No. 38. derate blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. VRUDAG 30 M A A R T. Gemeenteraad van Alkmaar. Deze Courant wordt Itlnsda g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaae f O,SO franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3. Vervolg van het Tweede Blad. Commissie van toezicht lager onderwijs. 6. De Raad benoemt tot lid der PI. Comm. van toe zicht op het lager onderwijs in de plaats van den heer J. de Lange C.J"., die bedankt heeftden heer C. van Baysen met algem'-one stemmen. Minimum-loon en maximum-arbeidstijd. 7. Als beschikking op het adres van de Timmerlie- den-vereeniging .Verbetering door Eendracht" en de Schilders vereeniging .Streven naar Verbetering", om in de bestekken der gemeente de bepaling op te nemen dat aan een vakman in het bouwvak zal moeten worden uitbetaald een minimnm-loon van 20 centen per nnr en aan een opper- of sjouwerman 16 centen per unr, met een maximum arbeidsdag van 11 uren en dat de uitvoe ring der gemeente-werken moet geschieden door vakman nen stellen B. en W. voor om over te gaan tot de vaststelling der navolgende Verordening houdende bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidstijd, in acht te nemen bij het uitvoeren van openbare werken in de gemeente Alkmaar. Art. 1. In de bestekken en voorwaardon van aanbe steding van openbare werken in de gemeente Alkmaar, voor zoover deze daarvoor, naar het oordeel van burge meester en wethouders vatbaar zijn, worden de navol gende bepalingen omtrent minimum-loon en maximum arbeidstijd opgenomen. Art. 2. De aannemer is verplicht aan de werklieden die bij de uitvoering van de iu het bestek omschreven openbare werken gebezigd worden geen laser loon te betalen dan: aan een timmerman, metselaar of stnka door 18 ets., steenhouwer, verver of behanger 17 ets., witter, smid, loodgieter 16 ets., aardwerker 15 ets., sjouwer- of opperman 14 ets. per unr. Art. 3. Afwijking van het in art. 2 bepaalde miui- mnm-loon is alleen met voorkennis en onder goedkeuring van de Directie geoorloofd al? het weiklieden geldt die jonger dan 21 en onder dan 60 jaren zijn of die niot als volle werkkrachten knnnen aangemerkt worden. Art. 4. Het aantal werklieden beneden den leeftijd van 21 jaren mag niet meer dan 20 pet. bedragen van de gezamenlijke werkkrachten, welke bij openbare werken worden gebezigd. Werklieden beneden den leeftijd van 14 jaren worden bij die werken niet toegelaten. Art. 5. De werktijd wordt gesteld op 11 aren per etmaal. Voor afwijking van dezen regel, evenals voor het doen werken op Zondag is de vergunning of de opdracht van de directie noodig. Deze verleent de vergunning of geeft de opdracht slechts in de gevallen waarin daartoe', in verband met den aard of het belang van het werk, nood zakelijkheid bestaat. Art. 6. Wordt er langer dan den in art. 5 genoemden maximalen werktijd gewerktdan wordt voor het over werk aan den werkman minstens betaald voor het eerste nnr 10 pet. tweede 25 pet. verdere uren 50 pet. per uur boven het in art. 2 bepaalde nnrloon. Wordt er op Zondag gewerkt, dan wordt het uurloon met ten minste 50 pet. verhoogd. Art. 7. De rust- en schafttijden worden naar plaat selijk gebruik door den aannemer in overleg met de di- reetie geregeld. Art. 8. De uitbetaling van het loon heeft plaats des Vrijdags van iedere week. Afwijking van dezen regei mag slechts met toestemming van de directie geschieden. Het loon wordt in afgepast geld aan de werklieden persoonlijk ter hand gesteld, hetzij aan den winkel waar zij in den regel werkzaam zijn, hetzij op het werk zelf. De