t. No. 34. Honderd en tweede jaargang, 1900. WOENSDAG 21 M A A R T. Haagsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. in. Uit het Noorseh. Jonas Lie. Al.kMAAKSCHi; COURANT. Deze Courant wordt Vtosda g-, Donderd ag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maandeE voor Alkmaar f O,SO franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij aan den Raad dier gemeente hebben voorgesteld aan den openbaren dienst te onttrekken a. een stuk gemeentegronddeel uitmakende van het gedempte Geestwater, ter grootte van ongeveer 860 M2.; b. een stuk gemeentegrond, thans openbaren weg, genaamd »het Klooster", liggende ten zuiden van het Rijks Opvoedingsgesticht, ter grootte van ongeveer 510 M2.; welke beide stukken grond nader zijn aangeduid op eene teekening, ter gemeente-secretarie ter visie neder- gelegd. Zijdie tegen het onttrekken van dezen grond aan zijne bestemming bezwaren mochten hebbenworden nitgenoodigd die schriftelijk ter kennis van hun college te brengen vóór 26 Maart a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Maart 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Merkwaardig, dat in een stad als Den Haag de veilig heid op 't oogeublik zooveel te wenschen te wenschen overlaat. Op 't oogenblik alleen? Neen eigenlijk is 't al begonnen eenige maanden geledentoen op den Loos- dninschen weg een buitengewoon brutale diefstal met inbraak plaats had, die zoo uitnemend slaagde dat men tot nog toe niets van den dader heeft kunnen ontdekken, als dat hij met het terrein en de zaken van de eigenares uitstekend op de hoogte moet zijn geweest. Een poosje daarna bleef alles stil. Zoo af en toe hoorde men eene kleinigheid maar verder niets. Nu in den nacht van Maandag op Dinsdag schijnen plotseling alle leden van den Haagschen Inbrekersbond aan 't werk getogen. Of er wezenlijk zoo'n bond bestaat zou ik niet durven bewerenmaar 't heeft er alle schijn van. Vooreerst werd ingebroken in een huis aan den Stati onsweg. De dieven drongen door tot in de slaapkamer waar ze uit de nederliggende kleeren geld namen. Als men nu in aanmerking neemt dat op den hoek van Stationsweg en Stationsplein een wachthuis met politie post islaat dit feit aan brutaliteit weinig te wenschen over. De tweede beurt kreeg een spekslager op de Hoef- kadedaar sopten ze echter niet vet ze konden niets te pakken krijgen dan wat kleingeld. »Toch nog te veel om aan dieven kwijt te raken vond de slager. Een beetje verderop ontwaakte een melkboeromdat hij geraas in den winkel hoordehij ging kijken en verscheen juist bijtyds om een paar kerels te zien vluchten, maar precies te laatom ze te herkennen. Ze waren door de voordeur binnengekomenwaarvan ze het slot opengebroken hadden. In een dwarsstraat van den Stationsweg, de Limbarg VAN r, 30) Doch toen rezen er later weer gedachten bij hem op, die in deze dagen op een onbegrijpelijke manier bij hem ingesluimerd waren. Zijn oude trots tegenover de familie, waar hy vroeger als arme boerenjongen was gekomen. Hij zag in een steeds sterker wordend licht het verne derende van zulk een schredezoolang hij niet daartoe in het oog der wereld het recht gekregen had door zijne positie. Wat zou Heggelund denken En Edel wat zou zij wel denken van zoo'n vrijer met leege handen, die alleen kon wijzen op eenige vooruitzichten, waarop daarenboven niemand eenig vertrouwen had Ten laatste stond het bij hem vast, dat, mocht iemand ter wereld zich aan zoo'n stap wagen, dan in alle geval zijn naam niet Morten Jonsen zon zijn. Den volgenden morgen verklaarde hij, beslister dan Edel verwacht had, dat hij van plan was om nog vóór den middag te vertrekken. Zij zaten dien morgen alleen in de kamer. Het gesprek wilde niet recht vlotten en Morten vertelde voor het eerst een en ander van zijne plannen. Er was eene eigenaardige klank in zijne stem die maakte dat Edeldie zat te naaien bijna beefde. Zy had geantwoord met enkele monosyllaben. Bij een zijner beweringen kwam zij er toeteneinde toch iets te zeg gen om te vragen »Maar waarom zijt gij toch eigenlijk van Bergen ver trokken »Omdat ik zeide hij op een toon, alsof hij eindelijk Stirumstraat, werd vlak naast de Roomsch-Katholieke kerk lood van een paar huizen gestolen. Héél brutaal gingen ze in een huis in de Koningstraat te werk, en nog al met goeden uitslag voor hen. Bij een daar wonenden vleeschhouwer zagen ze kans door te dringen tot in de slaapkamer, waar ze wisten, dat de secretaire stond met een aanzienlijk bedrag aan geld. Wel werden ze bij 't openen er van gestoord, doordat de bewoners ontwaakten, maar ze hadden toch