Nederland. (N. v. d. D.) van de »sterkst mogelijk ontplofbare kogels'' bij zich waarvan de punt vier insnijdingen had. Gisteren zijn zes Engelschen door deze kogels gewond. Volgens een telegram door de Daily News ontvangen, zou de telegraphische verbinding tusschen generaal Gronjé en Bloemfontein gestoord zijn. Te Durban worden zelfs geruchten verspreid, die van groote overwinningen der Engelschen spreken maar waarvan de bevestiging op zich laat wachten. Het eerste behelst de ontzetting van Ladysmith en het andere de overgave van Cronjé met 8000 man, na een hardnekkigen strijd waarin de Boeren 1700 dooden en gewonden zouden hebben verloren. Onder de gewonden zou Cronjé zijn bovendien wordt er bijgevoegd, dat lord Kitchener licht gewond is aan den linkerarm. Het feitdat van zulke belangrijke zegepralen niets bekend zou zijn aan het Departement van Oorlog, maakt de geloofwaardigheid er van al zeer gering. De verhouding tusschen de Transvaal en de Oranje- Vrijstaat blijft naar de Engelsche zienswijze ook zeer gespannen. De »Times" ontving daarover uit Loren^jo Marquez van 24 dezer het berichtdat volgens de jongste en zeer geloofwaardige berichten uit PretoriaPresident Steyn aan President Kruger seinde dat de Vrijstaters weigeren te vechten. Steyn dringt er bij Kruger op aan, onmiddellijk vredesonderhandelingen aan te knoopen maar ook dit bericht uit vertrouwbare bron" moet nog bevestigd worden. ZUID-AFRIKA. Het volgende officieele bulletin van den oorlog is den 22 medegedeeld: De commandant der verbondenen te Oolesberg meldt, dat hij gisteren werd aangevallen door een groote cavalerie-afdeeling. Een hevig gevecht volgde. De Engelschen poogden de stelling stormenderhand te nemen zij kwamen tot op 400 yards van ons geschut, doch moesten toen met groote verliezen aftrekken. Een man aan onze zijde werd gewond. Generaal Grobler was eveneens in gevecht gewikkeld, doch leed geen verliezen. Betreffende de gevechten aan de Modderrivier bij Koe- doesrand zijn geen berichten ontvangen. Doch geruchten maken melding van een hevig gevecht, dat plaats had ten oosten van Cronjé's laager. De communicatie met Cronjé was nog open. Een telegram uit het Boerenlaager bij Ladysmith van den 24 meldt Donderdag j.l. trokken de Britsche troepen met kanon nen de Toegela over en vielen het Ermelo- en het Mid delburg-commando aan, maar moesten zich na een zwaar gevecht terugtrekken. Den volgenden morgen werd de aanval hervat, maar de Engelschen werden opnieuw met zware verliezen terug gedreven. Lord Buller seinde naar Londen aangaande ditzelfde gevecht dat 3 officieren gesneuveld en 14 gewond werden onder de laatsten is generaal Wynne. Het telegram voegt er bij, dat het aanhoudende vech ten het onmogelijk maakt, een opgave te zenden van het aantal gesneuvelde en gewonde manschappen. Uit Ladygrey (Kaapkolonie) wordt gemeld dat de Engelschen meester zijn van Barkley-East en de Boeren van daar naar Ladygrey zijn teruggetrokken. De land drost telegrapheerde aan President Steyn om versterking, daar hij anders gedwongen zou worden de wapens neder te leggen. Bij de Modderrivier zouden den 25 2 regimenten En gelschen een nieuwen aanval der Boeren hebben afge slagen, die aanzienlijke verliezen leden. Kimberley herstelt zich langzamerhand van de langdurige belegering. Den 23 hield de Beersmaatschap- pij hare jaarlijbsche vergadering. Cecil Rhodes hield er een rede waarin hij de Transvaal