Stadsberichten raffeissenkassen enz., terwijl ten slotte opgaaf wordt ver langd van hetgeen is geschied tot gemeenschappelijken afkoop van tienden jachtrechten enz. Voor het gemak van iedere beantwoording is eene ge- détailleerde lijst van vragen voor ieder der hier opge noemde groote afdeelingen bijgevoegd. (Handelsblad.) Parijsche tentoonstelling. De bijzondere Oommissie nit Groep VII, belast met de uitvoering der veeinzending naar Parijs, maakt bekend dat de wedstrijden van fokdieren zullen gehouden worden niet zooals het programma vermeldt, van 21 Juni tot 2 Juli, maar van 7 tot 18 Juni 1900, en dat in de eerste klasse rundvee af deeling I, categorie 12, hollandsch ras, de vraag van vrouwelijke dieren van een tot twee jaren en van twee jaar en daarboven vervalt en veranderd is in twee tot drie jaren en van drie jaar en daarboven. Hetzelfde geldt voor de 13e categorie (polderrassen). Zij, die in deze categoriën nog wenschen in te zenden, kun nen nog aangifte doen, vóór of op 10 Maart 19U0, bij een der heeren J. Breebaart Kz., te WinkelL. Magnée, te Horn, en D. van Konijnenburg, te Leeuwarden. Zuivelproducten. Op de Parijsche Wereldtentoonstelling zullen drie wedstrijden van zuivelproducten plaats hebben en wel de lste 2328 Mei; de 2de 25—30 Juli; en de 3de 1924 September. De tijdelijke tentoonstellingen zullen de volgende in deelingen bevatten en de ingezonden producten zullen onderling concurreeren in elk der categorieën of secties hierna genoemd Melk van eiken oorsprong: lste sectie, ge condenseerde en gesteriliseerde melk en dergelijke. Boter van eiken oorsprong: lste sectie, boter geheel zonder zout; 2de sectie, halfgezonten, ge zouten en gesmolten boter3de sectie, exportboter. Kaas van eiken oorsprong, lste klasse kaas van koemelklste sectie, gewone zachte kaas 2de sectie, fijne zachte kaas3de sectie, harde kaas, alleen geperst (zoogen. Franschjes)4de sectie, harde kaas, nage- warmd en geperst (vette Edammer en Gondsche) 2de Klassekaas van geiten- en schapenmelkeenige sectie, kaas van allen aard en allen oorsprong. Zij, die wenschen deel te nemen aan de wedstrijden, moe ten zich vóór 1 April wenden tot den Commissaris-Gene raal, Hofspui 6, te 's Gravenhage. Mond- en klauwzeer In Engeland. De terugkeer van mond- en klauwzeer onder het Engelsche vee heeft den Engelschon veebooren een gewel digen schrik gebracht. Het is nu zes jaar geleden, dat men de groote epidemie overwonnen had en men hoopte, dat de gevaarlijke ziekte voorloopig weg zou blijven. Zij heeft zich echter weer geopenbaard in de zoo rijke veestreek om Yarmouth. De »Board of Agriculture'' is dadelijk met zeer krachtige maatregelen opgetreden en ongerekend eenig verzet bij direct bij deze maatregelen be trokkenen, juicht de Engelsche veeboer ze toe, daar het verliezenvan enkele duizenden ponden sterling niet opweegt tegen de onmetelijke verliezen, die een opnieuw uitbreken der epidemie met zich zou slepen. Norfolk schijnt op het oogenblik de aangetaste streek te zijn. (Handelsbl.) Het Rootle Kruis. Uit een schrijven van den consul-generaal der Ne derlanden te Pretoria, den heer F. J. Domela Nieu- wenhuis aan den Voorzitter van het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis blijktdat voor een geregelde doorzending der brieven aan het ambulance-personeel wordt zorg gedragen. De consul-generaal verzekert voorts, dat de uitzending van de eerste Nederlandsche ambulance door de hoogste autoriteiten der Zuid-Afrikaansche Republiek ten