Buitenland. breedte van 4 metervan de door de gemeente in dien grindweg te maken zeven gegoten ijzeren kolken, die met 15 centimeter dubbel verglaasde bnizen op een door de gemeente te maken riool, wijd 20 centimeters, waarin de noodige putten met ijzeren deksels, zullen worden aangesloten. Dit riool moet het water door 22 centimeter dubbel verglaasde buizen afvoeren op het riool 't welk de aanvrager op eigen terrein zal doen leggen, zonder dat de gemeente immer kan worden verplicht om bij te dragen in de kosten van onderhoud van laatstbedoeld riool. De heer Boelmans ter Spill verklaart, dat hij tot zjjn spijt niet met dit voorstel kan medegaan. Hij moet zijn medeleden ernstig waarschuwen, daarin niet te bewilligen. Oppervlakkig ziet het voorstel er vrij on schuldig uit, maar inderdaad zal dit de eerste stap zijn, die waarschijnlijk leiden zal tot een geheele ontsiering van den Hout. Wat adressant vraagt, zal na hem ook gevraagd worden door Groet en Mooij. Wordt het hier toegestaan, dan kan het daar niet geweigerd worden en het gevolg zou zijn, dat men langs de Zuider'noutlaan een straat zou krijgen tot het Kerkhof, waardoor het karakter van den Hout zou veranderen en... verslechten. Spr. wil nog een stap verder gaan. Wordt dit verzoek toegestaan, dan zal ook Admiraal waarschijnlijk vragen en waar zou het heen moeten, als ook aan dien een recht van uitgang werd verleend Indertijd heeft de stad veel geld uitgegeven voor den aankoop van Middenhout om de plantsoenen te versieren en zal men nu medewerken, tot eene ontsiering daarvan Had de verzoeker gevraagd een straat te mogen aanleggen op eigen terrein, die de gemeente dan later zou kunuen overnemen, dan zou Bpr. gezegd hebben, daar valt over te spreken. Maar de be doeling is, dat de weg zal komen op gemeentegrond. Nu zal de adressant wel zoo goed zijn te betalen, maar de grond van de gemeente zal eerst geschikt zijn, als al het hakhout is verdwenen en dat zou spr. zeer betreuren. Spr. ge ooft, dat er door weigering van dit verzoek geen inbreuk gemaakt wordt op het recht van adressant, om zijn tuin tot bouwterrein in te richten. Het belang van enkelen staat tegenover het algemeen belang en dit laatste geldt zeker hier het zwaarst. Spr. geeft in overweging het verzoek onvoorwaardelijk at te wijzen. De heer Bosman meende, dat de geprojecteerde weg op eigen terrein lag, doch hij heeft bemerkt, dat dit niet het geval is. Spreker vindt er nu ook wel wat voor te zeggen om het verzoek niet toe te staan. Het strookje grond is al niet erg breed. Gaat er nog een strookje af, dan zal er heel weinig overschieten. Spreker voelt er wel iets voor om den grindweg te brengen op terrein van den aanvrager. Het plan zou dan veel aannemelij ker zijn. Spreker zou wel willen vragen, of de verzoeker daartegen bezwaar heeft. De heer Kraakman vindt het wel wenschelijk deze zaak aan te houden om inmiddels een antwoord op die vraag uit te lokken. De heer ter Spill kan dat denkbeeld niet onder steunen. De Raad behoeft niets uit te lokken. De adres sant kan zich te allen tijde opuieuw tot deze vergade ring wenden. Hij handhaaft zijn voorstel om het verzoek onvoorwaardelijk af te wijzen. De Voorzitter is het in zoo verre met vorigen spreker eens, dat de Raad aan adressant geen voorstellen moet doen. De heer Goede zegt, dat het plan van adressant was, om al het struikgewas te doen wegnemen. B. en W. hebben gemeend dat niet te moeten toestaan als een ramp voor den Hout. Maar mag de Raad het bouwen ter plaatse onmogelijk maken Die vraag werd ontken nend beantwoord. Daarom wilden B. en W. het hout laten zooals het nu is. Hij voor