en den Oranje- Vrijstaat schetste als oligarchieën, die sedert lang samen spanden om Zuid-Afrika te vermeesteren. Elk hunner Regeeringen, zeide hij, was een kleine politieke bent, die arme Hollanders bij den neus had en de Afrikaanders hadden het reeds twintig jaar op een onafhankelijk Zuid- Afrika toegelegd. Een legerorderdie voorzeker bij iedereen instem ming zal vinden, is door lord Roberts uitgevaardigd; hij heeft last gegeven dat, wanneer paarden, muilen en ossen bevonden worden zwaar gewond te zjjn, zoodat er geen hoop op hun herstel is, stappen dadeljjk genomen moeten worden door de bevelvoerende officieren om een einde aan hun leven te maken door ze te doen doodschieten. Uit «len ouden tijd. Naar aanleiding van de jongste berichten uit Zuid- Afrika schrijft de »Pr. Gr. Ct." o. a. Het is meer gebeurddat een volk van herders en jagers weluitgeruste legers overwon. In 't naburige Drente wijst men nog heden de plek bij Ane waar in 1227 de ijzeren mannende ridders van den bisschop van Utrecht, geslagen werden door een handvol inlanders. In een deel van Duitschland heeft men dezer dagen den slag bij Hemmingstedt 17 Februari 15Ü0 herdacht. Koning Johan van Denemarken beproefde toen Dithmar- schen, den westelijken hoek van Holstein, aan zijn gezag te onderwerpen. Eerst met goede woorden. Afgevaardigden van het kloeke volk, dat dezen bodem bewoonde, werden nitgenoodigd om de voorwaarden te hooren, onder welke de Koning hun land met vrede zou laten. Maar het waren harde voorwaarden en de Ditmarschers legden als de Transvalere bij Paardekraalvolgens oen oud volkslied den eed af»Dar willen wie wagen Hals und GutEn willen dar alle urn starven, Ehr dat de Koning van Danne- mark So scholde nnser Land verdarven". De koning kwam aanrukken met een voor dien tjjd buitengewoon groot leger van dertigduizend man, daaronder de gevreesde Zwarte Wacht en avonturiers uit aller heeren landen. Dat groote leger werd bij Hemmingstedt door ongeveer vierhonderd Boeren geslagenvolgens de overlevering bedekten twintigduizend ridders en landsknechten het bloedige slagveld. En Ditmarsehen zou vrij gebleven zjjn, als niet de tweedracht het land binnengeslopen was waardoor het ten slotte toch de prooi werd van den Deenschen vorst. Steenkolen. In de Engelsche »Economist" wordt vermeld dat de kolennood niet enkel een gevolg is van de zoozeer gestegen vraag wegens het vervoer van troepen en ammu nitie naar Afrika en de toenemende behoefte voor de nijverheid maar dat de oorlog nog op andere wijze invloed heeft op de productie. Vooral in Noord-Engeland en Schotland komt men, wegens het uitzenden van zoovele troepen in de kolenmijnen handen te kort. Daardoor is in Lanark de productie met 20 pCt. gedaald en ook de verzending per spoor en met schepen wordt belemmerd door den militairen dienst van tal van werklieden en beambten. In de havens van de Middellandsche Zee worden thans Amerikaansche kolen aangevoerd 7 a, 8 shillings goedkooper dan de Cardiff-kolen en 3 a 5 sh. beneden Newcastle-kolen. Weldra zullen ook kolen uit Indië en Australië daar als concurrenten optredenwant er is geen uitzicht op daling in de prijzen en daarom ziet »The Economist" den toestand voor de nijverheid zeer duister in. Hevige brand te Parijs. Den 25 heeft een hevige brand te Parijs gewoed in de pakhuizen van de algemeene entrepóts. Een aantal vaten petroleum en alcohol waren daar opgeslagen en de brandweer mocht er niet in slagen, ze buiten het bereik van het vuur te houden. In één uur volgden dertig hevige ontploffingen, waardoor talrijke omstanders gekwetst werden. Een omvallende muur deed acht spuitgasten omlaag storten, die in het hospitaal moesten worden opge nomen. 