geestdrift dan vroegerhebben de Koningin en hare hofhouding en te Londen de Lord-Mayor en de gemeen teraadsleden alsmede de meeste ambtenaren zich met het klaverblad getooid ter eere van de Iersche helden in Znid-Afrika. Maar in Ierland zelf heeft men deze sympathie-betnigingen met geheel anderen munt betaald. Vele betoogingen tegen Engeland vonden plaats en te Dublin heeft men zelfs getracht den burgemeester te steenigen omdat hij het bekende voorstel heeft gedaan de Koningin bij hare aanstaande komst op schitterende wijze te ontvangen; een voorstel, waartegen, gelijk wij reeds meldden Redmond de Iersche leider in het Lagerhuis, openlijk geprotesteerd heeft. Uit Parijs komt een bericht, dat, zoo het waarheid bevatEngeland zeer ernstige moeielijkheden in Egypte voorspelt. Volgens dat bericht zou de profeet Senoessi, door velen voor den echten Mahdi gehouden, en die onder de Mohammedanen in Noord-Afrika zeer veel invloed heeft (men schat het aantal zijner aanhangers op 9 millioen) voornemens zijn te profiteeren van den Zuid-Afrikaanschen oorlog om zich van uit Algiers in het tegenwoordig zwak bezette Egypte te werpen. De rebellie, onlangs onder de Soudaneezen voorgekomen, en door ons destijds medegedeeld, zou met dezen aanstaanden inval verband houden. Dat een dergelijke invasie door Frankrijk zeer gaarne gezien zou worden ten einde Engeland's macht in Egypte te doen ophouden spreekt van zelf en doet het berichtvan Fransche zijde af komstig niet zeer betrouwbaar schijnen. ZUID-AFRIKA. Verwonderlijk klinkt het, maar het is niettemin waar dat de Boeren het spoorwegma teriaal, te Bloemfontein achtergelaten, niet vernield heb ben. Lord Roberts vond daar acht locomotieven en zoo vele wagens dat hij onmiddellijk een geheele brigade naar het Zuiden heeft kunnen zenden. Ook de spoorlijn was niet vernield, en Roberts is dan ook in directe spoor wegverbinding met de Oranjerivier. Van 18 Maart seint de opperbevelhebber »De gardes zyn gisteren teruggekeerd. Verscheiden bur gers hebben zich overgegeven. Deserteurs zijn te Belmont aangekomen met een Maximkanon en negenponders nog een negenponder werd te Colesberg uitgeleverd. Een cavalerie-brigade is naar Trabanchu gegaan om de inwo ners gerust te stellen en de proclamatie uit te deelen, waarnaar veel navraag is. Lord Methuen is 16 dezer te Warrenton aangekomeD, intijds om te beletten dat de brug geheel vernield werd en zich meester te maken van de pont over de Vaal. De geregelde spoorwegdienst tusschen Bloemfontein en Kaapstad wordt morgen heropend. De berichten omtrent Mafeking zijn zeer tegenstrijdig het officieele bericht van 16 Maart uit Pretoria spreekt opheffing van het beleg beslist tegen. Het moet in de belegerde plaats bovengronds zóó onveilig zijn, dat ieder in holen leeft en zelfs zijn zaken drijft. Er is een onderaardsche tak van de Standard Bank. De Kaapsche poiitie heelt een groote onderaardsche zaal, goed gemeubileerd, en houdt er zelfs een piano op na. Het Mafeking hotel heeft een onderaardsche eetzaal waar 40 menschen kunnen aanzitten zonder gevaar dat hunne maaltijden door barstende bommen verstoord zullen worden. Het kantoor van de »Mafeking Mail" werd door een bom getroffen en de voorraad papier vernield. Het blad wordt thans op bruin papier gedrukt. In het oosten op de grenzen van Natal hebben de Boeren zeer sterke stellingen in de bergketen ingenomen om de verbinding van Bnllers macht met het hoofdleger te verhinderen. Het terrein aldaar is uiterst geschikt voor de vechtwijze der Boeren, maar toch zal het de vraag zijn of zij den talrijken vijanden, die van weerszijden opdringen, langen lijd het hoofd zullen kunnen bieden. Door het uiterst langzame aankomen der