COLLECTEN. Honderd en tweede jaargang, 1900. WOENSDAG 14 M A A R T. Buitenland. FEUILLETON. Uit het Noorseh. Jonas JLde. NO. 31. Eerste blad. AMtllAARSCHE COI I1M. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderd ag es Zaterda;arood uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door geheele rijk ff 1, 3 Nummers ff ©,06. Afzonderljjke nummers 3 ets. het Prijs der gewone advertenticn Per regel ff 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR Overwegendedat bij hun college is ontvangen eene kennisgeving voor eene op 14 en 15 Maart a.s. te houden collecte in deze gemeente ten behoeve van de ver- eenlging „Steun voor Weezen zij ons doel", gevestigd te Amsterdam; dat collecten voor buiten deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid door hen tot heden steeds werden tegengehouden; dat daarmede hunnerzijds, in verband met onlangs ge nomen Koninklijke besluiten niet kan worden voortge gaan dat het, met het oog op de talrijke behoeften, waarin deze gemeente zelf nog kan voorzien niet wenscheljjk is bo venstaande collecte ter voorkoming van herhaling, succes te doen hebben \oodigcn de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit geene liefdegaven uit te reiken ten behoeve der bovenstaande vereeniging Indien deze onverhoopt op de aangegeven da gen mocht worden gehouden, maar die af te zonderen ter leniging van behoeften in de gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 12 Maart 1900. C. D. DONATH, Secretaris. KWGJEIjAlSiö. Hebben de beide Republieken een poging aangewend vredesonderhandelingen met de Britsche Regeering aan te knoopen De meeste Engelsche bladen beweren het op zeer stellige wijze en op die bewering volgen gelijk zich laat denken, onmiddellijk be schouwingen over de voorwaarden, waarop de Regeering bereid zoude zijn die vredesaanbieding aan te nemen. Algemeen is men het eensdat zoowel de militaire als de politieke onafhankelijkheid der Boeren een einde zou moeten nemen. De geschiedenis der jongste maanden heeft te duidelijk getoondwelk een gevaar de beide Republieken voor Engeland'» oppermacht in Zuid-Afrika zijn om eenige schaduw van onafhankelijkheid te laten voortbestaan, waar slechts voor een beperkte zelfregeering onder Engelscb gezag en Engelsche contróle plaats is. Dat de Boeren de voortzetting van den oorlog boven een vrede op dezen grondslag zullen verkiezen, is boven allen twijfel verheven en niet onwaarschijnlijk is dan ook de gissingdat Kruger en Sfceyn deze laatste poging gedaan hebben, om hun volk te toonen, dat bet Engeland niet te doen is om een vrijzinniger kiesrecht of wijziging in het dynamietmonopoliedoch dat hier inderdaad de onafhankelijkheid der Burgers op het spel staat. Is YAN r, 28) Met veel moeite was Morten alles gewaar geworden, wat daarop betrekking had en het was hem eene groote verlichting, toen bij hoorde, dat zij naar Noordland was teruggekeerd. De treurige aanleiding tot haar terugreis was de plot selinge dood harer moeder. Morten had, volgens belofte, af en toe eens aan Heg- gelund geschreven en dan ook telkens een kort doch welwillend antwoord gekregen. Eens had Edel in plaats van haar vader geschreven en hom toen erg vriendschappelijk medegedeeld hoe allen in huis het maakten, oom Tobias, juffrouw Dyring en Andreas te Christiania. Tenslotte deelde zij hem ook nog mede, hoe zijne ouders op Skorp-eiland het naakten. Hij begreep, dat zij dit niet dan met veel moeite weten had knnnen komen, want zij woonden een heel eind wegen deze steeds herlezen en nog eens her lezen brief werd zijn kleinood. Morten Jonsen had juist een bijzondere aanleiding gekregen om zich erg gewichtig te gaan gevoelen bjj Mühlenwad; want dien winter had deze juist verschei den duizenden kronen verdiend bij een speculatie, waar voor Morten de vingerwijzing gegeven had. Op zekeren dag zette Mühlenwad een zeer ernstig gezicht op het kantoor. Hij had bericht gekregen, dat Heggelnnd in Noordland zoo goed als geruïneerd was. De zaken waren overgedaan aan Stuwitz met wien >het kantoor" alzoo voor het vervolg alleen te maken had. deze overtuiging tot de Republikeinen doorgedrongen dan zullen zij den oorlogdie tot voor kort door hen met zooveel succes gevoerd werden dievolgens de deskundigen van de geheele wereldeerst thans den vijaDd zal doen beseffen, wat hij ondernomen heeft, zeker met de oude geestkracht voortzetten. Ongetwijfeld is de krijgskans in de laatste weken den Boeren niet gunstig geweest, maar, hoeveel vertrouwen zij ook op de gerech tigheid hunner zaak en de juistheid van hun schot hadden, zij zullen zich toch in den aanvang niet voorgesteld hebben, dat bij een worsteling met Engeland's reuzenmacht, al