pachtcommissiën in Noordholland in hetafgeloo- pen werd verrichtd. door den heer W. Keestra, die voor Hollands Noorderkwartier de vergadering bijwoonde der Vereeniging voor vakonderwijs in de znivel-bereiding te Bolswarde. door den heer K. Breebaart Jz., om trent de vanwege deze Vereeniging ondernomen proeven tot onderzoek welke graad van rijpheid de gewenschte is bij den oogst der landbouwgewassen f. door den heer W. Keestra, omtrent den stand van het onderzoek naar de uitkomsten van de fabriekmatige kaasbereiding, de inrich ting der gebouwen en de organisatie der betreffende Vereenigingen in deze provincieg. door den heer 0. Nobel betreffende de uitkomsten der proefvelden met het oog op de keuze van zaai- en pootgoed bij aardap pelen en erwten h. door den heer dr. K. H. M. van der Zande omtrent het bevorderen van het aanleggen van mei kipten. Ten opzichte van de pachtcommissiën werd in het verslag medegedeeld, dat slechts ééne aanvrage in het afgeloopen jaar was ingekomen. Uit het rapport des heeren Keestba omtrent het be handelde ter vergadering te Bolsward bleek dat de hoofdschotel daar wel was geweest het voorstel betref fende een nieuw leerplan voor de zuivelschool, meer in overeenstemming met de eischen der fabriekmatige zuivel bereiding. Het belangrijke rapport omtrent den gewenschten graad van r ij p h e i d bij den oogst onzer landbouw gewassen, waarvoor de commissie bestond uit de heeren K. Breebaart Jz., G. H. Geerligs on C. Nobel, deed zien, dat voor karwei volrijpheid zonder voorbehoud is aan te bevelen. Voor gerst bestaat weinig verschil, wanneer geoogst wordtalleen zal 't met 't oog op uiterlijke omstandigheden wenschelijk zijn, geelrijp te oogsten met haver zal geelrijpheid, met tarwe zelfs doodrijpheid ge rust bunnen worden afgewacht. Het rapport zal in het Ned. Landb. Weekblad in zijn geheel worden opgenomen. Van zeer groot belang, ook voor deze streek, is het onderzoek, ingesteld door de heeren dr. K. H. M. van der ZaDde, Brander en W. Keestra, naar de uitkomsten van de fabriekmatige kaasbereiding. Zeer uitvoerig en zakeljjb deelde de heer Keestra mede, wat de commissie had kunnen afleiden uit de 36 ingekomen antwoorden op de vraagpunten, die aan een zestigtal be sturen gezonden waren. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de inrichting en het beheer der fabrieken veel te wenschen overlaat en deze veelal niet onder voldoende technische leiding staan. Wij kunnen onze belangstellende lezers ten zeerste aanraden van dit ge wichtige rapport kennis te nemen, waartoe men later in de gelegenheid zal zijn, wanneer het afzonderlijk zal uit gegeven worden. Zeer waarschijnlijk acht de commissie, dat, bij goede inrichting en deugdelijk beheer, fabrieken de voorkeur verdienen boven de bereiding op boerderijen, ofschoon eerst na vergelijkende proeven daarvoor met eenige beslistheid is aitspraab te doen, welke t dan ook haar plan is in te stellen. De proeven betreffende de keuze van zaai- en pootgoed bij aardappelen en erwten mochten, blijkens den rapporteur, den heer C. Nobel, nog niet leiden tot afdoende uitkomsten. Voortzetting dezer proeven zal dan ook noodzakelijk zijn. Het aanhouden van melklijsten bleek wel uit het rapport des heeren dr. K. H. M. v. D. Zande van bui tengewoon hooge waarde te zijn. Een nauwkeurig bijhou1 den daarvan, op 2 boerderijen, over ongeveer 30 koeien, deed verschillen van tot 150 a 200 kilo aan droge stof aan het licht komen, of van f 50 a f 70 geldelijk ver schil per jaar en per koe. Inderdaad belangrijk genoeg om den maar te vaak al te gemakznchtigen veehouder te bewegen, zich de moeite dier melklijsten