levensmiddelen in Ladysmith is de gezondheidstoestand in de stad de laatste dagen weer veel ongunstiger. De burgers hebben daarom bevel ontvangen de stad te verlaten. Volgens de opgave van dr. Molengraaf, chef van het Informatiebureau, bedroegen de verliezen der fede ralen, van het begin van den oorlog tot aan het ontzet ▼an Kimberley en Ladysmithgesneuveld 677, gewond 2129, bij ongeluk gedood 24, bij ongeluk gewond 171; overleden aan ziekte 99 zieken die herstelden of nog onder behandeling zijn 1251. Totaal 4351. Het duurde eenige oogenblikken vóór zij haar eigen oogen kon gelooven en toen omhelsde zij haar zoon en nog langer duurde het voor zij geheel van haar vreugde bekomen en weer tot zich zelf gekomen was. Zijn vader was ter vischvangst en werd eerst over omstr- eks acht dagen thuis verwacht. Daarentegen zag hij een blond, mooi, zeventienjarig meisje, dat hem kwa-1 begroeten met vele vragen van verwondering in haar blik en aanvankelijk een weinig verlegen. Het was zijn zusje Christine, die thans volwassen was en het vol maakte evenbeeld harer moeder, toen deze jong was. Christine was echter niet zoo groot. Omtrent zijn broer Eilert vernam hij, dat die bij een koopman in het Noorden geplaatst was en het daar goed maakte. 's Avonds keek zijne moeder hem herhaalde malen on derzoekend aan, doch hjj zag er zoo gelukkig en blij uit, dat zij zich geheel gerustgesteld gevoelde. Toen zij 's avonds laat met hun beiden buiten zaten, vertelde hij haardat hij zijne betrekking in Berlijn eraan gegeven had, eene mededeeling, waarover zij de handen tehoop sloeg. Daarna ontwikkelde hij voor haar zijne plannen om te Finnaes in Finkrogen een handels plaats op te richten. Hij was van plan de zaak hoe eerder hoe liever te beginnen, terwijl de Finnen nog op het eiland waren en om daarna met hen naar Karasnando in Zweden te trekken, teneinde daar handelsverbindingen aan te knoopen. Zoodra de boot met allerlei coulante artikelen, zooals koffie, suiker, tabak enz., die hij ieder oogenblik ver wachtte, zou zyn aangekomen, wilde hij zijn handel be ginnen op een wijze, die niets in het oogvallend had, na melijk de omgekeerde boot voorloopig als winkel ge bruiken. De hoofdzaak was nu maar, dat hij de toestemming had van den Lap en van de familie Nutto voor den afstand van den grond bij Finrses, dien hij daarvoor noodig had. Wordt vervolgd. Ondersteuningsfond»* voor vrouwen en kinderen hier te lande van strijders ln Zuid-Afrika. Het Nederlandsch Comité voor Transvaal acht zich verplicht, zijn bede om hulp te herhalen. Met groote dankbaarheid vermeldt het de ontvangst van ongeveer f 8000 waaronder niet het minst de giften van H. M. de Koningin en H. M. Koningin-Moeder het Comité heb ben verblijd. Maar het moet een vernieuwd beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk doen, om dat de nood zoo groot is. Ondergeteekenden hadden zich niet kunnen voorstellen, dat zich op onzen Hollandschen bodem zoovele vrouweu en kinderen bevinden, wier kost winners in Zuid-Afrika zijnen die tengevolge van den oorlog broodeloos zijn geworden.Ta) van aanvragen kwamen enko men in uit alle oorden des lands. Familiën uit de meest ver schillende klassen der maatschappij lijden armoede. Ver scheidene moeders met 9 of 10 of 12 kinderen ontvingen sinds September van hare echtgenooten geen geldelijke hulp meer. Sommigen kunnen zelfs het schoolgeld voor hunne kinderen niet meer betalen. De meesten hebben reeds verschillend huisraad moeten beleenen. Inspanning wachten zij iedere Mail af, maar geen enkele brief brengt geld doch wél bij niet weinigen het bericht, dat hunne kostwinners gevangen genomen of gewond zijn. In één woord in menig gezin in ons Vaderland