Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 7 MAART. Buitenland. Nederland. IV O. 28. «erste blad. ALK1AARSCHE CO! RAAT. Deze Courant wordt Olnsda g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer t 3. MïïBEIiAMD. Terwijl zoowel in Engeland als in de koloniën allerwege vreugde heerscht over het ontzet van Ladysmitb, en vooral de Jingo-pers het doet voor komen, alsof de militaire wandeling over Bloemfontein naar Pretoria, die reeds vóór 4 maanden beloofd was, thans zal aanvangen, toonen de meer bezadigde bladen zeer goed in te zien, dat met den verdedigingsoorlog der Republikeinen de eigenlijke strijd pas aanvangt. Volgens de ingediende begrooting denkt de Regeering er luchthartiger overwèl wordt 40 millioen pond méér gevraagd dan verleden jaar, maar na aftrek van het reeds bij suppletoire begrooting aangevraagde, zou er voor het verder voeren van den oorlog maar circa 8 millioen be schikbaar zijn. Blijkbaar wil de Regeering liever telkens op nieuw geld vragen, in plaats van de natie te verschrikken met een eisch, waarbij bet op zichzelf niet geringe be drag van 40 millioen pond slechts een bescheiden figuur zon maken De afgevaardigde Lloyd-Georgo vestigde den 2 de aandacht op het uittreksel door Milner gegeven van presi dent Steyn's telegram van 28 September j.l. Hij wees er op dat het telegram in het uittreksel was verminkt dit laatste bevatte niet een samenvatting van de weg gelaten punten, betrefiende de diensten van president Steyn bij de onderhandelingen, die ter kennis gebracht hadden moeten worden van de Regeering. Chamberlain ontkende dat iets van eenig belang zou zijn weggelaten. Het uittreksel gaf alles wat der Regeering kon dienen om tot de goede oplossing te komen. De Regeering had alle inlichtingen, die van invloed hadden kunnen zijn op de beslissing. Terugkomende op de weggelaten zinsneden, die betrek king hadden op Steyn's diensten bij de onderhandelingen zeide de heer Chamberlain nog: »Ons werd gevraagd in zijn oprechte bedoelingen te vertrouwen. De waarde, die aan zijn verzekeringen ge hecht moet worden, kan blijken uit het feit, dat een paar dagen vóór de oorlogsverklaring president Steyn aan de Britsche Regeering de plechtige verzekering gaf, dat onder geen omstandigheden de Vrijstaat aanvallend zou optreden. Niettemin trokken kort daarop de Vrijstaatsche troepen naast de Transvaalsche op voor den inval in het Brit sche gebied." De motie van Lloyd tot verlaging der begrooting voor koloniën werd verworpen met 89 stemmen tegen 36. BIJID-AFRIKA. Nóch de berichten, dat Kruger vredesonderhandelingen zonde trachten aan te knoopen nóch zelfs die dat de Vrijstaatden oorlog moedede zuster-republiek in den steek zoude laten verdienen voorshands geloof. Trouwens de Boeren konden veel minder volhardend en energiek en de inzet van dezen strijd van veel geringer waarde zijnen dan nog be hoefde Cronjé's overgave hoe betreurenswaardig ook geen reden te zijn om de wapens neer te leggen. Volgens de laatste telegrammen zwerven voortdurend Boeren- commando's om het leger van Roberts. Van alle zijden trekken de BoereD naar Vrijstaat opzoowel uit het Zuiden, vanwaar zij door de Engelschen gevolgd worden, als uit het Westen, van Kimberley en uit het Oosten, van Natal. Of de Boeren Bloemfonteinop zichzelf een onbeduidend stadje zullen verdedigen werd in den aanvang betwijfelddoch volgens de joDgste tele grammen krijgt het vermoeden de overhanddat zij Robert's opmarsch zullen trachten te verhinderen, minder om het belang der hoofdstad, dan wel om den