Nederland. die on zijn aangelegd en behard, voorzien van een voor de bestaande rij huizen aangelegd bestraat voetpad en van eene rioleering met rioolkolken en hoofdrioo', onder be paling dat bij bebouwing aan de nu nog onbebouwde zijde der Stuartstraat ook daar ten koste der verzoekster evenzeer een bestraat voetpad met goot en rioolkolken gemaakt zal worden en dat het haagje aan de overzijde der huizenrij en de zich daarin bevindende ijzerdraadspan ning bij de 2e Kabelstraat gevestigd moeten blijven. Eene overnemiug van de beide straten, in den toestand zooals de Woningmaatschappij die wil overdragen, kan niet geacht worden in het algemeen belang wenschelijk te zgn. Immers zullen die straten, indien ze niet aan de gemeente overgaan, toch ingevolge art. 3 der Verordening moeten worden bestraat met getrokken klinkers: voorzien van voldoende rioleering tot afvoer van vuilen hemelwater gebracht op het peil van de aangrenzende straten, wegen of voetpaden en voortdurend voldoende worden onderhouden." Zij^zullen toch ,,tusschen zonsonder- en zonsopgang, en wel gedurende de uren waarop de gemeentelantaarns branden voldoende door middel van gas worden verlicht ter plaatsen door burgemeester en wethouders aangewezenDe eigenares is toch gehouden „op de door burgemeester en wethouders aangewezen plaatsen brandkranen aan te leggen of te doen aanleggenDe overdracht kan dan ook niet anders dan voordeel voor de eigenares afwerpen omdat daarbij het onderhoud der bestrating en der rioleering alsmede de kosten der straatverlichting ten laste der gemeente komen, terwijl, indien de straten niet worden overgedra gen, dezelfde kosten door de Woningmaatschappij moeten worden gemaaktterwijl zij bovendien met dat onder houd belast blijft en eveneens de kosten der straatver lichting zal moeten dragen. Tegenover de lasten welke de gemeenschap eventueel op zich neemt behoort dan ook te staan, dat de straten in voldoenden toestand worden overgedragen, een eisch die de gemeente in talrijke ge vallen aan andere bouwondernemers heeft gesteld, en die ook thans, wil men rechtvaardig handelen, behoort ge steld te worden. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor te besluiten aan de Naamlooze Vennootschap »de Woningmaatschap pij Alkmaar'' te berichten, dat de overneming van de Stuartstraat en van de 2de Kabelstraat in het algemeen belang niet wenschelijk wordt geachttenzij zij zich bereid verklaart die straten in een toestand te brengen als door de bestaande verordening wordt geboden met verzoek om binnen vier weken na den datum van dit besluit aan den Baad kennis te geven of zij daartoe al of niet bereid is. De heer Glinderman wijst er op, dat hier alleen sprake is van de Stuart- en 2e Kabelstraat. In de vorige vergadering bracht de heer v. d. Bosch ook de Tuinstraat ter sprake en de Voorzitter deed toen de toezegging in deze vergadering ook ten aanzien van die straat een voorstel van B. en W. aan te bieden. De Voorzitter antwoordtdat die zaak verband houdt met dit voorstel. De Tuinstraat behoort aan ver schillende eigenarenmet wie B. en W. thans nog moeilijkheden ondervinden. Hij hoopt, dat die ophouden, zoodra de heer Stoel zijne straten in don vereischten toestand heeft gebracht. Weigert hij daaraan te voldoen, dan zal hij strafrechterlijk vervolgd worden door tegen hem proces-verbaal te doen opmaken. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers. 5. De heer E. J. Bruggeman, onderwijzer le klasse aan de Burgerschoolheeft verzocht om de verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen, in dier voege te willen wijzigen, dat f 50 verhooging van jaarwedde wordt toegekend voor het geven van onderwijs in de wiskunde. B. en W. verklarendat zij bij de hier bedoelde quaestie hebben slilgestaan toen zij ten vorigen jare een voorstel aanboden tot herziening van alle verordeningen die op het openbaar lager onderwijs betrekking hebben. Zij overwogen bij die gelegenheiddat slechts aan de Burgerschool en wel alleen in de hoogste klasse een enkel uur onderwijs in de wiskunde gegeven wordt; dat, indien er aan die school toevallig geen onderwijzers met akte voor de wiskunde werden aangetroffen aan wie dit onderwijs kon worden opgedragen het hoofd der school zich daarmede gevoegelijk zou kunnen belasten wiens jaarwedde immers f 350 hooger is dan die van de hoofden der scholen 1—4; dat er dus steeds voor zou moeten gezorgd worden dat het hoofd der Burgerschool in het bezit moest zijn van de akte wiskunde en dat bij het benoemen van een onderwijzer le klasse aan die school het bezit van die akte tot aanbeveling zou moeten strekken, doch niet verplicht zou moeten worden gesteld. Om deze redenen werd geene verhooging van jaarwedde wegens het geven van onderwijs in de wiskunde voorge steld. Toch levert de nieuwe regeling ook voor den heer Bruggeman voordeelen op. Aangesteld op f 1000 zon hij waren de jaarwedden van do onderwij zers niet herzien nimmer op verhooging hebben kunnen aanspraak maken. De nieuwe verordening echter geeft hem het uitzicht op eene verhooging zijner jaarwedde met 50 na 10-jarigen dienst, d. i. met ingang van 1 Januari 1904, terwjjl hij bovendien kan aanspraak maken op eene belooningberekend naar f 200 in het jaar indien hy eventueelbuiten het geval van onge steldheid van het hoofd der school, met de waarneming van diens betrekking gedurende meer dan eene week onafgebroken is belast geweest. Met de nieuwe veror dening is den heer Bruggeman geen onrecht aangedaan, maar is de rechtvaardigheid zooveel slechts mogelijk is in het algemeen betracht. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor te besluiten aan den beer F. J. Bruggeman te berich'en dat er voorshands geen aanleiding bestaat om over te gaan tot eene herziening van de verordening tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers aan de openbare lagere scholen. De heer Blum is er ook niet voor om zoo kort na de vaststelling der verordening tot regeling der jaarwed den van de onderwijzers, deze thans alweer te gaan her zien. De heer Bruggeman is indertijd echter benoemd met verplichte akte wiskunde. VolgenB de bestaande regeling zal hij daarvoor nu geene verhooging genieten, terwijl er bij zijne aanstelling wel eene meerdere jaar wedde voor toegekend is. In verband daarmede zou hij adressant eene personeels toelage willen geven van f 50. De Voorziter zou zich eerst wel eens willen over tuigen, of de wet wel eene personeole toelage toelaat. De kwestie is, dat de heer Bruggeman bij de onlangs vastgestolde regeling niet in gelijke mate is bevoordeeld als anderen. De heer B 1 n m wijst er op, dat vóór de nieuwe re geling adressant f 250 jaarwedde meer genoot dan zijne collega's, t.erwjjl hij nu slechts f 50 meer zal genieten, niettegenstaande hij de akten fransen en wiskunde moet bezitten. De meerdere f 50 krijgt bij voor de akte fransch, zoodat de akte wiskunde hoezeer aanvankelijk wel, hem thans geen voordeel oplevert. De Voorzitter zegt, dat art. 26 Wet L. O. geene personeile toelage toelaat. Zal de heer Bruggeman dus f 50 meer genieten, dan moet de regeling herzien worden. Do heer Kraakman deelt mede, dat bij de her vorming van de burgerschool, voor jaren ingevoerd, men algemeen overtuigd was, dat de betrekking van