's Avonds 8 uur scheen men den braod eerst meester. Te zamen werden 150 personen licht gekwetst, meest door scherven van springende ruiten. De schade wordt op ruw twee millioen francs geschat. (Handelsblad.) Hulzen. Muizen en ratten hebben een grooten afkeer van de lucht van kruizemuntheeft een tuinman opgemerkt. Men heeft hierin een even eenvoudig als practisch middel om dat lastige goedje te verdrijven. Waar men denkt dat ratten en muizen zijn besprenkelt men den vloer met een sterk aftreksel van deze in het wild groeiende plant en men zal geen last meer van de lastige gasten hebben. Hoest. Een nieuw middel om ijzer en staal tegen roesten te beschutten geeft deMoniteur Industrie 1. Men lost daartoe zwavel in terpentijn-olie op en be strijkt het ijzer of staal met deze vloeistof, na het metaal sterk te hebben verhit. De terpentijnolie verdampt en laat een dunne laag zwavel achter, die zich met het heete metaal tot een samenhangend laag zwavelijzer verbindt. Deze laag belet de toetreding der lucht bij het ijzer en verhindert dus het roesten. Hen zwaveleiland. Een geologisch merkwaardig eiland is het White- Island, gelegen op twee mijlen afstand van Nieuw-Zee- land vlak tegenover de Plenty-baai. Het eiland is eigenlijk eene reusachtige rots bestaande in hoofdzaak uit zwavel, gemengd met gips en enkele andere minerale stoffen. In het midden van het eiland bevindt zich een krater van 22 hectaren oppervlak gevuld met slik, die steeds kookt. Bovendien zijn er nog drie k vier honderd kleinere ope ningen in den bodem die dag en nacht brandende damp en onaangenaam scherpe zwaveldampen uitstooten. Heftige vulkanische uitbarstingen gepaard met hevige en langdurige aardbevingen zijn daar aan de orde van den dag. Men zoude bunnen zeggen dat de bodem daar voortdurend in beweging is. Niettegenstaande al die eigenaardigheden, hebben toch een honderdtal bewoners van Nieuw-Zeeland zeker men- schen die van emoties houden, zich op White-Island ge vestigd. (N. v. d. D.) Vee-uitvoer. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. Ct. In den laatsten tyd kwam het meermalen voor, dat uit Nederland aangevoerde koeien kort na haar verblijf België ziek werden. Men begon reeds meer en meer te spreken van »het zieke Nederiandsche vee". Thans is echter ontdekt, dat men hier met een bedrog te doen had, en dat men namelijk de vreemde aan de grenzen ingespoten dieren een dosis salycilaat van soda deed inzwelgen om op die wijze de vergoeding te ver krijgen door het gouvernement uitgeloofd voor afge maakt vee. Daar het aantal aanvragen om vergoedingen den laatsten tijd zoo verbazend toenamwerd van wege het ministerie van landbouw een onderzoek bevolen en zoo kwam het bedrog aan het licht. De Belgische minister moet nu voornemens zijn het Nederlandsch vee uog drie dagen in observatie to houden Was het niet beter, zoo vraagt men zich af, de ver goeding voor afgemaakt vee geheel af te schaffen en de grenzen open te zetten voor den vrijen invoer van al h6t Nederiandsche vee De Belgische landbouwers zullen als de vergoeding afgeschaft is alleen, goede, gezonde dieren aankoopen en op die wijze zal het zieke vee van