het voordeel aan hunne zijde zoude zijn en de vijand slechts op nederlagen zou kunnen wijzen 1 Ook de berichten, dat Krnger zich door bemiddeling van da consuls, tot de groote mogendheden, alsook tot de Nederlandsehe regeering zou hebben gewend, met ver zoek bemiddelend op te treden, kunnen slechts doen ver moeden, dat men een laatste poging heeft willen wagen, vóór den worstelstrijd te hervatten, doch geenszins, dat men den vrede tot iederen prijs wil koopen. Van den aanving af heeft men zich in Zuid-Afrika geen oogenblik illusies gemaakt, dat een der mogendheden tusschenbeide zoude komeD, en thans, nu de Eugelschen op een belangrijk succes kunnen bogen, na een reeks ver nederende rampen, die stroomen bloeds en schatten gelds gekost hebben, is de kans op een dergelijke interventie zeker geringer dan ooit. ®UffW-Ai?RII£A. Lord Roberts seint van fontein van den 11 De vijand bestreed ons gedurende den marsch van gis teren en veroorzaakte ons wegens zijn terreinkennis veel last. Tengevolge van de bewonderingswaardige houding der troepen kon hij ons echter niet beletten de plaats van bestemming te bereiken. Het leeuwenaandeel in het gevecht had de divisie van generaal Kelly-Kenny, die de Boeren uit twee sterke stel lingen dreef. De Boeren leden zware verliezen, zij lieten 102 gesneuvelden en 20 gevangenen in onze handen. Onder onze verliezen zijn 2 gesneuvelde en 9 gewonde officieren, waarbij 2 kolonels. De mededeelingen dor dagbladcorrespondenten over den slag bij Populierdrift geven geen verdere bijzonderheden van eenig belang. De algemeene toon van hun opmer kingen is ietwat teleurgesteld, daar de omtrekkende be- weging van French niet volkomen geslaagd is, en Lord Roberts de gelegenheid liet. voorbijgaan om de terug trekkende Boeren-afdeeling op te vangen. De «Times bevat een telegram uit Ladysmith van 9 dezer, meldende dat de Boeren zich verschanst hebben bij Biggarsberg en in het Westen de passen van het Drakengebergte bewaken. Drie- Invoer van ATederlandsch rundvee ln Italië. In overleg met Hr. Ms. gezant en den minister van Buitenlandsche Zaken, waren herhaaldelijk studiën De belangen van Mühlenwad waren echter behartigd door de goede zorgen van Stuwitz. »Ik heb daar altijd een voorgevoel van gehad", be weerde hij, «door de levenswijze, welke die man voerde. Hij moet nu niet veel meer bezittendan het huis, waarin hij woont, met den inboedel en een klein eigendom in den fjord. De rest hebben de crediteuren genomen op de groote gedwongen verkooping ter plaatse. Het is hard als men zoo iets moet beleven Bleek als een lijk hoorde Morten Jonsen dit aan en gedurende den overigen kantoortijd kon hij zijne ge dachten onmogelijk bij zijn werk houden, Iets wat hem ondenkbaar had toegeschenen was dus toch gebeurd. Men had hem even goed knnnen vertellen, dat een rots was ingestort in plaats van het huis Heggelund, waar hij zoovele jaren had doorgebracht in de vaste overtuiging, dat alles daar gebouwd was op rijkdom. Oh wat deed dat hem bitter leedhij had daar een thnis gehad en voelde nu innige deelneming in de schande en het verdriet, dat hun overkomen was. Dat Stuwitz daarvan de schuld droeg en de eigenlijke bewerker was, dat werd hem meer en meer duidelijk. Het was hem zoo klaar als de dag, dat deze in den loop der jaren zich verrijkt had en zijn patroon geruï neerd en nu ten slotte de kroon op zjjn werk zette. Indien hij in deze dager. Stuwitz ontmoet had, had hij zich bepaald aan hem vergrepen, blind als hij was voor elk ander gevoel dan haat. Op hot kantoor was hij ook dezelfde niet meer; zjjn werk maakte hij haastig af en ging dikwjjls vóór zijn tjjd heen. 's Avonds deed hij lange eenzame wandelingen en hij zat nog langen tijd op, voor hij naar bed ging. Toen het eerste verdriet voorbij was, doemde een ge dachte bij hem op, die zijn bloed onrustig deed stroomen, zoodat het hem licht viel om den slaap te vatten. Dat was de mogelijkheid om in deze veranderde om standigheden misschien Edel Heggelnnd te kunnen ver overen. Er was geen klein verschil in zijn gedachtengang van voorheen en thans. Toen hij van Heggelund vertrokken was, had hjj de scheidingsmuur voornamelijk gezien in het verschil van geboorte en opvoedingnu zag hjj dien meer in verschil van vermogen. door het Nederlandsehe consulaat te Milaan gemaakt ten einde den in vroegeren tijd niet onbelangrijken invoer van Ned. V9e in Italië verlevendigd te zien. Daarbij werd de Vereenijing »'t Friesche Rundveestamboek" met raad en daad ter zijde gestaan om vooreerst door publicatie in veel verspreide landbouwtijdschriften de aandacht van belanghebbenden opnieuw op ons vee te vestigen eenig gevolg hebben die publicatiën