directie ot iemand van harentwege moet bij de nit- betaling worden toegelaten. Indien de werkman met in staat is zijn loon op een der in de 2de alinea genoemde plaatsen persoonlijk in ontvangst te nemen, kan door de directie afwijking van den gestelden regel worden toegestaan. Art. 9. De bovenstaande bepalingen gelden ook voor de op het werk gebezigde werklieden iu den dienst van onder-aannemers, in dier voege, dat de aannemer zelf tegenover de gemeente aansprakelijk blijft voor de stipte nakoming dier bepalingen. Art. 10. De aannemer stelt eiken Maandag de directie schriftelijk in konnis met de namen en de leeftijdeu der werklieden, die, hetzij in zijn dienst bij de uitvoering van een openbaar werk, hetzij op dat werk in den dienst van onder-aannemers werkzaam zijn, met vermelding van hnn beroep, de aren gedurende welke zij gewerkt hebben en het aan hen uitbetaalde nnrloon. Tot dit einde zullen door de directie formulieren aan den aannemer worden verstrekt, welke nauwkeurig moeten worden ingevuld. Art. 11. De aannemer doet een afdruk dezer veror dening (in plano, ter gemeen te-secretarie tegen den kos- tenden prijs te verkrijgen) op het in het bestek bedoelde werk aanplakken en is gehouden er voor te waken, dat het tijdens den geheelen daar van het werk aangeplakt blijve, ter plaatse door de direetie aan te wijzen. Thans komt mede in behandeling het adres van den Ned. R. Kath. Volksbond, afdeeling Alkmaar, waarbij zij ter kennis van den Raad brengt dat in eene drnk be zochte vergadering van het afdeelingsbestuur met de on- derafdeeling «Gecombineerde Bouwvakken" op 25 Maart gehouden besloten is aan den Raad in overweging te ge ven den volgenden minitnum-loonstaudaard vast te stellen «oor een timmerman 20 cent per uur. metselaar 22 steenhouwer 25 stneadoor 25 verver of behanger 19 smid 20 loodgieter 20 aardwerker 19 sjouwer of opperman 17 De werktjjd vast te stellen op 11 nnr per etmaal. Wordt er langer dan 11 uren per etmaal gewerkt, dat er dan voor het overwerk wordt betaald voor het eerste nar 10 pet. tweede 25 verdere uren 50 boven het bovengemelde loon. De Ned. R. Kath. Volksbond verneemt dat deze loo- nen naar billijkheid zijn bepaald, daar er rekening is gehouden èu met den tjjd, dien elk werkman gedurende een geheel jaar werk kan verwachten èn met de aanschaf fing van de gereedschappen die hij voor zijn vak behoeft. De heer Boel mans ter Spill stelt voor om het adres en het voorstel aan te houden met het oog op den korten tijd om deze bel ingrijke zaak te overwegen. De heer van den Bosch deelt dit gevoelen, vooral na het adres zooveel afwjjkt var het voorstel van B. en W. De heer ter Spill deelt nog mede, dat hij van den heer de Groot, die thans afwezig is, de bepalingen om trent loon en werktjjd heelt ontvangen, zooals die bij het Rijk bestaan. Deze komen meer overeen met do cijfers van den Bond. Ook met het oog op de afwezigheid van den heer de Groot acht spr. aanhouding gewenscht. De heer Stoel wil er nn al vast op wijzen, dat er in het voorstel der gemeente een font staat. Het loon voor een steenhouwer op 17 cent per nnr is vast te laag. De heer Kraakman zou gaarne zien, dat de heer ter Spill ter visie zal willen leggen, wat hij heeft ont vangen van den heer de Groot. De heer t e r S p i 11 verklaart zich daartoe gaarne bereid. Zonder stemming wordt daarna deze zaak aangehouden tot de volgende vergadering. Rekening muziekkorps. 