wordt tengevolge van den krijg in Zuid-Afrika veel geleden. En ofschoon nu niet dan na ernstig onderzoek hulp wordt verleend schieten de middelen die tot hiertoe werden geschonken te kort ter tegemoetkoming in den bestaanden nood. Toch wilden ondergeteekenden zoo gaarne die beklagenswaardige gezinnen blijven helpenwelke op dit oogenblik zonder dien steun niet kunnen leven. Daartoe doet het een vernieuwd beroep op de milddadig heid van het Nederlandsche Volk. Wij gevoelen veel voor de Boeren, maar zeker niet minder voor onze landgenooten, die met hen lijden en strijden. Toonen wij dat door onze zorg voor hunne vrouwen en kinderen die thans aan onze hoede zijn toevertrouwd en op ons hoopvol zien waar zij het zwaard van den honger vreezen Zeer zou het het comité verblijden indien ook in de verschillende kerken eene collecte werd gehoudengelijk dit door de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam wordt gedaan. Verder verklaren zich gaarne tot het ontvangen van giften bereid de leden van het Comité, de heeren J. E. N. Baron Schimmelpennick van der Oyelid van de Eerste Kamer voorzitter Hoevelaken prof. mr. W. van der Vlugt, hoogleeraar, Leiden; jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman lid van de Tweede Kamer, 's Graven- hage; dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Tweede Kamer, Amsterdam mr. A. F. K. Hartogh, lid van de Tweede Kamer, 's Graven hageprof. dr. C. B. Spruythoog leeraar Amsterdam G. A. A. Middelbergvoorzitter Ned. Z-A. Ver., Amsterdam; Paul den Tex Secretaris Ned. Z.-A. Ver., Amsterdam; prof. dr. A. Kern, voor zitter van bet Alg. Ned. Verbond, Leiden jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, lid van de Eerste Kamer, Groningen prof. dr. J. Woltjer, hoogleeraar, Amsterdam mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer, 's Gravenhage G. i Ittmann Jr. koopman, 's Graven- hage H J. Meerkamp van Embden, koopman, Rotterdam W. A. Gennekenvoorzitter van den Christelijk Natio- nalen Werkmar sbond Rotterdam; B. H. Heldtvoor zitter van het Alg. Ned. Werkl.-verbond, 's Gravenhage K. Kater voorzitter van Patrimonium Amsterdam W. C. -T. Pastoors voorzitter van de R.-K. Volksbond Amsterdamdr. J. Th. de Visse. lid van de Tweede Kamer secretaris Amsterdam. Ken oud-kanennier onzer Marine. Het Marineblad heeft een brief van een officier aan boord van de «Friesland" uit Lorenzo Marquez. Het volgende staaltje van generaal Joubert wordt er in mede gedeeld. Deze stond op een dag voor zijn tent, toen er een Boer voorbij kwam rijden. De generaal hield hem aan en zeide: «Wat rijdt jij bijzonder slecht," waarop de Boer zeide «Dat is ook mijn vak niet, want ik was het grootste deel van mijn leven aan boord." Op de vraag wat hij dan wel geweest was, zeide deze «Kanonnier le kl. bij de Koninklijke Nederlandsche Marine." «Wel," zeide de generaal, «dan moet je ook bij de artillerie, en wil ik wel eens zien hoe je schiet." Hij werd bij een kanon ge bracht en gelast om op een Engelsche batterij te schieten. De ex-kanonnier zeide: «Ik neem 3 schoten om in te schieten en het 4e is raak". Het derde schot kwam echter al midden in de vijandelijke batterij terecht, na welk bewijs van bekwaamheid onze man zoo in eere wordt ge houden, dat hij o.a. 