De driemaster „Toekomst No. 30. derate blad. Honderd en tweede jaargang, 1900. ZONDAG 11 M A A R T. Buitenland. FEUILLETON. De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland, Uit het Noorseh. Jonas Lie., AlkRAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Ulnsdag-, Honderd a al en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f' 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentlen t Per regel fO,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. dlVdddAAlD. Dat de koningin bij hare komst te Londen met geestdriftige vreugde zoude worden ont vangen was te verwachten. De winkels waren gesloten, de straten zwart van menschen en allerwege klonken juichkreten en werd het volkslied aangeheven. Officieel wordt medegedeeld, dat de koningin besloten heeft de volgende maand een bezoek te brengen aan Ierland; zij zal haar intrek nemen in het paleis van den Onderkoning te Dublin. Bij legerorder is bekend gemaakt, dat op den St. Pa trick-dag (den patroon van Ierland) alle Iersche regi menten een klaverblad op het hoofddeksel mogen dragen, als herinnering aan de onversaagdheid door de Ieren in Zuid-Afrika betoond. De bedoeling dezer oplettendheden is zeker zeer goed, maar het valt te betwijfelen of zij voor de verzoening van Ierland niet wat laat komen en te onbeduidend zijn. Steeds wa9 het een grief van het Iersche volk dat het Vorstenhuis zich zoo weinig aan hen gelegen liet liggen. Slechts tweemaal (voor het laatst in 1861) stak de koningin naar Dublin over; dat dit plotselinge besluit tot een derde bezoek alleen te danken is aan de groote behoefte die Engeland op 't oogenblik heeft aan vrede en eensgezindheid overal eldersals in Afrikawaar het den oorlog zocht, ontgaat niemand. In het Lagerhuis zeide de Iersche leider Redmond »Het Iersche volk is aangenaam getroffen door de erkenning van de dapperheid van zijn ras en zal de eerbiedwaardige vorstin op haar bezoek aan Ierland met eerbied behandelen wel overtaigdj dat zijn ridderlijke gastvrijheid niet zal worden opgevat als eenige verslap ping in den eisch van nationale rechten, die zal worden gesteld totdat daaraan is voldaan." De secretaris van oorlog verklaarde den 8 in het Lagerhuis dat de regeering beraadslaagt over de vraa§ wat er met de gevangen genomen Boeren moet worden gedaan. De artillerie voor de achtste divisie zeide hij verder is gemobiliseerd, maar zal niet naar Zuid-Alrika gaan. daar de militaire overheid van oordeel is dat ze niet noodig is. Er zijn thans volgens den .Standard" 3360 gevangenen te Kaapstadzij worden aan boord van verschillende schepen in de haven gebrachtdie naar gelang ze vol zjjn naar Simonsbaai vertrekken. Volgens officieels opgaven bedroeg het aantal der dooden, gewonden en vermisten aan Engelsche zijde tot 27 Februari 11892. Zonder de gewonden en zieken in de hospitalen in Zuid-Afrika, verhouden de cijfers zich als volgt officieren manschappen Gesneuveld 182 1593 Gestorven aan wonden 38 309 Gevangen te Pretoria 138 3191 Aan ziekte bezweken 22 793 Door ongelukken gestorven 2 20 Gerepatrieerd voor wonden 38 891 ziekten 19 1099 ziekte of wonden 26 438 465 8334 VAN 27) De oude zat een oogenblik zwijgend op den brief te staren en legde dien toen weer neer, met een gezicht als of hij een valschen wissel voor zich had liggen. Eén oogenblik sloeg hij een woesten blik naar den hoek, waar de dikke stok met den gouden knop stond er ging een rilling door Wollert. Doch daarna begon hij den brief weer te lezen en knikte met een bitter genot bij som mige passages alsof bij recht goed wilde erkennen hoe goed en verstandig die gesteld was. Eindeljjk barstte hij los »Neen ik had wel kunnen denken dat jij het niet Waart die zoo iets kon schrijven 1 Kom hier met dat vervloekte lorgnet, Wollert!" Gedwee reikte Wollert het over den lessenaar en de oude wierp het op den grond en verpletterde het onder zijn hakken. »Wie heeft dit voor je geschreven Wollert begon met uitvluchten te zoeken, dat het maar deze twee brieven warendoch een blik van den onde in de richting van den stok maakte hem plotseling op recht en hij antwoordde Jonsen FRANHRIJU, Heel Parjjs is onder den indruk van den brand in het middaguur van don 8 uit gebroken in het Théatr» Franijtis, het zoogenaamde Huis van Molière dat niet slechts hooge historische waarde had (het dateerde nit 1782) maar bovendien vele