ï)e oorlog in Zuid-Afrika. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJ KITS TAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Beverwijk. Bij kon. besluit is de heer C. H. Moens, wethouder alhier, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. gtompetoren. Op de vergadering der afd. Scher- meer der Hollandsche Maatschappij van landbouw, den 26 gehouden, is als afgevaardigde voor Hollands Noor derkwartier benoemd de heer J. Rolff en tot diens plaats vervanger de heer C. de Boer Tz. Tevens werd besloten, voor ieder lid der afd. aan te schaffen het werkje »Vee- verloskunde" van J. P. Warmonhuizen en dit uit de kas der Afdeeling te bekostigen. Bergen. Niettegenstaande van sommige vervoer middelen en van los vee geen tolgeld meer geheven wordt werd de tol op den Bergerweg dezer dagen verpacht tot 1 Januari 1903, voor eene som van f 1450 per jaar, zijnde f 120 meer dan de vorige pacht bedroeg. De raad besloot in de laatst gehouden vergadering een gedeelte van den weg naar Alkmaar, waarlangs eenige jaren geleden het plantsoen verrezen is, te bestraten. Het »N. v. d. D." meldt het volgende: De banne Wormer, Jisp en Neck heeft den 22 gevaar geloopen onder water te geraken. Waarschijnlijk door den hoogen waterstand van Schermerboezem was er in den Oudelandschen dijk, bij Spijkerboor, een lek ontstaan. Dat het water met kracht naar binnen kwam bleek bij de poging die men dadelijk in het werk stelde otn het lek te dichten. Nauwelijks had men aan de eene zijde zand gestort of het kwam aan den anderen kant te voorschijn. Toen gewone zandstortingen niet hielpen, heeft men het lekken weten te doen ophouden door zakken gevuld met zand in het gat te werpen. Tegen den avond was het gevaar geweken. Van andere zijde schrjjft men daarover nog het vol gende (Gelukkig is het peil van Schermerboezem niet meer tot die hoogte gestegen als voor eenige dagen het geval was, toen door den hevigen wind het water op sommige plaatsen tot 8 centimeter en meer boven A. P. werd opge stuwd. Het ongerief, dat daardoor voor duizenden bewoners langs Schermerboezem ontstaat, is niet te beschrijven. Men moet het zien en tevens in hoevele woningen het boezemwater binnendringtwat wel zeer nadeelig moet zijn voor de gezondheid. De Afdeeling »Oosthuizen" van de Noord-Hollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis", daarvan bewustnam dan ook in hare dezer dagen gehouden vergadering het besluit om zich te wenden tot het College van de Uit- waterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland om zoo mogelijk verbetering te verkrijgen. Naar hare meening zal die, zonder de belangen van anderen te schaden, kunnen bestaan in opheffing van het noodptil. Aan ver schillende zustervereenigingen zal worden verzocht daar mede instemming te betuigen. Benningbroek. De heeren Deckers en Nijhof, station-chefs te Benningbroek en te Wognum, zullen den len Maart onderling van standplaats verwisselen. Graft. Door ingezetenen van West- en Oostgraft- dijk is een verzoekschrift aan den raad dezer gemeente gericht om den weg door de Graftermeer, die in den winter bijna onbegaanbaar is, te verbeteren en te beharden. Hoogerhuis-zaak. Het Handelsblad verneemt uit goede bron dat mr. Patijn zijn requisitoir bij den Hoogen Raad heeft in gediend en dat het strekt tot afwijzing van het verzoek om revisie. Te 'a Hertogenbosch zijn veel munschen ziek aan de geelzuchteen der geneesheeren aldaar heeft een dertig-tal patiënten, die aan deze ziekte lijden. Te Feijenoord kwam den 24 een 52jarige En- gelsche zeeman, die blijkbaar niet geheel nuchter was, aan boord van het stoomschip Osborne-, liggende aan de Binnenhaven, aldaar. Door mis te stappen stortte hij 18 voet diep in het laadruim. Met verbrijzelden schedel werd hij doodeljjk gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Te Krommenie is een stuk weiland, in het mid den der gemeente, groot 2 Heet. 85 Aren, tot dusver gezamenlijk bezit van de Diaconie der Hervormde gemeente en den heer A. te Wormer veer, thans door eerstgenoemd