8. Overeenkomstig het advies der Commissie van belasting zaken enz., wordt de rekening van het Stedelijk Muziek korps over het jaar 1899 goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 3011.985. De heer van den Bosch meentdat bij B. en W. een rapport is ingekomen omtrent de muziekschool. Hij zon gaarne zien dat B. en W. waar de gemeente zooveel aan deze school te danken heeft aan het rapport al hunne aandacht gaan wijden. De Voorzitter antwoordt, dat de zaak reeds bij B. en W. in onderzoek is. Bcgrootlng Burgerlijk Armbestuur. 9. De Raad besluit, in overeenstemming met het advies der Commissie tot de belastingzaken enz., machtiging te verleenen tot afschrijving van f 81611 op zes hoofd stakken en overschtijving van dat bedrag op drie andere hoofdstakken der begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor het jaar 1899, behoudens nader grondig onderzoek der uitgaven bij de behandeling der jaar rekening. Straatbelasting. 10. D. Roozendaal alhier heeft gereclameerd tegen zijn aanslag in de straatbelasting over 1899 voor een huis, gelegen onder Huiswaard, dat zelf of welks aan- hoorigheid niet belendt aan eene openbare straat of een openbaren weg der gemeente, doch aan een openbaren weg behoorende tot de gemeente Koedijk. Zou tegen het verkenen van ontheffing van dien aan slag overigens geen bezwaar bestaan, bij het onderzoek van de reclame bleek, dat de termijn van 3 maauden voor het indienen van bezwaarschriften vastgesteld, is overschreden. Bij de Commissie voor de belastingzaken werd de vraag besproken of hier, waar de aanslag feitelijk geheel ongegrond is, deze termijn van 3 maanden in acht ge nomen behoeft te worden. De aangeslagene toch is geen genotbebbende en kan geen belastingplichtige ter zake van het bedoelde perceel zijn. Hoewel de geheele Commissie, zoo mogelijk, aan re clamant met het. oog op den gehoel ten onrechte gedanen aanslag ontheffing zou willen verkenen, meenen 2 leden, dat reclamant binnen den gestelden termijn van 3 maanden, na de uitreiking had moeten reclameeren, en hem dna goene ontheffing meer kan worden verkend. Do andere leden zijn van oordeel, dat reclamant wegens de ongegrondheid van den aanslag bniten de verordening valt en bniten de bepalingen, die gelden voor hen, die krachtens de verordening met recht een aanslag-biljet ontvangen. Zij meenen, dat hem de ontheffing kan worden toegestaan. In dit geval meent de Commissie aan het oordeel van den Raad ie moeten overlaten of teruggaaf aan reclamant van de ten onrechte opgelegde belasting ai dan niet moet geschieden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen den reclamant restitutie te geven. De heer Kraakman kan op gronden van billijkheid daar wel in wil meegaan. Ja hij zon hem tevens de kos ten van het extract-kadastrale plan, dat hij tot staving zijner reclame heeft overgelegd en waarvan de kosten f 1 bedragen, willen restitneeren. De Voorzitter zegt, dat het extract niet gevraagd is. De heer Goede vervolgt, dat de commissie dat plan ook niet noodig heeft geoordeeld. Met het oog op het exeptioneele geval, zou de heer Glinderman toch ook de kosten willen teruggeven. De Voorzitter zegt, dat de adressant zijn bezwaar schrift wel op zegel van 75 cent had kannen schrijven. Dan zon de gemeente hem die kosten ook wel hebben mogen vergoeden. Bovendien heeft het extract voor den adressant eene blijvende waarde. De heer Kraakman deelt mede, dat hem uit de dagteekening van het stak blijktdat hij roclamant het heeft gelicht voor het bewijs zijner reclame. Daarom stelt bij voorde gemaakte onkosten ad f 1 mede terug te geven. De Voorzitter antwoordt, dat hij dat voorstel niet kan ondersteunen. In stemming gebracht wordt het met 9 tegen 7 stem men verworpen. Vóór stemden de heerenBosman, Stoel, Glinderman, Boelmans ter Spill, Rentmeester, Kraakman en JaDSsen. De restitutie van den aanslag wordt daarop zonder hoofdeljjke stemming toegestaan. Tolrechten. 