zich gelooft echter dat mettertijd de korto strook bij den bouw van wonin ningen toch zou verdwijnen. Nu geeft de heer ter Spill een ander denkbeeld aan, namelijk om de straat te maken op eigen terrein. Dat komt spreker meer wenschelijk voor. De heer van den Bosch wenscht er op te wijzen dat de heer ter Spill dat denkbeeld niet in overweging heeft gegeven. Hij stelde voor het verzoek af te wijzen. De heer Kraakman zegt nogmaals, of het niet wen- scheljjk is deze zaak aan te houden. Het gevolg zal kunnen zijn, dat het verzoek gewijzigd wordt. Ten deele zou spreker het verzoek wel willen toestaan. Wordt hij echter voor de vraag gesteld van geheel toe- of afwijzen, dan wordt de zaak voor hem moeilijker. Door uitstel zal de verzoeker de gelegenheid gehad hebben om een nader voorstel te doen. Voor de twee huizen, nu reeds ontworpen en die zullen gebouwd worden in aansluiting met de bestaande, zou spreker nu wel een recht van uit gang willen geven. Dat zou voor den Hout volstrekt niet kwetsend zijn. Mogelijk zou het overweging ver dienen het recht van uitgang te beperken tot de oostzijde. Beter acht hij het dus de zaak uit te stellen, dan kan ieder lid daarover nadenken, ook de adressant, die met's Raads gevoelens rekening houdende, nieuwe voorstellen kan doen. De heer Goede vindt dat niet wenschelijk. Hij zou willen dat de Raau zich uitspreektof hy al dan niet gemeentegrond voor het maken van een weg zal willen bestemmen. De heer Bosman zou wenschen, dat het straatje op hec terrein van den adressant komt te liggen. Dan zou hij het verzoek wel willen toestaan. De heer Vonk meent, dat er geen reden is voor uit stel. De discussiën betroffen in het laatst meer de belan gen van den aanvrager dan het algemeen belang. Hij meent, dat nu wel eene beslissing genomen kan worden. Het voorstel van B. en W. wordt daarop in stemming gebracht en verworpen met algemeene stemmen, met uit zondering van den beer de Sonnaville. De heer Goede was tijdens de stemming afwezig. Verhooging gasprijs bouw van een oven voor de gemeente-gasfabriek enz. 13. Het is van algemeene bekendheid, dat de kolen- prijzen in de laatste maanden eene verhooging van pl.m. 50 pOt. hebben ondergaan, ten gevolge waarvan in tal van gemeenten de gaaprijzen moesten worden verhoogd. Zoo is de prijs van het lichtgas te Gouda, Apeldoorn, Groningen, 's-Hertogenbosch, Hilversum en Zwolle ge bracht van 6 op 7 ct. per M3.; te Assen, Delft en Meppol van 7 op 8 te Bolsward van 7 op 9; te Utrecht van 5 op 7 te Eindhoven, Harlingen, Wageningen en Zaan dam van 8 op 9 en te Wormerveer van 8 op 10 ets. De kolenprijzen voor de gemeentelijke gasfabriek alhier zijn gestegen van f 74 tot f 108.60 per 10 ton (120 H.L.) of bijna 29 ets. per H.L. Wanneer men in het oog houdt, dat de cokesprijzen thans reeds met 5 ct. per H.L. zijn verhoogd en uit een H.L. kolen ruim 20 M3. gas wordt gestookt, komt het B. en W. noodzakelijk voor om met ingang van 1 April a.s. den gasprjjs met 1 ct. per M'. te verhoogen, ten einde daardoor evenwicht te brengen tusschen ontvangsten en uitgaven. Voorts zal het aanbeveling verdienen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het sloopen van het perceel hoek Koningsweg en Doelenkluft en tot het doen van eenige herstellngen in het perceel Doelenkluft naast de slachtplaats, teneinde ze eventueel in het belang van het bedrijf der gasfabriek te kunnen bezigende kosten daar van zijn geraamd op f 1350. Ten slotte wordt het, in verband met het toenemende gasverbruik, door den directeur der gasfabriek zéér nood zakelijk geachtover te gaan tot den bouw van een nieuwen oven, waarvan de kosten