lichaam in openbare veiling gekocht voor f 14000. Hartngcarspel. Binnenkort zal een aanvang wor den gemaakt met den aanleg der telefonische verbinding van het bestaande kantoor te Dirkshoru naar het nieuw op te richten telephoonkantoor te St. Maarten. De verpachting van het grasgewas aan de wegen in de banne Haringcarspel heeft opgebracht f353,50 tegen f 350,25 in 1899. De Woudmeersweg bracht f 50 op tegen f 40 in 1899. Schagen. De uitvoering van »Lycurgus" op den 25 mag welgeslaagd genoemd wordenvooral de vrije oefeningen werden zeer correct uitgevoerd. De tableaux slaagden goed. Het eerste, »de dood van Herman Coster" voorstellende had beter bezet kunnen zijn, het tweede »Een tafereel uit de overwintering op Nova-Zembla", was naar een schilderij genomen en oogstte zeer veel bijval in. Een gezellig bal besloot den avond. Paardenstamboek. Te Amsterdam werd den 26 onder leiding des heeren J. Breebaart Kz., gehouden een algemeene vergadering der afdeeling Noordholland van het »Nederlandsch Paarden stamboek." Door den heer H. Waiboer Azn. werd verslag uitge bracht omtrent het verhandelde op de te Rotterdam ge- honden algemeene vergadering. Als plaats voor de volgende vergadering der afdeeling werd Schagen aangewezen. De begrooting voor 1900 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 1264.53, terwijl het provinciaal subsidie ad f 5000 bestemd is voor 7 subsi- diën voor dekhengsten minstens 3 jaar oud ad f 250 6 aanhoudingspremiën voor 1-jarige hengsten ad f 100 en aanhoudingspremiën voor merriën tot een bedrag van f 1750. Op een vraag van den heer Boltman Jr. of het vol doende is dat een hengst drie malen in een andere provincie is goedgekeurd, antwoordde de Voorzitter, dat alleen keuring in Noordholland geldend is, daar men te doen heeft met provinciale keuring en provinciaal re glement. Er ontspon zich nog een uitvoerig debat over de premie waardigheid van hengsten, die na den vijf-jarigen leeftijd gaan Ijjden aan cornage (gebreken aan de ademhalings werktuigen). Het slot dier discussies was dat men het er over eens werd, dat de commissie voor de keuring steeds vrij blijft, dat zij volkomen het recht heeft zulk een hengst voor de premie bovenaan te zetten desnoods, doch ook even vrij om die cornage te beschouwen als iets dat de premiewaardigheid doet vervallen. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard werd de vergadering gesloten. ZVlU-AFHlltA. In een brief van kolonel de Villebois-Mareuil, (de kolonel van het Pransche leger, die in het Boerenkamp den oorlog volgt) aan de »Liberté" geeft deze eene aan schouwelijke beschrijving van het leven in de Boeren- kampen en van den geest, die er heerscht »Er is bij de Boeren, in tegenstelling met onze prac- tische zelfzucht, een verlangen naar ridderlijkheid in alles waar te nemen, van de toestemming van generaal Jou- bert af, die de vrouwen en kinderen uit Ladyamith liet vertrekken, tot de eenvoudige beminnelijkheid, waarmede zij een vreemdeling bejegenen. »Wie hen eiken avond, bij groepjes, gezien heeft, den een te paard, den ander te voet, als zij naar hun nach telijke verblijfplaatsen gaan, stipt, wat voor weer het ook zij, buigt zich voor de hooge macht, die deze vrjje man nen verandert en hen zich laat plooien naar de eischen van de krijgstucht. Zij rukken dikwijls op onder een kletterenden stortregen, den rug gekromd in hun al te dunne plunje. De regen is hevig, de avond valt, zij gaan kalm voort zonder erop te letten. En alle nachten, tot aan den dageraad, verspreid langs de helling te midden van de rotsblokken of weggezonken in het slijk, of wel doorweekt door het doornatte gras, waken zij of rusten zij onder den zuidelijken hemel, onophoudelijk hun leven in gevaar stellende voor het vaderland. >Wie hen heeft zien vechten, voorzichtig en waak zaam, met snel en moorddadig geweer, handig in het zich verplaatsen, zich vermenigvuldigend waar het noodig is, onverstoorbaar en toch grootmoedig, hun vuur stakende zoodra het zijn uitwerking heeft gedaan, weigerend om te vervolgen zoodra de vijand is afgetrokken, begrijpt, hen zoo ernstig en zoo meester ziende van hun kracht, dat zij afzonderlijke wezens zijn, die buitengewone Boeren, zeker van hun oog en van hnn zenuwen, vastberaden en gehard, soldaten, die zeker van hun schot zjjn, maar van een uitgelezen soort, dat sedert lang is verdwenen." Laatste Berichten. In Hiatal. LONDEN, 26 Febr. Generaal Buller seint dat hij van dinsdag tot zaterdag aan officieren heeft verloren7 ge sneuveld, waaronder 3 kolonels, 34 gewond en 1 vermist. Tweede Kamer. 