te getroosten de eenige weg, om den individueelen invloed van ieder zijner beesten te kunnen nagaan. De bijzondere commissie voor wetsherziening concludeerde, bij monde van den heer N. Loder, tot slechts geringe wijziging, waarmede de vergadering zich gaarne vereenigde. In de pauze hadden verschillende stemmingen plaats. Als bestnursle en weiden gekozen de heeren D. J. Govors, alsmede A. Zijp Az., G. Wonder on K. Breo baart Jz. Zij vervangen de heeren VVisser, die be dankte, en J. Koopman, A. J. Peeck en ïv. Jonker, die periodiek aftraden. Als voorzitter werd de heer G. Wonder aangewezen. Op de algemeeDe vergaderingen van het Ne- derlandsch Paarden-Stamboek en van het Landhuishoud kunde Congres znllen achtereenvolgens de heeren W. Teengs en Chr. Oortman Gerlings de Vereeniging verte genwoordigen. Alkmaar werd aangewezen, om er de aan staande najaarsvergadering te honden. Vervolgens kwamen de bestnnrs voorstellen aan de orde. Bij monde van den heer G. Wijdenes Gbz, werd aan bevolen om adhaesie te betuigen aan het adres aan H M. de Koningin, van het Genootschap van Landbouw in Groningen in zake landbouwvertegenwoor- d i g i n g. In het adres wordt betoogd dat de wijze van samenstelling van het Landbonwcomité een beletsel is, dat dit voldoen kan aan de billijk te stellen eischen. Het wil p ovinciale Kamers van Landbouw ingesteld zien, die weder een Centralen Landbouwraad samenstellen. Ook de wijze van verkiezing wordt er in besproken en de verschillende aan de hand gedane stelsels medegedeeld. Het bestnnr verklaarde eenstemmig het in beginsel eens te zijn met het oordeel van genoemd Genootschap over de werking vaD het Ned. Landb.-Oomité en stelde voor, aan het bewuste adres adhaesie te verleenen. De heer J. Breebaart Kz. keurde mede de wijze van verkiezing van de leden van het Ned. Landb.-Comité af. Hij geeft verder eene schets van de voorwaarden waarop z. i. men tot de samenstelling der offieieele landbouw- lichamen moet kunnen medewerken. Provinciale Kamers van Landbouw acht hij, met het oog op de concurrentie, naast de bestaaude Maatschappijen, afkenringswaardig. Aan het lidmaatschap van dezo laatste wenscht hij het uitsluitend recht te verbinden, mits men f 1.— contributie betaalt en een bander land in eigen gebruik heelt, om tot de samenstelling van een Provincialen Landbouwraad medetewerken. De Maatschappijen of Vereenigingen zonden Koninklijk moeten zijn goedgekeurd. Daar de Regoering zich op 't oogenblik met de voorbereiding eener wettelijke regeling bezighondt, acht hij eene afwachtende houding ten opzichte van het bewuste adres voor Noorderkwartier gewenscht. De heer C. Nobel acht 't wenschelijk, het gevoelen der Vereeniging aan de Regeering kenbaar te maken, alvorens deze hare meening gevestigd heeft. Hij wenscht het kies recht niet bepaald aan het lidmaatschap eener Vereeniging te verbinden. De heer Wijdenes verdedigde nader het bestuurs voorstel en blijft ontbonding bepaald afkeuren. De heer K. Kaaskoofbr wenscht zich er toe te bepalen om de Regeering te wijzen op de wenscheljjkheid eener betere landbouwvertegenwoordiging. Ook de heer Jhr. Mr. P. van Foreest vereenigt zich geheel met deze zienswijze, evenals de heer J. J. Winkel, die eene desbetreffende motie voorstelt. In dien geest werd bij acclamatie besloten. Het bevorderen van goed ingerichte fokvereeni- gingen werd door den heer D. Brander Tz. ingeleid. Het bijhouden van melklijsten en aanhouden van fok- registers worden meer en meer als noodzakelijk erkend en kunnen fokvereenigingen, waarvan er in Zwitserland en elders verscheidene reeds bestaandaartoe krachtig medewerken. Het