zelf uit België blijven. In dien zin wordt er in de Noordelijke provinciën van België sterk gewerkt. Algemeen vraagt men de spoedige opening der grenzen. Zelfwerkende ploeg. Dr. Gatling de Amerikaansche uitvinder van het revolverkanon, heeft thans, op 81jarigen leeftijd, een veel nuttiger uitvinding gedaan. Hij heeft een zelf werkenden ploeg samengesteld die den arbeid van acht man en 12 paarden verricht en veel goedkooper werkt. en van De broeders van het gesticht St. Johannes de Deo, te Gent, hebben de spreekkamer, 2 eetzalen, 18 kamers en al de gangen van het huis versierd met voorstellin gen van postzegels gemaakt landschappen met boomen en bloemen paleizen vogels insecten enz. Zij moeten daarvoor 20 millioen buiteulandsche postzegels hebben gebruikt. SelioorI. De bevolking bestond op 31 Dec. 1898 uit 639 m. en 626 vr., totaal 1265 personen. Zij ver meerderde in 1899 door geboorten met 14 m. en 15 vr., tot. 29 en door vestiging met 41 m. en 50 vr., tot. 91 en verminderde door overlijden met 12 m. en 11 vr., tot. 23 en door vertrek met 39 m. en 59 vr., tot. 98, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1899 bestond uit 638 m. en 626 vr., tot. 1264, zoodat de bevolking vermeer derd werd met 1 m. Er werden 22 huwelijken voltrokken, waarvan 18 tusschen jongm. en jonged., 3 tusschen wednrs. en jonged. en 1 tusschen wednr. en wed. Hederlandsche Koode Kruls-ambulances. De algemeene medewerking die het Hiversumsch- Amsterdamsch Roode Kruis-damescomité ter verzorging der ambulances in Zuid-Afrika ondervindt, heeft het nu staat gesteld aan alle Nederiandsche ambulances èf maandelijks, öf alle veertien dagen belangrijke verzen dingen te doen. Oorspronkelijk opgericht voor de eerste ambulance van dr. Lingbeek, ondersteunt het gezamenlijk met het Haag- sche dames-comité ook de 2de ambulance van dr. Koster nu sedert kort tevens de 3de ambulance van dr. Leersum. Reeds 600 kisten en colli met geassorteerd materiaal heeft het in zendingen met de Duitsche booten via Lorenzo Marquez verzonden. Niet alleen ontving het daartoe van vele personen en dames-comité's in den lande kostbare goederen, maar ook voor de noodzakelijke kosten van aankoop, verpak king, kisten en expeditie kon het over f 1821, door ver schillende personen te Hilversum en Amsterdam voor de eerste ambulance geschonken, beschikken en sedert kort ontving 't nog f 2830 als aandeel in eene verloting van handwerken van mevrouw van GentKeslerverder door mr. van Waterschoot van der Gracht f 1000 van N Ndoor prof. Tilanus f 500 van mevr. L.f 50 van E., f 40 van H., f 10 van P. M., f 10 van A. en f 100 van G. R.van den gemachtigde van het Petersburger- comité voor de 3de ambulance, mr. J. B. Loman f 1000 en eindelijk f 25 van mevr. R. te 's Hage uit Engeland door middel van mevr. WertheimBicker, die als lid het bestuur van het Amsterdamsche R. K. comité welwillend de geheele directie der verzorging dier amba- lances op zich genomen heeft en die voert in het gebduw van Het Roode Kruis, Krayenhofstraat 2 alhier, waar voortdurend zendingen van materiaal gaarne aangenomen worden. Half Februari worden wederom een honderdtal colli naar L. M. van hier gezonden. Veehandel ln Friesland. De aanvoer op onze jongste markten was zeer ge ring een gevolg van slechte wegen, ongeregeld weder. Door dien zeer geringen aanvoer was de handel in rundvee behoorlijk druk met goeden omzet en waren de prijzen over het