door hem zijn geraamd op een bedrag van f 4200, indien het werk in eigen be heer wordt uitgevoerd. B. en W. stellen voor te besluiten a. den gasprijs met ingang van 1 April a.s. met 1 ct. per M3. te verhoogen b. hen te machtigen tot lo. het sloopen van het perceel hoek Koningsweg en en Doelenkluft en het doen verrichten van de noodige herstellingen aan het daarnaast gelegen perceel, waarvan de kosten zijn geraamd op f 1350 2o. het doen bouwen van een oven op het terrein der gasfabriek, waarvan de kosten f 4200 zullen bedragen. De heer Vonk zegt, dat men uit de mededeeling van de stijging der kolenprijzen zou denken, dat die stijging eerst van korten tijd dagteekent. Dat is zoo niet. Voorts gelooft hij, dat het verschil van f74 tot f 108.60 zoo groot niet is, maar van f 86 tot f 108,60 en dan komt hij tot eene verhooging van het lichtgas van ruim een halven cent per M3. Door verlaging van den prijs is indertijd het gasverbruik zeer toegenomen. Om nu de noodzakelijkheid eener verhooging van den gasprijs goed te kunnen beoordeelen, zal spr. eerst gaarne de rekening der fabriek kennen over 1899. Tot zoolang zou hij dus deze zaak willen aanhouden. Daartegen kan geen over- wecend bezwaar bestaan omdat de rekening in April moet worden ingezonden. Dat korte uitstel kan ook in ander opzicht Diet storend zijn, nu de contracten met de fabriek over levering van steenkool nog loopende zijn. De heer Bosman kan vorigen spr. geruststellen, dat de door B. en W. aangegeven cijfers volmaakt juist zijn. Wat nu de rekening betreft, hij begrijpt niet, waarom de heer Vonk daarvan inzage verlangt. Dit kan spr. wel zeggen, dat het saldo over 1899 belangrijk lager zal zijn dan over 1898. Spr. meent, dat om die reden uitstel onnopdig is. De heer Vonk meende, dat de stijging geen 50 pet. had bedragen. Nu dit echter bevestigd wordt, zal de fabriek zeker het voordeel genoten hebben dat hare lage contracten nog liepen, toen er reeds een aanzienlijke stij ging was. Wat het batig saldo der rekening zal zijn, daarnaar is spr. niet nieuwsgierig, maar wel is hij be langstellend naar de exploitatie-rekening. Spr. is nog niet overtuigddat de zaak nog niet een maand kan worden uitgesteld Uir, de in het voorstel gegeven cijfers kan spr. niet beoordeelen, of de prijsverhooging gerecht vaardigd is. De heer Bosman hoopt, dat de Raad in geen geval het geheele voorstel zal aanhouden. Bij de slooping van het perceel op den hoek van den Koningsweg heeft de fabriek groot belang. De heer Vonk antwoordt dat hij daartegen geen bezwaar heeft. De Voorzitter wijst er opdat behoudens eeD 15-tal gemeenten, overal in den lande de gasprijs is ge stegen en in die 15 gemeenten was de prijs reeds hoog. Uit dat feit mag men op zich zelf wel aannemen, dat ook hier de noodzakelijkheid van verhooging bestaat. Moet er voor de kolenleverantie nieuwe contracten afge sloten worden dan komt men in nog slechter conditie en zou men mogelijk in plaats van een cent met twee centen moeten verhoogen. De heer de Wit zegtdat als bij goed is ingelicht a.s. jaar 14000 meer voor steenkool noodig zal zijn. De koolteer is bovendien zeer in prijs gedaald. Wel is het ammoniakwater eenigszins gestegen, doch er zal daar door nog een tekort van f 1600 ontstaan. Hij kan zich met het vooretel van B. en W. dan ook wel ver eenigen. De heer Vonk zegtdat de basis voor het behoud van den tegenwoordigen gasprijs zal zijn de groote toename in het gasverbruik. Een maand uitstel hij herhaalt hetkan geen bezwaar zijn. De heer Boelmans ter Spill heeft wel eens gehoorddat als de prijs voor het vee of het graan verlaagt, de slager of de bakker