vijand niet meester te laten van de spoorwegverbinding met het Zuiden, die hem, nu hij een groot leger in een dor land te voeden heeft, dubbel te stade zou komen. In de lange telegrammenwelke de Londensche bladen van hun correspondenten op het oorlogstooneel hebben ontvangen, staat weinig nieuws omtrent de over gaaf van Cronjé. De »S t a nd a r d" meldt dat de gevangen Boeren vertelden dat vele Boeren een week voor Cronjé onder De Wet uit Magersfontein aftrokken. Er waren in het laager een tweehonderdtal gekwetsten, die voor het meerendeel in ongunstigen toestand ver keerden. In strijd met Reuter melden de correspondenten van »Times" en Standard", dat de Boeren de sluitstukken der kanonnen vernield hebben. Majoor Albrecht zou den correspondent van de «Stan dard" hebben gezegd, dat de taktüek der Engelschen tot de komst van lord Roberts niet alleen dom, maar dwaas was. Te Magersfontein stonden tegenover lord Methuen's leger slechts 4000 Boeren en daarvan nam slechts de helft aan het gevecht deel. De strategie van lord Roberts prees hij echter zeer. Majoor Albrecht verzekerde dat er nog 75000 Boeren in het veld zijn. KBII. IIVDIB. Aan het Departement van Koloniën is den 5 geseind Aardschuiving in het district Djangpangwetan, in de Preanger Regentschappen. Vijftig menschen verongelukt, en dertig vermist. ATJKH Kota-Radja7 Febr. Nachtelijke patrouille van Segli heeft opgelicht vader en zoon van vijandige Toekoe Brahim. Colonnes Meu aboh verrasten enkele vijanden buit 2 achter-, 2 voorlaadgeweren en vele blanke wapens. De marechaussee van Kroengraija overvielen een kleine rooverbende 2 roovers werden gevangen genomen. De snltansbende is nu nagenoeg verstrooid. (Deli Ort.) Ongeluk aan boord. Bij het vertrek van een Fransche mailboot van Dieppe heeft den 1 een hevige ontploffing plaats gehad door het springen van een stoombuis. Men telde zes dooden en vier gewonden allen tot de bemanning behoorende. Automobiel brandweerspuiten. Bij de jongste twee groote branden in Parijs heeft de automobiel brandweerspuit der brandweer zeer goed voldaan. De machine vervoert behalve de spuit zes man en kon met 2600 kilo's belast worden. De snelheid is van 18 tot 22 kilometer per uur. Parijs is de eerste stad in Europadie de electriciteit op het brandweerwezen toepaste. In verschillende Amerikaansche steden kent men de electrische brandspuiten reed3 langer. Te Budapest heeft men een beeldhouwerstalent ontdekt in een huurkoetsierSandor Baliko genaamd. Hij hadal wachtende op «volk"een borstbeeld van sneeuw gemaaktdat algemeen de aandacht trok en bewonderd werd. Later maakte hij een afbeeldsel van zijn vijfjarig zoontje in klei. Men hoopt nu maar op een rijken beschermer voor den koetsierdie hem misschien tot een groot beeldhouwer maakt. Oesters eu typhus. Te Venetië zijn gevallen van typhus voorgekomen, welke door oesters worden veroorzaakt. De typhus is niet alleen te Venetië maar in geheel Italië algemeen verspreid. Er worden ongeveer 200,000 menschen per jaar door typhense koortsen aangetast waarvan 40,000 a 45,000 sterven. Nu heeft men te Venetië in vele oesters typhus-bacillen gevonden. Dat die daarin voorkwamen is te verklaren ten eerste doordien de oesters worden gevonden op plaatsen, waar zoet en zout water is vermengd hetgeen de ont wikkeling van de bacillen bevoruert, en ten tweede worden de beste oesters verkregen van palen en muren in de kanalen, die tevens als afvoerkanalen dienst doen, zoodat de oesters waarschijnlijk met het voedsel, dat zij tot zich nemen de bacillen