Buitenland. l)e oorlog in Zuid-Afrika. BURGERLIJKE STAND. zaak is weer een dergelyken strijd in het leven te roepen. Dien weg te volgen is niet raadzaam, maar rechtstreeks moet op grondwetsherziening worden aangestaard. Dade lijk hebben eenige jonrnalisten, die toch wel lezen kan nen, dat rechtstreeks zeer handig verwisseld met in eens, na op het oogenblik. Onze bedoeling is echter, dat wij dat geknutsel niet meer willen en op den voorgrond stellen wij, dat grondwetsherziening noodig is, om te komen tot Algemeen Kiesrecht, men moet den wetgever niet binden door een artikel als art. 80 der grondwet. Als party dient men te zeggen, wat men zich als ideaal van het kiesrecht denkt. Naar onze meening is het alge meen kiesrecht de eenige oplossing, algemeen kiesrecht voor, op enkele uitzonderingen, als gevangenen, krank zinnigen enz. na, voor alle meerderjarige mannelijke ingezetenen. Spr. voor zich, is ook voor het vrouwen kiesrecht, doch de Unie gaat zoo ver niet, daar in dit opzicht de meeningen nog te zeer verschillen. Bedeelden wenscht men niet altijd te zien uitgesloten, bedeeling eischt dikwerf eer medelijden dan straf. Met het voor beeld der werklooze diamantbewerkers toonde spr. dit nader aan. Zoo ongeveer luidt het schrijven der Unie en allerlei dag en weekbladen hebben kolommen gevuld met beoor deelingen dezer circulaire en de meesten hebben die gelezen door een beslagen bril. Het eerste schrijven dat men ontving was de brief van prof. de Louter die in een open brief den volke kond deed van zijn uittreden. Bij enkele ponten uit dien brief stond spr. enkele oogen- blikken stil. De professor acht de circulaire in strijd met de zelfstandigheid en waardigheid van de Liberale Unie daar de Soc.-Dem. Arbeiderspartij hetzelfde punt op haar program heeft. Nu kwam het kiesrechtvraagst.uk al op het program der Unie voor, voordat deS. D. A. P. het daarop haddoch al ware het juisthoe kan dat dan daar dat door alle eeuwen zoo zou blijvenen men toch eenmaal tot algemeen kiesrecht moet komen hoe kan men dan de L. U. verwijten dat ze iets doet in strijd met haar zelfstandigheid en waardigheid? Een tweede punt uit dien brief is dat de geregelde werk zaamheid van den Staat door grondwetsherziening wordt belemmerd. Dit motief gold van '83 tot '87 veel meer dan thans, nu alle kringen vertegenwoordigd zijn al is het dan ook nog gebrekkig. Doch als het waar isdan is het, dunkt ons, beter eenmaal zoo'n stagnatie te ver oorzaken dan tweemaal, zooals men dat zou doen, indien men eerst nog eens een wijziging der kieswet wilde. Verder heet het, dat men den naam der L. U. heeft bespothare bestemming heeft verloochenddat men het twistvuur in de Lib. partij wil doen ontbranden wat tot een désunie zal leiden. Waar nu de kiesrecht kwestie als een zijden draad door de geschiedenis der Unie looptgaat het toch moeilijk van bespotting van haren naam te sprekenals men den eisch nader ont wikkelt. Het twistvuur in de Liberale party is reeds in '93 en '94 ontbrand en zal nu misschien alleen bij sommigen, nog weer eens worden opgerakeld. Ten slotte beroept de professor zich er op, dat hij een der oprichters is. Als alle 89 die het eerst bijeen kwamen ter stichting der Unie zich als de vaders beschouwen dan had zij er nog al eenige. Ook bij de andere bestrijdingen moet spreker even stilstaan. De »Nienwe Rotterdammer" noemt het advies van het Hoofdbestuur onbegrijpelijk, maar zegt niet welk advies ze dan verwacht had. Intusschen, de relatiSn met dat blad zijn ook niet zoo intiem, dat ze dat kon doen. Onbegrijpelijk noemt ze het schrijven en zelf heeft dat blad gezegd, dat bepaaldelijk de heer