2ïo. 32. Honderd en tweede jaargang, 1900. V R IJ D A G 16 M A A R T. Buitenland. Hollands JVoor der kwartier. Nederland. ALKMAA RSCHE COliRAVT Deze Courant wordt IMnsda g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentten Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnnnneri 3. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. I2!¥QEIjAl*rD. De beweringen dat de presidenten der beide Znid-Afrikaansche republieken vrede-voorstellen zouden aanbiedon, is bewaarheid geworden, maar noch de geest, die uit de voorstellen spreekt, noch de toon waarop zij gesteld zijn, wijzen op die onderwerping, die Engeland wenseht. In hot Hoogerhuis las lord Salisbury het vol gende telegram voor van de presidenten Steyn en Kruger, gedateerd van Bloemfontein 5 Maart »Het bloed van de duizenden die door den oorlog ge leden hebben, het vooruitzicht van moreelen en economi- schen ondergang waarmede Zuid-Afrika nu bedreigd wordt maakt het voor beide oorlogvoerende partijen noodig, zich zonder hartstocht af te vragen, waarvoor zij vechten. »Met dit doel en met het oog op de beweringen van verschillende Britsche staatslieden, dat de oorlog begonnen was met, het vooropgezette doel om Harer Majesteits ge zag in Zuid-Afrika te ondermijnen achten wij het onzen plicht plechtig te verklaren, dat de oorlog uitsluitend ondernomen werd als een defensieve maatregel ter be veiliging van de bedreigde onafhankelijkheid der Z.-A. Republiek als een souvereinen en internationalen Staat en dat da oorlog alleen voortgezet wordt om de onbe twistbare onafhankelijkheid van beide Republieken als sonvereine en internationale Staten te verzekeren, en om de verklaring te verkrijgen, dat Harer Majesteits onder danen, die met ons deelgenomen hebben in den oorlog, daarvan hoegenaamd geen nadeel zullen ondervinden. »Op deze voorwaarden alleen wenschen wij den vrede hersteld te zien terwjjlindien de Britsche Regeering besloten is de onafhankelijkheid der Republieken te ver nietigen, er ons niets overblijft dan te volharden op den ingeslagen weg, vertrouwende dat God ons niet zal ver laten. »Wij aarzelden deze verklaring eerder af te leggen, daar wij vreesden, dat, zoolang het voordeel aan onze zijde was en onze strijdmachten defensieve stellingen ver in de Britsche koloniën bezet hielden, dergelijke verkla ringen de gevoelens en de eer van het Britsche volk zonden kunnen kwetsen maar nu het prestige van het Britsche rijk mag beschouwd worden verzekerd te zijn door de gevangenneming van een onzer strijdmachten, en nu wij daardoor gedwongen zijn andere stellingen welke door onze strijdmachten bezet wa^en, te ontruimen, nu is die moeielijkheid voorbij. Wij kunnen thans niet langer aarzelen, de Britsche regeering en het Britsche volk dnideijjk en ten aanzien van de geheele beschaafde wereld te zeggen, waarvoor wij vechteu en op welke voorwaarden wjj bereid zijn, den vrede te herstellen''. Lord Salisbury las vervolgens het antwoord der Brit sche Regeering, dat deu llen Maart verzonden is. Het antwoord erkent de ontvangst van het telegram van de beide presidenten, waarvan het voornaamste doel is der Britsche Regeering te vragen de erkenning van de onbe twistbare onafhankelijkheid der Republieken als souve- reine onafhankelijke Staten en op deze voorwaarde aan te bieden de beëindiging van den oorlog. In het begin van October was er vrede tnsschen de Koningin en de beide Republieken onder de conventies, die toen van kracht waren. Er werd tnsschen de Britsche en Transvaalsche Regeeringen onderhandeld met het doel herstel te verkrijgen van de zeer ernstige grieven, waar onder de Britsche inwoners in Transvaal leden. In den loop der