11. Bij adres dd. 14 Maart 1.1. hebben R. Wijkor S. Duinmeijer en L. Dekker vrachtlijders van Egmond aan Zee op Alkmaar, wonende te Egmond aan Zee, ver zocht om de tolrechten, geheven op den schelpweg tnsschen Alkmaar en Egmond aan den Hoef tot op de helft te willen verminderen. Naar de meeniug van B. en W. is do tijd niet aan gebroken om tot verlaging van de tolrechten over te gaan. De uitgaven voor oen wegdie voor verre het grootste gedeelte buiten de gemeente is gelegen hebben over het laatste tienjarig tijdvak de inkomsten nog steeds aanmerkelijk overtroffen. Tegenover een gemiddeld jaarlijksch kostenbedrag van f 1446,92 staat eene gemiddelde jaarlijksche bate van f 1194,37 zoodat het onderhond van den Hoeverweg over de tien laatste jaren gemiddeld tot een jaarlijksch bedrag van f 252.55 ongedekt is gebleven. Onder die omstandigheden meenen B. en W. te mogen adviseeren aan de adressanten te berichten, dat er vooralsnog geene aanleiding bestaat om tot verlaging van de door hen bedoelde tolrechten over te gaan. Zonder stemming wordt aldns besloten. Hecht van uitgang op de Zniderhoutlaan. 12. De heer J. Twiek, warmoezier alhier, voornemens zijnde een strook van het hem toebehoorende perceel grenzende aan de Zuiderhontlaan en thans gebruikt als moestuin, tot bouwterrein te bestemmen, heeft verzocht hem recht van uitgang op de Zniderhoutlaan te verleenen en goed te vinden, dat het aldaar aanwezige hakhout worde gerooid en vervangen door grasveld, zoodra daartoe, door het boawen van woningen noodzakelijkheid bestaat. liet gedane verzoek behoort naar de meening van B. en W., onder zekere voorwaarden, te worden ingewilligd. Hoezeer betreurende, dat te bedoelder plaatse woningen zullen worden gesticht, welke, hoe goed ook van vorm, in de toekomst aan de Zuiderhontlaan zeker het karakter van boschweg zullen ontnemen, komt het hnn voor, dat de eigenaar van den daarachter gelegen grond volkomen vrij is gebrnik te maken van zijn goed recht om dien grond tot bouwterrein te bestemmen en zonden zij het onrechtvaardig achten indien hom daarbij door de ge meente bezwaren werden in den weg gelegd. B. en W. zijn er echter niet voor, dat al het hakhout worde weggenomen. Een pad ter breedte van 4.25 M. uit de rooilijn der te bonweu hnizen, met gedeeltelijk behond van het hakhout, hetwelk de woningen in de laan zooveel mogelijk aan het oog zal onttrekken, zal huns inziens voldoende in de behoefte voorzien. B. en W. stellen voor te besluiten aan den heer J. Twisk, ten behoeve van zijn bouw terrein, reebt van uitgang te verleenen op de Zuider hontlaan, o. m. ouder de navolgende voorwaarden a. De rooilijnen der voorgevels van do op het terrein te bouwen huizen, worden door b. en w. aange- wezeu. De bedoelde huizen, die elk slechts voor één gezin mogen zijn ingericht, moeten, ter be oordeeling van b. en w., eene werkelijke jaarlijksche huurwaarde hebben van ten minste f 200. De gevels der te bonwen hnizen moeten zjjn ter goed keuring van b. en w. b. De aanvrager moet de kosten betalen van een door de gemeente langs de volle lengte van het bouwterrein te maken voetstraatje ter breedte van 1.25 metervan een door de gemeente, nevens dat voetstraatje, en met opoffering van eenig hak hout, te maken 3 meter breeden grindweg met drie uitgangen naar de Zniderhoutlaan elk ter

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1