Zelvelder het was, die de Unie tot een volbloed kiesrecbtpartij stempelde. Dat was in '96 en nn een paar jaar later, vindt men onze verklaring onbegrijpelijk. Dadelijk komt nude Rot terdammer iu conflict or t het Handelsblad, dat zegt 't is dwaas met zoo iets, als oeze eireulaire, aan te komen, met art. 80 kan men zoo ver komen, als men wil. Maar daar komt de N. R. Cf. tegen op, wij zijn et ook nog, meent ze, we zijn i.og dezelfden van '94. Al deze artikelen te be handelen zou niet aangaan, nog even willen wij de vraag beantwoorden van het Vaderland wilt gij positie nemen tegen dit ministerie Waar staat toch die onzinnige raad, vragen wij. Het ligt in den aard der zaak, dat wij elke uitbreiding van het kiesrecht dankbaar zullen aanvaar den, maar op afkorting, maar als wij het voor 't zeggen hadden, zouden we regelrecht op grondwetsherziening aansturen. En een blad als »Voornitgang" dat nog door gaat voor vooruitstrevend, vergelijkt hetgeen wij deden met een schieten op het ministerie met Long Tom en geeft nadat men weet, wat wij bedoelen een plaat met een bijschrift: „Daar heb je nu een kanon, maar schieten mag je er niet meeAlsof het ons geen hooge ernst was Wij geven een geweer, maar zeggen, wacht tot de vogel onder schot isanders vermors je je kruit. De Standaard van gisteren zegt iu een hoofdartikel, zooals alleen haar redactie dat schrijven kan, dat wij aan het tobben zijn en niet weten, of wij rechts of links moeten dat we de socialen willen volgen. De gewone liberalen kregen kippetjesvel (dat wil spr. wel gelooven); verder heet het dat de zeileD gereefd moeten worden, zie de nota aan de kiesvereeniging te 's-Gravenhage. De Standaard laat het voorkomen, alsof die nota door den waarnemenden secretaris op eigen hand is verzonden, doch in dit opzicht kan zij gernst zijn, ook die nota is van het hoofdbestuur afkomstig. Wat daarin staat is niet geheel juist weergegeven. Wat wel geschreven is, en ook hier gezegd dient te worden is, dat op de vraag, of reeds in 1901 het algemeen kiesrecht op bet verkiezingsprogram zal staan, is geantwoord, dat op die vraag het antwoord nog niet gegeven kan worden dat zal eerst kunnen aan den vooravond der verkiezingen, wanneer men den toe stand kan overzien dan zal met de weegschaal in de hand uitgemaakt worden wat de meest gewenschte positie is, maar zeker is het dat, evenmin als minister Borgesius, evenmin als min. Cort van der Linden evenmin als tal van anderen, de Liberale Unie zal aarzelen als het tijdstip is aangebroken voor een krachtige beweging ten gunste van het algemeen kiesrecht. Wil men thans de circulaire een academische verklaring, een phrase noemen, 't is spreker wèl, doch dan is het er een van hooge be- teebenis voor de partij. Nu voor het eerst is onze mee ning, in zake het kiesrechtvraagstuk in ons program dui delijk aangegeven, het urgentieprogram vaststellen is onmo gelijk. Dwaas zon het zijn, thans reeds het algemeen kiesrecht tot verkiezingslens aan te nemen dat wil ook niet het Ned. Werkliedenverbond ook niet de Radicale Party, die op de meeting der S. D. A. P. niet meestem den over de vraag of dit de lens zou zijn voor 1901. Men mag niet voorbijzien dat voor grondwetsherzie ning twee derde der stemmen van de beide Kamers noo dig isdat dns een gering gedeelte dat kan beletten. Daarom moet men rekening honden met andere partijen. De Bedumer Courant, een antirevolutionair blad, dat in het Noorden nog al invloed heeft, is b.v. nog sterk voor het zoogenaamde huismanskiesrecht van Mackay en Van Alphen, een kiesrecht alleen toe te kennen aan hoofden van gezinnen, en aan hen, die, niet gehuwd, een kamer met