e d e r 1 a n d. De oorlog in Zuid-Afrika. Telegrafische Berichten. StadsbericMen. Markt- en Beursberichten. 40,000 man en zeer veel artillerie, een week heeft moeten kampen om 4000 Boeren met enkele lichte kanonnen tot overgave te dwingen, heeft den Engelschen opnieuw getoond met welk een taaien en volhardenden vijand men den oorlog heeft aangebonden. Men ziet na in, dat zelfs al mocht de Vrijstaat thans het hoofd buigen, wat niemand trouwens verwacht, ook de Trans- valers alleen in een verdedigingsoorlog een vijand zijn, die, zoo ooit, niet dan na een zeer langdurigen, moeilijken en kostbaren krijg is te verslaan. Hoe verder Roberts het binnenland intrekt, hoe grooter de gevaren en be zwaren worden. De officieele opgaven der totale verliezen van het Britsche leger zijn aan gesneuveldengekwetsten en krijgsgevangenen op 24 Februari 10,742zijnde 788 officieren en 9954 minderen. Daarvan waren gesneuveld 161 en 1490 gekwetst 494 en 5792vermist of krijgs gevangen 133 en 2669. Daaronder zijn dus niet begrepen de aan ziekte overledenen manschappen, die Lord Roberts en generaal Bulier verleden Zaterdag nog niet konden opgeven. In het Lagerhuis wees de conservatieve afgevaar digde Bowles op de gevaren, die een mogelijk samengaan van Nederland en Duitschland voor Engelands oppermacht ter zee, zou hebben. »Het tegenwoordige aanzicht van Europa schijnt er op te wijzen, dat er eerlang een verschuiving kan komen in het maritieme evenwicht. Duitschland heeft prachtige schepen en kanonnen, rraar het heeft geen marine. De Duitsche schepen zijn bemand met en worden bestuurd door binnenlanders met binnenlandsche tradities. Maar de mogelijkheid bestaat, dat Holland onder zekere om standigheden zich mot Duitschland verstaat. Dit is een nieuwe en geheel onvoorziene factor in het maritieme probleem. De Duitsche schepen, bemand met en bestuurd door Hollanders, zouden, schip tegenover schip, even goed zijn als de onze." Z1I1D-4FM1HA. Onmogelijk is het nu reeds te zeggen, welke gevolgen Cronjé's overgave, op het verder verloop van den oorlog zal hebben. Ligt thans de weg naar Bloemfontein open, en zoo ja, zullen de Vrijstaters den strijd opgeven als hun hoofdstad bedreigd wordt? Zal Ladysmith zich staande kunnen houden en Buller er in slagen, zijn opmarsch tot ontzet van White te voldoen En al mocht dit alles zóó blijken te zijn, zullen de Transvalere dan toegeven, of op eigen bodem den afmattenden langdurigen guerilla oorlog voeren, waartoe hun land zich zoo bijzonder eigent Op al deze vragen zullen de telegrammen der eerste helft van Maart het antwoord geven. Volgens do laatste telegrammen van Roberts bedraagt het aantal krijgsgevangenen ongeveer 4000, waaronder ongeveer 1150 Vrijstaters; de overigen zijn Transvalers. Van de officieren zijn er 29 Transvalers en 18 Vrijsta ters. Het aantal kanonnen bedraagt: drie 7.5 c.M. Krnpp- kanonnen, negen ééaponders en een maxim van Trans vaal, en een Krnpp-kanon en een maxim van den Vrijstaat. Het departement van oorlog heeft een lijst uitgegeven van gewonden bij Paardeberghet aantal bedraagt 740. De vervolglijst der gewonde officieren bevat zes namen. Uit het bericht blijkt, dat Cronjé er in geslaagd is zijn zware artillerie te redden, vermoedelijk naar Bloem fontein. Intusschen wordt in Natal sedert eenige dagen verwoed gestreden, en rukt Buller, steeds vechtende, gestadig tot ontzet van Ladysmith voort. Hij telegrafeert van den 28 Barton's brigade bestormde en veroverde gisterenavond den top van den Pietersheuvel, aldus tot op zekere hoogte 's vijands linkervleugel omtrekkende. De vierde en de elfde brigade, onder opperbevel van generaal War ren, bestormden de hoofdstelling van den vijand, die tegen zonsondergang op schitterende wjjze genomen werd. Er werden zestig man gevangen genomen en de vijand werd in alle richtingen verstrooid. Naar het schijnt, is nog een aanzienlijke vijandelijke macht op den Bulwane- heuvel gebleven. Lord Buller hoopte, dat de verliezen der Engelschen niet groot zouden zijn. Commandant Cronjé. Pieter Andries Cronjé, die thans zoo ongelukkig voor de geweldige overmacht heeft moeten bukken