niet dadelijk hunne prijzen verminderenmaar gaan die prijzen de hoogte inzij wel dadelijk duurder worden. Hij hooptdat de ge meente dien weg niet zal inslaan. Een maand langer uitstel acht ook hij niet overwegend. Gaarne zal ook hij de rekening eerst zien. Er wordt dan nog niets beslist. De Voorzitter zegt, dat reeds is medegedeeld, dat het saldo over 1899 niet zoo erg zal meevallen. Uit breiding van debiet veroorzaakt ook uitbreiding van kosten. Spreker wenscht te wijzen op de Huishoudschool. Een nieuwe leiding in den Nieuwlandersingel heeft de fabriek ongeveer 2500 gekost. De heer van den Bosch kan het voorstel-Vonk wel steunen. Hjj hoopt niet, dat van de fabriek, waar mede de gemeente thans eene financieele regeling heeft opnieuw een winstgevend bedrijf zal worden gemaakt ten koste der gasverbruikers ten bate van hen die geen gas gebruiken. De heer Bosman vergelijkt Alkmaar met Zaandam. In de laatste stad kost het. gas nu reeds 9 cent perM3. Als de fabriek geen goede rekening kan maken moet de verhooging niet te lang uitgesteld woiden. Een prijs van 7 cent per M3 is nog zeer laag. Uitstel kan hij niet aanbevelen. De heer Boelmans ter Spill zegtdat hier een uniforme prijs voor alle gas bestaat. Dat is niet zoo te Zaandam. Daar kost het gas voor drijfkracht aangewend maar 5'/j cent en daarmede vleit men dus wel rekeuing te houden. De heer Kraakman is van gevoelen, dat het motief voor prijsverhooging ligt in den bestaanden toestand niet in het meerdere of mindere debiet. Die verhooging zal geen maand maar noodwendig langer duren waar schijnlijk voor onbepaalden tijd. Tot zijn leedwezen moet hij met het voorstel van B. en W. meegaan. De Voorzitter wijst er ten Blotte opdatal werd de prijs van steenkool plotseling verlaagd de ge meente daarvan geen profijt zal hebben daar hare contracten voor kolenleverantie duren tot 1 April 1901. Het amendement-Vonkom de verhooging van den gasprijs aan te houden wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren Vonk, Stoel, Boelmans ter Spill, van den Bosch en Janssen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 12 tegen 4 stemmen die der heeren Vonk Boel mans ter Spill, van den Bosch en Janssen. Na eenige discussie, loopende over het toevoegen van een smalle strook van den Doelenkluft bij de fabrieksterreinen, wordt voorts zonder stemming besloten tot het sloopen van het perceel hoek Koningsweg en Doelenkluft, terwijl ten slotte eveneens zonder stemming wordt goedgevonden om tot den bouw van een nieuwen oven over te gaan. Reclames Hoofd, omslag. 14. Gaat de vergadering op voorstel van den Voor zitter over in eene zitting met gesloten deuren ter be handeling van eenige reclames in den hoofd, omslag dienst 1899. Na heropening der deuren wordt de vergadering gesloten. MKHKIiAWD. Den 29 Maart is te Nottingham eene vergadering gehouden van de Liberal Federation. Aangenomen werd een motie, waarin opnieuw werd uit gesproken, dat de houding der regeering ten opzichte van Zuid-Afrika zich gekenmerkt heeft door gebrek aan tact, inzicht en rechtvaardigheid, hoewel de grieven der nitlanders als reëel worden erkend. Voorts wordt daarin de noodzakelijkheid betoogd om te verhinderen dat de Boeren zich opnieuw kunnen wapenen tegelijkertijd moet een bevredigende regeling getroffen woiden, waarbij rekening wordt gehouden met de wenschen van alle deelen der bevolking, eene goede behandeling der inboorlingen wordt verzekerd en aan alle deelen van Zuid-Afrika de ruimste autonomie wordt toegestaan, welke vereenigbaar is met den vrede en voorspoed in de toekomst. De geheele vergadering toonde eene vrij sterke stroo