gevraagde crediet ad 500 moet dienen om premiën uit te loven voor kalveren en het aanhouden daarvan en eventneele lezingen te doen honden, ter bevordering der zaak. Zonder beraadslaging werd dienovereenkomstig besloten. Dat op de ontwikkeling van het vee het voortdurend gebruik van jarige stieren een nadeeligen invloed beeftwas reeds in eene vorige vergadering ter sprake gebracht. Het bestnnr wil daarnaar thans een onderzoek instellen en vroegby monde van zijnen Voorzitter daartoe een crediet van 100. De benoeming eener commissie zal noodig zijn die deze zaak met zorg be hartigt en zal deze aanspraak hebben op vergoeding van kosten. Machtiging werd verleend aan het bestuur tot de benoeming dier commissie over te gaan. De heer D. Breebaart beval aan, in 't bijzonder de aandacht der commissie te vestigen op de vraag, of niet t grootste nadeel bij het gebruik van eenjarige stieren hierin gelegen was dat men te veel in een en 't zelfde geslacht bleef. De heer A. J. Peeok zette de plannen uiteen voor de vergelijkende proeven bij mestvee met zoogenaamd om geslagen tegen versch nit 1 ij n z a a d geslagen koeken. Het bestnnr vraagt een crediet van 300 en de proef zal genomen worden met een achttal beesten op ééne boerderij. Na eenige discussiewaarbij de heer W. 0. Visser aanbeval rekening te bonden met bet prijsverschil tusschen de beide soorten koeken werd het gevraagde crediet zonder stemming verleend. Aan den heer P. Olij was toevertrouwd, het verleenen van een crediet van f 100 te bepleiten tot het bevorderen van cursussen in paardenkennis. Het gebrek aan kennis op het pnnt van paardenfokkerij komt thans meer en meer aan het licht, nu deze tak van ons bedrijf zoo zeer op den voorgrond treedt. Het bestuur wil onze veeartsen uitnoodigen, dergelijke cursussen te houden en nit de kas der Vereeniging de voor die cnrsussen noodige leermiddelen aanschaffen en op aanvrage in bruikleen afstaan. De neer J. Wester zon, behalve de aanschaffing van leermiddelen, willen aanbevelen, tegemoetkoming te ver strekken in de kosten van deelneming aan dergelijke cnrsnssen. Aan het bestuur werd daarna de vrije beschikking over het gevraagde crediet verleend. Aan het verdrijven van u n j e r wil het bestnnr ernstige aandacht wijden waartoe de heer Jb. Zuurbier tot het nemen van proeven in die richting f 100 aanvroeg. Bij acclamatie werd het gevraagde crediet verleend Men wenscht de reeks proeven betreffende het onder zoek welke graad van rijpheid bij onze land bouwgewassen de gewenschte is, ook dit jaar voort te zetten. Het was de heer K. Breebaart Jz., die daar van de wenschelijkheid bepleitte, vooral ook om naast de proef veldjes conti öleveldjes in te richten. Het bestuur vroeg en verkreeg een crediet van f 250. Het bestnnr stelde vervolgens voor de volgende p r ij s- vragen nit te schrijven De Vereeniging tot Ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, van meening dat de fabriek matige kaasbereiding in Noerdholland, zoowel wat de regeling van het bedrijf als wat de inrichting der gebouwen betreft, niet voldoet aan de eischen, die tegenwoordig gesteld mogen worden, verlangt 1®. Eene uitvoerige schets van de wijze waarop eene vereeniging die zich ten doel stelt de bereiding van Edammer kaas, behoort te worden opgericht en georga seerden waarop het bedrijf behoort te werken en te worden beheerd. In het antwoord znllen onder meer de volgende pun ten moeten worden behandeld statuten reglementen (o.a. ook voor de behandeling der melk), contiacten met en instrnctiën voor het personeel, melkcontröle, wijze van uitbetaling, boekhouding. De melk moet tweemaal per dag worden geleverd en gerekend moet worden op de mogelijkheid, om ze eens zoowei als om ze tweemaal per dag te verwerken, ter wjjl de hoeveelheid melk in het drukst van den tijd op minstens 7000 K. G. per dag te stellen is. (Voor de beantwoording dezer prijsvraag wordt eene som van f 250 beschikbaar gesteld). 