pl.m. f 25 meegepakt. Ook in 't hartje van de stad in een galanteriewinkel, hoek groote Markt en Schoolstraat, is een poging tot inbraak gedaan. Gelukkig is 't by een poging gebleven, maar merkwaardig genoeg ligt dit punt geen 5 minuten af van 't Politiebureau op de Groenmarkt. De nacht van Maandag op Dinsdag schijnt er dus bij zonder geschikt voor geweest te zijn, en de Stationsweg en omstreken heeft ditmaal een goede beurt gehad. Een maand geleden vereerden de heeren den Rijswijkschen weg met hun bijzondere attentie. Wat zou nu aan de beurt liggen Duinoord of de Dichterwijk, de Archipel of de Zeeheldenbuurt 't Is te hopen, dat de politie er spoedig in slaagt, de dieven in te rekenen. De reputatie van 't Haagje wordt op deze manier óók in verband met vroeger ontdekte véél erger zaken, niet van de beste. Als we nu nog even spreken over een valsch bankbiljet van f 25 (een klein bankroetje voor wie het te goeder trouw in ontvangst heeft genomen! dat aangehouden is, hebben we de straflijst genoten, 't Biljet was niet heel fijn nagemaakt, 't Papier was glanzender, zwaarder en veel meer oranje dan de echte. De landaard van den ver vaardiger verraadt zich uit het woord «geffingenisstraf voor gevangenisstraf. Bepaald slordig staan de letters op t merk Q, D 6992, daardoor is 't makkelijk te herkennen. Een van de groote woonhuizen aan 't eind van de Prinsengracht moet, als we juist zijn ingelicht, door het Rijk gehuurd zijn, om in te richten als Hof van Arbitrage en permanent bureau van de Vredesconferentie. Vóór de huar werd geteekend is 't gebouw bezichtigd door den minister van bnitenlandsche zaken, den heer de Beaufort en den Russischen gezant aan 'c Hof van onze Koningin. De kosten worden gedragen door de Mogendheden die toegetreden zijn tot de uit de Vredesconferentie voort gevloeide overeenkomsten. Waarom zon men dat gebouwzoo ver van de be woonde wereld gelegen (nog voorbij Pulehri Studio) hebben gekozen Misschien om het niet zoo in 't oog te laten vallen als 't volk zich in druirkere buurten verdringt om bulletins, die berichten van 't oorlogsveld brengen? Om te maken, dat 't volk niet het scherpe contrast voelt tusschen «Vredesconferentie" en de voortdurende opgaven «Zóóveel dooden, zóóveel gekwetsten, zooveel vermist." Te midden van de wintervermakelijkheden kwam het vijfentwintigjarig tooneeljubileum van Mevrouw Pauwels van Bienen. Den Haag weet ze te eeren, onze groote kunstenaressen. Dat ondervond Theo Bouwmeesterdat ondervond ook Mevronw Pauwels. De zaal was stampvol, en er heerschte een soort gisting, die al terstond iets lucht zou geven aan zijn opgekropt g9moed «omdat ik het niet langer kon uithouden nog langer zoo ver ver wijderd te leven van van Het jonge meisje boog zich blozende over haar naai werk. Zij verwachtte hetzelfde wat hem op de lippen zweefde, namelijk het kleine woordje »U" en boog zich onwillekeurig gelijk elke vrouw op het oogenblik, dat zij den beslissenden py 1 van Amor's boog ziet afgaan. Hoe dicht hij er ook aan toe was, toch sprak Morten Jonsen dit woordje nog niet uit. Hij bleef beslist bij zijn eens genomen besluit en ein digde den zin stamelend met van Noordland' Er ontstond eene drukkende pauze en daarop volgden van haar kant eenige niets zeggende woorden haar gelaat had echter daarbij eene groote verandering onder gaan Zij had stellig zijne liefdesverklaring verwachtge voeld dat die op het punt stond te komen en dat hij het ontweek. Toen Morten in de boot zat en den inham uitroeide, had bij een gevoel van groot geluk. Hij had de zekerhe d bemind te worden en de plannen die hij nu zoo spoe dig mogeljjk ten uitvoer wilde brengenhadden een nieuwen rooskleurigen glans voor hem gekregen. Alleen verwonderde hij er zich een weinig over, dat Edel zijn laatsten groet van de landingsbrug niet be merkt had die was toch speciaal voor haar bestemd geweest. Doch 's avonds, toen zij alleen was vergoot het jonge meisje hare tranen. Zij had een krenkend vernederend gevoeldat zij verleid was om hem verder tegemoet te komen dan haar trots kon dragen. Want zij begreep nu wel dat het juist zoo was als zij gedacht had. Hij was van plan eerst dan te komen wanneer hij haar een positie kon aanbieden die haar vader en haar voldoende zou zijn. Met leege handen komende stond hij niet in positie aan haargelyk en of hij nu al of niet zon komen, zou alleen afhangen of hij gelukkig was in zijne zaken of niet buitengewoons deed vermoeden. Het scherm ging op, en al bij haar eerste verschijnen barstte het publiek uit in zulk een uitbundig gejuich, dat het de fanfares bijna