's Gravenhage, 27 Febr. 1900. Iieerplicht. Het algemeen debat over het ontwerp-wet op den leerplicht is begonnen. De heer Schaepman verwerpt het herhalings-onderwijs, maar erkent de noodzakeljjk- heid van invoering van leerplicht wegens het school verzuim. Hij is voor de wet, mits daarin de rechtsgelijk heid tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs ten volle wordt verwezenlijkt, waartoe hij zal voorstellen de invoering van leerplicht daarvan afhankelijk te maken. De heer Travaglino verwerpt leerplicht, als een inbreuk op het onderrecht en als niet noodzakelijk, tevens wij zende op de volksbeweging er tegen. De heer Ketelaer verdedigt het hoofdbeginsel van leerplicht uit het oog punt van leerrecht van het kind. Overgaaf Cronjé. 27 Februari. Generaal Roberts seint uit Paardenbergvan heden 7.45, 's morgens: Cronjé en al zijn troepen hebben zich hedenmorgen bij het aanbreken van den dag onvoorwaar delijk overgegeven. Cronjé bevindt zich thans als gevan gene in mijn kamp. De sterkte zijner troepen zal nader worden opgegeven. Ik hoop, dat H. M.'s regeering over deze gebeurtenis voldaan zal zijn, daar de capitulatie, zooals bekend, geschied is op den gedenkdag van Amajuba. Bestrijding van drankmisbruik. De afdeeling Alkmaar van den ^Volksbond", Ver eeniging tegen drankmisbruikzal eene huishoudelijke vergadering houden op Donderdag, 1 Maart 1900, 's avonds 8 uur, in de kleine zaal van Harmonie (ingang tuin.) Onderwerpen jaarverslag rekening en verantwoording van den penningmeester; wijziging reglement; verkiezing bestuurslid en mededeelingen. Alkmaar Eiangcdjjk. Door de pers doet een bericht de rondte, als zouden aan eene Eleetrische Maatschappij Holland'te 'sHage, door de concessionarissen overgedragen zijn de eoncessiën, voor zoover reeds verkregen, betreffende de beoogde tramverbinding van Alkmaar met de Langedijken. Dit bericht is geheel onjuist. De waarheid isdat concessionarissen een voorloopig contract hebben gesloten met de Maatschappij voor vervoer van eleetrische vervoermiddelen Holland 'te Amsterdam, (ot het eventueel in exploitatie brengen van de lijn met elee trische beweegkracht. Van concessie-overdragen kan nog moeielijk sprake zijn, waar nog niet alle gemeenten haai hebben verleend. Oudcarspel's raad besloot concessie te geven voor 30 jaren voor eene eleetrische tramverbinding. SOe Alkmaarsche I'aasch tentoonstelling. Door b. en w. dezer gemeente is, op een daartoe aan hen door de afd. Alkmaar der Hollandsche Maat schappij van Landbouw gericht adres, ten behoeve van bovengenoemde op vrijdag, 6 April 1900, op het Doelen- veld, alhier, te houden tentoonstelling van vet- en fokvee, wolvee en varkens, eene subsidie verleend van f 250. HTederlandsche Tooneelvereeniging. Wij maken onze belangstellende lezers nog eens opmerkzaam op de voorstelling der Nederlandsche Too- neelvereeniging, op woensdag, den 28, in het lokaal Harmonie. »De Baas in huis" werd elders reeds met veel succes opgevoerd en het nastukje, van Pailleron, »Zwakke woorden sterke koorden", moet eene geestige comédie zijn. Operette-Gezelschap. De heeren Adee Co., te Amsterdam, maken eene tournée door ons land met het Amsterdamsch Operette- Gezelschap. Blijkens achterstaande advertentie hebben zij het voornemen, op vrijdag, 2 Maart, alhier eene uit voering te geven, in het lokaal Harmonie, van »De klokken van het kasteel Corneville", operette in 4 be drijven, muziek van R. Planquette. Behalve het geheele koor en versterkt orkest werken mede de dames Bnder- mann—van Dijk, Emilie Tartaud, alsmede de heeren T. C. Kiehl, Blaaser, Grootveld en van Dijk. De bedoelde operette werd te Amsterdam ruim 50 maal opgevoerd. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 19 tot den 24 zijn in het bad huis van het >Witte Kruis" genomen 28 kuipbaden, 60 regenbaden le klas en 106 regenbaden 2e klas, totaal 194 baden. GETROUWD. 25 Febr. Cornelis Stam en Johanna Magdalena Hart. Hendrik Kemps en Hendrica Regina Helena Meelis. Hertog de Bruin en Marianne van der Kop. ECHTSCHEIDINGEN INGESCHREVEN. 26 Febr. Gerrit Roobeek en Maria Wilhelmina Verhees. Willem Kuijt en Maartje Smit. GEBOREN. 25 Febr. Frederik, z. van Jan Jimmink en Neeltje Bakker. 26 Anna Catharina, d. van Amelius Ploeger en Maria Almekinders. OVERLEDEN. 24 Febr. Hermanns Rijkenberg, 70 jaren. 26 Johannes Fredrik Keijsper, 61 j. Ichoorl. Ondertrouwd 5 Jan. en getrouwd 18 Jan.: Jan de Graaf, wednr. van Grietje Kriller, en Martje Knijper, wed. van Cornelis Pieter Dalenberg. Geboren. 3 Jan.Gerardus Hendricus, z. van Jacob Kager en Jan netje de Waard. 8 Pieter en Reijer, zs. van Hendrik Paulus van Lienen en Trijntje Bas. 12 Anna Agatha, d. van Cornelis Spruit en Cornelia Maria Bus. Overleden. 3 Jan. Catharina Jonker, echtgen. van Arie den Nijs, 47 j. 20 Levenloos aangegeven kind van Gerrit Duin- meijer en Cornelia de Beurs. 26 s Alida Admiraal, wed. van Willem Pole, 75 j. 27 Aaltje van Rinsum, echtgen. van Pieter Ivangh, 35 jaar- Zitting van 27 Febr. 1900. J. R., Alkmaar, wederspannigheid, f 6 boete, subs. 6 dagen hecht. J. J. v. W., Egmond aan Zee, vernieling, vrijgesproken. J. B. en G. Z., als boven, vernieling, ieder 1 week gev. J. K., Hoogwoud, beleediging en mishandeling, 5 dagen gev. P. v. N., Schagen, diefstal, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. C. S., Schagerbrug, doorrijden van een jaagpad, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. A. M. K., hvr. van L., Helder, verduistering van mi litair waschgoed, 14 dagen gev. A. v. R., Hoorn, vernieling, 8 dagen gev. H. R. en G. R., Helder, huisvredebreuk, ieder 6 weken gev. P. G. C. R., Hoorn, gedetineerd, mishandeling, 4 weken gev. Alkm&ak, 26 Febr. Aangevoerd 0 lammeren a 11 koeien en ossen f 145 a 195 99 vette kalveren f 40 a 115.per pond 70 a 90 ct., 151 nuchtere kalveren f 6 a 16, 1 magere schapen f 10,avette id. fa 374 vette varkens per P. f 0.36 a 0.40, 56 magere id. f 11.— a 14.—, 0 bokken en geiten. Amsterdam 26 Feb. Friesche Dokkumer Jammen f 1.50 a 1.70, Borgers f 1.20 a 1.30, Franeker Jammen f 1.50 a 1.70, Zaaiers f 1,25 a 1.50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2. a f 2,40, Poters f 1.a f 1.20, Flak- keesche f 1.50 a 1.80, Blauwe f 1.40 a i 1.75Gel- dersche blauwen f 1.40 a 1.50, Pruisische Hamburger, f 2.60 a 3.IJpolder Jammen f 0.a 0. Petroleum. Onveranderd. Amsterdam 26 Febr. Aangevoerd 345 vette runde ren le qual. f 0.60 a 0.64, 2e qual. f0.56a0.3e qnal. 50 c. per K.G., 175 melk- en kalfkoeien f 120 a 220, 0 gras, kalveren, 128 nuchtere kalveren f 7 a 11, 3 schapen, f a 0 lammeren, 599 vette varkens f 0.35 a 0.39 ct., Overzeescbe f 0,40 per K.G. Leiden 24 Febr. Boter. Prijs le qual. f 56.a 60.2e qual. f 48.— a 54.—. Aanvoer groot, handel ving. Leeuwarden 23 Feb. Boter le soort f 47.50. Aan gevoerd 25 vierde, 11 achtste en 7 zestiende vaten. Kaas. Belegen f Aangevoerd 6399 Kg. Leiden, 23 Feb. Kaas. Aangevoerd 16 stapels. Goudsche f20. af 31.— PURMEREND 27 Feb. Aangevoerd 374 vette run deren f 0.50 a 0,64 p. p., 7 stieren, vette en gelde lager prijs, beiden stug, melkkoeien prijshoudend, matig, 105 vette kalveren f 0.75 a 0.95 p., 838 nacht, idem, f 5 a 19, beiden matig, 15 paarden, 986 schapen en lammeren, prijshoudend matig, 264 vette varkens 34 a 42 ct. p. p., matig, 58 magere id. f 12 a 18, 285 biggen f 6 a 9, beiden matig. Kleine kaas f 30,50, middelbare f commissie Aangevoerd 52 stapels, weg.kg., 820-" kg. boter f 1.20 a 1,30, Kipeieren f 3,25 a 4,—, eend dito f 3,50 a 0.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3