2°. Een uitgewerkt plan met schetsteekeningen voor eene kaasfabriek met volledigen inventaris, die minstens 7000 K. G. melk per dag kan verwerken a. in de veronder stelling dat tweemaal per dag vollemelksche kaas wordt gemaakt b. aannemende dat ééns per dag gekaasd wordt nit gedeeltelijk volle- en gedeeltelijk geroomde melk, doch met levering der melk tweemaal per dag. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan in het andere daarnaar worden verwezen. De fabriek magmet inbegrip van den inventaris, hoogstens f17000,— kosten (zonder den grond), tenzij eenige overschrijding van dat bedrag voldoende wordt gemotiveerd. Voor de beantwoording dezer prijsvraag wordt f 150, beschikbaar gesteld Antwoorden moeten worden ingezonden bij den secre taris der Vereeniging te Alkmaar, vóór 1 Jannari 1901. Zij moeten geschreven zijn in de Nederlandsche taai met een andere hand dan die van den inzender, niet onderteekend worden en voorzien zijn van een kenmerk, dat zich ook bevindt op een begeleidend verzegeld cou vert, bevattende den naam van den inzender. Bekroonde antwoorden blijven het eigendom der Ver eeniging. Door de heeren C. Nobel en J. Zijp Hz. wordt de wenschelijkheid bepleit om nit de prijsvraag te doen vervallen den eisch betreffende eene labrieksinrichting voor tweemaal daagsche melklevering. De heer Van der Zande merkt op dat, heeft men een goed antwoord gekregen voor eene fabriek met 2 maal melkleveringdat ook van zelf de inrichting voor 1 maal daagsche melklevering insluit. De machtiging tot het uitschrijven der prijsvraag werd daarop bij acclamatie verleend. Alleen werd eene geringe redactiewijziging aangebracht. De begrooting werd daarop in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f 4448.20onveranderd goed- gekeurd. Bij de rondvraag pleitte de heer G. Wonder voor het opnieuw aanvatten der castratieproeven, waartoe hij voorstelde, aan het bestuur over 100 voor dit jaar de beschikking te geven. De heer J. Zijp Hz. achtte de rroeven zoo gevaarlijk en de resultaten zoo weinig be- ovend dat hij adviseert, de zaak maar achterwege te laten. De heer J. Wester meent, dat alleen, op groote schaal genomende proeven waarde knnnen hebben en i. is 't de vraag ot de uitkomsten de kosten daarvan zonden rechtvaardigen. Bjj stemming werd uitgemaakt, dat het voorstel niet meer op den agenda zal worden gebracht. Alvorens de vergadering gesloten werdwijdde de Voorzitter het gebruikelijke woord van dank aan ver schillende commissiën en aan de pers. Paarden. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) zijn op de heng- stenkeuring aangeboden 39 hengsten van 3 jaar en hooger. Den len prijs behaalde Walram", van de Vereeniging Associatie, te Haarlemmermeer f 400den 2en prijs van 1 250 behaalde de »Jonge President, van C. Biesheuvel, te Haarlemmermeerden 3en prijs van f 250 »Epidor" van Hippos, te Pnrmerend f 125 »Capnt", van G. B, 't Hooft, te Haarlemmermeer f 125 »Coreandor," van de Hengstenvereeniging", te Haarlemmermeer. De 2-jarige hengst van A. C. van Nieuwenhnizen, te Haarlemmermeerverwierf een aanhoudingspremie an f 100. Als een bijzonderheid deelen wij mede, dat de hengst Felix Faure", van de heeren K. A. Kaan Co., die op de jongstgehoudeu kenring te tichagen een provin ciaal subsidie behaalde van f 250, nn reeds tot een be drag van f 