's nachts in de tent van generaal Joubert slaapt. Mlllcleus. Het volgende leest men in de «Haagsche Courant' Over eenige dagen komt een nieuwe lichting miliciens op, ten deele jongens zonder begrip van de toestanden in een groote stad, in 't algemeen jongelui, die, be houdens zéér enkele nitzondoringen, verstomd zouden staan, wanneer zij vernamen, tot wat gruwelijke handelingen vooral in groote steden sommige zedelooze lieden ver vallen, door losbandigheid, leegloopen en andere booze dingen. Er bestaat, helaas, weer bijzondere redon om de jonge lieden en hun ouders voor deze treurige feiten te waar schuwen. Want wel is een der schandelijke zaken, die onlangs ter kennis van de justitie kwamen, in onderzoek en zijn dientengevolge een paar hoofdschuldigen uitgeweken maar tot eeu vervolging, zonder aanzien des persoons, is 't nog niet gekomen. De zedenbedervers, de slechte individuen die jongelieden zedelijk en lichamelijk ten verderve brengen, loopen nog straffeloos rond, gehandhaafd in de eervolle, soms hooge posities die zij bekleeden en uit alle kringen, hoog en laag, burgerlijk en militair, dreigt nog het, gevaar voor den argeloozen knaap, die naar omstandigheden met geld, met schandelijke opwekking van hartstochten, met vriende lijke praatjes en leugenachtige voorstellingen wordt ge lokt in de netten der zedelooze bende. Het onlangs ontdekte hol desverderfs zal ongetwijfeld nu wel verlaten zijn maar de bedrijvers der wandaden hebben vermoedelijk wel andere plaatsen opgezocht, waar zij tijdelijk aan 't oog der politie ontsnappen. In afwachting dat de straffende hand der justitie naar men mag verwachten op de schuldige verdervers zal neerdalen, waarschuwen wij daarom vooral de miliciens en hun oudersdat zy zich hoeden voor de boosaardige verlokkingen, in welken vorm die zich ook voordoen. 't Is geen algemeen praatje, dat wy hier overbrengen. De afschuwelijke feiten zijn ons bekend. Men zal ons van nadere aanduiding verontschuldigen. Maar men geloove ons: niet zonder ernstige reden waarschuwen wy. Aan andere bladen 't dringend verzoek, deze waar schuwing ook in hun kring te verspreiden. Te Lage Zwaluwe heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een 22-jarige jongen, die zou gaan musschen schieten, had zijn geladen geweer tegen den kant van een sloot gezet. Toen hij het later ter hand wilde nemen, ging het schot af en kreeg hij de volle lading in dB borst. De buren vonden hem badende in zijn bloed. De knecht van een molenaarster te Cranenburg, een stadje even over de Nederlandsche grenzen, was door zijn meesteres ontslagen. Hij wilde in zijn woede daar over haar met messteken vermoorden. Dat zou hem gelakt zyn, als niet een Kleefsch wielrijder, Geerling genaamd, die toevallig voorbijreed, de gruweldaad door het raam gezien had. Fluks steeg hij af, snelde het huis in en ontzette de reeds zwaar gewonde vrouw. De moordenaar rende naar den zolder en verhing zich daar, voor iemand het beletten kon. De vrouw is nog in leven, en men hoopt haar te be houden. Hnklitti/cn. De H. IJ. S. Mij. maakt bekend dat door de indienststelling van een Stoompont tusschen Enk huizen en Stavoren, goederen en vee, ten vervoer over de lijnen der Maatschappij aangebracht, voortaan zonder overlading aan genoemde havenstations kunnen worden verzonden. De bemanning van de stoomboot «Sneek", van Sta voren op Amsterdam, heeft een bang oogenblik doorleefd. De boot werd even buiten de haven van Stavoren over vallen door een stormvlaag en slingerde zoo, dat de hoorn touwen van de koeien, die zich in het ruim van de boot bevonden, braken. De verschrikte dieren, door elkander geslingerd, schoven naar één zijde, waardoor de boot zoo erg helde, dat er gevaar voor schipbreuk ontstond. Zes vette varkens, op het dek gehokt, sloegen over boord, terwijl mede eene hoeveelheid suiker verloren ging. Door gepaste maatregelen wist men eindelijk het roer te doen werken, waarna men besloot naar Stavoren terug te keeren. Later werd de reis vervolgd. Exancns. Er zijn in Noordholland zoovele candidaten voor de hulpakte 1. o., dat de examens ongeveer tot Juli zul len aanhouden. Veeziekte. In de gemeente