was na generaal Joubert wel de voornaamste vechtgeneraal" der Transvalers. Hij was een jager en een buitenman in zijn hart. Nooit heeft hij in een stad kunnen wonen en vandaar dan ook dat hij nooit candidaat is geweest voor het presidentschap hoewel menigeen hem daarvoor uit stekend geschikt achtte. Maar Piet Cronjé voelde zich thuis in de wildernis of op zijn hoeve. Vroeger joeg hij op leeuwen en later op Engelschen. In December 1880 was bij het, die met een kleinen troepBezuidenhout uit de handen der Engelsche beambten bevrijdde die den man reeds hadden gegrepen daar hij zijn belasting niet wilde voldoen. Daarna in den oorlog voerde hij het bevel over de belegeraars van Potchefstroom en, gelukkiger dan nu voor Kimberley wist hij het Engelsche fort tot over gave te dwingen. Wat hij in de Kaffer-oorlogen heeft gedaan is minder schitterend wellichtmaar niet minder verdienstelijk. Doch vooral heeft hij daarna naam gemaakt als de bedwinger van Jameson. Hoe deze door de schrandere beschikkingen van Cronjé in de val liep, ligt nog versch in 't geheugen. En toch toen daags na die zegepraal Cronjé door de straten van Pretoria reedging er geen enkele juichkreet op. De Boeren snoeven nu eenmaal niet op hun overwinningen en kunnen daardoor wellicht ook hun nederlagen gemakkelijk dragen. Cronjé was lid van den UitvoerJhdec Raad. Hij woonde bg Potchefstroom op zgn boerderijdie 6000 morgen besloeg en waar zijn eenvoudige, slechts één verdieping hooge woning staat. «Al zijn meubels"zoo lezen wg in het verhaal van den heer Penning«zouden bij ver- kooping nog geen duizend gulden opbrengen." (Handelsblad.) H. A. Meijroos. f De te Arnhem den 27 in den leeftijd van 70 jaren overleden heer Hendrik Arnoldus Meijroos, was componist en oud-muziek-directeur. De heer Meijroos was den 7 Februari 1830 te Enk huizen geborenwaar zijn vader organist washij trad, na zijne studiën te Leipzig voltooid te hebben als vio list opwerd vervolgens organist te Hoorn en in 1862 muziek-directeur te Arnhem. In laatstgenoemde betrek king vooral heeft hij zich een grooten naam verworven als dirigent van verschillende muziekuitvoeringen. Tot zijne verdienstelijke composities behoort o. a. de cantate »Alkmaar's Ontzet." (Haarl. Ct.) Leerplicht. Door de heeren Van Kol, Schaper en Troelstra zijn een drietal amendementen ingediend strekkende om aan art. 47 der schoolwet toe te voegen lo dat in die gevallen waarin gebrek aan voeding of kleeding oorzaak is van ongeregeld schoolbezoek of het kind verhindert in voldoende mate het onderwijs te vol gen hierin door het gemeentebestuur wordt voorzien, volgens regelen vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur 2o. om aan art 44 der schoolwet onder de kosten van het L. O. die ten laste der gemeenten komen te brengon »die ter bevordering van het schoolgaan der kinderen vau bedeelden, onvermogenden en minvermogenden"; 3o. om aan art. 45 der schoolwet de bepaling toe te voegen dat het Rijk 51) ten honderd zal dragen van de kosten gemaakt ingevolge de bepaling hierboven omschreven sub 1°. Stompetoren. Bij de op den 28 gehouden her stemming voor een hoofdingeland voorden polderSchermeer zijn uitgebracht 248 stemmen waarvan 138 op den heer P. Conwenhoven en 110 op den heer W. Schermerhorn. Sclioorl. Reeds den 27 Febr. keerde de ooievaar hier weder in het nest op de kapschuur van den heer Jb. Polle. Volksweerbaarheid. Texel. Reeds hebben meer dan 50 personen zich voorloopig verbonden lid van de vereeniging «Volksweer- baarheid" te worden hetzjj dan met of zonder lid te worden van de »Schietvereeniging" welke eene onder- afdeeling van «Volksweerbaarheid" zal vormen. De heer H. W. de Joucheere, burgemeester van Texel, heeft inlichtingen gevraagd aan den oud-minister van oorlogden heer Seyffirdtsecretaris van het hoofd bestuur van «Volksweerbaarheid" waaruit bleek dat de schietvereeniging den steun van de regeeringvan het hoofdbestuur en van het plaatselgk bestuur van «Volks weerbaarheid" zal genieten. Binnenkort zal te Den Burg eene vergadering gehouden worden, die een voorloopig comité zal benoemen, waarvan de loden bereid zijn in een