algemeen wel zoo hoog. Echter, de algemeene verwachting is, dat de prijs wel weer zal dalen. Bij den stalhandel valt dit reeds op te merken. Vette kalveren waren, omdat de aanvoer van dit vee heel klein was, zeer goed gevraagd op de jongste mark ten, doch later was de vraag minder. Stieren voor de slachtbank heel goed gevraagd met hooge prijzen, vette koeien eveneens gewild met stevige prijzen. Melke- en kalve-koeien wel zoo hoog in prijs, ook op den stal. Pinken wel zoo duur. Vette schapen en lammeren stadig, ofschoon de aanvoer van dit vee ook gering was. Vette varkens wel zoo druk eerst met stijgende pry zen, doch nu al weder dalende. De aanvoer was 30 stieren, 0ossen, 60 vette kooien, 250 melke- en kalvekoeien 100 pinken 90 vette kal veren, 500 nuchtere kalveren 0graskalveren400 schapen en lammeren 0 melke- en weide-schapen 70 vette varkens120 vette biggen80 magere varkens en 200 kleine biggen. De prijzen zijn: le soort vette koeien 2630 ct., 2e soort 23—26 ct., 3e soort cents, stieren 24-27 cent, vette kalveren 2634 ct., vette schapen 22—24 ct., vette varkens 1619 ct. Londensche biggen 1617 ct. per l/i kilogram. Melke- en kalve koeien f 100—f 200 pinken t 40 f 80, nuchtere kalveren f 7f 10, weideschapen f 14 f 18, melkeschapen ff lammeren ff magere varkens f 28f 43 en kleine biggen f 0.90— f 1.per week. (N. v. d. D.) Veehandel in Drente. In de laatste dagen is in den handel in rundvee weinig verandering gekomen. De prijzen bleven onver anderd en de' stemming hoog. Veel ging er dan ook niet om en de aanvoer op de markten zoowel als de vraag was gering. Wat nog werd verhandeld, was meest be stemd voor de markt te Zwolle. De vraag naar nuchtere kalveren is zeer groot en de prijzen zijn hoog. Slachtvarkens waren zeer gewild en de prijzen 2 cent per kilo hooger, zoodat men besteedde van f 0.32 tot f 0.36 per kilo ruw. Voor jonge biggen was veel vraag met prijzen van f 1 a, f 1.25 per week. Dragende zeugen daarentegen teekenden iets lager, zoodat men besteedde voor de beste t 32 a t 35. Meu noteert thans prijzen van rundvee als volgt: guste koeien f 100 a f 125 kalfde koeien f 125 a f 160 melkkoeien f 100 a f 130; kalfde vaarzen f 100 af 120; guste f 70 a 1 110 pinken f 40 a f 70 stieren f 40 a f 80. De handel in paarden beteekent nog niet veel. Tot opzichter van het waterschap BUc vier Soor- derkoggen", ter standplaats Lambertschaag is, met 1 Maart a.s. en aanvankelijk voor twee proefjaren, be noemd de heer D. Mantel, te Enkhuizen. IVestwoud. Tot lid van het dag. bestuur der banne Westwoud is herkozen de heer P. Oad Cz. te Westwoud en tot hoofdingeland dier banne de heer S. Slot te Westwoud. Tot voorzitter der banne Oudijk gemeente West- woud is herkozen de heer M. Buurman te Oudijk en tot hoofdingeland dier banne de heer C. Braas te Oudjjk, gemeente Westwond. Wervershoof. Het verzoekschrift van J. Huisman c.s. tot het aanbrengen van een sluis bij »het Arkje" is aan de betrokken besturen verzonden. Het droeg 105 naamteekeningen. Koedijk. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. Schagcn. Voor de op 4 April alhier te houden Paaschtentoonstelling kunnen tot en met 31 Maart aan giften geschieden bij de heeren J. P. Wagenaar, Alkmaar en P. Trapman, te Schagen, voor vet rundvee, stieren, melk- en fokvee, wolvee, varkeus en pluimgedierteaan de tentoonstelling is eene verloting verbonden.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2