onderhandelingen had de Transvaalsche Regee ring aanzienlijke bewapeningen gedaan, hetgeen ter kennis is gekomen van het Britsche gouvernement, dat bijgevolg stappen nam om te voorzien in overeenkomstige verster kingen der garnizoenen in Kaapstad en Natal. Tot op dit oogenblik was van Britsche zijde in geen enkel geval inbreuk gemaakt op de rechten, gewaarborgd door de conventies. Plotseling, na een beleedigend ultimatum te bebben uitgevaardigd, verklaarde Transvaal den oorlog de Vrijstaat deed evenzoo. In het vooruitzicht van de «orlogsoperaties had Transvaal vele jaren lang op enorme schaal militaire voorraden bijeen gebracht, die sleehts konden gebruikt worden tegen Groot-Brittannië. De presi- lenten maken eenige opmerkingen van ontkennenden aard tyer het doel van deze toebereidselen en achten bet niet loodig deze qnaestie te bespreken, maar het gevolg der toebereidselen, die in diep geheim zijn gemaakt, is ge- leest, dat het Rijk genoodzaakt was een inval te weer- taan, die het Rijk een kostbaren oorlog en het verlies hn duizenden kostbare levens heeft gekost. Deze groote hmp is de straf, die Groot-Brittannie is opgelegd, omdat iet te voren heeft toegestemd in het voortbestaan der 'spubliokcn. Met het oog op het gebruik, dat de Repu blieken hebben gemaakt van de positie die haar is ge geven en van de rampen, die de niet uitgelokte aanval beeft gebracht over het gebied der Koningin, kan de Brit sche Ri*geering het telegram der presidenten alleen be antwoorden met de verklaring dat zij niet bereid is toe 'e stemmen in de onafhankelijkheid van een der Republieken. En dns zal de oorlog die reeds zoovele slachtoffers Aroeg en zooveel namelooze ellende bracht, worden voort gazet want nn duidelijker dan nog ooit te voren door de Eogdlsche regeering werd uitgesproken dat zij de annexatie der beide republieken beoogtzal blijken dat een volk vechtende voor zijn goed recht en zijue vrijheid een tegenstander is, die niet dan na zwaren strjjd kan over wonnen worden. Interventie door de mogendheden is niet te voorzien Dnitschland wil wel bemiddelend optreden als het de zekerheid heeft dat beide tegenstanders bemiddeling wenschen, en ook van nit Amerika schijnt de bevredigende oplossing voor beide partijen niet te znllen komen. In het Lagerhuis heeft de Afgevaardigde Labonchère geprotesteerd tegen het telegram dat Lord Salisbury aan de Presidenten tot antwoord gezonden heeft. »Het was niet alleen een misdaadmaar ook een font. Het antwoord was een onrecht en een schande voor Engeland. Turkije had er evengoed op kannen aandringen om Griekenland als een onafhankelijk land weg te vagen omdat Griekenland Turkije beleedigd en tot een oorlog gedwongen had." Sir Wilfrid Lawson protesteerde óók tegen het antwoord. De oorlog zeide hjj is langen tijd een verdedigings oorlog genoemd maar nn vernemen wijdat zjjn doel is de vernietiging van de onafhankelijkheid der twee Republieken. »Als dat hot doel is, dan is het een lafhartige, een schandelijke daad.'' ®l'IB-AFRIKA. Lord Roberts seint uit Ventersvlei De marsch van den 13 werd afgelegd zonder op tegen stand te stuiten. Ik gaf French lastindien voor het invallen der duisternis daarvoor nog tijd bestond bezit te nemen van het spoorwegstation te Bloemfontein en het rollende materiaal in veiligheid te brengen. French meldde mij te middernacht, dat hij, nabetrek- kelijken tegenstand ontmoet te hebbentwee heuvels bezette dicht bij de stad van waar de stad bestreken wordt. De broeder van president Steyn is gevangen genomen. De telegraaflijn naar het noorden is doorgesneden de spoorweg vernield. Ik breek thans op met de derde cavalerie-brigade en met de bereden infanterie