binnenkrijgen. Oesterbanken ver van de stad leverden volkomen gezonde exemplaren op. Op het Internationaal Visscherij-Congres, dat verleden jaar te Venetië vergaderde, werd ook aangedrongen op verplaatsen van de oesterteelt naar gezonde wateren. Tooneelwedstrijd. Schagen. Den 4 werd in het Noordhollandsch koffiehuis de feestavond gehouden als beëindiging van den tooneelwedstrijduitgeschreven door de Schager re derijkerskamer. De zaal was door den lokaalhouder heel aardig versierd het aantal belangstellende toehoor ders grooter dan een der vorige keeren. Met een blijspel: »Het boerinnetje van Woubruggedoor J. K. de Recht, opende de Kamer-gastvrouw den feestavond. Blijkbaar- hadden medewerkende leden zeer veel studie van hun rol gemaakt. De opvoering van het «Boerinnetje" was een wezenlijk succes. Alsnu kwam aan het woord de voorzitter der jury de heer Kluijver, van Kolhorn om den uitslag van den wedstrijd bekend te maken. In zijne rede herinnerde hij wat het doel van de rederijkerskamers moet zijn; opbouwen, opvoeden ja zelfs stichten. Hij verondersteldedat de Schager kamer den wedstrijd had uitgeschreven tot leering en onderrichting van de medewerkende Kamersdit het doel zijndewas het geheel bereikt. Iedere Kamer had ongetwijfeld iets gezien dat haar navolgenswaard voor kwam iets gehoord dat haar tot leering voor verdere studie zou zijn. Iedere Kamer had gezien hoe andere spelers den menseh en het leven uitbeeldden, ongetwijfeld een nuttig en noodig werk, De eerste prijs was evenals de volgende met algemeene stemmen toegekend aan »de Hoop" van Aartswoud, de tweede aan «Eensgezind- heid" van Beverwijk, de derde aan »Door oefening voor uitgang" van Uitgeest. De personeele prijzen waren niet gemakkelijk toe te kennenzeide de heer Klujj ver ver scheidene personen kwamen daarvoor in aanmerking doch slechts twee kon de jury toewijzen. Na lange be raadslaging werd de jury het eindelijk eens en wees de personeele prijzen toe aan mej. E. Los te Beverwijk en den heer C. Boot te Uitgeest. Met eenige hartelijke woorden reikte daarop de voor zitter der Schager Kamer aan de bekroonden de medal- jes nit. Nadat hij de jury had dank gezegd voor hare bereidwilligheid en moeite, die zij zich getroost had, werd door de Kamer van Aartswoud een blijspel ten tooneele gevoerd van Anthonie, getiteld »Een kleine vergissing." Vooral mej. J. Kort, als Jetje, een dienstmeisje, speelde in dit stukje typisch aardig. Het was al over het mid dernachtelijk uur eer het woord kon gegeven worden aan de balmuziek die tot vroeg in den morgen dit bleef behouden. De Schager rederijkerskamer heeft haren zusters eenige leerrijke avonden verschaftdit zij het grootste loon en de beste voldoening die zij voor haar nuttig werk heeft mogen inoogsten. In de «Nieuwe Laugedijker Courant" van 4 Maart komt het volgende voor Als een bewijs, hoezeer ook de schooljeugd met be langstelling den oorlog in Zuid-Afrika volgt, en vervnld is van het lot der Boeren, vooral met betrekking tot de gebeurtenissen der laatste dagen blijkt wel uit het volgende Het hoofd der openb. lagere school te St. Pancras had zijnen leerlingen opgegeven eene briefkaart te schrijven, zonder meer, onverschillig aan wien en zonder aanduiding van inhoud. Niet onaardig en teekenend is de inhoud van onderstaande briefkaart Aan den Heer P. A. Cronjé te Kaapstad. St. Pancras, 2 Maart 1900. Waarde Cronjé Wjj allen vernamen hier het treurige bericht, dat gij mot 4000 uwer manschappen gevangen genomen waart. Wij hopen, dat Uw gevangenisschap slechts kort mag wezen