ming tegen den oorlog. De rede van den voorzitter Waston waarin deze er op wees dat het Engelsche volk niet zoo laag gezonken was om twee kleine nationaliteiten van hunne vrijheid te berooven, werd uitbundig toegejuicht. Professor Massies hield een jingoïstische toespraak, doch werd herhaaldelijk in de rede gevallen. De heeren Chan- ning en Lloyd George, leden van het Parlement, werden zeer toegejuicht, toen zij Massies redevoering aanvielen. De Daily Mail ontving uit. Fauresmith het bericht dat Jagersfontein en Fauresmith den 27 bezet zjjn door generaal Clements, zonder tegenstand te ontmoeten en onder groote blijdschap en geestdrift der bevolking. De toestand in 't ontzette Kimberley is zeer treurig men weet geen weg met alle behoeftigen. Lord Methuen gaf bevel allen, zoowel Europeanen als inlanders, naar Kaapstad te zenden en had voor hen reeds een vrije reis per spoor verkregen, toen dit bevel moest worden her roepen, daar de overheid te Kaapstad meldde, dat de stad vol blanke en gekleurde noodlijdenden was, en voor meer ongelukkigen geen plaats, zells geen tenten beschikbaar waren, terwijl de uit Londen gezonden gelden tot onder steuning bijna op waren. De armen worden nu te Kimberley onderhouden met een half pond vleesch en zestien ons brood per Europeaan en tien en een half ons brood per inlander. Uit Ssmoüstown woidt gemeld dat de ziekte aan boord der transportschepen, waarop de Boermgevangenen zich bevinden, toeneemt. Ongeveer honderd gevangenen lijden aan typheuse koorts. Het uitbreken dezer ziekte heeft groote ongerustheid gewekt onder de bevolking van Simonstown. Te Kaapstad heeft een hevige brand gewoed. Een aantal huizen werd aangetast en de regeeriugsgebouwen konden slechts met moeite gevrijwaard worden. Eeu aantal be langrijke stukken, die men in veiligheid trachtte te brengen, leden schade. ZUID AFIilUA. De Afrikaanderbond hield den 26 te Paarl (Kaapkolonie) oen meeting tot ondersteuning van de beweging die de verzoening in Zuid-Afrika beoogt. Hargrove zeide, dat de Boeren nooit tevreden zullen zijn met de Engelsche regeering, en voorspelde een nieuwen oorlog eer wij zes jaar verder zijn, tenzij de volkomen onafhankelijkheid hergeven wordt aan de Republieken die geen grootmoedigheid maar recht wenschen. Marais, lid van het Kaapsche Parlement, zeide dat de oorlog de voortzetting is van den Jamesou-raid het is de .constitntioneele manier" waarop Rhodes zeide, dat hij zijn zin zon krijgen. Met. overweldigende meerderheid werden moties aange nomen, verklarende dat iedere regeling, waarin de onaf hankelijkheid der Republieken niet geëerbiedigd wordt, nadeel g zal blijken voor de hoogste belangen van het Britsche Rijk. De .Diggers News" meldt dat de regeering te Pretoria den 21 Maart bericht ontving dat de generaais Grobler cn Olivier die uit Norvalspont en Stormberg in de nabijheid van Taba Nehu waren aangekomen voldoende noordwaarts waren om de vrees voor de moge lijkheid om afgesneden te worden te ontgaan. De troepen die nu allen het zuidelijk deel van den Vrijstaat verlaten hebben worden binnen enkele dagen te Winbnrg verwacht. Grobler en Olivier zullen zich met generaal De Wet vereenigen. De republikeinen zijn dan in staat Roberts een ontzettenden tegenstand te bieden. Volgens eeu telegram te Pretoria uit Natal ontvangen, duurt de verwoesting der kolenmijnen, die den Eugelschen van nut zouden kunuen zijn, voort. De drie schachten van de mijn bij Dundee zijn in de lucht gesprongen de machines vernield en de voor bereiding voor de verwoesting der overige kolenmijnen geëindigd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2