stookplaats bewonen, dus aan hen die in plaats van een vrouw een verwarmingstoestel er op na houden 1 Zoolang men niet van den noodigen steun zeker is, zou het gevaar lijk zijn tot grondwetsherziening te besluiten. Erg naief is dus de vraag van het Vaderland of wij daaraan wel gedacht hebben. Zou men zich kunnen voor stellen, dat in de eerste jaren ééne partij de meerderheid zou hebben. Ieder ministerie van de naaste toekomst zal het cachet dragen der tweeslachtigheiddat echter de homogeniteit, waarnaar dr. Knyper zoo vaak informeert bjj dit ministerie, daardoor niet sterk zon zijn, daarvoor behoeft geen vrees te bestaan. De «remblokken" zooals een paar ministers als de Beaufort, Ro6ll en Pierson soms worden genoemd, zijn ook thans werkelijk niet zoo zwaar of men weet ze mee te trekken. Overleg met andere partijen zal zeker noodig zijn, eer men tot grondwets herziening kan overgaan. Maar daarom staat er niet in de circulaire, dat men in 1901 daarop niet zal aandrin gen, integendeel, indien in het volgend jaar men het volk warm kon krijgen voor algemeen kiesrecht, zou spr. dat een zegen noemen, maar hij vreest met groote vreeze. Op elke meeting, in elke vergadering, ook hier blij Kt het, dat er nog weinig kracht in de beweging zit, en daarom zou het niet verstandig zijn, thans reeds het alge meen kiesrecht aan de orde te stellen. Hiermede meende spr. de bedoeling van het bestuur der Lib. Unie genoeg zaam te hebben toegelicht. Hy acht het nog noodig er op te wijzen, dat hij niet heeft gesproken als secretaris der Unie, doch zijne persoonlijke meening omtrent de circulaire heeft weergegeven. Ten slotte te kennen gevende, dat het manifest der Unie voor het bestuur van zeer groot gewicht is, wekt oij op tot propaganda, tot voor bereiding van den bodem, opdat men spoedig verlost worde uit den ellendigen poel, waarin het kiesrecht van Houten ons heeft gebracht. Een krachtig applaus was sprekers dank voor zijn warme verdediging van het Unie manifest. Daar niemand van de gelegenheid tot debat gebruik maakte, sloot de voorzitter met een opwekking om als lid der Yereeniging toe te tredende vergaderingdie slechts matig was bezocht. In de vergadering van Voornitgang, die na de open bare bijeenkomst werd gehouden, werd met op één na algemeene stemmen instemming betuigd met de circulaire van het hoofdbestuur. Aanbesteding. Den 22 had de openbare aanbesteding bij inschrij ving plaats van de levering ten behoeve dezer gemeente van 20000 stuks Ben-Ahin keien, 14 bjj 16 cM., en 800 dito keien, 14 bij 21 cM., tot verbandkeien. Er werd inge schreven doorE. Janssen en E. Soupert, exploitanten van keiengroeven te Luik, de Ben-Ahin keien f 110. per 1000; de verbandkeien f 165.per 1000; de Maat schappij tot vervaardiging en leveren van bonwmaterieelen (voorheen de erven H. Trip), te Rotterdam, de Ben-Ahin keien f 113.60 per 1000; de verbandkeien f 170.40 per 1000. De levering is gegund aan de heeren E. Janssen en E. Sonpert te Luik, ais minste inschrijvers. Protestantsche Vrouwcnvereenlging. De gewone jaarlijksche algemeene vergadering der Protestantsche Yrouwenvereeuiging had plaats den 23. Uit het verslag daar uitgebracht blijkt, dat de Veree- niging 45 dames werkende leden telt, terwijl 64 arme gezinnen door haar bezocht worden. Uit deze gezinnen bezochten 23 meisjes van 11—15 jaar de naailessen aan de Huishoud- en Industrieschool eu 15 kinderen de be waarschool, op kosten der vere-miging, terwijl 25 vrouwen gedurende de wintermaanden naaiwerk ontvingen. "V ier meisjes ontvingen dit jaar een eerbewijs en non kleeding- stnk, omdat zij twee jaar of langer in één dienst waren