eersten onderwijzer der burgerschool hooger gesalarieerd moest worden dan die van de overige scholen. Werd aanvanke lijk die jaarwedde op f 1200 bepaald, later is zij terug gebracht tot f 1000. De billijkheid eischt, naar spr. mee ning, ook thans eene hoogere jaarwedde, omdat adressant moet geacht worden een der beste onderwijzers te zijn. Voor dit. oogenblik zal bij met B. en W. meegaan om geen personeele toelage te geven. De heer Glinderman betwjjfeltof zulk eene toe lage onwettig zal zijn. Hoe dan met een waarnemend hoofd De Voorzitter antwoordtdat dit laatste door de verordening wordt geregeld. De heer van den Bosch vindt eene wijziging der verordening gevaarlijk. Dan tocb wordt cle f 50 ver hooging niet aan den heer Bruggeman alleen maar ook aan zijne opvolgers toegekend en dat zal niet de bedoe ling zijn. Hij meent dat het raadzaam is deze zaak aan te houden tot eene volgende vergadering in welk geval hij gaarne een nader voorstel van B. en W. tege moet zietovertuigd als hjj is dat de Baad in beginsel voor verhooging van adressants jaarwedde is. Aldus wordt besloten. (Vervolg le blad.) Schadelijk vleesch. De Fransche justitie hoeft, op aangifte van een veeartsontdektdat in de nabijheid van Parijs een uitgebreide handel werd gedreven met afgekeurde tuber- culeuse runderen die verkocht werden in plaatBen waar geen of althans geen voldoende keuring bestaat. Het gerechtelijk onderzoek heeft een aanvang genomen. Eene kolossale instorting hoeft in de marmergroef van Gougnies by Charleroi plaats gehad. Een rotsmassa, van ten minste 24000 kubieke metersdoor den dooi losgeraakt, is gedurende den nacht in de diepte gestort. Het zal voor bet minst anderhalf jaar duren eer men aan het uithalen van marmer zal kunnen voortwerken. De »Arnh. Ct." geeft een verhaal van een zeldzame begrafenisplechtigheid. Den 25 Januari overleed te Arnhem de heer Law broeder van de »Zending van de Heiligen der laatste dagen". Doordien het de wensch van den overledene was, dat zijn stoffelijk overschot zou rusten in Utah (Noord- Amerika)werden direct door tusschenkomst van de Arnh. Begrafenisonderneming »J. H. Kramer" aan de wettelijke voorschriften desbetreffende voldaan een dicht- gesoldeerde metalen kist in een zwaren eikenkist en om het geheel een buitenkist. Nadat alles was voorbereid werd Vrijdagavond met vele leden van de sekte een plechtige lijkdienst gehouden door broeder Abel die met de weduwe de reis naar Amerika zal medemaken om den overledene daar ter laatste rustplaats te geleiden. Hierop vertrok de stoet naar het Btation waar plechtig afscheid werd genomen. De reis ging eerst naar Botterdamom vandaar per boot te worden voortgezet naar de Vereenigde Staten. Door den consul der Vereenigde Staten was vooraf de eikenkist van de consulaire zegels voorzien. Hoterwet. Het dagelijksch bestuur van hat landbouw-comité heeft een adres aan de Tweede Kamer verzonden, om dat college dringend te verzoeken met den meesten spoed, althans vóór de behandeling van bet wetsontwerp omtrent den leerplicht, het aanhangige ontwerp-boterwet te doen behandelen, daar, als eenmaal het eerstgenoemde wets ontwerp aan de orde is gesteld, zeer zeker de »Boterwet", welker behandeling van veel meer nrgenteu aard is, geheel op den achtergrond zal geraken. Het bestuur vraagt dit in het belang van den landbouw en in hot belang van den eerlijken boterhandel. (Handelsblad). Ken zonderlinge vervolging. Twee dienstboden te Krommenie die, zonder verlof van den burgemeester eene inschrijving openden voor weduwen van Transvalere zijn door den kanton rechter te Zaandam veroordeeld tot 50 cents boete of een