zeerste wordt op prijs gesteld. Professor Korteweg, die deel uitmaakte van de Eerste Nederlandsche ambulance, wordt Maandag a.s. hier te lande terug verwacht. lilt Appeltern. Den 21 vertrokken de laatste marechaussées uit dit dorp. Dinsdag heeft men nog in het huis van Scherff waar de moord plaats had de ruiten gedeeltelijk inge gooid. Op 't oogenblik is alles rustig, dank zij het ferme en kalme optreden van den burgemeester en de gemeente en rijkspolitie. De berichten als zou Scherff te Medemblik overleden zijnzijn beslist onwaar. Bijna dagelijks ontvangt de familie brieven van hem. Tot leden van het Waterschap „de Beemster" zijn gekozen de heeren K. Zijp S. Zuurbier en A. de Goede. Hymnastlck. De voorturnersles van het Ned. Gymnastiek-Verbond N.-Holland zal niet gehouden worden te Zaandam zooals eerst het plan was, doch op Zondag 25 Februari, des ochtends te 10 uur, in de sociëteit »Óns Genoegen,'' te krommenie. Bralt. Den 22 had alhier vanwege het polderbestuur van de Graftermeer de verhuring plaats van het gras gewas langs de wegen en dijken in dien polder. Deze verhuring bracht f 120, zijnde f 20 meer dan het vorige jaar. Behagen. Eene tweede uitvoering voor genoodigden nu van de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus" zal den 25 in de Gérès plaats hebben met medewerking van Schagen'8 Kleine Kapel. Het programma bevat, behalve de gewone gymnastieknummerstwee tableauxvoor stellende Herman Coster, de witte vlag, door een Duitscher opgestoken, neerrukkende hij wordt op het zelfde oogenblik doodelijk getroffen en door Kakebeeke in zijne armen opgevangen (Elandslaagte 21 October 1899) enEen tafereel in de door Heemskerk en zijne lotgenooten bewoonde hut tijdens hun overwintering op Nova-Zembla (1596.) Een bal zal het leest besluiten. Ankeveen Bergen, Hensbroek Katwonde Sint Maarten, Marken, Obdam, Petten, Schellinkhout, Ursem, Vlieland Warmenhuizen WeesperkarspelWestwoud, Woguum Wijdewormer Zwaag en Zijpe zijndeNoord- hollandsche gemeenten die geen schuld hebben. Schermerboezem. Men schiijtt aan het »N. v. d. D" uit Oudendijk Het was Woensdag nu reeds voor de derde maal sinds Maandagavond, dat de watermolens en stoom gemalen in Schermerboezem »stop" zetten; de boezem is weder »peil" d.w.z. vol tot aan de kruin der dijkjes en kaden. Hier en daar liep het boezemwater zelfs over de dijkjes den polder binnen. Verscheidene inwoners dezer gemeentewonende aan den ^buitenkant"kregen het boezemwater in hunne woningenzoodat zij matten en vloerkleeden moesten opnemen. Anderen moesten in huis van stoel op stoel springen enz. enz. Velen hebben hier grooten overlast van die hooge boezemstanden. Aeerbosch. De diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Arnhem en die te Zutphen hebben besloten al hun weezen van Neerbosch terug te nemen, omdat in het proces h. i. is gebleken dat de verpleegden niet aan den heer Van 't Lindenhout kunnen worden toevertrouwd. Furmerend. Door zeer boogen waterstand van de Purmerringvaart stroomde den 22 het water, over eene lengte van ruim 300 M., over het Oudelandsdijkje, welk dijkje tot waterkeering strekt van de banne Purmerend van het hoogheemraad »Waterland". De noodige maat regelen zijn getroffen om verdere overstrooming zooveel mogelijk tegen te gaan. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is den 22 bij enkele inschrijving aanbesteedlo Het op ruimen van de inrichtingen, vormende de bergplaats voor de reserve-deuren der oude Noordzeesluizen te Velsen en het maken van een nieuwe berg- en herstelplaats voor deze deuren te IJmuiden, een en ander deel uit makende van de verbetering van het Noordzeekanaal, in gevolge de wet van 24 Juli 1899 (Staatsblad no. 195). Raming f 20.550. Minste inschrijver was J. C. van Ven- deloo, te Velsen, voor f 16.844. 2o Het maken van twee blokken, elk van vier woningen voor dienstpersoneel en van eenige bestratingen ten behoeve van het stoompont- veer op den Rijksstraatweg te Velsen, deel uitmakende van de verbetering van het Noordzeekanaal, ingevolge de wet van 24 Juli 1899 (Staatsblad no. 195). Raming f 29.900. Minste inschrijver was F. Zijp, te Purmerland, voor f 30.650. „West-Friesland." ïe Hoorn is, onder voorzitterschap van den heer G. Wonder, eene vergadering gehouden van de land- en tuinbouwvereeniging >West-Friesland" tot afslag van aardappelen, groenten en fruit. De vereeniging heeft be sloten zich aan te sluiten als lid bij den Coöperatieven Bond, welke beoogt te verkrijgen een veilingsgebouw te Amsterdam voor de vereenigde tuinbouwers. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. Wonder, A. Kool en C. Visserin de plaats van den heer P. Stapel, die bedankt had, werd benoemd de heer A. Box man, te Berkhout. Voor leermiddelen aan den Tuinbouw-wintercursus onder bescherming staande van West-Friesland", werd f 25 uitgetrokken. Besloten werd een adres aan de Regeering te richten, waarin verzocht wordt den tuinbouwleeraar Hazeloop, te Aalsmeerzijne standplaats in deze streken te geven. Daartoe zuilen betuigingen van instemming door belang hebbende vereenigingen gevraagd worden. Ook »West-Friesland'' zal met alle vereenigingen sa menwerken tot het verkrijgen van eene betere water- loozing en beter vaarwater. Uit het verslag bieek, dat er 398 personen leden waren van deze land- en tninbouw-vereeniging. De bruto-ontvangst bedroeg f 34,215.75, de ontvangst der marktgelden f 1336.04de rekening sloot met een batig saldo van f 155.72. Hen trouwe waker. Terwijl de huisgenooten van den slager v. d. S. te Herk-Briel zich ter ruste hadden begeven, ontstond er in de binnenkamer een brand in den schoorsteen, waardoor schoorsteenmantel en behang vuur vatten. Een hondje, dat in die woonkamer sliep, holt naar de boven verdieping, springt op het bed van zijn meester en wekt hem door blaffen en krabbelen. Tot tweemaal toe wordt het trouwe dier niet onzacht van het bed verwijderd doch eindelijk doet het vreemde ge(drag van den hond v. d. S besluiten op te staan. In een oogwenk vliegt het dier de trap af, gevolgd door zijn meester. Tot zijn grooten schrik ontdekt deze het onheil en weet door spoedige maatregelen het gevaar te bedwingen. Nog eenige minuten en alles zou in volle vlam gestaan hebben. Uitgeest. De rederijkerskamer »Vondel" gaf deze week in het lokaal van »de Ooievaar" eene goed ge slaagde uitvoering, bestaande in het tooneelspel »Haat en Liefde" door W. N. Peypers en het kluchtspel »De man met honderd kwalen", welk laatste vooral bijzonder in den smaak viel. De hoofdrollen in beide stukken werden verdienstelijk gespeeld. Een gezellig bal besloot den genoegelijkeu avona. Wieringerwaard. Op verzoek van de aideeling »Wieringerwaard van de Holl. Maatsch. van Landbouw" had de zuivelconsulent in Noordholland, de heer Keestra, het voornemen in- deze gemeente een cursus in zuivel bereiding te honden. Daar deze lessen voor de bezoekers geheel kosteloos zouden worden gegeven, had men zeker niet gedacht, dat Woensdag den aanvangsdag dezer lessen slechts een zevental als belangstellenden zouden opkomen. Toch was het getal niet grooter, hetgeen stellig voor een deel zijn oorzaak vindt in de spoedig te ver wachten werkzaamheden op het land en dientengevolge den geringen tijd voor theoretische studie. Met hoop op beter werd besloten de lessen tot den herfst te verdagen. Vredebond. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond heeftop verzoek van het Internationale Vredebureau te Bern de volgende motie aangenomen waarvan de vertaling luidt »De Algemeene Nederlandsche Vredebond, veroordee- lende den oorlog, die tusschen Groot-Brittannië en de Zuidafrikaansche Republieken is uitgebroken, maakt zich tot tolk van de vurige wenschen van alle beschaafde volkeren ten gunste van eene zoo spoedig mogelijke beëindiging van dezen beireurenswaardigen oorlog door een voor beide partijen eervollen vrede. »Ten einde in de toekomst een bekrompen nationali teitsgevoel tegen te gaan, dat te vaak de aanleidende oorzaak van oorlogen is en van de sociale noodeu, die ze ten gevolge hebben, doet de Bond een beroep op het ruimer en vrijzinniger begrip van vaderlandsliefde, dat, de onafhankelijkheid der volkeren eerbiedigend, het geluk van den geboortegrond grondt op de samenwerking van elk volk tot het welzijn van het groote gezin der menscbheid. Stierenkeuringen In A'oordholland. De Provinciale Commissie voor de veefokkerij in Noordholland zal, evenals vorige jaren, weldra keuringen van fokstieren houden. Beschikbaar worden gesteld 20 aanhoudingspremiën van f 75.voor twintig éénjarige stieren en 18 aanhoudingspremiën van f 150.ieder, voor 18 tweejarige of oudere stieren. Op vier en twintig plaatsen zullen in de week van 19 tot 25 Maart voor keuringen gehouden worden. De centrale keuringen zul len gehouden worden te Amsterdam 29 Maart en te Alkmaar 30 Maart. Degenen, die meenen geen genoegen te kunnen nemen met het oordeel der jury op de voorkeuringen, kunnen herkeuring aanvragen deze zal, indien noodig, gehouden worden dinsdag, 27 Maart, te Purmerend. Evenals verleden jaar wordt vrij vervoer der stieren naar en van de Centrale keuringen toegestaan door de Holl. IJz. Spoorw. Maatsch., de 2e Noordh. Tramweg maatschappij de Gooische Stoomtram, de Westfriesche Stoomtram en de Stoomboot-ondernemingen Bus en Carsjens. Fokvereenigingen, wier reglementen door de Commissie goedgekeurd worden, kunnen ook dit jaar gesubsidieerd worden en wel tot de helft der door hen gedane uitga ven, over dit jaar echter tot geen hooger bedrag dan f 250.voor iedere vereeniging. Eigenaren van verleden jaar geprimeerde stieren wor den er aan herinnerd, dat zjj de deklijsten hunner stieren vóór 1 Maart bij den secretaris (R. Visser Lz., Berkhout) franco moeten inzenden. Aan de toekenning der premiën zijn de volgende voor waarden verbonden le. de stieren moeten in een der stamboeken inge schreven zijn, of op den dag der keuring ter inschrijving aangeboden worden 2e. de stieren moeten bij inspuiting met tuberculine niet in die mate reageeren, dat zij verdacht worden te lijden aan tuberculose. (De stieren, welke verleden jaar zijn goedgekeurd, worden hiervan vrijgesteld) 3e. tegen een maximum dekgeld van twee gulden per koe moeten de stieren in de provincie Noordholland beschikbaar blijven tot- en deelnemen aan de keuringen, welke gehouden worden in April 1901. Stieren van twee jaar en ouder op het tijdstip der keuring mogen in Au gustus verkocht worden, maar dan wordt de premie ver minderd en gesteld op f 75. 