand was ge weest en Cronjé strijden wilde tot den dood. Kitchener keerde daarop naar het Britsche kamp terug en gelastte de hervatting van het bombardement. Dinsdag richtte de gansche artilleriewaaronder de scheepskanonnen en de houwitsers, een ontzettend gecon centreerd vuur op 1000 yards op de vijandelijke loop graven. Lord Roberts seinde aan het departement van oorlog uit Paardeberg van 22 dezerLord Methnen meldt uit Kimberley dat de voorraden levensmiddelen en fourages zoo snel mogelijk worden aangevoerd. Er zullen thans kolen genoeg zijn om den arbeid in de De Beer's-mijnen binnen tien dagen te hervatten. Hier door zal, naar hij hoopt, groote ellende worden gelenigd. De toestand der gewonden is goed. Hij hoopt, dat spoedig weder een geregeld bestuur zal zijn ingesteld te Prieska en in het omgelegen gebied. FftMHBIJH. Generaal De Galliffet moet zoo gaat het gerucht in het Palais de Justice zijn na het proces te Rennes gesproken woord »l'Incident est clos" teruggenomen hebben en van plan zijn, den officieren van den krijgsraad van 1894 te vragen, hun vervolging tegen Zola op te geven. Een beraadslaging tusschen de leden van den krijgsraad van 1894 zou spoedig plaats hebben, en het gevolg daarvan zal het intrekken van de aanklacht tegen Zola ten gevolge hebben, zoo wordt beweerd. ZUIB-AFRIKA. De Britsche troepen in 't Noorden van de Kaapkolonie drijven de Boeren geleidelijk terug. Mooifontein op den weg naar Oolesberg is bezet door een uit Arundel afgezonden macht. Generaal Brabant rukt uit Dordrecht op. De Boeren uit het district Her schel trekken over de Oranje-Rivier in den Vrijstaat terug. Een telegram aan de «Times'' van Lorenzo Marques bevestigt, dat generaal De Wet verzekert de achterhoede van de macht van generaal French overrompeld te hebben. Zjjn buit zou bestaan uit 180 wagens met proviand en ammunitie, 2800 ossen en 58 krijgsgevangenen. De divisie Kelly-Kenuy viel Zondagmorgen vroeg ge neraal Cronjé aan in zijn laager bij Koedoesrand-drift. Het gevecht duurde den geheelen dag. De Engelschen rukten voorwaarts over vlakken grond en leden aan zienlijke verliezen. Zondag en Maandag werd het laager door vijftig En gelsche kanonnen beschoten. Generaal Cronjé vroeg te vergeefs eeu wapenstilstand, hij erkent, dat zijn verliezen op Maandag meer dan 800 man bedroegen. Men vergelijke deze uit engelsche bron afkomstige be richten met de Boerenlezing over de gevechten van die zelfde dagen, voorkomende onder onze »Laatste berichten". Honden en ezels. De Vereeniglng tot dierenbescherming in Dultschland heeft in den laatsten tijd een groot getal ezels uit Hongarije naar Berlijn laten komen, om daar als trekdieren de honden te vervangen. Deze proef is goed geslaagd, daar reeds een derde gedeelte van het getal hondenkarren thans met ezels zijn bespannen. De kapel te Farijs, gebouwd op de plek der ramp van den Liefdadigheidsbazaar, is nu voltooid, wat het uitwendige betreft, en over een week of zes zal zij voor de kerkgangers geopend kannen worden. In de jongste algemeene vergadering van aandeel houders in de laondensehe Omnlbus-Haatschappij bleek, dat deze 1319 omnibussen heeft en niet minder dan 16.195 paarden. Eenige dezer paarden doen natuurlijk ander werk dan het trekken van omnibussen, maar toch blijven er dan nog twaalf paarden per omnibus over. Dit verklaart, hoe 't mogelijk is, dat de Maatschappij duizend harer beste paaiden aan de Regeering kon afstaan. Huls Ingestort. Te Ixelles in België is den 22 een in aanbouw zijnd huis ingestort, met het ongelukkig gevolg, dat acht werklieden onder een zinken dab werden verpletterd. Twee hunner zijn zeer ernstig gewond de anderen, won derlijk genoeg, ongevaarlijk. He „Smeroe." Men schrijft aan het Handelsb. uit Rotterdam Het stoomschip »Smeroe", van de Rotterdamsche Lloyd, heeft wel een reis vol minder aangename avonturen gehad. In de eerste plaats sprong na het vertrek van Padang een der hoofdstoombuizen en moest het schip met behulp van slechts één stoomketel de reis voortzetten tot Colombo, waar het 7 dagen noodig had om te repareeren. Tot Marseille viel daarop niets bijzonders voor. Twee dagen na het vertrek van daar, kwam uit het ruim een klein Belgisch matroosje kruipen, die zich daar verborgen had, om op gemakkelijke wijze Antwerpen te bereiken. Hij is meegenomen naar Rotterdam. In den nacht van 13 Februari zag de wachthebbende officier rook komen uit den tusschendeksluchtkoker. Het schip was toen tusschen Gibraltar en St. Vincent. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt en bij onderzoek bleek brand in het grootruim te woeden. Het eerste werk was om de inhebbende kapok in het te Marseille leeggekomen achterruim over te brengen, terwijl inmiddels slangen op de stoompompen werden gebracht. Helpen deed dit echter weinig, daar bij Sagrès reed8 de vlammen uit het schip sloegen. Het vuur was niet te blusschen, zoodat besloten werd naar Lissabon te gaan, dat den 15 Febr. werd bereikt, er kwamen daar onmid dellijk gouvernements-stoomspuiten langs zijde, die twee volle dagen aan het werk bleven en toen 20 voet water in het ruim hadden gebracht. Intusschen was ook de lading koffie in het voort uim zoodanig gaan zwellen door het bluschwater het ge heele grootrnim werd onder water gezet dat de luiken werden opgelicht. Op de Taag voor Lissabon werden twee matrozen in het kabelgat door den rook bewnsteloos, doch gered door den matroos P. Linge, die zich daartoe aan het touw naar beneden liet zakken en zijn menschlievende poging ook bijna met den dood had moeten bekoopen. In de Entrepöt-haven te Rotterdam, waar de lading nu gelost wordt, ligt een drijvende stoomspuit met een wacht langs zijde, voor het geval zich een ongeval mocht voordoen. Kaatste Berichten. Engelsche verliezen. LONDEN, 23 Febr. Het departement van oorlog maakt bekend, dat de Engelsche verliezen bij Paardebergdrift op 18 Februari aan onderofficieren en soldaten bedroegen 146 gesneuvelden. Het aantal der gekwetsten kan nog niet worden opgegeven. LONDEN, 23 Febr. Boilers verliezen op 20 en 21 Februari bedragen 4 officieren, 20 man gesneuveld, 5 officieren en 91 man gekwetst. In den Vrijstaat. PARIJS, 23 Febr. Uit Londen wordt aan de »Petit Temps" geseind dat het departement van oorlog geen berichten uit Paardeberg bekend heeft gemaakt. De Boerenlezing. PRETORIA, 21 Febr. Een officieele mededeeling zegt Te Petrnsberg (zie noot) begon het geschutvuur om zos uur in den morgen. Een groot, gevecht wordt heden (Woensdag) verwacht. Generaal De Wet seinde Dinsdag van Petrnsberg Alles rustig op enkele kanonschoten na. Kleine scher mutselingen hadden Maandagavond plaats. De Engelschen bestormden de stellingen der verbondenen tot de schansen maar werden teruggeslagen. Een telegram van generaal Cronjé zegt dat zijn verliezen op Maandag waren 14 dooden en gewondende ver liezen van generaal De Wet zijn nul. Commandant Froneman meldt dat hij van den 15en (verleden week Donderdag) tot Dinsdag voortdurend bijna omsingeld is geweest door de Engelschen aan de Modder rivier. Toen hij zich Zondag met een klein aantal man schappen door de rivier sloeg, ontstond een hevig gevecht. De Engelschen bereidden zich voor om ons laager te nemen. Met den vechtgeneraal werden wij op vijf mijlen afstand van' het hoofdlaager omsingeld door 2500 Engel sehen, doch wij sloegen ons des avonds door den vijand heen, waarbij wij zeven dooden en 16 gewonden verloren. De Britsche verliezen zijn zwaar. Bericht is ontvangan dat de Engelschen Dinsdag bij Koedoesrand herhaaldelijk aanvallen deden met de infanterie en de ianciers, doch werden teruggeslagen. [NootPetrus-berg ligt aan den weg naar Bloemfon tein, 20 mijlen ten Znidoosten van Koedoesrand en 15 mijlen ten Oosten van Paardeberg.] Pest te Aden. ADEN, 23 Febr. Hier zijn zes gevallen van pest ge constateerd, waaronder één met doodelijken afloop. Er is een zorgvuldig onderzoek ingesteld, maar er zijn geen gevallen meer ontdekt. Daar krachtige maatregelen zijn genomen en de besmette wjjk geïsoleerd ls, hoopt men dat de ziekte uitgeroeid zal worden. Parijsche Tentoonstelling. Het Nederiandsch Landbouwcomité deelt mede dat, dank zij der medewerking van verschillende zijden onder vonden, het in staat is gesteld op de wereldtentoonstel ling te Parijs in te zenden een volledig statistisch en graphisch overzicht van bijna alle vereenigingen en fabrieken die in Nederland op coöperatieven grondslag werkzaam zijn. Thans heeft dit comité weder een vragenlijst ingezon den aan alle coöperatief werkende vereenigingen teneinde ten behoeve van het landbouwverslag inlichtingen te ver krijgen over hare werkzaamheden over 1899. Het comité vraagt o. a.welke artikelen, ten behoeve van landbouw, tuinbouw of veeteelt, werden coöperatief aangekocht zoowel zaaizaden, meststoffen en voeder middelen als fokdierenop welke voorwaarden en tegen welke prijzen geschiedde dit 1 Welke werkzaamheden werden ïd vereeniging verrieht door gemeenschappelijk ver- of bewerken van producten van landbouw- en veeteelt. Hierbjj is het oog niet alleen gevestigd op landbouwers en veehouders, maar ook op tuinders, houders van pluimvee, ijmkers enz. Daarna wordt gevraagd naar hetgeen werd verricht voor gemeenschappeljjken verkoop, eveneens door land bouwers en veehoudersmaar vooral ook door ijmkers tuinders, fruittelers, boom- en bloembollenkweekers enz., en eindelijk naar vereenigingen van boerenleenbanken

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1