geweest. Bovendien werd in het voorjaar aan ieder gezin een bon voor kruidenierswaren en met Kerstmis een paar kleedingstnkken verstrekt. In eene in November gebonden buitengewone alge meene vergadering werd besloten, het uitgeven van naai werk, op de wijze zooals tot na toe geschiedde, te staken, I daar het op den duur onmogelijk was, met de winkels in machinaal genaaide goederen te concurreereu. Daartoe zonden de depóts met 1 Februari 1900 worden opge heven, od de dames trachten door eeno verloting op groote, schaal zooveel mogelijk den voorraad goederen van de hand te doen. De verloting is, dank zij de hulp der stadgenooten, uitstekend geslaagd. Toch zijn nog niet, alle goederen opgeruimd tot Mei zullen deze uog zooveel mogelijk verkocht worden bij Mej. Julsing, Oudegracht, hoek Oostenburgerstraat. De dames zullen nu trachten, eenige keeren in den winter den vrouwen zelf naaiwerk te verschaffen naaiwerk voor particulieren of liefdadige instellingen wordt ten allen tijde aangenomenen zoo spoedig mogelijk afgeleverd. Bovendien zullen de vrouwen zesmaal per winter eene extra nitdeeling van kruideniers waren of brandstoffen erlangen. Schietwedstrijd. Den 23 's avonds werd door eenige schuttersdie zich wekelijks vrijwillig hadden geoefend in de behandeling der wapenen en het schieten de laatste bijeenkomst gehouden. Voor deze gelegenheid had een onderlinge wedstrijd plaats. De uitslag was eerste pr., O. van Os, met 102 punten iu 10 schoten; tweede pr.W. J. D. Appel, met 91 p.; derde pr. J. Keuter, met 86 p. Een prijs, beschikbaar gesteld voor den schutter, die het grootst aantal rozen schootwerd behaald door G. van Ös met 3 rozeu. Nadat de prjjzen met een to-pisselijk woord aan de winners waren uitgereiktontving de instructeur, de heer R.Oostenveld, als blijk van erkente lijkheid een souvenir tot aandenken aan deze genoegelijke schuttersuren. De bi»ro««eterst»nd was des morgens 8 uur als volgtden 23768.3 den 24769.0. Bood vee. In den voormiddag van den 24 (marktdag) is hier ter stede wederom een dood kalf ingevoerd en door den gem.-veearts voor de consnmptie afgekeurd. Het cadaver is onder politietoezicht vernietigd. ONDERTROUWD. 22 Maart. Pieter Buis, gescheiden echtgen. van Sijtje Swens, en Geertje Kooij, wede, Leendert Rus. Jan Visser en Antje Ruiter. Adrianus Cornelis Poort, te Amsterdam en Anna Maria Wolfiat, alhier, onl. te Amsterdam. GEBOREN. 21 Maart. Pieter Hermanns Jacob, z. van Jacob Schreuder en Trijntje Wendel. 22 Gnurtje, d. van Jan Pastoor en Trijntje Klaver. 23 Anna Alida Maria, d. van Jacobus Bel en Adriana Anna Alida Schouten. OVERLEDEN. 24 Maart. Jan Blom Kz., 77 j. ETÏClEIiAAB. De annexatie-plannen der Engeleche regeering ten opzichte van de Zuid-Afrikaansche repu blieken worden ook in de Kaapkolonie niet met volle instemming ontvangen. Te Kaapstad ligt een verzoek schrift ter teekening aan het volk van Groot-Brittannie en Ierland waarin gevraagd wordt om de onafhanke lijkheid der beide Repnblieken te eerbiedigen. Uit Bloemfontein wordt gemeld dat een groote voorraad levensmiddelen is gevondende onderworpen houding der Vrijstaters schijnt echter niet geheel ver trouwd te kunnen worden. Met het oog op het groot aantal burgers dat verklaarde zich onder de voorwaarden der jongste proclamatie te willen overgeven, waren door lord Roberts colonnes uitgezonden om de wapens dier j goedgezinde Burgers in ontvangst te nemen het bleek echter dat velen der ingeleverde wapens van minder gehalte waren en de vraag rijst of de onderworpen bonding wel vertrouwd mag worden. Aan de noord westelijke grens bij Lnbatsi heeft den 15 een gevecht plaats gehad, waarbij