definitief bestuur zitting te nemen. Dit comité zal een reglement ontwerpen voor eene plaatselijke afdeeling van «Volksweerbaarheid" en zich tot H. M. de Koningin wenden met verzoek eene «Schietvereeniging" te mogen oprichten. Op dit eiland heerscht thans in hevige mate de influenza zoodat de drie doctoren handen vol werk hebben. Werden onlangs hoofdzakelijk meer bejaarden aangetast, thans maakt die ziekte ook onder jeugdige personen tal van slachtoffers, ja er zijn gezinnen, waarvan bijna al de leden ziek zijn. Sommige scholen zijn deels ontvolkt. Over het geheel is het verloop gunstig. JVederlandsch Zuid-Afrlkaanscli Fonds tot daadwerkelijke» steun. De eerste groep mannen onder geleide van een vertegenwoordiger van 't Fonds is in het begin dezer week in Zuid-Afrika aangekomen en heeft onmiddellijk haar bestemming gevolgd. De afgevaardigde van 't Fonds, voorzien van officieele introductiebrieven, stelt zich zoowel met regeerings- als invloedrijke particuliere personen in verbinding, ontvangt geregeld de door bemiddeling san 't Fonds uitgezonden personen, zorgt voor hun plaatsing en houdt het Bestuur hier te lande verder op de hoogte van hetgeen het noodig heeft te weten. Laatste Berichten. De overgaaf van Cronjé. LONDEN, 28 Februari. Lord Roberts seinde heden uit Paardeberg Oeneraal Cronjé en zijn familie zijn heden onder ge leide van generaal Pretyman en een militair escorte ver trokken, later gevolgd door de overige gevangenen met hun escorte. De vrouwen en kindaren zijn naar hunne haardsteden gezonden. Ik verneem, dat de Boeren zeer ontevreden waren over de weigering van generaal Cronjé om het aanbod van mij betreffende een vrijgeleide voor de vrouwen, kin deren en gewonden aan te nemen. Van deze laatsteu blijven 170 in het hospitaal, velen zijn in een verschrik- kelijken toestand. Ik heb gisteren het laager der Boeren bezocht en werd getroffen door de knapheid en de geestkracht, waardoor de stelling haast onneembaar was gemaakt tegen een stormaanval. PARIJS, 28 Febr. De »Temps"-correspondent te Londen becijfert uit de opgaven van het departement van oorlog, dat de verliezen van lord Roberts van 14 tot 19 Fe bruari bedroegen 1264 man, aldus verdeeld 16 officieren geeneuveld, 58 gewond, 5 vermist; 179 man gesneuveld, 955 gewond en 51 vermist. De Londensche correspondent van de «Manch. Guar dian" verneemt, dat in militaire kringen niet veel gewicht wordt gehecht aan de overwinning van lord Roberts, want de Boeren hebben nog 5).000 man. Het gros van Cronjé's ruiterij is ontsnapt, evenals het gros van zijn troepen. WASHINGTON, 28 Febr. Dertig leden van het Congres hebben het volgende telegram aan generaal Cronjé onder teekend: «De leden van het Huis van Afgevaardigden der Ver- eenigde Staten wenschen u en uwe soldaten geluk met het prachtig vertoon van heldhaftigheid en moed in uw dapperen strijd voor de rechten van den mensch." In de Kaapkolonie. LONDEN, 28 Februari. Officieel. Rensburg is gisteren opnieuw bezet door generaal Clements. Tweede Kamer. 's Gravenhage, 1 Maart 1909. Leerplicht. De heer van Gilse betoogde de dringende noodzakelijk heid van leerplicht, met een beroep op een voorstander als den antirevolutionairen onderwijs-inspecteur Fabins hg weerlegt de bezwaren ontleend aan inbreuk op de vrijheid en de ouderlijke rechten en constateert de een heid der liberale partij op het punt van leerplicht sinds 1889. De beer Brummelkamp ducht belemmering der vrije school en een indirecten inentingsdwang. De heer Bastert bestreed het ontwerp ook vooral om de meerdere kosten van schooltoezicht. Ladysmith ontzet. LONDEN. Generaal Buller seint uit het hoofdkwartier van generaal Lyttleton van heden morgen 9 u. 5 min. Generaal Dundonald is met de Natalsche karabiniers en een regiment samengesteld uit verschillende wapenen gisteravond Ladysmith binnen getrokken. Men meldt dat de streek tusschen mij en Ladysmith door de Boeren is verlaten ik ruk op naar Nelthorp. RENSBURG (in het noorden der Kaapkolonie). Gene- neraal Clements rukte hedenmorgen Colesberg binneu. Hg werd met groote geestdrift ontvangen. De boeren trekken overal terug. Een