kunstwerken, beroemde schilderijen en beelden en een zeer kostbare biblio theek bevatte. Zeer veel heeft men kunnen redden doch on herstelbare verliezen zijn geleden. Eén jeugdige tooneelspeel- ster kwam door verstikking om het leven, dank zij de omstandigheid, dat de middagvoorstelling eerst over een uur zou aanvangen, was het gebouw nagenoeg ledig en waren geen meerdere persoonlijke ongelukken te betreuren. Te Bordeaux begaven zich de betoogers, na afloop van een meeting over den oorlog in Zuid-Afrika, naar het Engelsche consulaat, bonsden hevig op de deur en sloegen enkele ruiten stuk. Eenige arrestaties hadden plaats. BU1D-AFRIK.A. Roberts meldt, dat hij door een omtrekking van den zuidelijken Boeronvleugel bij Popu- lier-Dritt den vijand, zonder eigenlijk gevecht, tot den terugtocht dwong en dreigde hun den weg naar Bloem fontein af te snijden, welke plaats, gelijk wij reeds vroeger opmerkten, vooral groote strategische waarde heeft, om de spoorwegverbinding met het zuiden. Kruger is intnsschen te Bloemfontein aangekomen en werd door president Steyn aan het station ontvangen. Dj president van de Z.-A. Republiek sprak de menigte toe, zeggende: .Als het volk maar trouw blijft aan het geloof in tijden van tegenspoed, zal God Bpoedig weder het getij te zijnen gunste doen koeren". Uit het officieele Boerentelegram over hot terugtrek ken van Ladysmith blijkt, dat de Boeren voor zij weg trokken niet alleen de bruggen doch ook de kolenmijnen vernielden en in brand staken. Hnn voorraden te Elandslaagte, die niet werden mede gevoerd, werden ook verbrand. Zoo hebben de Engelschen niets aan het bezit van de Natalsche kolenmijnen. Uit Mafeking wordt gemeld, dat de toestand der be zetting zeer ernstig is, zoowel door gebrek aan mond kost als door ziekten, die tallooze bewonersvooral vrouwen en kinderen ten grave sleepen. Omtrent den opstaud der Kaapse he Boeren het vol gende In een telegram aan de .Argus" uit Vanwijksvlei wordt gemeld, dat de bezetting van Kenbardt den 28 sten Febrnari geschiedde door rebellen onder aanvoering van 16 republikeinen. De blanke inwoners verzetten zich. De magistraat Gerstin en de opperkonstabel West zijn met vijf andere Britscho onderdanen in de gevangenis geworpen. Daarentegen wordt nit Carnarvon aan de .Daily News"' geseind dat de rebellen onder aanvoering staaD van Kaapsche Boeren. De kleurlingen dia te Kenhardt tegen de rebellen hebben gevochten, zijn naar Carnarvon terug getrokken achtervolgd door de Boeren. De achterhoede en de aan voerder der loyalisten, konstabel Mc Dealy, zouden door de opstandelingen zijn gevangen genomen. Laatste Berichten. Algcmeene berichten. PARIJS, 9 Maart. De .Petit Temps" verneemt uit Durban, dat de divisie-Warren zich bij het leger van lord Roberts zal voegen. .Jonsen! Onze Jonsen? Zoo!" Dat .Zoo kwam er erg gerekt uit en sloot allerlei gedachten in zich en daarop volgde een inkwisitie .Wat heeft hij er voor gevraagd .Hij wilde er niets voor hebben .Dan zal ik je zeggen, wat hij wildeik" riep de onde woedend uitalsof hij opnieuw aan den stok dacht, hij wil, wat jij niet wil, niettegenstaande je de zoon en de kleinzoon beDt van rechtschapen kooplui hij wil iets leeren dat zeg ik je en jij zult nooit in zjjn schaduw kunuen staan!" Daarop opende hij de denr en gelasttedat men Jon sen bij hem zou sturen. Miihlenwad zat een poos in gepeins verzonken en Wol lert vond dat het verschrikkelijk zwoel in het kantoor tje was. De kwestie was dat de oude noode wilde bekennen dat zijn zoon hem bedrogen had. Toen Morten Jonsen kwam vroeg hij hem slechts wijzende naar de brieven .Die hebt gij geschreven?" .Ja!" .Hoe hebt ge dat geleerd?" Toen de jonge man in het kort daarvan de verkla ring had gegeven zeide Miihlenwad op een toon alsof hij het oplas uit een boek hij had zich den tijd ten natte gemaakt om hetgeen hij wilde zeggen onder woorden te brengen .Vanaf morgen krijgt ge een plaats op mjjn kantoor tegen vol loon en als mijn zoon correspondeertmoet hij eerst met n over den inhoud beraadslagen voordat hij mij do brieven ter teekening voorlegt." Daarna knikte hij en Morten vertrok. Doch de onde Miihlenwad zat nog langen tijd op de denr te staren, Generaal White is reeds op weg naar Stormberg, waar hij het bevel over de troepen van generaal Gatacre op zich zal nemen. Dc Brltsche oorlogsleenlng. LCNDEN, 9 Maart. Op de