overstemde. Verscheidene prachtige bloemstukken werden aangeboden, die schilderachtig gegroepeerd een zeer mooi effect maakten op het tooneel. En aan het einde van elk bedrijf kwamen méér bloemen. Een kunststuk van goede smaak was de reusachtig groote bloemkorf aan geboden door de Haagsche afdeeling van «Het Neder- landsch Tooneel", die tevens het cadeau inhield van haar Kunstvrienden. Eene Belgische «société" waarvan haar man eerelid is, bood haar een prachtige bloemenmand aan, versierd met linten in de Belgische kleuren. Als geschenk was er een schets van Toorop bijgevoegd. Een mooie tegel kwam uit Rotterdam en een zeer eigenaardige attentie werd haar bewezen door den schrijver van den Haagschen Nieuwjaars- wensch in «de Bruiloft van Kloris en Roosje". Bij zijn cadeau voegde hij als opdracht een deel uit den Nieuw- jaarswensch voor 1901, waarin Pieternel en Thomasvaer het jubileum van mevrouw Pauwels herdenken. We hopen met Nieuwjaar deze regels van haar zelf te hooren. Aan 't eind van ieder bedrijf werd de geestdrift warmer, het gejuich hartelijker, en aan het eind van 't geheele stuk moest het scherm viermaal opnieuw worden opgetrokken. Zulk een avond geeft satisfactie na 25 jaren hard en moeilijk werken hoè groot de moeilijkheden zjjn van een tooneelloopbaan kan niemand, die er geheel buitenstaat, recht beseffen, 't Is dus heel gelukkig, dat 't publiek bij zulk eene gelegenheid eens toont zijn kunstenaressen op prijs te stellen. Op Scheveniugen profiteerde men zooveel mogeljjk van 't mooie weer, om met kracht de werkzaamheden voort te zetten. Men hoopt in Augustus de wandelpier gereed te hebben. De groote houten steigers en stellingen, die voor het bouwer) daarvan noodig waren, hebben het zwaar te verantwoorden gehad in den onstuimigen nacht aan 't begin dezer week. In Den Haag vorderen de groote werken tot verbetering van den toestand in en om de stad nu heel aardig. De havenplaats van het Laakkanaal is geheel gereed, de laatste dam, die haar nog scheidde van de Trekvaart, is weggegraven, de steenen glooiingen zijn in orde. Nu schijnt de Paviljoens gracht aan de beurt te wezen, om gedempt te worden. Aan de overzijde van den Rijswykschan weg begint men nu ook een stratennet te leggen, dat de geheele ruimte zal innemen tusschen het station van den Hollandschen spoorweg en het dorp Rijswijk. Groeit aan dezen kant de stad even hard als aan de andere zijden, dan duurt het geen 5 jaar meer, of Rijswijk en Den Haag zijn één. THEO VAN STRALEN. KHtfOljlIiAlN'D. Reeds is gebleken dat de pogingen, door de Koningin in het werk gesteld om de Ieren met de Engelsche Regeering te verzoenen, geen succes hebben gehad. Op St. Patrick's-dag (St. Patrick is de heilige van Ierland) die algemeen gevierd werd en met meer «Nu, Morten Jonsen," zeide zij, bitter, tot zich zelf «wordt rijk, wordt schatrijk en dan zal je het antwoord krijgen 1" Zonder het te weten bracht juffrouw Dy ring er ook nog het hare toe bij om de kloof nog grooter te maken. Zij had wel begrepen, dat er iets niet in den haak was en teneinde haar lieveling te verheffen, zeide zij op zekeren dag, kwasi toevallig «Ziet ge, juffrouw dat is nog eens een man, op wien men kan vertrouwen. Hij zal 't ver brengen in de toekomst." Hoe haatte Edel dat woord «toekomst" in zulk eene beteekenis uitgesproken. De reden, die Morten Jonsen had opgegeven waarom hij zijn vertrek zoozeer verhaastte, was, dat hij hoopte de iamilie Nutto nog te treffen op Skorpö, waar zy zooals gewoonlyk den zomer doorbrachten. Toen hij nu na verloop van zeven, acht jaar op een stillen zomeravond landde aan de aanlegplaats voor booten onder zijn vaderlijk huis, het kleine hutje boven in de rotskloof, had hij een wonderlyk gevoel van te leurstelling, dat dit hutje veel kleiner was, dan hij zich herinnerde. De wijde, spiegelgladde zee, de bergen, nu blauwachtig rood beschenen door do avondzon en de geheele omgeving hadden een machtig natuurschoon, dat hij met ontroering terugzagdat was de schilderij van zijn kinderjaren alleen had hij gedacht, dat zijn ouderlijk huis daarin eene grootere plaats innam. Hij was met zijn boot dicht onder land gevaren om de zijnen te verrassen met zijn komst en toen rees de vraag bij hem op, of die kudde schapen, die hij daar op de rotshelling had gezien, aan zijne ouders toebehoorde. Daar zag hij zijne moeder, die zooals gewoonlijk des zomers 's avonds in de deur zat met haar breiwerk en het kluwen in haat schoot. In eenige sprongen was hij het steile pad op en stond nu plotseling voor haar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1