dag hechtenis. Vadermoord. Te Wijk bij Heusden heeft een vreeselijke gebeur tenis plaats gehad. De landbouwer Abraham van Loon, een man van twee en zeventig jaar, was met zijn zoon Dirk, iemand van ruim derfigjarigen leeftijd, in zijne schuur werkzaam. Er ontstond eene woordenwisseling, waarop de zoon zijn mes trok en zijn vader een steek in den hals toebracht, die zoo ernstig aankwam, dat hij dood ter neder stortte. De schuldige is iemand van een zeer beperkt verstand, zoodat hij vermoedelijk niet geheel toerekenbaar kan gesteld worden voor de vreeselijke daad vau vadermoord. De oude man zou eerstdaags zijne gouden bruiloft hebben gevierd. Bloembollen. In Haarlem's omstreken ziet men de bloembollen kweekers druk bezig met ondtekken van de velden. Voor zoover men kaïn nagaan, heeft de laatste strenge winter geen kwaad gedaan. Van de bedekking wordt echter slechts de helft afgenomen, want men is zeer be vreesd voor de telken jare zich herhalende nachtvorsten. Hollands Noorderkwartier. De voorjaarsvergadering van bovengenoemde Ver- eeniging zal worden gehouden op Woensdag, 14 Maart 1900, des voormiddags half elf urebij den heer C. Kieft te Winkel. De punten van beschrijving zijn o. a.: rekening; ver slagen a. van de vergadering der Vereeniging »het Nederlandsch Paarden-Stamboek", uit te brengen door den heer W. Teengs; b. van de werkzaamheden van den zuivelconsulent over 1899; c. van de werkzaamheden der pachtcommissiën over 1899d. van de vergadering der Vereeniging voor vakonderwijs in de zuiveibereiding te Bolsward uit te brengen door den heer W. Keestra e. van de proeven tot onderzoek welke graad van rijpheid de gewenschte is bij den oogst van onze landbouwge wassen, uit te brengen door den heer K. Breebaart Jz.; van het onderzoek naar de uitkomsten van de fabriek matige kaasbereiding, de inrichting der gebouwen en de organisatie der betreffende Vereenigingen in deze provincie, uit te brengen door den heer W. Keestra g. vau de uitkomsten der proefvelden met het oog op de keuze van zaai- en pootgoed bij aardappelen en erwten, uit te brengen door den heer C. Nobel; h. omtrent het bevor deren van het aanleggen van melklijsten, uit te brengen door den heer dr. K. H. M. van der Zande rapport der commissie tot wetsherziening benoeming van a. een lid van het bestuur in de plaats van den heer W. Vis ser die als zoodanig bedankt heeft, (aftred.ng 1902) b. drie leden van het bestuur, wegens periodieke aftre ding van de heeren J. Koopman, A. J. Peeek en K. Jon ker c. een voorzitter d. een afgevaardigde naar de ver gadering van de Vereeniging »het Nederlandsch Paarden- Stamboek" e. een afgevaardigde naar het Landhuishoud- kuudig Congresbepaling van de plaats waar de alge meens vergadering in November 1900 zal worden gehou den (Voordracht van het bestuurAlkmaar)voorstel van het Bestuura. om adhaesie te betuigen aan het adres van het Genootschap van Landbouw in Groningen aan Hare Majesteit de Koningin, in zake landbouw-ver- tegenwoordiging, in te leiden door denheerC. WijdenesGbz.; b. tot het bevorderen van goed ingerichte fokveieeni- gingen in te leiden door den heer D. Brander Tz.; c. om een onderzoek in te stellen naar den invloed van het voortdurend gebruik van éénjarige stieren op de ontwikkeling van het vee in te leiden door den voor zitter d. tot het nemen van vergelijkende proeven bij mest vee met zoogenaamde omgeslagen tegen veisch uit lijnzaad geslagen lijnkoeken in te leiden door den heer A. J. Peecke. tot hot bevorderen van cursussen in paardenkennis, in te leiden door den heer P. Olg; f. om proeven te nemen tot verdrijving van unjer, in te leiden