1000 aan premiën heeft verworven. Deze be kroningen krijgen te meer waarde, daar het een hengst is die in eigen bedrijf is gefokt. (Sch. Ct.) De spoorwegwaehter H. Israëls, te Almeloo, die die zjjn vrijen tijd vooral gebruikt met het snijden van voorwerpen van smaak in hout, heeft een zilverkastje gemaakt in ond-Hollandschen stijl. Dit werd in Den Haag ten verkoop uitgestald en is dezer dagen aange kocht voor rekening van H.M. de Koningin-Moeder. Op de verleden jaar te Almeloo gehouden tentoonstel ling van kunstnijverheid verwierf de heer Israëls een eersten prijs. Te Mes (gemeente Nienwer-Amstel) geraakte nabij de aanlegplaats der stoombooten een vijf-jarig meisje in den Amstel. Het dreef in een oogenblik zóó ver weg, dat redden van den oever niet meer mogelijk was. De heer Roelofs Valk, notaris te Uithoorn, die juist daar voorbij kwam, sprong terstond in het water en had het gelnk de kleine drenkelinge, die reeds dreigde te zinken, nog bij tijds behouden aan wal te brengen. Te 's-Cravenhage heeft de politie het lijk van een zestienjarig meisje ten hnize van hare stiefmoeder in beslag genomen en ter schouwing naar Leiden over gebracht, omdat vermoed wordt, dat het meisje geen natuurlijken dood zon gestorven zijn. Uiterlijke teekenen van geweld zijn niet waar te nemen. De door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij ver langde waarborg in zake de toevoerlijn van Broek op liangedijk naar de hoofdlijn is door de verschillende daarbij betrokken polder- en gemeentebesturen verleend. Hiermede is het tot stand komen dezer toevoerlijn verzekerd. Itarnmeer. De verhuring van het grasgewas langs de wegen en dijken in dezen polder en het Kamerhop heeft voor 1900 opgebracht f 1659, zijnde f 177 meer dan het vorige jaar. Warmenhuizen. Tot penningmeester bij het bestnnr van het polderdistrict of de banne Warmenhuizen is, in de plaats van wijlen dun heer P. Frans Pz., be noemd de heer J. Kraakman Az., alhier. Voor een hoofd ingeland van Geestmerambacht, mede ter vervanging van wijlen den heer P. Frans Pz., zal op den 8sten Mei eene verkiezing worden gebonden. Schagerwaard. In den avond van den 13 brak brand nit in de boerenplaats, bewoond door den heer P. Govers, eigendom van den heer Jb. Govers te Alk- maar. In korten tijd was alles in den asch gelegd. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de vrouw met hare drie kinderen door de ramen moesten ont vlochten. Zoo goed als niets kon worden gered12 koeien kwamen in de vlammen om, 3 vaarzen, 1 paard, 7 schapen, 4 lammeren en 6 varkens, benevens de wagens en landbouwwerktuigen. Het geheel levert een allertreu- rigsten aanblik op. De braud is vermoedelijk ontstaan door den vrij sterken wind, die vuur uit de kachel in den schoorsteen trok, welke daarop in brand geraakte. Niet alles was verzekerd, een gedeelte van het vee b.v. niet, zoodat de schade aanzienlijk is. Heerhugowaard. Tot hoofdingelanden van den polder zijn den 13 herkozen de heeren Jb. Bnren en K. Blom en in de plaats van wijlen den beer P. Kool) is gekozen de heer P. Dekker Jzn. Hoorn. Den 11 herdacht de Hoornsche Voetbal Vfreeniging haar lOjarig bestaan. Met de Alkmaarsche Vereeniging was een wedstrijd georganiseerd in 't doel trappen, boektrappen en hardloopen. Eerste prijzen wer den respectievelijk behaald door de H H. Schouten (Alk maar) mbt 42 punten, G. van den Brand (Hoorn) met 52 punten en Hoolworff (Hoorn) die in 30 sec. 180 M. aflegde. Een gezellig soiiée voor leden en geinviteerden sloot het jubileum. Alcmaria Victrix bood de feestvierende club een lauwerkrans aan. I

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2