Texel beeft zich wederom een ge val van mond- en klauwzeer bij rundvee voorgedaan. Benoemingen. Benoemd in het bestuur van het hoogheemraadschap van Waterland, tot dijkgraaf de heer L. de Oude en tot hoogheemraden de heeren C. Honigh de Jongh en K. de Waart. Purmerend. In zijne vergadering van den 17 besloot de gemeenteraad f 700 subsidie te verleenen aan de hier gevestigde afdeeling van de Hollandsche Maat schappij van landbouw voor eene alhier door de af deeling te houden tentoonstelling met feestelijkheden bij gelegenheid van eene vermoedelijk in September a. s. te houden algemeene vergadering van genoemde maatschappij. De vorige week is de groote overspanning van de brug voor gewoon verkeer over den IJsel bij Wester voort (115 meter lang, 5 meter breed, 600.000 KG. zwaar) door een bydraulischen druk van 100 atmosfeeren verschoven van de stelling, waarop zij in elkander was gezet, naar de plaats der peilers, die haar zullen dragen. Een aantal ingenieurs en autoriteiten waren samenge komen om dit belangwekkende werk te aanschouwen. Te Rampen is, onder geweldig geraas en ge kraak, het huis van een wethouder ingestort. De heer des huizes, alleen aanwezig, kon nog bijtijds vluchten. Te groote bloempotten. Door liefhebbers wordt dikwijls een font begaan bij het kweeken van bloemen in potten ni. dat ze te groote potten nemen, om er de bloemen in te verplanten. In zoo'n geval verzuurt de aarde en beginnen de planten te kwijnen. De nieuwe pot moet ongeveer 23 centi meters in doorsnede grooter zijn dan de oude, meer niet, en dat is in alle opzichten voldoende. Nederlandsche Roode Rruls. Aan de chefs der beide Ned. Roode Kruis-ambu- lances in Zuid-Afrika is telegraphisch bericht, dat de datum van terugkeer dier ambulances in Nederland, door het hoofdcomité aanvankelijk bepaald op 1 Mei voor de eerste en 1 Juni voor de tweede, is uitgesteld tot 1 September a. s. Aan dat uitstel hebben de Regeeringen de overige daartoe aangewezen autoriteiten, voor zooveel noodig, ten behoeve van het bij die abulances ingedeelde personeel hare goedkeuring gehecht. Na het vertrek van de in het bericht van 10 Maart j. 1. bereids vermelde geneesheeren zal het peis neei onzer Roode Kruis-ambulances in Zuid-Afrika in zijn geheel bestaan uit 8 geneesheeren, 2 administrateurs, 2 hoofden der zusters, 15 pleegzusters en 11 verplegers, te zamen 38 personenongerekend het Nederlandsch personeel, dat deelneemt aan de ambulance van Leersum (Russisch- Hollandsche) bestaande uit 3 geneesheeren, 1 adminis trateur, 5 pleegzusters, 2 verplegers en 1 kok, te zamen 12 personen. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet is dit jaar veel gerst uitgezaaidmeer dan andere jaren. De hooge prijzen dit jaar in vergelijking van andere granen als tarwe en haverzijn hiervan de oorzaak. Lrsem. De heer P. Koppes, sedert een reeks van jaren lid van den gemeenteraad en wethouder, heelt wegens vergevorderden leeftijd, zijn ontslag moeten nemen. Door de Protestantsehe Kiesvereeniging is de heer J. Kop pes candidaat gesteld voor de op donderdag den 22 te houden verkiezing van een gemeenteraadslid. Een spoorwegwachter, in dienst van Holl. Spoor wegmaatschappij te 's-tóravenhage, vond Zondagavond laat na afloop van den dienst, op het stationpiein aldaar een pakje, dat bleek in te houden een waarde van onge veer f 950. De vinder bracht de geldswaardige papieren onmid- delijk naar het politie-comuiissariaatalwaar men de rechthebbende een dame wist op te sporen, die nog ruim 1 uur 's nachts haar eigendom ten bureele kwam herkennen en halen. De eigenares schonk den eer lijken terugbezorger ter belooning twee kwartjes.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2