om French te versterken. De rest van de strijdmacht volgt zoo spoedig mogelijk. De verliezen bij Driefontein bedingen 320 gewonden en 70 dooden en vermisten. -Het is thans zeker, dat het 't hoofdleger der Boeren is dat in stelling is bij Biggarsberg. Generaal Joubert bevindt zich te Glencoe. De limes verneemt nit Lorenzo Marquez van den 12e, dat de vredesdeputatie der Boeren, bestaande nit de heeren WolmaransFischer en Wessels, den volgenden dag met de boot der Hamburg Oost-Afrika lijn naar Europa zon vertrekken. Het lijden te Lady3mitb tjdens het beleg, en nn te Mafeking moet ontzettend zijn, slecht drinkwater, te weinig en bedorven voedsel, terwijl besmetteljke ziekten epidemisch heorschen onder de uitgeputte bevolking. Uit Mafeking wordt gemeld Het ljden van vrouwen en kinderen is vreeselijk. Dagelijks sterven vrouwen ten gevolge van de slechte hygiënische omstandigheden, die kwaadaardige koortsen veroorzaken en ten gevolge van onvoldoend voedsel. De zwarte bevolking verhongert. Te Rotterdam geraakten de kleederen van een alleen wonende juffrouw in brand vermoedelijk bij het aansteken van een petroleumlamp. Hoewel dadelijk hulp werd verleend, had de juffrouw toch hevige brandwonden aan hoofd en borst bekomen. Zij werd naar het zieken huis overgebracht en overleed daar kort daarna onder hevige pijnen. Het Roede Kruis. De voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft een brief ter inzage gekregen, door de ouders van een verpleegster, deel uitmakende van de eerste ambulance, ontvangen. Aan dat schrijven, van 14 Jan. uit Pretoria, is het volgende ontleend Ik heb alle reden tot tevredenheid, want niettegen staande hier overdrukke werkzaamheden zijn (bedoelde zuster is in de Staatsmeisjesschool te Pretoria) van 's mor gens halfzes tot 's avonds 10 nar we hebben 50 ge- wondeD, die allen geholpen moeten worden en daar de Boeren gewend aan do buitenlucht zijn, moeten velen door ons naar buiten gedragen worden ben ik toch zoo gezond als ooit. Wij zjn hier met ons drieën, één voor 's nachts en 2 des daags, en worden bijgestaan door eene onderwjzeres. Ik doe mijn werk met pleizier, heb geen last van de warmte en kan uitstekend met de Boeren overweg. De voeding is hier uitstekend, en dit is juist zoo slecht bj Ladysmith. Het water ziet daar bruin, bij opora- ties moet er een staan waaien om de vliegen te ver jagen er heerscht veel typhus en dysenterie. En nu iets over de patiënten, die hier Donderdag aan kwamen. Het was een troepje om bij te huilen. Ik heb maar al te vaak last van die zoo bekende prop in de keel, wanneer ik die kalme berusting zie van een forschen krachtigen man, vader van 8 kinderen, wien beide oogen werden uitgeschoten, en de tranen liepen mjj langs de wangen toen hij na de godsdienstoefening (we lezen, bidden en zingen 's morgens met alle patiënten) voor de over winning bad, en vroeg of God het licht wou doen zjjn voor zijn ziel. Een tweede patiënt, de onderkaak geheel verbrijzeld een ander met verbrijzelde armen en typhus, en o. a. een jongen van 15 jaar, stil nit huis wegge- loopen om mede te vechten, met doorgeschoten dijbeen. Dns allen ernstig gewonden. Vanavond kwam nog een Dnitsch officier, die een trap van een paard tegen zijn knie kreeg en zijn knieschijf brak, en een Duitsche zuster met inflammatie aan beide ooren, die geopereera moeten worden. Ik ben zoo eindigt zij door den directeur van de Z.-A. S.