en dat gij spoedig weer aan het hoofd Uwer troepen zult staan. De hartelijke groeten van al mijne schoolvrienden en ook van mij N St. Pancras. De >mop" in de uien is eene door alle bouwers zeer gevreesde plantenziekte. Ten vorigen jare is door den heer De Gier, landbouwleeraar te Schagen, met gunstig gevolg beproefd door inspuiting met zwavel koolstof de verbreiding van de »mop" in een akker uien van den heer D. Kloosterboer te keeren. Dit jaar zal deze proef herhaald worden, we hopen met even gunstig gevolgdat de uitslag met belangstelling wordt tegemoet gezien, behoeft zeker geen betoog. Styihooidig. Te Tiel werd onlaDgs eene alleenwonende vrouw, M. S., door de Rechtbank, wegens beleediging van een politieagent, veroordeeld tot eene geldboete, te vervangen bij niet-be'.aling door eenige dagen hechtenis. Zij scheen zich echter noch aan het eerste, noch aan het laatste te willen onderwerpen en voornemens te zijn het voorbeeld te volgen van vrouw P., te Druten. Zij sloot zich in hare woning op, en de politie kwam óf voor een gesloten deur, of deze word haar voor ,den nens dichtgegooid. Verleden week echter waagde zij het even naar de markt te gaan, om eenige inkoopen te doen, doch had er niet op gerekend, dat de politie steeds waakzaam was gebleven. Zij werd door twee Rijksveldwachters aangehouden en, onder veel protest en eenig verzet, naar de gevangenis overgebracht. Na bet betalen van de verschuldigde boete werd zij spoedig weder in vrjjheid gesteld. Verdronken. Het lijk van een jongen, die sinds de maand April van het vorige jaar te JDen Helder werd vermist, is thans nabij Oosterend op Texel aangedreven. Brand in de kazerne. Te 's Hertogenbosch is in den nacht van den 2, vermoedelijk door een brandende gaspit, de zolder der Citadel-kazerne tot smeuling gebracht waardoor een brand ontstond, welke door tijdig aangebrachte hulp tot een gedeelte van het dak is beperkt. In de oümiddellijke nabijheid van het bedreigde ge deelte bevinden zich een magazijn voor kleeding en eene bewaarplaats voor scherpe patronen. fiene verzakking. Te Rotterdam is aan de Westerkade de ligplaats der Harwich-, Goole- en Bergsche booten den 5 eene kaaimuur over eene lengte van 100 meter verzakt. Van gemeentewege is terstond aangevangen met ont graving, ter voorkoming van geheele instorting. Ken stranding. De stoomboot «Daventria" is op hare reis van Deven ter naar Amsterdam, ten gevolge van het hooge water even voorbij Wija uit het vaarwater geraakt en met volle kracht stoomende op een ondergeloopen stuk land vastgeraakt. De sleepboot »Ishla" verleende hulp, doch was niet in staat de boot van het land in het vaarwater- te trekken. De stoomboot «Saland" en de Gruijterdaar passeerende, verleenden ook hulp en deze drie booten te zamen waren niet in staat de «Daventria'' los te krijgen. Men zal nu wachten dat het water zoo veel gevallen is, dat het weiland droog is, om dan de boot met behulp van andere krachten weer drijvende te brengen Boeren te Arnhem. Zondagavond zag men te Arnhem twee Boeren te paard, de een met de Transvaalsche-, de andere met de Vrijstaatsche vlag getooid, door de straten rijden. Zij escorteerden een gevangen Engelschman. 't Zon beter ge staan hebben als die twee Boeren twintig Engelschen hadden begeleid, maar er was in de beele stad slechts één liefhebber te vinden om voor «Rooinek" te spelen. Een ontzettende troep volk sloot zich achter dien stoet aan, natuurlijk de Boeren-volksliederen uitgalmende. (Arnh. Ct.)

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1