door den heer Jb. Zuurbier g. tot het voortzetten der proevon om te onderzoeken welke graad van rijpheid de gewenschte is bij den oogst van onze landbouwgewassen, in te leiden door den heer K. Breebaart Jz. Het bestuur stelt vervolgens voor de volgende prijs vragen uit te schrijven De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartiervan meening dat de fabriekmatige kaasbereiding in Noord- Holland, zoowel wat de regeling van het bedrijaf Is wat in richting der gebouwen betreft, niet voldoet aan deeischen, die tegenwoordig gesteld mogen worden verlangt 1". eene uitvoerige schets van de wijze, waarop eene vereenigingdie zich ten doel stelt de bereiding van Edammer kaasbehoort te worden opgericht en geor ganiseerd en waarop het bedrijf behoort te werken en te worden beheerd. In het antwoord zullen onder meer de volgende pun ten moeten worden behandeld statuten, reglementen (o.a. ook voor de behandeling der melk), contracten met en instructiën voor het personeel melkcontröle wijze van uitbetaling boekhouding. De melk moet tweemaal per dag worden geleverd en gerekend moet worden op de mogelijkheidom ze eens zoowel als om ze tweemaal per dag te verwerken terwijl de hoeveelheid melk in het drukst van den tijd op minstens 7000 K.G. per dag te stellen is. (Voor de beantwoording dezer prijsvraag wordt eene som van f 250, beschikbaar gesteld); 2°. een uitgewerkt plan met schetsteekeningen voor eene kaasfabriek met volledigen inventaris die minstens 7000 K G. melk per dag kan verwerken a. in de veronderstelling dat tweemaal per dag vollemelksche kaas wordt gemaakt, b, aannemende dat ééns per dog gekaasd wordt uit ge deeltelijk volle- en gedeeltelijk geroomde melkdoch met levering der melk tweemaal per dag. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan in het andere daarnaar warden verwezen. De fabriek mag, met inbegrip van den inventaris, hoogstens f 17000, kosten (zonder den grond), tenzij eenige overschrijding van dat bedrag voldoende wordt gemotiveerd. Voor de beantwoording dezer prijsvraag wordt f 15J,beschik baar gesteld. Antwoorden moeten worden ingezonden bij den secretaris der Vereeniging te Alkmaar, vóór 1 Januari 1901. Zij moeten geschreven zgn in de Nederlandsche taal, met eene andere hand dan die van den inzender, niet onderteekend worden en voorzien zijn van een ken merk, dat zich ook bevindt op een begeleidend verzegeld couvert, bevattend.) dan naam van den inzender. Bekroonde antwoorden blijven het eigendom der Vereeniging. De directie der Stoomtramweg-Maatschappij West- friesland" is zoo- welwillend, des morgens te 8.08 (spoor- tijd) van Wognum een extra tram te laten loopen. Hoodc Kruis. Bij den voorzitter van 't hoofdcomité van het Ned. Boode Kruis is van de regoering van den Oranje-Vrij staat een dankbetuiging ontvangen voor de belangstel ling en materieelen steun, uit Nederland gezonden. Uitgeest. In de woning van den barbier S. heeft zondagden 25, terwijl de bewoners afwezig waren, diefstal met inbraak plaats gehad. Uit een raam aan den achterkant van het huis was eerst eene ruit stuk ge slagen, en daarna de sluiting van het raam weggenomen en net raam opgeschoven. De binnenkast was met geweld opengebroken, en daaruit ruim f 50 meégenomen. Ook een kistje sigaren en nog enkele kleinigheden bleken ge- 'stolen te zjjn. Uit alles blijkt duidelijk, dat de dief goed met de inrichting van het huis moet bekend geweest zijn. De politie doet onderzoek. Alhier is eene schietvereeniging opgericht met aanvan kelijk 93 leden. Voorzitter is de heer J. de Bruijne. Drnkkerjj v Uerms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6