aantal der voornaamste bur gers in het noorden der Kaapkolonie werd gearresteerd. Vrijwillige wapenoefeningen. De sergeanten Jansen en de Beurs, die dezen winter belast waren met de instructie bij de vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel, zijn den 28 naar hun garni zoen teruggekeerd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in de kerk der remonstrantsche gemeente, alhier, de dienst zal worden vervuld, op zondag, aen 4 door ds. F. C. A. Pantekoek, herv. pred. te Tiel. De barometerstand was des morgens 8 uur als volgtden 25 764,7den 26: 756.3; den 27764.7 den 28 766.1 den 1768.3. In «1e komedie. De scherts, de vroolijkheid, het komische was aan 't woord in den avond van woensdag, 28 Februari, in het lokaal Harmonie. De fHederl. Tooneelvereeni- ging beeft het pnbliek geamuseerd met een blijspel uit het Duitsch en een blijspelletje of kluchtje uit het Fransch. Paul Lindau's «De Baas in huis", in drio bedrgven, was een duitsche bewerking van een Franschen toestand, maar met al de beperkingen die de duitsche gemoedelijkheid eischt. Als in het Fransch een «menage a. trois" wordt ge schilderd, is de echtgenoot de bedrogene en loopt de be drieger weg met de schuldige vrouw of wordt daarin verhinderd door een kogel uit de revolver van den echt genoot. In de Duitsche «menage a trois" is de lastige derde een waar vriend van den echtgenoot evengoed als van de vrouw des huizes, maar hij is hier bovendien de waardige tegenstander, met wien de vrouw haar lust tot kibbelen en kijven kon bot vieren. Haar man is daar veel te goed voor I De baas van het huishonden is de goede vriend, die met eene buitengewone stoutheid alles en allen naar zijn pijpen laat dansen, maar van een ongeoorloofde betrekking is in de verste verte geen sprake. Als hij zgn gehuwde vriendin schertsend en kibbelend voorstelt met hem te vluchten, staat deze totaal versteld. Eeu logeerend nichtje weet den min of meer door te groote openhartigheid ruwen vrijgezel door een flink, kalm en waardig optreden in een°welvoegelijken huisgenoot en eindelijk in een bewonde raar van haar te herscheppen. Ze heeft een goeden steun in eene zeer verstandige en leuke tante. Er kwamen aardige tooneeltjes in voor. Vooral het thee- uurtje van het nichtje met den ruwen, maar goeden «troisième" was uitstekend. Heel fijn werd in overeenstem ming met de karakters dezer twee langzamerhand hunne onderlinge verhouding ontwikkeld. Als hier in t bijzonder gezegd wordt, dat ook het spel in dit tooneel geroemd dient te worden, dan beteekent dit volstrekt niet uat er overigens minder goed gespeeld werd. Al de mede werkenden toonden zich het geheele spel door artisten in den vollen zin van het woord. Van het nastukje, waarin vooral door den heer Ternooy Apel goed gespeeld werd, is het gegeven echt Fransch. Een beetje luchtig, licht en lichtzinnig, geeft het toch de overwinning aan de kleine vriendelijke listen van de jonge echtgenoote, die haar man van eene escapade, die hem zeer diep zou doen zinken, weerhoudt. Amsterdam 28 Feb. Friesche Dokkumer Jammen f 1.50 a 1.70, Borgers f 1.20 a 1.30, Franeker Jammen f 1.50 a 1.70, Zaaiers f 1,25 a 1.50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2. - a 1 2,40, Poters f 1.— a f 1.20, Flak- keesche f 1.50 a 1.80, Blauwe 1 1.40 a f 1.75, Gel- dersche blauwen f 1.40 a 1.50, Pruisische Hamburger, f 2.60 a 3.IJpolder Jammen f 0.a 0. Petroleum. Onveranderd. Amsterdam, 28 Febr. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt157 vette kalveren le qual. f 0.95 2e qual. f 0.85 3e qual. f 0.75 per K.G., 97 nuchtere kalveren f 8 a 11,1 schapen, 414 vette varkens f 0.35 a 0.38 per P. Haarlem 28 Febr. Ter veemarkt aangevoerd 1 vette koeien verk. 0, f 220 a 116 nuchtere kal veren, verk. f 7 a 12, 12 v. schapen, verk. 0, f 15 a It, 0 paarden f a Haarlem 28 Febr. Kaas. Aangevoerd 8 stapels zamen 598 stuks, weg. 1176 Kg. Hoogste prijs f 20.— a f 28.28. Sneek 27 Febr. Boter le soort f 47,— a Veree niging le soort f 47.a 2e soort f 45.a 3e soort f 44.a 4e soort t a Fa- brieksboter f a AangevoerdKG.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3