ongetwijfeld gehadook door uitlokken van bezoek van Italiaansche zijde aan onze Nederlandsehe veemarkten, zij konden echter toch slechts voorbereidend werken. Een eigenlijk resultaat aldus deelt de consul Van der Schalk in no. 10 der Consulaire Verslagen mede werd eerst verkregen, toen van de zyde van dit consulaat de associatie van Lombardijsche landbouwers alhier gewezen werd op het Nederlandsehe vee toen de prijzen van 't concnrreerende Zwitsersche ongunstiger werden, en toen (lie van ons vee, by gesloten Duitsche, Fransche en Belgische grenzen voordeelig waren. Deze associatie besloot de zaak ter hand te nemen en vond, behalve bij de Ver eeniging »'t Friesche Rundvee-stamboek''krachtige medewerking bij de firma Schaap Co.dezelfde die reeds in l'olen en Rusland den invoer van Ned. vee met goed gevolg bewerkte. Bijzonder gewicht hechtte dit consulaat er aan dat bjj eene eerste groote leverantie 't vee niet onmiddellijk in handen van de koopers kwam, en dus in alle streken verspreid werd doch dat men zich verplichtte onmid dellijk na de aankomst eene tentoonstelling te houden op een tijdstip voorafgaande aan den tijd wanneer de groote markten in Zwitserland en elders gehouden werden. Door publicatie in 't tijdschrift van de associatie van Lombardjjsche landbouwers en in soortgelijke geschriften kan 't publiek dan door bezoek dier tentoonstelling zelf zich een oordeet^vormen over ons vee, en zelf uitkiezen resp. bestellen daarbij zich meer en meer onafhankelijk maken van de cliques en tusschenpersonen, wier belangen in andere richting liggen. Het behoeft nauwelijks vermeld te wordendat het door 't gesloten zijn der grenzen noodzakelijk geworden zeetransport van 't vee bijzondere moeilijkheden opleverde vooral in 't seizoen waarin dit plaats moest hebben! Gedurende de groote hitte is natuurlijk de aankomst van t vee niet verkieslijk en toch is een zekere termijn voor geschreven door de gewoonte des lands, om te koopen nadat de oogstbedragen ingekomen zijn. Een üeete herfst zal dus steeds een bezwaar opleveren vooral zoolano- de zeeweg noodzakelijk blijft voor het vervoer. Andere bezwaren liggen op den weg voor den invoer, daar men van de zijde der administratie van inkomende' rechtenop grond van vermeende besmettelijke ziekte van t vee maatregelen van beperking of verbod toe gepast ziet. Echter tot op heden gelakte het door volharding deze moeielijkheden te boven te komen en daar nu de weg En op dit punt was er een schijn vau mogelijkheid voor hem begonnen te komen, na de financiëele ruïne Van het buis Heggelund. In het begin was dit slechts een luchtkasteel, waarmee hij niet kon nalaten zijn gedachten bezig te houden en steeds eindigde het daarmee, dat hij ten gevolge van reusachtige speculaties als een rijk man bjj Heggelund kwam, Edel als vrouw verlangde en het gevallen huis weer opbouwde. Doch langzamerhand begon er eenige werkelijkheid te komen in dezen droom en al bleef het eind der geschie denis wel steeds dezelfde, daar hij Edel Heggelund ver eenzelvigde met het huis, zoo was dit toch niet het geval met de plannen, die hem daarheen zoaden leiden. Op zijne eenzame wandelingen verscheen er langza merhand voor zijn geestes-oog een landpunt met °een kleinen, mooien inham in de nabijheid van zijn huis daar dreef hij zaken, deed verre reizen, zag veel men- schen komen en het trafiek toenemen, en ten slotte voerde hij Edel Heggelund als bruid binnen in het mooie huis, dat hij gebouwd had. Iederen avond kreeg het beeid eene kleine uitbreiding. Stuwitz' vroeger plan om een handelsplaats te stichten op de landpunt van Finkrogen doemde op in zijne her innering. En later, toen hij dat plan ging uitwerken en nader overdenkenleek het hem hoe langer hoe meer practiscb uitvoerbaar en begon het hem hoe langer hoe meer toe te lachen. Hij was bekend met de moeielijkhe den die er aan verbonden waren maar en toen wel licht met een weinig jeugdigen overmoed was zich ook van zijn eigen kracht bewust en bij die onderneming zag hij later Edel Heggelund opdoemen. De verbazing van Mühlenwad was groot, toen Morten op een goeden dag bij hem op het kantoor kwam, en zijne betrekking opzeide en zonder uit te weiden over zijn plannen alleen vertelde, dat hij in het Noorden op zijn eigen houtje een zaak won beginnen. Zijn bediende moest op zijn zachtst gesproken, zijn hoofd verloren heb ben meende Mühlenwad en hij stelde niet weinig po gingen in het werk om hem van dat plan af te brongen. Toen het echter bleekdat alles tevergeefs wasver leende hjj hem om te beginnen toch een klein voor zichtig crediet en een paar honderd daalder bezat Morten zelf.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1