VOORJAARS-VEEMARKT, Groote Paardenmarkt, Aan üellBisjBsscliDol ts Alkmaar Yan lnnrllfloï n[i tie Tier GBieaatescliDlen. No. 37. Uerste blad. Honderd en tweede jaargang, 1900. WOENSDAG 28 M A A R T. Groote te ALKMAAR, op DINSDAG17 April a. s. te ALKMAAR, op WOENSDAG 18 April a.s. ONDERWIJZERES le klasse, Kiezerslijst. TOLL AT IIV G Buitenland. ALKMAARSCHE COI RAYT. Deze Courant wordt 111 n s d a g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer r 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. (hoofd: Mejufir. J. H. PRUIM), wordt gevraagd eene in het bezit der hoofdakte en van de akten voor de Pransche, Duitsche en Engelsche taal en bevoegd tot het geven van onderwijs in de nntt. handwerken en de vrjje- en orde-oefeningen der gymnastiek, op eene jaarwedde van f 1050, die na 5 en 10 dienstjaren telkens kan wor den verhoogd met f 50, tot een maximum van f 1150, Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeen tebestuur vóór 8 April e.k. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen naar aanleiding van art. 28 der Kieswet ter algemeene kennis, dat de kiezerslijst en de alphabe- tlsche lijsten van de namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die daarop zijn gebrachtop heden door hen zijn vastgesteld en vanaf den 23 dezer tot en met den 21 April e.k. voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en tegen betaling der kosten in afschrift ol afdrnk zijn ver krijgbaar gesteld. Verbetering der kiezerslijst kan tot en met den 15 April door een ieder worden gevraagd die meent, dat hij zelf ol een anderin strijd met de wetdaarop voorkomt niet voorkomtof niet behoorlijk voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 22 Maart 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a. s. kinde ren op eene der vier gemeentescholen toegelaten wen- schen te zienuit, daarvan vóór 15 April 1900 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder over legging van het geboortebrleffe en het lnëntlngs- brielje der kinderen, waarvan toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de derde gemeenteschool, (hoofd,: de heer A. P. Zeilmaker) bestaat gelegenheid aan het schoolgebouw aan den Koningsweg, des morgens van 8'/2 tot 9 unr. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 21 Maart 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Ui aTM llI.AM». Uit Kamemn is weder slechte tijding ontvangen. Van de expeditiedie onder bevel van kapitein Besser werd uitgezonden om de moordenaars van luitenant von Queis en den onderzoekingsreiziger Couran te straffen, zijn al de officieren gewond. Bijzon derheden omtrent het gevecht zijn nog niet bekend. BHVGElaAWD. Zeer weinig belangrijk zijn de laatste telegrammen nit Zuid-Afrika. Lord Roberts seinde den 23 van Bloemfontein »Geen bjjzonder nienws. Het land ten luiden van deze stad onderwerpt zich vrij algemeen. Een aantal wapens zijn ingeleverd en de menschen beginnen het voordeel in te zien van het aanbrengen van levensmid delen voor den verkoop. De bewegingen der troepen in het westelijke district hebben succes." Er zijn ook nog geene berichten ontvangen van een gevecht tnsschen generaal French en de aftrekkende Boeren in het zuiden van den Vrijstaat, en omtrent de vermoedelijke gevangenneming van generaal Gataere en zijne staf is niets naders vernomen. Generaal Clements rukte den 22 Philippolis binnen, waar de proclamatie van lord Roberts werd voorgelezen en zeer vele Burgers gehoor gaven aan het bevel om de wapeDS neer te leggen een Hollandsche landdrost en een Hollandsche sherif werden aangesteld onder Britsch opperbestuur. Het Engelsche leger heeft echter weder geheel onverwachts een gevoelig verlies geleden. Den 23 reden twee kolonelseen kapitein en een luitenant van de garde op acht mijlen van bet kamp aan de Modderrivier zonder escortetoen zij beschoten werden door een troepje Boeren. De luitenant werd gedood de anderen ernstig gewond. Een der gewonde officieren wenkte met zijn zakdoek, waarop de Boeren hen te hulp kwamen en hen naar een boerderij droegen. Dezer dagen wordt de uitspraak verwacht der scheidsrechters in de sinds 10 jaar hangende zaak over de Delagoa-baai. De feiten zijn deze, dat in 1883 de Amerikaansche kolonel Mac Mnrdo van Portugal concessie verkreeg tot het aanleggen van een spoorweg van de Delagoa-baai naar de Transvaalsche grens. Die lijn werd dan ook in 1887 aangelegd, met geld, dat eene Engelsche maat schappij had aangebracht. Aan die maatschappij stelde toen de