4e. deklijsten worden den eigenaar van geprimeerde stieren gratis verstrektdeze moeten bijgehouden en vóór Maart 1901 bij den secretaris (R. Visser Lz. te Berkhout) ingeleverd worden 5e. de commissie behoudt zich het recht voor, om indien noodig geprimeerde stiefen te verplaatsendit zal geschieden indien in eenig deel der provincie te weinig goede stieren zijn. Spanbroek. Den 22 gaf het fanfarecorps »Crescendo'' alhier voor het eerst eene openbare uitvoering. Het publiek, dat grootendeels uit kunstlievende leden bestond, toonde zich met het optreden dezer jonge vereeniging zeer ingenomen. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet is het water tot eene ongekende hoogte gestegen. Al weken staat de polder als nimmer te voren, in het waterveel slootwerk moet dientengevolge worden uit gesteld en met de bouwerijzal veel later dan andere jarea, kunnen worden begonnen. Tegen den persoon die bij zijne moeder inbrak en diefstal pleegde, welke zaak al reeds in handen der justitie was, zal, op verlangen der moeder, geene strafvervolging worden ingesteld. Schermerhorn. Den 22 werd alhier het 50-jarig bestaan van het departement »Schermerhorn" der Maat schappij tot nut van 't algemeen feestelijk herdacht. Als spreker voor dien avond trad de heer mr. H. Smeenge op, die in eene keurige improvisatie het doel en streven der Maatschappij in het licht stelde. De secretaris bracht daarna een verslag uit van de werkzaamheden van het departement gedurende dien tijd. In de pauze werden door het muziek- en zanggezelschap en kinderkoor eenige nummers uitgevoerd. Een vrij talrijk publiek woonde de bijeenkomst bij en gaf door zijn aanwezigheid blijken van belangstelling. De Tuinbouwvereeniging »Schermerhorn en omstreken heeft besloten, sympathie betuigende met het doel van de vereeniging >De vereenigde Tuinbouwers", weike ta Amsterdam een groentenhal zal trachten op te richten, zich als lid daarvan te doen inschrijven. Handelscorrespondentie. Wij ontvingen de beide eerste nummers van een tiendaagsch tijdschrift, onder redactie en voor rekening van H. Sieverdink, de Clerqstraat 13, te Amsterdam, uit gegeven, getiteld Gids voor practische handelscorrespon dentie en taaloefening I Engelsch-Nederlandsch II Ne- derlandsch-Engelsch. Proefnos. zijn aan bedoeld adres verkrijgbaar. Dat dit werkje, bij zelfoefening, een wel kome gids kan zijn, gelooven wij gaarne en kunnen wij de kennismaking aanbevelen. Medcrlandsche Protestantenbond. Op woensdag, den 28, des avonds te 81/,) uur, zal, op de bovenzaal van het Café Central, ais spreker optreden de heer A. F. Kamp, van Zwolle, met het onderwerp »Spot, Ironie en Humor." De barometerstand was des morgens 8 uur als volgtden 23762.5 den 24754.6. Afgekeurd. In den namiddag v*n den 22 zijn door de politie in beslag genomen twee alhier ingevoerde doode kalveren. Door den gemeentelijken veearts voor de consumptie afgekeurd, zijn de cadavers op de gebruikelijke wijze ver nietigd. Alkmaarsche Turnclub. De Alkmaarsche Turnclub »Kracbt en Vlugheid" zal op maandag, den 26, met medewerking van denjon- gelieden-cursus, eene gymnastiek-uitvoering geven. INed. Tooneelvereeniging. Op woensdag den 28, heeftin het lokaal Har monie, de derde abonnomentsvoorstelling plaats, bestaande in de opvoering van: »De baas in huis", blijspel, in 3 bedrijven van Paul Lindau en »Zachte woorden, sterke koorden", blijspel, in 1 bedrijf, van E. Pailleron.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2