-M. gevraagd mij na den oorlog aan die Maatschappij te willen verbinden. Nederlandsche scheepsofficieren vermoord. Naar men nit Den Haag mededeelt, moet er officieel bericht zijn ontvangendat de vier gevangen genomen scheepsofficieren van het particulier stoomschip Generaal Pel" door inboorlingen van Nienw-Gninea vermoord zijn. Een 15 jarige kleinzoon van President Krnger, in Natal gekwetst, is onder het vervoer naar Pretoria gestorven. »Zeg aan Moedor en aan Grootmoeder Krn ger, dat ik niet bang ben geweest en voor het vaderland ben ge torven", was het laatste woord van den dappe ren knaap. De Amerikaanscbe Vice-Minister Webster Davis, die in denzelfden trein reisde, bracht deze woorden en een lok haar aan Mevrouw Kruger over, die schreiend zeide »Mijn dochter kan trotsch zijn op haar jongen 1" IJlt Appeltern. In Appeltern is het nog steeds niet geheel en al rastig. Thans moet het Hoofd der bijzondere Christelijke school het ontgelden. Deze is Vrijdag ernstig mishandeld. Volgens den correspondent der »N. A. Ct." draagt tot deze onrust veel bij het blad >De Maas- en Waalbode", dat herhaaldelijk laat doorschemeren dat de justitie in het hier afgespeelde treurspel haar plicht niet heeft betracht. Naar men zegt zoo iezen wij nog in de »Tielsche Conrautzijn door de familieleden te Appeltern be richten van Scherf ontvangenwaaruit blijktdat hij reeds grootendeels van zijn dwaalbegrippen is bekeerd. De vronw van S. is geheel normaal en beweent voort durend berouwvol het gebeurde. Op de Oosterscheldebij Bergen op Zoom is een koningsarend gevangen. Het dier had eene vlucht van 4 meter het zal naar Artis gezonden women. De voorjaarsvergadering van de Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier had plaats op Woensdag14 Maartin een lokaal van den heer O. Kieftte Rinkel, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Koopman, te Beemster. Er waren tegenwoordig 62 leden en 6 gasten. De Voorzitter opende de vergadering met een kort, kernachtig woord, waarbij hij opwekte tot steeds krachtig streven naar verbetering en naar meerderen bloei van landbouw en veeteelt. De notulen der vorige vergadering vonden een aan dachtig gehoor en werden onveranderd goedgekeurd. Van de mededeelingen vermelden wij, dathet ledental bedroeg 170 leden en 2 zoons van leden van de brochure over veeverlosknnde, van Benjamin exemplaren voor de leden zijn aangekocht voor vee-inzending naar P a r ij s aangewezen ziju één jarige één tweejarige stier en 4 koeien boven drie jaar, alle uit de provineie Noordholland, terwijl de quaran taine zal plaats hebben te 's-Gravenhage en door een transch veearts daar de beesten znllen worden gekenrd het bestuur den heer J. M. Billroth heeft ontheven vaa zijne verplichtingen ten opzichte van de c a s t r a- tieproeven en de zaak dus nn even ver gevorderd is als bij den aanvang. Tot de ingekomen stukken behoorden o. a. de kennisgeving van eene rijkssubsidie van 150 voor proeven met aardappelen en erwten. Daar vóór Septem ber eeno eveutueele nieuwe aanvrage geschieden moet, werd het bestuur daartoe weder gemachtigd. Den secretaris, den heer W. Teengs werd opgedragen, het jaarverslag over het afgeloopen jaar te doen opnemen in het Ned. Landbouw Weekblad. Door de financieele commissie, beBtaande uit de heeren D. J. Govers, J. Houtkooper Wz. en H. Siebert Coster, werd bij monde van laatstgenoemde, tot onveranderde goedkeuring der rekening geadviseerd, hetgeen dion- overeeakomstig geschiedde, in ontvang op f 3554.41s, in uitgaaf op f 1012.21 alzoo aanwijzend een batig saldo van f2542.20®. Een reeks van verslagen werd daarna uitgebracht a. door deu heer W. Teengs, die de Vereeniging verte genwoordigde op de jongste algemeeue vergadering van het Nederlandsch Paarden-Stamboek b. door deu heer W. Keestba over zijn arbeid als zuivel-cousnlentc. namens den heer P. Buis Jz.over hetgeen door de

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1