Portugeesche Re geering zekere eisehen, en toen daaraan niet werd voldaan, nam de Regeering bezit van de lijn. Dit gaf aanleiding tot moeilijkheden, waarvan het eind was, dat Portugal, Groot Brittannie en de Vereenigde Staten besloten de zaak in handen te stellen van Zwitsersche scheidsrechters. Portngal zal waarschijnlijk veroordeeld worden tot be taling eener schadeloosstelling aan de Britsche maatschappij. Naar nit Londen gemeld wordt, zou Geo van Siclen, de bekende New-Yorksche Boerenvriend en voorzitter der Holland-Society ook namens vele bankiers aan Portngal zes millioen dollars hebben aangeboden ter voldoening dier schadeloosstelling maar waarschijnlijk zal Portugal die leening weigeren. fRAltKRIJH, De opening der Parijsche tentoon stelling is bepaald op den 14 April. De Prins van Wales komt er voor over en zal de gast zijn der Fransche regeering. Baron Christiana, die verleden jaar te Longchamps president Lonbet aanviel, heeft gratie gekregen en is uit de gevangenis ontslagen. ZUID AFHIHA. Aan een brief van den Vrijstaat- schen tolk Ponlteney, welke te Bloemfontein is ontvangen, ontkent de correspondent van de »D.iily News" de mede- deeling dat de Burgers vast vertrouwen dat zij de Engel - eehen kunnen terugslaan. Zij zijn te Kroonstad met een groote gecombineerde macht, waarover generaal Jonbert in persoon het bevel voert en hebben in de stad een grooten voorraad levensmiddelen opgezameld. Zij zijn vast besloten daar stand te houden. Er worden verschansingen gebouwd, die de stelling tot een ware vesting maken, alle beschikbare kanonnen zijn daar opgesteld. Zoowel Vrij- staters als Transvalers moeten vastbesloten zijn het Britsche leger te beletten de rivier over te steken. Volgens de „Herald" hopen ook de aanvoerders der Boeren dat zij het voortrukken der Britsche legers zullen kunnen stuiten. De voorposten der Boeren strekken zich aan weerszijden van den spoorweg uit tot de Modderrivier. De Oostenrijksche regeering heeft op het verzoek tot interventie van de beide Zuidafrikaanscbe Republieken geantwoord, dat zij den vrede wenscht, maar dat interventie slechts mogelijk is ais de beide oorlogvoerende partijen er van gediend zjjn. Daarom bevindt de regeering zich niet in de mogelijkheid, het verzoek in te willigen. Brand te Londen. Een hevige brand heeft in een boutopslagplaats te Millwall gewoed. De brandweer werkte met twintig stoommachines en drie drijvende spuiten doch kon den brand niet meester worden. De schade bedraagt 50,000 ■n het Boerenlager. Een aardig kijkje op de primitieve legertoestanden in de Republieken geeft het volgend gedeelte van een brief in de »Zwolsche Ct." van iemand, die bij de eerste Nederlandsche ambulance in Natal behoort De toestanden zijn hier allergemoedelijkstbescheiden heid is onbekend lederen staat gelijk, zelfs de comman dant-generaal Jonbert wordt door iedereen familiaer aan gesproken wanneer ik hem iets te vragen heb, loop ik zoo maar in zijn rnime teutwaar hjj meestal alleen aan een rnim tafeltje zitzonder papieren alleen met 't laatste regeeriDgstelegram in de hand men schudt de handmaakt een praatje en doet verder de zaken af zonder den minsten omslag wat hij trouwens evenzoo doet met een ander. Krijgsgeheimen zijn er nagenoeg niet, men vraagt maar en krijgt dan terstond het laatste nieuws en mededeeling van de plannen. Een groote font is 't drinkwater dat pure modder is in vele lagers op den bodem onzer emailkannen soms een dik drabbig bezinkselgelukkig heb ik twee goede Cbamberland filters die ik zelf verzorg. Voor de zieken is men er in geslaagd melk te vinden, drie uren rijdens ver! Whisky diet opgeld, daar 't verboden is sterken drank te hebben wat m. i. veel te streng is bij het natte weer. Als een Hollander ons leventje zagzonde bij zich waarschijnlijk verbazen, hoe spoedig men de Europeosche gemakken afleerten toch is het leven alleraardigst en interressant om mede te makenterwijl het in vele opzichten gezond is veel beweging en buitenlucht. Volgens de None Freie Presse heeft een stu dent in de kliniek van professor Kornymski te Lemberg, proeven genomen met een nienw geneesmiddel, colchicit genaamd. Hij spoot daarmede drie vrouwen in die aan beenderenverweeking leden; alle drie patiënten stierven daarop. De officier van justitie moet een onderzoek in deze zaak hebben Ingesteld. Bond tegen vervalschlngen. Te Parijs is op den 15 een »Europeesche Bond tegen de vervalsching van voedingsmiddelen" opgericht, met het doel het publiek in