volgens de berichten van Engelscbe zijde de Boeren wel eenige gevangenen maakten en eenige kisten ammunitie veroverden doek ten slotte met aanzienlijke verliezen worden teruggeslagen. Naar de bulletins te Pretoria uitgegeven zonden 't echter de Engelschen zijn, die overhaast moesten vlncbten. Te Londen is een particulier telegram ontvangen, melding makende van te Kroonstad loopende gernchten, dat commandant Olivier bij Bethulie na eeu grooten slag de Engelschen zon hebben verslagen twaalf kanonnen genomen en generaal Gat,acre en zijn staf krijgsgevangen zon hebben gemaakt. Verder geeft de »Times" de onduidelijke eu weinig geloofwaardige mededeeling dat president, Krnger den 22 een proclamatie uitvaardigdewaarbij de Oranje- Vrijstaat geannexceerd wordwaarop door president Steyu onmiddellijk een tegen-proclamatie zou zijn afge kondigd verklarendedat de sonvereiniteit vac den Vrijstaat onaangetast is. ZIHB-AFR1KA. President Krnger is den 18 nit den Vrijstaat te Pretoria teruggekeerd. De Regeering heeft officieel bekend gemaakt, dat de verliezen in de gevechten rondom Abrahamskraal en in den omtrek ten westen van Bloemfontein in het geheel ongeveer 90 gesneuvelden en vermisten bedragen. De terugtocht der Verbondenen naar stellingen ten noorden van Bloemfontein werd in goede orde volbracht. Alle kanonnen en alle ammunitie zijn veilig gelagerd. Ia de laatste dagen zijn de Boeren met een rens- achtigen sleep wagens van Sraitfield en Wepener in de richting van Ladybrand getrokken. Vermoedelijk was het de strijdmacht van Norvalspont, Bethulie en Stormberg die terugtrekt en zich nu Noordwaarts begeeft. De Boeren bebben Klipdam en Windserton ontruimd en de ponten bij Riverton en Windsorton doen zinken. De Vaalrivier is nn alleen zwemmende over te steken. Uit Durban wordt gemeld da' de stad Pomeroy bij Biggarsberg bijna geheel door de Boeren in brand is gestoken, en dat dezen een sterke stelling op een heuvel boven Pomeroy hebben ingenomen. Generaal French is met eene brigade cavalerie en bereden infanterie te Tbaba Neho (iu den Vrijstaat, oostelijk van Bloemfontein) aangekomen en heeft de heliografische gemeenschap met, MaBeru (Basntoland) geopend. Laatste Berichten. KROONSTAD, 22 Maart. De Vrijstaters keeren in grooten getale terng. De Rogeering is staudvastig. Er worden eeu groot aantal commando's gemobiliseerd. De Burgers zijn vaster besloten dan ooit den strijd vol te houden. In een proclamatie waarschuwt president Steyn de Burgers aan de oproeping tot den militairen dienst te gehoorzamen. Niemand mag de Engelschen op eenige wijze helpen of de wapens neei leggen tenzij hij door dringende noodzaak daartoe gedreven wordt. E«n iegelijk die deze voorschriften niet na komt zal de zwaarete straf der krijgswet knunen treffen daar bij zich schuldig maakt aan hoogverraad. LONDEN 23 Maart. Aan de tweede editie van de »Times'' wordt nit Boeloewayo van 19 dezer geseind Den 16 Maart trok kolonel Plnmer na een scherp artilleriegevecbt op 2000 yards ouder dekking van de duisternis noordwaarts. Hij is thars te Krokodilpoel. Tot hootdingelanden van het waterschap Wijde Woruier werden den 23 herbenoemd de heeren C. Kouijn W z. Wijde Wormer en K. van Twisk Beemster. Te JRarken Binnen wordt een steiger gemaakt voor een aanlegplaats der stoombooten «Alkmaar Packet". Tot dusver moest men altijd met een schuitje Laar de boot gebracht ol teruggehaald woiden. Wijl van dit station veel gebruik gemaakt wordt vooral in den zomer door Amsterdamscho visscbers die aldaar en op het Alkmaarder meer gaan visschen, is dit eene groote verbetering.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2