bijeenkomst in het gebouw der Engelsche Bank van den kanselier der schatkist, sir Michael Hicks-Beach, en de voornaamste Londensche ban ken, is de uitgifte der Nationale Oorlogsleening vastge steld op Donderdag tegen een koers van 98£°/0, op een rentevoet van 2J°/o- De leening is op 5 April 1910 aflosbaar. De Delagoahaal-quaestie. LONDEN, 9 Maart. In het Hoogerhuis verklaarde lord Salisbury, dat hij de vertraging in de scheidsrechterlijke uitspraak in de Delagoabaai-quaestie betreurt en ging aldus voort »Wij hebben herhaaldeljjk beproefd wat niet-officieele vertoogen vermochten om de snelheid der afdoening to verhoogen. De vertraging is te betreuren niet alleen wegens de gevolgen voor de vermogens der partgen, maar ook omdat ze een schaduw werpt op de waarde van het beginsel van arbitrage. De Regeering zon gaarne alles doen om de uitspraak te verhaasten, maar het gaat boven haar macht druk nit te oefenen op het scheids gerecht. POPULIERENBOSCHJE, 9 Maart. De divisie French is tien mijlen voor lord Roberts' hoofdmacht. Generaal French meldt dat zijn front vrij is van vijanden. Elk bericht schijnt te bevestigen, dat de Boeren-strijdmachten zoowel die van Transvaal als van den Vrijstaat, gedesor ganiseerd zijn. De algemeene indrnk is, dat ons verder oprukken van hier naar Bloemfontein niet op tegenstand zal stniten. Een groote hoeveelheid ammunitie der Boeren waar onder vele kisten met ontplofbare kogels, werd heden vernield. Te Castricam is een metselaar van de in volle vaart zjjnde tram afgesprongen, met het ongelukkig gevolg, dat hem de beido beenen werden afgereden. De man die eerst kort geleden gehuwd was is een uur na het ongeval overleden. Postboden en hondenkarren. Werd zoo hier en daar, tot nu toe; door post boden en bestellers van een hondenkar gebruik gemaakt naar aanleiding van een ernstig ongeval met znlk voer tuig in het vorig jaar, een dienstdoende postbode over komen is thans het gebrnik eener hondenkar aan deze ambtenaren verboden. Wlerlngerwaard. In de laatste vergadering van den polder is besloten in het stoomgemaal de machine zoowel als de ketels door nieuwe te vervangen. Schagen. Den 9 had in het Noord-Holl. koffiehuis alhier de tweede volksvoordracht plaats. De .Harmonie" speelde vroolijke nummertjes, terwijl de Rederijkerskamer .Het boerinnetje van Wonbrngge" ten toonee'e bracht. De aanwezigen amuseerden zich goed. Ongetwijfeld zijn de Volksvoordrachten een der nuttigste instellingen van het Nutsdepartement alhier en die zich telken jare mogen verhengen in de medewerking van vele Vereenigingen Xiangcdijk. Behalve de voorwaarden welke door de andere Langedijker gemeentebesturen zijn gesteld, heeft de gemeenteraad aan de concessie voor de electrische waardoor hij vertrokken was; eindelijk zeide bij bijna, week »Jajakon jij maar worden zooals hjj Wollert, hij is iemand waarvan iets zal groeien doch zoo iets is zeker niet weggelegd voor mij f' en hij zuchtte. En Wollert ging heen bljj dat hij er zoo afgeko men was. Het volgende jaar correspondeerde Morten Jonsen ook reeds in het fransch en begon hij meer en meer een vertrouwd persoon te worden op Mühlenwad's kantoor. Het was bek«nd, dat de expeditie steeds door zjjne handen moest gaananders was de onde Miihlenwad nooit gerust, da' het in orde was. Zijn traktement was ook verhoogd en hij verdiende nu genoeg om evenzoo to kunnen leven als de andere jon gelui van den handelsstand. Opgevoed in de school van Miihlenwad begon het geld waaide in zijne oogen te krijgen, iets wat eigenlijk niet in zijn natuur lag. In zijne omgeving hoorde hjj iemand nooit anders tax- eeren, dan naar zijn vermogen en er was niemand onder zijne kennissen, die niet droomde eenmaal een matador op de beurs te zullen worden do oade breedgerande hoed van Miihlenwad werd door de jonge oogen bijna vereerd als een krooD. Morten Jonsen was dns op den goeden weg om een man van zaken te worden, van top tot teen. Met een zeker aplomb wist hij zich reeds als zoodanig aan te stellen en hij had iets over zich, dat te zeer blijk gaf van bewustheid van eigen flinkheid om nu juist mooi te staan, ofschoon hij in sommige gevallen wel respect inboezemde. Zijn manlijk open gelaat en eene uitdrukking van goedhartigheid, hoewel eenigszins verborgen onder den ernst der zaken, boezemde vertrouwen in.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1