de voornaamste landen van Europa in te lichten omtrent geconstateerde vervalschingen en de namen der bedrijvers, en tevens zooveel mogelijk eenheid te brengen in de methoden van wetenschappelijk onder zoek. Het bestuur van dezeu bond wordt door eene com missie van scheikundigen en hygiënisten nit Engeland Frankrijk en Holland waargenomen, terwijl tot algemeen voorzitter benoemd is dr. P. F. van Hamel Roos advi seur voor scheikundige en hygiënische zaken van het Huis van H. M. de Koningin. Als orgaan van den Bond is gekozen de Revue in ternationale des Falsifications", die in 1887 te Amster dam door de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens is opgerichten voortaan te Parijs zal verschijnen, doch onder hunne hoofdredactie zal blijven worden uitgegeven. (Handelsblad.) Instorting. In Luik is een straat afgezet wegens vrees voor instorting der huizen. Dezer dagen laat hoorde men er een onderaardsch gedruisch en dadelijk daarop kregen de muren van twee huizen scheuren en vielen diepe gaten in de tuinen dier huizen. Men schrijft de verzakking toe aan een vroeger mijnwerk, dat onder de straat is gelegen en waarin vermoedelijk oude stutten zjjn bezweken. Internationale Tentoonstelling te Brussel. De 17e tentoonstelling, te houden door de Vereeni- ging tot bevordering dor gezondheidsleer, zal plaats heb ben te Brussel in Mei 1900. Zij omvat de gezondheids leer, de voedingsmiddelen en de kookkunst en al de tak ken van nijverheid welke er mede in verband staan. Bovendien zal een internationale wedstrijd voor bieren worden gehouden. Voor programma's, reglementen en alle verdere inlichtingen kan men zicb wenden tot den heer A. A. Guilmotsecretaris der tentoonstelling 136, Gul denvlieslaan te Brussel. Het Roode Kruis. Bij den voorzitter-penningmeester van het hoofd comité van het Nederl. Roode Kruis, is in het geheel tot dnsver ontvangen f 204,134.96£. Bij de vermelding hiervan is het volgende toegevoegd Voldeed het hoofdcomité reeds herhaaldelijk aan een diepgevoelden drang tot dankzegging voor den steun, dien het voor den arbeid van het Nederl. Roode Kruis in Zuid-Afrika in allerlei vormen mocht en nog steeds blijft onderbinden van de plaatselijke afdeelingen en correspon denten der Vereenigiug, van bijzondere dames- en andere comité's, van handelsfirma's en particulieren, gaarne, zeer gaarne geeft het gehoor aan den wonsch van den chef der le ambulance, dr. G. W. S. Lingbeek, om ook namens hem in 't bijzonder dank te brengen aan de vele landgenooten, vrouwen en mannen, comiié's, corporatiën en zoovele anderen, die door hun schenkingen in natnra van allerlei aard medewerken om in rnimen kring en op milde wijze de weldoende, reddende hand te kunnen blijven reiken aan de slachtoffers van den afschuwelijken oorlog in Zuid-Afrika. Ook thans wenscht het hoofdcomité zich te onthouden van het afzonderlijk noemen van personen, Vereenigingen enz., waarbij een enkel, onwillekeurig verzuim te kort zou kunnen doen aan welverdiende waardeering en wat ook minder in overeenstemming mag worden geacht met den gemeenschuppelijken arbeid, waaraan de werkkring van het Nederlandsche Roode Kruis zijn nationaal karak ter ontleent. Blijkens een door het hoofdcomité van het Ned.Roode Kruis ontvangen telegraphisch bericht is het materieel der Ned. ambulance, die in het begin van Maart door de Engelscaen bij Lulysmith in beslag werd genomen, aan den leider, dr. Lingbeek, teruggezonden. Als een bewijs aoezeer in Oostenrijk-Hongarije met de Boeren gesympathiseerd wordt geeft het Weekblad voor Bloembollencultuur" de volgende vertaling van een schrijven, dat eene firma uit de omstreken van Haarlem dezer dagen ontving »Hoe tevreden gij mij ook het vorig jaar met uwe zending Jonquillen en Hyaciuthen gemaakt hebt, die thans in prachtigen bloei staan, en die mij groot genoegen geschonken hebben, zoo houd ik het toch voor mijn plicht, u de besliste verzekering te geven, dat gij mijne klandizie en al uwe andere klanten, tenminste die in Bnkowina (Ozernowitz), verliezen zalt indien gij in uwen catalogus, die den volgenden zomer verschijnt, weer bollen met Eugel- sche namen opneemt. Dat gij n hiernaar richtet. Met trouw-germaansche groeten. Hoogachtend, enz. Belgie zonder vee. Het »N. v. d. D." meldt het volgende: Een medewerker van het sHbld. van Antwerpen klaagt er over, dat de veemarkten in België deerlijk vervallen zijn, nu de Belgische Regeeriug er bij blijft,

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1